agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1671Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2016, 19:14   #151
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
sumeyra47 / Kaktüs ve Sukulentlerim

Sevgili Loveforlife'den aldığım gymnocalycium kaktüsüm açtı. Rengini çok beğendim beyaz olsun istiyordum beyaza yakın bir renk nede olsa.

Paskalya kaktüsü (Rhipsalidopsis gaertneri) her sene açtığı gibi bu sene de es geçmedi. Aslında çok büyümüştü saksıdan dolup taşmıştı resmen geçen yaz ben tatildeyken lopları kuruyup dökülmüştü. Geriye bu kadarcık kaldı ama açmadan yapamadı benim güzelim.

sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2016, 19:20   #152
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Şu güzelliklere bakar mısınız? Tekrardan çiçeklendiler.

Eski 30-05-2016, 19:34   #153
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Geçen sene yaptığım sukulent aranjmanın son hali böyle

Bu arajmanda en çok beğendiğim sukulent Echeveria black prince. Gayet iyi gelişiyor tekrardan çiçek açmaya hazırlanıyor.

Sukulentler bir arada daha çok güzel görünüyorlar.

Eski 30-05-2016, 19:40   #154
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Bir arada beraber büyüyen bebeklerim onlar, gelişimlerini izlemek bana çok keyif veriyor.

Eski 30-05-2016, 19:52   #155
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Bir renk cümbüşü Aeonium Kiwianum. Bu sukulentti bana üç sene önce sevgili Musbet göndermişti. Daha minnacıkken arkadaşım yerinden söküp bana bunuda alıyorum demişti bende istemeyerek olsada verdim. Ama ne aklım kalmıştı çünkü ondan başka yoktu bende. Kışın kahve içmeye gitmiştim tesadüf denk geldi gördüm. Büyümüştü bende izin alıp küçük bir dal kopardım ve tuttu. Tekrardan kavuştum bu güzel kızıma. Neyse ki çok mutluyuz.

Eski 30-05-2016, 20:07   #156
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Senecio Rowleyanus daha önce büyümediğini söylemiştim. Saksı değişimi yaptıktan sonra atağa geçti. İki seneden sonra boncuklarını sarkıttı. Hala senecio rowleyanus mu karar veremedim çünkü tam yuvarlak değil.

Crassula ovata gollumun saksısında minik Kalanchoe daigremontiana/Aşkın gözyaşları çiçeğinin yavrusu kendiliğinden düşüvermiş. Daha önce donan annesinden kalan minik yavru büyüdü yapraklarında minik minik göz yaşlarını her tarafa saçıyor.

Kalanchoe tomentosa baya büyüdü fotoğrafta belli olmuyor ama ilk haline göre çok fark var. İlk sayfada geçen seneki halini paylaşmıştım.

Eski 30-05-2016, 20:18   #157
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Evhinopsis oxygona geçtiğimiz günlerde 5 tane çiçek açtı. Çiçekler bitti şimdi tekrardan tomurcuk çıkarıyor normal mi acaba?

İlk kaktüslerimden biri olan mammillaria elongata çiçeklenmiş.

Eski 30-05-2016, 23:21   #158
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili sümeyra maşallah maşallah, ne kadar güzel çiçeklenmiş kaktüslerin ve renkleri de harika... Emeklerine sağlık.

Yılan kaktüsün sarısı da mı varmış, ne kadar da güzelmiş rengi öyle...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2016, 11:59   #159
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili sümeyra maşallah maşallah, ne kadar güzel çiçeklenmiş kaktüslerin ve renkleri de harika... Emeklerine sağlık.

Yılan kaktüsün sarısı da mı varmış, ne kadar da güzelmiş rengi öyle...
Sevgili YeniGine güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz kaktüs yılan kaktüsü benziyor ama yılan kaktüs değil adı Chamaelobivia'dır.

loveforlife beğendi.
Eski 03-09-2016, 09:10   #160
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Herkese merhaba.. Foruma uğramayalı epey bir zaman olmuş. Bu kadar ara vermeyi bende istemezdim. Yaz tatilinden dolayı buralara pek uğrayamadım. Bayram sonrası ailemin yanına Mardin'e gittim. Bir buçuk aydır evde olmamam sebebiyle bitkilerim durumları çok kötü. Özellikle kaktüslerim de çok kötü kayıplar yaşadım. Bazıları çürüdü bazı kaktüslerim de şekilleri bozuldu. Özellikle edindiğim ilk kaktüslerime çok üzüldüm.

