agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2010, 14:33   #121
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Sayın izzeterisen, Adenium gerçekten kendinize has bir alanınız oldu. Zorluğu da bu olsa gerek. İnternette gördüklerime benziyor. Doğrusu harika olmuşlar. Bu kadar büyütmek benim için adeta rüya... Sizinle aynı dönemlerde başlamıştım, tohumdan aldım ve 8 tanesi güzelce büyüdü, sonra kış döneminde 10-15 cm iken teker teker kaybettim. Şimdi elimde kalan tohumlardan sabırla deniyorum ama sanırım tohumlar bozuldu.
Ağacınız çok güzel aslında, gövdesi özellikle... Her daldaki alttaki büyük yaprakları alınca palmiye gibi görünebilir. Küçük bir palmiye ağacı... ama ne kadar doğru olur bilemem. Gerçekten bu başarınızdan ötürü tebrik ediyorum. Çok uğraş verdiğinizi hatırlıyorum. Emeklerinize değmiş... )

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2010, 23:24   #122
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Ve ben, Adeniumlarım konusunda hep yalnız kalacağım galiba

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 01:07   #123
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Ve ben, Adeniumlarım konusunda hep yalnız kalacağım galiba

Bu kadar umutsuz olmayın Şu adresteki işlemi biliyorsunuzdur belki... Gelişmiş bir adenium üzerinde çalışıyorlar. İlginç, bitkiye işkence gibi ama sanırım başarı var.
http://www.adeniumsindia.com/graftin...php?seriesId=4

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 01:40   #124
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
BU tür üzerindeki çalışmalarınız harika form konsunda aslında bu türde ki bonsai fotorğaflarına bakmanız yeticektir.Genelde birbirine yakın formlar mevcud.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 16:55   #125
Yeni Üye

maomao's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Merhabalar,
Adenium yetiştirmede 2. seneme girmek üzereyim ancak geçen sene diktiğim ve şu an 1 yaşına basan adeniumlarım bakıyorum da resmen cüce kalmış. Zaten kış başında 53 tanelerdi ama havalar soğuyunca eve aldım ve karanlık evde kala kala 10 kadarı hayatta kaldı. Ayrıca anladığım kadarıyla İstanbul iklimini de hiç sevmiyorlar.
Geçen yaz hep aydınlık ve sıcak ortamdalardı ve 2 haftada bir adenium için özellikle tavsiye edilen, püskürtülerek kullanılan sıvı gübre de verdim ama en fazla 7 santim kadar uzadılar ve hiç dallanmadılar. Öyle ki sizlerin koyduğu fotoğraflara çok ama çok imrendim
Acaba İstanbulda dallı budaklı yetiştirebileniniz, çiçek açtırabileniniz oldu mu?
Tavsiyeleriniz var mı?
Bir de sizin topraklarınızda gördüğüm türden küçük taşlar ben hiç bulamadım. Hep vermikülit, perlit ve irice akvaryum kumunu karıştırıyorum torf ile ki sanırım bu toprak işini de kıvıramadım. Malzeme almak üzere tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?
Teşekkürler.

maomao Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 07:23   #126

izzeterisen's Avatar

Ben beton şirketlerinden 0-5 ayarında kırma kum toprak, perlit ve torf kullanıyorum. Yarı yarıya kum ve perlit. Çok iyi sonuç veriyor suyunu fazla kaçırmazsan. Saksının altı da 5 cm. kadar kalınlıkta bu kumdan süzek olması için doldurulumş durumda.
Sürekli güneşteler. Ama bu Arabicum, köklerini güneşe alıştırmak için yarı güneşte şimdi. Plastik örtü üzerine gölge plastiği koydum. Satıcının dediğine göre % 40 güneşi kesiyormuş.
Yazın kökünü yakmadan güneşe alıştırmak için burada kalacak. Ekimde balkona tam güneşe alacağım tekrar.

Eski 04-06-2010, 12:18   #127

izzeterisen's Avatar

A.arabicumun gövdesinin ve dallarının uçlarını dallanma sağlamak için dün kestim. Bakalım gelişme nasıl olacak?

04.06.2010_ arabicum.JPG

Dallanma durumuna göre tarza karar veririm dedim. Ben diğer bitkilerde olduğu gibi normal ağaç görünümde bir bitki elde etmek istiyorum. Şu örnekteki gibi:
1280145_prospek1.JPG

Eski 04-06-2010, 14:17   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Benim de geçen seneden beri yetiştirmeye çalıştığım adeniumlarım var. Fakat maomao'nun dediği gibi bol güneşte ve düzenli gübre vermeme rağmen maalesef cüce kaldılar, boyları bir türlü 6-7 cm yi geçmiyor.

