agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Asya Ceylan / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/27524.htm)

Asya Ceylan 22-05-2012 14:57

Asya Ceylan / Balkon

Merhabalar ;) Çok ufakta olsa işyerime ait balkondaki çiçeklerimi ben de sizlerle tanıştırmak istedim.Bitkilerle sadece son 2 haftadır ilgileniyorum.Hemen hemen hiç bir bilgim yok.Sağolsun ağaçlar.net :rolleyes: yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum sizlerin fikir,yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum...

redsonia 22-05-2012 15:04

sayfanız hayırlı olsun sayın asya... yeni yeni ilgileniyorum demişsiniz eminim seneye balkonlar dolusu bitkileriniz olacaktır buraya takılmaya devam ederseniz...:)) fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz...:))

Asya Ceylan 22-05-2012 15:23

5 Eklenti(ler)
:o son 1 saattir yüklemeye çalışıyorum göründüğü kadar kolay değilmiş

Asya Ceylan 22-05-2012 15:25

ilk kendime ait çiçeklerim; müşterimin hediye ettiği papatyalar (aldığımda çok miniklerdi bu kadar boy vereceğini düşünmemiştim) .semt pazarından aldığım kedi tırnağı..

Asya Ceylan 22-05-2012 15:27

teşekkür ediyorum sayın redsonia inşallah.şimdiden herşeyi saksı olarak düşünmeye başladım bile, yer planları yapıyorum ;)

redsonia 22-05-2012 15:28

maşallah çok güzeller...

Asya Ceylan 22-05-2012 15:33

5 Eklenti(ler)
hangisi güneş hangisi gölge istiyor ayırmalıyım. Günde 2-3 kez yerlerini değiştiriyorum yoksa böylesi pek zevkli olmuyor :rolleyes:

Asya Ceylan 22-05-2012 15:35

Kedi tırnaklarının bu kadar kısa sürede çiçek açtıklarını bilmiyordum güneş gördükten 15 dk sonra çiçeklerini açıyor. Bir de kokulu olsalarmış ...

melih500 22-05-2012 17:57

Sayfanız Hayırlı olsun ne kadar güzel bitkileriniz var. bol çiçekli günler diliyorum :)

Anzac 22-05-2012 20:32

Sayfanız hayırlı olsun. Çiçeklerin bu kadar ile kalmayacağından emin olun. Benim son diyerek aldığım kaç çiçek oldu; halen de devam ediyor...
Bu arada o kadar çiçek arasında benim favorim de kedi tırnağı. Altı farklı rengi bir saksıya diktim. Sanki sihirli bir çiçek, her açan farklı tonda olabiliyor. Dediğiniz gibi yeter ki güneşi görebilsin...

serkan_istanbul 22-05-2012 20:39

Sayfanız hayırlı olsun. Tam yerindesiniz bu siteden çok şey öğreneceksiniz. Zman içinde bizde sizden. sevgi ve saygılarımla

Arbalot 22-05-2012 20:47

Sayfanız hayırlı olsun, ilk mesajınızdaki sonra resimdeki yeşil saksıda bulunan bitki nedir?

elifnaz 22-05-2012 20:52

Sayfanız hayırlı olsun. Eminim yakın zamanda saksılarınızı koymaya yer bulamıyacaksınız. Zira ben her seferinde yeter artık çok oldu diyorum fakat bende olmayan bir tür gördüğümde bir de bakıyorum balkonumda yerini almış. Neyse belli ki bu hastalığa yakalanmışsınız. Geçmiş olmasın hep devam etsin inşallah:)

Asya Ceylan 23-05-2012 08:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arbalot (Mesaj 970971)
Sayfanız hayırlı olsun, ilk mesajınızdaki sonra resimdeki yeşil saksıda bulunan bitki nedir?

teşekkürler inşallah hayırlı olur, yeşil saksıdaki yanlış anlamadıysam tabi difenbahya (fil kulağıda diyorlar) suda bekletilerek köklendirildi.gölgeyi seviyor ama biraz yavaş büyüyor galiba

Asya Ceylan 23-05-2012 08:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifnaz (Mesaj 970978)
Sayfanız hayırlı olsun. Eminim yakın zamanda saksılarınızı koymaya yer bulamıyacaksınız. Zira ben her seferinde yeter artık çok oldu diyorum fakat bende olmayan bir tür gördüğümde bir de bakıyorum balkonumda yerini almış. Neyse belli ki bu hastalığa yakalanmışsınız. Geçmiş olmasın hep devam etsin inşallah:)

Teşekkürler inşallah;) galiba biraz hırs yapıyoruz daha çok olsun o da olsun bu da olsun diye ama kontrolümü kaybetmeden devam etmeyi düşünüyorum (umarım) çünkü işyerim burası ;)

Asya Ceylan 23-05-2012 08:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Anzac (Mesaj 970956)
Sayfanız hayırlı olsun. Çiçeklerin bu kadar ile kalmayacağından emin olun. Benim son diyerek aldığım kaç çiçek oldu; halen de devam ediyor...
Bu arada o kadar çiçek arasında benim favorim de kedi tırnağı. Altı farklı rengi bir saksıya diktim. Sanki sihirli bir çiçek, her açan farklı tonda olabiliyor. Dediğiniz gibi yeter ki güneşi görebilsin...

