agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen limon

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2006, 09:31   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Veterinerler

Forumda kaç veteriner var bilmiyorum. Bunu beyan edenler arasında şu arkadaşlar var:

Ful Sokağı
aksuvet
hazan54

Bir de üye olmasını beklediğim Ahmet Kütükçü var

Doğada hayvanlarla yaşayabileceğimiz sorunlar, hastalık, kaza konularında yardım yolları gibi konularda bilgilenmek iyi olacaktır...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 13:36   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Adige de ziraat mühendisi ama, aynı zamanda veteriner sağlık teknisyeni.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 25-10-2006 saat 23:35
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 21:39   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
bende köpek pisikolojosi ve eğitimi hakkında az bir miktar yardımcı olabilirim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2006, 00:09   #4
adige

Sefer GİRİŞEN's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2005
Galeri: 121
Evet, ben aynı zamanda veteriner sağlık teknisyeniyim.Mesleğimin ilk yıllarında veteriner hekimin olmadığı yerlerde çalıştım ve elimden geldiği kadar hastalıklara da müdahale ederdim.(Kanunen buna yetkimiz yok) Büyük ve küçük baş hayvanların aşılanması ve suni tohumlamasında çalıştım.Doğadaki hayvanlarla pek ilgim olmadı ama yardımcı olabileceğim konu olursa ben buralardayım.

Sefer GİRİŞEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2006, 22:46   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Merhabalar
Veteriner Fakültelerinde malesef sadece evcil hayvanların karşılaştırmalı eğitimi veriliyor son yıllarda buna birde süs hayvanları gibi dersler eklendi. Yaban hayvanları Hekimliği ayrı bir uzmanlık konusu. Kendini bu konuda ayrıca yetiştirmiş arkadaşlar olabilir. Her ne kadar bir doğa severin ormanda dolaşırken bir hayvana zarar verme olasılığı çok düşük olsada ; Ufak tefek travmalar gibi konularda her veteriner hekimin yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Zaten daha ileri durumlarda forum da çözüm aramak yanlış olur yapılacak tek şey var bir veteriner hekime direk başvurmak. Hekimim canlıyı görmesi gerekecektir.
5-6 yıldır fiilen veteriner hekimlik yapmasamda inekler konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2006, 20:36   #6
Ağaçsever

Ful Sokağı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Bayram tatilinin de etkisiyle bir süredir sitemizi takip edemedim. Arkadaşların da belirttiği gibi bizim fakültelerde en azından şimdilik vahşi hayvanlar hakkında bilgi verilmiyor ancak özellikle av hayvanı diye tanımlanan hayvanlardan ve evcil hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar (Zoonozlar) konusunda yardımcı olabiliriz.
Biraz geç de olsa herkesin Ramazan Bayramı'nı kutlarım.

Ful Sokağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 00:45   #7
doğa

flower's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Red face zooteknist

Ziraat mühendisiyim ve branşım da zootekni.(hayvansal üretim)
Ailecek büyükbaş hayvancılık yapmaktayız.Çiftlik hayvanları ve ekonomik değeri olan diğer hayvanlar hakkında da (özellikle bakım ve besleme) elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırım.

