agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Asya Ceylan / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/27524.htm)

Asya Ceylan 01-07-2012 17:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yaylacı (Mesaj 992271)
Sayın Asya Ceylan, herşey çok güzel.82 no'lu mesajdaki Yaprak güzeli ve yeni aldığınız yaprak güzelleri zamanla iyi gelişecekler merak etmeyin saksılarına sığmayacak hale gelecekler. Yıldız çiçekleri çok güzel ve sağlıklılar fakat böcek saldırısına uğradıklarını yazmıştınız. Hergün kontrol edin, arap sabunu katılmış su ile mücadele edin kurtarırsınız yıldızları. Kolay gelsin saygılar efendim...

Çok teşekkür ederim Sayın Yaylacı.Yaprak güzellerinin hızlı geliştiğini gördüm bu sitede o yüzden tercihlerimde yaprak güzellerine ağırlık verdim ,çok da zahmetleri yok.İnşallah dediğiniz gibi olurlar :)
Yıldız çiçeklerim un biti gibi böcekler saldırdı dediğiniz gibi arap sabunlu su ile müdahele ettim 1 haftadır iyi gözüküyor(yanan yapraklarının dışında) hatta yeni çiçeklerde vermeye başladı.Çok üzülmüştüm ama şimdi iyiyiz hergün tek tek yapraklarını kontrol ediyorum.
Aslında tamamen salon bitkilerine bile dönmeyi düşünmedim değil onlarda bitlenme,böceklenme olmuyormuş yaprakları zehirli oldukları için.Bakalım zamanla neye yöneleceğim...İlginize teşekkürler sizlerede kolay gelsin saygılar...

nazperver 04-07-2012 18:29

çiçeklerle balkonunuz çok renkli olmuş ve renkler çok güzel uymuş, çok güzel masaüstü resimleri :) google ın picasada veya benzerii sitelerde resim albümüzün varsa linkini öğrenmek isterim.

Asya Ceylan 05-07-2012 07:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazperver (Mesaj 994090)
çiçeklerle balkonunuz çok renkli olmuş ve renkler çok güzel uymuş, çok güzel masaüstü resimleri :) google ın picasada veya benzerii sitelerde resim albümüzün varsa linkini öğrenmek isterim.

Çok teşekkür ederim, son zamanlarda evet benim masaüstü resimlerim kendi bitkilerim oldu ;) bu site haricinde başka sitelerde fotoğraf paylaşmıyorum.Ama beğendiğiniz istediğiniz varsa orijinal boyutu ile msnden yollayabilirim size.Sevgiler ;)

Asya Ceylan 05-07-2012 07:39

1 Eklenti(ler)
geçenlerde aldığım kauçuk
Eklenti 315730

hk50 06-07-2012 22:40

Hepsi çok güzel.Hayırlı olsun.
Saygılar.

Sudenur 06-07-2012 23:21

Balkonunuzu çok beğendim sevgili Asya Ceylan, çiçekleriniz kadar dizaynı ve düzenlemeleriniz de güzel elinize emeğinize sağlık. Böylesine güzel balkonların Ankara'da da çoğalması mutluluk verici. Semt pazarınıza çok imrendim, keşke her pazar böyle olsa, sağlıkla kalın.. ;)

Tika 07-07-2012 00:25

Kaucugunuzu gule gule buyutun,cok saglikli gorunuyor.
Semt pazarini ben de cok merak ediyorum,İstanbul'da neden yok! Ya da var da ben mi bilmiyorum.Her hafta ugrardim.
Balkonunuzu zevkle izlemeye devam ediyorum sevgili Asya Ceylan.
Bol cicekli,mutlu gunler. :)

Füsun Çağırgan 07-07-2012 01:44

Balkonunuz çok güzel, çok beğendim, keyfini birlikte sürelim :D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya Ceylan (Mesaj 994299)
geçenlerde aldığım kauçuk
Eklenti 315730

Kauçuğun yapraklarının zaman zaman amonyaklı su ile silinmesi gerekiyor. Özellikle arka taraflarının. Bazı zararlılara karşı korunuyor ve yaprak rengi ile eti daha iyi oluyor.

Bir litre suya bir çay kaşığından biraz eksik yeterli oluyordu.

Maviş 07-07-2012 10:59

Çiçekleriniz çok güzeller. Kavçuğunuzun yapraklarına bayıldım. Bu güzelleri bizlere paylaştınız. teşekürler.:):):D

Asya Ceylan 11-07-2012 08:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hk50 (Mesaj 995135)
Hepsi çok güzel.Hayırlı olsun.
Saygılar.

