agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni351Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2009, 14:27   #61
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Hoya heuschkeliana'nın sürgün vermesi, çiçek açmasından daha önemliydi benim için.Çiçeğine de sözüm yoktu hani...
Yaklaşık 30-35 çeliğin birtanesi hariç hepsi çok iyi durumdaydı, öyle hızlı büyüyenler vardı ki, bazılarının saksılarını değiştirmek zorunluluk olmuştu.
Ne yapacaktım ?
150 cm x 90 cm alan ve 250 cm yükseklikten başka yerim yoktu ki. Ben de apartman yapmalıydım !.
Önce malzemeleri inceledim, sonra planladım, 04/07 06:30 da Hoya'ları evimin bir odasına aldım, 05/07 22:30 de yeni yerlerine yerleştirdim, toplam 40 saat sera ortamının dışında kaldılar.
Sonuç, Hoya heuschkeliana da hüsran, gelişmekte olan çiçeklerini döküyor, Hoya Multiflora (Saylan Çiçeği) nın yaprakları canlılığını kaybetti, Hoya Cornasa' lardan bazılarının yeni sürgünleri döküldü.Hoya Serpens' lerin gelişimleri çok yavaş olduğu halde, bazı yaprakları bozuldu.
Bakalım yeni yerlerinde ne olacak..

Eklenen Resimler

sibelim ve Denizardacan beğendi.
dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 14:34   #62
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Keyifli gelişmeler de var. 29 numaralı mesajımdaki Hoya Obovata'nın son durumu.

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2009, 14:41   #63
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Mini seramdan söz edipte, göstermemek olmaz değil mi ?
Bakarsınız bir dostuma ilham vermişimdir.!
Bu problem şimdilik çözüldü, pekiii...ya tatilde ne olacaklar..

Eklenen Resimler

Eski 09-07-2009, 12:35   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Tatilde elbet bu güzelliklerle bir ilgilenecek bulunur...

Çok güzeller dkp. Sizi, emeklerinizi takdir etmemek mümkün değil.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 16:02   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Dkp hoya türlerini özelden sayıp onlara çok güzel bir yer hazırlamanız çok hoş doğrusu. Bu hoyaları çok sevmenin kaçınılmaz bir sonucu olsa gerek...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 08:12   #66
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Sn. dkp aynı raf sistemini bende balkonuma yaptım ama sizinkinde merak ettigim o arkalarındaki yalıtım maddesi ne işe yarıyor ?

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 11:01   #67
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Yalıtım işini ben de merak ettim Sayın dkp.
Acaba daha fazla ısı ve nem sağlamak için mi?

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 13:20   #68
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın kaktüs, teşekkürederim.
Sayın Faruk, evet; sevgi...(umarım kış için uygun şartlar hazırlayabilmişimdir.)
Sayın; AyhanMoran ve Ülker, geçen kışı sera ortamında geçirmişlerdi. Önümüzdeki kışı burada geçireceklerinden, ortam ısısının ve ışığın homojen olmasını, spreylemede duvarın ıslanmamasını hedef aldım.
Ayrıca, üst kat sarkan türler, alt katlar sarıcı türler ve çelikten üretimler olarak ayrıldı.
Büyümeye bu hızla devam ederlerse, beş altı ay sonra daha büyük bir alan gerekecek

Eski 24-07-2009, 18:06   #69
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Sn.dkp sizi ayakta alkışlamak istiyorum.Benimkilere de bir baksanız rica etsem.Buradaki yazılardan yola çıkmıştım ama bu sayfayı görmemiştim.Ben resim yapmak için balkonumu kapattırdım çift camla ama şimdi çiçekler her yeri zapt etti kıpırdamak bile zor
Bendekilerin hepsi aynı daldan.Cinsi ne bilmiyorum,nasıl büyütürüm diye de korkuyorum ve hep çok mu sıcak oluyor burası sera gibi diye korkardım,güzel bir öykü gibi okudum serüveninizi.

Düzenleyen denizkedisi : 24-07-2009 saat 18:14 Neden: ek
denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 21:31   #70
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın huzunperest, Linearis' leri dün aldım, teşekkür ederim, yolculukları yazdığınız gibi geçmiş..
Sayın İlkin, Hoya Curtisii'leri bugün aldım, teşekkür ederim, iyi durumdalar.
Bakalım bende ne olacaklar ..

