agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni16275Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2013, 08:51   #571
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sayın Solucan17, normal kaktüsler için sabah yedi, öğlen iki arası çok değil çünkü benim balkonumda aynı saatlerde direkt güneş ışığı alıyor. Problem olacağını sanmıyorum.
Yavrulara gelince, bunlar yurtdışından temin ettiğiniz bitkiler sanırım. Dediğiniz gibi güneş görmeyen aydınlık bir yerde durmaları daha mantıklı. Hassas oldukları için güneş yanığı olabilirler, bu da geriye dönüşü olmayan görünüş kusurlarına hatta ölümlerine yol açabilir.

solucan17 beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 11:18   #572
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Sayın sakdag verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Yavrular yarısı yurt dışı yarısı kendi çeliklerim. Onları sadece sabah bir saat güneş görecekleri şekilde yerleştireyim ozaman.

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 14:54   #573
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Sakarlık bazen çok can sıkıcı olabiliyor... ( Şekil 1-A )
Caralluma lutea, kargoyla onca yolu gel, hiç bir şey olma; paketini özenle açtım, dikkatle masaya yerleştirdim. Uzayan dal tomurcuk doluydu, ben de açacak diye çok sevinmiştim. Sonra başka bir kaktüsün paketini açarken elim çarptı, masaya yıkıldı ve tomurcuklu dalı koptu. Tabi ben de yıkıldım.. Tekrar toprağa gömdüm dalı ama açması mucize gibi bir şey...

ŞEKİL 1-A
Eklenti 338746
Merhaba Sn.Akdağ, anladığım kadarıyla Angay kaktüsten sürekli sipariş veriyorsunuz. Yaklaşık 2 hafta önce bende aynı şekilde sipariş verdim ve benim siparişlerim saksıda değil kök ayrı, saksı, toprak ayrı geldi. Sözleşmede de bu şekilde belirtiyor zaten. Sizinkiler saksılarıyla mı geliyor yanlış mı anladım? Birde benim siparişlerim gayet küçük dal şeklinde, sizinkiler baya baya yavrulu falan )

koski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 15:12   #574
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Merhaba Sayın Koski, Taner Angay Sera'dan 3 defa kaktüs aldım.Ben memnun kaldım ürünlerinden. 2012 yılının sonlarına doğru Taner Bey'in, büyük seralarını devrettiğini; kaktüs işini bıraktığını duydum. Sonra yine satışlar başladı, bu sefer ürün gamı biraz daha az galiba.

Uzun zamandır internet sitesini incelememiştim. Biraz önce yine baktım. Bayağı çeşitlendirmiş ürünlerini.

Ben aldığımda kaktüs ve sukulentler saksılarında topraklı olarak, özenle paketlenmiş olarak geliyordu. Toprak ayrı, saksı ayrı ,bitki ayrı değildi. Büyük ihtimal kargoda meydana gelen birkaç sorunla karşılaşınca bu metoda başvurmuştur sanırım.

Ürünlerin yavrulu, dallı gelmesi de biraz şans herhalde. Buna bir şey diyemeyeceğim... Lithops aldığımda toprağında başka türden bir yavruyla gelmesi beni çok sevindirmişti... Merak etmeyin sukulentler çabucak büyüyor, saksılardan taşacak hale geliyor bir yılda. Size bu yolda başarılar dilerim. Ayrıca bitkilerinizi de merak etmedim değil yani...

sonerordo beğendi.
Eski 05-09-2013, 15:43   #575
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Merhaba Sayın Koski, Taner Angay Sera'dan 3 defa kaktüs aldım.Ben memnun kaldım ürünlerinden. 2012 yılının sonlarına doğru Taner Bey'in, büyük seralarını devrettiğini; kaktüs işini bıraktığını duydum. Sonra yine satışlar başladı, bu sefer ürün gamı biraz daha az galiba.

Uzun zamandır internet sitesini incelememiştim. Biraz önce yine baktım. Bayağı çeşitlendirmiş ürünlerini.

