agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni7044Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-11-2014, 18:48   #151
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sevgili sakdag sizin için canlı canlı görüntüledim,
demek istediğiniz alacalık bumudur... bir göz atıp fikrinizi alabilirmiyim.

Eklenti 523098

Eklenti 523099

Aşağıda netten aldığım fotoğraftaki gibi bir alacalanmayı kastetmiştim Sevgili Akçabardak.

Sizin bitkiniz kırmızı açacağını belli etmiş size, ne kadar hoş.

Name:  untitled.jpg
Views: 1399
Size:  8.7 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 21:22   #152
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Aşağıda netten aldığım fotoğraftaki gibi bir alacalanmayı kastetmiştim Sevgili Akçabardak.

Sizin bitkiniz kırmızı açacağını belli etmiş size, ne kadar hoş.

Eklenti 525794
Anladım sevgili sakdag, nette ki alacalanma gerçekten çok değişikmiş,ilk defa görüyorum,
o nasıl o hale gelmiş bir dalı yeşil bir dalı beyaza bürünmüş
Benim kızım evet kırmızı açıyor, tomurcuklar epey irileşti yılbaşını bekleyemiyecek sanırım, sabırsız

lusoari beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 22:03   #153
Ağaç Dostu

berçin's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2011
Sevgili akçabardak, düzenli foruma uğramadığımdan mı yoksa körlüğümden mi bilinmez bu güzel sayfayı fark etmemişim . Hayırlı olsun demek için geç kalmışım affet beni . Meğer gizli bir hazine varmış da haberimiz yokmuş, ne kadar çok ve güzel çeşitleriniz var maşallah . Bu akşam gözlerim kamaştı, hayran kaldım elinize emeğinize sağlık ...

YeniGine beğendi.
berçin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 22:15   #154
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Geçen hafta içinde gelen yeni bitkilerim

Bulbine-frutescens
Name:  DSCF6198.jpg
Views: 1288
Size:  57.0 KB

Çiçeği de böyle açıyormuş
Name:  Bulbine_frutescens-5.jpg
Views: 1436
Size:  73.6 KB

Bulbine Latince'de soğanlı demek olmasına rağmen bitki soğanlı bir bitki değildir. Kaktüs benzeri sukulent yapıda olan bitki dikensizdir.

Aloe vera gibi yapraklarının içinde şifalı antibakteriyel bir jel barındıran bitki bu eşsiz özelliği ile yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir bitkiymiş. Saksıda da yetiştirilebilen bitkinin taze yapraklarından koparıldığında içinden jel akıtıyormuş.

İşte bu jel: Yanık, kaşıntı, yara, böcek ısırığı, çizik, çatlamış dudaklar, akne, uçuk, ağız yaraları ve çatlamış kurumuş cilde ihtiyaç olan yere sürülür. Etkisi hızlı ve şaşırtıcı derecede etkili olduğ belirtilmiş.

Antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların hızla iyileşmesini sağlayan bu bitki elimizin altında bulunmasında faydalı olacağını umuyorum. Özellikle can yakan ya da uygulaması zor olan kimyasallar yerine çocukların günlük yaralanmalarında hemen kullanılabilecek eşsiz bir bitkiymiş.

Bitki genelde yaz ayları uykuda olup, çiçeklenme bahar aylarında gözlemlendiği. Şifalı özellikleri yanında görsel olarak ta derli toplu, parlak yeşil yaprakları ile göz dolduran bir bitkidir.

Kışın çok soğuk geçtiği bölgelerde üst aksam yaprak kısmı soğuktan zarar görse de hava ısınır ısınmaz yeniden yeni sürgünler gelir. Kök kısmı - 5 derecenin altında soğuklardan korunmalıdır.

Akıllı Granül Gübre ile sezon başında yapacağınız tek bir uygulama sezon boyu bitkinin gelişimini destekler, çiçeklenmesini artırır.

Sıvı gübrelerle gübrelemede bitkiyi yakmamaya özen gösterilmeli mümkünse kaktüs ve sukulent bitkiler için geliştirilmiş sıvı gübrelerden yararlanılmalıdır.