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 19:05   #129

izzeterisen's Avatar

Yarı gölge sıcak bir ortamı deneyin. Kendini toplayabilir bitki.

Eski 08-06-2010, 08:30   #130
Yeni Üye

maomao's Avatar

Sizinkiler muhteşem olmuşlar İzzet bey. Darısı başımıza. Harikalar...
Bu sene Mayıs ayının başından beri bir ağacın altına aldım adeniumları. Sabah ve akşam güneşi alıyorlar, öğlen ancak yaprakların arasından geliyor azar azar, daha mutlu gibiler ama yine de büyümüyorlar. Sadece yaprakları dirileşti biraz.
Bu arada bahçedeki kediler sağ olsunlar çoğunun tepesini uçurmuş. Bazılarının yapraklı kısmı tamamen gitmiş ama birkaçı kopan yerin altından sürgün vermeye başladı. Diğerleri için endişeliyim.
Dışarıya iyice alışsınlar toprak değiştireceğim çünkü şu anki toprakları geçen senden beri sulana sulana sıkışıp sertleşmiş.
Açıkçası benim yaptığım her toprak bir süre sonra sertleşiyor ve bu da büyümelerini engelliyor gibi geliyor. Halbuki eskisine nazaran daha fazla vermikülit, kum koyuyorum ama eskisi kadar olmasa da yine sertleşiyor toprak.
Bu konuda bir öneriniz var mı?
Işık

Eski 08-06-2010, 11:18   #131

izzeterisen's Avatar

İsterseniz karışımda perliti de deneyimn. Bir de bitkiyi dikerken sıkıştırmayın. diktikten sonra saksıyı hafifçe yere vurun. Sıkıştığı kadar sıkışsın.
internette adeniumlarda saksı değişimi , kök düzenlenmesi konusunda bir video vardı. Eğer onu bulabilirseniz , Adenium toprağının ne kadar kaba olduğunu göreceksiniz. Siz de ona yakın bir karışım hazırlarsanız sanıyorum sorununuz çözülür.
Volkanik tüf kullanmayın. Bitkinin kökleri bu kayaya denk geldikçe kayaya saplanıp alıyor.Uzaması duruyor.
ben 15 günde bir bitkiyi gübreliyorum büyüme sırasında. Suyu da toprağı üstten kuruyunca veriyorum. Kışın ise çok az su veriyorum.

Eski 19-06-2010, 11:32   #132

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
19.06.2010 adenium.JPG

Bu Adenium (A.obesum pink) 3 gövdeli bir bitki olacak artık. Biraz daha dalları uzayınca dallanma sağlamak için yaprak ve uç alımı yapacağım. Çalışmayı iyi sürdürebilmek için çok gövdeli bitkilerde gövdelerin ve dalların düzenlenmesi nasıl olacak bunu öğrenmem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.

Düzenleyen izzeterisen : 22-06-2010 saat 11:42
Eski 19-06-2010, 11:37   #133

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
19.06.2010 adenium (1).JPG

Bu Adeniumu (A.obesum Pink) da dik veya kıvrımlı dik tarzda çalışacağım. Budamayı bu şekilde yaptım. İlk iki dal birbirine çok yakın olarak duruyor. Yukarıda bulunan dallardan birisi sağ veya sol dal yapıp büyütmeye devam edeceğim. Acaba bu şekilde kalsa nasıl olur ?
Önerilerinizi beklerim. Tüm bonsaici arkadaşlara iyi çalışmalar dilerim.

Düzenleyen izzeterisen : 22-06-2010 saat 11:42
Eski 21-06-2010, 15:39   #134
Yeni Üye

maomao's Avatar

İzzet bey ben bu konuda yorum yapabilecek durumda değilim ancak ikisi de çok güzel görünüyorlar.
Merak ettiğim birşey var. Bu bitkilerin ikisi de Arabicum türünden değil mi? Özellikle ilk fotoğraftaki çok Arabicum gibi gözüktü gözüme...
Güya bende de var Arabicum ancak hiç dal vermediler, yeterince ışık da aldıkları halde dimdik ve incecik bir şekilde yukarı doğru uzadılar.
Bir de ayıptır söylemesi, ben canı yanacak ya da zarar vereceğim diye ne kök ne dal budaması yapamıyorum sizin gibi. Keşke benim de elim alışmış olsa bu işe...
Gerçi bahçedeki kediler benim yerime buduyorlar ama sonuç herzaman güzel olmuyor tabi...
Yazın sonuna doğru sizinkiler bayağı muhteşem olacaklar görünen o ki. Gelişmeleri merakla bekliyoruz...

