agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Ribes (Frenk Üzümü) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/2227.htm)

Adalet Yağcı 06-05-2009 08:16

Pazar günü gittiğimde hepsini tek tek kontrol ettim, ribeslerimde tomurcuğa benzer bir oluşuma rastlamadım, bu sene ribes üzümlerini göremeyeceğim :(sanırım

Volare 06-05-2009 11:01

Adalet hanımcığım , üzülmeyin , daha ilk seneleri .
Daha yaylaya uyum sağlayıp serpilecekler .Seneye meyvaları görürüz inşallah .
İnsan bile taşınınca bir adaptasyon süreci olur ,düzen kurana kadar zaman gerekir .
Ribescikler mekan ,rakım ,ortam ,iklim bir çok değişiklik yaşadılar .
Onlara zaman tanıyın;)

Adalet Yağcı 06-05-2009 14:36

Ama sevgili Volare, benim diktiğim fidanlar oldukça gelişmişlerdi, yani görümlük bir kaç salkım verseler n'olurdu ki.

karagoz 07-05-2009 12:52

yesilseven oldukça güzel görünüyorlar

karagoz 07-05-2009 12:53

resimlerini gönderebilirmisiniz.fikir yürütürüz

Adalet Yağcı 07-05-2009 13:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karagoz (Mesaj 415927)
resimlerini gönderebilirmisiniz.fikir yürütürüz

Bu mesaj benim için mi?

YeşilSeven 07-05-2009 13:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bari (Mesaj 414439)
Benim frenk üzümleride ele gelmeye başladılar.. Bir reçel kaynatımlık çıksa bari:(

Maşallah, maşallah... Biz de seneye hasat bekliyoruz bakalım. Nasipse 1 Haziranda 1 hafta Aydındayım... Bakalım 60 farklı tür meyve ne hale geldiler? Sabırdan çatlamazsam gidene kadar :p

kaktüs 07-05-2009 13:56

Adalet hanım belki çiçeklenir yakında. :) Ümidinizi kesmeyin çiçeklenmek için geç mi kaldı ki?

Adalet Yağcı 07-05-2009 16:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs (Mesaj 415993)
Adalet hanım belki çiçeklenir yakında. :) Ümidinizi kesmeyin çiçeklenmek için geç mi kaldı ki?

Hiç bilmiyorum sevgili Kaktüs, belki de havaların biraz daha ısınmasını bekliyordur(inşallah)doğru dürüst güneş açmadı ki :(

gilan 12-05-2009 13:08

Ben de aynı merak içindeyim.
Çok iyi yaprak ve dal gelişimi var ama çiçek namına birşey yok. Açmayacak mı yoksa daha vakti mi gelmedi anlayamadım.

Ankara'da bahçede dikili Frenk Üzümü olanlara soruyorum:
:confused: Frenk üzümleriniz çiçek açtı mı?

kaktüs 12-05-2009 13:12

Benim frenk üzümlerim açmadı. Açık balkondalar ama daha yeni edindiğim için bu sene çiçek açarlar mı bilemiyorum.

Oğuzhan 12-05-2009 13:33

Benimkilerde açmadı.Belli de olmaz belki süpriz yaparlar .

silence 28-05-2009 19:04

bunlarda benim frenk üzümlerim iyi görünüyorlar degil mi :)

http://img41.imageshack.us/img41/6898/ribes.jpg

YeşilSeven 29-05-2009 07:55

Aman maşallah balkon sefası yapmışlar kendilerine. Şimdiden afiyet olsun.

sabah 29-05-2009 10:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 419743)
Ankara'da bahçede dikili Frenk Üzümü olanlara soruyorum:
:confused: Frenk üzümleriniz çiçek açtı mı?

Bizim bahçedeki henüz açmadı.

kopshtar 29-05-2009 12:54

Maaşallah Silence;
Ne bol meyveli bir salkım yapmış size.
Benimki yerine mi alışamadı nedir. salkım gibi değilde tek tük meyve bağlıyor.

silence 29-05-2009 14:19

sadece sabah günesi görmelerine ragmen oda 2-3 saat asagı yukarı durumları iyi bol bol su veriyorum sünger gibi cekiyor suyu bole acınca insan cok mutlu oluyor nese kaynagım bunlar günün stresi bi anda yok oluyor;)

kopshtar 29-05-2009 22:39

Sormayın ben de aynı durumdayım. İşten eve gelince bazen kravatımı bile çıkarmadan kıvırıyorum paçaları, dalıyorum bahçeye. Bir bakmışım 2 saat geçmiş :))

nariçi 03-06-2009 22:16

http://www.agaclar.net/forum/attachm...8&d=1242835078

Üzümler kırmızılaştı, bugün bir tanesini yedim.

