agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/5046.htm)

Musti 14-11-2008 12:38

Bu bitkinin Türkiye'de hastalıkları,zararlıları, yetiştirilme şartları vs.bilinmiyor.Sadece amatör olarak meraklıları var.Daha katedilecek çok yolu var.

denizakvaryumu 14-11-2008 12:43

Benim bildiğim Türkiye'deki yüksek rakımlı yaylalarda ticari hiç bir bitki-meyve yetiştirilmiyor.

Goji berry işte tam da bu yaylalarda yetiştirilecek bir ürün.Yaylaya gidenler mutlaka denesinler.

Musti 14-11-2008 15:03

Sn.denizakvaryumu
Onun içindir ki Moğol cinsi bitkileri şu an Safranbolu dağ yakınında yeğenime bıraktım.Seneye bendekilerle(Moğol,Tibet,Chinense,Himalaya)farklı iklimdekileri karşılaştırma yapacağım.Benim gördüğüm bu bitki sıcak iklimi kesinlikle sevmiyor.Sıcakta yetiştirmek çok zor.Belki yarı gölgelendirme yapılabilinir ama hava sıcaklığı ve nem ortaya başka sorunlar çıkarıyor.
Tohumdan çıkan fideler dahi sıcakta ince ve cılız oluyor, boylanırken seyrek yapraklı oluyorlar.Daha ılıman ortamda tohumdan çıkan filizler kısa boyuna rağmen çok sık yapraklı ve kalın bir gövdeye güçlü bir yapıya sahipler.Yaprakları daha etli oluyor.Aralarında çok fark gördüm.

denizakvaryumu 14-11-2008 15:26

http://agaclar.net/forum/showpost.ph...&postcount=200

Metin Gemici

Çeşme'de deniz kenarında-sıcakta goji fidanlarını nasıl 2 metre boya getiriyor, merak ettim açıkçası.

Bu bitki yüksek rakım bitkisi, deniz kenarını sevmemesi lazım.:confused:

Musti 14-11-2008 15:52

Metin bey'den aldığım fidanlar(30cm boylarında) ince gövdeli ve seyrek yapraklıydı.Yaz boyunca çok sıcaklarda onlarla epey uğraştım.
Onlar öylece boylanıp büyüdüler.Tepelerinden budamama rağmen ince bir gövdeye sahipler.Şu anda boyları 1.5-2m civarındalar.Ancak tohumdan filizlendirdiğim fideler çok kuvvetli gözüküyorlar, aynı zamanda çelikten ürettiğim fidanlarda aynı şekilde kuvvetliler.Bence yinede iklim farkı olduğunu düşünüyorum.

AgacSevdalisi 14-11-2008 20:59

bu siteyle ilk tanışmam çok yakın bir zamanda oldu.siteyi incelerken en çok ilgimi ve dikkatimi çeken tür goji berry oldu.bende berry gillerden goji berry yetiştirmek istiyorum.kimden tohum elde edebilirim acaba?bilgilerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Süha Şendoğan 15-11-2008 10:11

Sn.AğaçSevdalısı tohum için Snowman veya Karınca70 ile temasa geçebilirsin Goji tohumu ancak onlarda olabilir.Forumdan da takas yapanları takip edersen sanırım bulabilirsin.

izmirden 15-11-2008 15:38

Goji berry L. Barbarus tohumlarından ben de almayı istiyorum.. Ama onun dışında aklımı kurcalayan iki soru var.. Goji berry'nin sağlığa zararı var mı? zehirli olma ihtimali var mı?.. Nereden bilgi alabiliriz ki bu konuda..

sercan1969 15-11-2008 19:50

goji son derece yararlı bir meyvedir...

5 Eklenti(ler)
Çin'de 2000 yıldır kullanılan bir meyve....Dünyadaki meyveler sadece elme armut ve şeftaliden ibaret değildir.Bilmediğimiz nice nimetler var bu Düya'da.İnsanoğluna düşen araştırmak ve bulmak....

sercan1969 15-11-2008 19:53

goji berry

Goji berry L. Barbarus ile Lycium chinense aynı bitkiler yanılmıyorsam değil mi?

izmirden 15-11-2008 21:37

internette okuduğum kadarıyla; "Goji Berry birbirine yakın iki bitkinin ortak ismidir, Lycium Barbarus ve Lycium Chinese" diye geçiyor.... Bu konuda yeniyim ama sanırım yetiştirildikleri ülkelere bağlı olarak bitkiler değişim gösteriyorlar... Ben de en iyisi en sağlıklısı hangisi onu arıyorum...

bari 16-11-2008 11:24

Gojiberry lycium barbarum için kullanılıyor ve asıl makbul olan bu diye geçiyor. Lycium chinense genelde wolfberry diye geçiyor.

sercan1969 16-11-2008 13:51

Kurt üzümü

Arkadaşlar bir isim kargaşası almış başını gidiyor.Bu konuda bence snowman77 ye danışmalıyız.Bu bitkinin meyvelerini tohumlarını getirtip satışını yaptığına göre bilgisi olması lazım..
1.Goji berry
2.Lycium barbatum
3.Lycium chinense
4.Wolfberry
5.Kurt Üzümü

Eğer bunların hepsi aynı bitkiye aitse ortak bir isim altında uzlaşalım ne dersiniz?

lokmanbahçe 16-11-2008 14:14

Lycium latince ismi
goji ve wolfberry(kurt üzümü) ortak ismi
barbarum daha sert iklime ve sıcaklık farklarına sahip moğol orjinli tipler
chinense ise meyveleri daha parlak kırmızı olan ve çin tibet orjinli olanlar
bu arada moğol orjinlilerin daha yenesi ve lezzetli olduklarını biliyorum(bu arada yanlışım varsa bu konuda daha donanımlı bir arkadaşın düzeltmesi faydalı olur; yanlış bilgilenmeyelim en doğrusunu bulalım)

lokmanbahçe 16-11-2008 14:20

faydalı olabilir düşüncesiyle belirteyim: bu yaz Aydın Nazilli de (38-45 C') 3-8 cm arasındaki fidelerimden yarı gölgede kayıp yaşamadım çok küçük olmaları ve 67 lik mini viyolde olmaları sebebiyle direk güneş ışığı göstremedim. bu **** buna benzer iklime sahip bölgelerde bulunan arkadaşlara...

sercan1969 16-11-2008 19:48

Kurt üzümü nasıl kurutulur?

