agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2008, 19:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
beYonce2005 / Şimşir

Arkadaslar merhaba.
benim sorunum dort bes gunluk bısure icin bonsaimden ayrı kaldm ve sulaması ilgilenmesi icin birini tembihlemiştim.ancak sanırım tam bu sıcaklarda bir kere su verilmiş ve geldgmde yaprakları büzüşmüş dokundugunda dokulur durumda buldum. bu bana hediye hangi cins oldugunu bilmiyorum. napmam gerektiginide bilmiyorum.yaprakları kesin dokulcekmi? ne yapmam gerekio? yardımcı olursanız cok sevinirm.gitmeden onceki halinin resmini koymaya calscam sitede yeni oldgum icin hata yapabilirim.affola

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 190820081058.jpg (71.9 KB, 137 views)
beYonce2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 19:53   #2
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Serissa gibi görünüyor.Kışın dışarda yaprak döktüğü için çok ciddi bir soru olucağını sanmıyorum.Sadece yaprak dökmüş olabilir.kurumuş yaprakları temizleyebilirsiniz.4-5 gün içinde bir kere su verildiyse en azından hayatta kalmasını sağlamıştır diye düşünüyorum.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 22:46   #3
Yeni Üye

yapraklarından hicbiri kaliteli kalmamış.hepsi dokundugunmda dusuo gibiler sertlesmiş yani. yaprakları dokulse bile olmez deilmi? yani yapmam gereken herhangi birşey varmı normal sulamam dısında? ayrıca cvbınız cok cok cok cok cok tesekkur ederim

Eski 27-08-2008, 23:15   #4
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Özelliğini kaybetmiş yaprakları temizlerseniz yeni sürgün çıkarırken görebilirsiniz.Toprağıda ne çok sulayın nede tamamen kurutun.yaprakları temizleyip gölge bir yerde tutarsanız iyi olur.Direk güneş ışığından şimdilik kaçının.

Eski 27-08-2008, 23:42   #5
Yeni Üye

cok tesekkur ederim umarım olmez

Eski 28-08-2008, 10:05   #6
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın beYonce2005

Ağaçınızın cinsi konusnda daha detaylı bir şekilde yapraklarıın olduğu bir fotoğraf çekin bu sayede tür bilinir ise yapılaçak uygulama daha mantıklı olur.
Ağacınızn ilk fotğrafı aşağıda ki gibi ise 5 günlük bir seyehet dayanması zaten mümkün değildi.
Çok yoğun bir yapraklanma olduğu için su ihtiyaçı fazla oldu.

Şu anda yapraları besleyemediği için yapraklar kurumuştur ana gövde canlı dır umarım.

BUnun için ağaçınızın en üst kısmında bir yerden ufak bir centik atıp yeşil canlılığını koruyormu bakın.Soınra ağacı eğer üstren suluyor iseniz ağacın saksısını tüm olarak alaçak bir kaba oturtun ve bu kabı iyice su ile doldurup saksının üstüne kadar su ile kaplayın ve ve suya bulabilirseniz eczaneden B1 sıvı vitamin tüp kırıp bu suaya ekleyin ve ağacı 2 daka ial 4 dak arası bu suda bekletin.

Sonra ağacı sudan çıkarın.Güneş direk görmeyen bir yere alın.

Ve toprak bem kaybedene dakar bekleyin.Bu sayede ağac suyu yeni sürügnlere ileteçekdir.
Kuruyan tüm yaprakları sap ksımları ağacın üstünde kalacak şekilde temizleyin.
Bu sayede sap tam krumadan gerideki yeni çıkaçak sürügnleri yaşataçakdır.
1 ila 2 hafda içinde ağac yendien sürügün verecekdir.

Tabi öncelikle ağacın türünü tam oalrak bilmemizi sağlayaçak fotğrafı siteye ekleyin **** bana mail atın ben sizn adınıza siteye eklerim.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 19:46   #7
Yeni Üye

cevabınız ve yardımınız icin cok tesekkur ederim. bende yeni yeni ogrenmeye basladıgım icin cok korkmustum. dediklerinizi yaptım ve agacımda iyileşme gozluyorum. ancak kuru yaprakları topladım. diger tum yapraklar ise kuruyacak gibi gozukuyorlar sertlestiler yani yapragın kalitesi dusmus ancak yapraklar dusmuyorlar ve o guzel olan canlı yesilliligini kaybettiler.onlara ne yapacagımı bilemedim ve acaba iyileşirmi bilemiyorum.onceden koymus oldugum resim eski haliydi.şimdi dediginiz gibi cekmeye calıstım ve ek olarak koyuyorum. yardımlarınız icin minnettarım cok tesekkurler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 280820081108.jpg (74.5 KB, 110 views)
Dosya Türü: jpg 280820081106.jpg (49.7 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg 280820085215.jpg (50.8 KB, 102 views)
Dosya Türü: jpg 280820085214.jpg (67.1 KB, 103 views)
Eski 30-08-2008, 20:03   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ağacınızın üstüne spreyle su sıkmayı ihmal etmeyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 00:21   #9
Yeni Üye

evet sulamayı o sekilde yapıyorum zaten.cok tesekkurler.cinsi hakkında bir bilginiz varmı peki?

Eski 31-08-2008, 07:10   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sulamayı spreyleme olarak yapmanız yeterli olmaz. Bonsaisan'ın yukarıda anlattığı gibi sulayın, ayrıca spreyleyin yaprakları.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 13:14   #11
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Yakından şimşirmiş gibi görünüyor.