Teşekkürler :) bende bir saksıya mümkün olduğunca her renginden dikmeye çalıştım.ama bulunduğum yerde satın alabileceğim çok yer yok.Haftada bir gün semt pazarı oluyor işten fırsat bulup almaya gidiyorum.O ağır saksıları taşıyorum koşturuyorum hiç gözüme gelmiyor.Sonra o yeni bitkileri yeni yerlerine yerleştirmek gerçekten başka bir haz(-mış)

Asya Ceylan 23-05-2012 09:00

5 Eklenti(ler)
Yeni eklediğim bitkilerim var galiba sayısı artmaya başlıyor :S

smiy 23-05-2012 09:36

Sayfanız hayırlı olsun, bence de siz bu kadarla kalmazsınız.Çiçek sayısı gittikçe artar forumdaki çoğu kişi gibi (bende dahil) bu son diye diye daha nice çiçek sahibi olursunuz emin olun.
Bol çiçekli günler...

Asya Ceylan 23-05-2012 12:24

4 Eklenti(ler)
Kalanşo,Sıklamen,semt pazarından aldığım Karanfilim ve Minyatür Gülüm.(çelikle yapamadığım gülü 2 dakikada semt pazarından alarak çözdüm) ama yine çelik yöntemiyle ilerleyen zamanlarda tekrar deneyeceğim daha detaylı araştırarak.

Asya Ceylan 25-05-2012 11:47

4 Eklenti(ler)
Çiçeklerimin eski ve yeni fotoğraflarına bakarak aradaki gelişmeyi görmek çok güzel özellikle kedi tırnağının boy atması...Eklenti 300260

çok uzun zamandır vitrinde süs amaçlı duran kupalarımı Gilan hanımın önerisi sonrası değerlendirilmiş hali.Semt pazarından aldım bitkileri sedum olarak satılmıyordu arap saçı gibi bi isim söylenildi ama burdaki arkadaşların sayfalarından gördüğüm kadarıyla sedum olduğuna karar verip aldım.Umarım köklerine zarar vermemişimdir, kupaya sığmaları biraz zor oldu.Yayılıcı özelliğinden dolayı geniş saksılara alıp almama konusunda hala kararsızım?Eklenti 300261

Petunyam pek iyi durumda değil acaba bu mevsimlik bu kadarmıydı çiçekleri tekrar canlı halini seneye mi göreceğim şimdi.çok kısa sürdü :( Eklenti 300262

Bunlarda lale soğanlarım.iyice kurumasını bekliyorum daha sonra serin bir yerde önümüzdeki seneyi bekleyecek.Bu sene ki dikdiğim lalelerim açmadı ya can suyu vermeyi unuttuğumdan :o ya da güneş yetersiz geldiğinden ilk denemem başarısızdı ama olsun umutluyum önümüzde koca bi yaz daha var :p Eklenti 300263

Asya Ceylan 26-05-2012 15:55

3 Eklenti(ler)
vee şimdilik balkonumun son hali;)
Eklenti 300774
Eklenti 300775
Eklenti 300776

Tika 26-05-2012 16:19

Sayın asya ceylan,sayfanız hayırlı olsun.
Kedi tırnağı bitkileriniz çok sevimli görünüyor.Ben de aldım fidanlıktan bir fide,beyaz açıyor benimkisi.Sizinkiler renk renk,çok güzel olmuşlar.
Barış çiçeğiniz de çok sağlıklı görünüyor.Minik bir fil kulağı da gördüm sanki. :) Yerini severse hızla büyüyor.
Bol çiçekli günler. :)

Asya Ceylan 28-05-2012 08:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tika (Mesaj 973603)
Sayın asya ceylan,sayfanız hayırlı olsun.
Kedi tırnağı bitkileriniz çok sevimli görünüyor.Ben de aldım fidanlıktan bir fide,beyaz açıyor benimkisi.Sizinkiler renk renk,çok güzel olmuşlar.
Barış çiçeğiniz de çok sağlıklı görünüyor.Minik bir fil kulağı da gördüm sanki. :) Yerini severse hızla büyüyor.
Bol çiçekli günler. :)

