agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Kurt üzümü- Goji berry - Wolf berry (Lycium barbarum) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/5046.htm)

bluecrop 06-11-2008 11:20

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bluecrop (Mesaj 264607)
Bunun için fazlaca bir çaba göstermediğimi itiraf etmeleyim Daha öncede belirtiğim gibi 1 yıl gibi kısa bir sürede erken meyveye yatmalarında diğer bir çok bitkide olduğu gibi dal çeliklerinden üretilmiş olmalarının etkisi büyük kanısındayım.(tohumla üretimde uzun dönem gençlik kısırlığı bir dezavantaj).......... Eyer havalar böyle giderde çiçeklerin meyveye dönüştüklerini de görebilirsek ki, ağustos ortalarında bekliyorum ; meyvesini de tatmış olacağız ...
Eklenti 44327

Bu yıl için meyve sezonunu kapattığımı düşünürken bugün bir süprizle karşılaştım......geç gelen misafir ..
Eklenti 52038

Süha Şendoğan 06-11-2008 11:44

Sevgili Bluecrop,
Bence Karadeniz iklimi her türlü meyva üretimi için elverişli onun için bu süprize şaşmamak gerekir.

snowman77 06-11-2008 14:05

goji berry

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bluecrop (Mesaj 311426)
Bu yıl için meyve sezonunu kapattığımı düşünürken bugün bir süprizle karşılaştım......geç gelen misafir ..
Eklenti 52038

Bluecrop tohumdan yetişen gojilerde ilk yılda meyve verebiliyor bu biraz da bakımına bağlı diye düşünüyorum.Bendeki goji berryler eylülde çiçek açtı ekim sonu kasım başından itibaren meyveler olgunlaşıp yenmeye başlanıyor.

Süha Şendoğan 07-11-2008 09:49

Sevgili Snowman,
Çimlenen tek tohum çok cansız görünüyor yaşatmağa uğraşıyorum ama galiba biraz zor olacak.

bari 07-11-2008 10:49

Direk torfa ekildiğinde ve yüzey spreyle sürekli nemi tutulduğuna çimlenme yüzdesi çok yüksek. Başlangıçta zaten çok cılız oluyor. Çok sıcak yerde biraz yavaş gelişiyor yanlız.

Süha Şendoğan 07-11-2008 13:29

Teşekkürler Bari,
Bende şu anda çimlenen tek tohumu yaşatmağa çalışıyorum bakalım bu cansız gövde kurtulmayı başaracakmı..

snowman77 07-11-2008 17:03

goji berry

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turco (Mesaj 311888)
Sevgili Snowman,
Çimlenen tek tohum çok cansız görünüyor yaşatmağa uğraşıyorum ama galiba biraz zor olacak.

Geçen ay toprakta çimlendirdiğim tohumların % 90'ı çıktı ancak aşırı nemli toprakta kökleri çürüdü.Çıkan filiz hem cılız hemde boya gidecektir boylandıkça yanına bir destek koymanız gerekecek...

Süha Şendoğan 08-11-2008 08:01

Bende aynen öyle yaptım Snowman.
Başka türlü ayakta duracak kuvveti yok.

bari 09-11-2008 19:12

2 Eklenti(ler)
Bugün bahsettiğim köye gittim. Köylü yaşlı bir amcayla konuştum bizim gojiye yemişken diyorlarmış ve meyvelerin yiyiyorlarmış. Ben bildim bileli buralarda var dedi amca.

Süha Şendoğan 10-11-2008 09:56

Çektiğiniz resimdeki gojiler yabani olarakmı yoksa biri tarafındanmı yetiştirilmiş.
Anavatanı yüksek rakımlı asya ülkesi olan bu bitkl/meyvayı Eskişehirde bulmak hayli ilginç sizde demekki bayağı dikkatli incelemişsiniz.

bari 10-11-2008 11:18

Yazdığım gibi bu bitki doğal florada var bence. Yıllardır varmış, yabani olarak yetişmiş. Fotoğraf çektiğim yer tarla bile değil boş bir arazi köy yakınlarında.

