agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni407Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2009, 10:59   #1
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Fincan saksıda mum çiçeği

Arkadaşlar ben bu gün büyük saksıya önceden dikmiş olduğum mum çiçeklerini küçük neskafe fincanlarına aldım kırılmaktan takım bozuldu bende atmaya kıyamadım onlara diktim mum çiçeği fazla kök yapmadığı için kökler saksıyı doldurmadan açmıyor bende bunu düşünerek böyle yaptım bakalım nasıl sonuç alacağım gelişmeleri zaman zaman sizlere resimlerle aktaracağım bol çiçekli mumlar hepinize.

not: Fincanların altına küçük birer delik açtım.

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2009, 13:57   #2
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Merhaba arkadaşlar mum çiçeğinin kökleri buluduğu saksıdan dışarı çıkmadan saksı değişmenin hiç faydası yokmuş çünkü mumçiçeği öyle salkımsacak kök yapmıyor saksıyı dolduruca ancak çiçek açıyor bu yüzden küçük saksıya dikip çiçek açmasını erkene almak daha güzel olur ve daha minicikken çiçek açması ne güzel sürpriz olur... .

Eski 15-04-2009, 22:01   #3
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Mum çiçeği yani hoya carnosa çok çok zarif bir sarılıcıdır.Eski salonların kraliçesiydi. Mis gibi de kokar. Artık iyice azaldı. Elinizde varsa kıymetini bilin.

Bu güzel bitki son derece de dayanıklıdır. Ev koşullarında başarıyla yetiştirilir. Çelikleri de kolay köklenir. Kanaatkardır. Çok ciddi bir bakım isteği yoktur.
Aydınlık ve güneşli yerlerde bulunmalıdır. Karanlık ortamda bulunursa çiçek açmaz.

Genç fideleri hemen çiçek açmaz. Hafif asidik, nötral toprakları sever. Kireçli su bir müddet sonra zarar görmesine sebep olur. Humuslu toprakları sever. Saksı harcına yanık hayvan gübresi veya biofarm humus gibi organik bir malzeme katın.
Pamuklu bite karşı hassastır. Hemen bitkiyi sarabilir dikkatli olun.

Aşırı sulamadan hoşlanmaz.İki sulama arası toprağının bir miktar kurumasına izin verin. Saksı tabağında su bırakmayın, çürümeye neden olur.

Tropik kökenli bir bitki olduğundan kışı sıcak geçen yerlerde yarı gölgede olmak şartıyla dışarıda yetişebilir. Tohumdan da yetişir. Yerini ve yetişme koşullarını seviyorsa tohum bağlar. Ancak üzerinden alınan tohumlar hemen ekilmelidir.İlkbahardan sonbahar sonuna kadar 15 günde bir suda eriyen bir hazır bitki besini ile gübreleyin.

ALINTI:

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2009, 09:30   #4
Ağaçsever

çetinpak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Merhaba Pembegül bende fincana fide diktim ama fincanın altını nasıl deldiniz merak ettim ben bunu yapmaya çalışırken fire verdim..

çetinpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 10:14   #5
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çetinpak Mesajı Göster
Merhaba Pembegül bende fincana fide diktim ama fincanın altını nasıl deldiniz merak ettim ben bunu yapmaya çalışırken fire verdim..

Önce bıçağın sivri ucu ile üzerindeki porseleni kazıttım porselenin kaygan olan sırrı kalkınca yine bıçağın sivri ucunu dikey olarak kazınan yerde sabit tutup sağa sola çevirdim küçük bir oyuk açıldı ve daha sonra makas ucu kullandım tabi çok sert hareketler kırmaya yol açıyor o yüzden yavaş hareketlerle
çalışmak lazım .

canannuman beğendi.
Eski 16-04-2009, 10:20   #6
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bu bitki aşkı insana neler yaptırıyor. Evde matkap varsa işiniz 10 saniye sürer bence. Ben seramik saksıları matkapla deliyorum hemen.

canannuman beğendi.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 10:47   #7
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Hani çay kaşığıyla tünel kazanlar varya. Tebrik ediyorum. Zaten çiçek işide sabır işi değil mi.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 12:34   #8
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Bu bitki aşkı insana neler yaptırıyor. Evde matkap varsa işiniz 10 saniye sürer bence. Ben seramik saksıları matkapla deliyorum hemen.