Eski 11-11-2014, 22:37   #155
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sedum spurium

Name:  DSCF6195.jpg
Views: 1289
Size:  60.7 KB

Bu fotoğraf netten.
Name:  carter-brian-sedum-spurium-schorbusser-blut.jpg
Views: 1528
Size:  80.1 KB

Sadece 15 cm boylanan bodur yer örtücü sedum varyetesidir. Kışa, soğuğa ve aşırı sıcaklara dayanıklı sukulent olup, bronz renkli yapraklar yaz kış yeşildir. Bahar ve sonbahar boyunca çiçeklenir. Koyu kırmızıya yakın bir pembe tonunda çiçeklenen bitki, kendi sürgün ve sezon boyu döktüğü tohumlarından hızla ilerleyerek içinde bulunduğu alanı doldurur.

Sedum bitkisi hiç bakım yapmadan hatta koca bir sezon sulamadan kendi kendine bakabilen ve coşan bitki ise aradığınız sedum türlerinin en kolay yetiştirilen bitkilerdir. Bir avuç toprakta dahi koca bir saksıyı doldururacak kadar güçlüdür.

Günümüzde popüler olan dikey duvar bahçeleri içinde biçilmiş kaftandır bu bitkiler. Duvara aplike edilmiş saksılara tutunarak gelişen yaz kış yeşil ve uzun süre çiçekli kalabilen zahmetsizce dikey alanlarda hatta bir duvar çatlağında dahi yetişebilirler.
Bu benzersiz dayanıklılıklarında ki sır ihtiyaçları olan besin ve suyu yapraklarının etli kısmında biriktirmeye ve kötü zamanlarda çok uzun bir süre kendilerini hiçbir ek besin ya da suya ihtiyaç duymadan ayakta tutabilmelerine borçludurlar.
Neredeyse hiç toprak olmadan dahi yetişebilen yegane süs bitkisi olarak kendilerini gösterirler.

Eski 11-11-2014, 23:08   #156
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Haworthia glauca

Yeni saksısına alındı.
Name:  DSCF6237.jpg
Views: 1556
Size:  56.3 KB

Kolay yetiştirilen Haworthia düzgün yaprakları ile derli toplu, hoş ve aynı zamanda çiçeklenen bir bitkidir. Kış aylarında uykuya yatan bitki az hatta toprağında çok az nemle hiç sulanmadan soğuk ayları geçirir.

Baharla birlikte düzenli sulama yapılmalı ama yine genel sukulent sulama kurallarının dışına çıkılmamalıdır. Sulama aralarında toprağın tamamen kurumasına izin verin.
Hızlı gelişen ve dipten verdiği sürgünlerle kolayca çoğaltılan tür, yazın öğlen yakıcı güneşi dışında bol güneş ve aydınlık havadar ortamları sever.

Genelde yeşilin tonları olan gövde rengi, aşırı güneş ışığında koyu kahve kırmızıya döner. Kuraklığa, susuzluğa dayanıklılık gösteren bir bitki olup, güneşli ve yarı gölge alanda sağlıklı gelişir. Aşırı gölgede yapısı bozulacağından mutlaka aydınlık ortamları sever.

Türkiye genelinde yetiştirilmeye uygundur. Donlara karşı yarı dayanıklı. İzmir gibi ılıman sahil kuşağında kışın yağmur altında kalmamak şartıyla dış mekanda yaz kış yetiştirilebilir.Gübreleme bahar başında yapılmalıdır.

Sulama derinlemesine ve bol sulanmalıdır. Daha sonra toprağı kuruyana dek sulama yapılmamalıdır. Toprağı kuruduktan sonra yeniden sulanır.

Eski 11-11-2014, 23:12   #157
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sempervivum

Bunların üçü de ayrı tür olduğu söylendi,
bekleyip göreceğiz inşallah.
Name:  DSCF6234.jpg
Views: 1283
Size:  42.9 KB

Eski 11-11-2014, 23:31   #158
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Bir koli daha

Sevgili Güler Hanımın gönderdiği leş kaktüsleri
ve iki tane minik köklü çelik.
Kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2014, 09:19   #159
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ooo ailenize yeni üyeler katılmış hayırlı uğurlu olsun güle güle büyütmeniz dileği ile.

akçabardak ve YeniGine beğendi.
sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 11:49   #160
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Anladım sevgili sakdag, nette ki alacalanma gerçekten çok değişikmiş,ilk defa görüyorum,
o nasıl o hale gelmiş bir dalı yeşil bir dalı beyaza bürünmüş
Benim kızım evet kırmızı açıyor, tomurcuklar epey irileşti yılbaşını bekleyemiyecek sanırım, sabırsız