Lonicera 10-11-2008 11:53

Sn bari,acaba dikenlimiydi, dikkat edebildiniz mi?

sercan1969 10-11-2008 12:45

Goji berry

fotoğrafları görünce bende çok şaşırdım.Acaba yıllar önce bu topraklara bir şekilde gelmiş olabilir mi? Anavatanı konusunda araştırdım.Bu coğrafya gözükmüyor.....

Musti 11-11-2008 09:50

Orta asyadan göç eden atalarımız ile gelmiş olabilirmi?:p

Musti 11-11-2008 10:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 313049)
Bugün bahsettiğim köye gittim. Köylü yaşlı bir amcayla konuştum bizim gojiye yemişken diyorlarmış ve meyvelerin yiyiyorlarmış. Ben bildim bileli buralarda var dedi amca.

Sn bari, şu yemişkenlerin dalından,meyvesinden alıp forumda isteyenlere verebilirmisiniz.Yoksa yabanidir gerek yokmudur.Başımıza ne geliyorsa meraktan.:D

bari 11-11-2008 11:34

Bahsettiğim yerler Eskişehir Merkeze bağlı köylerinde. Buralarda her yerde var. İsteyenlere dalından fidesinden gönderirim istemediği kadar uygun vaktimde. Meyveleri resimde görülen az kalmıştı. Tadıda biraz acımsı geldi. Belki mevsimden bilmiyorum. Daha önce şehirde bir parka bulduğumun meyveleri tatlıydı.Taze fidelerde odunsulaşma başlayınca dikenler çıkıyor sanırım ağacın kendini koruma mekanizması.

Amazonn 11-11-2008 15:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 240471)
Benim fidelerimde gözlemlediğim şöyle bir durum var, boyları çok uzuyor ama gövde kendini diremekte çok zorlanıyor.Yani bitki ayakta zor duruyor sanki.İnce çubuklar diktim yanlarına belki fayda eder.

Eklenti 38652

Bir de doğrudan güneşte bırakınca mahvoluyor fideler, aman dikkat.

bence gölgede çimlendirdiğiniz için doğrudan güneşe maruz kalınca zararlı olmakta..

güneşli ortamda çıktı fideler. Gölgeye almayı düşünmüyorum.. bakalım ne olacak denemek istiyorum..:mad:

enginnaz 11-11-2008 18:55

merhaba,

Bu gojiberry yetiştirme işini ticari amaçlı yapan varmı?Yani 1 dönüm alandan ne kadar verim alınabilir?ticari getirisi tahmini rakamla nedir?Bu ürünün alıcısı varmı?bir bilen varmı acaba?bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.saygılar..

ngunduz71 11-11-2008 20:31

Ticari değerini bende merak ediyorum.Türkiye'de yaygın olmadığını düşünürsek ,değer kazanması içini epey bekleyeceğiz sanırım :-))

denizakvaryumu 12-11-2008 07:21

Tanınmayan bir meyvenin ticari değeri de olmaz.

Pepinocular pepinoyu tanıtmak için hala çaba harcıyorlar, marketlerin sebze-meyve bölümünde broşürler vs.

Ama yazılı ve görsel basın çok etkili.

Ana haber bülteninde bu meyvenin gücünü anlatan 60 saniyelik bir haber olayı bitirir :)

Süha Şendoğan 12-11-2008 08:43

Sn.Denizakvaryumu haklı insanlar pepinonun adını bile duymamışlar goji'yi nerden bilecekler.Sadece bir gazetenin pazar günü ekinde Pembe domates hikayesi çıktığından beri insanların bu domatese karşı aşinalığı ve merakı doğdu.
Benim tanıdığım birçok kişi balkonda bu işe bu gazete haberi ile başladı.

sercan1969 12-11-2008 17:57

goji berry

Arkadaşlar tadını bilen var mı neye benziyor?