Ben aldığımda kaktüs ve sukulentler saksılarında topraklı olarak, özenle paketlenmiş olarak geliyordu. Toprak ayrı, saksı ayrı ,bitki ayrı değildi. Büyük ihtimal kargoda meydana gelen birkaç sorunla karşılaşınca bu metoda başvurmuştur sanırım.

Ürünlerin yavrulu, dallı gelmesi de biraz şans herhalde. Buna bir şey diyemeyeceğim... Lithops aldığımda toprağında başka türden bir yavruyla gelmesi beni çok sevindirmişti... Merak etmeyin sukulentler çabucak büyüyor, saksılardan taşacak hale geliyor bir yılda. Size bu yolda başarılar dilerim. Ayrıca bitkilerinizi de merak etmedim değil yani...
Bu siteye yeni üye oldum. Doğrusu bugün Sizin sayfanızı noktası virgülüne okuyamasamda saati 5 yapmışım ) Nerdeyse mesai bitiyor, işlerimi baya bir aksatmışım ama gerçekten değdi. Bazı bilgileri okuma şansım oldu ve oldukça yararlı bilgiler edindim. Bende önümüzdeki günlerde kaktüslerimin resimlerini yayınlayabilirim inşallah. Demek ki önceden öyle geliyordu, kargoda sorun olabileceğinden dolayı ayrı gelmesinde bir sakınca yok tabi, ama inanın o kadar minik kökler yollamışlar ki umarım tutarlar da hevesim kırılmaz. İlk başlarda en küçük dalları, en küçük minikleri toplamaya başlamıştım, sonrasında sabır isteyen ve küçüklerin tutma ihtamilinin biraz zor olduğunu görünce, biraz daha büyük olanları tercih etmeye başladım. Bende sizin gibi sabah işe giderken ayrı bakıyorum, işten dönünce saatlerce ayrı ayrı takip ediyorum. Birkaç gün bakmayacağım diye kendime söz veriyorum ki büyüdüklerini anlayabileyim diye ) Tabi bazen dayanamıyorum. Sizden ilerleyen zamanlarda baya bir yardım dileneceğim gibi gözüküyor. Cevabınız içinde ayrıca teşekkür ederim. Bol çiçekli, bol sürgünlü, bol kaktüslü günler diliyorum.)

koski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2013, 08:27   #576
/

Sayın sakdag izninizle bir iki şey sormak istiyorum. Sizin kaktüsleriniz dış mekânda duruyor - 10 dereceyi gördüler demiştiniz. Peki yağmurun zararı olmuyormu hiç. Mesela leş kaktüsleri. Birde yavru kaktüslerdemi dışarda duruyor. Kusura bakmayın sürekli bilgi almaya çalışıyorum, daha iyi yetiştirebilmek amacım bu güzellikleri.

loveforlife beğendi.
Eski 10-09-2013, 08:35   #577
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Kaktüslerimin hepsi değil; silvestrii, echinopsis,opuntia türleri gibi çeşitler dışarıda duruyor. Ama yağmurdan korumak şartıyla. Toprağının kuru olması gerekiyor. Gerçi bir defa opuntia monacanthayı balkonun kenarında unutmuşum, saksı ağzına kadar yağmur suyuyla dolup, üstüne üstlük birde donmuştu. Kaktüsün yeşil aksamı da donmuştu, komple buz kalıbı halindeydi. Ama sonra buzu çözüldüğünde hiç bir şey olmadı. Ama bu yine de çok riskli bir durum. Denemeyin sakın.

Eski 11-09-2013, 09:20   #578
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sakdag / Kaktüs ve Sukulentler

Yukarıdaki mesajımdaki aranjmanın ortasında duran crassula cinsi bitkime birşeyler oldu. Bir gün önce sapasağlam olan bitkiyi, ertesi gün tüm yaprakları dökülmüş, gövdesinin bir yanı buruşmuş olarak buldum. Elimde bir avuç yaprağı kaldı, gövde yamulup kaldı. Kökü sağlam görünüyor, geçen kış alacalı çeşidi de bir günde bu hale gelmişti. Gövdenin güneşe dönük yüzü suda haşlanmış gibi olmuştu, gövdenin iletim boruları hasar gördüğü için yapraklar dökülüyor. Bu mevsimde hiçte güneş yanığı diyesim gelmiyor. Kökü çok sağlam o kadar çekiştirdim, topraktan koparamadım.

