agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2010, 14:39   #61
Ağaçsever

budak-botanik's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2010
3 yaşında bir ateş dikeni fidanım var. Nasıl bir form vermemi önerirsiniz. Fotoğrafını çekip ekleyeceğim.

budak-botanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 16:46   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Jemeo,
Kırmızı macunu kullanmanda hiç bir sakınca yok, güvenle kullanabilirsin, bir sorun yaşamayacaksın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 18:06   #63
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
O yapış yapış macunu mümkün olduğunca kullanmıyorum. Çünkü çok uzun zaman bitki üzerinde kırmızı çirkin bir görüntü oluyor daha sonra da alttan çıkan izin rengi hafif değişmiş oluyor.
Ali Bey'in dediğini denedim daha önce. Balmumu, yara macunu sürülmüş ve hiçbir şey sürülmemiş ağır budamalar geçirmiş ligustrumlar yanyana duruyor. Açık olan ile mum olan arasında ciddi bir fark yok ama yaranın ufaldığını kapandığını görebiliyorum. Kırmızı macunlu olanda ise aradan aylar geçmesine rağmen vıcık vıcık duran kırmızı macundan başka bir şey görülmüyor. Yara haricindeki gelişimleri arasında da çok ciddi bir fark yok ama macunlu olan biraz daha hızlı büyüyor (sebebinin macun olduğunu düşünmüyorum).
Budak-botanik, fidanınızın fotoğrafını kendinize ait bir başlığa eklerseniz, bakımı ve şekillendirilmesi hakkında yorumlar yapılacaktır.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 13:04   #64
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

24. mesajda gösterdigim portulacaria afra'nın son durumunu gösterip, bu bitki üzerinde edindigim tecrübeleri paylaşmak istiyorum.

DSCN0826.jpg

Fidanın son hali fotograftaki gibidir. budama ve uç alımı yapıldı, saksısı degişildi. Önümüzdeki ay telleme veya agırlık baglama ile dalları şekillendirecegim.

Uç alımı oluşan 3 çift içerisinden en uçtaki 2 çifti alarak yapılınca bogum araları kısalıyor ve geriden dallanma saglanmış oluyor.

DSCN0832.jpg

Budama eger gövdenin veya dalın hizasından yapılırsa, özellikle konkav makas kullanılırsa, içeriye dogru hızlı bir kuruma oluyor ve kuruyan parça birkaç ay içerisinde yara küçüldükçe dışarı dogru itiliyor ve düşüyor. Yerinde ise bir çukurluk oluşuyor.

DSCN0834.jpg

Bunu engellemek için aşagıdaki fotografta görüldügü gibi dalın dibinde bir veya iki bogum bırakılarak kesilip kuruma olduktan sonra ikinci bir kesimle kuru parça alınarak yapılırsa, çukur kalması gibi bir problem olmuyor.

DSCN0827.jpg

Bu bitki yer degişimlerinden çok etkileniyor özellikle benim gibi yagışlı ve sukkulentler için soguk bir yerde yaşıyorsanız, yaz ayları haricinde evde bakmak zorunda kalınıyor. Yazın dışarı çıkarılırken direk güneş ışıgına kondugunda bir gün içinde yaprak yanıklıkları ve kurumalar olabiliyor, buna karşı dikkatli olmak lazım.

Eski 13-10-2010, 13:15   #65
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bahçemde yaptığım raf ile oluşturmaya çalıştığım yeni düzenimi paylaşmak istedim. Zemini ise minik beyaz çakıllarla kapladım. Yağmur ve rüzgar fırsat verirse biraz daha düzenleme yapacağım.

DSCN1000.jpg

DSCN1001.jpg

Umarım domateslikten bu hale gelen bahçenin geleceği daha parlak olur.

Aşağıdaki dağ muşmulası üzerinde ölü dal olan kısımları yeni yaptım. Hala daha yapmam gereken bir iki detay çalışması var. Ardından lime sulphur ile korumaya alacağım. Sağlıklı gelişimine bahar aylarında da devam ederse saksısı hazır onu bekliyor şu anda.

DSCN1003.jpg

Bu ardıçı İstanbul bonsai atlöye çalışmalarından birinde şekillendirmiştim. Bu hafta saksısını değiştirdim. Kök budaması yapmadım, yalnızca eski toprağın bir kısmını uzaklaştırıp yerine çoğunluğu vermikülitten oluşan inorganik bir karışım ekledim.

DSCN1007.jpg

Bu sedir fidanını da bir önceki atölye çalışmasında şekillendirmiştim. O zaman Tourkana'nın desteği ile ağır bir kök budama, ağır sayılacak kadar dal budama ve çok basit bir telleme yapmıştım. Ağaç sağlıklı bir gelişim gösterdi. Geçtiğimiz ay telleri üzerinden söküp ikinci kez tellendi.