lokmanbahçe 12-11-2008 18:35

ben de 4 dönüme yakın pepino yapıcam nasip olursa önümüzdeki yıl... sanırım bu fazla cüretkar olucak ama hiç satamazsak kendimiz yer yer otururuz diyoruz gülünç bi durum... eh koydum bi kez kafaya. (ha bu arada ben pepinoyu seviyorum da tat olarak). gojiden de 35-40 kadar fidan çıkardım deneme amaçlı; ama gojiyi de çoğaltıcam yani popüler olmuş olmamış tanırlarmış tanımazlarmış pek şu anda umrumda değil. kullanım alanlarını bildiğim ve inandığım için içim rahat. hiç kimse yimezse ben yirim :))

enginnaz 12-11-2008 20:03

sayın lokmanbahçe,
kullanım alanlarını biliyorum diyorsunuz.nerde kullanmayı düşünüyorsunuz?bende amatör olarak yetişitirip olursa ticari amaçlı düşünüyorum.fidan çıkarma işini nasıl yaptınız?ben tohumdan yetiştirmeyi düşünüyorum bu konuda tecrübelerinizi paylaşırmısınız?teşekkürler..

lokmanbahçe 12-11-2008 20:37

ben amerika ve ingiltere den özellikle moğolistan orjinli türden yani lycium barbarum edinmiştim.gojinin kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede kulanımının yaygınlaşacağını düşünüyorum. vitamin tabletleri ve özellikle yurtdışnda meyve suları mevcut. antioxidant orac seviyesinin yüksek oluşu ve yoğun hareketli aktiviteler için enerji verici olarak kullanılabilecek olması geniş kitlelere ulaşabilecek az ve öz bir iki reklamla bizim insanımız arasında popularite sağlaması için yeterli olacaktır. bizim işşimiz yaygınlaştırmaya çalışıp beklemek.

lokmanbahçe 12-11-2008 20:50

bu arada çimlendirme için ılık suda 24 saat kadar beklettiğim tohumları torfa 0,5 cm derine ektim. sanırım 20-27 C arası çok rahat çimleniyorlar. ısıyı yavaş yavaş yükseltmek daha çabuk netice verir kanısındayım, yani bu aylarda çimlendirmeyi düşünüyorsanız. forumda daha önce yazılan bilgiler de tecrübeyle sabit. mesela en az 6-7 saat gün ışığı görmeli. hafif gölgede çimlendirip yavaş yavaş gün ışığı göstermek de iyi netice veriyor. çöğür halindeyken fazla su ve direk gün ışığı zarar veriyor. çöğürler sudan dolayı belli bir süre yaşayıp ölüyor. buna hiç ışık almamış olmasını da ekleyelim, bu durumda da gövde incecik kalıyor ve bedenin bir noktasından zayıflayıp devriliyor.

snowman77 13-11-2008 02:44

goji berry

Arkadaşlar bence pepino'da goji berry'de tezgahlarda yerini aldıkça talep görücektir.Goji berry özellikle kuruyemiş ve bitkisel ürün satan yerlerde satışa sunulabilir çünkü yaş olarak değil de kuru olarak muhafazası daha iyi meyve suyu olarak piyasaya sürülebilir ve bence oldukça talep görücektir.
Ekildiği yerde içinde barındırdığı antioksidan ve diğer vitaminler olarak tibet ve himalaya'da belli bölgelerde yetişen goji berrylerin daha yüksek değerlere ve tada sahip olduğu belirtiliyor ayrıca amerika'da alaska yetişen goji berrylerin de aşşağı yukarı aynı değerlere sahip olduğu belirtiliyor bunları da gözönünde bulundurmakta fayda var.Ülkemizin hangi bölgesinde yetişen goji berrynin daha yüksek kaliteye sahip olucağını da zaman göstericektir.

Süha Şendoğan 13-11-2008 13:59

Kurutulmuş gojinin tadı çok güzel kuru duta benziyor, ******* kuru yemişçilerde rağbet görür.

Musti 13-11-2008 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turco (Mesaj 315365)
Kurutulmuş gojinin tadı çok güzel kuru duta benziyor, ******* kuru yemişçilerde rağbet görür.

Biz tohum olarak tanesini 1YTL den alalım, kuru yemişçilerde kg'nı 25- 30ytl den satsın.:D

Süha Şendoğan 14-11-2008 11:22

Bence yetiştirilmesi bayağı zor ihtimam isteyen bir meyva.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024