agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Bonsaisan / morsalkım (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/23719.htm)

bonsaisan 12-03-2011 23:52

Bonsaisan / morsalkım

8 Eklenti(ler)
Bu mor salkımı Urladan ki atölye çalışması yaptığımız Çuha peyzaj da gördüm.
Çalışmayı takip eden diğer hafda ki açlışmaya gelirken Yanımda eski bir üzüm gövdesini yanımda getirdim ve Mor salkım dan bir Tanuki çalışması yapmak için kolları sıvadım.

Önce Bağ kütüğünü Temizlemeye karar verdim.
Ve daha sonrada da mor salkımın gövdesine göre bağ kütüğünü de hazırladım.
Ve montajı gerçekleştirdim.
Fotoğrafları da her işleme göre sırası ile çok değerli bir dost çekti.
Onada buradan teşekküretmek isterim.
Eklenti 196460

Eklenti 196461

Eklenti 196462

Eklenti 196463

Eklenti 196464

Eklenti 196465
O gün yanımda getirdiğim saksı derinlik olarak uygun olmadığı için tekrar çıkardığım plastik eski saksısına dikdim.

Eklenti 196466
Daha sonra ofisde tam bu çalışmaya uygun bir saksım olduğu aklıma geldi ve tekrar dikim işlemi yaptım.
Eklenti 196467

Şİmdi Isınan havalar ile uyanmasını dört gözle bekliyorum.

Saygılar.

hanndan 13-03-2011 05:57

çok güzel bi çalışma olmuş,emeğinize sağlık,saygılar.........

tourkana 13-03-2011 11:48

Çiçek verdiğinde çok güzel duracağına eminim.

bonsaisan 13-03-2011 11:49

Teşekkürler.
Torunkana önce tomurçukların patlamasını heyecan ile bekliyorum.

öZNe 13-03-2011 21:15

Sayın bonsaisan, bu adayınızın saksısı harika. Mor salkımın dallarını daha sonra mı şekillendireceksiniz?

bonsaisan 14-03-2011 00:21

Sayın Özne

Tanuki uygulaması yaptığım aday morsalkımın bağ kütüğü ile birleştiği nokta dışında fotoğrafın koyu bir fonda çekilmesiden dolayı daların üzerinde bakır teller tam olarak görünmemiş.
Lakin daları daha fazla zorlamadan aday tellendi fakat tellenen dallara tam bir eğim verilmedi.

Eğimi vermememin en büüyk sebebi kökleri budanan ve gövdesi üzerinde bağ kütüğü arasında ki uyumu sağlamak adına yaptığım işlemler bu sene için mor salkmı epey bir strese soktu.
Bu bağlamda onu daha fazla strese sokmak istemediğim için artık kendisi üzerinde hiç bir işlem yapmayaçağım.

MOr salkım aslında bu saksı da görsel duruyor.
Lakin tam olarak şekil ve denge verilmedi.
MOr salkım herkezin sandığının aksine aslında zor bir tür.
BUrada ki zorluk şurada mor salkım serin toprakları seven bir kök yapısına sahip ve şu anda bulunduğu saksı Yaz ayları kavurucu sıcak gecen İzmir ikliminde belki bu saksının gölgelendirici ve hava alan yapısı sayesinde bu yılki stresli süreci atlatmasını sağlıyaçak.
Ama bu çalışma sirkli bir çalışma.
Umuyorum ki geleçek yılar içinde daha dengeli bir görsele ve sağlıklı yapıya kavuşaçak.

Saygılar.

sagol 26-03-2011 17:08

Sayın bonsaisan Mor salkım çiçek açtı mı? Açtıysa çıçekli bir fotoğrafını ilave edebilirmisiniz lütfen...
Saygılar,

bonsaisan 25-04-2011 17:03

2 Eklenti(ler)
Ağır bir çalışma geçiren ve havlarında ısınması ile morsalkım harekete geçti.
Lakin bilinen şekli ile morsalkım önce çiçeklerini açması ile tanınır.
Ama bu benim çalışmam da olmadı olmama ihtimalinide bir önceki mesajda dile getirmiştim.

Şİmdi size nisan ayında ki yapraklı fotoğrafları ile sunmak istedim.
Eklenti 205997
Eklenti 205998

sagol 25-04-2011 18:41

Mor salkımınız çok güzel bir bonsai olacak gibi görünüyor. Elinize sağlık.

bonsaisan 25-04-2011 22:33

Teşekkür ederim.

