agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2011, 13:51   #2851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2011
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz ya da bizzat gelip tarladan alabilirler böylece bitki hakkında fikir edinilebilir.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.görüp merak edenlere meyvellrden veriyoruz.ama çok azı alıp yetiştirmeyi düşünüyor.pencere önlerinde **** balkonda güzel bir süs bitkisi olarak düşünülebilir.sitelerde yazılan faydalara pek inanmıyorum.ticari kaygıyla yazılmış satış amaçlı bilgiler.bu tür bilgiler satışı yapılan benzer bitkiler için hep aynı

ferr1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2011, 13:57   #2852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2011
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz ya da bizzat gelip tarladan alabilirler böylece bitki hakkında fikir edinilebilir.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.görüp merak edenlere meyvellrden veriyoruz.ama çok azı alıp yetiştirmeyi düşünüyor.pencere önlerinde **** balkonda güzel bir süs bitkisi olarak düşünülebilir.sitelerde yazılan faydalara pek inanmıyorum.ticari kaygıyla yazılmış satış amaçlı bilgiler.bu tür bilgiler satışı yapılan benzer bitkiler için hep aynı

ferr1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2011, 19:46   #2853
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferr1 Mesajı Göster
Merhaba sayın ferr1

Goji berry ile ilgili yukarıdaki yapmış olduğunuz açıklamaları doğru bulmuyorum.Somut verilere dayanmadan böyle bir yaklaşım içerisinde olmanızı anlayabilmiş değilim.
Ayrıca bu meyveyi bir süs bitkisi gibi tanıtmak da goji berry’e yapılmış büyük haksızlıktır.Zira ağacının gövde yapısı süs bitkisi olmasına da müsait değildir.
Goji berry’nin faydaları ile ilgili yapılan açıklamalar bilimsel çalışmalara dayandırılmaktadır.Düzenli olarak ve belirtilen miktarlarda tüketildiği takdirde kelimenin tam anlamıyla mucize bir meyvedir.Bu meyveyi yiyen herkes de memnuniyetini ifade etmektedir.Saygılarımla.

mdemirbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 08:05   #2854
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Nif dağında bulunan goji

Name:  DSC05326.jpg
Views: 1282
Size:  18.6 KB

bu Eskişehir gojisi

Name:  DSC05323.jpg
Views: 1825
Size:  27.9 KB

İzmir göjisi çok lezetsiz, Ekişehir gojisi daha tatlı.
Bunlar ülkemizde doğal ortamda yetişen goji benzeri bitkiler.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 17:40   #2855
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

7-7-2007, Sayın Denizakvaryumu, fitili ateşledi, Sayın Balıkçı yurtdışından getirttiği tohumları samimiyetle dağıttı(Kendisi bile dağıttığı tohumlara muhtaç kaldı). )
4 senelik, çimlendi/çimlenmedi/kurudu/çiçek ve meyve verdi nidaları ile dolu güzel serüveninizi, Sizin heyecanınızı yaşayamadım maalesef. 2010 başlarında tohum, 2010 sonlarında da 2 fidan alarak başladım bende. Birisinin boyu 2 m. ve acemi şansı budama yapmadım, çelikleri atardım yoksa. Şimdi ise çelik demek, yeni fidan demek imiş, anladığım, sayenizde. Meyveleri küçük idi, budamadan diye not verdim kendi kendime, gene sayenizde). Tohumdan ürettiklerimi köydeki arkadaşlarıma, eve gelen misafirlere baklava misali dağıttım, nedir bu bitki demelerine rağmen. Hala ekilecek tohumlarım var, Ocak ayında iç ortamda deneyeceğim tekrar.

Çok teşekkürler, paylaşımcılığını ortaya seren yüreklere, bilhassa ticari kimliğine rağmen, son demine kadar verdiği bilgilerden dolayı, Sayın Tamer Gülkaya beye ve diğer girişimcilere.