Evet sevgili İlkin matkap daha pratik ancak bende yok o yüzden bu çalışmalara girişiyorum bir bilsen ne heyecanla yapıyorum.

Eski 16-04-2009, 12:38   #9
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nail SARI Mesajı Göster
Hani çay kaşığıyla tünel kazanlar varya. Tebrik ediyorum. Zaten çiçek işide sabır işi değil mi.

Teşekkür ederim sn nail sarı mum çiçeği ile on yıldır bir yolculuğum var ancak bilinçsiz bakım yüzünden hep kaybettim dediğiniz gibi sabır ve sevgiyle olunca yorgunluk yerine yaşatmanın sevincini yaşıyor insan.

Eski 25-04-2009, 18:31   #10
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Arkadaşlar siz mum çiçeği çalışmalarımdan bahsedeyim biriki aykadar önce beyaz açan mum çiçeği çeliği bulmuştum fazla yapraklarını kesip kumlu toprağa gömdüm tabi köklenmeleri için yaprak sapından ektim ama kurudu bende diğerlerini kaybetmemek için bu yolu deniyorum .Zira geçen yıl biriki mum yaprağını saksının dibine atmıştım iki aykadar orda kaldı sonra toprağı başka yerde kullanmak için döktüğümde yaprağın köklenmiş olduğunu gördüm ama ne yazıkki bunuda filiz vermeyeceğini düşünerek attım sonra buradaki arkadaşların bazılarından yaprağında büyüdüğünü öğrendim şimdi bende deniyorum bakalım sonuç ne olacak size yine yazarım ***** .

Eski 12-07-2009, 21:58   #11
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Arkadaşlar size sözünü ettiğim fincanlara diktiğim beyaz çiçek açan mum çiçeklerim.

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2009, 22:01   #12
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Arkadaşlar bunlarda pembe açan mum çiçeklerim tam on aylık oldular

biraz acemi işi olmuş hiç güzel çekememişim sonradan daha güzel çekip yüklerim..

Eklenen Resimler

Eski 16-08-2009, 13:27   #13
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Merhaba arkadaşlar benim mum çiçeklerim hiç sürgün vermiyor sarmaşık gibi uzayıp gidiyorlar. Sürgün vermesi için ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz lütfen .

Eski 16-08-2009, 13:29   #14
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Önce uzuyor, sonra yapraklanıyor zaten, bırakın kendi haline.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 15:58   #15
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Önce uzuyor, sonra yapraklanıyor zaten, bırakın kendi haline.
Teşekkür ederim .

Eski 16-08-2009, 17:02   #16
Ağaçsever

nur_sen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
çok güzel kokuyor bayılıyorum ben bu çiçeğe en kısa zamanda yetiştireceğim...

nur_sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 17:49   #17
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Mum Çiçeği

Asclepiadaceae olarak ta bilinen mum çiçeği ipekotugillerdendir ve 280 den fazla cinsi ve 2000 kadar tropik otsu **** çalımsı tırmanıcı bitki türünü içeren bir familyadır. Bu familyadaki bitkilerden çoğunun sütümsü bir özsuyu bileşik beş taçyaprağı badıç biçiminde meyveleri ve genellikle tüylü tohumları vardır. Kılıfların içinde saklanan bu ipek tüylü tohumlar rüzgarın etkisiyle kılıflarından çıkar ve uzaklara taşınır. Her çiçeğin erkek ve dişi bölümleri tek bir yapı içinde birleşmiştir. Çiçek tozları (polenler) dişi organın tepeciğindeki dokulardan oluşan bir çubukla çiftler halinde bağlanan ve polinyum adı verilen demetlerde toplanmıştır. Polinyumun parçaları çiçeğe gelen böceklerin üzerine yapışır ve buradan başka çiçeklere taşınır. Bazı türlerde üretkenlik düşüktür ve çok çiçekli bitkiler genellikle az sayıda meyve verir. Asclepias syriaca ve A.curassavica türleri süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kuzey Amerika’ da yetişen A.tuburosa’ nın parlak turuncu çiçekleri vardır. Mumsu beyaz çiçekleri nedeniyle mum çiçeği adı verilen Hoya carnosa çoğunlukla saksı çiçeği olarak evlerde yetiştirilir. Bu familyanın Hoodia ve leşçiçeği (stapelia) gibi etli bitkileri tozlaşmayı sağlayacak olan sinekleri çeken pis bir koku yayar. Asya kökenli tırmanıcı bir bitki olan Dischidia rafflesiana’ nın yağmur suyunu depolayan ibrik biçiminde yaprakları vardır; suyu ibriğin içine uzanan kökleriyle emer. Karıncalar bazen bu ibriklerin dibini delerek kuruttuktan sonra bitkisel artıklarla doldurup yavrularını büyütmek için yuva olarak kullanırlar.