Yaz başı her ağaçımı Tek tek gerekli kompozisyon şekli ile fotoğraflayıp paylaşaçağım.
Tabi bir aksilik olmaz ise

bonsaisan 10-05-2011 11:07

2 Eklenti(ler)
Mor salkım gelişmeye devam ediyor.
Her iki farklı açıdan ele aldığım karede iki farklı bakış yönü belirledim.
Gelişmeleri sizler ile paylaşacağım.
Mayıs ayı görseleri dir.
Eklenti 210738
Eklenti 210739

mirabel 04-06-2011 21:45

Müthiş görünüyor, ellerinize sağlık...

bonsaisan 19-09-2011 23:45

2 Eklenti(ler)
18-09-2011 güncel tarihli çalışmamında daha sade bir görseli
Eklenti 246605

Eklenti 246606

tekomusti 21-09-2011 21:21

sayın bonsaisan yine şaheserler yapmışsınız ellerinize saglık saygılar

çavdaroğlu 22-09-2011 08:10

Gerçekten güzel bir çalışma.Ellerinize sağlık. Ayrıca fotoğraflar da mükemmel olmuş..

bonsaisan 22-09-2011 16:04

Çok teşekürler beğenmenize sevindim.
Özelikle bu çalışma 2011 mart ayında memet ve mustafa abi gibi bonsai dostlarının düzenledikleri bir organizasyonda ortaya çıktı.O günden bu güne 6 ay geçti.
Tanuki çalışması ile daha hızlı ve daha etkili bir görsel elde etmeyi amaçladığım için görsel yapısı izleyiciye etkili bir vizyon sunuyor.Şİmdiki planım ölü gövde ile canlı gövde arasında boşluğun gelişme ile beraber tam bir bütün oluşturması üzerine Bu birleşme tamamlandığında görseliği daha etkileyici olaçak.Alt kısım tamamlanmaya başladı.
Üst kısmında tamamlanması için bu sene bulunduğu saksıdan çıkarıp kendi çalışmam olan 8 gen bir derin saksıya dikim yapaağım hem baharda gelişeçek olan sürügünler aşaı doğru saksının yüksek olmasında dolayı sarkan iken ağaçında gelişimi hızlanaçaktır.
BU gelişim sürügnleri ve çiçekleri etkilerken aynı zamnda gövde gelişimininde hızlanmasına yol açıçak.
ÇÜnkü şu anda içinde bulunduğu saksıda 5 cm derinlikdeb daha az.

Ekmeyi düşündüğüm saksı ise 15 cm den fazla derinliği olan bir saksı .
Belki bu saksının özeliğinde faydalanıp kökleri bir taşa sarıp bu şekilde saksıya ekerim ozaman kaya üstü kök çalışması içinde alt yapı hazırlarım.
Şİmdiki köklerin durmuna göre bu konuyu değerlendirmem lazım.
Saygılar

memet 23-09-2011 17:28

Genellikle bitkiler, ağaçlar önce derin saksıya alınır köklerin gelişmesi sağlanır. Bu da aynı zamanda dallanmayı teşvik eder. Sonra yeterli gelişme sağlanınca kök budaması yapılır sığ saksıya alınır. Sende bir kaç seferdir bunun tersi uygulamayı görüyorum. Oldukça yadırgıyorum. Morsalkımı sığ saksıya almak için ağır bir kök budaması yapmış olman gerekir. Şimdi, onbeş santimlik bir saksı, gelişmesini teşvik etmeye yetmeyecektir.
Çalışman sırasında büyük bir saksıya almış olsan yaz boyunca çok daha hızlı bir gelişme elde edebilirdin.

bonsaisan 30-09-2011 13:40

2 Eklenti(ler)
Mor salkım herkesin bildiği üzere sarılıcı sarkan bir tür.
Bu yüzden Şu anda içinde bulunduğu saksı bu tür sarkma işlemi için uygun olmayacağını düşünerek Sarkması ve daha sonraki budama işlemleri için daha rahat bir aşağı doğru gelişim göstermesi adına yüksek ve derin bir saksıya alarak hem görsel estetiğini kuvvetlendirmek hemde daha derli toplu bir görsel elde etmek amacıyla saksı değişimi yapmam gerekiyordu.