Eylül ekim gibi olgunlaşıyormuş yanılmıyorsam.Bursa şartlarında acaba bu aylarda goji berry kurutulabilir mi? ne dersiniz arkadaşlar?

Musti 17-11-2008 07:46

5 Eklenti(ler)
Yaz sonu çelikten dikip tohumdan ektiğim 1.5 aylık Moğol,Tibet,Chines fidelerim.

Musti 17-11-2008 07:52

1 Eklenti(ler)
1.5 aylık Goji Tibet

sercan1969 17-11-2008 11:22

Dikim tarihi

Musti arkadaşım tohum ekim tarihiniz nedir acaba ? Ben 15 eylülde tohum ekimini yaptım ve fidelerin gelişmesi iyi ama sizin fidelerinizde çok daha fazla sürgün var.Sanırım havaların çok daha uygun olduğu bir dönemde ekimi gerçekleştirdiniz.Bunun yanında benim bitkilerim günde 5 saat güneş görebiliyor.Siz nasıl bir ortamda bitkilerinizi büyütüyorsunuz ?

fixture 17-11-2008 14:32

Sn. Musti,

Bende yaz başı 5 fide aldım İzmir'den, dördü yaşıyor. Çelikten nasıl çoğalttınız biraz bilgi verebilirmisiniz?

Musti 17-11-2008 16:11

Arkadaşlar!Fidelerimin dikim ve ekim tarihi 18-09-2008 dir.Tohumdan filizlerin çıkması 8-10 günde kapalı ortamda oldu.Filizleri 19-10-2008 küçük saksılara aldım.
Çelik kökelendirmeyi IBA toz hormon kullanarak torfa diktim.Yarı odunsu yeşil çelik
kullandım.Bir kere B5A gübre kullandım.Bitkiler 29-10-2008 kadar güneye bakan balkondaydılar şimdi ise odada cam önündeler.
Sadece büyük saksıdaki Goji moğol hala dışarıda, orada kalacak.

Amazonn 17-11-2008 16:34

sonowman 77 den aldığım 6 adet goji meyvesinden 126 adet tohum filizlendi...(yeni yeni filizlenlerde oluyor)

cam seraya tohumlar 2 hafta önce ekildi. güneşli ortamda olduğu için geç büyüyorlar daha 2 kulak..

kış soğuğundan etkilenirlermi acaba teçrübeli arkadaşlardan yardım ve öneri bekliyorum..

Volare 17-11-2008 16:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fixture (Mesaj 317446)
Sn. Musti,

Bende yaz başı 5 fide aldım İzmir'den, dördü yaşıyor. Çelikten nasıl çoğalttınız biraz bilgi verebilirmisiniz?

Sayın fixture,
İzmirde oturuyorum,Goji berry fidanlarını nerden aldınız tarif edermisiniz.
Çeşmede satan bir yer buldum orta büyüklükte 2 fidan için 50 ytl istiyor ve meyvesi üzerinde büyükce bir fidan için 50 ytl .Tabi kargoda hasar görebilir.
Aldığınız yeri tarif eder veya varsa telefonu verirseniz sevinirim.
SAYGILAR

izmirden 17-11-2008 17:39

Sn Hazel,

Ben de Çeşme'de Goji Berry fidanlarını satan bir yer buldum. Sanırım aynı yerden bahsediyoruz.. Bana da o fiyatı verdiler. Sanırım izmir civarında bir tek orası Goji Berry satıyor. Çok araştırdım ama ben başka bulamadım.. Eğer başka Goji Berry satan yer bulan var ise bana da telefon ve adresini verebilirse çok sevinirim..

ahmet salih 17-11-2008 19:56

sn izmirden çeşme de goji berry fidanı satan yerin ismini veya telefonunu yazarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

sercan1969 17-11-2008 20:20

Goji berry

Antalya şartlarında gojiberry fidelerine hiçbirşey olmaz merak etmeyin.Ne de olsa Himalayaların bitkisi...

sercan1969 17-11-2008 20:22

Yetiştirme ortamı

Sevgili musti...Saksılarında yetiştirme ortamı olarak ne kullandın merak ediyorum.

nariçi 17-11-2008 21:08

Himalaya bitkisi olabilir de yine de algıladığımız gibi dünyanın damında yetişmezdir herhalde. Yayılış rakım aralığı nedir, makro kilimatolojik ve mikro klimatolojik şartlar ve istekleri nedir? Göreceli olarak antalya ile himalayaların benzer tarafı yok gibi. Yağışlı muson iklimi ve antalya ikliminin benzer tarafları nelerdir öğrenilse gojiberi yetiştirmekte başarılı olunabilir.

Süha Şendoğan 18-11-2008 07:56

Goji meraklıları çoğaldıkça sorular ve sorunlar çoğalıyor.Forumda böyle bir bilgi alışverişi çok yararlı oluyor.

sercan1969 18-11-2008 15:08

Goji yetiştiştiriciliği

Musti bey....Gojileri torf içindemi yetiştirdiniz yoksa normal toprak mı kullandınız?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024