Şuna dikkat ettim bir de, şu an ki evimde 3 yıldır oturuyorum. Mevsimler boyunca, balkonda güneşin nereleri gezdiğini artık daha iyi görebiliyorum. Eylül ayı girdiğinden beri kaktüs masam daha yoğun, daha uzun süreli güneş almaya başladı. Güneş ve dünya arasında uzaklık-eğim vs. gibi şeylerdeki değişimi çok net gözlemleyebiliyorum. Sanırım bu konuda biraz daha kafa yorarsam astronomiyi yeniden keşfedeceğim.

Sözün özü crassula gitti, kavga bitti; diğer bitkiler biraz rahatladı...
Name:  DSC03091.jpg
Views: 1211
Size:  55.0 KB

Dudi, syuksek, MİRBE ve 12 kişi beğendi.
Eski 12-09-2013, 13:50   #579
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Stapelia grandiflora;

Bugün hava çok sıcak, balkondaki sıcaklık neredeyse 40 derece. Bu sıcak havada 2 çiçeğin saldığı pis koku beni hayattan soğuttu vallahi. Fotoğraflara bakarken bile duyuyorum kokularını...

Sabah bir çiçek açtı, pek koku yoktu. Havanın sıcaklamasıyla beraber, offf offf off. Açarken yakaladım çiçeğini, tüylü taç yapraklar güzel görüntüler verdi.Sonra 2. tomurcukta patladı. Ben de fotoğrafını çekmeye doyamadım; ta ki en son fotoğrafını görünceye kadar... Ziyaretçiler hemen gelip, yerleşmişler...

Aslında kocaman çok gösterişli bir çiçeği var, stepalia nobilis türü (sarı çiçeklisi) de vardı ama pek gelişme göstermedi bu yıl. Çelik ekmiştim.Seneye açar artık.

Name:  11.jpg
Views: 1253
Size:  50.7 KB
Name:  12.jpg
Views: 1409
Size:  69.1 KB
Name:  13.jpg
Views: 1220
Size:  46.7 KB
Name:  14.jpg
Views: 1232
Size:  61.9 KB
Name:  15.jpg
Views: 1155
Size:  57.9 KB

Eski 12-09-2013, 20:50   #580
/

Sayın sakdag yemin ediyorum bayıldım leşlere ya ben bir türlü açtıramadım şunları. Nohut tanesi kadar olup kuruyor çiçekler. Yalnız sizin yazınızdan sonra açmaması daha güzel galiba. Saf ve temiz

Eski 13-09-2013, 09:07   #581
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Stapeliaları tomurcuklanma zamanı, her zaman suladığınızın yarısı kadar sulayın. Fazla sulama tomurcuk sararması, dökülmesi yapıyor. Bitkiyi açana kadar kendi haline bile bırakabilirsiniz. Bitkinin yeşil aksamında bolca su bulunuyor zaten.

Eski 13-09-2013, 09:25   #582
/

Sayın sakdag bende susuzluktan kuruyor diye verdim suyu verdim suyu Hey Allah ım ya daha sizden öğreneceğim çok şey var sağolun.

sakdag ve eceyıldız beğendi.
Eski 13-09-2013, 09:26   #583
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Evet ustalardan öğrenilecek çok şeyi var bizim gibi acemilerin.

solucan17 ve Narinkhn beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 09:45   #584
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sevgili Ece, usta demesek... ''Acemiden bir tık yukarısı'' kategorisi daha uygun sanırım. Çünkü ben de hala olmadık hatalar yapıyor, kaktüs ve sukulent öldürüyorum.
Aslında kaktüs sukulent yetiştiriciliğinde 1. kural ''FAZLA SULAMAMAYI'' öğrenmek. Susuzluktan ölen bir kaktüs gördünüz mü hiç? Ama kendimize hakim olamıyoruz.