Şu anda aşağıdaki görsel saksı ve olası görseli.

Diğeri ise ileride almasını düşündüğüm görsel şekli.
Eklenti 248870

Aşağıda ki ise almasını düşündüğüm görsel.
Eklenti 248871

memet 30-09-2011 15:51

Bu forma ulaşmayı istiyorsan kullanman gereken saksı bundan büyük olmalıdır. Bu saksıda yeterli köklenmeyi elde edemeyeceğin için yeterli dallanmayı da elde edemezsin.

bonsaisan 03-12-2011 14:27

2 Eklenti(ler)
Kış geldi mor salkımın yaprak rengi sarıya döndü ve dökülüyorlar artık.
Bu sene saksı değişimi yaparak gerekli düzenlemeleri telleyerek çalışmayı devam ettireçeğim.
Eklenti 258094

Eklenti 258095

sagol 06-12-2011 18:00

Güzel bir çalışma elinize sağlık.

bonsaisan 06-12-2011 21:51

sayın sagol teşekür ederim

tamamen yapraksızlaştığında görselini yayınlıyarak güncellemiş olaçağım.
Bu sene saksı değişimi ve üzerinde ki tellerin alım işlemi var.
Hepsini tek tek fotoğraflarım

bonsaisan 22-12-2011 09:57

3 Eklenti(ler)
Mor salskım kışın iyice gelmesi ile yapraklarını ve yaprak saplarını döktü.
Artık bunda sonra telerin alınıp saksının değişip tanuki de ki dalın tekrardan limesülfür ile boyanıp geleçek bahara hazırlıkları kaldı.

3 farklı açıdan ele aldığım görselerini paylaşmak istedim.
Eklenti 260842

Eklenti 260843

Eklenti 260844

bonsaisan 07-01-2012 10:12

3 Eklenti(ler)
Havaların uygun gitmesi ve mor salkımın artık yapraklarını döküp kış mevsimine iyice girdiğimiz şu günlerde saksı değişimine planladığım gibi başladım.
Önce neredeyse bir seneyi aşan telleri üzerinde çıkardım.
Uygun şekilde ve uygun kalınlıkta sarılan teller dallat üzerinde hiç bir iz ve hasar oluşturmadığı için en az stres ile bu işlemide tamamlamış oldum.

Ve daha önce dikili olan sığ saksıdan alarak daha derin ve çiçeklerinin aşağı doğru sarkmasınıda planladığım için sekizgen bir saksıya dikim işlemini gerçekleştirdim.

Artık baharda ki durmunu hep birlikte göreçeğiz.

Eklenti 262927

Eklenti 262928

Eklenti 262929

saygılar

bonsaisan 11-04-2012 10:02

1 Eklenti(ler)
Baharın gelmesi ile morsalkım hızlan yapraklanmaya başladı.

11 nisan 2012 güncel görsel
Eklenti 282055

Sakaki 11-04-2012 10:30

Sn bonsaisan

Morsalkımınızdaki tanuki uygulamasından yakın zamanda vazgeçeceksiniz gibi görünüyor, gidişatı ve gelişimi bende öyle bir his uyandırdı. :)
Bende de bir tane vardı ama çok hızlı gelişmiyordu.
Birkaç sene önce bendeki mor salkımı satın aldığım fidancıya 1-2 hafta önce uğradığımda, onun elinde kalanların daha hızlı gelişmiş olduğunu gördüm ve kontrol ettiğimde fidancıdaki mor salkımların neredeyse tamamen kumda ekili olduğunu gördüm ve hemen bendeki morsalkımın toprağını %70 kuma çevirdim ve 1-2 haftadaki gelişimi bile beni şaşırttı.
Kumu tahminimden daha çok seviyormuş demekki.
Ama kum oranının yüksek olması da sizin ve benim gibi sıcak illerde yaşayanlar için daha sık nem kontrolü anlamına geliyor malesef :(
Başarılar dilerim.

bonsaisan 12-04-2012 13:08

sayın sakaki
Alıntı:

Sn bonsaisan

Morsalkımınızdaki tanuki uygulamasından yakın zamanda vazgeçeceksiniz gibi görünüyor, gidişatı ve gelişimi bende öyle bir his uyandırdı.
Bende de bir tane vardı ama çok hızlı gelişmiyordu.
Birkaç sene önce bendeki mor salkımı satın aldığım fidancıya 1-2 hafta önce uğradığımda, onun elinde kalanların daha hızlı gelişmiş olduğunu gördüm ve kontrol ettiğimde fidancıdaki mor salkımların neredeyse tamamen kumda ekili olduğunu gördüm ve hemen bendeki morsalkımın toprağını %70 kuma çevirdim ve 1-2 haftadaki gelişimi bile beni şaşırttı.
Kumu tahminimden daha çok seviyormuş demekki.
Ama kum oranının yüksek olması da sizin ve benim gibi sıcak illerde yaşayanlar için daha sık nem kontrolü anlamına geliyor malesef
Başarılar dilerim.

