agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni351Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2009, 22:13   #151
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın Oğuzhan, tüm saksıları değiştirmem mümkün olmadı. Büyük olan türlerde filizlerin uzaması durdu, orta büyüklükteki türlerde filizler tam olarak kurudu, bir yaşından küçükler hala ölmediler direniyorlar. İmperyalıs' i dilimlemek zorunda kaldım, umarım tekrar filizlenir..

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.
dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 11:50   #152
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Çok geçmiş olsun Dilaver Bey, imperialis'de son durum nedir? Benim de gözlemlediğim imperialisler diğer türlere oranla daha hassas, toprağının kurumasından da hoşlanmıyor. Bu yüzden yeni çıkan bir yaprak büyüyemeden sarardı, düştü.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 18:12   #153
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sayın dkp,
Hoya diversifolia'da ilk sürgününü verdi
Her ikisi de yeni sürgünler vermeden yazmaya cesaret edememiştim ama Hoya diversifolia'nın 3 çeliğinden biri ve de silver pink'in 2 çeliğinden biri sürgün verince rahat rahat yazabiliyorum. Binbir emekle yetiştirdiğniz hoyalarınıza kıyamadığınızı biliyorum. Ben de çeliklere ayırdıktan sonra korkmadım dersem yalan olur. Neyse ki başarıyla sürgün verdiler.
Tekrar teşekkürler

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 20:16   #154
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın maki01, zoru başardınız, mutluyum... Çiçeklendiklerini paylaşmayı diliyorum.

Sayın cicada, genel durum; üzücü.. İmperialis' e üzülemiyorum bile. Bazı türlerden iyike 2-3 kök varmış, umarım en azından birer taneleri kurtulur.. İmperyalis'in köklü kısmı kurtulacak gibi duruyor.

Düzenleyen dkp : 20-11-2009 saat 20:45 Neden: cümle düzeltme.
Eski 11-11-2009, 13:32   #155
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Sayın dkp, kayıplarınız için çok üzüldüm özellikle de imperialise... İnşallah söylediğiniz gibi köklü kısmı kurtulur.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 20:03   #156
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Adana'da hoya diversifolia ve silver pink'iniz son derece sağlıklı gelişmelerini sürdüyorlar. Özellikle 282 çok hızla gelişiyor. Yeni sürgün vermesine rağmen gövdesi oldukça kalınlaştı .

Name:  100_1502.jpg
Views: 776
Size:  45.3 KB

Name:  100_1503.jpg
Views: 753
Size:  50.3 KB

Beni bu güzel ve özel hoyalarla buluşturduğunuz bir kez daha teşekkür ediyorum

sibelim beğendi.
Eski 20-11-2009, 21:36   #157
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

İki yıldan fazla oldu bu anaçları dikeli, çiçek bekleyenlerin sayısı artıyor.

Eklenen Resimler

sibelim beğendi.
Eski 20-11-2009, 22:00   #158
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dkp Mesajı Göster
İki aylık tecrübemi yazmamın nedeni, gübreleme konusunda arkadaşlarımızın uygulama ve arayışlarını ortaya çıkarmak.
B5A ile ilgili mesajları okuyup etkilenmiştim ve iki ay önce satınalmıştım.
Bir kez spreyleme, bir ay sonra sulama olarak kullandım.
Şimdilik yetişkin Hoya' larda pek sorun görülmüyor fakat bir yaş ve altındaki Hoya' lar bozulma eğlimindeler.
Isı 22 C nin altına düşmedi, yağmur suyu kullanıldı, uyarılar tam olarak uygulandı.
(Noni çeliğindeki uygulama sonucum daha belirgin)
Hoya sp. GPS 7752-Hoya parasitica GPS 168 -Hoya shepherdii-Hoya İmperyalis.
Sonuçlar tahminlerimin de ötesinde. Toprak ve saksı değişimleride olumsuz. Kayıplar bunlarla da kalmadı.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2009, 22:33   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
İnanın çok üzüldüm Dilaver bey.

Önerilen dozda kullandığınıza eminim.
Sanki yanmış, kavrulmuş gibiler. Özellikle de Noni çeliğiniz.

Hatırlar mısınız, ilk mesajlarda bir üniversite sitesinden çeviri vardı?

Çiçek açması için, gübre vermeyiniz gibi bir bilgi vardı orada.

Ben de yazın ara sıra gübre vermiştim, ancak Roa uygulamalarımdan sonrası benim için de üzüntü olmuştu.