Eski 31-08-2008, 23:59   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın beyonce 2005

Ağaçınız son göndermiş olduğunuz detay kareleri bana tab olarak cinsihakkında bir fikir vermedi.

Şu adan üzerinde durduğum ikicins var.

Birincisi şimşir.Şİmşir aynı dal üzerinde sıkı bir yapıda sıkaralıklar ovalimsi ve etli yapraklara sahip bir yapıda olup gövde rengi açık sarı ve açık kahve rengi tondadır.Yaşlı bitkilerde gövde kabuksu yapıda ve gönde üseriden koyu noktacık şeklinde lekeler vardır.

İkinci tür ise ateş dikeni.BU türün yaprakları şimsire oranla etsiz ve ipeksi bir yapıdadır.

Şimşir gibi birbiri üzeriden sıkı bir görünüyü yoktur.Gövde kabuk rengi koyu kahve siyah tonda olup daha düzgün bir pürüzsüz kabuk yapısna sahiptir.Yeryer gövde üzerinde oyucuklar kabartılar bulunur.

Ağaçınızın eski yaşlı olan yapraklarında canlı yeşil renge sahipken bir anda bu yaşlı yapraklar matlaşmaya ve parlıklıklarını kaybetmeye başlıyorlar ise daha ileriki vrelede yaprak altında ki damarlarda yer yer sarı pigment lekeleri bulunuyor ie ayırıca zaman içinde bu yaşlı yaprakların uçları kahverengileşme ile beraber kurmaya başlıyor ise bu ağaçınızın bulunduğu toprakda fosfor eksikliğinin belirtisini gösteriri.
Eğerki yeni çıkan sürügünler daha ufak yapraklar ise fosforun eksikliğinin bir sebebidir.

Bu durmda düzenli bir besin uygulamasına gitmeli ve içeri fosfor olan özelikle çiçekli bitkiler için piyasada satılan sıvı gübrelerden alıp vermelisiniz.

Yanlız dediğim gibi önce ağacı gözlemleyin yapraklarda dediği gib bir oluşum söz konusu ise bu gübre uygulamasını yapın.

Bunlar sizin forum yazmış olduğunuz gözlemler üzerine benim sizi söylediklerinize göre koyduğum tanılar.

Ağaçınızn siz bizden daha iyi gözlemliyor ve biliyor olmalısınız.

Çünkü yanlış bir uygulama ile gübreleme yapar isenzi başka bir hastalık var ise gübre fayda yerine zarar sağlar .

Ağacın gelişmi kontrol edin.
Meraklanmayın ağaçlar çok hızlı iyileşirler.
Sayıgılar.

Eski 01-09-2008, 04:23   #13
Yeni Üye

Merhabalar
Oncelikle cevabınız icin tesekkur ederim. Eger iki turden biridir diyorsanız o halde şimşir oldugunu dusunuyorum. Yapraklı etli ve ovalimsiydi aynı zamanda da govde rengi acık kahve tonunda.
Hastalık konusunda da yaprak altlarında sararma ve uclarında koyuluk yok. Sadece yaprakları kuruyor. Sertleşip dusuyor. Yeni anladıgım birşey varki sanırım besin vermem gerekiyor. Ben bunu bilmiyordum. Nasıl yapıldıgınıda bilmiyorum. Sulamayıda ihtiyacı oldugunu dusundugum zaman yapıyorum.Topragı nemli bırakıyorum. Kuruma baslayınca su veriyorum. Yapraklara ise puskurtuyorum. Neyi eksik yaptıgımı bilmiyorum ve benim icin cok degerli oldugu icin kaybetmekte istemiyorum. Surekli bir ogrenme ve arastırma halindeyim. Yardımlarınız benim icin cok degerli gercekten cok tesekkur ediyorum..

Eski 01-09-2008, 05:23   #14
Yeni Üye

Ayrıca bir sorun daha olacak. Konulara bakarken dikkatimi cekti. Agacımın bir Fukien tea olma ihtimali nedir? Yaprakları cok benzettim.

Eski 01-09-2008, 11:12   #15
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

ağaçınızın carmona olma ihtilali daha düşük.
Carmona değil.

Sualmada toprağın nemli kalması önemli değil.
Bonsai toprağı sürekli nem ile kalıyor ise kökler hava almıyor demektir buda köklerin çüürmeye başlaması demektir.

Bonsai saksı ile derin bir kaba daldırp çıkardığınızda eğer saksı içinde ki toprak bünyesine aldığı toprağı bir anda boşaltıyorsa bu toprağının çok iyi olduğunu gösterir ama suyu hemen değilde aradan bir süre geçtükden sonra bırakıor ise işde ozaman toprak karışımı iyi değil demektir.

Bonsai besleme önemlidir.kısıtlı toprpada sula ile zaman içinde tüm besin kaybolur bu yüzdeb bonsai gelişme dönemi olan nisan ayında ekim ayı başına kadar 20 günde bir gübrelenmesi gerekir.Gübre kuru oan toprağa ygulanmaz gübrelemeden önce toprak sulanmalı daha sonra gübre verilp toprak tekrar sulanmalıdır.Bu sayede besin toprak içinde ki köklere ulaşır.

Eski 01-09-2008, 15:35   #16
Yeni Üye

cok tesekkur ederim cevabınız icin dediklerinizi hemen uygulayacagım. Toprak surekli nemli halde degil. Ben topragın kurudugunu gorunce su veriyorum. Birde icinde karıncalar gozlemledim. Bu herhangi birşeyin belirtisimidir?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024