berçin ve solucan17 beğendi.
Eski 13-09-2013, 10:40   #585
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Olsun siz bizden öndesiniz bir adımdan çok önde hemde biz kalfalaığa siz ustalığa terfi ettiniz diyelim o zaman.Ben bu yaz kendime hakim olmayı öğrendim ayda bir suluyorum yoksa aşırı sıcak ve nem onları yaşatmazdı özellikle nem. Çünkü toprak üsten kuruyor içi nemli hatta ıslak kalıyor susuz olduğunu düşüp veriyordum suyu sardunyalarım ve karanfillerim ölünce şimde parmağımı toprağa batırıp kontrol ediyor öyle su veriyorum bitkilerime. kaktüslerde ayda bir o kafar. başka yol bulamadım.

solucan17 beğendi.
Eski 17-09-2013, 08:46   #586
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sonbaharın bu ilk günlerinde, son kez açan kaktüslerim...

Gymnocalycium mihanovichii,
Name:  2a.jpg
Views: 1466
Size:  64.7 KB

Parodia mairanana,
Name:  3a.jpg
Views: 1742
Size:  64.8 KB

Mammillaria hidagelsis dikensiz,
Name:  DSC03238.jpg
Views: 1696
Size:  46.9 KB

Eski 17-09-2013, 09:13   #587
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Diatomite gelişigüzel saçtığım setiechinopis tohumları çimlenmişler, şimdilik 5 tane var. Çok minik ve şekerler, incecik kökcükleriyle hayata sıkı sıkı bağlanmışlar. Bir tanesi şimdiden esmer, zor farkettim. Bundan sonra ne olur bilemiyorum. Deneme için biraz stapelia tohumu saçmıştım, dışarıdaki saksıların birine onlarda çıkmış. Ama kış geldiğini varsayarsak pek şansları yok gibi.

Name:  DSC03250.jpg
Views: 1381
Size:  61.5 KB
Name:  DSC03231.jpg
Views: 1357
Size:  37.5 KB

Eski 17-09-2013, 12:49   #588
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Tebrik ederim sevgili sakdağ,
çok güzellikler gördüm sayfanda, eline sağlık,

Benim de ilgi alanıma giriyor ama, bırakıp gittiğim için, bakımsız kalmalarına içim el vermiyor.
sevgilerimle..

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2013, 15:20   #589
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Ben de bu güzellikleri bize olduğu gibi yansıtan fotoğraf makinenizi merak ettim doğrusu Çok başarılı çekimler...

cemo ve eceyıldız beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 08:29   #590
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Tebrik ederim sevgili sakdağ,
çok güzellikler gördüm sayfanda, eline sağlık,

Benim de ilgi alanıma giriyor ama, bırakıp gittiğim için, bakımsız kalmalarına içim el vermiyor.
sevgilerimle..

Hozat Ablacığım, sayfamı ziyaretinize çok sevindim, beğeniniz için teşekkür ederim. Balkonda karınca kararınca birşeyler yapmaya çalışıyorum. Bahçem olsa el atacağım daha çok bitki olacak ama, şimdilik bitki sevgim kaktüs ve sukulentlerle sınırlı.

Eski 18-09-2013, 08:35   #591
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Ben de bu güzellikleri bize olduğu gibi yansıtan fotoğraf makinenizi merak ettim doğrusu Çok başarılı çekimler...

Sayın Fatitoo, fotoğraf makinem aslında sıradan bir makine.7-8 yıldır kullanıyorum. Sony DSC-W35, genellikle otomatik ayarlarla çekim yapıyorum. Çekim yaparken en çok dikkat ettiğim şey, güneş ışığını arkama almak, böylece flaş kullanmaya gerek kalmıyor, renkler olduğu gibi çıkıyor. Yakından çekeceğim nesneler için makro modunu kullanıyorum.

Bazen birkaç fotoğraf çekip, içinden en iyisini kullanıyorum. Bulanık, net olmayan, karanlık fotoğraf koymaktansa hiç fotoğraf eklememeyi tercih ederim.

