agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen nikon_

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2012, 17:13   #1
Ağaç Dostu
 
nikon_'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 300
Galeri: 63
nikon_ / Zeytin

Merhaba,
Uzun süredir ilgi duyduğum, ancak yeni yeni denemelere başladığım bonsai konusunda yaptığım bir çalışmayı paylaşmak ve sizlerin de görüşlerini almak istiyorum.

Geçen yaz başlarında, marketlerde satılan ve hayli uzun ve dalsız bir gövdeye sahip olan bir zeytin fidanı elde etmiştim(foto-1).

Gövde uzunluğunu kısaltmak için geçen yaz sonuna doğru havai köklendirme yaptım(foto-2). Daha sonra köklendirme uyguladığım kısıma saksı monte edip bitkinin köklerinin güçlenmesine çalıştım. İki hafta kadar önce de, havai köklendirme yaptığımdan kısımdan kesip zeytini daha büyük saksıya aldım. (Altta kalan kısımdan da yeni bir sürgün verdi, büyüdüğünde onu da kullanabilirim).

Şimdi işin asıl kısmı, nasıl bir tarz uygulayabileceğim? Ağacın şu anki şekli itibariyle buket/süpürge (hokidachi) tarzı daha uygun gibi görünüyor(foto-3-4). Değerli bonsai severlerin olduğu başka bir forumda da bu çalışmamı eklemiştim, orada da buket tarzı önerilmişti. Ancak, dal yapısına yakından bakıldığında bazı dalların gövdeye göre kalın kaldığı görülüyor(foto-5). Bunları budasam, bu sefer de buket tarzını bozacağım. Nasıl bir uygulama yapmalıyım? Radikal bir kararla tepeden tamamen kesmeye içim elvermez galiba. Bu hali ile başka bir tarz da uygulanabilir mi yapılacak değişikliklerle?

Yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

 
Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zeytin01.jpg (39.4 KB, 261 views)
Dosya Türü: jpg zeytin02.jpg (35.3 KB, 253 views)
Dosya Türü: jpg zeytin03.jpg (31.1 KB, 253 views)
Dosya Türü: jpg zeytin04.jpg (31.9 KB, 256 views)
Dosya Türü: jpg zeytin06.jpg (30.1 KB, 258 views)
delielveli beğendi.
nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 18:00   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin
 
memet's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-02-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 13,948
Galeri: 11
Fidan olarak biraz ince. Şimdiki görünüm üzaten kendiliğinden sügürge hokidachi tarzı olmuş.
Bu formu korumakta yarar var.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 08:11   #3
Ağaç Dostu
 
Hazeyn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-03-2008
Şehir: Adana
Mesajlar: 522
Benim tavsiyen ise, ben olsaydım gövdeye göre kalın VE uyumsuz olduğunu düşündüğünüz dalları acımadan keserdim(yoksa bu ağacı bu şekilde bonsai yapamazsınız yeterli kök olmadığı için BELKİ dalları kuruyacak EN İYİ İHTİMALLE uzunca bir süre gelişim göstermeyecektir) ve bu ağacı uzunca bir süre unutun, ağaç kendine gelsin, ileride size farklı alternatifler sunacaktır.Zaten zeytin sıcağı gördüğü zaman toprak ve besin durumuda iyi ise kısa sürede farklı seçenekler sunar diye düşünüyorum.Sizde bu arada kendinize başka adaylar edinin derim, çünkü bu duyguları çok yaşadım ve ağacı en sonunda öldürdüm, istiyorum ki sizde aynı hatayı yapmayın, imkanlarınız ölçüsünde çeşitlerinizi çoğaltın kararsızlık yaşadığınız ağacı bir müddet kendi haline bırakmak tecrübeyle sabit en iyisi.****** ağaç sizin ve siz daha detaylı görüyorsunuz benimkisi sadece bir teklif kolay gelsin.Zeytinler özel ilgi alanıma girdiği için fikirlerimi paylaşmak istedim.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 09:59   #4
Ağaç Dostu
 
nikon_'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 300
Galeri: 63
Sayın memet ve Hazeyn, yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Ağacın ne şekilde olacağına karar verirsem, en azından yapmam gereken budamalar olacaksa onları yapıp ağacı göçlenmesi için bırakmak niyetindeyim zaten. Açıkcası, benim düşüncem zamanı en verimli şekilde kullamaya çalışmak. Mesela, kalın dalları budamam gerekecekse bunu yapıp bitkiyi en azından 1 yıl boyunca bir kenara bırakayım istiyorum. Gelecek öneriler ışığında bir karara varacağımızı umuyorum.