Ben hazıra kondum, bilgileriniz sonucunda. L.barbarum imiş benimkiler, 2/5 yaprakçık prensibine göre.

İzmir şartlarında, Şubat ayında budama yapacam.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 22:05   #2856
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
L.barbarum imiş benimkiler, 2/5 yaprakçık prensibine göre..
Sayın mrduran 2/5 yaprakcık prensibini biraz açarmısınız. L.barbarum çeşidi konusunda.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 22:20   #2857
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Meyve sapı, meyve üzerine 2 yaprakcık ile bağlanıyorsa L.Barbarum, 5 yaprakcık ile bağlanıyorsa L.Chinense imiş, arkadaşların önceki yazılarına göre.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2011, 08:16   #2858
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferr1 Mesajı Göster

Sayın ferr1;
Goji berry ile yatıp kalkan birisi olarak söylediklerinize katılmıyorum.
*Pencereönlerinde yetişmesi zor,
*Balkonda yetişmesi ise belki ilk 2-3 yıl için uzun süreli ve normal ağaç şeklini aldırarak balkonda yetişmeside zor.
*Düzenli olarak günde bir avuç içi kadar yiyiyorum uzunca bir süredir. Akrabalarıma ve çevremdeki dostlarımında yemesini sağlayıp fikirlerini alıyorum. Şeker hastalarında bir değer artışı sağlamıyor. miğde bağırsak sorunu olanlarda %100 faydalı, Uyku ile probleminiz varsa yatmadan önce yediğinizde rahat uyuyorsunuz, bunlar çevremde düzenli tüketenlerin söyledikleri faydalar. ****** bilimsel araştırma yapılırsa çok iyi olur
* özelden mesaja atın ankaranın neresindeyseniz bahçenizi ziyarete geleyim. Ağaç şeklini almalı ve dikim aralığına dikkat edilmeli ileriki dönemde bahçeniz çalı formatında dikenli dallarla dolu hale gelmesini istemiyorsanız.
** EN UYGUN GOJİ BERRY ÜRETMEK İÇİN BULUNDUĞUMUZ BÖLGEYE UYUM SAĞLAMALI, VERDİĞİ MEYVELERDEKİ ARAMO, İRİLİK... v.b ÖZELİKLERİNİN EN UYGUNUNUN BELİRLENİP ÜRETİM YAPILMALI
AĞACIN TOHUMUDA FİDANIDA ÇOK KOLAY YETİŞİYOR AMA EN İYİYİ ARAYIŞIMIZ...

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 17:20   #2859
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Teşekürler. Bu ayrıntıyı atlamışım. yeni farkına vardım.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 13:26   #2860
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
2011 yılı başlarında pencere önünde Goji beryy tohumlarını çimlendirdim aynı yıl yaz aylarında bahçeye diktim, Eylül Ekim aylarında meyve vermeye başladı az ama tadına bakacak kadar oldu. Ağustos ayı başlarında budadığım yeşil filizleri toprağa diktim köklendiler, çoğaltmak çok kolay.

tevhit06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 15:01   #2861
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Wolfberry amatör ve hobby amaçlı yetiştiricilik söz konusu olduğunda tohumdan ya da çelik yoluyla yetiştirilmesi çok kolay bir bitkidir.Bahçede ya da saksıda hemen her yerde kolayca barınır.Meyve almak da çok zor değildir.Tıbbi bir bitki olarak düşünüldüğünde kurt üzümünün meyve içeriğinin ve tedavi edici özelliklerinin amatör yetiştiricilikte çok dikkate alınmaması gerekir.Meyve içeriği toprakta bulunan mineral ve izmineral içeriği ve gübreleme ile doğrudan ilgilidir.Gojiyi önemli hale getiren özelliği germanyum,selenyum vs gibi içerikleridir.Ticari üretimde bu içeriklere dikkat etmeden üretim yapmak, tıbbi faydalarından dolayı meyveyi satın alan kişilerin bulunduğu pazar açısından sorun yaratır.