DSCN1008.jpg

Eski 13-10-2010, 13:29   #66
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sedirin yaşlı gövdesinden bir detay karesi:
DSCN1010.jpg

Aşağıdaki fidanı yaz ortasında Manisa'dan satın almıştım. Aşırı ağır bir budama yaptım. Çok sağlıklı kökleri olduğu için aynı hızda gelişmeye devam ediyor. Ölü dal olarak bıraktığım yerler üzerinde biraz daha çalışma yaptıktan sonra bahar başında saksı değişimi yapıp, tellemeyi bir sonraki güze bırakmayı düşünüyorum.

DSCN1014.jpg

Aşağıdaki mugo çamlarını da Manisa'dan yaz sonunda aldım. Toprbadan saksıya alıp, mikorizaca zengin kendi topraklarını kullandım. Eski iğnelerin ve mumların kısmını kopardım.

DSCN1016.jpg

DSCN1017.jpg

Bu minik biberiye ise formunu tamamladı sayılır. Dallarının içindeki fazla yaprakları alınarak dalları ortaya çıkarılacak ve yeni, daha uygun bir saksıya taşınacak. Ve tabi ki tüm bunlar için baharı bekleyecek.

DSCN1020.jpg

Umarım beğenirsiniz.

Sağlıcakla kalın

selis ve Alper beğendi.
Eski 13-10-2010, 13:44   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Eline sağlık arkadaşım, uzun bir aradan sonra bir bonsai dostumuzun çalışmaları görmek ne kadar sevindirici.
Galiba sezonu ilk sen açtın jeomeo,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 13:54   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Jeomeo, bunlar guzel va azimli calismalar.Devamli olmasini dilerim.

66 nolu fotograftaki sedirinizin, kurumus govde gorunumu olan topraga yakin yere dikkat ediniz orasini temizleyip lime-sulphur surunuz ki islanan yerde curume olmasin.

Bonsai calismalariniz keyifli olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 14:12   #69
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bahce harika olmuş adaylarda güzel görünüyor.
Birde körle yatan demeyimde iyibakan ile dolaşınca şaşı değilde başarılı bir olay girmiş.
Hasan Ali ile gezince iğne yapraklılar da artış var diyorum.
Bilmem doğrumudur.
Başarıların devamını diliyorum.
SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 14:50   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2010
ellerinize sağlık..

rigor mortis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 18:31   #71
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Yorum ve tavsiyeler için hepinize teşekkürler,

Aslında ibrelilerle çalışmak için Hasan Ali de etkiledi, İstanbuldaki fiyatlardan sonra Manisa'daki fiyatları görmek de etkiledi ama biraz artık ibreliler ile çalışabileceğime güvenmeye başladım. Daha da önemlisi bulunduğum yerdeki rüzgar ve bitmek bilmeyen zararlı problemleri yüzünden yaprak dökenlerde olması gerektiği gibi gelişim sağlayamadım ve bu yüzden ibreli sayısında biraz artış var. Biraz da insan zaman geçtikçe sabırlı olmayı daha iyi öğreniyor, hızlı büyüsün, hemen budayayım ya da hemen telleyeyim istiyor ama yapılan hatalar sabırlı olmayı öğretiyor

Hemen hemen bütün yaz ağaçların başında değildim, o yüzden yapmam gereken işlemler birikti, ağaçları strese sokmamak adına hazır havalar soğumuşken sezonu açayım dedim. Kök budaması yapılmayacak, ama saksısı değiştirilecek fidanların saksılarını değişip, air-layeringlerimi ayırdım. İşlemlere ara verip kış için hazırlıklara başlıyorum. Yakın zamanda diğer fidanlardan fotoğraflar eklemeye devam edeceğim.

Eski 13-10-2010, 18:59   #72
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Çalışmalarınız güzel gidiyor. İnşallah daha da güzel olurlar.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 19:01   #73
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Yeri ve mekanı uzakdan gördüğüm için şöyleyeçek tek kelime var harika çalışmaları destekleyen bir ilklim ve sabrı öğrenerek yeni çalışmalar geliştireçek başarlı bir bonsai dostu.

Eski 13-10-2010, 19:03   #74
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Katılıyorum.

Eski 17-10-2010, 14:45   #75
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

14 ve daha sonra 50 numaralı mesajlarda paylaştığım ardıç fidanı sağlığına kavuştu, sonbahar rengini aldı. Ben de biraz çalışıp yeni bir telleme yaptım. Fidanın sağlığı yüzünden değişik tarzlara yöneldim ama umarım artık bu son şekli olur.

sip.jpg

Eski 23-04-2011, 18:49   #76
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Daha önce paylaştığım japon beyaz çamım budama ve tellemelerden sonra aşağıdaki biçme girdi ve mumlarını uzatmaya başladı.