flower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 12:13   #8
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Geçenlerde kuzenimin köpeğini pardon Mia yı veterinere götürdüğümde soru bombardımanına tutmuştum adamcağızı.
Ama çok ilginç birşey öğrenmiştim, mesela bir veteriner ve bir normal vatandaş yolda kazada yaralanmış biri olsun veya kriz geçiren biri olsun, ilk yardım müdahalesine acil ihtiyaç duyan birini gördüklerinde veteriner buna kesinlikle müdahale etmemeliymiş.(Kanun yönünden) Çünkü buna yukarda da bahsedildiği gibi yetkileri yokmuş,yetkisi olmayan bir iş yaptığı için ve Allah korusun sonucu da yaşam kaybıyla sonuçlanırsa Ağır Ceza mahkemesinde hapis istemiyle yargılanırmış.Ben yanlış olduğunu düşünsem de ,vardır bir nedeni deyip sizlerle paylaşmak istedim.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 12:49   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
....yolda kazada yaralanmış biri olsun veya kriz geçiren biri olsun, ilk yardım müdahalesine acil ihtiyaç duyan birini gördüklerinde veteriner buna kesinlikle müdahale etmemeliymiş.(Kanun yönünden) Çünkü buna... yetkileri yokmuş,yetkisi olmayan bir iş yaptığı için ve Allah korusun sonucu da yaşam kaybıyla sonuçlanırsa Ağır Ceza mahkemesinde hapis istemiyle yargılanırmış.Ben yanlış olduğunu düşünsem de ,vardır bir nedeni deyip sizlerle paylaşmak istedim.
İyi de ehliyet kurslarında ilk yardım dersleri neden veriliyor o zaman?

Yaşamın önemi konusunda disipline olmuş toplumlarda bu söylediğiniz doğrudur. Çünkü o toplumlardaki bireyler bilirler ki güvenlik ve sağlık ekipleri anında olay yerine geleceklerdir. Bizde öylemi ya? İyiniyetle olsa bile kazazedelere yardım niyetiyle ne traji komik, ne vahim yanlışlıklar yapılıyor. İlk yardım kuralları hak getire

Veterinerlere gelince..
Valla en zor iş onların işi gibi geliyor. Karşısına türlü çeşit anatomik yapıda hasta hayvanlar getiriliyor. Hayvanın dili yok ki derdim şu desin.... Biz bile derdimizi doktora doğru dürüst anlatamıyorken dili yok hayvanlar karşısında veterinerler ne yapsın?

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 09:47   #10
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Veteriner hekimler; acil durumlarda, doktor **** sağlık görevlilerinin geç kaldığı veya ulaşamadığı anlarda hasta ve yaralılara müdahile edebilirler. Palpasyon muayene tekniğini ( elle dokunarak muayene tekniği ) en iyi yapan kişilerdir. Böylece hastanın vücudundaki olası kırık veya deformasyonları daha çabuk fark edebilirler. Gerektiğinde ufak cerrahi müdahaleler bile yapabilirler. Şu ana kadar 4 trafik kazasına, 2 av yaralanmasına ( domuz kesiği ) ve 1 doğuma mudahile ettim. Tüm olayların sonunda gelen sağlık personeline gerekli her detayı verdim ve başıma bir talihsizlik gelmedi. Ama bu durum veteriner hekimler her duruma müdahale edecek anlamına gelmemelidir. Bizlerinde yapabilecekleri sınırlıdır.
Ek olarak 6 yıldır bölgemdeki yabani hayvanlarada müdahale ediyorum.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2008, 14:41   #11
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçenlerde duyduğum kadarıyla Türkiye'de Veterinerler iş bulma sorunu yaşayanların başında geliyormuş.

İmkanı olanlar daha ayrıntılı araştırsınlar: Canada'da en çok açık Veterinerlikte imiş. Tam adını bilmiyorum ama bir belgeselde geyik suratlı fare diye geçen hayvan türü yokolma tahlikesiyle karşı karşıya olduğundan ve en çok araba yollarına çıkıp öldüklerinden sırf o tür fareler için çok sayıda görevli gerekiyormuş. Doğal hayata çok önem verdiklerinden ve her türlü hayvana bebek gibi baktıklarından insan gücü açığı çokmuş. Güzel de maaş veriyorlarmış.

İlgilenen veteriner arkadaşlar özellikle yeni mezunlar bir araştırsın derim...

YeniBON beğendi.