Düzenleyen tamergulkaya : 13-12-2011 saat 18:33
tamergulkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 15:20   #2862
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sn.tamergulkaya

Isparta'da gojilerin durumu nasıl?

Kışa girerken nasıl bir gübreleme yapıldı? Türkiye'deki en büyük kapama goji bahçesinden haberler bekliyoruz

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 17:12   #2863
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Sn. denizakvaryumu

Bizim wolfberilerin durumları fena sayılmaz.Ekim ayı başı itibarı ile bakım faaliyetlerini bitiriyoruz Mart sonu tekrar başlıyoruz.Kış gübresi vermiyoruz.Damlama sulama ile gübreyi veriyoruz.Mart ayında bitkisel kompostları vereceğiz.Bu sene dekara 10 ton kadar bitkisel kompost vereceğiz.Meyve suyu fabrikası artıklarını yararlı mikroorganizmalar ve alkol fabrikası çıktısı şilempe ile zenginleştirerek soğuk fermantasyonla kompostları hazırlıyoruz.Zararlı böceklerle mücadelede faydalı terminatör böcekleri kullanıyoruz şimdiye kadar zararlı böcek zararı ile karşılaşmadık.Üstelik hiç bir böcek ilacı kullanmadık.
İki senedir bölge uyumlarını ve seleksiyon faaliyetini sürdürdüğümüz anaçlardan fidan üretimine bu sene başlayacağız.

ENERJİİ beğendi.

Düzenleyen tamergulkaya : 13-12-2011 saat 18:59
Eski 02-01-2012, 21:43   #2864
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Goji beryy tohumdan meyveye

Ocakta tohum ekip Eylülde Goji meyvesini yemek çok güzel oluyor.

Eklenen Resimler

tevhit06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 22:01   #2865
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Yerli Gojilerin, ic piyasa da satilmasini (taze ve de kurutulmus ) dort gozle bekliyoruz....Tabiiki makul fiatlar ile

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 22:22   #2866
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Eskişehir'de 40 tl ye satılıyor. daha ucuz satan bir yer bile var mı.

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 22:25   #2867
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Onlar da Cin Menseili mi ?

Eski 02-01-2012, 22:35   #2868
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Tamergulkaya, budamayı hangi ayda yapıyorsunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 22:53   #2869
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Eylul ayinda yaptiklarini tahmin ediyorum..... Siz de o ayda yapmiyormusunuz ?
Soru, bana garip geldi ?
Hele, bir Ustatdan.......

Eski 02-01-2012, 23:05   #2870
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Ben Şubat sonu gibi buduyorum. Büyük ve ticari bir bahçede ne zaman yaptıklarını merak ettim. Eylülde bizim gojiler daha meyve yüklü oluyor, Kasım sonuna kadar da devam ediyor.

Şubatta budadığımda Nisan Mayıs fazla sürgün veriyor. Acaba hiç ellemeyip Nisanda budasam gerekmeyen sürgünleri daha iyi kontrol edebilir miyim diye düşünüyorum.

Eski 02-01-2012, 23:06   #2871
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

Budama mart ayı sonuna doğru gözler patlamadan yapılacak.Üzümlerle aynı zamanda budama çok uygun

Eski 02-01-2012, 23:11   #2872
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

iklim ve bölge açısından şubat adapazarı izmit için uygun olabilir ama genede siz üzüm budasını takip edin derim ben.yeşil budama da yapılabilir.üzümlerle aynı zamanda

Eski 02-01-2012, 23:12   #2873
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Desenize yeni bir sey ogrendik..... Bende Eylul ayinda ( hele bu sene ) hic meyva kalmadi, budamaya basladim.
Tesekkurler.....

Eski 02-01-2012, 23:23   #2874
Ağaç Dostu

tamergulkaya's Avatar

yeşil budama ile gereksiz oluşan sürgünleri kaldırabilirsiniz,gojiye vermek istediğiniz şekle uymayan sürgünleri çıkarırsınız ama asıl budama bitki uyanmadan yapılmalı.