Eski 22-06-2010, 00:43   #135
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Izzet bey,

Ben de 3-4 gun once 25-30 kadar tohum ekerek Adenium'a adim attim ve 3-5 gundur de internette bu konudaki yabanci siteleri gezdim bayagi. Buldugum bir kac ticari sitede (linkleri kaydetmemisim, simdi de bulamiyorum iyi mi ) dallanmayi saglamak icin budama ve cimdikleme yerine devamli asilama yapildigi yaziyordu ve bir suru de resimlerle gostermisler, hatta bu bitkilere sekil vermek icin bile telleme vs. yerine devamli asilama ile yapiyorlardi bu isleri. Nedenini bilemiyorum ancak bir adenium bonsai elde etmek icin anladigim kadari ile o calisma icin en az 5-10 kadar daha donor bitki yetistiriliyor sanirim.
Belki de sebebi; ticari amac guduldugunden sonuca daha kisa surede gitmek icindir!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 11:28   #136
Yeni Üye

maomao's Avatar

Ne güzel İzzet Bey, hiç bu kadar kalın gövdeli bol dallı budaklı Obesum görmemiştim. Bulunduğunuz yerin ikliminin de etkisi vardır tahminimce. Adeniumlarınız çok mutlu herhalde...

Eski 17-07-2010, 12:33   #137

izzeterisen's Avatar

04.06.2010
Alıntı:
A.arabicum'un dalları ve gövdesini kestikten sonra bitki dallandı. Sağda ve solda görünen dal büyüklüğünde tam arkada bir dal daha var. Fotoğrafta sadece ucu görünüyor.

arabicum.jpg

------------------------------------------------------------------------
Bu da diğer A.arabicum bitkim :
JD606872.jpg

------------------------------------------------------------------------

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Sanırım altı dal var. Onu beşe indirmeli. Uçlarını budamalı dallanmayı teşvik etmek için.Sonra hokidachi/ süpürge formunda dalanmayı teşvik edebiliriz.Buna benzer bir şey olur.
Eklenti 128389
Mehmet Bey, bu bitkimdeki dal sayısı 7, bir de yukarı giden dal toplam 8 adet.
Olduğu gibi bıraktım dalları ve 4,5 ay önce budadım. Bitkide gelişme çok kötü oldu. Çünkü köklerinde çürüme ortaya çıkmış, yeni saksısına dikmeden önce dışarıda çok beklettim. Kendini toplayıncaya, filiz verinceye kadar çok zaman geçti. Bitki önce ki çürümeden kaynaklandığını sanıyorum, tek tarafındaki dallarından filizler verdi. Buradaki filizler bir süre büyüdükten sonra bu filizlerin ucunu kestim. Böyle yapınca filiz vermeyen dallardan da filizler verdi . Ve bitki şimdi resimdeki durumda :

nconc.jpg

Bitkilerimi önerilerinize sunuyorum.

Eski 17-07-2010, 12:45   #138

izzeterisen's Avatar

06.08.2009
Alıntı:
taşüstüne diktiğim A.obesum, minisize pink çeşidinin şimdiki görünümü ile köklerin yerleşimi : (Bu ilkbaharda kökleri tekrar taşa sardırdım ve saksı altlığına diktim)

minisizepink taşüstü.JPG
minisizepink taşüstü kök.JPG

Köklerin olduğu fotoğraftan da görüldüğü gibi , bitkilerin ince köklerini sarıyorsunuz, çok güzel taşa sarılıyor ama bitki kökü kalınlaştığı zaman taştan hemen ayrılıyor.
İnternette bu bitki ile yapılan taşüstü çalışmalarını sanıyorum bu nedenle göremiyoruz.
Bu nedenle bu bitkimi taştan ayırıp normal yetiştireceğim.

Eski 17-07-2010, 13:22   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
İzzet bey harika çalışmalar yapıyorsunuz, tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 22:44   #140
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Izzet bey, Adeniumlariniz gercekten harika gorunuyor, hayran kaldim dogrusu!
Benim bu sene tohumdan ektiklerimin sadece 3 tanesi cimlendi
Ama eger seneye tohum bulabilir de daha fazla cimlendirebilirsem ben de devamli asilama yontemini denemek istiyorum.
Acaba bir tane damizlik birakip devamli tohum mu alsam ondan

Eski 18-07-2010, 18:09   #141
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çok güzel ve başarılı olmuş elinize sağlık.
Sıcak iklimlerin en güzel türleri.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 11:22   #142

izzeterisen's Avatar

Taşüstü çalışmasındaki bitkiyi söküp normal saksıya alamadım. Gövdesi taşın arasında sıkışmış. Bakalım ne olacak?
-----------------------------------------------------------------------
Burada vermediğim bir bitkim vardı. 30 cm.kadardı. İlkbaharda kestim. Bonsai adayı oldu. Şimdi çiçeklendi. A.obesum "pink" çeşidi sanırken kıpkırmızı çiçek açtı. Herhalde tohum karışmış.
Bitki iyice dallanınca, bir de çiçek açınca harika olacağa benzer.

