agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Böğürtlen, Ahududu (Rubus idaeus) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/638.htm)

onur62 10-12-2021 12:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1612433)
ismine doğruysa fidanlar smoky çeşidi çok tatlı.

Smoky ve northline cesitleri var su an bursamarkette ikisindende aldım sizin daha once yazdiklariniz rehber oldu ..üzerine etiketini yapistirmadan göndermişler umarım dediklerin cinslerdir..fidanlarin boyutları biraz küçük ama sabırla bekleyecegim

onur62 10-12-2021 12:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tillandsia (Mesaj 1612440)
Bu sene smoky çeşidini bende alayım, bulabilirsem eğer. Esflora fidanları konusunda haklısınız. Çok pahalılar hem de çok küçükler, ambalajlama ve etiketlemede kötü. fidan deposundan gelen fidanlar ise neredeyse onların iki katı kadar. Ambalajlamayı mukayese bile etmiyorum. Fidan deposu bu konuda tartışmasız en iyilerden diyebilirim

Katılıyorum size bu fidan satışı konusunda fidandeposu 1 numara yurtdisindan degisik turleri getirip cogaltip satisa sunarsalar baska hicbir siteye bakmak zorunda kalmayiz.

clioGT 14-12-2021 09:12

selamlar. ben böğürtlen yaban mersini ahudu gibi üzümsü meyveler dikmeyi planlıyorum. bahçede dikkat etmem gerekenler nelerdir?

mesela çite sardırmak istemiyorum kra yağışı kışın ustune binerek ağırlık yapmasını itemiyorum. en çok güneşi alacağı yere mi ekmek lazım yoksa belli saatler alması mı iyi?

düzce/kaynaşlı tarafında 600-700 rakımlı bir köyde ekmeyi planlıyorum. dikkat etmem gereken neler var? tecrübelerinize göre yardımcı olursnaız çok sevinirim:)

Mahmut Tebir 14-12-2021 13:46

Geçen sene dikensiz böğürtlen fidanı almıştım. Aldığımda üstünde birkaç tane meyvesi vardı. Bayağı gelişip boy attı. Ama bir türlü çiçek açıp meyve vermedi. Kapalı balkonda duruyor. Güneşte alıyor. Nedenini anlamadım. Bilen varsa anlatsın lütfen.

aydemiraydın 17-12-2021 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir (Mesaj 1612599)
Geçen sene dikensiz böğürtlen fidanı almıştım. Aldığımda üstünde birkaç tane meyvesi vardı. Bayağı gelişip boy attı. Ama bir türlü çiçek açıp meyve vermedi. Kapalı balkonda duruyor. Güneşte alıyor. Nedenini anlamadım. Bilen varsa anlatsın lütfen.

Soğuklama ihtiyacı (+7 o C'nin altında) en az 800 saat olup bazı çeşitler de 1700 saate kadar çıkabilmektedir. Böğürtlenlerde tozlanma arılar vasıtası ile olmaktadır.

Vedart 17-12-2021 19:49

Aşırı sıcağı sevmez ahududu/böğürtlen. İyi sonuç alırsınız.Mavi yemiş için toprak tahlili yaptırmanızı tavsiye ederim.düşük pH li toprak (torf-perlit-cocopeat) istiyor

veyselbayar 20-12-2021 04:19

Franbuazlı pasta olayına güldüm çok :)

aydemiraydın 20-12-2021 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tillandsia (Mesaj 1612440)
Bu sene smoky çeşidini bende alayım, bulabilirsem eğer. Esflora fidanları konusunda haklısınız. Çok pahalılar hem de çok küçükler, ambalajlama ve etiketlemede kötü. fidan deposundan gelen fidanlar ise neredeyse onların iki katı kadar. Ambalajlamayı mukayese bile etmiyorum. Fidan deposu bu konuda tartışmasız en iyilerden diyebilirim

elimde smokey çeşidi var. bursa tarım markete Saskatoon Berry Northline 2 adet sipariş verdim. umarım ismine doğru çıkar.

Vedart 23-12-2021 17:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1612738)
elimde smokey çeşidi var. bursa tarım markete Saskatoon Berry Northline 2 adet sipariş verdim. umarım ismine doğru çıkar.

