agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2011, 22:30   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2011
Herkes sinirlendi yaw

Niye boyle oldu simdi

zerathul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 23:36   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sinirlenen olduğunu sanmıyorum. Ama yakında çam içeride zarar görmeye başlayacak herkes onu düşünüyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 23:37   #33
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Öyle düşünmeyin lütfen, emin olun ki herkes yardımcı olmak adına yazıyor. Sadece bonsaiye merak salmış kişilerin, özellikle de sizin gibi hazır bonsai alarak işe bir acemi için en zor kısmından başlayan arkadaşların, ağaçlarının yaşaması için yardımcı olup heveslerinin kırılmasına mani olmak istiyoruz. Yoksa kimse size kızmıyor, ültimatom vermiyor.

Hazır bonsai ile başlamak daha zordur diyorum çünkü sığ saksıdaki ve muhtemelen 4-5 kere yer değiştirmiş bir ağacın bakımı herhangi bir fidandan daha zordur. Sulama, gübreleme, toprak karışımı, ortam şartları gibi şeylere gerçekten özen gösterirseniz ağacınız sağlıklı olur. Ya da sağlayabileceğiniz şartlara uygun bitkiler alırsanız, işiniz kolaylaşacaktır. Siz şansınızı denemek istiyor olabilirsiniz, ancak denemek istediğiniz şey daha önce de denenmiş ve olumsuz sonuç vermiş bir şey.

Bu arada unutmayın ki bonsai uzun zaman isteyen bir sanat. Bu güzelliği bir ay daha evinizde izleyebilirsiniz belki ama eğer onlarca yıl daha görmek istiyorsanız daha garantici olmanızı tavsiye ederim.

Ağacınızın sağlığı ile ilgili olarak ise pek iyi görünmediğini söylemek isterim. Fotoğrafladığınız mumlar sağlıklı görünmüyorlar. Fotoğraf yanıltmıyor ise bir çoğu kurumuş. Yaklaşık iki yıldır ben de bir pinus parviflora sahibiyim, çevremdeki arkadaşlarda ve fidanlıklarda da zaman zaman gördüğüm bir tür ve genel olarak rengini düşünürsek ağacınız ismini aldığı beyazımsı mavimsi renginden hızla uzaklaşmaya başlamış.

Çam, ardıç, ladin gibi ibrelilerin geçirdiği hastalıklardan ya da tamamem ölmesinden sonra bir iki ay kadar daha yeşil kaldıklarını hatırlatayım. Kısmi kurumaların olduğu bölgelerin dahi tekrar eski haline gelmesi genelde çok güç. Bu yüzden ibrelilerde yapılan hatalar genelde pek dönüşü olmayan hatalardır. Şimdi çok geç olmadan yapacağınız doğru seçimler, ağacınızın tourkana'nın eklediği fotoğraflarındaki sağlıklı görünümüne dönmesi için atacağınız ilk adımlar olabilir.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 11:07   #34
Yeni Üye

tekrar merhabalar,

bu ağacımı uzun süre önce dışarı aldığımı bilmenizi isterim öncelikle

şimdi sormak istediğim başka birşey var; yeni sürgünlerden iğneler çıkıp da daha büyürken sararıp kurumaya başlıyor. bi türlü nedenini anlayamadım. ne olabilir sizce?

bu arada ağacın bir bölümündeki dallarda pamuklanmak başlamıştı aylar önce. ilk zamanlar dalları da suladığım içindir diye düşünmüştüm. geçer sandım ama geçmedi hatta o alan büyümüş. biraz önce bayağa bi budadım o pamukçuklu dalları ama doğru mu yaptım **** ekstra ne yapmam gerekir bilemiyorum. yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Eski 23-02-2012, 11:56   #35
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sararmaların genel nedeni fazla sulama, gereğinden fazla nem. Özellikle ibrelilerde fazla sulama önce sararmalara sonra da iğne düşmelerine sebep oluyor. Bahsettiğiniz beyaz pamuksu şeylerin fotoğraflarını foruma eklerseniz onların bir zararlıdan mı kaynaklandığını yoksa küf-mantar gibi bir hastalık mı olduğu söylenebilir.