Aşağıdaki fotoğrafta bitkiniz kenarları beyaz alacalı(variegata) gibi duruyor, buna istinaden alacalanmayı sormuştum Akçabardak Ablacım.
Ama sizdeki en son fotoğrafına göre normal yapraklı bir yılbaşı sanırım. Sizinde kafanızı karıştırdım. Variegata oluşumlar mutasyonlar sonucu oluşur.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 12:45   #161
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

[QUOTE=sakdag;1333035]Aşağıdaki fotoğrafta bitkiniz kenarları beyaz alacalı(variegata) gibi duruyor, buna istinaden alacalanmayı sormuştum Akçabardak Ablacım.
Ama sizdeki en son fotoğrafına göre normal yapraklı bir yılbaşı sanırım. Sizinde kafanızı karıştırdım. Variegata oluşumlar mutasyonlar sonucu oluşur.

Sevgili sagdag o beyazlıklar sanırım içeriden dışarıya çıkarınca oluştu, biraz da güneş alıyordu haliyle biraz renk değişimi olmuş.

Yaklaşık iki hafta kadar önce tekrar içeriye aldım, merak ettim son durumuna bir bakayım dedim yavaş yavaş eski halini almaya başlamış sanki...

İşte yeni hali tomurcukları hızla büyüyor, saksının içinde iki ayrı kök var sanıyorum bir tanesi pembe açacak öyle görünüyor, geçen sene dalın bir tanesi açmamıştı, kırmızı olan dalı açmıştı, şimdi fark ettim ki pembenin tomurcukları daha iri ve önce açacak, diğer kökteki dalların tomurcukları daha ufak, biraz daha geç açacak gibi görünüyor.

Son durumu
Name:  DSCF6239.jpg
Views: 1256
Size:  36.0 KB

Pembe açacak olan dalı
Name:  DSCF6240.jpg
Views: 1235
Size:  30.5 KB

Eski 12-11-2014, 12:49   #162
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sumeyra47 Mesajı Göster
Ooo ailenize yeni üyeler katılmış hayırlı uğurlu olsun güle güle büyütmeniz dileği ile.
Teşekkür ederim sevgili sümeyra47, darısı sizlere inşallah.

Maude, YeniGine, hira ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-11-2014, 12:41   #163
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Crassula capitela-Thyrsflora

Yavaş yavaş çiçeklerimiz solmaya başladı ve
dipten yeni filizler vermeye başladık
Name:  DSCF6218.jpg
Views: 1196
Size:  71.4 KB

Crassula Kapitela
nihayet açabildik
Name:  DSCF6214.jpg
Views: 1186
Size:  31.4 KB

Name:  DSCF6215.jpg
Views: 1200
Size:  39.8 KB

Eski 14-11-2014, 12:48   #164
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Gasteriacv. LİTTLE WARTY

İki tane minik bebişimiz geliyor,
çok mutluyu.
Name:  DSCF6216.jpg
Views: 1230
Size:  66.8 KB

Eski 17-11-2014, 13:28   #165
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Senecio herreianus

6 ay önceki hali

akçabardak / Kaktüs ve Sukulentlerim

Uzun zamandır seneciomu hiç görüntülememişim
yavrum nasıl da uzamaya başladı saçları

Son hali
Name:  DSCF6267.jpg
Views: 1210
Size:  48.2 KB

Eski 17-11-2014, 14:25   #166
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Agave Victoria reginae

Name:  DSCF6269.jpg
Views: 1229
Size:  34.0 KB

Agav’lar Meksika, ABD, ve Orta Amerika ülkelerinde doğal olarak bulunan 250 kadar türü kapsamaktadır. Ortak özellikleri, etli yapraklı (sukulent) olmaları ve yaprakların rozet şeklinde dağılımıdır.

Agav'lar çok yavaş büyümektedirler, bitki genelde soliter (tek gövdeli) dir, bazen de kardeşlenme gösterir.

Bitkinin çapı genelde 50 cm.i geçmez ender olarak 70 cm.i geçtiği bildirilmiştir. Koyu yeşil yaprakları 4–5 cm kalınlığında ve 15–20 cm uzunluğundadır. Üçgen şeklindeki yaprakların kenarları beyazdır. Yapraklar rozet şeklinde, sık olarak dizilmişlerdir.

