agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   izzeterisen / Zeytin (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/9277.htm)

Jezebel 04-04-2013 19:45

2 Eklenti(ler)
Bu linkteki çalışma bende.
Şu anki hali.

Eklenti 385526

Sayın İzzet beyi yakından tanıyanlar fikir verirlerse tavsiyelerine göre hareket edeceğim.

Eklenti 385529

Dokunmaya cesaretim yok...

tourkana 05-04-2013 09:21

Ana dallardan çıkan daha ince dalları geride 2-3 çift yaprak kalacak şekilde budayabilirsiniz. Bu ağaca uygun bir saksı göndereyim size, dikebilirseniz çok güzel bir şekilde sergiler ,arada paylaşır , İzzet Bey'in adını da yaşatmış oluruz.

sagol 05-04-2013 09:26

Sayın Jezebel, dalların daha iyi görülebilmesi için arkasına siyah bir kumaş tutup veya bir duvar önünde fotoğraf çekebilirmisiniz acaba.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1132956)
Bu linkteki çalışma bende.
Şu anki hali.

Eklenti 385526

Sayın İzzet beyi yakından tanıyanlar fikir verirlerse tavsiyelerine göre hareket edeceğim.

Eklenti 385529

Dokunmaya cesaretim yok...

Jezebel 05-04-2013 14:49

4 Eklenti(ler)
İşyerim olduğu için siyah kumaş bulamadım.

Eklenti 385832

Eklenti 385831

Eklenti 385830

Eklenti 385833

Umarım daha doğru fikir oluşmuştur.

sagol 05-04-2013 21:54

2 Eklenti(ler)
Sayın Jezebel,

Teşekkürler fotoğraflar güzel olmuş, ayrıntılar daha iyi görünüyor. Form güzel ama dallarda biraz karmaşa var.

Nereden başlayacağınızı biraz da ne kadar emek vermek isteğeceğiniz belirleyecektir.

Daha az bir emekle yapmak istiyorsanız Sayın Tourkananın da belirttiği gibi Ana dallardan çıkan daha ince dalları geride 2-3 çift yaprak kalacak şekilde budayabilirsiniz

Daha fazla emek vermek isterseniz aşağıdaki 2 fotoğrafı incelerseniz yapılacak işlemler hakkında fikir edinmiş olursunuz. Önce elin parmakları gibi yatay dalları telliyoruz sonra dikine çıkan dalları seviyeye göre buduyoruz. Ben genelde bu yolu seçiyorum ama bonsai olması diğer yöntemin 2 katı süre alabilir ben süreyi dert etmiyorum.

Şu anki sorun aktif büyüme dönemine girdiğinden tellemek için geç kalınmış oldu. Bu mevsimde tellenmez diye birşeye pek inanmıyorum ama her hafta kontrol etmek ve gerekirse telleri kesip tekrar bağlamak gerekeceğinden işi artırıyor.

İyi çalışmalar dilerim...

Jezebel 06-04-2013 07:46

Teşekkür ediyorum. Bunlar bilgi ve el becerisi gerektiriyor.
Zamanla kazanacağımı umuyorum.
Aşama aşama söyleneni yaparım.
İki adet de Yeşim bonsai var o kadar hızlı uzuyorlar ki budamaya yetişemiyorum.
Ustanın emekleri boşa gitmesin, yaşasın istiyorum.
Diğer çalışmalara sahip çıkan arkadaşlar da aynını yapıyordur :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024