Öznur 04-06-2009 10:26

Merhaba, geçen gün senelerdir aynı yerinde duran şu bitkiyi gördüm ve ne güzel bir sarmaşık çiçek de açmış diye düşündüm.Sonra tesadüfen bu başlığı okudum ve bu bitkinin bir üzüm çeşidi ya da gilaboru olabileceğini düşündüm. gilaboru başlığında o olmadığını söylediler, bir de sizin fikrinizi almak istiyorum.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...0&d=1244058727
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1244058727

Bakımsız bir yerde kendiliğinden yetişmiş bitkinin bir kısmı meyveli bir kısmı çiçekte.

Volare 04-06-2009 15:29

Sn. sabahgunesi ,
Bu bitkinin / cicegin adi ne ?
bolumunde deneyimli botanikci , hocalarimiz var .
Sorunuzu orada sorarsaniz acik ve net ,
hatta latince olarak , cevap alacaksiniz .
Saygilar .

silence 04-06-2009 22:47

artık yiycez:)

1 Eklenti(ler)
son halleri artık böle tutamıyacağım kendimi daha fazla ..... hmmm

Volare 06-07-2009 21:25

1 Eklenti(ler)
Bizim daha ilk yılımız ,çok çiçek açtık , ama iki üzümcük verdik .
Bu ikincisi ,ilkini 2 hafta önce tattım ekşiydi , bu güzelmiş .

limon 06-07-2009 22:49

Bauhausdan baharda, sarı ve kırmızı iki çeşidini almıştım. Aldığımda üzerinde çiçekleri ve meyveleri vardı ama hem getirene kadar arabada hem de yerinde hepsini döktü. (sera ortamında yetiştiğinden) Bu sene sadece yerine alışmasını bekliyorum, seneye ürün alacağım inşallah.

Adalet Yağcı 15-07-2009 11:52

Bu sene Mayıs ayında bahçe duvarının dibine üç adet ribes, bir adet Frenk üzümü, ve bir kaç tane de Goji berry dikmiştim.

Şimdi, bu duvarın çirkin görüntüsünü kapatmak için sarmaşık ortanca alıyorum.
Ancak, ribeslerimi ve gojimi tam duvar diplerine diktiğimden ortancalara yer kalmıyor, bu fidanlarımı(ribesler)60-70 cm. öne çeksem, duvar diplerine de sarmaşık ortancalarımı diksem diye düşünüyorum.
Bu mevsimde(hava sıcaklığı 22°C ve bol yağış var)Ribeslerimi yerinden oynatmak onlara zarar verir mi?
Önce yeni yerlerini hazırlayıp, sonra hemen dikerim diye düşünüyorum.
Ne dersiniz?

ahmet salih 27-07-2009 22:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 462058)
Bu sene Mayıs ayında bahçe duvarının dibine üç adet ribes, bir adet Frenk üzümü, ve bir kaç tane de Goji berry dikmiştim.

Şimdi, bu duvarın çirkin görüntüsünü kapatmak için sarmaşık ortanca alıyorum.
Ancak, ribeslerimi ve gojimi tam duvar diplerine diktiğimden ortancalara yer kalmıyor, bu fidanlarımı(ribesler)60-70 cm. öne çeksem, duvar diplerine de sarmaşık ortancalarımı diksem diye düşünüyorum.
Bu mevsimde(hava sıcaklığı 22°C ve bol yağış var)Ribeslerimi yerinden oynatmak onlara zarar verir mi?
Önce yeni yerlerini hazırlayıp, sonra hemen dikerim diye düşünüyorum.
Ne dersiniz?

SN Adalet Yağcı bence bu mevsimde riskli olur ,sonbahara kadar sabretmenizin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Adalet Yağcı 27-07-2009 22:29

Sayın Ahmet Salih, cevap çok geç geldi :) bu yüzden artık çok geç, yerleri değişti.
Ama bir görmeliydiniz, yeni doğmuş bebekler gibi itina ile alındı yerlerinden ve uyandırmadan yeni yerlerine kondular.
Şimdilik problem görünmüyor, tabi hafif bir stress yaşamışlardır ama çabuk toparlanacaklarından eminim.

Adalet Yağcı 29-07-2009 13:10

4 Eklenti(ler)
Uzunca bir süredir ribeslerimin gövdeleri yarılıyor, bu bir hastalık olabilir mi?Eklenti 95458
Eklenti 95459
Perde beton olan duvarımın çirkin görüntüsünü kapatmak için ribesleri yerinden almıştım biliyorsunuz, yeni yerlerine alıştılar, sarsılmış olsalar da çabuk toparlandılar.