JD606892.JPG

JD606894.JPG

Eski 20-07-2010, 12:24   #143
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Çalışmalarınızın hepsi çok hoş ve takdire değer bence. Ellerinize emeklerinize sağlık. Bizlere çok iyi örnek oluyorsunuz. Çalışmalarınızda başarılı sonuçlar almanızı dilerim...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 21:53   #144
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
İzzet Bey, adeniumlar harika. Kökler kalınlaştığı için taş üstü yapamıyor olabilirsiniz ama taş içine harika oturacaklardır, uygun bir kaya bulup çok başarılı kaya içi bonailer yapabiliriniz diye düşünüyorum.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 17:03   #145

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Bu Adeniumumun 17.07.2010 daki görünüm yukarıdaki (alıntıdaki) resimdeki gibidir.
Galiba fazla suladım. Bitkinin köklerinin çürüyeceğinden korktum ve bitkiyi söktüm. Geçenlerde bir çiçekçide güveç kabı bulmuştum. Bu bitkiye uygun olduğunu düşünerek bu saksıya alayım dedim.
Bu bitki fazla irileşmeyen bir çeşit olsa gerek (supernobleconcubine) . Şimdiki boyu (yeni boyu) 22 cm. Kökleri 4 cm. daha yukarı alarak (şimdi kökler 8 cm. yüksekliğinde) kökleri olabildiğince dağıtarak diktim.
Artık bundan sonra hep bu saksıda veya ileride Adenium için bulacağım uygun bir saksıda ömrünü geçirsin istiyorum.
% 50 kadar güneşi kesen gölgelik altında şimdi. Köklerinin yanmaması için de tülbent bezi ile kökleri sardım. inşallah kökler yanmaz. Bu uygulamayı facebookta kayıtlı Taylandlı birinin bitkilerine uyguladığını görmüştüm.

Bitkinin 2 yönden görünümü :
I yön.JPG
II yön.JPG

Sardığım cibinlik bezi ile :
JD606933.JPG

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 01-08-2010 saat 21:05
Eski 01-08-2010, 20:43   #146
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn izzet bey,

Sardiginiz tülbent ıslak mı yoksa kuru olarak sadece güneş ışınlarını kesmesi icin mi sardınız?

Eski 01-08-2010, 21:05   #147

izzeterisen's Avatar

Kuru cibinlik bezi, delikleri fazl açık galiba. acaba tülbent mi bağlasaydım dersiniz.
Evet sadece köklerin yanmaması için bağladım. 15-20 gün sonra sökerim veya köklere bakarım, beyaz renk yeşile dönmüşse artık kök yanmıyor güneşten.

Eski 01-08-2010, 21:21   #148
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Cibinlik mi tülbent mi olması gerektigi konusunda bir yorum yapamayacagim zira istediginiz filtreleme sıklığı olduktan sonra hangisi oldugunun önemi olacagini sanmam. Ama bu uygulama (nem oranı yüksek bölgelerde yaşadığımızdan) bitki için kökleri yanmasın derken nemi hapsedip kökü çürütmenize sebep olmasın sonra?

Eski 28-08-2010, 10:47   #149

izzeterisen's Avatar

Adeniumlarımın gövdelerinde çıkan bir hastalık nedeniyle 4 tanesini kesmek zorunda kaldım. 3 çeşit ilaçla ilaçlama yaptım ama kurtulmadı. Kesimden sonra yeniden filiz veriyor.
Alıntı:
adenium hastalık (2).JPG

Alıntı:
Hastalığın bu bitkideki görünümü:

adenium hastalık.jpg
adenium hastalık (1).JPG

Yapraklarda kavrulma, gövdede içeri çökme, çökme yerinde yarılma, yarılan kısımda kuruma , kahverengileşme, kabuk ve odunsu kısımda sararma, gövdede yumuşama gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bir hafta gibi bir zaman sonra dal canlılığını yitiriyor. Adenium bölümündeki gövde hastalıkları ile ilgili tercümeden yararlanarak hastalıklı kısımları kestim. Bitkiler yeniden filizleniyor.

Eski 28-08-2010, 17:57   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili dostum, bir virüs ya da sıcaklardan dolayı olsa gerek, geçmiş olsun ve çok üzüldüm.
Ben de onlarca ağacımı kaybettim.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024