Bu benim ilk aldığım kaktüslerimden biri. Sanırım artık kurtarılmayacak kadar kötü durumda.

2 ay önce ki hali.

Bazı kaktüslerimde küçülmeler olmuş.

Önce ki hali..

Susuz mu kalmış acaba neden böyle küçülmeler olmuş bende merak ediyorum.

Eski 03-09-2016, 09:17   #161
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Bunlarda başka küçülen kaktüslerim.

Bir kaç ay önce ki hali.

Sütun kaktüsümde aldığım ilk kaktüsümdü. Aşırı derece incelmeler oluşmuş sanırım susuzluktan yine.

.

Eski hali.

Eski 03-09-2016, 09:24   #162
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Bunlar buruşup küçülen diğer kaktüslerim.

Eski 03-09-2016, 09:35   #163
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Zaten minik olan Frailea angel neredeyse yok olmak üzere. Bir fındık tanesi büyüklüğünde neredeyse. Loveforlife'den almıştım.

Şimdi ki hali.

İlk aldığımda böyledi.

Eski 03-09-2016, 10:21   #164
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sumeyra47 Mesajı Göster
... Bir buçuk aydır evde olmamam sebebiyle bitkilerim durumları çok kötü. Özellikle kaktüslerim de çok kötü kayıplar yaşadım. Bazıları çürüdü bazı kaktüslerim de şekilleri bozuldu. ...
Bazı kaktüslerimde küçülmeler olmuş.
...
Su ihtiyacı en fazla olan bir dönemde ve 1,5 ay gibi uzun bir süre bu canlıları bırakıp gitmişsiniz. Haklısınız hayatınız kaktüslerle sınırlı değil fakat dost acı söyler kısmından alın lütfen. Siz bunca zaman sonra döndüğünüzde nasıl olmalarını bekliyordunuz?

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 10:30   #165
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Su ihtiyacı en fazla olan bir dönemde ve 1,5 ay gibi uzun bir süre bu canlıları bırakıp gitmişsiniz. Haklısınız hayatınız kaktüslerle sınırlı değil fakat dost acı söyler kısmından alın lütfen. Siz bunca zaman sonra döndüğünüzde nasıl olmalarını bekliyordunuz?

Ben her yaz onları bırakmak zorunda kalıyorum. Bu yaz da eşime emanettiler. Onları ölüme terkedip gitmedim sonuçta. Daha çok büyüdüklerini, güzelleştiklerini hayal ettim. Benim kadar iyi bakmamış olsada sonuçta onlara su verecek biri vardı evde.

YeniGine ve loveforlife beğendi.
Eski 03-09-2016, 11:30   #166
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Susuz mu kalmış acaba neden böyle küçülmeler olmuş bende merak ediyorum.
Bu cümle aklımı karıştırmış olmalı. Eş faktörünü de bilmiyordum...

Şimdi ben de merak ettim eşiniz mi iyi bakmamış, nolmuş köktüslerinize. Sukucuklarınız iyidir umarım onların akibeti susuzluk sorunsalını çözecektir, sağlıcakla kalın...

YeniGine ve sumeyra47 beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 11:34   #167
Ağaçsever

metin şayen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2016
Sevgili sumeyra47 sukulent sayfanız hayırlı olsun, hepsi de çok güzeller hatta muhteşem desek tam oturur. Siz de benim gibi kızlarım diye seviyorsunuz demek. Belki de herkes aynı davranıyor. Çok hoş.

Sevgiler Saygılar

metin şayen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 11:37   #168
Ağaçsever

metin şayen's Avatar

Alıntı:
Şu güzelliklere bakar mısınız? Tekrardan çiçeklendiler.

Bu güzellikleri görünce insan gerçekten gözlerini alamıyor. Çok iyi bakmışsınız ki sizi öyle rengarenk çiçeklerle karşılamışlar. Bakımlarında kolaylıklar dilerim.

Eski 03-09-2016, 11:42   #169
Ağaçsever

metin şayen's Avatar

Merhaba.
Bir yazıda, kaktüslerin susuz kaldıkları zaman gövdelerindeki suyukullandıklarını, ve bu susuzluk süresi uzadığı zamanlarda, gövde üzerindeki gözenekleri kapatarak ve fotosentez yapma sürelerini de kısaltarak uyuma pozisyonuna geçtiklerini okumuştum. Şimdi sizin söylediklerinizden sonra çok mantıklı geldi. Muhtemelen susuzluktan diye düşünüyorum.