Genelde 20 yaştan sonra, 3–4 m uzunluğunda bir sap üzerinde çok sayıda, kenarları kırmızı-mor çizgili, krem renkli çiçekler açar. Çiçekler meyve ve tohuma dönüştükten sonra bitki ölmektedir

Viktorya Agav’ının en büyük isteği güneştir, susuzluğa dayanıklıdır. Kışın kısa süreli -12° C soğuğa da dayanır.

Kaynak:
http://www.palmiyemerkezi.com/Agave_...ae_reginae.htm

Eski 22-11-2014, 13:10   #167
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Ümidini yitirmiş bitkiler saksısı

Buruşmuş, kurumuş, atılmalık ve büyümeye çalışan bir de soğanlı.

Name:  DSCF6275.jpg
Views: 1188
Size:  29.7 KB

3-4 ay önceydi gelişi, öldüm öleceğim kaldım kalacağım, sıcaklardan bayıldık derken,
şimdi kendimize geldik ve dim dik ayaktayız der gibi ince, uzun, zarif, kıvrak bir yılan kaktüsü...
Name:  DSCF6272.jpg
Views: 1387
Size:  41.4 KB

Atlas ta 3-4 ay önce geldi, bir ara ümidimi tamamen kesmiştim,
neredeyse kuruma noktasına gelmişti, söküp atsam mı diye düşündüm,
ama nasılsa bana bir zararı yok deyip dursun dedim.
İyi ki dursun demişim, ne oldu ne bitti köklenip yeniden canlanıverdi.
Name:  DSCF6274.jpg
Views: 1241
Size:  26.4 KB

Bir ölüp bir dirilenlerden kohleria ne uzuyor ne kısalıyor
anlamadım gitti, o bana ısınamadı ben de ona, biribirimizden elektrik alamadık ne olacak bizim halimiz
Name:  DSCF6276.jpg
Views: 1713
Size:  34.8 KB

Ve bir de soğanlı ne büyüyor, ne küçülüyor
vakti gelince yeşeriyor, vakti bitince sararıyor.
Omithogualum arabicum Hollanda zambağı,
bir tane de aşkın gözyaşı saksısında ikamet ediyor.
Name:  DSCF6273.jpg
Views: 1122
Size:  27.0 KB
Artık bunların biribirnden ayrılma zamanı geldi sanırım
üç tanesi kışı dışarıda geçirebilir ama kohleria geçiremez değil mi...

Eski 22-11-2014, 13:22   #168
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sevgili akçabardak, bahar aylarında kohleriayı ayrı bir saksıya dik öğleden sonra güneş alan bir cam önüne koyabilirsin, ya da mayıs ayından itibaren bahçede sabah çok erken güneş alan sonrasında ise bol aydınlık bir köşede bekletir isen seni çiçekleriyle çok mutlu edecektir.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 13:40   #169
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Sevgili akçabardak, bahar aylarında kohleriayı ayrı bir saksıya dik öğleden sonra güneş alan bir cam önüne koyabilirsin, ya da mayıs ayından itibaren bahçede sabah çok erken güneş alan sonrasında ise bol aydınlık bir köşede bekletir isen seni çiçekleriyle çok mutlu edecektir.
Sevgili lusoari 2-3 senedir bu çiçek bende, ilk senesinde çiçeklerini gördüm bir daha göremedim, bitki ölüyor ama toprağın içinde uzunca yumru şeklinde kökleri kalıyor onları yeniden güzel bir saksı yapıp dikiyorum ama nedense bir tülü fazla gelişmiyorlar, yıldızımız bir türlü barışmadı, ölüp ölüp diriliyorlar ama ötesi yok.

Her türlü denedim, toprağın içinden çıkan 3-4 minik yumruları ayrı ayrı saksılara dikip farklı yerlere koydum ama sonuç bu kadar.

Kışın doğuya bakan mutfak penceresinin önüne koyuyorum çok güzel gelişiyor, yaz gelince yerinde kalsa sıcaktan ölüyor, yerini değiştirip dışarı alıyorum yukarıda gördüğünüz fotoğrafta ki gibi kalıyor, şaşırdım kaldım.

Eski 23-11-2014, 08:45   #170
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Yılbaşı çiçeğim ilk çiçeklerini açtı.

