agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   no_lina / balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26518.htm)

no_lina 15-03-2012 10:52

3 Eklenti(ler)
Sn. alacakaranlık, fikir için teşekkür ederim.

Bu arada ben deneme amaçlı 2 tanesini plastik bir bardağa ayırdım bile. Bakalım nasıl olacak:)

Eklenti 274143

Bu arada diğer domates tohumlarım da çimlenmişler:p sırık domatesler biraz daha seyrek görünüyor ama belki daha sonra çıkar diğer tohumlar da. Biraz sık ekim yapmıştım.

Eklenti 274144

Bir de maydonoz olduğunu düşündüğüm ama emin olamadığımız saksıdaki tohumlar da filizlenmiş:) Tabi bu halleri ile ne oldukları hala belli olmuyor:confused:

Eklenti 274145

ddmk 15-03-2012 10:55

[QUOTE=no_lina;923741]Bugün hiç beklemediğim bir suprizle karşılaştım:p Kornişonlar topraktan başlarını kaldırmış, kimisi ışık bulamayınca boyca uzamış, kimisi de topraktan henüz başlarını yeni kaldırıyorlardı... Hemen üzerlerindeki poşeti kaldırıp, cam kenarında güneş alan bir yere koydum. Bu kadar hızlı çimlenmelerini beklemiyordum doğrusu..

ben kornişonları 5 gün önce içerde ekim yaptım dün merak edip açtım ne bir çürüme var ne de filizlenme aynen duruyorlar :(

ddmk 15-03-2012 10:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 924361)
Mancozep içerikli her hangi bir fungusit olabilir.Zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz.Veya mancozep+metalaxil içerikli bir fungusit isteyin. İlerleyen dönemde kornişonlarınızda yalancı mildiyo (yaprak altlarında zeytin yağı görünümünde lekeler) hastalığı olacak.

http://g1203.hizliresim.com/v/d/3gfgk.jpg

Bu ilaç hem koruyucu hemde tedavi edici olarak daha çok işinize yarayacaktır.

Bende fideciklerimi Sayın adanatarımhanenin bana hediyesi olan mancozep+ metelaxil ilaçla ilaçlıyorum. Bundan önceki domates fidelerimi mantara teslim ettiğim için daha dikkatliyim. Sn adanatarımhaneye burdan tekrar teşekkür ediyorum

ddmk 15-03-2012 11:03

Bir de maydonoz olduğunu düşündüğüm ama emin olamadığımız saksıdaki tohumlar da filizlenmiş:) Tabi bu halleri ile ne oldukları hala belli olmuyor:confused:
Bunlar dere otunu benziyor sayfama bakarsanız dereotunun yaprakları çıkarken böyle oluyor ama tohumları hiç benzemiyordu dereotuna :o
ama yok şimdi farkettim sizin fideciklerde sap var dere otunun sapı olmuyor topraktan sadece 2 tane yaprak çıkıyor:)
http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...ri/26275-2.htm
Daha bilgili kişiler daha net cevap verecektir ******

no_lina 15-03-2012 11:16

Sn. ddmk,

kornişonları ekmeden önce bir süre nemli havlu kağıt içinde bekletmiştim, bu onların çimlenme aşamasını hızlandıran bir işlem. bir de oda sıcaklığında bir yerde durmaları iyi olur. Merak etmeyin yakında onlar da çıkacaktır, henüz kendilerini hazır hissetmiyor olabilirler;)

Ben de mancozep+ metelaxil ilacını nerden temin edebilirim diye araştırıyorum hala.

Biraz daha büyüsünler maydonoz mu değil mi yakında belli olur sanırım:)

ddmk 15-03-2012 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 925710)
Sn. ddmk,

kornişonları ekmeden önce bir süre nemli havlu kağıt içinde bekletmiştim, bu onların çimlenme aşamasını hızlandıran bir işlem. bir de oda sıcaklığında bir yerde durmaları iyi olur. Merak etmeyin yakında onlar da çıkacaktır, henüz kendilerini hazır hissetmiyor olabilirler;)

Ben de mancozep+ metelaxil ilacını nerden temin edebilirim diye araştırıyorum hala.

Biraz daha büyüsünler maydonoz mu değil mi yakında belli olur sanırım:)

Sn adanatarımhane olmasa bende bulamazdım çünkü adanayı bilmiyorum henüz.
Evet fazla sürmez1 en fazla 2 hafta içinde ne oldukları belli olur

no_lina 17-03-2012 20:06

3 Eklenti(ler)
Bugünümün büyük kısmını bitkilerime ayırdım:)

Öncelikle daha önce bir yerde görüp çok beğendiğim, saksı süslemesini yaptım, çok şirin oldu:D

önce saksılarımı hazırladım.