Eski 23-02-2012, 12:01   #36
Yeni Üye

ilk seferler üstten su veriyordum ağaca ancak toprak çok sert olduğu için içine su nüfuz etmiyordu. sonradan saksısıyla beraber daha büyükçe bir leğenin içine alıp leğeni suyla doldurarak sulamaya başladım. yarım saat falan suyuniçinde kaldıktan sonra suyu döküyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg parviflora.jpg (67.1 KB, 150 views)
Eski 23-02-2012, 13:17   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2006
merhaba zrathul, ilk önce şunu belirteyim ağacınızın ilk fotolarına bakarak çok kaliteli bir ürününüz olduğunu söyleyebilirim.
ama sulamanızda sıkıntı var. toprak çok sert olduğu için veya üzerinde yosun kaplı olduğu için su emmesi azalabilir. ama yinede bunu bir kova veya leğenin içerisine daldırarak sulamanız uygun değil. sulama yaparkende sabırlı olmalısınız, sulamayı süzgeç veya bir pet şişenin kapağını aralıklar ile delerek suyu dağanık ve yavaşça vermelisiniz biraz ıslattıktan sonra beklemeli ve tekrar aynı işlemi uygulamalısınız. bu işlem belki toplamda 10-15 dk sürecektir ama bu şekilde hem toprak suyu yavaşça emecek ve bu şekilde verdiğiniz su dışarıya akmıyacaktır. toprağı tığ veya çatal gibi ince uçlu bir metal ille hafifçe 1-1,5 cm delerek suyun akışını birazdaha hızlandırabilirsiniz. fakat bu işlemi çok fazla delik açmadan yapmalısınız. ve her sulamada yapmamalısınız.
işallah ağacınız istediğiniz sağlık ve seviyeye biran önce kavuşur
iyi çalışmalar.

poyraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 11:22   #38
Yeni Üye

tekrar merhaba,

ağacın pamuklanan dallarını kestim içim acıyarak ancak birkaç hafta sonra bugün baktığımda gördüm ki bunlardan keserek kurtulmak pek mümkün değil çünkü kanser gibi yayılıyor. Şu an yine pamuklanmış bir sürü dal var ve eğer kesip komple temizleyeyim demeye kalkarsam ağacı kökten kesmem gerekecek. O kadar yayılmışlar yani.

Bunun için yapılabilecek birşey var mıdır yoksa artık ölmeye mahkum mu ağaç?

Eski 14-03-2012, 11:54   #39
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Dalları tazikli su ile yıkayın ve bir suluboya fırçası ya da bir diş fırçası ile beyaz pamuksu oluşumları fiziksel olarak temizleyin. Forumun zararlılar bölümüne bir fotoğraf koyarak bu oluşumların mantar mı yoksa pamuklu bit mi olduğunu öğrenmenizde ve bu problemle ilgili bir ziraat mühendisine danışarak kimyasal ilaç kullanmanızda fayda var. Dalları kesmek asla çözüm olmayacaktır, daha fazla dal kesmeyin. Ben bir iki bitkimde pamuklu bitten fırça ve su ile temizleyerek kurtuldum, ancak size söylediğim bu uygulamayı 3-4 kez yapmanız gerekebiliyor.

Eski 14-03-2012, 12:10   #40
Yeni Üye

Fotografi biraz ustteki mesajimda gorebilirsiniz. Gondermistim.

Eski 14-03-2012, 13:13   #41
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın zerathul

(marchalina hellenica) Çam pamuklu bitleri sizin ağaçınızda ki sorun.

Sebebi.

Ağaçınız az ışık alan bir yerde duruyor ise.

Sulaması geç vakit de **** akşam saatlerinde yapılıyor ise.

GEce ağaçın toprağı nemli ve ıslak kalıyor ise.

Ağaçın sürügünlerinde dolayı iç kısımlara hava ve güneş ışığı girmiyor ise.

BU zararlı için en ideal ortam sağlanmış olur.
Zararlı koza ve böçek olarak bulunur.
Ağaçın kabukları arasına yumurtlar.

Tedavi için forunda ki Ziraatcı uzmanlardan destek ve acil olarak kullanmanız gereken ilaçı öğreniniz.

Ayrıca bir daha tekrar etmemesi için yukarıda bahsi geçen fiziksel koşuları sağlayınız.

Güneş ışık hava gibi....
Toprağı aşırı ıslak nemli bırakmayınız.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 13:18   #42
Yeni Üye

Ben agaci ilk aldigimda masrapayla tepesinden suyu dokuyodum. Butun dallar ve govde islaniyodi yani. Sorun burda saniyorum.

