agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Balkon ve Terasları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/)
-   -   Fatih / Balkon (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/11972.htm)

Fatih 04-01-2009 17:35

Fatih / Balkon

2 Eklenti(ler)
Bunlarda bana gelen yeni yıllın ilk çelikleri...
Toprakla daha yeni buluştular.
Sanırım kök salmıştırlar...:D
----------------------------------------------------------------------------

Hoya Listesi
Hoya archboldiana “pink” 
Hoya australis 
Hoya bella 
Hoya carnosa ‘crinkle 8’ 
Hoya carnosa ‘hindu rope’ 
Hoya carnosa pink 
Hoya carnosa 'Silver Dust' 
Hoya carnosa tricolor 
Hoya carnosa white 
Hoya compacta lura-lei 
Hoya cumingiana 
Hoya curtisi 
Hoya cv. chouke 
Hoya cv. Jenifer 
Hoya cv. mathilde BE 23 
Hoya cv. minibell 
Hoya davidcumingii 
Hoya dennisii 
Hoya erythrostemma pink 
Hoya finlaysonii 
Hoya fungii 
Hoya kerrii 
Hoya lacunosa 
Hoya lacunosa “tove” 
Hoya linearis 
Hoya loheri 
Hoya ly burma (Hoya sp. Square) 
Hoya memoria 
Hoya nummularioides 
Hoya obscura 
Hoya pubicalyx “red button” 
Hoya pubicalyx “silver pink” 
Hoya pubicalyx GPS 282 
Hoya purpureo fusca 
Hoya shepherdii 
Hoya sp. bogor 
Hoya sp. tanna 
Hoya wayetti 

Fatih 04-01-2009 17:49

Gelenler yukarıda resimde olduğu gibi çok uzundular kesmeye kıyamadım geldiği gibi diktim acaba bir sorun olurmu:confused:

Bir de diktiğim saksının çapı 16 cm bu da problem oluşturur mu:confused:

Çeliği aldığım ana hoyada tomurcuklar vardı.Belki birkaç yıl içerisinde açar mı dersiniz:confused:

Cevaplar için şimdiden teşekkürler:D

Orkun Kırcı 04-01-2009 18:43

Saksı boyutun normal sorun olmaz. Çelikler içinse iki göz kalacak şekilde kesip yeni bir çelik oluşturabilirdin. Ama böylede çok uzun sayılmazlar bence.

Fatih 06-01-2009 21:11

2 Eklenti(ler)
Bunlarda saksıdaki halleri:D

Nejla K. 06-01-2009 21:19

Fatih Bey, mum çiçeklerinizin çabuk çiçeklenmesi dileklerimle, güle güle büyütün.

velveteen 07-01-2009 23:22

İple bağlı olan çelikde eski çiçek tomurcuğumu var? Eğer öyle ise kopartmamalısınız, beklediğinizden daha erken çiçek açabilir, eski çicek oluşumlarından yeniden çiçek açtıklarını biliyorsunuz dimi? Güle güle büyütün.

Fatih 12-01-2009 10:21

Zaten biri yanlışlıkla kırıldığı için gelmişti.Üzerinde tomurcuk var.Ama asla elimi bile sürmedim yani.

Fatih 17-01-2009 18:12

Dün akşam gezmeye gittiğimde evde kocaman bir mum çiçeği vardı.üzerinde çiçeği ve tomurcuğu da vardı.Gözümü çiçekten alamadım.Nasıl büyüttüğünü bu zamana kadar besin verip vermediğini sordum ve bana cevabı şöyle oldu:::
-ne gübre ne besin kullandım.Sadece yumurta suyu verdim dedi.

Fatih 17-01-2009 18:12

1 Eklenti(ler)
bu da bahsettiğim resim...

Fatih 17-01-2009 18:13

Çelikleri nasıl ayırdığını sorduğumda bana:
"önce aşağıdan gelen bir uzantıyı(filizi) toprağa doğru yatırıp üstünü kapatıyorum.Köklenince anneden ayırıyorum" dedi.
Aslında çok iyi bir fikir değilmi?
Hem tuttumu tutmadımı diyede düşünmeye gerek yok:D

Orkun Kırcı 18-01-2009 13:59

İyi fikirmiş bu yaa. Hem fotoda çok güzel. Darısı başımıza artık..

Nejla K. 18-01-2009 14:14

Fatih Bey, çiçeğin resmini siz mi çektiniz? Eğer öyle ise galeride yayınlamanızı öneririm. Çok güzel bir foto... Cep telefonundan çekmekten bir an önce kurtulmalıyım. Tebrikler, darısı sizin ve bizimkilerin başına... Mum çiçeği çoğaltma yönteminizi çok mantıklı buldum, mutlaka deneyeceğim.

Fatih 18-01-2009 14:43

evet Nejla hamın fotoğrafı ben çektim.galeriye ekledim zaten.