Belki de hoyalara sudan başka bir şey vermemeliyiz.
Dale Kloppenburg'un bir kitabını getirtmiş ( Hoya Handbook)ve bir arkadaşıma çevirmesi için vermiştim. Sonra da unuttum kitabı.

Ondan isteyeyim ve bu gibi durumlarda ne yapmamız gerektiğine bir bakıp, burada paylaşayım.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2009, 23:21   #160
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili dkp,
cicada'nın çiçeklerinin ardından sizin çiçekleri de heyecanla bekliyor olacağım. Bana gönderdiğiniz çeliklerde ve diğer hoya çeliklerimde ROA son derece başarılı sonuçlar verdi ve vermeye devam ediyor. Hoya kerrinin ucu malesef kırılmış. Ona da ROA uyguluyorum ve sonucu bekliyorum. Olumsuz bir gelişmeye rastlarsam sonuçlarını içtenlikle her yerde paylaşırım. Ancak ROA'nın farklı biyolojik ya da kimyasal gübrelerle (ara vermeden) birlikte kullanıldığında sonucun kaçınılmaz olarak üzücü olduğunu da biliyorum.

Size bol mum çiçeği kokulu günler diliyorum, yolum uzun ama kendime de

Eski 21-11-2009, 08:42   #161
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Dilaver Bey, geçmiş olsun. İki senelik hoyalarınız bu bahar açar inşallah, heyecanla bekliyoruz.
Ben de çok çok az gübre verilmesinden yanayım ve kimyasal değil de doğal evde yapılan gübrelerden, Amerikalı hoyaseverlerin kullandığı biralı pekmezli bir tarif var, çevirmiştim ama kullanmadım. Kullanan herkes hoyaların büyük bir hızla büyümeye başladığını söylüyor. O da denenebilir.

Eski 21-11-2009, 17:45   #162
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
biralı bekmezli tarif

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cicada Mesajı Göster
.......Amerikalı hoyaseverlerin kullandığı biralı pekmezli bir tarif var, çevirmiştim ama kullanmadım. Kullanan herkes hoyaların büyük bir hızla büyümeye başladığını söylüyor. O da denenebilir.
Sayın cicada, şu tarifi bize de yazar mısınız? Teşekkür ederim. Saygılarımla.

arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 20:06   #163
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Sevgili arıkuşu tarif burada. Denerseniz sonuçları mutlaka yazın.

Eski 21-11-2009, 23:06   #164
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Dergimizin Hoya özel sayısında Paul, 20x10x20 gübreyi tüm sulamalarda kullandığını belirtiyordu, bu gübreyi bulamadım, Hoya' larımın kış aylarını güçlü geçirmesi için denemek istemiştim, seramın tamamında kullanmam yanlış oldu.

Sevilay Hanım, ROA ile ilgili yazılarınızı okmuştum, sonuçlarımızın benzer olması üzücü. Hoya Handbook' un çevirisi çok iyi olur.

Hoya Shepherdii' nin bulunduğu serada gübre kullanılmıyormuş, saksı topraklarını değiştiriyorlarmış. Ben kullanmak gerektiğini düşünüyorum.

B12 li tarif ilginçmiş, bu vitamin ençok buğdayda ve biraz da baklagillerde mevcut, bunu hazırlamak denemekten daha zor olur kanımca.

Farklı türleri; haydi bu da olsun, bu mutlaka olmalı, kırmızı rengi seviyorum, ama bu kokuyor, bu kolay yetişiyormuş v.s.. gibi gerekçelerle toplamıştım. Hoya Sawarak, İmperyalis, Crinkle, Lacunosa özel ilgi duyduklarımdandı, bugün seramda düzenleme yaptım..

Benim bir Mum Çiçeğim vardı ..

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2009, 20:24   #165
Ağaç Dostu

cezzar's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Dilaver abi; çok büyük geçmiş olsun.. İnanın kaç haftadan beri kuru hoyalarınızı gördükçe bişeyler yazmak istiyorum ama, elim gitmiyor..

Neyse sıkmayın canınızı; her problemin insana öğrettiği bir şey var muhakkak..

