agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-09-2008, 15:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2006
muratkalfagil / şimşir, çam, meşe

merhaba
yapmış olduğum bir iki bonsai çalışmamı sizler ile paylaşmak istedim, merak ediyorum ne gibi hatalar var.
şimşir bonsailer 11 yaşındalar köyde kendi bahçemden söktüm ve saksıya aldım çam fidanım 1 yaşında.
meşeyi ise arazimizden çıkarttım kendisi büyük bir meşenin toprak dışına çıkmış kökü üzerinden büyümeye başlamıştı kök yapısı tam gelişmemiş umarım kökleri sağlamlaşır... ardıç ağacını ise bir fidanlıktan satın aldım
görüşlerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg şimşir.jpg (42.1 KB, 282 views)
Dosya Türü: jpg şimşir 2.jpg (34.7 KB, 275 views)
Dosya Türü: jpg meşe.jpg (40.1 KB, 265 views)
Dosya Türü: jpg fıstıkçamı.jpg (29.9 KB, 266 views)
Dosya Türü: jpg ardıç.jpg (37.6 KB, 264 views)
muratkalfagil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 16:41   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Muratkalfagil iyi gunler. Aramiza hos geldin.
Bunlar senin ilk calismalarin olmasina ragmen, agaclarini budamaktan cekinmemissin. Bircok uyemiz budama konusunda cesaretli degilken, siz iyi baslamissiniz.

Simsirlerin cok govdeli birer agac olabilirler. Simsirin birinin ondeki govdelerini telleyip egmissin, sanirim bu govdeleri egmekle diger govdeler arasindaki uyumu bozmus oldunuz.

Meseniz uzerinde hic bir islem yapmadan 2-3 yil onun iyice gelismesini bekleyiniz.

Cam agaciniz kucuk bir fidan onun da gelisip buyumesi gerektigini dusunuyorum. Bir de dikkat etmeniz gereken sey, govdedeki kivrimlarin ice donuk taraflarindan dal cikmamali. Dallar hep kivrimlarin disa donuk taraflarindan cikmali.

Ardicinizi hangi tarzda bonsai yapacaginiza karar verip uzerinde bilincli calisirsaniz iyi bir bonsai olabilir.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 17:19   #3
Yeni Üye

hoşbulduk çok teşekkür ederim görüşleriniz için
ardıç ağacımı şelale tarzında yapmayı planlıyorum bazı fazla dallarını budadım ve gitmesini istediğim yönlerde serbest bıraktım bir iki ay içerisinde de şekillendirmeyi planlıyorum.
şimşir için açıkçası ne yapacağımı bilemediğim için ön tarafta öğle bir eğik dal buketi bıraktım kesmeyi planlıyordum ama kıyamadım tavsiyeniz ne olur ? merak ediyorum...
meşe ve çam hakkında ki düşüncelerinize bende katılıyorum el sürmeden biraz daha büyümelerini bekliyorum.
tekrar teşekkür ederim ve fikirlerinizi duymak isterim

Eski 13-09-2008, 13:41   #4
Ağaç Dostu

Simsirlerinizin ikisi de cok govdeli tarzlara uygun. Ilk simsirdeki telleyip one egdiginiz dallari budayip geriye kalan 3 govdenin onunu acip, budamadan arta kalacak govdelere de kurumus govde gorunumu verebilirsiniz.

Diger simsiriniz iyi duruyor ust tarafinda surekli yapacaginiz budamalarla ve bulabilirseniz daha uygun bir saksiya alip, iyi bir cok govdeli bonsai elde etmis olursunuz.(simsirlerin dis mekan bitkileri olduklarini unutmayiniz.)

Eski 14-09-2008, 00:00   #5
Yeni Üye

galiba dediğiniz şekilde yapacağım... ilk seferinde aslında aklımdan geçen oydu fakat uygulamaya geçiremedim dallara kıyamadım. ölü dal formu verdiğim dalcıklara **** dallara sülfür tarzı bir madde sürmezsem acaba bitkiyi ileride çürütür mü ? bilemediğimden yapmadım bir ufak denemem var aslında şimşirin üstünde tepki bekliyorum ağaçtan ama şimdilik gayet iyi gözüküyor.. ileri zamanlarda dediğiniz şekilde bir uygulama yapabilirim ama

Eski 14-09-2008, 13:58   #6
Ağaç Dostu

Kisa bir sure icerisinde(6- 7 ay) kurumus govde-dal gorunumu verilen yerler Lime sulfur surulmese bile curumuyor. Curumeler daha uzun surelerde goruluyor, yani o kabugunu soydugunuz govde veya dala mutlaka lime sulfur surmelisiniz.

Lime surfur surmezseniz tum agac curumuyor. Yalniz kabugu soyulmus yerlerde curumeler olusacaktir.