Eski 24-07-2009, 22:45   #71
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizkedisi Mesajı Göster
Benimkilere de bir baksanız rica etsem.Buradaki yazılardan yola çıkmıştım ama bu sayfayı görmemiştim.Ben resim yapmak için balkonumu kapattırdım çift camla ama şimdi çiçekler her yeri zapt etti kıpırdamak bile zor. Bendekilerin hepsi aynı daldan.Cinsi ne bilmiyorum,nasıl büyütürüm diye de korkuyorum ve hep çok mu sıcak oluyor burası sera gibi diye korkardım.
Sayın denizkedisi, teşekkür ederim.
Elinizdekilerin cinsi Hoya Carnosa, yani mumçiçeği. Bunlarla tecrübe kazanıp, forumdaki bilgileri de gözden geçirirseniz iyi olur. İklim yönününden şanslısınız, mumçiçekleri bulunduğunuz bölgenin doğal şartlarında sorunsuz yetişebilir. Sıcaklık ve nemde sorun olmaz, yeterki sulamayın, toprak kuru kalsın, sprey ile nemlendirirsiniz.

Eski 25-07-2009, 01:38   #72
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Öyle mi,çelikleri sulamayacak mıyım?Spreyle nemlendirme yapıyorum ama toprak da kuruyunca suluyordum

Eski 25-07-2009, 18:03   #73
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Bir hafta içinde,40 saat geçiçi olarak seradan uzaklaşmışlardı, bazı türler kök gelişimlerini tamamladığı için büyük saksılara almıştım ve tatile çıkıyorum diye tabaklarına bolca su koymuştum, bu kadar işkenceden sonra sonuç böyle oldu...
Kuru kalınca toparlanması kolay oluyor da, fazla sulamamın sonucu işte...
Sayın velveteen, serpens'ler için çok üzüldüm..
2009 dan kayıplarım; 7-35 , mindorensis, serpens, Lura-lei.
Kayıpları gördükçe ve düşündükçe, pehlivan hikayesi aklıma geliyor,pehlivan değilim sözcüğünü tekrarlayıp duruyorum....

Eklenen Resimler

Düzenleyen dkp : 02-08-2009 saat 19:52 Neden: kelime
Eski 25-07-2009, 21:33   #74
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Kayıplar eğitim zayiatı , yola devam ... demek kolay tabii ben tutarlarsa nasıl yaşatırım diye korkuyorum şimdiden...

Eski 27-07-2009, 07:42   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-09-2008
Sayın Dilaver Bey , serpensler 3 tanesi birden galiba bende de kayıp. Eylülde alıp kışın soğukta deneyeceğim. Bu tür soğuk seviyor gibi. Lura-lei bende de henüz hareket olmayan nerdeyse tek. Ama hala yeşiller var. Lacunosa başta kayıp. Hoya wayetii ilginizi çekermi? 2 tane almıştım. 1 tanesi yedekti. Galiba oda tuttu. 1-2 hafta geçsin sağlamlaşsın. İsterseniz bende size Hoya wayetii yollayabilirim. Shepperdi iyiliğinizi unutmadım. Saygılar...

zeynep örenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 11:24   #76
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Dilaver bey bende de serpens var, tuttular. Bir tanesini sizin için ayırırım.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 21:58   #77
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın zeynep örenk, Hoya wayetii' m mevcut, çok teşekkür ederim, Shepperdi' nizi istediğiniz zaman gönderebilirim..
Sayın ilknur aşık, iki prensesiniz de kıskanılacak kadar iyi durumda, uygun zamanda fotoğraflarını yüklerim.Hoya Serpens haberinden çok keyif aldığımı söylemeliyim, teşekkür ederim..

Eski 28-07-2009, 22:56   #78
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Arkadaşlar bu tamamen bu sitenin ve e-dergideki mum çiçeği yazılarının sayesinde gerçekleşti.Dün delik saksılara alayım bir de çürümesin derken dayanamayıp biraz karıştırdım, hepsi köklenmiş,hepinize teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 31-07-2009, 17:45   #79
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Mumçiçeği / ortaklaşa sipariş, 2009

Yazışmaları burada yapmalısınız.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 23:27   #80
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Dilaver bey,

Çok uzun zamandır forumu takip edemiyorum, fark etmişsinizdir. Bizimkilerin durumunu çok merak ediyordum, ona bakmaya geldim ve gerçekten çok üzüldüm emin olun. O kadarda güzel köklenmişlerdi oysa Emeğinize, ellerinize sağlık.. Mutlaka başarırız bir serpens sahibi olmayı

velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2009, 23:23   #81
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

[QUOTE=kaktüs;474551]
Envanter mi çıkarsak hakikaten... En çok hoya sizde, sn iklimsizde var sanıyorum. Sizler ile başlayalım.
QUOTE]

Sayın velveteen, gelen çelikler de çok iyiydi, önümüzde zaman çok, başaracağız.
2009 çeliklerimi normal saksılara alıp, sağlıklı büyüdüklerini gördükten sonra bir envanter yayınlamayı planlamıştım ama, durumları hergün biraz daha kötüye gidiyor. Bayrama kadar gözlem yapmalıyım. Kayıpları zaten belirtiyorum. 73 numaralı mesajıma ilave olarak, mini seramın nemini de ayarlayamadım herhalde, kayıplar hızla artıyor..
Birkaç arkadaşımızın da yardım istediği gibi, yapraklar buruşuyor ve renk değiştiriyorlar.. Fotoğrafları birkaç gün sonra eklerim.

