agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen bonsaireef

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2006, 11:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Gandarion

Merhabalar, bende uzun süredir bonsai yetiştirmek istiyordum ve bundan 2-3 sene önce tohumdan başlayan başarısız bir girişimimde oldu ve onunla yeterince ilgilenemediğimi düşündüğüm için yeniden denememiştim. Fakat 3-4 hafta kadar önce bir markette belli bir oranda büyütülmüş bir bonsai gördüm ve satında aldım.

Şimdi aşağıda resminide gönderdiğim bonsaim hakkında beni bilgilendirmenizi ve bana tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum.

bonsaim (Medium).jpg

Bu resimde görüldüğü gibi uzun süredir iyi durumda olmasına rağmen yaprakları eğildi bir günde. Önceleri buradan okuduklarımla çok suladığımı düşündüğüm için suyunu 2-3 günde bir vermeye başladım toprağı kurudukça ama bu seferde sanırım çok az suladım ondan oldu sanırım bu. Birde ağaçlarımın bazı yaprakları devamlı olarak kuruyor ve dökülüyor. Özellikle yaprakların uçları neden yaralanmış gibi sararır?

İlginiz için şimdiden teşekkürler. Umarım vereceğiniz bilgiler bana yardımcı olur ve bu bonsaimi öldürmem.

Gandarion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2006, 21:54   #2
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Bonsaiyi çok sulamak kadar susuz bırakmakta tehlikelidir.Sizin bonsainizin sorunuda sulamakla ilgili gibi görünüyor.

İlk önce bonsai sulamak için bir ritm tutturmamalısınız.Ağaç su istediği zaman su verilir.Hava nemlidir 3 günde sulamanız gerekir.Hava çok kurudur her gün sulamanız gerekir.

Sulamadaki temel amaç toprağı sürekli nemli tutmaktır.Yalnız nemle ıslaklık birbirine karıştırılmamalı.

Bonsai toprak doyuncaya kadar sulandıktan sonra düzenli olarak nemi kontrol edilmelidir.Bunun için en iyi yöntem parmakla toprağı yoklamak.Toprak nemli ise sulama yapılmamalı.

Toprak ilk önce yüzeyden kurumaya başlar.Normalde 1-1.5 cm yüzey kuruyunca su verilmeli denir ama bu 1-1.5 cm de standart bir bilgi değildir.

Örnek vererek anlatayım;bendeki bir mini bonsainin tüm toprak derinliği 3 cm kadar.Bunun ben 1.5 cm sinin kurumasını beklersem ağaç susuz kalır ve kökleri kuruturum.Ben yüzey kuru görününce toprağı kontrol ediyorum.Bu kuruluk 1-2 mm ise su vermiyorum.Daha derine doğru kuruluk gitmeye başlayınca sulama zamanı gelmiştir ve su dibinden akıncaya kadar su veriyorum.Biraz ara verdikten sonra tekrar su dibinden akıncaya kadar su veriyorum.Amaç toprağı iyice suya doyurmak.Bu bazen 2 gün bazen 3 gün gidiyor.

Bu su iki şekilde kayboluyor:
1.si bu suyu bitki kullanıyor.
2.si su toprak yüzeyinden sürekli buharlaşıyor.

Yüzeyden su buharlaştıkça toprağın alt kısmlarındaki nem toprağa eşit oranda yayılıyor ve yüzey nemi tamamlanıyor.Baktığınızda yüzeyin nemli olduğunu hissediyorsunuz.

Öyle kritik bir an geliyor ki artık toprağın alt kısımlarının nemi üst kısımlardaki buharlaşmayı karşılayamayacak hale geliyor ve yüzeyden de buharlaşma devam ettiği için yüzey kurumaya başlıyor.Artık dikkatli olma zamanı gelmiştir.Yüzeyin biraz altına bakılmalı ve nemli olduğu görülmelidir.Yüzey ve yüzeyin altı belli derinlikten fazla nem kaybettiyse ( bu derinlik kullandığınız saksıya göre değişir,çok sığ saksılarda dediğim gibi birkaç mm dir) sulama zamanı gelmiştir.Toprak doyuncaya kadar sulanmalıdır.

Sizin bonsainizin şu anki sorunu sık sulama ve sonrasında susuz bırakma. Yaprak uçlarındaki kurumada bundandır diye düşünüyorum.

Yaprak dökmenin bir nedenide yeterince ışık alamamasıdır.Yeterince ışık aldığından emin olun.Sulamayada özen gösterin.

Sulama tamamen el alışkanlığıdır.Bunu zamanla kazanacaksınız merak etmeyin.Bonsainizin başına da bişey gelmesi sizi sakın yıldırmasın.