Bana ilac onerecek tanidiginiz nick var mi acaba?

Eski 14-03-2012, 13:51   #43
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Priban alıp uygulayın. En güzel ilaçtır, ben tüm pamuklu bitleri o ilaçla temizledim. Ama ne olur ağacı sadece toprağın üzerinden sulayıp, dışarda tutun .

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 14:07   #44
Yeni Üye

Tesekkur ederim. Bu ilaci pamuklarin uzerine mi uygulicam acaba yoksa suya karistirip topraga mi vermem gerekiyor?

Eski 14-03-2012, 14:23   #45
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Suya karıştırıp dallara tazyikli pompa ile uygulamanız gerekiyor.Toprağa ilaç değmemeli. !

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 06:49   #46
Yeni Üye

Forumdaki diger pamuklu bit fotograflarina baktim biraz once ancak o fotograflarda bu bahsettiginiz bocek formu gozukurken, benim agactaki pamuklara baktigimda sadece pamuktan baska birsey goremiyorum. Buyutecle falan mi gorulebiliyorlar acaba ancak? Ciplak gozle ne kadar ugrastiysam goremedim. Bu boceklerle beraber siyah renkli mantarlarin da urediginden de bahsedilmis baska bir konu altinda mesela. Bende boyle birsey de yok. Baska bir hastliksa eger bosuna yanlis ilac kullanmayayim diye soruyorum.

Eski 23-03-2012, 18:52   #47
Yeni Üye

bu priban'ı internette alacak yer bulamadım ben bi türlü. koliyle satan bir yere rastladım. o da 250TL istiyor.

fidanlıklara da soruyorum ancak ziraatçilerde bulunur diyorlar. ziraatçi nerde nasıl olur bilmiyorum ancak ben yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eski 23-03-2012, 20:48   #48
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Hektaş
Priban 25 WP - Priban 25 WP Tarm lac - nsektisit - Bcek lalar
http://www.ziraatciyiz.biz/priban-4-...27.html?t=6927

Ayrıca ilgili olarak benzer konu:
http://www.agaclar.net/forum/genel-b...ma/10740-2.htm

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 19:12   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
Bu ağacın durumu ne oldu? Yaşıyormu?

x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 19:20   #50
Yeni Üye

yaşamak denirse.. günden güne kötüye gidiyor. ilacı da bulamadım. böyle..

Eski 03-04-2012, 07:21   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 08:09   #52
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerathul Mesajı Göster
Forumdaki ev yapımı ilaçları inceleyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 09:19   #53
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Sn zerathul,

Yazık etmeyin o ağaca bence!
Arayan mevlasını da bulur belasını da demişler... Bence bu konuya eğilin. Eğer zamanınız yoksa bence bulunduğunuz ildeki üstadlardan birinden yardım isteyin.
Bakın mesela 8 Nisan'da Tekin beyin düzenlediği Atölye çalışması var. Alın ağacınızı bir gidin bence.
Şahsen benim öyle bir ağacım olsa sorunu çözene kadar uyuyamazdım! Şevkiniz kaçtıysa orasını bilemem ama değerini bilin o ağacın derim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 15:58   #54
Ağaçsever

_gurbuz_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2011
Alıntı:
bu priban'ı internette alacak yer bulamadım ben bi türlü. koliyle satan bir yere rastladım. o da 250TL istiyor.

fidanlıklara da soruyorum ancak ziraatçilerde bulunur diyorlar. ziraatçi nerde nasıl olur bilmiyorum ancak ben yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sizce 4600 tl lik bir çam için değmez mi? İşin maddi kısmına bakıyorsanız boyle düşündüm ben. Karaköy veya Eminönü'ne yolunuz düşerse, Karaköy vapur iskelesinin arkasında, caddeden rahatlıkla görebileceğiniz köşede bir eczane vardır, yarısı tarım ilaçlarına ayrılmıştır. Ayrıca Eminönü'nde (eğer halen yıkmadılarsa) Mısır çarşısı yanındaki evcil hayvan - bitki dükkanları vardır, oralarda da ilaç satan var.. Zannediyorum bu illetten dal budayarak kurtulamayacak ağacınız, zaman geçmeden birkaç kürdan yardımı ile bütün yabancı maddeleri temizlemenizi ve ağacınızı tavsiyeler doğrultusunda ilaçlamanızı tavsiye ederim.. İyi günler..

özlem11 beğendi.
_gurbuz_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024