agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   no_lina / balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26518.htm)

no_lina 05-03-2012 15:04

no_lina / balkon

Merhaba,

Bitki yetiştirme deneyimlerimi burada paylaşmak istedim. Henüz havalar soğuk olduğu için balkona geçmedim. İlk tohum ekim işlerine bugün başladım:)

no_lina 05-03-2012 15:16

4 Eklenti(ler)
Ev ortamında çimlendirme yapacağım için bugün tohumlarımın ekimini yaptım. Tohum ekimi için çok kullanışlı olacağını düşündüğüm plastik ayakkabı saklama kutularını da kullandım. İlk olarak havlu peçete içerisinde tohumları bir süre nemlendirdim daha sonra saksı ve kutuların en alt kısmına daha kaba toprak serdim. Üst kısmına da torf serdim. Tohumları serptikten sonra üzerlerini 1cm civarı torfla örtüp can sularını verdikten sonra üzerlerini kapadım. Hava almaları için kutuların kenarlarında açıklıklar vardı fakat uzun saksılarıma poşet geçirip üzerlerine bir kaç delik açtım.

Eklenti 272508

Eklenti 272509

Eklenti 272510

Eklenti 272511

Filizleri görmek için sabırsızlanıyorum. Filizlerimi daha sonra plastik bardaklara ayırıp çevremdeki insanlara dağıtıyorum. Çok mutlu oluyorlar

no_lina 06-03-2012 15:49

maydonoz tohumlarım hazır

3 Eklenti(ler)
Bugün maydonoz tohumlarımı hazırladım. Bu sefer hemen ekmedim çünkü maydonoz tohumları gerçekten uzun sürede (3 haftayı bulabiliyor) çimleniyor ve çimlenme oranı düşük oluyor. O yüzden bir gün önceden bir kısmını suyun içine bir kısmını da su ile ıslattığım havlu peçete içerisine koydum. Havlu peçete kurudukça tekrar ıslamak gerekir. Bu işlemin çimlendirmeyi hızlandıracağını düşünüyorum. Yarın tohumları ekmeyi düşünüyorum. Saksının bir tarafına suda ısladıklarımı diğer kısmına peçetede ısladıklarımı ekeceğim. Umarım bu sefer başarılı olurum:rolleyes:

Eklenti 272639

Eklenti 272640

Eklenti 272641

Sevgi Durul 06-03-2012 16:06

Sayın no_lina, sayfanız hayırlı uğurlu, bereketli olsun. Tohumlarınızın çimlenme aşamalarını takip edeceğim.

Tohumdan bitki yetiştirmeyi daha çok seviyorum. Başlarını topraktan ilk çıkardıklarında insana yaşama sevinci veriyorlar. Ben ekilecek tohumlarımı henüz ekmedim, havanın biraz ısınmasını bekliyorum. Yaşasın bahar geliyor...

Hatice Tarhan 06-03-2012 18:16

Sayın Nolina maydonoz tohumları ıslandığı içinmi çekimden mi maydanoz tohumun dan çok kadife çiçeği tohumuna benziyor.

yesavas 06-03-2012 19:06

Hayırlı olsun, bereketli olur inşallah...

Ya ben çok aceleciyim galiba, benim salatalıkları saksıya aldım ve bugun domates fidelerimde ilk gerçek yaprakları gördüm, maşallah diyelim bir yandan da:)

no_lina 06-03-2012 21:11

Teşekkür ederim Sn. SDurul ve Sn. Ysavas:)

Sn. Sdurul ev ortamında çimlendirip bir süre sonra ayrı kaplara alacağım ve bu işlem yaklaşık 1 ay sonra olacağı için o zaman Nisan ayının ortaları olacak ve havalar ısınacak. Bence siz de fazla beklemeyin. Geçen yıl biraz geç kalmıştım, saksıdaki bitkilerde ekim ayında meyveler kalmış ama soğuktan güneş göremediğinden olgunlaşamamıştı. O yüzden bu yıl biraz daha erken davrandım.

Sn. Ysavas insan hemen yapraklarını görmek sonra hemen meyvelerini görmek, onalrı tatmak istiyor. Aceleciliğinizi anlıyorum. Ben de bir an önce fizlizleri görmek için sabırsızlanıyorum.