Düzenleyen limon : 09-02-2008 saat 21:47
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 12:25   #12
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Veteriner hekimlik çocukken idealimdeki meslekti.
Şimdi küçük yeğenimi bu konuda işliyorum.
Ülkemizde veteriner hekimlere hak ettikleri değeri vermediklerini de düşünüyorum.
Ancak benim bu günlerde takıldığım bir soru var.
Kurban bayramı öncesi ''hormonlu kurbanlık'' haberlerini basında bolca izledik,
bu hayvanların yetiştirildiği köylerde görevli veteriner hekimler mutlaka vardır,
Bu hormon ilaçlarını köylülerin hayvanlarına kendi akıllarından verebilir mi?
Sonuçta ilaç, yetiştirici para kazandığı malına bilinçsiz ilaç vermekten kaçınır ayrıca o hormonları nereden temin edebilirler ki?
Bir kontrolsüzlük ve yasal olmayan durum söz konusu olabilir mi?

Başka bir konu;
Alıntı:
Tıp fakültesine veteriner hoca
Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümü'ne bir veterinerin öğretim üyesi olarak atanması kriz yarattı. Veteriner öğretim üyesi Doç. Dr. Türkmenoğlu, "İnsan, hayvan fark etmez. İki ya da dört ayak ne fark eder" dedi
14 Kasım 2007 / 12:08
http://www.turkishaber.com/news_detail.php?id=3780
Böylede garip bir ülkeyiz işte

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 14:16   #13
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Sayın eskimo sorularınıza olabildiğince cevap vereyim. Hormon meselesinde biz veteriner hekimler çok titiziz ancak yinede aramızdan bazen bu tip insanlar çıkıyor bu rant meselesi gibi bir durum. Bunun yanı sıra bu tip maddeleri satan kişiler direkt olarak üreticilerle temas yolunu seçiyorlar. Böylece kendilerince pek çok sorunu yok etmiş oluyorlar. Bilinçsiz üreticilerde kendilerine vaat edilen çok daha fazla kilo ve elde edilecek paraya kanarak ne yazıkki olaya adım atmış oluyorlar. Ha ne oluyor olan hiç bir şeyden haberi olmayan tüketicilere oluyor. Bunun önü kesilemezmi elbette kesilir işte bu anda işe veteriner hekimlerin müdahile etmesi gerekiyor bizler tespit ettiğimiz hayvanları ihbar ediyoruz ama burada suçlu olarak sadece yetiştiriciye bu ilacı verenler **** temin edenler aranıyor. Halbuki yetiştiriciyede büyük cezalar verilse ve bu kişiler teşhir edilse o zaman kullanacak üretici bulamayan satıcılar olaydan ellerini çekeceklerdir.
Gelelim ikinci sorunuza değil türkiyede bir çok ülkede tıpda bazı kürsülerde veteriner hekimler yer almaktadır. bunlar direkt olarak insanla haşır neşir olan kürsüler değildir. Sadece dolaylı olarak bir ilişki vardır. Mesela anatomi, fizyoloji, biyokimya, patoloji, histoloji gibi kürsüler buna sebepte veteriner hekimler dertlerini kendilerine direkt olarak anlatamıyan hastalarının sorunlarını genelde bu yollarla çözümledikleri içindir. Bu dallarda uğraş verilen alan insan değil dokulardır. İşte bu sebeplerden ötürü bir veteriner hekimin böyle bir konuma getirilmesi olağan dışı kabul edilmemelidir. Ayrıca zaten bu dallarda uzmanlaşmak için önce doktoranızı yapmanız sonrada tus sınavını almanız gerekmektedir ki böylece meslek hayatına veteriner hekim olarak başlayan bir kişi doktor sıfatını alarak hayatına devam eder.
saygılarımla