Sayın Tika beğenileriniz ve mesajınız için teşekkür ederim.Umarım hayırlı olur.Evet kedi tırnakları farklı renklerde almaya çalıştım aslında daha çok küçükler büyüdükçe daha gösterişli olurlar inşallah.Barış çiçeğim bana o haliyle hediye geldi böyle sağlıklı kalabilmesini sağlayabilirim inşallah.O minik fil kulağını annemden zor aldım evdeki daha büyük tabi biraz arsız bi çiçek galiba yerini sevince tabi ;) Yeni aldığım bitkilerim var onlarıda uygun zamanda paylaşacağım. Sizlerede bol güneşli,çiçekli günler...

serkan_istanbul 28-05-2012 10:16

Maşallah şık bir balkon olmuş. Şimdilik bu kadar ama daha sonra yer bulamaya bilirsiniz dikkat :)

Asya Ceylan 30-05-2012 16:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul (Mesaj 974563)
Maşallah şık bir balkon olmuş. Şimdilik bu kadar ama daha sonra yer bulamaya bilirsiniz dikkat :)

Teşekkürler.Evet bu gidişle öyle olacak galiba ama olsun önemli değil balkonda oturarak zaman geçirmiyorum iş yerime ait balkon.sadece onları sulamak ve kontrol etmek için bir de sağ sola dönebiliyim yeter ;)

gilan 30-05-2012 19:25

Deliliğimiz yavaş yavaş size de bulaşmış, hayırlı olsun. :D

Çok şirin, renkli çiçekler seçmişsiniz. Saksı düzenlemeleriniz, çakıl taşları ve ortamdaki aksesuarlar da ayrıca hoşuma gitti. Ben her zaman bitkileri sadece yetiştirmek yerine güzel bir şekilde de sergilemeyi sevmişimdir. :)

Kupalar bence çok güzel olmuş. Yayılıcı sedum yerine daha dallı uzayan sedumlardan olsa belki daha uzun süre ufak saksıda kalabilirdi. Bence şimdilik böyle dursun, görüntü bozulmaya başlarsa düşünürsünüz.

Maalesef petunya için pek umut yok gibi. Petunya konusunda hala hepimizin yaşadığı bir sorun bu. Keyifli keyifli giderken birden yapış yapış olmaya başlıyor ve aniden ölüyor. Bu nedenle petunya almaktan vazgeçenler bile var. :( Petunya zaten tek yıllık bir çiçek, o yüzden sezonu tamamlasa bile büyük ihtimalle gelecek seneye kalmazdı.

Laleri ne zaman dikmiştiniz? Lalenin açmak için bir süre soğuklamaya ihtiyacı oluyor.

Bu yeni hobinizde başarılar dilerim. :)
Bir bakarsınız, şu köşeye bir çalı türü bitki mi koysam, bu tarafa sarmaşık mı sardırsam derken kendinizi kaybetmişsiniz. :p

Yaylacı 30-05-2012 20:48

Sayın Asya Ceylan sayfanız hayırlı olsun, çok şirin balkonunuz var her ne kadar iş yerinin balkonu olsa da sizin balkon sayılır.Yakın zamanda bizim tutulduğumuz o tatlı hastalığa siz ve işyerinizdeki diğer çalışanlarda yakalanır merak etmeyin :) Benim terasımda keyifle oturup çay içiyorduk artık bitkilerin arasında yürümek bile zorlaştı, kedi tırnağı veya diğer adıyla ipek çiçekleri tohumla kolay üretilebiliyor. Çiçek sonrası oluşan tohumları saklayın uygun zamanda uygun şartlarda ekerseniz bir sürü yeni çiçeğiniz olur.
Yakın bir zamanda bitkilerinizi yavaş yavaş eve taşımaya başlarsınız çünkü zamanla artık onları özlemeye başlayacaksınız, her an yanlarında olmak isteyeceksiniz. Saygılar efendim...

Asya Ceylan 31-05-2012 12:19

[QUOTE=gilan;976125]Deliliğimiz yavaş yavaş size de bulaşmış, hayırlı olsun. :D

Çok şirin, renkli çiçekler seçmişsiniz. Saksı düzenlemeleriniz, çakıl taşları ve ortamdaki aksesuarlar da ayrıca hoşuma gitti. Ben her zaman bitkileri sadece yetiştirmek yerine güzel bir şekilde de sergilemeyi sevmişimdir. :)

Kupalar bence çok güzel olmuş. Yayılıcı sedum yerine daha dallı uzayan sedumlardan olsa belki daha uzun süre ufak saksıda kalabilirdi. Bence şimdilik böyle dursun, görüntü bozulmaya başlarsa düşünürsünüz.