Sn. Hatice Tarhan, ıslamadan önce de tohumların şekli aynıydı. Sanırım türüne göre tohumları da farklılık gösteriyor. Benim tohumlar frenk maydonozu;)

no_lina 07-03-2012 13:12

Sn. Hatice Hanım,

Dün gecenin bir yarısı içime kurt düştü;) Acaba maydonoz tohumu diye başka bir tohum mu ekiyorum diye:confused: Sabaha kadar komplo teorileri kurdum durdum, acaba tohum paketleri mi karıştı, acaba dereotu tohumlarım da vardı onunla mı karıştırdım diye. Nette tohum araştırması yaptım. Dereotu değil. Dediğiniz gibi kadife çiçeği tohumuna çok benziyor fakat ben şimdiye kadar hiç kadife çiçeği tohumu almadım. Paketinde frenk maydonozu yazıyor. Ama nette bu tohumlara benzer bir maydonoz tohumu da bulamadım:( Sanırım gerçek yaprakları çıkana kadar artık ben de emin olamayacağım:eek:

nılgun_dogan 07-03-2012 13:18

Benimde dikkatimi çekti onlar maydonoza benzemiyor.

no_lina 07-03-2012 13:56

2 Eklenti(ler)
Maydonoz (ya da maydonoz sandığım:) tohumlarını da saksıya ektim. Sonra can suyunu verip poşet geçirdikten sonra, diğerlerinden farklı olarak kalorifer peteğine yakın bir yere koydum. Bakalım büyüyünce ne olacak;)

Eklenti 272818

Eklenti 272819

no_lina 07-03-2012 14:03

Sn. Nilgün Dogan,

Gerçekten ben de şüpheye düştüm. Dilerim maydonozdurlar, değillerse de napalım ne çıkarsa bahtıma diyeceğim;)

serkan_istanbul 07-03-2012 16:01

1 Eklenti(ler)
Sayfanızı gezdim. Tohumlarınız maydanoz değil yardımcı olmak için resmini yüklüyorum.Kolaylıklar diliyorum.
Tohumlar kıvırcık veya marul olabilir.

no_lina 07-03-2012 18:52

Sayın Serkan_İstanbul,

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Geçen yıl aldığım tohumlar arasında karışma ihtimali olan dereotu ve maydonoz dan başka tohumum yok. Geçen yıl da maydonoz ekmiştim ama pek verim alamamıştım çok seyrek çıkınca ve taşınınca öylece kalmışlardı. Tohumlarının nasıl olduğunu da hiç hatırlamıyorum:o Yani kıvırcık veya marul olma şansı da yok gibi. Tabi belli de olmaz, belki bir şekilde tohumlarımın arasına karışmış başka tohumlar da olabilir. Sanırım filizlenmeden tam olarak ne olduklarını bilemeyeceğiz:rolleyes:

Mete Tiren 07-03-2012 19:26

Sn no lina tohumlarınız ne dere otu ne de maydanoz. Dere otunun tohumları yuvarkalk bir yapda bulunur ve hafif saydamdır. Tohumlar limon otu tohumlarına benzemektedir. Maydanoz tohumları sıcaklık değişiminden çok etkilenirler biz İzmirde ektiğimiz saksıların üzerine çuval sererek sıcaklık değşimini en aza indirmiş oluyoruz. Sayılar

Hatice Tarhan 08-03-2012 08:07

Sayın Nolina uykularınızı kaçırıp içinize kurt düşürecek kadar kafanıza takacağınızı düşünemedim,fakat maydanoz diye ekip maydanoz beklerken başka bir şeyle karşılaşmak daha çok kafanızı karıştırırdı.

no_lina 08-03-2012 14:09

Teşekkürler Sn. Metetrn, ben de nemli ortamı korumaları için çimlenip belli bir aşamaya gelene kadar poşet kapatıyorum ve oda sıcaklığında tutuyorum.

Sn. Hatice Hanım, haklısınız şu an her ihtimale karşı hazırlıklıyım, hatta ne çıkacağını beklemek daha heyecan verici oldu;)

no_lina 11-03-2012 15:39

Kornişonlardan supriz:)

2 Eklenti(ler)
Bugün hiç beklemediğim bir suprizle karşılaştım:p Kornişonlar topraktan başlarını kaldırmış, kimisi ışık bulamayınca boyca uzamış, kimisi de topraktan henüz başlarını yeni kaldırıyorlardı... Hemen üzerlerindeki poşeti kaldırıp, cam kenarında güneş alan bir yere koydum. Bu kadar hızlı çimlenmelerini beklemiyordum doğrusu..

Eklenti 273369

Eklenti 273370

Ekrem Uslu 12-03-2012 13:38

Sn, no lina.Bereketli hasatlar diliyorum.

Kornişonlarınızın çıkımı gayet güzel.Fakat çok sık ekmişsiniz saksınız en fazla 3 tanesini yetiştirmeya müsait.Fidelerin gerçek yaprakları çıktığında (3. yapraklar,2-3 cm olduğunda) koruyucu olarak mantar ilacı uygulamayı unutmayın. Kornişonlar sırık çeşitmi?

no_lina 12-03-2012 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane (Mesaj 924267)
Sn, no lina.Bereketli hasatlar diliyorum.

Kornişonlarınızın çıkımı gayet güzel.Fakat çok sık ekmişsiniz saksınız en fazla 3 tanesini yetiştirmeya müsait.Fidelerin gerçek yaprakları çıktığında (3. yapraklar,2-3 cm olduğunda) koruyucu olarak mantar ilacı uygulamayı unutmayın. Kornişonlar sırık çeşitmi?

