agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2012, 14:27   #1
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2012
bonsaikon / Portulacaria Afra

Tekrar selamlar, bugün yaptığım çalışmanın tüm fotoğraflarını ekliyorum. Şimşir, ateş dikeni, delice zeytin ve portulacaria afra ağaçlarımın kök budama ve saksı değişimlerini yaptım. İlk olarak işe başlarken elimdeki malzemeleri ve ağaçların durumunu gösteren fotoğraflar, şimşir ve ateş dikeninin kök budamalarıyla başlayalım...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05055.jpg (49.5 KB, 332 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05057.jpg (49.3 KB, 332 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05060.jpg (57.0 KB, 329 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05062.jpg (41.4 KB, 329 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05064.jpg (40.6 KB, 331 views)
bonsaikon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 14:36   #2
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Şimşir ve ateş dikenindeki kök yapısını gördükten sonra bonsainin mantığını daha iyi anladım. O kadar sıkı ve yoğun bir kök oluşturuyorlar ki aklım durdu Kökü budayıp, küçük bir saksı içerisinde bu denli uzun kökler oluşturmasını engellediğimizde gövde ve dalların çok daha kuvvetli ve hızlı büyümesi gayet normalmiş. Çünkü o kadar derine inen ve inanılmaz derecede dallanmış kökleri oluşturmak için ağaç çok besin ve enerji harcamış. Şimdi bu enerjiyi üst taraf için harcayacak. Ağaçlar adeta iceberg gibiymiş. Görünenden fazlası aşağıda

Kökler budandıktan sonra saksıya yerleştirmeye çalıştım; saksıların altına bir veya iki kat gazete serdim, kökten telle tutturarak dengeledim, ateş dikenini tourkana'nın tavsiyesi üzerine bir miktar üst gövdenin dikey hizasını sağlamak için sola yatırdım.

Son resimlerde de önceden yine tourkana'nın gönderdiği portulacaria afra'nın suda beklemiş ve geçici bir saksıda köklendirilmiş halini görüyorsunuz. Aslına bakarsanız köklenmiş olacağından umudum yoktu, çünkü üst taraf ta çoğu yaprak ve dal kurumuştu, kalan yapraklarda büzüşmüştü. Ancak söylenilenler doğruymuş, çok dayanıklı ve toleransı yüksek bir tür. Kök vermiş. Şimdi yeni yerinde daha mutlu olacağını ve kendine geleceğini umuyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05067.jpg (70.2 KB, 330 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05068.jpg (39.8 KB, 329 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05066.jpg (72.6 KB, 332 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05072.jpg (15.1 KB, 326 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05070.jpg (33.8 KB, 325 views)
Eski 27-03-2012, 14:39   #3
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Portulacari afra'nın sağ alttaki uzun dalını kesip ayrı bir ağaç olarak büyütmek üzere ayrı bir saksıya diktim. Böylelikle ana dal daha düzgün bir formda gelişebilir ve tasarladığım forma sokabilirim diye düşünüyorum. Fotoğraflarda ikisini de görebilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05073.jpg (36.4 KB, 324 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05074.jpg (71.7 KB, 328 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05075.jpg (68.8 KB, 323 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05084.jpg (69.9 KB, 321 views)
Eski 27-03-2012, 14:45   #4
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Zeytinim de malesef pek hayat yok gibi. Üstteki aşılanmış iki dalı da budayıp yeni fışkınlar vermesini bekleyeceğim. Çok umutlu olmadığım ve saksımda yeterli sayıda olmadığı için plastik saksıda toprağını değiştirip, kök budamasını yapmakla yetindim. Bir tane boş saksım var, onuda önümüzdeki günlerde fidanlıktan alıp, havai köklendirme yapacağım kırmızı yapraklı akçaağaç için ayırdım.

