agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)
Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2008, 22:28   #1
Ağaç Dostu
 
Metin Y.'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-05-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 1,373
Galeri: 66
Şanlıurfa'da Çizgili Sırtlan görüldü

  • Anadolu'nun en nadir canlılarından çizgili sırtlan, bozkır ikliminin hakim olduğu ıssız kayalık ve derin vadilerde yaşıyor ama neslinin tükendiği sanılıyordu.
Doğa Derneği Türkiye'de neslinin tükendiği sanılan çizgili sırtlanı Urfa'nın Bozkırları'nda görüntülemeyi başardı. Hedef Sıfır Yok Oluş Kampanyası Urfa'nın Bozkırları projesi kapsamında görüntülenen ve koruma çalışmaları başlatılan çizgili sırtlan, bozkır ve kayalık alanlarda yaşıyor.

Doğa Derneği, yürüttüğü doğa koruma çalışmaları ile Türkiye'nin nesli tehlikedeki canlı türlerini keşfetmeye ve korumaya devam ediyor. Urfa Bozkırları'nda yaşayan çöl varanı, çizgili sırtlan gibi nesli tehlike altındaki türlerin doğal yaşam alanlarında ilk defa filme alınması bu türlerin korunmasına yönelik umutları artırıyor. Şanlıurfa'da yapılan çalışmalar kapsamında Doğa Derneği ekibi ve TRT İzmir televizyonu kameramanları sırtlanları doğal ortamlarında filme almayı başardı.

Sırtlanları köylüler koruyor

Doğa Derneği'nin bölgede üç yıldır süren çalışmaların sonucunda çizgili sırtlanların yuvaları belirlenerek gözlem ve koruma çalışmaları başlatıldı. Doğa Derneği, sırtlanlar ve bölgedeki çobanlar arasındaki çatışmayı engellemek için koyunların geceleri barınabileceği tel barınaklar yaptırdı.

Koyunlar için barınaklar yapılmasıyla birlikte bölgedeki çobanlar sırtlanları koruma çalışmalarına destek olmaya ve sırtlanları yasadışı avcıktan korumaya başladı.

Doğa Derneği Şanlıurfa Bölge Sorumlusu Turan Çetin yaptığı açıklamada bu türün önemli yaşam alanlarından biri olan Anadolu bozkırlarının hızla yok edildiğini belirterek "Sırtlanlar görüldükleri her yerde vuruluyor veya zehirleniyor. Yaşadıkları doğal alanlar büyük sulama projeleri nedeniyle yok oluyor. Anadolu'nun bu görkemli canlılarının yok olmaması için Urfa'da sırtlanların korunmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Çizgili sırtlanları korumak için muhtarlıklarla, köy imamlarıyla, tek tek köylülerle sohbet ederek, türün önemini anlatıyoruz. Köy okullarında eğitim çalışmaları yaparak çizgili sırtlan ve diğer tehlikedeki türler hakkında bilgi veriyoruz. Çizgili sırtlanların yaşadığı bölgedeki köylüler koruma çalışmalarını desteklemekte ve Doğa Derneği gönüllüsü olarak çizgili sırtlanları izlemekte. Bu türün görüntülenmesinde ve korunmasında bölgedeki yerel halk büyük destek sağladı" dedi.

ÇİZGİLİ SIRTLANLAR:


Anadolu'nun en nadir canlılarından biri olan çizgili sırtlan, bozkır ikliminin hakim olduğu ıssız kayalık ve derin vadilerde yaşıyor. 110 santimetre uzunluğa ve 40-50 kiloya varan ağırlığa ulaşabilen çizgili sırtlan, Afrika'da, Asya'nın batısında (Anadolu dahil), Arap Yarımadası ve Hindistan'da yaşıyor.

Olduğundan daha büyük görünmek için sırtındaki tek sıra halindeki kıllarını havaya dikebilen çizgili sırtlan, yaşam şekli ile diğer sırtlanlardan ayrılıyor. Genellikle yalnız yaşamayı tercih eden çizgili sırtlan çok nadiren de olsa aile fertlerinden oluşan ufak gruplar kurabiliyor.

Haber : Anadolu Ajansı

Eklenen Resimler
 
Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 22:47   #2
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 14-12-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
darısı anadolu parsı'nın başına
yıllardır aranıyor
görüldü diye söylenti dolaşıyor ama belgelenemedi halen

çandarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 11:50   #3
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 02-05-2008
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 132
Aynı yöreden iki yırtıcı daha:

Şanlıurfa tür çeşitliliği bakımından eşsiz illerimizden biri. Ben de komşusu Gaziantep'ten iki yırtıcı fotosuyla katkıda bulunayım. Bu fotoğraflar Fatih İZLER adında bir doğa fotoğrafçısı tarafından çekilmiş. İşte size yurdumuzun biyolojik zenginliklerinden tilki ve çakalın iki nefis fotosu...

http://www.treknature.com/viewphotos.php?l=3&p=189548

http://www.treknature.com/viewphotos.php?l=3&p=189005

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 09:07   #4
Yeni Üye
 
fidecim's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-03-2009
Şehir: İZMİR
Mesajlar: 16
fotolar gerçekten çok güzel...paylaşımınız için teşekkürler...

fidecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 20:09   #5
Ağaç Dostu.
 
pria's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-08-2009
Şehir: Çanakkale
Mesajlar: 6,519
Urfa'da yürürken karşılarına sırtlan çıktı


Urfa'da yürürken karşılarına sırtlan çıktı

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2023