Sayın Aydemir Aydın , bursatarimin fidan kalitesi ve paketleme nasıl? Orda yeni iki çeşit ahududu var.almak istiyorum da .

aydemiraydın 27-12-2021 08:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vedart (Mesaj 1612817)
Sayın Aydemir Aydın , bursatarimin fidan kalitesi ve paketleme nasıl? Orda yeni iki çeşit ahududu var.almak istiyorum da .

gelen fidanların kök gelişimleri iyiydi. fidanlar ufaktı ama zaten saksı boyutları belirtilmişti yani gelecek fidanın boyunu tahmin ediyordum. kargolama fena değil fakat fidan deposuyla tabi ki kıyaslanamaz.

Vedart 27-12-2021 19:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın (Mesaj 1612912)
gelen fidanların kök gelişimleri iyiydi. fidanlar ufaktı ama zaten saksı boyutları belirtilmişti yani gelecek fidanın boyunu tahmin ediyordum. kargolama fena değil fakat fidan deposuyla tabi ki kıyaslanamaz.

çok teşekkür ederim 🙏

3lmalü 06-06-2022 10:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 943022)
Resim eklemeden dayanamıyorum;)

Eklenti 280984

.

Piyasada kaç yerden aldıysam hep sahtesi verdiler karaka black diye sizdee fide varsa ücret karşılığı alabilirmiyim

3lmalü 06-06-2022 11:25

Elinde karaka black fidanı olan varsa yardımcı olabilirmi ücret karşlığı satın almak istiyorum..internetten aldıklarım hepsi sahte cıktı

Vedart 12-06-2022 13:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 3lmalü (Mesaj 1616154)
Elinde karaka black fidanı olan varsa yardımcı olabilirmi ücret karşlığı satın almak istiyorum..internetten aldıklarım hepsi sahte cıktı

Fidandeposu.com adresinden temin etmiştim.gecen yıl 4adet cogalttim. Alıcı çıkmayınca eşe dosta dağıttım, bahçeye diktim. fidandopsu sağlam bir site tavsiye ederim

3lmalü 13-06-2022 22:43

Fidan deposuna baktım stokta yok ...sizden almam mümkünmü acaba ?

melikgazi 15-06-2022 15:49

Nasıl çoğalttınız acaba? Ben bitkiden aldığım biraz köklü bitkiyi doğrudan toprağa ektim, her gün de suluyorum. Tutar diye umuyorum.

Vedart 15-06-2022 23:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 3lmalü (Mesaj 1616272)
Fidan deposuna baktım stokta yok ...sizden almam mümkünmü acaba ?

Bende yok şuan .web sayfasını arasıra kontrol edin.stoga düşünce alırsınız

Vedart 15-06-2022 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melikgazi (Mesaj 1616302)
Nasıl çoğalttınız acaba? Ben bitkiden aldığım biraz köklü bitkiyi doğrudan toprağa ektim, her gün de suluyorum. Tutar diye umuyorum.

YouTube kanalimda detaylı video var.
https://youtu.be/S0zj-1B70QU

Vedart 03-11-2022 21:51

Yurtdışından fidan getirtmek

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar yurtdışında özellikle Rusya'da çok güzel görünen ahududu böğürtlen çeşitleri var. YouTube de içerikler var. Bu çeşitleri getirebilecek var mıdır aramızda?

hly 11-11-2022 11:15

merhaba arkadaşlar polka ahududu fidesi almak istiyorum ama açık kök fidelerin tutma şansı ne kadar.. kurusun istemiyorum kasım ayında dikilen açık kök fide tutar mı

Vedart 18-11-2022 15:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hly (Mesaj 1618397)
merhaba arkadaşlar polka ahududu fidesi almak istiyorum ama açık kök fidelerin tutma şansı ne kadar.. kurusun istemiyorum kasım ayında dikilen açık kök fide tutar mı

Sıkıntı olacağını #zannetmiyorum. Ben açık kök polkayı saksıya diktim. Aşırı sıcaklardan dolayı kurudular, küçük bir filiz kaldı sadece .iklim çok önemli

hly 22-11-2022 12:43

merhaba arkadaşlar ahududu fidelerim geldi sağlıklı ve güzel dürüst ve işini önemseyen üreticiden almak en güzeli. polka ahududu 20 TL tanesi almak isterseniz adres ve telefon paylaşa bilirim

yavuz10 12-01-2023 12:23

Merhaba, ahududu almak istiyorum, hangisini önerirsiniz? O kadar farklı farklı çeşitler var, karar veremedim.

Çilek ahududu düşünüyorum ilk yılında meyve verdiği için ama sizin tadını beğendiğiniz cins hangisi? Mayhoş değil de daha çok şekerli-tatlı tadı olanlardan almak istiyorum

teşekkürler.