Çalışma bittiğinde yeni saksılarıyla ağaçlarım ve dağılan etrafı toparladıktan sonra durum bu Çok keyifli bir gün geçirdim. Şimdi ağaçları dün kış bahçesi tarzında hazırladığım balkonuma nakledip ortama uyum sağlamalarını umacağım. Yeni yerlerinde çekilmiş fotoğraflarını da paylaşırım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05078.jpg (51.2 KB, 321 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05079.jpg (49.5 KB, 320 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05080.jpg (71.0 KB, 322 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05086.jpg (72.3 KB, 325 views)
Dosya Türü: jpg sahibinden_DSC05087.jpg (70.8 KB, 320 views)
Eski 27-03-2012, 15:01   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn bonsaikon

Tebrik ederim gayet şevkli ve zevkle uğraşıyorsunuz. Umarım başarınızda aynı orantıda ve hızda gelir.
Size bir önerim; hızlı gelişmelerini istiyorsanız bence özellikle de P.Afraları daha büyük saksılara aktarın ve ayrıca Portulacarai afra'nın toprağının nasıl olması gerektiği konusunda ilgili başlıklara bakın, afrayı konya soguklarında korumanız da gerekecektir ileride.
Şimdiden kolay gelsin çünkü siz bu şevkle 6 bitki ile yetinmeyip daha cok fidan alırsınız benden söylemesi
Ama bahce varsa sorun yok demektir.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 15:43   #6
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Sn Sakaki

İlginize teşekkürler. Bahçem çalışma için müsait, ben de daha fazla ağaçla uğraşmayı düşünüyorum. Bunlar başlangıçtı Afra, dediğiniz gibi soğuğa maruz bırakmadığım, içeride baktığım bir ağaç, ofisimde masamdaydı, bundan sonra da evimde olacak. Yazın ağaçların tümü balkon da oluşturduğum gölge alanda yaşar diye düşünüyorum. Kışında soğuğa dayanamayacak olanları içeri alacağım. Zeytin bu seneki aşırı soğuktan etkilenmiş gibi görünüyor. Umarım toparlar. Aslında agaclar.net teki tüm yazıları okudum sayılır ama o kadar çok bilgi varki insan unutuyor, çoğunu aklında tutamıyor, tekrar tekrar bakıyorum. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

Düzenleyen bonsaikon : 27-03-2012 saat 16:13
Eski 27-03-2012, 19:34   #7
Ağaç Dostu

tekomusti's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Sn bonsaikon adaylarınız çok guzel massallah kolay gelsin.bu arada p.afralari nereden aldınız acaba bende çok aradım bulamadım almak isterim saygılar

tekomusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 22:29   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikon Mesajı Göster
Sn Sakaki

İlginize teşekkürler. Bahçem çalışma için müsait, ben de daha fazla ağaçla uğraşmayı düşünüyorum. Bunlar başlangıçtı Afra, dediğiniz gibi soğuğa maruz bırakmadığım, içeride baktığım bir ağaç, ofisimde masamdaydı, bundan sonra da evimde olacak. Yazın ağaçların tümü balkon da oluşturduğum gölge alanda yaşar diye düşünüyorum. Kışında soğuğa dayanamayacak olanları içeri alacağım. Zeytin bu seneki aşırı soğuktan etkilenmiş gibi görünüyor. Umarım toparlar. Aslında agaclar.net teki tüm yazıları okudum sayılır ama o kadar çok bilgi varki insan unutuyor, çoğunu aklında tutamıyor, tekrar tekrar bakıyorum. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
Yanlız size bir uyarım olacak: Ben ilk P. Afra denemelerimi (2 adaydı) öldürdüm. Sebebi de şuydu: Sıcağı seven bir bitki olmasına karşın kışın soğuktan koruyayım diye içeri aldım ve güneş görmeyince bir de nem tutunca beyaz pamuk böceği sardı her yanını.
Çünkü gölge ve nem bu böceği çekiyor malesef.
Hatta bir ara narımın birini bile kaybettim aynı zararlı yüzünden.
Size izzeterisen in çalışmalarını izlemenizi tavsiye ederim o konuda. Kendisi afralar konusunda çok deneyimli

Eski 28-03-2012, 11:21   #9
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Sn Sakaki selamlar,

Konya'da nem problemi hiç yok, bu açıdan şanslıyım, şimdi ağaçları yerleştirdiğim kış bahçesi tarzındaki balkonumda güneş görüyor, hatta gölge oluşturmak için şemsiye kullandım. Bu nedenle her iki tehlikede bertaraf edilmiş görünüyor. Umarım başka sıkıntı olmaz. Tek korkum, yazın aşırı sıcak. Yazı atlatabilirsem kış bahçem ağaçları kışın aşırı soğuktan da koruyacak diye düşünüyorum. Bu yıl aşırı soğuk oldu -20 lere kadar indi sıcaklık ve bazı günler ağaçları içeri taşımak durumunda kaldım. Buna rağmen soğuktan etkilendiler. Yeni yerlerini sevmelerini umuyorum.

