agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2007, 09:11   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Vyssera / Gürgenler

Dün yaptığım yamadori. 25-30 cm boyunda, 1 cm den biraz daha büyük çapta bir gürgen ağacı. Ana kazık kökünü kestim, saçak köklerin artması için kum-torf birazda bahçe toprağı karışımı toprağa diktim. ( Zaten başka toprağım kalmamıştı )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg q.jpg (63.0 KB, 562 views)
vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 11:04   #2
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Gürgen çok güzel görünüyor. Dalları ve gövdesi çok hoş. Biraz daha büyük bir saksıya ekseniz daha iyi olmaz mıydı diye düşündüm.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 11:10   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Gürgen gerçekten çok güzel ...100 yıllık bonsai gibi.

Umarım kışı iyi geçirir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 11:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bu sekliyle bile harkesin begendigi, bir gurgen agaciniz var.
Gurgen uzerinde guzel calismalar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 12:42   #5
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salvia Mesajı Göster
hepsi birbirinden imrendirici çalışmalar ama benim gözüm palmiyede kaldı.Birkaç tane palmiye ile güzel bir orman yapılabilir....
Evet Salvia, Cycas türü ve Ali Bey'in kullandığı türden palmiyelerle güzel çalışmalar yapılmış, ben de bu türü denemek istedim. 3 tanesiyle güzel bir çalışma olur, farklı boylarda olursa hele

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Gürgen çok güzel görünüyor. Dalları ve gövdesi çok hoş. Biraz daha büyük bir saksıya ekseniz daha iyi olmaz mıydı diye düşündüm.
Teşekkürler Koyu yeşil, saksı ancak ağaca yetecek kadar büyüklükte, daha büyük olsa daha iyi olurda ama bu şekilde olmasının da şu anda bir zararı yok. Çünkü ağacın saçak kökleri dengeli ve saksıya güzel uydu. Sıkışmadı. Uzun süre bu saksıda kalmasını düşünmediğim için sorun olmaz. Bir yıl sonra bonsai saksısına almayı düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Gürgen gerçekten çok güzel ...100 yıllık bonsai gibi.

Umarım kışı iyi geçirir.
Teşekkürler denizakvaryumu, ağaç gerçekten yaşlı bir ağaç, biz, Doğu Karadenizliler olarak bu açıdan şanslıyız, bodur kalıp büyümeyebilen ya da büyümesi çok uzun süren, gürgen, doğu ladini, sarıçam gibi ağaçların bulunduğu bir bölgede yaşıyoruz. Kışı iyi geçireceğini tahmin ediyorum ve diliyorum sağol.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Bu sekliyle bile harkesin begendigi, bir gurgen agaciniz var.
Gurgen uzerinde guzel calismalar dilerim.
Sağolun Ali hocam, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim

Eski 17-12-2007, 13:05   #6
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Gürgen ağacın gerçekten çok güzel Emre, umarım bozulmadan kalır.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 22:18   #7
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağol Arzu, inşallah senin de güzel ağaçların olur.

Eski 18-12-2007, 22:51   #8
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Şöyle bir düzenleyeyim dedim.
Photoshop'un ustaları daha güzel yapacaktır
Sonradan farkettim; form başka, gölgesi başka)
Untitled-8.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 23:15   #9
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Üstad eline sağlık, güzel olmuş. Diğer açılardan da bir kaç resim koyayım bi' değerlendirelim ağacı, bu ağaçta yanlış yapma lüksüm yok gerçekten.

Eski 19-12-2007, 09:39   #10
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

vyssera, biz ne kadar Photoshopla oynayıp ağaca şunu veya bunu yap desekte onu üç boyutlu olarak gören, gövde ve dalların alabileceği eğimleri, kesik izlelirinin nasıl kapanacağını bilen sensin.
Bunlar senin için örnek olsun ama asıl olmasın, olamaz da zaten.

Aslında bu ağaç, hiç oynamayıp biri birini içine geçmiş dalları temizlediğinde bile çok güzel bir bonsai olacak

Temizlik yapmadan önce; bazı dallarda (ilk sol dal gibi) başlangıç kısımlarda dallar oluşmamış galiba.
Başlangıç kısımlarında dallar oluşturmak için şu anda karışık görünüme neden olan dalları kullanıp, delip aşı yapma yöntemi ile, bu dalların başlangıcında küçük dalları oluşturup, sonrasında temizleme yapabilirsin.

