agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni601Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2014, 18:32   #31
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Smile Balkonda Mısır

Mor fasülye olur da mavi ve kırmızı mısır olmaz mı? Aslında şu amerikalıların cam boncuk mısırı (glass gem corn) dedikleri türe bayılıyorum ama o evde olmaz herhalde artık.
Mavi ve kırımızı mısır tohumunu da bulup, saksıya ektim. Bir türlü çimlenmediler. Hayatında bağ bahçe işlerini bilmeyen bir şehirli olarak bir bitkinin bu kadar su isteyebileceği aklıma gelmemişti. Suyu bataklığa çevirince tüm tohumlar çimlendiler. Ama yaz boyu balkonla yeterince ilgilenmeyince düzgüm ürün alamadım.
Mısırımın fotoğrafları: olması beklenen ve benim yetiştirebildiğim

Eklenen Resimler

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 22:13   #32
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Phin Mesajı Göster
Mor fasülye olur da mavi ve kırmızı mısır olmaz mı? Aslında şu amerikalıların cam boncuk mısırı (glass gem corn) dedikleri türe bayılıyorum ama o evde olmaz herhalde artık.
Mavi ve kırımızı mısır tohumunu da bulup, saksıya ektim. Bir türlü çimlenmediler. Hayatında bağ bahçe işlerini bilmeyen bir şehirli olarak bir bitkinin bu kadar su isteyebileceği aklıma gelmemişti. Suyu bataklığa çevirince tüm tohumlar çimlendiler. Ama yaz boyu balkonla yeterince ilgilenmeyince düzgüm ürün alamadım.
Mısırımın fotoğrafları: olması beklenen ve benim yetiştirebildiğim
Yaa bunlar cok sevimli,ilk kez goruyorum.Bu arada sayfaniz hayirli olsun heyecanla yazdiklarinizi okudum.Aslinda kendimi buldum.Bende lotus tohumlarini aldim zengardenden.Ama kıyıp cimlendirmeye cesaret edemedim.Bir bağ evi hayalim var.Gerceklesirse orada golet planim var.Degisik bitkileri denemekten hoslaniyorum onlarin adim adim gelismesi beni heyecanlandiriyor.Bakalim neler olacak ? Merakla bekliyoruz paylasacaklarinizi😀

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 23:46   #33
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Phin merhaba, sayfanız hayrlı olsun. Belli ki araştırma, deneme ruhu fazlaca bir sayfa olacak. Bizlere de merakla ve zevkle takip etmek kalıyor artık. Rastgelsin inşallah.
Nergisler, nilüferler, koiler maşallah maşallah!.. Çok zevkli...

Phin ve sonkez beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 08:46   #34
Ağaçsever

mclog's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2014
Alıntı:
merhaba sayın mclog, aslında yazımda bahsetmedim ama lotusla ilgili en zor aşama toprak bulmak oldu. Dereler, göller vs araştırdıktan sonra (toplamak mümkün olmadı) en sonunda ümitsiz bir şekilde zengarden'ı aradım. İnternet satışlarında olmadığı halde bana gönderdiler ve o toprağı kullandım.
Sanırım lotusu yaşatamama nedenim evin içinde olmasıydı.
Akvaryum mantıklı, hem balık bakma imkanı da olur. Ancak akvaryum dibinde toprak olacağı için su çok çamurlu olacaktır.
Fotoğraf vazonun en temiz hali
Ben de kil toplarının iş görebileceğini düşünmüştüm. Onlar da su içerisinde zamanla çözülecektir tabi, fakat üzerleri perlit ya da cürüf ile kapatılırsa üst kısımlarda bulanıklaşma olmaz sanki. Ayrıca balıkların dışkı ile bitkiye gerekli besini verebileceğini düşünmüştüm.

edelvays58 beğendi.
mclog Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 10:54   #35
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Smile lotus ve koi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Yaa bunlar cok sevimli,ilk kez goruyorum.Bu arada sayfaniz hayirli olsun heyecanla yazdiklarinizi okudum.Aslinda kendimi buldum.Bende lotus tohumlarini aldim zengardenden.Ama kıyıp cimlendirmeye cesaret edemedim.Bir bağ evi hayalim var.Gerceklesirse orada golet planim var.Degisik bitkileri denemekten hoslaniyorum onlarin adim adim gelismesi beni heyecanlandiriyor.Bakalim neler olacak ? Merakla bekliyoruz paylasacaklarinizi😀
Teşekkür ederim. Ben de bir bahçe hayali ile başladım ama bahçe olmayınca balkonu bahçeye çevirdik. Hatta acaba yalıtım yapıp bir bölümünü bahçe haline getirsek mi diye de düşünüyorum