Bu arada sizin başlığınızı baştan sona gözden geçirdim şimdi.. Meğer benim gözden kaçmış, siz zamanında Hoya heuschkeliana'ya çiçek açtırmışınız.. Bu da ayni diskidya gibi duruyo gerçi çiçeğinden; merak ettim niye Hoya türü olarak geçiyo diye.. Küçük müçük ama çok nazlı sevimli imiş çiçekleri

Gübre konusunda şunu da ekleyeyim; röportajda da yazıyodu belki; Paul Bey; aslında saksı toprağının değiştirilmesinin yeterli olduğunu (çünkü zaten gerekli minarellerin toprakta olduğu ama zamanla tükendiği); ama kendisinin o kadar çok mumçiçeğinin saksısını değiştirmeyle uğraşması imkansız olduğundan gübrelemeyi tercih ettiğini söylediydi diye hatırlıyorum..

Bu arada şu gübre oranları ile ilgili sesli düşüneyim.. 20-10-20 N-P-K içeriği.. Yani %20 Nitrojen(N), %10 Fosfat(P), %20 Potasyum(K).. Forum içinde kesin ayrıntılı bilgileri vardır bunun; o yüzden belki bu yazdıklarım çok cahilane kalıyor amma, olsun yazmaya devam edeyim .. Baktım internetten; N: yaprak büyümesi için, P:kök ve çiçek büyümesi için, K: bitkinin genel sağlığı ve hastalıklara karşı direnci için önemli imiş.. Mesela N miktarı yüksek, K miktarı düşük ise; Bitki birden büyüyüp gelişiyo gösterişli hale geliyomuş; ancak hastalıklara açık bir yapısı oluyomuş.. Bu anlamda bakıldığında; K'sı N'ye göre çok düşük olmadığı sürece, başka oranlı gübre de olur bence (tamamen cahilane teorik yorum).

Yeter bu kadar parmak gevezeliği Dilaver abi, tekrardan geçmiş olsun..

cezzar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2009, 23:30   #166
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sevgili cezzar, dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Biliyormusunuz ? Publicalyx282, Diversifolia, Haraku ve Camphorofolia' larım sizin organizasyonunuzdan, 282 ve Diversifolia çok büyüdü, diğerleri de fena değil, bir de dergimiz, siz hep benimlesiniz. Seramın durumuna kızıyorum, sıra bir türlü üzülmeye gelemiyor ..
Gübre konusunda hatalı davrandım, yaz ortasında elimdeki fazlalıklar ile deneme yapmalıydım, daha sonra gelişmelere göre karar vermeliydim. Gübre konusunda bazı kişilerden yardım istedim ama, olmadı. Mutlaka gübre dışında da yanlışım vardır, zaman içinde bunları da ortaya çıkartacağız.
Hoya Heuschkeliana' nın da çok zor bir tür olduğunu biliyordum, yerini bile değiştirmedim, altı ayda ancak 5 cm büyüdü ve sağlıkı. Obovata, Lacunosa2, parasitica2, Kerrii'ler, Fungii iyi durumdalar. Hoyalar büyüdükçe çelik almak işe yarıyor..

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2009, 19:58   #167
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sayın dilaver bey, emek ve değer verdiginiz çalışmalarınız karşılıgında kayıp vermeniz bizleride üzmüştür, sizin tercübleriniz gelecek nesillere yol gösterecektir.

Mum çiçeğini süs bitkileri fuarında hfz, selçuk bey ve sizin sohbetlerinizden etkilendim daha sonraları iki ad çelikden iki metreye yakın mum çiçeklerim var.

Yan sürgünlerinden torunumla beraber yeni mum çiçegi yetiştirmek için saksıya diktik.
Gelecek nesiller sizin yazılarınızı okuyarak tercübelerinizden fayadalanacaklardır.
Gülen bir yüzle sana(melis artem torunum)seninde bundan sonraki çalışmalarında gülmeni istiyor.

Eklenen Resimler

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 21:12   #168
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın cihan_as, hep birlikte öğreniyoruz, kayıplar da olacak, fotoğraftaki gibi başarı da, güler yüzlü prensesimiz bir mum çiçeği dikmiş !
İşte bizim çiçeğimiz.

Eski 16-12-2009, 21:37   #169
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Birçok yanlışlık arka arkaya gelince Hoya' lar dayanamadı, hızla bozuluyorlar, toparlanmaları için, orkide'lerin bulunduğu bir seraya götürdüm.
Kışı geçirmek için yaptığım hazırlık ve plan tutmadı. Büyükleri götüremedim, çalışmalar evde devam edecek. Uygun bir zamanda yanlış uygulamalarımı yazacağım, özellikle yeni başlayan arkadaşları doğru yönlendirmek için.
Name:  DSCN2105 orkide serası.JPG
Views: 906
Size:  38.6 KB

Name:  DSCN2110 hoyalar.JPG
Views: 686
Size:  32.9 KB

Name:  seraya teslim.JPG
Views: 683
Size:  17.5 KB
Lacunosa ve Kerrii' ler de gayet iyiydi..