Eski 02-01-2012, 23:26   #2875
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamergulkaya Mesajı Göster
iklim ve bölge açısından şubat adapazarı izmit için uygun olabilir ama genede siz üzüm budasını takip edin derim ben.yeşil budama da yapılabilir.üzümlerle aynı zamanda
Teşekkürler, üzüm budamasını takip edersek diğer meyve ağaçlarından daha geç, yine Mart sonu Nisan başı gibi oluyor. Bu sene öyle yapayım yoksa sonradan ikinci budama gerekiyor, o da layığı ile olmuyor.

Sn.Sındırgılı, şu anda bile bazı yapraksız dallarda meyve var, tabi biraz büzüşüp kurumuşlar

Eski 03-01-2012, 23:06   #2876
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Meyveleri kurutmayı deneyen va mı?

Ben bu yıl denedim. Kurumadı, eridi hepsi. İyice olgunlaşanları toplamıştım.

Sanırım tam olgunlaşman kurutmaya almak gerek.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2012, 18:47   #2877
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
istanbulda yüsek nemde açıkta kuruma zor olur. küflenme ve kararma oluşabilir.
kurutma fırınlarıda kurutmak lazım. çinde gojilerin %90 kurutma fırınlarında kurutuluyor.
ben bir miktar kurutma fırınımda kurutum sorun olmadı.
kurutma yapmadan önce ön hazırlıklarını yapmak lazım.
kurutulmuş meyvede nem oranı %12-18 arasında olmalı.

Düzenleyen egetropical : 05-01-2012 saat 21:08
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 19:22   #2878
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
kurutma fırınlarıda kurutmak lazım. çinde gojilerin %90 kuruta fırınlarında kurutuluyor.
merhaba
Ben bu yıl niğde de kurutmayı denedim.Nem oranı oldukça düşük olmasına rağmen (% 40-50) tam kurumadı.Yumşaklığını sürdürüyor.Tüketimi daha iyi,ama ne kadar dayanır bilemiyorum.Zamanla göreceğiz ve burada da paylaşacağız. Dışarıdan gelen kuru meyveler çok iyi kurutulmuş,tıkır tııkır ses çıkarıyorlar.

mdemirbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 20:30   #2879
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
kurutma fırınlarıda kurutmak lazım. çinde gojilerin %90 kuruta fırınlarında kurutuluyor.
İstanbulda kurutmadım. Mersinde yaylada nem oranı çok düşük (1400 rakım).

Nasıl bir ön hazırlık yapmak gerekir?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 03:07   #2880
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2012
uzun süredir forma üye olmadan formu takip ediyorum,geçen sene tohumdan Gojiler ektim başarılı olamadım bahçeye aldığımda hepsi kurudular.naipse bu sene forum sayesinde dahada bilgili ve donanımlı olarak başaracağımı umuyorum.
bu arada araştırırken şunlara ulaştım yaşadığım şehirde yapılan bir göletin ced rapolarında ,
İVRİNDİ-GÖKÇEYAZI PROJESİ
ARDIÇTEPE BARAJI
VE
SULAMASI
"Solanaceae Lycium europaeum L. Teke dikeni Tarlalardaki çitler, bahçeler, bağlar 0 500 - - Akdeniz"
rastladım Teke dikeni diye araştırınca TEKE DİKENİ – LYCİUM EUROPAEUM
Diğer İsimleri:Sincan Dikeni resimlerinden gördüğüm kadarı ile goji berry ile aynı özeliklerde,
tubives ( türkiye bitkileri veri servisi ) de ADANA, İSTANBUL, BALIKESİR, ÇANAKKALE, İZMİR, MUĞLA, TEKİRDAĞ illerinde bu bitkinin varlığından söz ediliyor.
sanırım çin goji sinin bir varyantı.

wolfman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024