Lütfen takıldığınız noktaları sorun ve bizi yönlendirin.Eksik kalmış yerler olabilir.

Kolay gelsin...

cgr98 beğendi.
bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2006, 21:42   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef

Lütfen takıldığınız noktaları sorun ve bizi yönlendirin.Eksik kalmış yerler olabilir.

Kolay gelsin...
İlginiz için teşekkür ederim sanırım artık bonsaimi daha iyi suluyorum çünkü yaprakları artık sarkık değil(Gerçi bazı yaprakların uçları hala kuruyor ama olsun daha düzgün artık).

Benim birkaç sorum daha var. Mesela benim bonsaileri sevmemi sağlayan en önemli şeyde bu ağaçların gerçekten minyatür durmasıydı. Özelliklede yapraklarımın minyatür olmasını çok istiyorum. Ama şu anki bonsaimde yaprakların çok büyük olduğğunu düşünüyorum. Yapraklar ne gibi şartlarda minyatürleşir **** ben bunu nasıl sağlarım?

Birde dalları ne kadar zorlamalıyım ve nasıl şekil vermeliyim. Sanırım bunları bağladığım tellerle yapmalıyım ama ağaca zarar vermekten korkuyorum.

Birde toprağını ne sıklıkla değiştirmeliyim?

İlginiz için tekrar teşekkürler.

Eski 08-05-2006, 21:56   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bu soruları cevaplayacağım.Yalnız şu an için bu ağacı yaşatmaya bakın.Şekil vermek ikinci planda.Acemiliği atmanın yolu ise birçok fidan üzerinde çalışmaktan geçer.

Eski 09-05-2006, 19:16   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Yaprak boyutlarını küçültülmesi konusunda bu makalede bakım budaması başlığına bakarsanız dal sayısı arttıkça yaprakların küçüldüğünden bahsediyor.Yaprak küçültmek için yapraksızlaştırmada( Defoliation) yöntemide uygulanabilir.Yalnız sizin ağaçta şu an bunları yapmak için erken.Yapraksızlaştırma zaten tamamen sağlıklı ağaçlarda uygulanır ve çok dikkat edilmelidir.

Telleme tamamen el alışkanlığıdır.Biz zaten bu yüzden yeni başlayanlara fidanla başlamalarını ve bütün teknikleri bu fidanlar üzerinde deneyip öğrenmelerini istiyoruz.

Şu an ağacınız toprağını değiştirme zamanı geçti.Toprak değişimleri her 1-2 yılda bir yapılır.

Eski 10-06-2006, 21:14   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gandarion bonsainin son durumu nedir?
Uzun zamandır haber alamıyoruz.

Eski 02-07-2006, 10:07   #7
Yeni Üye

Uzun süredir okulda finallerim ve hemen arkasından başlayan stajım nedeniyle buraya cevap yazamadım fakat sanırım herkesin ilk bonsaisine olduğu gibi benimkide kurudu ve bütün yapraklarnı döktü

Ama olsun ümidim kırılmadı.
Şimdi eğer bonsaim dönüşü olmayan bir şekilde öldüyse, yeni bir bonsai almak için hangi mevsimi tercih etmeliyim? Birde ne tür bir ağaç almalıyım?

Eski 02-07-2006, 10:46   #8
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
İlkbahar döneminde alırsan yapraklarını ve sağlık durumunu görür, gelişiminde de müdahalelerde bulunup istediğin formu kazandırırsın.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 21:31   #9
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gandarion hazır bonsai almak yerine, kendi bonsaini yapmak için fidan almaya ne dersin.
Fidan üzerinde kazanacağın tecrübe ile aldığın bonsaiye daha rahat bakabilirsin.
Bonsai ile ilgili birçok tekniği de bu fidanda öğrenirsin.

Eski 01-01-2007, 19:32   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Thumbs down

bende sanırım şuanda aynı sorunu yaşıyorum. bonsai'leri oldukça seviyorum. hatta hastasıyım diyebilirim. bu konuya mesajı yazan kişi gibi benimde bonsaimin yaprakları oldukça kurudu. nedeni ne olabilir bunun? kurtarabilme şansım varmı? çok üzülüyorum baktıkça, yardım edin lütfen

orc_lord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2007, 21:27   #11
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Resmi var mı? İçerde mi dışarıda mı bakıyorsunuz?Sulamayı nasıl yapıyorsunuz? sulamanın şekli de önemli bence. Bitkiniz hakkında bildikleriniz. Ne zaman aldınız? Güneş gören bir ortamda mı? Daha sorulacak çok soru var. ama önce cevapları alalım. Belki ordan yola çıkarak ağacınızı kurtarabliriz...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024