Tomurcuklar pembe, tam açınca renk kırmızıya dönüşüyor.
Bazı yapraklarda buruşukluklar oluştu nedense...
Name:  DSCF6291.jpg
Views: 1137
Size:  62.0 KB

Eski 04-12-2014, 09:46   #171
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Sedum Autumn Joy da gördüğüm değişik bir vaka

Name:  DSCF6318.jpg
Views: 1062
Size:  23.2 KB

Detayları bu başlıkta paylaştım

Sukulent (Succulent) Hakkında Genel Bilgiler

Eski 04-12-2014, 14:14   #172
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Akçabardak; Sedum Autumn Joy çok fazla hayata bağlanan bir çeşit. Ne şekilde kesip dikerseniz dikin arada suyunu alınca hemen yeni bir bitki meydana getiriyor. Alt kısım kuruyunca üstteki canlı doku hemen yeni bitkiler oluşturmaya köklenmeye başlamış. Siz gerekirse dalı toprak üzerine yan yatırarak üzerine az bir şey toprak atarak köklerin ve tomurcukların büyümesini sağlayabilirsiniz. Ben her yıl çiçekleri bittikten sonra çiçekleri keserek altta kalan bölümünden çelikler yapmayı düşünüyorum. Ancak ben yapamadan soğuklarda üst kısım ölüyor. Toprak altından daha güçlü bir şekilde tomurcuklanıyorlar. Sizde bir dal kendiliğinden bu olayı gerçekleştirmiş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 15:58   #173
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Akçabardak; Sedum Autumn Joy çok fazla hayata bağlanan bir çeşit. Ne şekilde kesip dikerseniz dikin arada suyunu alınca hemen yeni bir bitki meydana getiriyor. Alt kısım kuruyunca üstteki canlı doku hemen yeni bitkiler oluşturmaya köklenmeye başlamış. Siz gerekirse dalı toprak üzerine yan yatırarak üzerine az bir şey toprak atarak köklerin ve tomurcukların büyümesini sağlayabilirsiniz. Ben her yıl çiçekleri bittikten sonra çiçekleri keserek altta kalan bölümünden çelikler yapmayı düşünüyorum. Ancak ben yapamadan soğuklarda üst kısım ölüyor. Toprak altından daha güçlü bir şekilde tomurcuklanıyorlar. Sizde bir dal kendiliğinden bu olayı gerçekleştirmiş.
Sayın Muda dediğiniz gibi çok ilgi istemeyen, kendi halinde nazsız bir bitki gerçekten,
arada bir su verilirse ona bile razı garibim.

Bıcır bıcır dala gelince ben tomurcukları tek tek diktim. Yatırarak hiç aklıma gelmedi siz yazmadan önce dikmiştim.
Nasıl olsa tomurcukların hepsi de köklü kolayca toprağa tutunurlar.

Yer gök saksıyla doldu, artık koyacak yerim kalmadığı için
Lisianthus saksısının kenarına bu şekilde sıraladım.
Lisilerin ikinci senesi bu sene çiçeklerini açtıktan sonra
nasılsa kuruyacaklar, saksı da ağutumn joy'a kalacak diye düşündüm.
Name:  DSCF6321.jpg
Views: 1048
Size:  43.5 KB

Eski 08-12-2014, 20:41   #174
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Sukulentleriniz çok güzel, güle güle büyütün. ��
Bu sukulent merakı çok fenaymış, insan bir kere başladımı duramıyor.
Benim senecio m İstanbul'da balkonda, bir de çiçek açtı. Sizinki içeride sanırım. Dışarıda soğuktan etkilenir mi acaba?

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 21:54   #175
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phin Mesajı Göster
Sukulentleriniz çok güzel, güle güle büyütün. ��
Bu sukulent merakı çok fenaymış, insan bir kere başladımı duramıyor.
Benim senecio m İstanbul'da balkonda, bir de çiçek açtı. Sizinki içeride sanırım. Dışarıda soğuktan etkilenir mi acaba?

Teşekkür ederim sevgili Phin, daha önce sukulentlerin s'esini bile bilmezdim, sağ olsunlar sukulentçi arkadaşlar bu sevgiyi bana da aşıladılar.
Sukulentlerim çoğaldıkça çoğalsın istiyorum artık, kendimi zor frenliyorum bakalım nereye kadar.
Seneciom şimdilik dışarıda duruyor, çok soğuklarda risk alamam geceleri 2-3 dereceye düşmeye başladığı zaman içeriye alırım, ilk kışımızı yaşayacağız bu sene.