P.Afraları bir arkadaşım gönderdi, kendisi aynı zamanda burada moderatör, tourkana, isterseniz iletişime geçin elinde varsa 1-2 dal belki size de gönderebilir ancak kendisi adına konuşmuş olmayayım. Diğer yandan ne hızla büyürler şu an bilemiyorum ama biraz büyüdüklerinde halen bulamamış olursanız ben de size budayacağım dallardan gönderebilirim. Ben de daldan tutturdum.

Eski 28-03-2012, 12:10   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Sormak istediğim bişey var... Bazen marketlerde falan görüyoruz... Bu bonsailerin kök ve gövdesi çok kalın. Bi kere şekil vermek yetmiyor ve her zaman buduyormuyuz? Öyle kalınlaşması içinde kaç yıl geçmeli. Hani yaşlı ağaç havası versn diye...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 12:24   #11
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Benim gördüğüm kadarıyla gövdesi çok kalın olan market bonsaileri ya gelişmiş bir gövdenin üzerine aşılanmış başka bir ağaç, ya da gövde değil aslında kökü dışarda olan, gövdesi gibi görünen bir tür. Gerçekten normal bir ağaç olup, gövdesi kalın, kendisi yaşlı görünümlü olsa çok değerli olur ve marketlere sanırım düşmez. Bunlar fabrikasyon hale gelmiş pek makbul olmayan ağaçlar. Gerçekten bir ağacı bonsai olarak geliştirmek için gövdesi kalın bir fidan seçilip bonsai teknikleri kullanılarak gövdesi kalınlaştırılabilir, yaşlı bir ağaç görünümü verilebilir ama bu yıllar alacaktır. 2 yılda başlangıç seviyesinde bir bonsai görünümü elde edildiği söyleniyor ve yazılıyor genelde, tabi yıllar geçtikçe daha oturmuş bir görüntü oluşur. İdeal bir görüntü için sanırım türede bağlı olarak 5, 10 veya 15 yıl gerekebilir. Daha tecrübeli ustalarımızdan bilgi bekliyoruz ama uzun lafın kısası marketten değil de fidanlıktan uygun bir ağaç alıp bu ağacın özelliklerini öğrenip nasıl bir yol izleyerek güzel bir bonsai oluşturulabileceğini düşünmek daha mantıklıdır diye düşünüyorum.

Ali H. ALI beğendi.
Eski 28-03-2012, 13:24   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaikon Mesajı Göster
Sn Sakaki selamlar,

Konya'da nem problemi hiç yok, bu açıdan şanslıyım, şimdi ağaçları yerleştirdiğim kış bahçesi tarzındaki balkonumda güneş görüyor, hatta gölge oluşturmak için şemsiye kullandım. Bu nedenle her iki tehlikede bertaraf edilmiş görünüyor. Umarım başka sıkıntı olmaz. Tek korkum, yazın aşırı sıcak. Yazı atlatabilirsem kış bahçem ağaçları kışın aşırı soğuktan da koruyacak diye düşünüyorum. Bu yıl aşırı soğuk oldu -20 lere kadar indi sıcaklık ve bazı günler ağaçları içeri taşımak durumunda kaldım. Buna rağmen soğuktan etkilendiler. Yeni yerlerini sevmelerini umuyorum.

P.Afraları bir arkadaşım gönderdi, kendisi aynı zamanda burada moderatör, tourkana, isterseniz iletişime geçin elinde varsa 1-2 dal belki size de gönderebilir ancak kendisi adına konuşmuş olmayayım. Diğer yandan ne hızla büyürler şu an bilemiyorum ama biraz büyüdüklerinde halen bulamamış olursanız ben de size budayacağım dallardan gönderebilirim. Ben de daldan tutturdum.