Yanlışlıkla yüklediğim fotoğrafları silemedim :(

Selahattin Yılmaz 29-07-2009 14:21

Frenk üzümleriniz direkt güneş görmesin sararmalarınızın nedeni yoğun güneş olabilir zira aşırı güneşten hoşlanmıyor gölge veya yarı gölge yer olursa frenk üzümü için iyidir.

Adalet Yağcı 29-07-2009 15:22

Eyvah, yerlerini tekrar değiştirmem mi gerekiyor?
Sabah güneşi alıyor yaklaşık beş saat.

bonsade 29-07-2009 21:14

Sayın Yılmaz ,
İki sene önce dikmiş olduğum frenk üzümü bu senede meyve vermedi . Bir de dikenli olanı var gitikce kurudu bir türlü gelişemedi . Sıcaktanmı yoksa çok sulamaktan mı anlıyamadım . Kurumaya yüz tutuğunda suladık suladıkca da kurudu .Bu dikenli olan sanırım siyah bektaşi üzümü .Sızde dikenli olandan varsa mevsimi gelince isterim .

Selçuk Örnek 31-07-2009 21:41

Bu sezon ilk defa siyah frenk üzümü tadına bakma fırsatım oldu. Bauhaus'dan alınma "titania" cinsi. Tadı bence tam bir felaket:(. Evdeki kimse bir taneden fazla yiyemedi. Ben sökmeyi düşünüyorum. S.frenk üzümü düşünenlere tadına bakmadan almayın derim.

binbirçeşni 12-09-2009 07:41

merhabalar;
aranıza yenı katıldım..böğürtlen ve ahududu bölümünede yazım..frenk üzümünü nasıl yetiştirebilirim?heryerı kapalı (pimapenle), ufak serın sürgülü camı olan bir bolkonum ve yarısı gunese yarısı gölgeliğe bakan bır az topraklı bahçem var..toprak kısmı malesef verımsız ve köpeğimiz braya giriyor bazen dıktıgımız cıceklere zara verıyor bu sebeble buyuk sakısıda yetiştirebilirmiyim bana kısaca bilgi verirmisiniz.butun sayfaları okudum ama kafam karıstı.sımdıden tesekkurler..

çelebi67 02-11-2009 12:20

bende frenk üzümü fidesi arıyorum gönderebilecek arkadaşlar olursa sevinirim. bol ürünlü günler dilerim.

AgacSevdalisi 03-12-2009 10:08

5 Eklenti(ler)
sayın selahattin hocamdan mart ayında aldığım 1 ad.frenk üzümü ve 1 ad. bektaşi üzümüm var.ikisinide 5 numaralı saksıya diktim.frenk üzümünden 3 tane meyvesini yedim çok tatlıydı.frenk üzümünü her dalda 3 göz kalacak şekilde budadım ama bektaşi üzümünü nasıl budayacağımı bilmiyorum.bu konuda yardımcı olurmusunuz.resimlerini yarın ekleyeceğim.Birde saksıda ne kadar soğuğa dayanabilirler.kışın balkonda dursalar soğuk alırlarmı acaba?

nariçi 27-12-2009 16:59

Arkadaşlar ben fren üzümünü 3 hafta önce bahçeye dikmiştim. Şimdi kış donlarından korkmaya başladım. 0 altında kaç dereceye? ve dona dayanabilir mi yeniden saksıya alıp örtü altına koymak istiyorum ne dersiniz. :(:confused:

feriha 25-02-2010 18:17

Kırmızı frenk üzümleri uyanmaya başladımı arkadaşlar?

Bugün siyah frenk üzümünün uyanmaya başladığını ama kırmızıda bir hareketlenme olmadığını gördüm. İkisi de aynı yerde durduklarına göre umarım kurumamıştır.

denizakvaryumu 25-02-2010 19:20

Tırnağınızla kabuğa bastırın içinin yeşil olması lazım.

ensar 28-02-2010 21:34

Sn Feriha,

Tekirdağda uyanmaya başladı.

Bu arada tüm arkadaşlara bildireyim Bauhaus da çok guzel frenk uzumleri var bitmeden alabilirsiniz.

Sevgiyle kalın

feriha 01-03-2010 18:15

Teşekkürler Sn denizakvaryumu ve Sn ensar..

Tırnağımla hafifçe bastırdım yeşil ama uyuyor kırmızı frenk üzümü. Uyanır inşallah:)

Siyah frenk üzümü yapraklanmaya başladı..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024