Eski 04-08-2009, 23:40   #82
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Ne çok emek vermişsiniz hoyalarınıza. Kutluyorum sizi... Yüreğinize sağlık...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 08:47   #83
Ağaç Dostu

[QUOTE=dkp;474672]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Envanter mi çıkarsak hakikaten... En çok hoya sizde, sn iklimsizde var sanıyorum. Sizler ile başlayalım.
QUOTE]

Sayın velveteen, gelen çelikler de çok iyiydi, önümüzde zaman çok, başaracağız.
2009 çeliklerimi normal saksılara alıp, sağlıklı büyüdüklerini gördükten sonra bir envanter yayınlamayı planlamıştım ama, durumları hergün biraz daha kötüye gidiyor. Bayrama kadar gözlem yapmalıyım. Kayıpları zaten belirtiyorum. 73 numaralı mesajıma ilave olarak, mini seramın nemini de ayarlayamadım herhalde, kayıplar hızla artıyor..
Birkaç arkadaşımızın da yardım istediği gibi, yapraklar buruşuyor ve renk değiştiriyorlar.. Fotoğrafları birkaç gün sonra eklerim.
Sorunu olanlar yetişşmesi zor cinsler olanlar mı? Ben nem olayını zaten çok iyi ayarlıyamıyorum çelikler için, sera ortamı yapamadım... Sizin bulunduğunuz yerde sıcaklık avantaj sanıyorum ama kayıplarınız nemsizlikten mi?

Eski 05-08-2009, 18:28   #84
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sanıyorum nem. Küçük kaplarda bulunan çelikler, köklerini mukavva kaplara sarıyordu, canlı olduğunu açıkta bulunan köklerden görebiliyordum. Tatil dönüş açıkta bulunan köklerin kuruduğunu gördüm. Nem oranını iyice arttırdım, bazıları düzelecek gibi, Carnosa'lar dışında büyük saksılarda problem yok. Carnosa'lar tam facia..

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2009, 21:28   #85
Ağaç Dostu

Kimine kolay sorular zor gelir ya o hesap olmuş.. Carnona için genelde sorunsuz diyorlar sizin carnosalarla başınız dertte. Bu fotoğraftakilerin ikisi de mi carnosa?

Eski 05-08-2009, 22:41   #86
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Carnosa'da sorun olmaz, her ortamda(serada, balkonda, odada, işyerinde, arkadaşımda ve komşumda, yedekli) mevcut...

Yabancı sitelerdeki yazıları incelemeye çalışıyordum, dikkatimi çeken bir uyarı , ışık oldu, biz bu konuya hiç değinmiyoruz, Lacunosa ve Multiflora için loş ışık tavsiye ediyorlar. Bu türlerimi kurtardım galiba...

sibelim beğendi.
Eski 06-08-2009, 07:32   #87
Ağaç Dostu

Sevgili iklimsiz envanterini çıkarmış kendi hoyalarının. Sizdekileri de duyalım bir.

Ben myhoyas'dan başlamak üzere elinizdeki türlere ait bilgilerin çevirisini yapabilirim Altına da sizin deneyimleriniz eklenir, güzel bir bilgi kaynağı olur.
Ne dersiniz?

Bunu her tür için ayrı bir başlık açarak mı yapalım? Soru iki... Yönlendirmeye ihtiyacım var

Eski 06-08-2009, 16:38   #88
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Dilaver Ağabey.
Senin güzel mum çiçeklerini yerinde görmek istiyorum. Bir gün çayını içmeye gelmek isterim. Fotoğraf makinamı mutlaka yanıma alacağım.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 17:43   #89
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Sayın dkp mum çiçekleriniz harika olmuş gerçektende. Bende komşum dan geçen haftalarda bir dal aldım ve diktim. Gayet iyi görünüyor. Yaprakları yeşil ve baya kök atmış. Merak ettiğim şey kaç yıl sonra çiçek açacağı,komşumdaki yaklaşık 3 senelik ama hala açmadı.Birde yağmur suyuyla mı sulamam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 22:49   #90
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Sayın kaktüs, listem üzerinde çalışıyorum, bir-iki hafta izin verin.. Sayın iklimsiz' e görünce çok sevindim, artık siparişlerimizi nereye vereceğimiz belli oldu..
Sevgili kardeşim, Nail'cim, görüşelim ve planlıyalım, uzun uzun konuşuruz, Balçovada jeotermal bir mekan konusunda...
Sayın halil33, hoşgeldin aramıza, forumumuzda aradığın cevapları bulacaksın..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024