Çok teşekkür ederim ama keşke hep böyle kalabilseler...

Asya Ceylan 11-07-2012 08:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur (Mesaj 995150)
Balkonunuzu çok beğendim sevgili Asya Ceylan, çiçekleriniz kadar dizaynı ve düzenlemeleriniz de güzel elinize emeğinize sağlık. Böylesine güzel balkonların Ankara'da da çoğalması mutluluk verici. Semt pazarınıza çok imrendim, keşke her pazar böyle olsa, sağlıkla kalın.. ;)

Teşekkür ederim Sevgili Sudenur.Ben de takıntı oldu galiba yolda yürürken,arabada giderken sürekli cam kenarlarında duran ve balkonda gözüken çiçeklere bakıyorum çok gördükçe mutlu oluyorum hatta isimlerini tahmin etmeye bulmaya çalışıyorum.Hem yolculuğumda zevkli geçiyor :) Bazı balkonlarda her gün çiçek sayısı artıyor hatta.Bazende çok gösterişli çok güzel olanları kıskanmıyorum da değilim hani.Hatta ve hatta acaba içlerinde ağaclar.net'e üye olanlarda varmıdır diye düşünüyorum ;)
Pazar günlerini evet iple çekiyordum semt pazarı kurulacak diye ama çiçek sezonu bitmiş artık sadece karpuz ve kavun getireceklermiş.Ben böyle kışa kadar devam edecek diye düşünmüştüm çok üzüldüm.Yeni bi çiçekçi bulmam gerekiyor hemde acilen ;) ilginiz ve mesajınız için tekrar teşekkürler iyi günler ;)

Asya Ceylan 11-07-2012 08:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tika (Mesaj 995173)
Kaucugunuzu gule gule buyutun,cok saglikli gorunuyor.
Semt pazarini ben de cok merak ediyorum,İstanbul'da neden yok! Ya da var da ben mi bilmiyorum.Her hafta ugrardim.
Balkonunuzu zevkle izlemeye devam ediyorum sevgili Asya Ceylan.
Bol cicekli,mutlu gunler. :)

Çok teşekkür ederim Sevgili Tika.İstanbul'un bazı yerlerinde semt pazarlarını görmüştüm ben ama tabi her yerde olmayabilir.Aslında kendi balkonunuz o kadar harika ki benim balkonum çok boş gelmesi lazım size.Hem bir de şu açıdan bakalım olaya iyi ki de size yakın semt pazarı yok ya bi de olsaydı ;)
Bol çiçekli,mutlu,huzurlu,sağlıklı günler ;)

Asya Ceylan 11-07-2012 08:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Füsun Çağırgan (Mesaj 995187)
Balkonunuz çok güzel, çok beğendim, keyfini birlikte sürelim :D

Kauçuğun yapraklarının zaman zaman amonyaklı su ile silinmesi gerekiyor. Özellikle arka taraflarının. Bazı zararlılara karşı korunuyor ve yaprak rengi ile eti daha iyi oluyor.

Bir litre suya bir çay kaşığından biraz eksik yeterli oluyordu.

Sayın Füsun Çağırgan çok teşekkürler ,inşallah balkonumun keyfi hep yerinde olur da sizede bu keyfi yaşatabilir ;)

Aslında salon bitkilerine dönmeyi tamamen düşünüyorum sırf şu böcek ve bitler yüzünden ama kauçuk içinde mi böyle bişeye ihtiyaç varmış.Bilmiyordum çok teşekkür ederim bilginizi paylaştığınız için.Saygılar ;)

Asya Ceylan 11-07-2012 08:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maviş2 (Mesaj 995259)
Çiçekleriniz çok güzeller. Kavçuğunuzun yapraklarına bayıldım. Bu güzelleri bizlere paylaştınız. teşekürler.:):):D

Sayın Maviş ben teşekkür ederim, yaptığım hobide bilinçlendiysem burdaki üyelerin,sizlerin payınız çok. Saygılar ;)

hira 13-07-2012 18:26

maşallah:p

Türkan 13-07-2012 18:59

sayfan hayirli ugurlu olsun.hersey cok guzel ama ozellikle beyaz gul sardunya ve petunyana bayildim.guzel balkonunda guzel gunler gecirmen dilegiyle.

Asya Ceylan 14-07-2012 10:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hi-ra (Mesaj 997950)
maşallah:p

çok teşekkürler ;)

Asya Ceylan 14-07-2012 10:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Türkan (Mesaj 997956)
sayfan hayirli ugurlu olsun.hersey cok guzel ama ozellikle beyaz gul sardunya ve petunyana bayildim.guzel balkonunda guzel gunler gecirmen dilegiyle.