Düzenleyen Ali H. ALI : 17-09-2008 saat 13:36
Eski 15-09-2008, 15:04   #7
Yeni Üye

çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için iyilikler dilerim size gelişmeleri buradan paylaşmaya devam ederiz ağaçlar güzelleştikçe

Eski 21-09-2008, 17:34   #8
Yeni Üye

bonsailerime bir yenisini ekledim :)

yapmış olduğum bonsailerime bir tanesini daha ekledim.
bu 4 yaşında bir sarmaşık artık o kadar büyümüştü ki kökleri saksıdan çıkmadı bende onu bonsai yapmaya karar verdim...
çok azgın bir sarmaşık, bir dalından bu yaz başı kendime yedekleme yapmıştım. o yüden içim rahat bir şekilde budama ve telleme yaptım ölmesini tabi ki istemem görüşleriizi bekliyorum arkadaşlar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM0165.jpg (49.3 KB, 181 views)
Dosya Türü: jpg HPIM0164.jpg (46.4 KB, 179 views)
Dosya Türü: jpg HPIM0163.jpg (48.7 KB, 175 views)
Eski 22-09-2008, 11:08   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın muratkalfagil

fidanlarınız ve örnekleriniz.Görsel anlamda biz bonsai dostlarına hoş gürünsede sizden ricam ağaçlarınızı fotğraflarken lütfen bonsai fotoğraf çekim teknikleri konu başlıklı konuyu okuyarak çekimlerinizi gerçekleştirin.

Bu sayede ince teyatlar aydınlanaçak ve sizin gibi bir çok üye ağaçlarınızı daha iyi görebileçlerdir.
Başarılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 15:02   #10
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Hedera'nızdan güzel bir multi trunk (Çoklu gövde stili) olacak gibi görünüyor.
Yanlız o sol taraftan gelen tellenmiş dalı anlamadım

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 17:36   #11
Yeni Üye

merhaba
sayın bonsaisan dediğiniz konuyu okudum fakat ne güzel çekim yapabilecek bir fotoğraf makinem var ne de gerekli ortamı sağlayabilecek koşullarım... şimdilik cep telefonu ile evimde ışığın en yoğun olduğu yerde yani balkonumda çekmek gibi bir zorunluluk içerisindeyim... umarım daha güzel fotolar yollayabilirim sizlere ilginiz için teşekkür ederim sadece kötü fotolara değil yaptığım bonsailere de yorum yaparsanız çok sevinirim...

"solda altta tellenmiş olan dal " o dal kendisini toprağa gömerek kendi başına oradan sağ tarafta gördüğünüz 3 dalı oluşturmuş ben orjinal olacağını düşündüğüm için onu yerinden kaldırmadım yani benim elle yapmış olduğum bir şey değil kendisi bizzat öyle gelişmiş... sadece tepe ye doğru kalkmasını önlemek için telledim...

Eski 22-09-2008, 17:51   #12
Yeni Üye

sizlere ufak bir soru ?
yaptığım şimşir bonsailerden iki tanesi 1. ve 2. resimde olanlarda yapraklarda renk değişimi başladı. 1. resimdeki sararmaya 2. resimdeki de kızarmaya başladı her hangi bir besin vermiyorum şu sıra acaba ne yapmalıyım ? **** hata nerede olabilir ?

Eski 22-09-2008, 18:53   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Hederanız konusunda uzuzn vadede düşünmek gerekeçek ama güzel bir örnek.
Şimşir aslında sığ kök sistemine sahip ve yüzeysel kök yapısında olan bir türdür.

Lakin gördüğüm kadarıyla kalın bir yosun ile saksı üzeri kapalı.Aşırı nem ve uygun olmayan toprak karışımı sonuçunda köklerde sorun oluşma olasılığı yüksek.
Bir diğer sorun onları ne zaman söktünüz ve nezaman saksıya aldınız bu konu önemli söküm sonra sı kökleri nasıl budadınız.
Dikimden sonra ki sulama nasıl.
Ayrıca toprak karışımınız nasıldır.
Bu detaylar çok önemli buna göre konuşursak şimşirleriniizn sağlığı hakkında detaylar biiz sonuça götüreçekdir.
Saygılar.