Eklenti 274586

sonra saksımın kenarına chamaecyparis lawsoniana "Ellwoodii" (Lawson yalancı servisi) diktim.

Eklenti 274587

Hemen yanına nertera granadensis "Astrid" diktim. Sonra safranbolu'da satılan peçeteliklerin bir tarafını çıkarıp, minik maket evi servinin önüne sabitleyerek, beyaz çakıl taşları ile önüne adım taşları yaptım.

Eklenti 274588

ilerleyen zamanlarda minik ilavelerle, minik bir bank, pergole vs gibi, saksıya zenginlik katmayı düşünüyorum:rolleyes:

no_lina 17-03-2012 20:09

4 Eklenti(ler)
Saksı süslememi bitirdikten sonra, fidan olarak aldığım duvar sarmaşığı ve açelya bitkilerimi daha geniş saksılara aldım.

Eklenti 274589

Eklenti 274590

Eklenti 274592

duvar sarmaşığı bir saksıda 3 kök olarak büyümüştü, 3 ayrı saksıya dikerek ayırdım.

Eklenti 274591

Ekrem Uslu 17-03-2012 20:10

http://f1203.hizliresim.com/v/k/3m8hu.jpg

:rolleyes:

no_lina 17-03-2012 20:15

3 Eklenti(ler)
Sıra geldi, roka tohumlarımı ve papatya tohumlarımı ekmeye. Onları da saksılara ekip üzerlerine poşet geçirerek, daha çimlenmemiş olan patlıcan ve biberlerimin yanına koydum.

Eklenti 274593

Eklenti 274594

Sonra filizlenen kornişonlardan bir kısmını ve domatesleri (sırık, oturak, cherry diye plastik bardaklara yazarak) tek tek ayrı kaplara diktim. En çok vaktimi alan da bu oldu;)

Eklenti 274595

Ekrem Uslu 17-03-2012 20:19

Elinize sağlık.Temiz bir çalışma.

Bardakların altını deldinizmi.

alacakaranlik 17-03-2012 20:26

http://f1203.hizliresim.com/v/k/3m8hu.jpg

:)

no_lina 17-03-2012 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 927098)
Elinize sağlık.Temiz bir çalışma.

Bardakların altını deldinizmi.

sn. adanatarımhane, teşekkür ederim.

bardakların altına birer delik açtım, gerçi yoğun sulama yapmıyorum, püskürtme ile suluyorum ama biraz daha büyüdüklerinde kökler derine indiğinde önemli olacak.

beka 18-03-2012 10:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 924838)
Sn. Beka, anlaşılan siz de bitkilerle uğraşmayı çok seviyorsunuz. Ne güzel;)

Sn. cemheat, Teşekkür ederim, dilerim istediğiniz verimi alırsınız. Bu aralar havalar kapalı, güneş göremeyen filizlerin hepsi cama doğru uzamaya başladılar. Bu kadar uzamaları iyi değil sanırım:o

Eklenti 273729

Bu arada cheryy domateslerimin bir kısmı da supriz yapıp güne merhaba demişler bugün;)

Eklenti 273728

Sn No lina, bitkilerle uğraşırken gerçekten çok mutlu oluyorum. Hatta benim çocukların dalga konusu bile oluyorum!
Mesajınızı bugün gödüğüm için geç cevap attım, kusuruma bakmayın!
Bugün hava güneşli olduğu için ben, benim ufaklıkları balkona çıkardım. Sanırım bu onlar için zararlı olmaz.

no_lina 18-03-2012 11:11

Sn. Beka, ben de bitkilerle uğraşırken zamanın nasıl geçip gittiğini anlamıyorum. Sanırım elimde olsa evim arberatuma dönerdi:rolleyes: İleride bahçeli bir ev hayali ile avunuyorum şimdilik;)

Cemil B. 18-03-2012 16:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 927353)
Sn. Beka, ben de bitkilerle uğraşırken zamanın nasıl geçip gittiğini anlamıyorum. Sanırım elimde olsa evim arberatuma dönerdi:rolleyes: İleride bahçeli bir ev hayali ile avunuyorum şimdilik;)

İnşallah dilediğiniz gibi bir eve sahip olursunuz,
benimde en büyük arzum sevdiklerimle ,ailemle birlikte ufakta olsa bir bahçesi olan, kahvaltımızı o bahçede yapabilecegimiz huzurla , mutlulukla ve sağlıkla yaşayabilecegimiz bir ev , inşallah Allah isteyen herkese nasip eder.

beka 18-03-2012 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 927353)

Dilerim istediğiniz gibi bahçeli bir eve kavuşursunuz:)) Gerçekten bitkilerle uğraşmak büyük zevk. İnternette fırsat buldukça Çiçek dolu balkon ve bahçe dizaynlarına bakıyor ve bitkilerle ilgili konuları okumaya çalışıyorum.