Teşekkür ederim sağolun.beyaz gülüm malesef şimdi sadece kuru bir dal.sardunyam çiçeksiz.petunyam beni hiç üzmüyor sadece dalları çabuk kırılıyor sulama esnasında;) amin inşallah.

aydilem 14-07-2012 13:38

Sayın Asya Ceylan nihayet fırsat bulup balkonunuzu gezebildim. Herşey çok güzel ellerinize sağlık.

Sadece salon bitkilerine dönme fikrinize katılmıyorum. Çünkü kendi yetiştirdiğimiz bitkilerin çiçeklerini görmek ayrı bir keyf (tabi bence).

Balkon takip hastalığı bendede var. Ayrıca her gittiğim mekanda(restoranlar, çay bahçeleri, evler vs.) gözüm çiçek arar oldu.

Çalışmalarınızı takip ediyor olacağım. Saygılar

Asya Ceylan 14-07-2012 14:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydilem (Mesaj 998242)
Sayın Asya Ceylan nihayet fırsat bulup balkonunuzu gezebildim. Herşey çok güzel ellerinize sağlık.

Sadece salon bitkilerine dönme fikrinize katılmıyorum. Çünkü kendi yetiştirdiğimiz bitkilerin çiçeklerini görmek ayrı bir keyf (tabi bence).

Balkon takip hastalığı bendede var. Ayrıca her gittiğim mekanda(restoranlar, çay bahçeleri, evler vs.) gözüm çiçek arar oldu.

Çalışmalarınızı takip ediyor olacağım. Saygılar

Hoşgeldiniz ;) Evet çok haklısınız ama bu böcek ve bitler beni çok sinir ediyor emek verdiğim bitkilerim gözümün önünde yok oluyorlar.Önlem aldım tabi burdaki bilgiler sayesinde ama geç kaldıklarımda oldu.Salon bitkilerinin yaprakları zehirli olduğu için böceklenme problemleri olmuyormuş.Bu da bana kurtuluş gibi geldi.Mevsimlik,süs bitkilerini almadan durabilecekmiyim bilmiyorum. Bakalım... Saygı ve sevgilerimle

aydilem 17-07-2012 09:36

Ben yeniden bahar geldiğinden yeniden hevesleneceğinizi düşünüyorum. Çünkü banada hep aynısı oluyor. Seneye ''bunları bunları almayacağım'' diyorum. Sonra bi bakmışım ya balkonumdalar ya bahçemde:)

Asya Ceylan 17-07-2012 13:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydilem (Mesaj 999078)
Ben yeniden bahar geldiğinden yeniden hevesleneceğinizi düşünüyorum. Çünkü banada hep aynısı oluyor. Seneye ''bunları bunları almayacağım'' diyorum. Sonra bi bakmışım ya balkonumdalar ya bahçemde:)

:D galiba öyle olacak

Asya Ceylan 18-07-2012 15:51

1 Eklenti(ler)
Atlas çiçeğine benzettiğim ama hiç emin olmadığım arkadaşımın verdiği bir çelik.Nasıl köklendirilir bilmiyorum ama 2 haftadır suda ???
Eklenti 319224
bu bitkinin adı nedir sayfasında da paylaştım

serkan_istanbul 19-07-2012 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya Ceylan (Mesaj 999655)
Atlas çiçeğine benzettiğim ama hiç emin olmadığım arkadaşımın verdiği bir çelik.Nasıl köklendirilir bilmiyorum ama 2 haftadır suda ???
Eklenti 319224

Bu bitki atlas. Suda durmamalı bence direk toprakla buluşturun bir müddet aydınlık ama güneş direk üstüne gelmesin. Ben bahçe toprağı kum ve hazır çiçek toprağını karıştırıp diktim. Saksıya ektiğinizde birde destek çubuğuna bağlayın. Güle güle büyütün çok sulamayın. sevgiler.

Sevgi Durul 19-07-2012 10:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya Ceylan (Mesaj 999655)
Eklenti 319224

Atlas çeliğinizi 3 ya da 4 parçaya bölerseniz, aynı saksıda daha dolgun bir bitkiniz olur. Güle güle büyütün.:)

Asya Ceylan 19-07-2012 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 999934)
Bu bitki atlas. Suda durmamalı bence direk toprakla buluşturun bir müddet aydınlık ama güneş direk üstüne gelmesin. Ben bahçe toprağı kum ve hazır çiçek toprağını karıştırıp diktim. Saksıya ektiğinizde birde destek çubuğuna bağlayın. Güle güle büyütün çok sulamayın. sevgiler.