Mor salkımda tanukiden fazgeçmeyi düşünmüyorum.
Çünkü bu tür sarılıcı bir tür.Neye sarılır ise onu gelişimine bağlı olarak içine hapsediyor.
Bu avantajını kullanmayı düşünüyorum.

Toprak karışımıma gelince kendi karışımımı türlere göre içerik olarak değiştirdiğim için bu karışım onun için çok ideal.
Su tutma yüzdesini ise sakının yüksekliği ile pişirim derecesi sağlıyor.
Saksı seramik olduğu için nem kontrol ediyor .
Yaz aylarında saksı terleme yaparak saksı iç ısısını dengeliyor ve serin olmasını sağlıyor.
Lakin yinede kış'ın sıcak dönemlerde 2 günde bir sulamak gerekiyor.
Bir diğer avantaj ise İzmir Adana gibi şehrilerimizde yaz ısısı 35 derecelerin üzerine çıktığında bitkiler de gelişme yavaşlıyor.

Bu da avantaj sağlıyor.

Sakaki 12-04-2012 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan (Mesaj 945475)
sayın sakaki

Mor salkımda tanukiden fazgeçmeyi düşünmüyorum.
Çünkü bu tür sarılıcı bir tür.Neye sarılır ise onu gelişimine bağlı olarak içine hapsediyor.
Bu avantajını kullanmayı düşünüyorum.

Toprak karışımıma gelince kendi karışımımı türlere göre içerik olarak değiştirdiğim için bu karışım onun için çok ideal.
Su tutma yüzdesini ise sakının yüksekliği ile pişirim derecesi sağlıyor.
Saksı seramik olduğu için nem kontrol ediyor .
Yaz aylarında saksı terleme yaparak saksı iç ısısını dengeliyor ve serin olmasını sağlıyor.
Lakin yinede kıın sıcak dönemlerde 2 günde bir sulamak gerekiyor.
Bir diğer avantaj ise İzmir Adana gibi şehrilerimizde yaz ısısı 35 derecelerin üzerine çıktığında bitkiler de gelişme yavaşlıyor.

Bu da avantaj sağlıyor.

Tanukiden vazgeçeceksiniz gibi görünüyor derken, bitkinin dallanma ve gelişim hızının gayet iyi olduğunu kasdettim yani güzel bir şeyi işaret etmek istemiştim. Tanukiden vazgeçin demek istemedim :)

Sizin toprak karışımınız nedir?

Bir de pişirim derecesi derken; saksı yüksek ısıda pişirildiğinde daha iyi mi su tutuyor? Orayı pek anlamadım?

memet 12-04-2012 16:56

Seramik saksılar standart ısılarda üretilir. Önce bir ön pişirme yapılır sonra sırlama için daha yüksek ısıda ikinci bir pişirme, bir de yüksek raku denilen bir pişirme tekniği vardır.
Sırlı ya da sırsız olması toprağın nem tutma özelliği üzerinde dikkate alınacak bir etki yaratmaz. Bir tür aforizma olmuş bu.
Dikkat edilecek şey toprak karışımıdır. Nem tutmada önemli olan budur. Zaten aldığınız saksının hangi ısıda pişirildiğine dair bir fikriniz olamaz.

Sıcakların artmasının bitkinin gelişimini etkilemesi bir vakadır, ama bu bir avantaj değildir. Sadece bitki kendini korumaya alıyor. Gelişimi yavaşlar. Sanırım kış diye kastederken Orçun yazın günde iki sulamayı kastetmiş olmalı.

bonsaisan 19-04-2012 17:01

1 Eklenti(ler)
8 gün önce en son eklediğim fotoğrafında sonra
19 nisan 2012 güncel görselini paylaşmak istedim.
Eklenti 284619
Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024