Mum çiçeği hakkında bazı bilgiler buldum arkadaşlar .

canannuman beğendi.
Eski 16-08-2009, 17:51   #18
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur_sen Mesajı Göster
çok güzel kokuyor bayılıyorum ben bu çiçeğe en kısa zamanda yetiştireceğim...
Evet çok güzel görüntü olarakta kokusuda tavsiye ederim arkadaşım .

Eski 16-08-2009, 17:57   #19
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Mum çiçeği adı altında yaklaşık 150 sayfa yazışmışız, bir göz atarsanız bitkinizin bakımı ile ilgili püf noktalarına rastlayabilirsiniz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2009, 12:24   #20
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Mum çiçeği adı altında yaklaşık 150 sayfa yazışmışız, bir göz atarsanız bitkinizin bakımı ile ilgili püf noktalarına rastlayabilirsiniz.

Bu cevap bana ise vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim .

Düzenleyen pembegül : 24-08-2009 saat 20:39
Eski 24-08-2009, 21:45   #21
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Merhaba arkadaşlar mum çiçeği hakkında bir daha öğrendim çiçeğin salgıladığı şekerli sıvı astım hastalığına iyi geliyormuş sizlerle paylaşmak istedim .

Eski 24-08-2009, 21:49   #22
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sayın Pembe gül evet ben bunu okumuştum ve daha da faydaları varmış.

pembegül beğendi.
Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 13:59   #23
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Pembegül;çeliği aldınız mı?Merak ettim.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2009, 14:18   #24
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
delmek için yıldız tornavida kullanıyorum ben mum çiçeğim var ama yerini değiştidiğim için 3 yıldır açmıyor. küstü galiba, nasıl barışırım önerileriniz nedir?

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2010, 20:48   #25
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Merhaba arkadaşlar benim mum çiçekleri iki yılda küçük birer orman oldular sizinkiler nasıllar .

Eski 19-03-2010, 22:36   #26
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Arkadaşlar ben bu gün büyük saksıya önceden dikmiş olduğum mum çiçeklerini küçük neskafe fincanlarına aldım kırılmaktan takım bozuldu bende atmaya kıyamadım onlara diktim mum çiçeği fazla kök yapmadığı için kökler saksıyı doldurmadan açmıyor bende bunu düşünerek böyle yaptım bakalım nasıl sonuç alacağım gelişmeleri zaman zaman sizlere resimlerle aktaracağım bol çiçekli mumlar hepinize.

not: Fincanların altına küçük birer delik açtım.
Kökler fincanları doldumuş olmalı. Peki çiçek açtılar mı? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler..

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 23:39   #27
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aygün Mesajı Göster
Kökler fincanları doldumuş olmalı. Peki çiçek açtılar mı? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler..
Evet kökler fincanları doldurmuş ancak açmadılar bende başka saksıya aldım torfa ekmiştim öyle çok kök oluşmuşki toprağını temizleyemedim bahçe toprağına diktim bakalım ne olacak gelişmeleri yazarım .

Eski 28-03-2010, 21:39   #28
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Arkadaşlar benim mum çiçeğimin kökleri saksının altındaki deliklerden çıkmış alttaki tabağın tabanına yapışmış kökleri sökerken baya zorlandım bir kaç taneside koptu resmini yüledim bir bakın saksısını değiştirsemmi fikirlerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pembegül : 28-03-2010 saat 22:47
Eski 28-03-2010, 22:51   #29
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Yedi ay kadar önce mum çeliği diktim kopan yapraklarıda beraber diktim geçen hafta topraktan çıkardım kökleri çok büyümüş ve saçaklanmış acaba ne zaman sürgün verir bilgilerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

Eski 29-03-2010, 12:54   #30
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Kökler saksıdan çıkmış uzamış da baya, bence saksı değiştirme zamanı gelmiş de geçmiş bile. Köklere ne kadar dikkat etseniz de kopacaklardır. Kopsalar da üzülmeyin, yeter ki bitkinin sapından ilk çıkan köklere zarar vermeyin. Zarar verirseniz bitki kendini çabuk toplayamaz bence.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024