Madem bir gölet planınız var size bir şey göstereyim. Bu projeyi çok sevdim. Şurada yapımı var:
https://www.youtube.com/watch?v=HhPZ3ODfqD0

Hatta belki biyolojik yüzme havuzu da ilginizi çeker :
Biyolojik Yüzme Havuzları | Restorasyon Mimarlık Gezinti

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2014, 10:56   #36
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Phin merhaba, sayfanız hayrlı olsun. Belli ki araştırma, deneme ruhu fazlaca bir sayfa olacak. Bizlere de merakla ve zevkle takip etmek kalıyor artık. Rastgelsin inşallah.
Nergisler, nilüferler, koiler maşallah maşallah!.. Çok zevkli...
Sevgili YeniGine, teşekkür ederim, çok naziksiniz

YeniGine beğendi.
Eski 10-12-2014, 11:01   #37
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

lotus ve koi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mclog Mesajı Göster
Ben de kil toplarının iş görebileceğini düşünmüştüm. Onlar da su içerisinde zamanla çözülecektir tabi, fakat üzerleri perlit ya da cürüf ile kapatılırsa üst kısımlarda bulanıklaşma olmaz sanki. Ayrıca balıkların dışkı ile bitkiye gerekli besini verebileceğini düşünmüştüm.
Aslında akvaryumcular su bitkileri için değişik bir tür taban malzemesi kullanıyorlar. Adını unuttum. Bu bitkili akvaryumlar, aquascapes ayrı bir dünya. Sizin ilgi alanınıza girer sanırım.
Şu adreste değişik bir çözüm kullanmış, lotus için de uygun olabilir :
Bitkili Akvaryum Taban Kurulumu | Akvaryumda.com Akvaryumda Buluşalım!

YeniGine beğendi.
Eski 10-12-2014, 11:06   #38
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Smile Limon Çekirdeği Projesi

Limon çekirdeklerini kahve fincanında yetiştirme projesine de bir kendin yap sitesinde rastladım.
Derince bir fincanın dibine drenaj için çakıl, üstüne toprak dolduruyorsunuz. Daha sonra suda bekletilmiş limon çekirdeklerini dizip, dekoratif olsun diye en üstü minik çakıllarla örtüyorsunuz.
Benimkiler bir türlü çimlenmeyince çakılları kaldırdım. Bir süre sonra çekirdekler çimlenmeye başladı. Bunun üzerine evde tüketilen limon, mandalina ne çekirdeği bulursam toprağın üzerine bırakıyorum. Bazıları çimleniyor.
Masanın üzerinde böyle bir görüntü oluyor

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2014, 11:53   #39
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Atom Bombasından Kurtulan Ağaç – Ginkgo

Geçenlerde fidanlıkta gezerken Ginkgo Ağacı denince dikkatimi çekmişti. Yakından bakınca yaprakları değişik gelmiş, eve almaya da niyetlenmiştim. Yalova’da fidanlıkta rastlayınca, balkon ormanıma hemen ekledim. Sonra ağaç hakkında biraz daha okuyunca ne kadar ilginç olduğunu gördüm.

Vikipedi’de başlangıç cümleleri bile çarpıcı:”Günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır."

Çok dayanıklıymış, dayanıklılık konusunda en uç örnek Hiroşimada yaşanmış. Atom bombasının patladığı noktaya 1-2 kilometre mesafede yer alan dört ginkgo ağacı, bu alanda patlamadan sağ çıkan ve hayatiyetini bugün de sürdüren yegane canlı varlıklar olmuşlar.
Devamı ilginizi çekerse şurada var :
https://balkonda.wordpress.com/2014/...n-agac-ginkgo/

İki yıldır bizim balkonda yavaş yavaş büyüyor. Narenciyelerin sürekli böceklenmesine karşın böcekler bu ağaca hiç uğramıyor. Dayanıklılığı ve bu böceklenmeme durumu nedeni ile bence balkona çok uygun bir ağaç.