Sn.cemheat umarım sizde dileklerinizi gerçekleştirirsiniz:))

Cemil B. 19-03-2012 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beka (Mesaj 927571)
Dilerim istediğiniz gibi bahçeli bir eve kavuşursunuz:)) Gerçekten bitkilerle uğraşmak büyük zevk. İnternette fırsat buldukça Çiçek dolu balkon ve bahçe dizaynlarına bakıyor ve bitkilerle ilgili konuları okumaya çalışıyorum.

Sn.cemheat umarım sizde dileklerinizi gerçekleştirirsiniz:))

İnşallah Sayın Beka , Herkesin istegi gönlünce olsun.

no_lina 19-03-2012 16:42

Sn. cemheat ve Sn.beka güzel dilekleriniz için teşekkür ederim;)

Cemil B. 19-03-2012 17:06

:))

beka 19-03-2012 22:00

Bu arada hava güzel diye balkona güneşe çıkardığım domates fidelerinin hepsi birden sararıp, boynunu bükmüş:(

Cemil B. 20-03-2012 10:45

ben daha benimkileri detaylı incelemedim ama , pek birsey farketmiş gibi gözükmüyordu , rokalarda ve elmalarda

no_lina 20-03-2012 19:42

1 Eklenti(ler)
Kornişonlarımın ilk yaprakları büyüdü ve gerçek yaprakları kendini göstermeye başladı:p

Ben de bir portre fotoğrafını çekeyim dedim;)

Eklenti 275109

ddmk 20-03-2012 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 928619)
Kornişonlarımın ilk yaprakları büyüdü ve gerçek yaprakları kendini göstermeye başladı:p

Ben de bir portre fotoğrafını çekeyim dedim;)

Eklenti 275109

Bir yerde salatalık ilk yaprağını gösterdiği an kendi toprağıyla birlikte asıl yerine dikilmesi gerektiğini okumuştum ve ben bugün asıl yerine aldım ve inanılmaz kök gelişimi vardır

ddmk 20-03-2012 20:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beka (Mesaj 928156)
Bu arada hava güzel diye balkona güneşe çıkardığım domates fidelerinin hepsi birden sararıp, boynunu bükmüş:(

benimkiler 2 gündür sürekli balkonda duruyor

beka 20-03-2012 21:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ddmk (Mesaj 928636)
benimkiler 2 gündür sürekli balkonda duruyor

Ben de anlamadım. Balkonum Güney doğuya bakıyor. Daha çok sabah güneşi alıyor. Sadece biraz esintili. Birinci şaşrtmayı 1.5 hafta önce yapmıştım. Suyunu da toprak nemli kalacak şekilde veriyordum. Acaba balkondaki esintimi yaramadı anlamadım. Fesleğenlerimin rengi de hafif soluklaşmış fakat diri görünüyorlar.

ddmk 20-03-2012 22:03

Resim koyarsanız daha bilgili arkadaş daha net cevaplar verecektir

beka 21-03-2012 20:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ddmk (Mesaj 928696)
Resim koyarsanız daha bilgili arkadaş daha net cevaplar verecektir

Taşınma sırasında fotoğraf makinasının bağlantı kablosuna kaybettiğim için bilgisayara aktarım yapamıyorum. Bu günlerde çok yoğun olduğum için yenisini alamadım. Sanırım bir müddet daha yükleyemeyeceğim.

no_lina 22-03-2012 12:23

3 Eklenti(ler)
Rokalar ne kadar da çabuk çimlendi:) yaprakları da çok şirinmiş:)

Eklenti 275461
Eklenti 275462

Bu arada kıl biberlerim de çimlenmeye başladılar:)

Eklenti 275463

geriye şu an henüz çimlenmeyen patlıcanlarım kaldı. Onları da sabırla bekliyorum bakalım;)

no_lina 22-03-2012 12:27

Sn. beka,

henüz gece sıcaklıkları bitkiler için uygun olmayabilir, hele de yeni filizlenmiş bitkiler için. O yüzden ben bitkilerim biraz boylanıp, kök gelişimini ilerlettikten sonra ve gece sıcaklıkları arttıktan sonra balkona çıkarmayı düşünüyorum. Nisan ayının ilk haftaları olabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024