agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya) > Üyelerin Hoyaları
(https)

Beğeni Düzeni69Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2009, 08:14   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Gerçekten çok güzel görünüyor velveteen.
Dilerim sizi çok bekletmez hemen köklenip sürgünlerini vermeye başlar.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 12:53   #32
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Mutsuz Hoya Carnosa'm..

Carnosa'm son zamanlarda çok mutsuz. Bakımında herhangi bir koşulu değiştirmeme rağmen yaprakları sararmaya ve neredeyse haftada 4-5 adet yaprak dökmeye başladı. Haftada bir az miktarda su veriyorum. Toprak geçirgenliği gayet iyi. Son 2 haftadır demir ilaveli besin veriyorum ancak herhangi bir düzelme gözlemlemedim. Daha kötü müdahale edemeyeceğim bir hale gelmesinden korkuyorum. Benzer deneyimi **** sorunun kaynağı hakkında tahmini olan arkadaşlar var ise, bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 12:57   #33
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Engellenemez sararma..

Bu sefer köklü olarak almıştım imperialis'imi. Mayıs'dan bu yana benle ve iyi kötü gelişme gösteriyordu. Son bir kaç haftadır oda kötüleşmeye, yaprakları sararmaya başladı. Yerini değiştirdim. Camlı bir balkona koydum. Bol bol fısfıslıyorum. Demir ilaveli besin veriyorum, ancak daha önceki kaybımdan dolayı ne kadar hızlı kötüleşebildiğini biliyorum. Tavsiyesi olan arkadaşlar var ise sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2009, 13:07   #34
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Birazda güzel haber :)

Imperialis ve Carnosa dışındaki diğer türlerimde sorun yok. Bu yaz bayağı boy attılar, henüz çiçek verebilecek bir boya gelmediler ise de

Variegata min pembe yapraklarına, Obovata mın boyuna bakmadan büyüttüğü kocaman yapraklarına, Bella mın birbiriyle yarışan dallarına bayılıyorum, gün olur birde çiçeklenirlerse değmeyin keyfime

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2009, 13:14   #35
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın velveteen bu tür sararmaları ben Hoya cornosa'da sulama işini çok yapmışsam karşılaşıyorum. Yazın hiç istisnasız birkaç yaprak kaybediyordum. Ne kadar az sularsam sulayayım topraktaki nem artık fazla mı geliyor bilmiyorum mutlaka sararmalar olup yapraklardan birkaçını kaybediyordum. Sulama ve fısfıslama işini artık iyice azaltın kış geliyor artık. Fazla nem zararlı olabilir. Böcek türü de birşey yok ise topraklarında büyük ihtimal sizinkiler de aşırı nemden sararıyordur. Umarım sorun budur. Diğer türleriniz de çok güzel, güle güle bakın onlara...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 13:30   #36
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Benim Hoya cornasa'mda aynen böyle görünüyordu, saksı toprağını değiştirmeye karar verdiğimde, kök kısmında karınca yuvası ve larvalarıyla karşılaşmıştım.
Toprağını bir karışıtırın mümkünse.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 18:19   #37
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın velveteen, ben de benzer olaylar yaşıyorum, her tür için farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Arkadaşlarıma katılıyorum. Fazla su kökleri çürütüyor. Toprağı da kontrol edin ve eğer uygun olmayan besin verilmişse de sonuç benzer oluyor. Önerim yağmur suyu ile hem bitkiyi hem toprağını iyice yıkayın, bir hafta (toprak iyice kuruyacak) açık havada kalsın. Sprey ile hem bitkiye hem toprağına (Ben sebze çoşturan kullanıyorum) besin takviyesi yapın. Benimkinlerin durumu da böyle...
Carnosa toparlanıyor fakat, silver pink iyi durmuyor(ısının fazla olmasından bu durumda)

Eklenen Resimler

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 08:30   #38
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Sevgili velveteen,
Bana kalırsa toprağına dikkatlice bir böcek var mı diye bir bakın ve kökleri inceleyin. Toprak değişimine gerek vardır belki. Imperialis'lerin topraklarının kurumamasın da fayda var, su ile ilgili bir problem olacağını sanmıyorum. Benimkilerin toprakları mütemadiyen nemli ve gayet mutlular.
Bu arada obovata'nız çok şeker, en çok obovata'nın yapraklarına bayılıyorum, kısa zamanda çiçek açar umarım, ne de olsa sık çiçek açan bir tür.
Bir de, bella'yı nasıl suluyorsunuz bilmiyorum ama yabancı forumlarda toprağının devamlı ıslak olduğunda en iyi geliştiğini okuyorum hatta hatta neredeyse sadece suda yetiştirenler var. Bellanın kökleri suyu çok seviyormuş. Saksısının altı iki santim su dolu olmasını tavsiye ediyorlar, çiçek açması için de, kaktüsler gibi soğuk bir odada bulunması gerekiyormuş.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 08:31   #39
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Sevgili İlkin, Ülker ve dkp,