Kolay gelsin

Eski 19-12-2007, 20:54   #11
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

evet dalların küçük dalcık oluşmayan bölgeleri var, ve oralara uygun uç dallar da var. Ağacın her dalını teker teker fotoğraflayıp ya da çizip bir modelleme de yapacağım. Bu yıl bişey yapmasam daha iyi olur değil mi? Sizce şu an yapılması gereken birşey var mı planlamadan başka? Teşekkür ederim

Eski 19-12-2007, 21:12   #12
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Merhaba
Yamadori için biraz erken değilmi? Saksı değişimi ile aynı zamanlarda olur diye tahmin ediyordum.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 22:13   #13
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Merhaba, saksı değişimi için kış ve ilkbahar başı tavsiye edilmiş, ben de kış mevsiminde söktüm ağacı, zaten gürgen kolay tutan bir ağaç, sorun olacağını sanmam. Yapılacak en büyük hata şu olur ama, eğer yaprağını açmış, aktif büyüme sürecinde bir ağaç olsa, o dönemde sökülmesi büyük olasılıkla ağacın ölümü ile sonuçlanacaktır. Saygılar.

Eski 28-12-2007, 20:23   #14
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
evet dalların küçük dalcık oluşmayan bölgeleri var, ve oralara uygun uç dallar da var. Ağacın her dalını teker teker fotoğraflayıp ya da çizip bir modelleme de yapacağım. Bu yıl bişey yapmasam daha iyi olur değil mi? Sizce şu an yapılması gereken birşey var mı planlamadan başka?
Şubat-Mart gibi işlem yapacaksınız değil mi?

Geriye doğru budamanın da önemini unutmayın.
Bu sayede hem dalların gerisinde filizlenip dalcıklar oluştururken bir yandan da dalın ve gövdenin kalem gibi değil konik bir görünüm almasını sağlamış olacaksınız.

Örnek verecek olursak; 7 boğumlu bir dalda budama yapılmazsa, büyüyüp gelişmek için dalın ucundaki üç boğumda gözler oluşup sürgün verecek ve gerideki 4 boğumda dal oluşmayacaktır.
Bunun için öndeki 3 boğumu alıp, arkasındaki 3 boğumda göz verip dal oluşmasını sağlayabilirsiniz.
adsız.jpg

Eski 28-12-2007, 21:00   #15
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Merhaba Bonsaisever,

Ağacı ilk bulduğumda dalları daha uzundu kaba bir budama yapmıştım ve ana kökünü de kestim, acaba bu sene üzerinde başka bir işlem yapsam ağacı çok mu yorarım? Belki de daha az dal, daha kolay beslenebilir. Bir yandan da daha çok yara daha çok enerji isteyecektir. Hangisi doğru? Saygılar.

Eski 29-12-2007, 20:57   #16
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Aşı macunu kullanırsanız sorun olmaz.

İsterseniz bu ilk baharı ufak temizlikler yaparak başlayın.
Gövdenin üzerinde çıkan ince dalları ve bağzı yerlerde geriye doğru budamaları yaparak şekillenmesini sağlayıp ağacınızı gözlemleyin.
Bu sayede nasıl bir gelişme gösterdiğini görmüş olursunuz.
Ağacında istemediğiniz yerlerden çıkan sürgünleri, 3-4 sıralı yapraktan sonra çimdikleyerek uç alımları yapıp gelişmelerinin önünü kesebilirsin.
Dal oluşmasını istediğiniz yerden çıkan sürgünlerin, yeterli kalınlığa ulaşana kadar uç alımlarını yapmayın.
Ve bir dahaki seneye kendinize ve ağacınıza güvenerek istediğin budamayı yaparsınız.

Kolay gelsin

Eski 30-12-2007, 21:10   #17
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

İlkbahara yakın, söylediğiniz şekilde bir budama yapacağım, ağacı da sık sık inceliyorum. Bu yılı boş geçirmeyelim Teşekkür ederim Bonsaisever.

Eski 31-12-2007, 16:09   #18
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Uzman16, evet boğumların yaklaşık bir santim üzerinden kesersiniz daha sağlıklı olur.

Her kestiğiniz dalda macun kullanabilirsiniz.
Ben 0.5 mm çapının üzerindeki dallarda mutlaka kullanıyorum.
Aşı macununun kullanılması o bölgenin hava ile temasını kestiği için hem yağmur sularından, hem de oluşabilecek zaralı bakterilerin önünü kesmiş olursunuz.

Aşı macunu kulanımı ağacınızın gelişmişliği ile doğru orantılı.
Gözlemlediyseniz; ağaç budayanların bir çoğu, ağaçları budadıktan sonra aşı macunu sürmez.
Bunu şöyle de düşünebilirsiniz.
Bir mahalleye gelen su borularının çapı ile binalara ve sonra evlere gelen su borularının çapları farklıdır.
Burada kesilen borunun çapı, o mahalleye vereceği zararı belirler.
Ağaçlar için de aynı kural geçerli.
Ağır budamalarda; kök ve gövde boğazına (nebariye) ne kadar yaklaşırsanız o kadar risktesinizdir.