Sıcağa kafanızı pek takmayın bence.
40 dereceyi bulan Adana'da ve Muğla'da sorun çıkmıyorsa sizin orada hiç çıkmaz. Ama nemsizlikle ilgili bir sıkıntı çıkarmı bir araştırın bence.

Eski 28-03-2012, 13:27   #13
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Nemlendirme cihazım var. Şu an spreyle arada sırada üstten ağaçlara su spreyliyorum, sanırım bu şekilde idare ederler. Ama gerekirse nemlendirme cihazıyla nemlendirme de yapabilirim.

Eski 30-03-2012, 23:10   #14
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Çalışmalarınız çok güzel görünüyor, bahçeniz de kıskandıracak kadar büyük maşallah.. Bence bu önemli bir etken.. Zeytininiz umarım iyi bir duruma gelir, Tourkana zaten size zeytin konusunda tavsiyelerde bulunabilir diye düşünüyorum. Bir de naçizane olarak şunu söylemek istiyorum; birgün Tekirdağ Şarköy'deyken bir yerel sakinden duydum ki çok soğuk geçen bir kış sonrası bazı ağaçları donmuş fakat sonradan sürpriz bir şekilde kendine gelmiş.. Zaten zeytin ölmez derlermiş efsanelerde.. Umarım sizinki de hayata döner, çok güzel bir tür çünkü..

Başarılar dilerim tekrardan, çalışmalarınızı takip edeceğiz..

_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 11:31   #15
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _gurbuz_ Mesajı Göster
Çalışmalarınız çok güzel görünüyor, bahçeniz de kıskandıracak kadar büyük maşallah.. Bence bu önemli bir etken.. Zeytininiz umarım iyi bir duruma gelir, Tourkana zaten size zeytin konusunda tavsiyelerde bulunabilir diye düşünüyorum. Bir de naçizane olarak şunu söylemek istiyorum; birgün Tekirdağ Şarköy'deyken bir yerel sakinden duydum ki çok soğuk geçen bir kış sonrası bazı ağaçları donmuş fakat sonradan sürpriz bir şekilde kendine gelmiş.. Zaten zeytin ölmez derlermiş efsanelerde.. Umarım sizinki de hayata döner, çok güzel bir tür çünkü..

Başarılar dilerim tekrardan, çalışmalarınızı takip edeceğiz..
İlginize teşekkürler, umarım ölmez, ben de çok severim zeytini. Selamlar, saygılar...

Eski 18-04-2012, 11:18   #16
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Önemli bir tecrübe !

Bonsaiye başladığım ilk senenin kışında aşırı soğukla karşılaşmam ciddi bir tecrübe oldu. Gözüm gibi baksam da, en dayanıklı türlerden olduğu söylenen ateş dikeni, şimşir ve delice zeytin gibi ağaçlarım dondu ve malesef ağaçları kaybettim. Önümüzdeki kış için daha korunaklı olduğunu düşündüğüm camla kapalı balkonu kullanacağım. Güney cephe olduğu ve kısmen gölge de sağladığım için tüm ağaçları burada daha kontrollü yaşatırım diye düşünüyorum. Kışın kapatacağım, yazın açacağım, gerekirse gölge yapacağım, güneş isteyenleri güneşte bırakacağım. Her koşulu sağlamak için daha uygun olacak. Umarım bundan sonraki ağaçlarda daha başarılı olurum.

Yorumlarınız olursa okumaktan zevk alacağımı ve mutlaka değerlendireceğimi bilmenizi isterim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg KFDSC05116.jpg (40.7 KB, 247 views)
Dosya Türü: jpg KFDSC05120.jpg (69.8 KB, 242 views)
Dosya Türü: jpg KFDSC05119.jpg (71.3 KB, 243 views)
Eski 18-04-2012, 13:27   #17
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Saksılardaki ağaçlar toprakdakiler gibi olmaz korunmaları gerekiyor kışın burası uygun olur yazın don olasıya kadar da balkon açık kalsın.