Edit1: çilek ahudududan vazgeçtim, tadı pek iyi değilmiş, verim düşük ve aşırı istilacıymış.

Fallgold sarıyı not aldım ama stoklarda yok, Karaka böğürtlen ve boysenberry düşünüyorum.

Edit2: Sugana cinsi aldım, dikenleri küçük ve ilk yılında meyve verdiği için

yavuz10 23-01-2023 12:29

2 Eklenti(ler)
Tekrardan merhaba ben bu ahududuları aldım ama böğürtlen gibi dolaş dolaş geldiler. Diyorum ki yine internet alışverişi ''fail''i mi yaşamışım? Bu konuda bilgisi olanlar görselleri inceleyip yardımcı olursa çok sevinirim.

Vedart 27-01-2023 23:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 (Mesaj 1619841)
Tekrardan merhaba ben bu ahududuları aldım ama böğürtlen gibi dolaş dolaş geldiler. Diyorum ki yine internet alışverişi ''fail''i mi yaşamışım? Bu konuda bilgisi olanlar görselleri inceleyip yardımcı olursa çok sevinirim.

Merhaba. Ben de geçen yıl Poranna Rosa(sarı) ve sugana ahududu aldım. Baharın başında aldığım için yaprak yoktu üzerinde. Ve aynen sizinki gibi böğürtlene benziyordu dal yapısı. Sarı olan yesermedi bile. Sugana ise bir tomurcukta meyve verdi ama dip sürgün vermedi,kurudu.
Yazın anlaşılır hangisinin ahududu böğürtlen olduğu. İsmine doğru fidan mı enin değilim.yapraklardaki renk farklı olabilir (besin değerlerinden dolayı,uyku dönemi)

yavuz10 27-01-2023 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vedart (Mesaj 1619885)
Merhaba. Ben de geçen yıl Poranna Rosa(sarı) ve sugana ahududu aldım. Baharın başında aldığım için yaprak yoktu üzerinde. Ve aynen sizinki gibi böğürtlene benziyordu dal yapısı. Sarı olan yesermedi bile. Sugana ise bir tomurcukta meyve verdi ama dip sürgün vermedi,kurudu.
Yazın anlaşılır hangisinin ahududu böğürtlen olduğu. İsmine doğru fidan mı enin değilim.yapraklardaki renk farklı olabilir (besin değerlerinden dolayı,uyku dönemi)

Sugana benimde sopa gibiydi, bildiğiniz kurumuş ayçiçek sapıydı :D bu mevsimde normaldir diye düşündüm ama şimdi bilemedim. Yalnız cidden bu üstteki fotoğraftakilerle alakası yoktu. Bunlar çok ince geldi şüphe ediyorum ama hangisi doğrudur bilmiyorum. Baharda göreceğim, inşallah yeşerir. Yaşarsa seneye dip sürgünlerinden paylaşabilirim :D

Bahçeye gidince çekerim fotoğrafını.

Vedart 30-01-2023 18:36

Umarım ismine doğru çıkar. Daha önce bahçeye diktiğim ruben böğürtlen ve Mekeer ahududu dan bir sürgün saksıya aldım (köye gidemiyorum sürekli). Ayrıca Aksu Pembesi ahududu fidanı aldım onu da saksıya diktim.umarim bu yıl taneyle değil de kaseyle ürün alırız.��

Vedart 28-04-2023 21:21

https://youtu.be/Ol72QHZB-bQ balkonda son durum

Zülkaide 05-06-2023 16:28

Karaka hakkında - dikensin diyen fidancı yalan söylüyor. Karaka kesinlikle dikenli bir türdür.
Şu anda çok ucuza alınabilir

https://www.fidandeposu.com/karaka-b...gaAjEfEALw_wcB

Yediveren yazana da inanmayın, asla haziran- temmuzdan sonra meyve vermez.
Hiç yabancı kaynaklarda yediveren diye bir tanım yok.
Edebinlen yılda hangi aylarda meyve verdiği yazar.
Reuben istisna, o istediği zaman meyve verir.

Zülkaide 07-06-2023 15:46

2 Eklenti(ler)
Karaka konusunda fikir sahibi olduğumu göstermek istedim.
Geçen senenin ilk olgunlaşanları .

Eklenti 728410

Piyasa fiyatı olmuş 480

Eklenti 728411

Üretelim, daha iyi motivasyon var mı?
Siyah Ahududu da çok arsız , meyvesi büyük değil ama lezzeti.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024