Sn. Adanatarımhane,

Bilerek öyle ektim, çünkü biraz büyüdüklerinde şaşırtma yapacağım ve bir kısmını çevremdeki insanlara vereceğim;) Kornişonların çeşitini tam olarak bilmiyorum açıkcası ama mantar ilacı uygulaması uyarınız için teşekkür ederim. Bildiğiniz ilaç ismi ve ya önerdiğiniz bir isim varsa, bilgilendirirseniz çok sevinirim:rolleyes:

hk50 12-03-2012 15:48

Sn no _lina
Sayfanız hayırlı olsun .Tohumların çimlenme ve şaşırtma devrelerini takip edeçeğim.
Saygılar.

alacakaranlik 12-03-2012 16:19

Sayın no_lina, maydonoz diye ektiğiniz tohumların neticesini sabırsızlıkla beklemekteyim.
çalışmalarınızda kolay gelsin

no_lina 12-03-2012 17:00

Sn. alacakaranlık ve Sn. hk50 teşekkür ederim;)

maydonozları ben de sabırsızlıkla bekliyorum:confused:

Ekrem Uslu 12-03-2012 17:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 924303)
Sn. Adanatarımhane,

Bilerek öyle ektim, çünkü biraz büyüdüklerinde şaşırtma yapacağım ve bir kısmını çevremdeki insanlara vereceğim;) Kornişonların çeşitini tam olarak bilmiyorum açıkcası ama mantar ilacı uygulaması uyarınız için teşekkür ederim. Bildiğiniz ilaç ismi ve ya önerdiğiniz bir isim varsa, bilgilendirirseniz çok sevinirim:rolleyes:

Mancozep içerikli her hangi bir fungusit olabilir.Zirai ilaç bayilerinden temin edebilirsiniz.Veya mancozep+metalaxil içerikli bir fungusit isteyin. İlerleyen dönemde kornişonlarınızda yalancı mildiyo (yaprak altlarında zeytin yağı görünümünde lekeler) hastalığı olacak.

http://g1203.hizliresim.com/v/d/3gfgk.jpg

Bu ilaç hem koruyucu hemde tedavi edici olarak daha çok işinize yarayacaktır.

no_lina 12-03-2012 17:11

Teşekkür ederim Sn. adanatarımhane ;) ilacı hemen araştırmaya başlayacağım.

beka 12-03-2012 19:22

Sayın No Lina şu anda benim evimde aynı sizinki gibi:))

Cemil B. 13-03-2012 12:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi no_lina (Mesaj 923741)
Bugün hiç beklemediğim bir suprizle karşılaştım:p Kornişonlar topraktan başlarını kaldırmış, kimisi ışık bulamayınca boyca uzamış, kimisi de topraktan henüz başlarını yeni kaldırıyorlardı... Hemen üzerlerindeki poşeti kaldırıp, cam kenarında güneş alan bir yere koydum. Bu kadar hızlı çimlenmelerini beklemiyordum doğrusu..

Eklenti 273369

Eklenti 273370

çok güzeller maşallah, bende çengelköy hıyar tohumu sipariş verdim, gelsin hemen ekicem, insallah sizinkiler gibi güzel ve saglıklı olurlar

no_lina 13-03-2012 16:37

2 Eklenti(ler)
Sn. Beka, anlaşılan siz de bitkilerle uğraşmayı çok seviyorsunuz. Ne güzel;)

Sn. cemheat, Teşekkür ederim, dilerim istediğiniz verimi alırsınız. Bu aralar havalar kapalı, güneş göremeyen filizlerin hepsi cama doğru uzamaya başladılar. Bu kadar uzamaları iyi değil sanırım:o

Eklenti 273729

Bu arada cheryy domateslerimin bir kısmı da supriz yapıp güne merhaba demişler bugün;)

Eklenti 273728

alacakaranlik 13-03-2012 16:51

fidelerinizin ışık isteği oluşmaya başlamış. İstedikleri ışığı vermezseniz biraz daha uzar bu çocuklar :) :)

no_lina 14-03-2012 21:26

Sn. Alacakaranlık,

Bu konuda ne yapsam bilemiyorum, havalar da şansa kapalı gidiyor. Ama çok uzamış olanları başka bir yere şaşırtıp biraz daha toprak içine gömerek dikmeyi deneyeceğim bakalım.

alacakaranlik 15-03-2012 08:36

Böyle birşey yapmayın derim. Fideleriniz gövdesi çok hassas bu zamanda . Daha derine yapılacak dikimlerde gövdeye zarar verebilir ve kaybedebilirsiniz.

Yapmanız gereken üzerine yapay ışıklandırma yapın buradan 48. mesaja bakın oradaki gibi bir ışıklandırma yapabilirsinz. Ben biraz uygulamayı geç yaptım ama çiçek oldukları için o boy uzanıklığını telafi edecektir diye düşünüyorum

Saygılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024