Düzenleyen bonsaisever : 01-01-2008 saat 22:53
Eski 04-03-2008, 22:43   #19
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Selamlar arkadaşlar, bu bölümde 2.sayfada tanıttığım gürgen ağacımı budadım, dalları kısaltıp gereksiz dalları kestim. İlk ve son resimlerini ekliyorum.

gürgen.jpg

Düzenleyen vyssera : 05-03-2008 saat 13:20
Eski 05-03-2008, 08:31   #20
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
gürgene üzüldüm ilk hali sanki daha iyi idi bu kadar radikal bir kesim görmemiştim. yazık olmuş
(BENCE TABİKİ)

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 08:33   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Gürgen henüz yapraklanmadığı için böyle görünüyor. yeşillendiğinde görünümü tamamen değişecek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 08:49   #22
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

orada yaprak açacak yer kalmışmıki

Eski 05-03-2008, 08:52   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın Picea Pungens,

Bizler yeni olduğumuz için elimizde hiç eğitimi tamamlanmış, sadece bakım yaptığımız ağacımız yok. Bu bakımdan da bir an önce şöyle güzel dallı bir tane olsun istiyoruz. Benim, "kıyamazdım" dememin nedeni buydu. Böyle bir budama en az bir yıl kaybettirir. Ama eğitim için en az 30 yıl harcayacağımıza göre 1 yıl nedir ki?

Sanırım iyi birer bonsaici olmak için bu tür fedakarlıkları yapmayı da öğrenmemiz gerekecek. Veterinermişsiniz. Triajı bilirsiniz. Bu da bonsainin triajı.

Güzel olcak güzel.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 09:09   #24
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

yani şimdi bu ağaçcık yeşerecek diyorsunuz. Ben tüm tüyleri yolunmuş bir kuşa benzettim.

Eski 05-03-2008, 09:34   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Veterinerlik bilgim pek yok ama size hepimizin hatırladığı şöyle bir tıbbi örnek vereyim.

Eğer bitlenirseniz, bunun için ilaç kullanmak mümkün. Ama saçları kazımak en etkili ve en acısız çözüm. Sonuçta tekrar saçlarınız uzuyor.

Tabii ki; yeşerecek.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 10:39   #26
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Sanki çam ağacı için düşünülmüş bir form, çam ağacında yapılmış olsa daha iyi olurdu gibi geldi bana da. Eski hali daha iyiymiş. Picea Pungens'e katılıyorum. Ama zamanla bu hali de mutlaka güzelleşecektir. İlk hali Vildan Hanım'ın yolda bulduğu bonsaisine benziyordu.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 11:37   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Arkadaslar iyi bir bonsai elde edebilmek icin, gerektiginde radikal budamalar yapmalisiniz. Vysseranin da yaptigi sadece budur. Iyi ve guzel bir bonsai elde etmek icin, kafasinda dusledigi foruma ulasabilmek icin agacini bilincli olarak budadi. Farkindaysaniz o da uzun bir zaman budamak icin karar veremedi. Cunku agacini sizin baktiginiz gibi bakip onu budamadan onceki hali ile de seviyordu o yuzden agaci bu sekilde budamak onun icin de kolay olmadigini dusunuyorum. Ama bu budama ile istedigi forumu kisa bir zaman sonra yakalaycagini da biliyorum.

Agacin ilkbahar ortalarinda eklenecek baska bir fotografini gordugunuz zaman yeni cikan surgunlere ve agacin guzelligine inanamaycaksiniz.

Bonsaide budama onemli bir calismadir. Budama yapamiyorsaniz bonsai de yapamiyacaksiniz. Bilincli yapacaginiz her budama sizi adim adim guzel bonsailere goturecektir. Unutmayin ki bonsaiyi kucuk tutan, buyumesini engelliyen neden sadece budadigi icindir(kimi bodur bitki cinsleri disinda).

Uzman16 nin yazdigi "sanki cam agaci icin dusunulmus bir forum" sozcugu daha onceleri paylastigim bir bilgiyi, tekrar Bir kez daha hatirlatayim, igne yaprakli agaclarda buna benzer derin bir budamadan sonra agacin yasayabilmesi mucize olur o yuzden igne yapraklilari
buna benzer bir sekilde budamayiniz.

Hepinize guzel bonsai calismalari(budamalar) diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 11:39   #28
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Gürgene zamanında yaptığım bu müdahaleden sonra heryerinden yeni sürgünler vereceğine eminim.

Eski 05-03-2008, 11:42   #29
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ben yazarken siz de yazmışsınız hocam, açıklayıcı sözleriniz için teşekkürler.

Eski 05-03-2008, 12:24   #30
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Veterinerlik bilgim pek yok ama size hepimizin hatırladığı şöyle bir tıbbi örnek vereyim.

Eğer bitlenirseniz, bunun için ilaç kullanmak mümkün. Ama saçları kazımak en etkili ve en acısız çözüm. Sonuçta tekrar saçlarınız uzuyor.

Tabii ki; yeşerecek.
Sayın eaglion bu ağaçcık bitlenmemiş dikkatinizi çekerim.
Bunun dışında bitlenme ile artık çok daha göze hoş gelen şekilde mücadele ediyoruz. Yani kafanızı kazımanıza gerek kalmıyor.
Ali bey bilgi için teşekkür ederim. Bu benim gibi düşünenler için en açıklayıcı bilgi oldu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024