Eski 22-09-2008, 21:44   #14
Yeni Üye

hedera açık konuşmak gerekirse aralarında en çok hoşuma gideni oldu ve uzun vadeli güzel planlarım var onun için. hedera yı yaklaşık 1 hafta önce yaptım toprak karışımı kedi kumu ve paket toprak kullandım içinde perlit vesayre olanlardan...
şimşirler bulundukları yerde mutsuzdular zaten büyüme problemi yaşıyorlardı bulundukları mekan altı kaya olan sert bir zemindi. bende yaklaşık olarak 1 ay önce onları bahçe düzenlemesi yaparken çıkarttım.
köklerini saksılara sığacak şekilde saçak kök bırakarak çok fazla budama yapmadım. işin ilginç tarafı köklerini çok budadığım şimşirim çok sağlıklı ( onun resmi burada yok ) fakat daha az budadıklarım bu tip bir değişim gösterdiler.
toprak karışımı ise kumlu orman toprağı ve torf karışımı direnajı gayet güzel içinde biraz da taş parçacıkları var...
sulamayı ise fıs fıs ile nemli kalacak şekilde yapıyorum direk su dökmek yerine yaprakları ve toprağı iyicene spray le nemlendiriyorum. besin maddesi vermedim npk oranı sıfır yani suda
acaba çok mu vitaminsiz kaldılar diye düşünüyorum fakat bu hal de korkutuyor çiçekleri yakmıyim diye vermiyorum o yüzden.
yardımlarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum bonsaisan
şimdiden teşekkür ederim iyilikler dilerim...

Eski 23-09-2008, 11:16   #15
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın muratkalfagil

Bonsai toprak karışımlarında su tutan torak karışımı maddeler içermemelidir.

Bu su tutan maddeler.Sırası ile perlit torf ve tarla topraklarıdır.

Bonsai toprağı hazırlanıp bir saksıya konulduğunda daladırma yöntemi ile bir kez sulanır su daldırılan kapdan çıkarıldığında saksı içinde suyun bir anda da saksı deliklerin akıp gitmsi gerekir bu doğru toprak karışımıdır ve bu uygun karışım ekimsırarında kulanılır.

Bonsai toprağa ekildikden sonra toprak el ile sıkıştırılarak **** toprağa basılarak sıkıştırılmaz.
Bu kökleri zedeler ezer ve öldürür.
Bonsai saksı altında ki deliklerden geçirilen bir bakır tel ile kök topu öncelikle saksıya sabitlenir ki işde bu sayede toprağı bastırarak ağaçın saksıdan devrilmesi engelenir.

Bonsai toprak karışımında ibrelilerde %50 derecakılı yahut akvaryum kumu --%30 derekumu %20 torf yahut humus içerikli tarla toprağı kullanılır.Mümkünse bu toprak demir yoğunluığu olan kırmı renkli toprak yahut simsiyah humus içerikli toprak olmalıdır.

Diğer karışım ise yaprak dökenlerde çiçekli türler ile meyve ağacları için olan toprakdır.
Bu toprak 30%dereçakılı ----%30 derekumu --%30 torf %humus içeren toprak karışımıdır.

Bu sayede maksimum drenaj sağlanmış olur.

Saksılamadan sonra bir bonsai adayına 6 ila 4 hafda gübre verilmez aşırı sulanmaz çünkü yeni çıkaçak kökler yoğun nem ihtiyaç duymaz.

BU tür karışım toprak için hava oranını %50 koruduğu gibi kök gelişimi için gevşek bir yapı sağlar.Aynı zamanda oluşması mümkün kök çürümesi için minumum nem oranını korur.

Bonsai adayı olaçak bitkiler her neşekilde olursa olsun risk alınaça **** şansa bağlı bir söküm olaçak gelişim döneminde sökülmemeli yahut dikilmemelidir.

BU dönem en uygun olrak aşırı kök budamasınada müsait olan ağaçların uyku dönemlerinde yani tomurçukların açılmadı sürügünlerin canlanmadı şubat ortası mart başı yahut bulunduğunuz şehrin iklimsel yapısına bağlı olarak nisan ortasında gerçekleşir.

Dikkat edileçek husus.Tomurçukların açılmadı zaman içindedir.

Bu sayede 1 yılık bir periyoda başladığınız bonsai geliştirme uygulamalarınız ilk 2 ayında ağaçın solaması yahut kuruması gibi bir olaya maruz kalmadan geçiş dönemni tamamlanır.

Bonsai ilk sevdalanan bonsai dostu bir heyecan ile eline geçen tüm bitkileri hemen bonsai yapmak için kökleri budar teleme yapar.Lakin bu işlmeler sağlıklı bir bonsai geliştirmek için yapılan en büyük hataların başlanğıçıdır.

Saksılama işleminde önce daların budanması mantıklıdır.
Çünkü budanan dallar ağacın harçayaçağı güçü azaltaçağı için köklerde de yogun bir budamaya imkan verir.

Eğer köklerde budamaya yapıp üst kısmda ki dalarda azalım yapılşmaz ise yukarıda ki daları besliyeçek güçe sahip olmayan az kök sistemi sonuçunda ağac bocalar strese girer ve ölür.