Düzenleyen Emre Kuzu : 18-04-2012 saat 13:29 Neden: düzeltme
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 13:33   #18
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Evet aynen öyle, malesef bunu kötü bir tecrübeden sonra öğrendim Bahçedeki aynı cins ağaçlara hiçbirşey olmadı, saksıdakiler dondu. Artık önümüzdeki sene dondurmayacağım inşallah hiçbir ağacımı. Neyseki baharı değerlendirip havai köklendirmeyle bonsaiye uygun yeni bir ateşdikeni ve şimşir elde edebilirim diye umuyorum.

Eski 18-04-2012, 13:41   #19
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Kış için ortam çok uygun aydınlık ve birde havalandırıp serin tutarsanız ağaçların kış dinlenmelerini de sağlamış olursunuz.

Eski 18-04-2012, 13:50   #20
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Kışın sıcaklık olarak dış ortamdan belki bir kaç derece daha yüksek olur burası tahminimce. Isıtılan bir yer değil çünkü. Kış dinlenmesi için bitkilerin soğuk almaları ihtiyaçlarını karşılamaları konusunda sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum, belki çok soğuklarda her ne kadar cam olsa da sararak falan korumak bile gerekebilir.

Eski 19-04-2012, 05:14   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fidanları erkenden sığ saksılara almak bir gelişme sorununu beraberinde getiriyor. Kök budaması yapılması gerektiği için, ağacın gelişmesini engelliyor.
Fidanları belirli bir dallanmayı sağlayana kadar büyük saksılarda bakıp biçimlendirmek temel forma ve gövde genişliğine ulaşınca sığ saksılara almak daha uygun.

Gelişmenin hızlandığı ağaçların canlandığı bu dönemde telleri çıkarmak gerek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 08:53   #22
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Sn Bonsaikon, bilemiyorum fazla mı iyimser bir tavsiyede bulunacağım ama başıma gelen birşeyi patlaşayım, başlığını da açmış olduğum duranta bitkimi budadıktan sonra soğuklar bastırdı ve geçti.. sonrasında baktım ki hiç hareket yok ve dalların uçları çıtır çıtır kırılıyor.. öldü diye düşünürken 2-3 gün önceden baktım ufak ufak patlatıyor. Henüz ince dallarda olmasına rağmen bu hareket beni sevindirdi tabii ki. O yüzden atmayın bir süre daha, belki geç de olsa bir hareketlenme olur.. Umarım olur.. iyi güner dilerim..

_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 09:07   #23
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Fidanları erkenden sığ saksılara almak bir gelişme sorununu beraberinde getiriyor. Kök budaması yapılması gerektiği için, ağacın gelişmesini engelliyor.
Fidanları belirli bir dallanmayı sağlayana kadar büyük saksılarda bakıp biçimlendirmek temel forma ve gövde genişliğine ulaşınca sığ saksılara almak daha uygun.
Ben biraz daha ileri giderek. Damat ve ya gelin olma aşamasına gelinceye kadar ne gelinlik ne de damatlık giydirmemek lazım. Bonsaileriniz gerekli formuna ulaşıp sergileyeceğimiz güne kadar bonsai alıştırma sasksısına geçirebiliriz ama bonsai saksısına geçirmemekte fayda var.
Eğer damat ya da gelin adayı olacak kadar uygun fidan alıp nasıl işlenmesini de bildiğiniz de tacı oluşturup kök terbiyesini de yapabildiğinizde bonsai saksısında yoğun bakım öz verisi ile bakmaya hazır olduğunuz da geçirebilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 14:34   #24
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _gurbuz_ Mesajı Göster
Sn Bonsaikon, bilemiyorum fazla mı iyimser bir tavsiyede bulunacağım ama başıma gelen birşeyi patlaşayım, başlığını da açmış olduğum duranta bitkimi budadıktan sonra soğuklar bastırdı ve geçti.. sonrasında baktım ki hiç hareket yok ve dalların uçları çıtır çıtır kırılıyor.. öldü diye düşünürken 2-3 gün önceden baktım ufak ufak patlatıyor. Henüz ince dallarda olmasına rağmen bu hareket beni sevindirdi tabii ki. O yüzden atmayın bir süre daha, belki geç de olsa bir hareketlenme olur.. Umarım olur.. iyi güner dilerim..
Aslında benim de aklımdan bu ihtimal geçiyor, çünkü şimşir ve zeytinim gövde, dal ve yapraklarında hiçbir hareket olmasa da kök kısımlarında toprağın üstünde yeni kökler oluştuğunu görebiliyorum. Bu da bir ihtimal bu ağaçların yaşadığına işaret olabilir diye biraz daha bekleyeceğim dediğiniz gibi.