DSCN1156.jpg

Bir atölye çalışmasında eğitimine başlayan sedir çalışmam, seramın içerisindeki diğer fidanlar gibi biraz erken uyandı. Yakın zamanda zirvesinde bir ölü dal uygulaması yapmayı düşünüyorum.

DSCN1158.jpg

Havai köklendirmeyle elde ettiğim sığlalar son derece sağlıklı ve hızlı bir şekilde gelişiyorlar. Bu yıl ufak budamalar ve aşı haricinde bir işlem yapmayı düşünmüyorum. Bir tanesi şu an aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi :

DSCN1160.jpg

Sonbaharda elime geçen bu karaağacın köklerinde ve gövdesinde ciddi çürümeler vardı. Dalları çoğu hazır bonsai gibi birbirine dolanmış ve kurumuştu. Üzerinde neredeyse hiç canlı yaprak yoktu. Dallarda ve köklerde ağır bir budamanın ardından çürüyen kabuğun bir kısmını soyup ölü kısmı ortaya çıkardım. Daha sonra bir boy büyük saksıya bol granit kumu ile diktim. Şu an son derece sağlıklı bir şekilde gelişiyor, haftada 1-2 kez geri budama ve uç alımı yapıyorum. Her şey yolunda giderse yaz ortasında yapraksızlaştırma ve telleme yapacağım.

DSCN1161.jpg

Ihlamurum kışı üzerinde tellerle geçirdi. Tellerin iz yapmasından kaçındığım için söktüm fakat dallar tekrar tellenmek istiyor. Kışın ufak bir iki budama ve oyma işlemi yaptım. Şu an yapraklanmaya başladı ve sonbahara kadar geri budama haricinde bir işlem yapmayacağım.

DSCN1168.jpg

Eski 24-04-2011, 11:51   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Agaclarin hepsi de guzel adaylar, senin ellerinde birer guzel bonsaiye donuseceklerinini de biliyorum.

Agaclarin daha gelisme asamasinda, yine de ben gozume takilan bir iki ayrintiya deginmek istiyorum.

Oralarda da bonsai saksilari boy gostermeye baslamistir. O yuzden bonsailerinize uygun saksilar bulabileceginizi dusunuyorum. Beyaz camin saksisi, toprak renkli, sirsiz bir saksi olursa, agac saksi icerisinde dah guzel duracaktir. (sirli ve renkli saksilar daha cok yepragini doken agaclar icin kullaniliyor.)

Kara agaci, curumus ve oyulmus tarafi on yuzu olursa, hem kuru govde gorunumu daha belirgin olarak ortaya cikacak hem de one dogru uzanmis kalin kok sag tarafta olmus olacak.

Sana kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 19:48   #78
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Ali Hocam,

İyi dilekleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Çamda henüz bir kez saksı değişimi yaptım ve o an elimde uygun boyda (bir boy büyük saksıya aldım) yalnızca bu saksı vardı. Önümüzdeki yıl eğer saksı değişimi yaparsam bir boy daha büyük saksıya almayı ve şu anki saksısını çiçekli veya meyveli bir çalışmada kullanmayı planlıyorum. Çamı sığ bir bonsai saksısına almak için henüz bir kaç yılı daha olduğunu düşünüyorum. Saksı için dediklerinize ek olarak dikdörtgen bir saksı bakınmaktayım.

Karaağaçta değindiğiniz iki nokta benim de devamlı gözüme takılmakta fakat dalların konumu bakımından sanırım o yüzü kullanmam zor. Yaptığım budamalar ve oyma işlemleri tamamen ağacın "temizliği" içindi. Bir veya iki yıl sonra yeni kökler aşılayarak nebariyi düzeltip, oyuk alanı uygun bir ön yüze doğru genişletme düşüncesindeyim.

Eski 24-04-2011, 20:09   #79
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn.jeomeo,
Çalışmalarınızın takipçisiyim. Bize yol gösteren çalışmalarınızdan dolayı sizi kutlarım.
Benim merak ettiğim bir konu beyaz çamınızla ilgili. Bu ağaçtaki dallar hep karşılıklı olarak bulunuyor. Bu dallar böyle mi kalacak , yoksa ileride bitkideki dallar sağ-sol-arka ... dallar şeklinde ayrı ayrı mı olacak?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 21:15   #80
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

İzzet Bey yol göstermek benim haddime değil, sizler gibi bonsai meraklısı arkadaşların yaptığı gibi nacizane edindiğim tecrübeleri paylaşıyorum.