Sağlıcakla kalın.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 10:52   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin
 
memet's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-02-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 13,948
Galeri: 11
Bir budama yapmışsınız . Bunun dışında başkaca bir budama bana göre gerekli değil. Gelişirken duruma göre düzeltmeler yaparsınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 12:20   #6
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şehir: Melbourne Australia
Mesajlar: 4,550
Galeri: 232
Sayin Nikon, zeytin agaciniz hakkinda size gorus bildiren arkadaslardan fazla birsey soyliyebilecegimi sanmiyorum.

Agacinizin dum duz cikan bir govdesi ve ust taraftaki dallarin olusumu onun bir supurge tarzinda olabilecegini cagristiriyor olsa da sizin de dusundugunuz gibi dallar nerdeyse govde kalinligina yakin bir kalinlikta olmasi, supurge tarzinda bile sorun olacak.

Agacinizi havai koklendirme ile yeni bir saksiya almissiniz. Agacin guclu bir kok sisteminin olusmasini bekleyiniz(bu sure bir iki yil olabilir) agaciniz uzerinde bu bahar olusacak yeni surgunleri, toprak altinda olusacak koklerin yansimasi olarak kabul edebilirsiniz, kokler olustuktan sonra da dallarin basladigi yerden agacinizi budar yeni olusacak dalciklarla da agaciniza bir tarz uygularsiniz buyuk bir olasilikla tekrar supurge tarzi olacaktir(o zaman alt tarafta cikacak tum dallari budayip sadece ust taraftaki dallari degerlendirmeniz gerekecek) Ya da uygun dallanma olursa dik tarz bir calisma yapabilirsiniz.

Agaciniz, basindan beri bonsaiye uygun bir agac olmadigindan, ancak uzun bir surecte onu bonsai yapabileceginiz gercegini goz onunde bulundurmaniz gerekiyor. O yuzden, bonsai icin fidan secerken, yapmak istediginiz tarza uygun fidanlar secerseniz zaman kaybini en aza indirmis olursunuz.

Havai koklendirmeden geriye kalan guclu kok sistemi oldugunu dusundugum agacinizi da yeni cikacak surgunlerle ayni sekilde degerlendirebilirsiniz. O da buyuk bir olasilikla supurge tarzi olabilir.

Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 13:26   #7
Ağaç Dostu
 
nikon_'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 300
Galeri: 63
Sayın memet ve Ali H. ALI, yardımlarınız için teşekkür ederim. Sabırla bekleyip uygun zamanlarda müdahalelerle bir şekil vermeye çalışmak sanırım daha yerinde olacak gibi görünüyor.
Sağlıcakla kalın.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 14:36   #8
Ağaç Dostu
 
nikon_'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-01-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 300
Galeri: 63
zeytin gelişmeler

Zeytinle ilgili son gelişmeler şunlar; elimdeki upuzun ve ince gövdeli zeytin fidanını gövdeyi kısaltmak için havai köklendirme uygulamış ve gövdeyi iki kısma ayırmıştım. Ana gövdeyi havai köklendirme ile iki parçaya böldükten sonra, altta kalan parça da sürgün vermişti. Sürgün yeterince büyüyünce, dikkatlice ana gövdeden ayırdım ve ayrı bir saksıya aldım.
zeytin01.jpg

Böylece, elimdeki tek zeytin 3 zeytin fidanına dönüşmüş oldu.
zeytin04.jpg

Bunlardan ilk halinde ana gövde durumunda olan zeytinin köklerini ortaya çıkardığımda, görünenden çok daha kalın ve yumrulu bir yapıya sahip olduğu ortaya çıktı. Çelik ile köklendirilmiş bir fidan olduğu için de, kazık kökün olmadığı ama bolca kılcal kökün olduğu bir kök yapısı vardı. Bu gövdenin asıl kök kısmına kadar olan bölümünü iyice temizleyip gövdenin ortaya çıkmasını sağladım. İyi bir toprak karışımı hazırlayıp yeni bir saksıya diktim.
zeytin05.jpg
zeytin07.jpg

Şimdi gövdenin ortalarından bir yerden zeytin sürgün vermeye başladı. Çıkacak dal/dalların bu yıl gelişmesini hızlandırmaya çalışacağım.
zeytin06.jpg

Bu aşamada bir sorum olacak: Yeni sürgünü gövdeden ayırdıktan sonra kesik bölgeye aşı macunu sürdüm. Ancak şimdi bu macunun görsel kirlilik yarattığına kanaat getirdim ve temizlemek istiyorum. Aşı macunu gövdeden nasıl temizlenir?

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 14:51   #9
Kaybettik, Allah rahmet eylesin
 
memet's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-02-2006
Şehir: İzmir
Mesajlar: 13,948
Galeri: 11
Kırmızı macun çok zor temizleniyor. Dokuya zarar vermeden kazıyıp almak gerek. Balmumu kullanın bir dahaki sefer. Biraz ısıtır yumuşatırsınız uygularsınız.
Siyah saksıdaki ince fidanı da daha sonra kök oluşturmak için yanaştırma yapmada kullanırsınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020