YeniGine ve sumeyra47 beğendi.
Eski 03-09-2016, 11:53   #170
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Bu cümle aklımı karıştırmış olmalı. Eş faktörünü de bilmiyordum...

Şimdi ben de merak ettim eşiniz mi iyi bakmamış, nolmuş köktüslerinize. Sukucuklarınız iyidir umarım onların akibeti susuzluk sorunsalını çözecektir, sağlıcakla kalın...

Neyse ki sukucuklar iyi sadece atlaslarım buruşmuş ve sararmış durumda iyi bir bakımdan sonra inşallah düzelir.

Eşim haftada bir suladığını söylüyor tahminimce yetişemediği kaktüsleri pek umursamamış. Ona tembihlemiştim kaktüsleri fazla sulama çürüye biliyor diye her halde oda sulama aralıklarını fazla abartmış.

Jezebel ve YeniGine beğendi.
Eski 03-09-2016, 12:08   #171
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin şayen Mesajı Göster
Sevgili sumeyra47 sukulent sayfanız hayırlı olsun, hepsi de çok güzeller hatta muhteşem desek tam oturur. Siz de benim gibi kızlarım diye seviyorsunuz demek. Belki de herkes aynı davranıyor. Çok hoş.

Sevgiler Saygılar
Sayfama hoş geldiniz.. Güzel sözleriniz ve beğenileriniz için çok teşekkür ederim. Aynen bende kızlarım diye seviyorum her birini. Başlarına bir şey gelse herkes gibi bende çok üzülüyorum. Evde olmadığımda aklımdalar hep özlüyorum kızlarımı. Hepimizin ortak özelliği bu değil mi zaten.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metin şayen Mesajı Göster
Merhaba.
Bir yazıda, kaktüslerin susuz kaldıkları zaman gövdelerindeki suyukullandıklarını, ve bu susuzluk süresi uzadığı zamanlarda, gövde üzerindeki gözenekleri kapatarak ve fotosentez yapma sürelerini de kısaltarak uyuma pozisyonuna geçtiklerini okumuştum. Şimdi sizin söylediklerinizden sonra çok mantıklı geldi. Muhtemelen susuzluktan diye düşünüyorum.
Eşim ne kadar inkar etse de sulamaya üşenmiş besbelli. Peki toparlanırlar mı acaba? Düzenli sulumaya başladım korkarım ki daha kötüye gitseler.

YeniGine beğendi.
Eski 03-09-2016, 12:37   #172
Ağaçsever

metin şayen's Avatar

Alıntı:
Sayfama hoş geldiniz.. Güzel sözleriniz ve beğenileriniz için çok teşekkür ederim. Aynen bende kızlarım diye seviyorum her birini. Başlarına bir şey gelse herkes gibi bende çok üzülüyorum. Evde olmadığımda aklımdalar hep özlüyorum kızlarımı. Hepimizin ortak özelliği bu değil mi zaten.

Eşim ne kadar inkar etse de sulamaya üşenmiş besbelli. Peki toparlanırlar mı acaba? Düzenli sulumaya başladım korkarım ki daha kötüye gitseler.

Sulama tekrar yapıldığı zaman, uyuma evresinden çıktıkları ve yavaş yavaş tekrardan kendine geldikleri yazıyordu. Çok az türde deformasyon **** izler kaldığı ( bazı bölgelerde çap daralması ve dikensizlik gibi) yazıyor idi. O içeri doğru büzülme ve küçülme nedeninin de susuzluk olduğunu anlatıyordu, o yazıda. Umuyorum ki o marifetli elleriniz ile bunun üstesinden gelecek sinizdir. Çok çeşit olunca adamcaz da ne yapsın belki dikkatinden falan kaçmıştır. Çok da üstüne gitmeyin. Maşallah o kadar çeşit kaktüs ve sukulent nasıl başa çıkıyorsunuz şaştım doğrusu. Kolay gelsin diyorum. Umarım ki tüm bitkileriniz sağlıkla büyür ve güzelliklerini tüm herkese gösterirler.
Saygılar

Eski 03-09-2016, 14:35   #173
Ağaç Dostu

NesliSezgin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Merhaba Sayın Sumeyra47,
Sayfanızı gezmek çok keyifli oldu benim için. Tüm bitkileriniz çok güzel. Umarım sağlığı bozulan kaktüsleriniz bir an önce kendini toparlar ve size yine o güzel çiçeklerini açarlar. Emeklerinize sağlık.

NesliSezgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2016, 17:43   #174
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NesliSezgin Mesajı Göster
Merhaba Sayın Sumeyra47,
Sayfanızı gezmek çok keyifli oldu benim için. Tüm bitkileriniz çok güzel. Umarım sağlığı bozulan kaktüsleriniz bir an önce kendini toparlar ve size yine o güzel çiçeklerini açarlar. Emeklerinize sağlık.

Teşekkür ederim.

Eski 18-09-2016, 01:07   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2015
Kaktüslerin sulama duzeni gelince tekrar duzelecektir. Benimde basima geldiginden seni anlayabiliyorum dogumda 8 gun hastahanede yatinca esim sagolsun bir su bile sicratmamis ciceklerimin uzerine kaktusler neyse dayannmislarda geri kalan bahce ciceklerimde kayiplar vermistim ve o ofkeyle karnimi tuta tuta su suladigimi bilirim onun icindirki hic mana bulmuyorum yapacak bisey yok toparlanan olmazsa gondeririz elimizden geldigince buda akil parasi olmus olur......

YeniGine beğendi.
asyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2016, 01:12   #176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2015
Arkadasim sonradan aklima geldi kurumak uzere olan kaktusumu golgeye alip sulamasini arttirmistim ve uzerine sık sık fisfisla sulama yaptim ölmek uzereyken duzeldi arastirip dene istersen

YeniGine beğendi.
asyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 11:29   #177
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Merhaba, ne kadar şanslısınız güzel bir iklimde yaşıyorsunuz. Ben maalesef çok uğraşmama rağmen Urfa'da bazı türleri yaşatamadım. Bunlardan bir de crassula marnieriana dır. Şimdi sizinkini görünce maşallah dedim.

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 19:25   #178
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asyaa Mesajı Göster
Kaktüslerin sulama duzeni gelince tekrar duzelecektir. Benimde basima geldiginden seni anlayabiliyorum dogumda 8 gun hastahanede yatinca esim sagolsun bir su bile sicratmamis ciceklerimin uzerine kaktusler neyse dayannmislarda geri kalan bahce ciceklerimde kayiplar vermistim ve o ofkeyle karnimi tuta tuta su suladigimi bilirim onun icindirki hic mana bulmuyorum yapacak bisey yok toparlanan olmazsa gondeririz elimizden geldigince buda akil parasi olmus olur......

Çok teşekkür ederim sevgili asyaa, neyse ki kaktüslerim eski hallerine döndü biri dışında sanırım onuda yakında olduğu için fazlaca sulamış çürütmüş.

Eski 20-09-2016, 19:31   #179
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Bu kaktüsüm de susuzluktan büzüşmüştü özel karışımlı toprak harcı ile toprağını değiştirdim 1 hafta içinde eski haline döndü. Toprak olarak cocopeat, lavtaşı, kum bir de solucan gübresi ilave ettim sanırım işe yaradı. Öncesi ile sonrası..

Jezebel, YeniGine ve asyaa beğendi.
Eski 20-09-2016, 19:56   #180
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Merhaba, ne kadar şanslısınız güzel bir iklimde yaşıyorsunuz. Ben maalesef çok uğraşmama rağmen Urfa'da bazı türleri yaşatamadım. Bunlardan bir de crassula marnieriana dır. Şimdi sizinkini görünce maşallah dedim.

Bu konuda şansızsınız gerçekten Mardin'de annem yaşıyor ona kendi bitkilerimden her sene götürürüm her defasında aşırı sıcaktan ölürler. Size ağırlıklı olarak kaktüs edinmeniz tavsiye ederim. Çünkü yazın aşırı sıcaklarına kaktüsler daha iyi dayanır. Annemin kaktüsleri çok iyi durumdalar.

Crassula marnieriana bu yaz çok güzel gelişti. Güneşten kırmızılaşmış üstelik bol bol çiçek açmış.

Bu güzellik size gelsin umarım siz de bir gün bu güzelliği yaşarsınız sevgiler.

Düzenleyen sumeyra47 : 21-09-2016 saat 19:36

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024