Eski 19-09-2013, 21:20   #592
/

Sayın sakdag ilk defa bukadar büyütebildim. Bitkinin uçları biraz koyu renk oldu bir sorun yaratırmı?

Name:  2013-09-19 15.41.36.jpg
Views: 1354
Size:  63.9 KB

Name:  2013-09-19 15.41.46.jpg
Views: 1329
Size:  72.0 KB

Name:  2013-09-19 15.42.04.jpg
Views: 1317
Size:  54.8 KB

Eski 20-09-2013, 08:00   #593
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Sayın Solucan17, herşey yolunda görünüyor. Açacak inşallah.
Bitkinin uçlarının koyu olması sorun değil, gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı, güneş alma gibi durumlardan oluşur bu. Bence bitkiye daha bir albeni katıyor.

Saksılarınızda çok fazla miktarda çakıl taşı var, nacizane bir tavsiye: Kışa girmeden bunlardan kurtulun. Es-kaza fazla sulama yaptığınızda toprak kurumayacağı için, çürüme olacaktır. Hem toprağın üstündeki bu kadar yük toprağı çok sıkıştırır.

Eski 20-09-2013, 09:38   #594
/

Sayın sakdag dün akşam acı tecrübe ile öğrendim çakıl taşlarının yarattığı sıkıntıyı iki kaktüsüm gitti bende tüm bitkilerimden temizledim çakılları. Verdiğiniz ince detaylarla bakalım bu güzel kokulu çiçeklerin keyfine varacağım inşaAllah :-)

Eski 22-09-2013, 20:30   #595
/

Sayın sakdag artık soru sorar iken çekiniyorum biliyorum çok fazla başınızı ağrıttım ama bir şey daha sormak istiyorum izninizle. Tekrar sizin kaktüslerinize bakarken şunu fark ettim bazı kaktüslerimi çok büyük saksılara dikmişim kendi ebatlarına göre. Şu dönemde hem kare saksı modeline geçiş yapmak için hem saksıları küçültmek için çok geç kalmış sayılırmıyım? Değişim yapsam sıkıntı olurmu?

eceyıldız beğendi.
Eski 23-09-2013, 08:02   #596
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Bence saksı değişimi için baharı bekleyin derim. Saksı değişiminde her ne kadar dikkat etsekte kökler ve kılcal kökler zedelenir,yaralanır. Havaların serinlemesiyle kaktüsler dinlenme dönemine girerler, büyüme ve gelişme durur; tamir edilemeyen zedelenmeler sulamayla çürümeyi beraberinde getirir.

Eski 23-09-2013, 08:28   #597
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Lobivia tiegeliana
Bu kaktüsüm geçen yılda bu zamanlar tomurcuk vermişti ancak havaların çok soğuk gitmesinden dolayı tomurcuk kurumuştu. Kısmetse bu ilk çiçeğimiz olacak, ne renk açacağını çok merak ediyorum. Sürekli gözlem altında, ya bir şey olursa diye. Zaten kaktüste bu yaz kırmızı örümcekten az daha ölüyordu, pek mini mini bir boyutu var 1tl çapında.

Name:  DSC03328.jpg
Views: 1443
Size:  61.2 KB

Hemen yanıbaşındaki komşu kaktüse helikopter böceği konmuş, kuyruğu da tomurcuğa değdi değecek. Hemen kış kışladım git başka yere kon diye...
Name:  DSC03331.jpg
Views: 1324
Size:  60.0 KB
Name:  DSC03334.jpg
Views: 1596
Size:  68.8 KB

Eski 25-09-2013, 14:47   #598
/

Sayın sakdag lobivia açmadımı daha. Hala sizi merak içinde bekletiyormu?

Eski 25-09-2013, 15:03   #599
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Daha açmadı, merakla bekliyorum. Tomurcuk bayağı irileşti, ama rengi belli olmuyor.

solucan17 beğendi.
Eski 25-09-2013, 15:59   #600
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Evet bende merakla bekliyorum. Bakalım benin minik Lobivia ne zaman açacak hale gelecek. Zira kendileri daha arpa şehriye tanesi kadar...

sakdag beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024