İlkin 19-01-2009 09:43

Sayın fatihbrk, misafirliğe gittiğiniz zaman bitki nasıl bir ortamda idi, güneş alıyor muymuş, yoksa ışıklı bir yerde mi sadece, ortam sıcaklığı nasılmış... Merak ettim de. ;)

Fatih 19-01-2009 20:38

sanırım yarı gölge bir ortam ama oturma odasında olduğu için her an aydınlık oda.sıcaklık ise normal oda sıcaklığı idi.

Fatih 19-01-2009 20:39

Ama aklıma takılan kışın başlarında çiçekli ve tomurcuk olmasıydı?Sizce normal bir şeymi?

€brulim 19-01-2009 22:20

gerçekten başarılar dilerim ***. tutar saglıklı büyür

İlkin 20-01-2009 10:32

Sayın fatih teşekkürler ederim cevabınız için... Benim 2,5 metre boyundaki mum çiçeğim de 2 tane çiçek sapı vermişti. Üstelik kuzey'e bakan pencere önünde duruyor, gelişimi şimdilik durdu, çiçek saplarının bahar gibi canlanacağını düşünüyorum, başka çiçek sapı olacak çıkıntılar da oluşuyor... Onun için ümit var mı diye araştırıyorum işte... ;)

Ortam sıcaklığı uygunsa yaz kış çiçek açar derdi Mucip Abim.

Orkun Kırcı 20-01-2009 11:36

Şu çiçek sapı olacak çıkıntıları fotolayabilir misiniz acaba:)

Fatih 20-01-2009 17:58

Bu gün arkadaşımdan yeni bir çelik geldi çokkk sevindirdi beniiiiii:D

Fatih 20-01-2009 18:00

1 Eklenti(ler)
Bu da resmi:D

Fatih 20-01-2009 18:01

Acaba türünü öğrenebilirmiyim:confused::confused:

Orkun Kırcı 20-01-2009 19:17

Sanırım bildiğimiz hoya carnosa.

Fatih 02-02-2009 14:56

benim mum çiçeklerimin köklendiğine emin oldum ancak bir tek eksik olan filiz vermediler.bu gün itibari ile dikileli 1 ay 1 gün oldu.daha erkenmi **** eksiklik varsa yardımcı olun lütfen

İlkin 02-02-2009 16:38

Biraz sabır. ;)

Fatih 03-02-2009 23:46

Sayın ilkin senin mum çiçeğin kaç ay **** yılda filiz çıkartmaya başladı:confused:

frezyab 04-02-2009 09:12

Yaklaşık 6 7 ay önce diktiğim 5 mum çiçeği çeliğinin, 4 ü filiz verdiği halde bir tanesi ilk yaprağını yeni çıkarmaya başladı.
hepsinin dikim zamanı, gübre isteği, saksı boyutu, toprağı ve bulundukları yer aynı fakat gelişimleri farklı oldu.

İlkin 04-02-2009 09:40

Sayın fatihbrk, benim ilk mum çiçeğim burdaki üyelerden sevgili kaseriya'dan gelmişti. 2007 temmuz ayında gelen mum çiçeğim 15-16 yapraklıydı. Sürgün ve yeni yaprakları 1 ay sonra vermeye başlamıştı. Mevsim yaz olduğu için ve gelen mum çiçeği de biraz köklü olduğu için büyümesi hemen gerçekleşmişti. Şimdi 2,5 metre var zannedersem. Bence biraz sabır gerekiyor. Bol ışık varsa, hava da sıcak ise. Sulamayı da aşırı olmayacak şekilde yapıyorsanız elbet sürgünleri ve yaprakları çıkmaya başlayacaktır. Şuan mevsim kış olduğu için hoyalar da dinlenme dönemindeler, baharla birlikte sizdekinin gelişimi de hızlanacaktır.

Fatih 06-02-2009 10:06

Çok teşekkür ederim sevgili İlkin.
Ya ben çok sabırsızım ya da hoyalar dinleniyorlar:D
Umarım yaz aylarında kendinii toplar.Birde yarı gölge ,günün 6 saati neredeyse aydınlık bir yerde duruyor bunun etkisi olabir mi:confused:

pembegül 06-02-2009 15:20

Arkadaşlar ben geçen yaz diktiğim mum çiçeğini beş litrelik plastik su şişesine saksı ile birlikte yerleştirdim kestiğim yerden bantladım saksı şişenin içinde kaldı sularken tepesindeki ağızdan suluyordum kimi balkonda kimi evde her yere gezdiriyordum iki ay kadar şişede durdu çok güzel gelişti iki ayda on yaprak verdi boyuda uzadı ben tekrar onu şişeden çıkardım birkaç yaprağınıda boyu uzasın diye kestim çiçeğim küstü altı aydır olduğu gibi durdu son bir aydır yumurta suyu ile suladım diğer mum çiçeğim hem yaprakları hem boyu büyüdü küsen mum çiçeği dört tane minicik yaprak verdi yani ne yaparsam yapayım mum çiçeğim kendine gelemiyor bu çiçek diğerlerinden çok farklı arkadaşlar sizler benim yanlışlarımı yapmayın çiçeğinize iyi bakın sevgiler..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024