Eski 19-04-2012, 14:37   #25
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Diğer yandan memet ve tekin beylerin de dediği gibi sığ saksıya geçişte de acele etmiş olabilirim. Gerçi kök budamasından önce 30 cm derinliğinde saksılardaydı şimşir ve ateş dikeni ve her ikisinin de kökleri saksının altındaki deliklerden çıkacak kadar uzamıştı. Kök budamasını yapınca sığ saksıya aldım. Bundan sonraki denemelerde kök budamasından sonra da bir süre derin saksıda tutup yeni köklerin gelişmesini bekleyeceğim.

Yorum ve önerilerinizi için çok teşekkürler.

Eski 19-04-2012, 16:09   #26
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
HEr kez güzel yorumlarda bulunup size destek vermiş.

Benim nacizane olan fikrimi paylaşmak istedim.

1.hata Kök sistemleri çok zayıf adaylar.(Ya da Aşırı Derece de kök budaması)
2.Sağlıklı ve güçlü olmayan adaylar.
3.İŞlemin yapıldığı mekan.(Güneş altında ve çok yönlü esintilere açık.)

Her ne şekilde olur ise olsun.
Öncelikle sağlıklı ve güçlü adaylara ihtiyaçınız vardır.
Yok ise en az 2 sene güçlenmesini ve gelişmesini sağlayınız.

Sağlıklı ve güçlü kök sistemi.
Eğer kök sistemi derin lakin sıkışık bir toprakda yetişrtirmeye alınmış bir aday fidan ile çalışaçak iseniz mümkünse ilk yıl kökleri zedelemeden toprağı temizleyip eski toprağı kök topunda biraz bırakarak kök boğazı cevresinde ki toprak yogunluğunu koruyup ağaçınızı uygun toprak karışımına ekiniz.

Kışın Donlardan etkilenme sebebleri sığ saksıda olmaları ve sert esen rüzgarlara maruz kalabilçek yerlerde bulunmalarıdır.

Kış döneminde böyle sığ saksılarda olan ağaçları sulama zorunluluğu olduğunda gecede ısı düştüğünde sorun dahada büyük olur.

Kök budaması gelişi güzel değil doğru şekilde yapılmalıdır.
Bir bonsai de ağaç saksıya iyi sabitlenmelidir.
Bu yapılmaz ise siz farketmezsiniz lakin ağaç saksı içinde hareket eder.Bu köklerde sorunlar oluşturur.

Bunları yazayım dedim.ÇÜnkü bu hataları ben bundan 20 sene önce bolca yaptım.

Sizde bir kere tecrübe etmişsiniz.Umarım bir daha ki çalışmalarınızda aday ağaçlarınıza daha güzel ve hoş bir şekilde çalışmalarınızı planlarsınız.

Başarılar diliyorum.Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 18:38   #27
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Burada hatalar belli istediği kadar sağlıklı olsun bitki ve mükemmel biçimlendirilmiş olsun ve istediğiniz saksıda da olabilir alın dışarıya o soğuklarda kışı geçirsinler bunun esintiyle açıklıkla alakası yok dış mekanda istediğiniz yere koyun korumazsanız yine o bitki donacaktır. Ve güzelce şekillendirdiğiniz bitkiniz ya ölmüş olacak ya da dal yaprak kayıplarıyla hayatına devam edecek. Bu yüzden iç mekanda korumak şart. Ve olayın birde acemi boyutu var bitkiler streste ve bu stresle şiddetli soğuklara maruz kalıyorlar sonuç ölüm oluyor ya da ölmese bile iyi yıpranmış şekilde hayatına devam ediyor. Bunlarda benim deneyimlerim.