YeniGine ve münevver48 beğendi.
Eski 09-12-2014, 18:21   #176
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Teşekkür ederim sevgili Phin, daha önce sukulentlerin s'esini bile bilmezdim, sağ olsunlar sukulentçi arkadaşlar bu sevgiyi bana da aşıladılar.
Sukulentlerim çoğaldıkça çoğalsın istiyorum artık, kendimi zor frenliyorum bakalım nereye kadar.
Seneciom şimdilik dışarıda duruyor, çok soğuklarda risk alamam geceleri 2-3 dereceye düşmeye başladığı zaman içeriye alırım, ilk kışımızı yaşayacağız bu sene.
Senecio yu ço ksevdim, bozulmasını hiç istemiyorum. Ben de hava keskinleşince içeri alayım en iyisi

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 21:26   #177
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Sayin akcabardak sizin ilk ve yasli kaktusum dediginiz o kaktus benim de sahib oldugum ilk kaktus bir arkafasim hediye etmisti inanilmaz guzel aciyor sizin kaktus ve sukulentleriniz de cok guzel acmislar umarim uzun yillar da cicek verirler

meryem güman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 13:32   #178
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meryem güman Mesajı Göster
Sayin akcabardak sizin ilk ve yasli kaktusum dediginiz o kaktus benim de sahib oldugum ilk kaktus bir arkafasim hediye etmisti inanilmaz guzel aciyor sizin kaktus ve sukulentleriniz de cok guzel acmislar umarim uzun yillar da cicek verirler
Sevgili meryem güman öncelikle sayfama hoş geldiniz.

Seneler evvel edinmiştim o yaşlı kaktüsümü ve çiçek açtığını bile bilmiyordum edindiğimde, iyi ki edinmişiz diyorum, sonrası malum gördüğünüz gibi gerisi çorap söküğü gibi geldi, ondan da olsun bundan da olsun derken evde saksıdan geçilmez oldu.
Dilerim sizin kaktüsünüzün de üzerinden çiçekleri hiç eksik olmasın. Sevgiyle kalın.

Eski 02-01-2015, 13:08   #179
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Aileye yeni katılan bir sukulent
adını henüz öğrenemedim
Bilen arkadaşlar yazarlarsa sevinirim.

Name:  DSCF6443.jpg
Views: 971
Size:  37.3 KB

Eski 09-01-2015, 10:12   #180
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın akçabardak merhaba.

Agaclar.net deryasında başka sayfaların derinliklerine dalarken kaktüs hastalığına kapıldım bende ve sayfanızı yeni keşfettim. Bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için ayrıca teşekkür ediyorum.

Bitkileri severim ama yanıbaşında seninle yaşayacak, seninle yaşlanacak, uzun ömürlü bitkileri ayrı bir severim. Bonsai iyi bir seçenek belki ama kaktüs ve sukulentler bu konuda daha iyi bir karar diye düşünüyorum.

Kaktüsler bizim canlarımız, onları çok seviyoruz ve onların kaybında da üzülüyoruz. Kaktüsleri yetiştirdiğimiz toprağın özelliği ile diğer bitkileri yetiştirdiğimiz toprak farklı olmadığı zaman bu kaybı daha çok yaşıyoruz sanırım.

Daha anlaşılır bir ifade ile kaktüs toprağı daha geçirgen olmalı; torf, cocopeat, pomza gibi materyaller de içermeli. Bunlar bulunamıyorsa dere kumu, çakıl taşı olmalı mesela saksı içeriğinde.

Ünal Kaktüsün sahibi Ünal VURAL Bey solucan gübresini kaktüslerde kullandıklarını ve çok güzel sonuç aldıklarını aktarmıştı bana. Sürekli kullanmaya da devam edecekler. Biz de çok iyi sonuçlar aldık kendi denememizde.

Sizin kaktüslerinizdeki kaybı öğrenince, resimlerdeki kaktüs harcını da görünce bu yazıyı paylaşıyorum. Bilgiçlik taslamış gibi olduysam beni affedin lütfen. Ben de bir çok şeyi yeni yeni öğreniyorum. Bilgi paylaşıldıkça büyür..

Bir ömür sizlerle yaşayacak kaktüsler dileğiyle... Selamlar... Saygılar...

akçabardak ve YeniGine beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024