Temel bonsai metodlarında dal budama.
Daha sonra 1 ay dolumunda Kök budama.

Saksıda 1 ayını tammalayan bonsai gübreleme ile gelişime destek olama.
Patlayan yeni tomurçukların gelişimi geriye doğru hızlandırma için yüksek enerjli sürügünlerin uç alımı.

ve bir daha ki şubat mart ayında uygun formda teleme yapılarak 2. gelişim yılına gelinmiş olur.

2. gelişim yılında sağlıklı ve güçlü olan bonsai yeni yaprakların çıkıpda koyu renk aldığı dönemde ki bu gelende mayıs ayıdır.
Tam yapraksızlaştırma yahut kısmi yapraklaştıma yöntemi uygulanır.

Bu sayede ağaçın daha ufak yaprakları oluşması sağlanır.

Ve böylece 3. yılda görsel olarak bir bonsai oluşmaya başlar takip eden yılarda kök sistemi olan nebari eş zamanlı gelişim süreçinde kontrol altına alınır.
Ve 4 yılın başında yaprak döken bir cins ise yeni saksı uygulaması yahur aynı saksıya dikim yapılaral gelişim teşvik edilir.

Saygılar.

Eski 23-09-2008, 13:21   #16
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Size örnek oluşturması için
Bu örnekler:http://www.bonsai-fachforum.de Alman bonsai forum sitesinde alınmışdır.
Aşağıdaki fotğrafın sahibi ve ağacın çalışmasını yapan.
Sayın bonsai-fachforum sitesi üyesi "Gisela V. "

Bu çalışmanın sahibi ise yine bonsai-fachforum sitesinin üyesi
Sayın "Eva Warthemann"'dır.

Bu uygulama ile güzel bir hedera elde edebilirsiz.
Danke "Eva Warthemann" und Gisela V.

Eski 23-09-2008, 15:38   #17
Ağaç Dostu

Muratkalfagil, bonsaisan bonsai yapabilmeniz icin gerekli bilgileri siralamis. onlari uygularsaniz guzel bonsailer yapabilirsiniz.

Ingiliz sarmasigi hakinda bir iki kelime de ben edeyim. Bir coklu govde tarzi uygulamayi dusunuyorsaniz. Bu tarzda govdeler 2-3-5-7-9 olur, ve ya ilk bakista sayilmiyacak kadar cok olursa, artik tek veya cift govdeler olmasi onemli degildir.

Senin sarmasiklarinda govdeler bir biri ile kesisiyor. Bunu telleyip duzeltmen gerekiyor telleme ile duzeltilemeycek bir durumda ise kimi kesisen govdeleri budamak zorunda kalacaksin.
Kolay gelsin.

Eski 23-09-2008, 19:47   #18
Yeni Üye

çok teşekkür ederim size çok güzel bilgiler verdiniz bana. bundan sonra daha özenli çalışmalar yapma imkanı bulacağım...
bonsaisan eklediğiniz resimler beni çok bilgilendirdi toprak karışımlarına çok önem vermek gerektiğini bir kez daha anlamış oldum...
tekrar teşekkür ederim ilginize çok sağolun fakat bir sorum daha olacak sizlere kedi kumu kullanımı zararlı olabilir mi ?
saygılar...

Eski 24-09-2008, 13:22   #19
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Kedi kumları kedilerin sıvı yahut katı dışkalarını topaklaşarak toplayan yani nem tutan içinde kimyasal bileşenler olan karışımlardır.
Özelikleri nem içlerinde aprosbe etmeleri yani içlerinde yogun olarak tutmalarıdır.
Bu yüzden bonsai toprak karışımında pek tavsiye etmeyeçeğim ürülerdir.
Çarli marka beyaz renkli kedi kumları konusnda uygulamalar yapan bir çok bonsai dostu var.Kimi kedi kumu konusunda tatminlkar söylemlere sahip olsalarda genel olarak bonsai yılardır emek veren diğer ülkelerde bu ürürnler kullanılmıyor.

Bonsai topraklarında drernaj baksimum su tutumu azdır bu yüzden günlük sulamaya ihtiyaç duyar zaten bonsai özünde disiplinli bir sulama mantığı gerekir buda ağaçın su isteğinin onun yetiştiren tarafında sürekli kontrol edilmesi ile doğru orantılıdır.
Bonsai bulunduğu ortamın yaısı ile doğru orantılı olarak ağaçın su isteği tür ve cins de bu oran içine girerek değişken bir yapıdadır.
BU yüzden her ağaç düzenli kontrol edilmeli ve ağacı ihtiyaçı doğrultusunda sulanmalıdır.
Saygılar.

Eski 25-09-2008, 21:33   #20
Yeni Üye

çok teşekkür ederim bonsaisan

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024