Eski 20-04-2012, 13:20   #28
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Sn. Bonsaisan,

Adaylarım zayıf ağaçlar değildi, her ikisi de çok iyi durumdaydı ve kışı derin saksıda geçirdiler. Kökleri de bu derin saksının dahi altındaki deliklerden dışarı çıkacak kadar uzamış ve yayılmıştı. Saksı değiştirirken toprağı köklerden ayırmakta bir hayli zorlandım, o kadar kuvvetliydiler. Yukarıdaki resimlerde ağaçları hangi saksıdan çıkarttığım, ne zaman çıkarttığım ve hangi saksıya aldığım görünüyor. Derin saksıdan çıkarttığımda tarih mart sonu, yani kış çoktan bitmiş. Sığ saksıya alırken yaptığım kök budaması görüntüleri de var. Burada hata varsa onu kabul ederim, aşırı budama yapmış olabilirim. Bana onu söyleyin. Ama yazdığınız maddeler benim ağaçlarımın ölmesinin sebebi değil. Herhalde detaylı paylaşımlarımı incelemeden yazdınız.

Benim buradaki hatam büyük olasılıkla çok aşırı soğuklarda ağaçları içeri almamak veya onları sararak korumaya almamak oldu. Yinede sizin yaptığınız hataları bizlerin yapmaması için tecrübelerinizden faydalanacağım. Teşekkür ederim.

Eski 21-04-2012, 14:55   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin bonsaikon, fotograflarini eklediginiz agaclar, yasamlarini bitirse bile bu sizi bonsai calismalarindan alikoymamali.

Fotograflari izlerken benim de gozume carpan ayrintilara deginmek istiyorum.

Yukaridaki mesajlarda arkadaslarimizin da belirtigi gibi, agaclari bonsai saksisina almadan once genis saksilarda,bakim ve kontrol altinda yetistirip, daha sonraki bir zamanda bonsai saksisina o agaclari dikmek, istenilen hedefe daha cabuk ulasilmasini saglar(Hatta imkan varsa saksiya degil de fidanlari yere dikmek daha da hizli bir sonuc almaya yarar)

Agaclarinizi(fidanlarinizi) bonsai saksisina aldiginiz zaman iyi bir sacak kok sistemi olusmasi gerekiyor(Fotograftaki simsir'de bu kok sistemi goruluyor) kalin ve istenmiyen kokleri budayip agacinizin sacak kok sisteminin gelismesini genisce saksilarda sagliyabilirsiniz.

Yine arkadasimizin degindigi gibi, saksi degisimi ve kok budamasi yapilacagi zaman dogrudan gunes altinda degil de golge bir yerde yapilmali. Acikta kalan kilcal kokler 1-2 dakika icerisinde gunes,ruzgar ve nemsizlikten zarar gorur ve bu zarar da saksiya dikilen agaci dogrudan etkiler. O yuzden boyle calismalar golge bir yerde yapilirsa risk en aza indirilmis olur. Hatta bir fis-fisla acikta kalan koklere su puskurturseniz daha da iyi olur. Kokler acikken agaciniz uzerinde baska calismalar da yapacaksaniz nemli bir bezle agacinizin ciplak koklerini ortmenzde fayda vardir.

Fotograflardaki, saksi icerisinde olan toprak kuru gorunuyor(fotograflar da yaniltmis olabilir) sulama bonsaide cok onemli bir is, bunu agaca iklime gore ogrenmek gerekir. Bir de iyi bir sulama icin iyi bir toprak karisimina gereksinim var kotu bir toprak karisimi saksidaki agaci olumsuz olarak etkileycektir. Yeni basliyan arkadaslar bunlar uzerinde yogunlasip kendilerini gelistirmelidirler.

-0 altina dusen iklimlerde bonsailer soguk ve dondan olumsuz etkilenebilir. Dusundugunuz gibi bolgenizde kisin cok soguk ve don varsa agaclarinizi iceri almasaniz bile disarda koruma altina almalisiniz.

Duslediginiz tum bonsailere sahip olmanizi dilerim.

kalambaklı ve Sakaki beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 10:40   #30
Ağaçsever

bonsaikon's Avatar

Bir dahaki saksı değişimini kesinlikle gölgede ve kökleri nemli tutarak yapacağım, kışın ağaçları dondan koruyacağım, sığ saksıya erken geçmeyeceğim. Bu sezon edindiğim en önemli tecrübeler bunlar oldu sanırım. Teşekkürler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024