Name:  obovata.JPG
Views: 648
Size:  20.1 KB
Özellkle Obovata ile çok uğraşmıştım.(bknz. 29 num. mesajım)

sibelim beğendi.

Düzenleyen dkp : 17-12-2009 saat 10:55
Eski 17-12-2009, 08:22   #170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Hey maşallah hepsi çok güzel görünüyorlar ama

Benim de bana gelen türlerden bazıları hala aynı şekilde duruyor İyi mi kötü mü bilemedim.

Ama lacunosa'yı kaybettim sanırım. Bir anda bütün yaprakları sarardi ve döküldü.. Onu büyütmeyi isterdim aslında

Kışı atlatabilirlerse baharla beraber canlanabileceklerini umuyorum... Sera ortami yaratma sansim da olmadi onlara, çetin kis kosullari ile mucadele etmek zorundalar

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 08:41   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Sayın dkp Maşallah hoyalarınız çok güzeller. Allah nazardan saklasın, dilerim serada sağlıkla dahada güzelleşirler sizi üzmezler. Sizden bir ricam olacaktı ikinci resimde bulunan toprak hoyalar için uygun olan orkide toprağımı. Bulunduğum yerde orkide toprağı yok sadece torf mevcut. Sayın Mutlu bey sayesinde perlit ve cocopeat edindim acaba nasıl bir karışım hazırlayabilirim. Bu konuda bir yardımınız olabilirmi. Teşekkür ederim.

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 09:49   #172
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Maşallah sevgili Dkp hoyalarınız harika.Özllile Kerriiler muhteşem görünüyor.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 13:08   #173
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Serada yaşamları keyifli olacaktı, ilk izlenimler olumlu. Bir haftada bukadar toparlandılar. Bir-iki ay sonraki durumları, kayıpları da düşünerek yeni siparişe referans olacaklar..

Eklenen Resimler

Eski 27-01-2010, 22:42   #174
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Kışı birlikte geçirmemiştik, denemek istedim.. O kadar çok olumsuzluk var ki !
Filizlerin tamamı kurudu, yaprakların yarısı martın 20 sini görürse iyi....
Name:  DSCN1707 filizler kurudu.JPG
Views: 655
Size:  35.9 KB
Name:  DSCN1703  23.01.2010.JPG
Views: 588
Size:  40.7 KB
282 - diversifolia - carnosa

Eski 27-01-2010, 22:50   #175
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Geçmiş olsun sayın Dkp.Bunlar serada değillermiydi?

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 23:59   #176
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Geçmiş olsun sayın Dkp.Bunlar serada değillermiydi?
Evet, enerji, su , nem, toprak, hepsinde sorun farklı.
Evde sera; çözüm mü ? Henüz cevabını belirlemedim, ama olumlu değil...

Eski 28-01-2010, 10:41   #177
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sizin Hoyaları gördükçe üzüldükçe üzülüyorum sayın dkp.
Umarım başka kayıplar vermezsiniz. İçim gitti!!!

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 12:03   #178
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Dkp,
Geçmiş olsun.Gerçekten bende üzüldüm.Bende de iki tür kaldı.Bir anda bişey oluyor ve kurtaramıyorsunuz.Sonuçta üzülüyorsunuz.Kalanların topraklarını değiştircem.Hindistan cevizi torfu karışımı kullancam.Onlarıda kaybetmek istemiyorum.

Umarım sizinkilerden kalanlar düzelir.Bol şans.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 13:59   #179
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Hoyalar da orkideler gibi soğuğu sevmiyorlar. Yapraklarına dokununca üşüdüklerini hissedebiliyorsunuz. Kışın sulamadan çok ben de soğuktan birkaç yaprak kaybettim özellikle imperialisin. Gece gündüz yüksek ısı farklılığını sevmiyorlar. Tabii kışı sevenler de var calycina gibi !!
Sera ortamı derken hep sıcaklık eşit miydi Sayın Dkp?

Eski 28-01-2010, 14:00   #180
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Gerçekten üzgünüm.

Bunca emek ve özene rağmen bunlar olabiliyorsa, çok fazla bağlanmamak lazım hoyalara diye düşünmeye başladım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024