Çok teşekkürler. Toprağımı kontrol ettim. Sulamayı dün yapmış olmama rağmen kuru denilebilecek kadar az nemli (saksı harcını orkide toprağıyla hazırlamıştım, sanırım su tutma oranı çok düşük). Sulamanın az gelmiş olacağını düşünüyordum hem, bazı yapraklardaki bozulmuş dokuya dayanarak. Yinede sizin deneyimlerinize dayanarak sulamayı 2 haftada 1'e indireceğim ve daha sıkı gözlemleyeceğim. Tekrar teşekkürler..

Eski 13-09-2009, 08:39   #40
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Sevgili cicada,

Imperialis konusunda bende yabancı forumlara baktım, gerçekten farklı tavsiyeler var. Kimi suyu pek sevdiğini söylerken, kimi mutlaka 2 sulama arası kuruması gerektiğini söylemiş. Bunun hep Amerika'daki bambaşka iklimlerden dolayı olduğunu düşünmüştüm. Ama siz Ankara'dasınız. Orda bile bol suyu seviyorsa, İstanbul'dada sudan mutlu olması gerekir. Maalesef Imperialis çok hızlı bozulan bir tür bence, müdahale etmek kolay olmuyor. Agaclar net forumunda sağlıklı bir örneğine sahip olan yok sanıyordum. Aman iyi bakın ve bir gün çiçek açarsa lütfen paylaşın, çok merak ediyorum çiçeklerinin büyüklüğünü.

Aslında tüm Hoya'larımı aynı frekansda suluyorum ben, haftada bir. Sadece topraklarında gözlemlediğim nem oranına göre verdiğim su değişiyor. Genelde çok az su veriyorum. Ama bella, lacunosa gibi ufak olan bitkilerimin toprakları genelde nemli görünüyor. Artık tuttuğuna göre belki bu sene Bella'mı cam balkona alarak biraz daha serin bir ortamda bakabilirim. Kimbilir belki seneye çiçeklenir. Araştırayım biraz soğuktan kasıtları kaç derecelermiş. Çok teşekkürler..

Eski 11-05-2010, 12:09   #41
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Sonunda :)

1.5 senelik uğraşımın sonunda ilk (ve şimdilik tek) çiçek açan hoyam Bella oldu.. Neredeyse her dalından tomurcuk veriyor, kızımın şansına sanırım Darısı diğer türlerimin başına..

Kış boyunca sadece ışık alan, doğalgaz havalandırmasından dolayı yer yer serince olan bir cam önünde durdu ve elimden geldiğince rutin haftada 1 kez sulandı. Tavsiyen işe yaradı cicada, teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2010, 15:22   #42
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Gözünüz aydın velveteen, muhteşem görünüyorlar. Hakikaten 2010 hoyacılara şans ve güzel çiçeklerle geldi.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 16:26   #43
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Oo maşallah ne kadar da güzel açmış! Bu güzel fotoğraf da 2010 hoya resimlerinin arasına katılmalı sevgili velveteen.. Tebrik ediyorum. Kokusundan bahsetmemişsiniz?

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 17:51   #44
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Çok çok güzel ve sevimli. Tebrik ederim, ellerinize sağlık.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 22:19   #45
dkp
Ağaç Dostu

dkp's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2006
Sayın velveteen, tebrik ediyorum. Farklı türleri yurdumuzda görmek çok keyifli..Hoşgeldiniz..

dkp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 22:40   #46
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Hepinize teşekkürler.. Bella mın bu halini görünce gelmemezlik edemedim sayın dkp

Ama keşke diğer türlerimdede güzel haberlerim olsa.. Tamamen ihmalim yüzünden Krimson Princess i kaybettim. Oysa favorilerimdendi ve çok zahmetle getirmiştim onu, anlamı büyüktü benim için.. Lacunosam pek iyi bir durumda değil, nedenini anlayamadığım bir sararma ve yaprak kaybı halinde.. Variegatam çürüdü, kalan 2 yaprakdan bir çelik yaptımda onu tutturmaya çalışıyorum şimdilerde Bu savaştan bir Bella sağlam çıktı.. Imperialis ve Obovata da nispeten keyifli görünüyor. Eskisi kadar ilgilenemiyorum ama onlar bir şekil hayata tutundular.. Kimbilir belki önümüzdeki günlerde onlardanda güzel haberler veririm