Alttakilerden birini budamayı üsttekileri karşılıklı bırakmayı düşünüyorum, sonra da vazgeçiyorum... henüz karar verebilmiş değilim. Eğer yapacağım aşılarda başarılı olursam, yeni dallar ile biçmi değiştirebilirim. Başarılı olamazsam, fidan seçimindeki yanlışlığın hatırası olarak bana kalacak

Aşıdan bahsetmişken, 59 numaralı mesajda fotoğrafladığım aşı denemesi başarılı, hemen üstündeki air layering başarısız oldu. Bu ağaçta iki air layering daha denemiştim onlardan biri başarılı oldu.

DSCN1167.jpg

Air layering demişken; bahsettiğim sığlalardan birinin altında kalan kısmını , önümüzdeki ay yapacağım bir air layering ile ağacın ortasındaki sürgünün hemen üstünden ayıracağım.

DSCN1170.jpg

Eski 12-06-2011, 21:55   #81
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Geçenlerde belediyenin bir fidanlığından bir karaağaç almıştım. Boyu bonsai için çok uzun. Budama mevsimi geçtiği ve bu türü çok beğendiğim için kesmeye kıyamadım ve 2 ayrı yerden havai köklendirme yaptım.

Birini ben evde değilken bahçıvanların, mahelledeki çocukların ya da köpeklerin azizliğine uğramış ve kırılmış şekilde bulduğumda biraz köklenmiş olduğunu gördüm.

Aradan iki hafta geçti ve büyük olan dalı bugün ana gövdeden ayırıp saksıladım.
SNC00209.jpg
SNC00210.jpg
SNC00211.jpg

Bu şu an kalan kısmı
SNC00212.jpg

Bu da kalacak olan kısmı
SNC00213.jpg

selis beğendi.
Eski 13-06-2011, 18:50   #82
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Çok güzel ve sık yapısı ile harika bir ağaç.
Umarım köklendirme yaptığın kısımda sağlıklı bir gelişim gösterir.
Eline sağlık başarılar

Eski 23-06-2011, 09:15   #83
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Güzel bir karaağaç, benim aldığımdan daha da büyük. Elinize sağlık güzel birkaç bonsai olacak gibi görünüyor.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 11:52   #84
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Güzel ağaçlar. Başarılar.

Eski 24-06-2011, 00:37   #85
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Teşekkürler. Zaman bulabilirsem son hallerini eklemeye çalışacağım

Eski 07-03-2012, 19:13   #86
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Uzun zamandır siteye fotoğraf yüklemiyordum, baharın gelişiyle beraber yavaş yavaş ağaçlarımın güncel hallerini ve yeni fidanları burada paylaşmak istedim.

Bu sığla 80. mesajda paylaştığım ağacın üstünden aldığım bir havai köklendirme. İlk tellemesini bu yıl yaptım.

IMG_0203.jpg

76. mesajda paylaştığım japon beyaz çamının zirvesinde ufak değişiklikler oldu ve sağdaki ilk dalı budadım.

IMG_0216.jpg

Bu ardıç üzerinde de henüz bir işlem yapmadım. Bir sonraki İstanbul toplantısında bu ağaç ile çalışmaya başlamayı düşünüyorum. Tarz ve yapılacak uygulamalar konusunda henüz net bir karara varmadım, önerisi olan var mı acaba?

SNC00439.jpg

SNC00440.jpg

SNC00442.jpg

selis beğendi.
Eski 07-03-2012, 19:52   #87
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Aras çok güzel bir aday seçmişsin, son fotoğraftaki yöne doğru ve diğer ters yönüne doğru bakıp karar vermek lazım. Ara dalların durumu da önemli.

Sanırım büyükderedeki fidanlıktan aldın, ben de gaza geldim şimdi hafta sonu yol göründü bana galiba .

Çalışma zamanı mutlaka değerlendirelim

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 10:11   #88
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Teşekkür ederim hasan Fidanı Silivri civarındaki bir fidanlıktan aldım. Büyükderede bu kalınlıkta gövdesi olan hiç görmedim ama eminim ordan da güzel adaylar çıkacaktır.

Eski 08-03-2012, 10:25   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2012
Bonsai

Sayın Jeomeo
Çalışmalarınızı ilgi ile okudum.
İlgi alanım tarım her halde ilgi alanıma sayenizde ve diğer hocalarımın sayesinde bonsai yide ekleyeceğim.
Başarılar.

sunnet_ci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 13:20   #90
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Çalışmaları merakla bekliyorum ardıç gerçekten güzel heybetli bir aday.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024