Çok sevindim beğendiğiniz için teşekkürler.Deneme yanılma yoluyla baya birşey öğreneceğim gibi gözüküyor.İlk başta toprak gözükmesin diye çakıl taşlarını çokca koydum.Ama ağırlık yapıyor,hava almasını engelliyor gibi geldi bir de toprağın kuruduğunu pek göremiyorum karıştırmak havalandırmak istediğimde toprağı biraz uğraştırıyor.Bende çakıl taşlarının sayısını azalttım.ilerleyen zamanda belki hepsini kaldırabilirim.
Yemeğin tadından önce görüntüsü bizi etkilemelidir diye düşünenlerdenim bende ;)

Sedumları aslında bulduğuma şaşırdım burda haftada bir açılan semt pazarından aldım.Önceki haftalarda hiç yoktu.Sadece 1 haftalığına getirmişler (benim için;) ) talep olmadığı için artık getirmiyorlar.Ve satan kişi onların sedum olduğunuda bilmiyordu.Köklerini çok sıkıştırdım yerlerinden memnun değiller diye düşünüyorum biraz daha onların seyrine doyuyum sonra hepsini geniş saksıya almayı düşünüyorum.Tavsiyeniz için çok teşekkürler.

Asya Ceylan 31-05-2012 12:21

Maalesef petunya için pek umut yok gibi. Petunya konusunda hala hepimizin yaşadığı bir sorun bu. Keyifli keyifli giderken birden yapış yapış olmaya başlıyor ve aniden ölüyor. Bu nedenle petunya almaktan vazgeçenler bile var. :( Petunya zaten tek yıllık bir çiçek, o yüzden sezonu tamamlasa bile büyük ihtimalle gelecek seneye kalmazdı.

Laleri ne zaman dikmiştiniz? Lalenin açmak için bir süre soğuklamaya ihtiyacı oluyor.

Bu yeni hobinizde başarılar dilerim. :)
Bir bakarsınız, şu köşeye bir çalı türü bitki mi koysam, bu tarafa sarmaşık mı sardırsam derken kendinizi kaybetmişsiniz. :p[/QUOTE]

Petunyalarım geçen hafta tamamen gitmişti.Ama pazardaki yaşça olgun ve fazlasıyla tecrübeli olduğunu düşündüğüm kişi kovanın içinde yarım saat bir saat beklet susuz kalmıştır dedi.Ki hergün suluyordum saksının altından su akana kadar.Ama suyu emmiyormuş.Sadece üsten alıp saniyesinde alttan çıkıyordu suyu.Şimdi kova içinde bekletiyorum yarım saat kadar,toprağı çok güzel nemleniyor.Kendini çok hızlı toparladı şimdilik herşey yolunda ;)

Laleri ocak sonu gibi galiba ekmiştim.Burdaki belediye çalışanlarıyla birlikte.Belediyemizin laleri açtı benimkiler açmadı malesef.Kıyaslama yapmamın sebebi belediye çalışanlarından almıştım kaliteli soğanlar olduğunuda biliyorum ama.Şimdi karanlık ve serin bir yerde bekletiyorum.Bakalım inşallah ikinci denememde olacak.

Kesinlikle bitkiler ve hayvanlarla uğraşmak insana huzur veriyor.Ama bir insanoğlu o huzuru bir çırpıda bozabiliyormuş...
Ben bitkilerimi sevdim inşallah onlarda beni sevmiştir :o

Asya Ceylan 31-05-2012 12:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yaylacı (Mesaj 976182)
Sayın Asya Ceylan sayfanız hayırlı olsun, çok şirin balkonunuz var her ne kadar iş yerinin balkonu olsa da sizin balkon sayılır.Yakın zamanda bizim tutulduğumuz o tatlı hastalığa siz ve işyerinizdeki diğer çalışanlarda yakalanır merak etmeyin :) Benim terasımda keyifle oturup çay içiyorduk artık bitkilerin arasında yürümek bile zorlaştı, kedi tırnağı veya diğer adıyla ipek çiçekleri tohumla kolay üretilebiliyor. Çiçek sonrası oluşan tohumları saklayın uygun zamanda uygun şartlarda ekerseniz bir sürü yeni çiçeğiniz olur.
Yakın bir zamanda bitkilerinizi yavaş yavaş eve taşımaya başlarsınız çünkü zamanla artık onları özlemeye başlayacaksınız, her an yanlarında olmak isteyeceksiniz. Saygılar efendim...

Çok teşekkür ederim.Aslında iş yerimin balkonunu kullanmam burda daha çok zaman geçirdiğim için hemen hemen 12 saate yakın iş yerindeyim hafta sonuda dahil.Hatta evdeki bitkileri iş yerime taşıyorum.Tek olduğum için bu hastalık sadece beni etki altına alacak ki aldı da galiba ;)
Kedi tırnağının tohumlarını farkettim ama toplamadım bulunduğu saksıya dökülmeleri için gürleşmesini istiyorum.Ama mantığım doğrumu emin değilim.
İlginize teşekkürler saygılar...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024