Eski 08-03-2008, 20:59   #14
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
Değerli veteriner arkadaşlar,şu anda ruhen sıkıntı içindeyim;16 yaşındaki köpeğim hasta..Şimdiye kadar hiç hastalanmamıştı,(kistleri dışında)Neden olduğunu sonra anlatırım, bana yardımcı olabilirmisiniz?U.Ü:Veterinerliğine götürdüm(6Mart)antibiyotik şurup verdi, iki gündür veriyorum,bugün biraz iyi gibi.Durumunu anlatayım kısaca;nezle gibi, burnu akıyor,kesik kesik öksürüyor,(öksürmekse tam bilmiyorum),bazen hırk hırk ses çıkarıyor,götürmeden önce solunumu sıklaşmıştı, şimdi biraz normal,iştahı eskisi gibi olmasa da yeterince yiyor.Hastalığın geçmesi için benim yaptığım yeterli mi?Hastalık bize geçer mi?Teşekkürler

estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2008, 11:44   #15
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Sayın estella ayın 8 inden bu güne oldukça yoğun tempolu bir zaman geçirdiğim için nete yeni girebildim dostumuzun durumu şu an nasıl bilgi verirseniz sevinirim.

Eski 16-03-2008, 11:57   #16
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
(Sayın estella ayın 8 inden bu güne oldukça yoğun tempolu bir zaman geçirdiğim için nete yeni girebildim dostumuzun durumu şu an nasıl bilgi verirseniz sevinirim. )

Ben de o günden beri bugün girebildim.Dört gün o antibiyotik şuruptan sonra, antibiyotik iğne yapılmasını istedim,her gün bir defa, bugüne kadar yapıldı.Bu arada iştahı kesildiği için,seruma da başlandı.Ama hala düzelmedi.Bugün serum ve iki iğnesi yapıldıktan sonra( biri sanırım nefesi için)acı çeker gibi bağırdı ve şu an uyuyor.Nezlesi duruyor,çok hızlı soluması eskiye göre iyi, ama normal değil, artık yürümek için dermanı da kalmadı.Teşekkürler..

estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 11:18   #17
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Öncelikle bir şey sormak istiyorum mesleğiniz nedir? Zira antibiyotik iğne yapılmasını istemişsiniz. Bu konuda bilginiz varmı merak ettim sadece
Gelelim konumuza; dostumuz 16 yaşında ortalama ömrünün artık sonbaharında bunu unutmamak gerektiğine inanıyorum genç köpeklerde daha az etki yapan hastalıklar onda daha zorlu geçecektir. Dostumuzu muayene etmediğim için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. serum veriliyormuş eğer koymuyorsanız benim tavsiyem B vitamini kompleksi ekleyin iştahın yerine gelmesinde az çok yardımcı olacaktır. eğer yutkunabiliyorsa sıvı yiyecekler vermenizi tavsiye ederim. zor bir işlem gibi görünsede bence yapılması gereken bir uygulama. Ben antibiyotik uygulamasından ziyade vücut direncini arttırıcı ilaçlardan yanayım. bunu veterinerinizle tartışmanızı tavsiye ederim. Yinede yaşından ötürü her türlü sonuca hazırlıklı olmalısınız.
saygılarımla.

Eski 11-01-2011, 18:10   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Forumda kaç veteriner var bilmiyorum. Bunu beyan edenler arasında şu arkadaşlar var:

Ful Sokağı
aksuvet
hazan54

Bir de üye olmasını beklediğim Ahmet Kütükçü var

Doğada hayvanlarla yaşayabileceğimiz sorunlar, hastalık, kaza konularında yardım yolları gibi konularda bilgilenmek iyi olacaktır...
1. Ful Sokağı
2. aksuvet
3. hazan54
4. davut09

davut09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 18:44   #19
Ağaçsever

engraulis's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Galeri: 2
Ben de Su Ürünleri Mühendisiyim O da bi yerde Balık veterineri

engraulis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 14:53   #20
Ağaç Dostu

Lazuti's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi davut09 Mesajı Göster
1. Ful Sokağı
2. aksuvet
3. hazan54
4. davut09
5.Lazuti

Lazuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024