Eski 13-05-2010, 20:53   #47
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Imperialis hakkında güncelleme

Imperialis imin son durumu. Biraz toparlandı, daha çok yolum olduğunu bilsem de çiçeklerini görmek için sabırsızlanıyorum

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2013, 16:02   #48
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
sayın velveteen mesajları tek tek okudum. öncelikle maşallah diyorum =))
aradan 3 sene geçmiş kimbilir şimdi nasıl güzellerdir...
merakımı mazur görün lütfen ama hoyalarınızı da merak etmemek elde değil..
umarım bir gün siteye girersiniz ve mesajımı görüp hoyakızların yeni resimlerini paylaşırsınız..
saygılarımla.

yeşillim ve maki01 beğendi.
candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 22:41   #49
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Kocaman bir keşke diyorum.. Mesajlarımı şöyle bir hızlıca okuyunca, kendi yazdıklarıma kendim bile şaşırdım diyebilirim.. Hoyalarımı haftada bir sulamak, topraklarında neme orantılı miktarda su vermek..

Son 3 senemde, evdeki tüm yeşil yapraklılarımın ilgisini ardı ardına gelen ufaklıklarıma verdiğimden, çiçeklerimle aram iyi değil.. Çoğunu kaybettim.. Kalanlar gerçekten güçlü türlermiş Şu son günlerde kızımla beraber bahçevanlık oyunu adı altında biraz ilgileniverdim kendileriyle.. Obovatalarım ve Imperialislerim yaşam savaşına devam etmekte.. Bella umarsızca çiçek açıyor.. Carnosam ise mutsuz ama yaşamaya devam ediyor, çiçek açmayarak küskünliğini belli ediyor.. Kalan hepsini kaybettim ;(

Belki aramız düzelir kalanlarla

maki01 beğendi.
Eski 12-05-2013, 23:44   #50
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Eminim düzelecektir sevgili velveteen, hele de minik bir el size eşlik ediyorsa

velveteen beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 18:40   #51
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Guncelleme

Zaman ne kadar hızlı geçiyor.. 14 yıllık bir hikaye olmuş inanır mısınız bu Hoya’larım herseye ragmen ayakta kaldılar. Güncel durumlarını paylaşmak istedim. Hatta cesaret edip paul shirley den yeni türler istemeyi bile planlıyorum. Yakın zamanda sipariş veren oldu mu acaba? Tecrubelerinden faydalanmak isterim

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2020, 13:36   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Merhaba bende yıllar geçmiş ilk deneyimlerimi burdan başlatmıştım , günlük gibi hoş bir kayıt oluyor. Bence burayı taze tutmamız lazım yeni başlayanlara rehber olur en azından.

E.Kahraman beğendi.
heartmaker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 17:30   #53
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
O zaman ilk aşama olan köklendirmeden başlayayım.
Hoya carnosa çok kolay kökleniyor.

Eklenen Resimler

E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 20:31   #54
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen Mesajı Göster
Zaman ne kadar hızlı geçiyor.. 14 yıllık bir hikaye olmuş inanır mısınız bu Hoya’larım herseye ragmen ayakta kaldılar. Güncel durumlarını paylaşmak istedim. Hatta cesaret edip paul shirley den yeni türler istemeyi bile planlıyorum. Yakın zamanda sipariş veren oldu mu acaba? Tecrubelerinden faydalanmak isterim

Ne iyi ettiniz güncel görüntülerini paylaşmakla. Bayıldım bayıldım Hoya bellanın çiçekli görüntüsüne.

Demek ki neymiş pes etmemek gerekiyormuş.

Defalarca sil baştan yapmış biri olarak çift kap yöntemiyle iyi sonuçlar almaya başladım. Denemek istersiniz belki.

Ayrıca yazmadan geçemeyeceğim, eski üyelerimizi forumda görmek güzel. Devamını dilerim.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2020, 16:03   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2020
Harika harika maşallah
Gerçekten geçen zamana acıyorum
Daha önce başlasaydım ben diyorum
Şimdi bir kornosam ve Facebook dan edindiğim bebekler var
Her yaprak için seviniyorum
Çok yol gösterici olmuş emeğinize yüreğinize sağlık

meralsalihdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024