Çok teşekkür ederim Sn.serkan_istanbul. Yılbaşı çiçeğiyle karıştırmıştım ama bunun boğumları yok ve daha uzun.Kaktüs türünden olduğu için galiba suda durmamalıymış sabah sudan ayırmıştım ve saksıya diktim.Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için iyi günler.

Adil 19-07-2012 14:32

Asya hanım bu bitki kaktüs türünden bir bitki.Hemen ıslak bir toprağa dikin ve yarı gölge bir alanda muhafaza edin.Çok rahat köklenebilen bir bitki.
doğal ortamında yetiştirildiğinde boyları 5 metreye kadar ulasabiliyor.Saksı ortamında yetişen türlerinde ise uzunlukları 55-90 cm. arasında değişir. Gövdesinden uzanarak çıkan sapların ucunda yaz başlarında ucu açık pembe renkli boru ya benzer şehvetli çiçekler açar.Atlas çiçeği açdıkdan 4-5 gün sonra solar.Tohumlar ekilerek **** gövdeden kesilen parçalar aracılığı ilede çoğaltılabilir. Pamuklu bitlere karşı korunmaları daha uzun yaşamalarına yardımcı olacakdır.Yetiştirilmesi için toprağına dere kumu, az miktarda kil ve yanmış çiflik gübresinden oluşan bir toprak hazırlanmalıdır.Yazın çiçeğimize bolca su verilir kışın ise bu miktar iyice azaltılır.Doğrudan güneş ışığından sakınmalı, aydınlık ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilmelidir. Sıcağı seven bitkimize yazın balkonda bakabiliriz. Sıcaklıgın 10 derecenin altına düşmesi bitkimizin gelişimini negatif yönde etkiler.Bitkimize çiçek açdığı dönemlerde ayda iki kere kaktüs gübresi verilir.
Umarım bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız. Kolay gelsin.

Asya Ceylan 19-07-2012 14:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 999937)
Atlas çeliğinizi 3 ya da 4 parçaya bölerseniz, aynı saksıda daha dolgun bir bitkiniz olur. Güle güle büyütün.:)

Teşekkür ederim çok mantıklı aslında.Bende bu kadar uzun bir bitkiyi sağlıklı ve hoş görüntüde nasıl tutabilirim diye kara kara düşünüyordum.Çünkü birinin boyu 52 cm diğerininki 55 cm. Çok teşekkürler tekrar ;)

Asya Ceylan 19-07-2012 14:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adil (Mesaj 1000026)
Asya hanım bu bitki kaktüs türünden bir bitki.Hemen ıslak bir toprağa dikin ve yarı gölge bir alanda muhafaza edin.Çok rahat köklenebilen bir bitki.
doğal ortamında yetiştirildiğinde boyları 5 metreye kadar ulasabiliyor.Saksı ortamında yetişen türlerinde ise uzunlukları 55-90 cm. arasında değişir. Gövdesinden uzanarak çıkan sapların ucunda yaz başlarında ucu açık pembe renkli boru ya benzer şehvetli çiçekler açar.Atlas çiçeği açdıkdan 4-5 gün sonra solar.Tohumlar ekilerek **** gövdeden kesilen parçalar aracılığı ilede çoğaltılabilir. Pamuklu bitlere karşı korunmaları daha uzun yaşamalarına yardımcı olacakdır.Yetiştirilmesi için toprağına dere kumu, az miktarda kil ve yanmış çiflik gübresinden oluşan bir toprak hazırlanmalıdır.Yazın çiçeğimize bolca su verilir kışın ise bu miktar iyice azaltılır.Doğrudan güneş ışığından sakınmalı, aydınlık ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilmelidir. Sıcağı seven bitkimize yazın balkonda bakabiliriz. Sıcaklıgın 10 derecenin altına düşmesi bitkimizin gelişimini negatif yönde etkiler.Bitkimize çiçek açdığı dönemlerde ayda iki kere kaktüs gübresi verilir.
Umarım bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız. Kolay gelsin.

Adil Bey çok teşekkür ederim detaylı bilgileriniz için.Aslında pek kolay bulunmuyormuş galiba ama bana kendiliğinden geldi bitki sevdiğimi bilen bir arkadaşım tarafından. Sağolun sizede kolay gelsin ;)

Asya Ceylan 19-07-2012 15:09

1 Eklenti(ler)
Kesilmeden önceki hali...
Eklenti 319389

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024