Eklenen Resimler

Eski 10-12-2014, 13:18   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Sevgili Phin, sayfanıza bayıldım gerçekten. Balkonda mısır yetiştirmek aklıma en son gelecek şeydir her halde:-))). Çok ilginç geldi. Ama site bahçesinin gözlerden ırak bir köşesine bir kaç tohum sokuştura bilirim. :-))). Gingko biloba ağacı ile ilginç bilgiler okumuştum,ama balkona o kocaman ağacı yine sığdıramazdım. :-)). Meyvelerinin insan sağlığına çok yararlı olduklarını okumuştum. Özellikle beyin fonksiyonlarını desteklemede.
Evet,ilginç bitkilerle,özellikle mum çiçekleri ile çok ilgiliyim. Onun için ev ve balkonuma ancak onları sığıdırabiliyorum. Bunun dışında tohumdan yetiştirmeye bayılıyorum. Cebimde ya da çantamda,bir yerlerden toplanmış ve peçeteye sarılmış çiçek tohumları her zaman vardır.:-)))

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 16:36   #41
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edelvays58 Mesajı Göster
Sevgili Phin, sayfanıza bayıldım gerçekten. Balkonda mısır yetiştirmek aklıma en son gelecek şeydir her halde:-))). Çok ilginç geldi. Ama site bahçesinin gözlerden ırak bir köşesine bir kaç tohum sokuştura bilirim. :-))). Gingko biloba ağacı ile ilginç bilgiler okumuştum,ama balkona o kocaman ağacı yine sığdıramazdım. :-)). Meyvelerinin insan sağlığına çok yararlı olduklarını okumuştum. Özellikle beyin fonksiyonlarını desteklemede.

Evet,ilginç bitkilerle,özellikle mum çiçekleri ile çok ilgiliyim. Onun için ev ve balkonuma ancak onları sığıdırabiliyorum. Bunun dışında tohumdan yetiştirmeye bayılıyorum. Cebimde ya da çantamda,bir yerlerden toplanmış ve peçeteye sarılmış çiçek tohumları her zaman vardır.:-)))
Sormayın, ceplerimden sürekli tohum çıkıyor, bazen oraya buraya ekiyorum sonra ne olduğunu unutuyorum.
Mısır çok su istiyor, neredeyse bataklıkta yaşayacakmış. Hatta sula sula yetişemeyince mısır tarımının aslında ne kadar zor olduğunu düşündüm.
Site bahçesinde benim de çok fena halde gözüm var. Aslında her sitede küçk bir bostan için yer ayrılsa keşke. Kent bahçeleri batı ülkelerinde şu anda çok revaçta. Gerçi bu hava kirliliğinde yetişen ürün yenir mi bilmiyorum

Ben de mum çiçekleri konusuna hiç bulaşmadım. Bu forumda mum çiçeği çoğaltma kampanyalarının başladığı zamanı hatırlıyorum. Genelde çiçek konusunda başarısızım. Çiçekleri gereğinden fazla kurcalamak gibi kötü bir huyum var

Eski 25-12-2014, 11:52   #42
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Zambak

Kamkatımın dibine ektikten sonra unuttuğum zambak, çiçek açınca büyük bir sürpriz oldu.

Eklenen Resimler

Eski 25-12-2014, 11:56   #43
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Çilek

Çileği hem meyve olarak hem de balkonda çok seviyorum. Balkonda çilek de olsun diye düşündüğümde doğal, eski tip çilek aradım. Sonra komşunun bahçesinde 20 yıldır kendi kendine yetişen çilekler aklıma geldi. Birkaç dalı eve aldık. Çiçeklenip, hızla meyveye dönüşmesini çocuklar da keyifle izliyorlar. Ekimde uzanan dalları toprağa batırıp çoğaltıyorum. Suda da kökleniyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2015, 10:32   #44
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Kelebek maması

Bir dönem kelebekleri balkona çekmek için kelebek maması eklemiştim. Ballı suyun içine geçkin muz dilimleri koydum. Kelebeklerin rahatça konabilmesi için de plastik mandallar yerleştirdim. Balkonum şehrin tam ortasında olduğu için pek kelebek bulamadım ama bu yöntem bahçelik alanlarda çok işe yarıyormuş.
Şurada ayrıntılı bilgi var : Fruit for the Butterflies

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2015, 10:37   #45
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Çok ilginçmiş Sevgili Phin. Anlatımlarınızda oldukça keyifli. Forumu açtığımda yeni bir paylaşım yaptığınızı görünce hemen atlıyorum Balkonunuza. Lütfen daha sık paylaşım yapın. Sevgilerle..

Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2015, 18:38   #46
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
Çok ilginçmiş Sevgili Phin. Anlatımlarınızda oldukça keyifli. Forumu açtığımda yeni bir paylaşım yaptığınızı görünce hemen atlıyorum Balkonunuza. Lütfen daha sık paylaşım yapın. Sevgilerle..
Çok naziksiniz, teşekkür ederim. Soğuk mevsimdeyiz, balkon uykuda ama arşivimi karıştırıp yeni eklemeler yapayım 😊

YeniGine ve Tilki Mete beğendi.
Eski 19-01-2015, 07:09   #47
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sayın Phin sayfanız hayırlı olsun valla maceralarınız süper umarım bitkilerle daha çok macera yaşarsınız ve bizlerede yaşatırsınız

Phin beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 10:45   #48
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günebakan Mesajı Göster
Sayın Phin sayfanız hayırlı olsun valla maceralarınız süper umarım bitkilerle daha çok macera yaşarsınız ve bizlerede yaşatırsınız
Teşekkür ederim sayın Günebakan.

Tilki Mete beğendi.
Eski 19-01-2015, 10:59   #49
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Selluka

Birkaç yıldır selluka'ya göz dikmiştim. İnternette ve bu forumda gördüklerimle bu bitkiye hayran oldum. Sarmaşıkları zaten severim ama İzmir bitkisi olması ve balkonda, saksıda yetiştirmek konularında endişem vardı.
Önce tohumdan yetiştirmeye çalıştım ama ne yazık ki çimlendiremedim. Daha sonra fide siparişi verdim. Üç minik selluka geldi. Hava henüz ısınmamış, kış yavaş yavaş bahara dönüyordu. İstanbul'da mart şartlarına dayanabilen tek çiçek şakayık bence. Hava güne güneşli ve ılık başlayıp, akşama kar atıştıracak kadar değişken olabiliyor. Bu nedenle 2 fideyi balkonda saksıya bir tanesini de evin içinde bir saksıya ektim. Balkondakiler çok acıklı bir şekilde aylarca can çekişir gibi durdular. Bu arada içerideki serpildikçe serpildi.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2015, 11:05   #50
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

selluka

İçerideki serpidikçe, minik bir saksıda sarmaşık ne yapılır diye dertlenmeye başladım. Bir yere sardırılacak hale geldi ama bir yandan da evin içinde olacak mı bilmiyordum. Üç çıtadan bir ayak yapıp, üzerine de daha önce görüp aldığım bir tel küreyi bağladım. Amacım top şeklini vermekti. Selluka İstanbul'un erken baharında mutfak masasında uzamaya devam etti. Haftada bir dallarını toplarlamak gerekiyordu, çünkü bitki aniden uzayıveriyor. Sonunda mutfak masasında yemek yenecek yer azalmaya başlayınca bir köşeye yerleşti. İçeride bol bol sulamak gerekiyor. 2 yıldır fazla yaprak dökmeden yaşıyor ama iç mekanda çiçek açmadı.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2015, 11:09   #51
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

selluka

Balkondaki ise havaların ısınması ile beraber canlanıp hızla uzamaya başladı. Onu da daha önceden duvara sabitlediğim ahşap kafese sarmaya başladım. Yaz ortasına doğru iyiden güçlendi. Hatta bir hafta kadar bakmadığım bir dönemde duvardaki kafesi yerinden sökmüş. Uzamaya uzuyor ama bir türlü çiçek açmıyordu. Her yeni dal tomurcuklandığında çiçek mi diye heyecanla bekledim. Sonunda çiçek açtı.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2015, 11:13   #52
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

selluka

Minik salyangoz şeklinde tomurcuklanan çiçekler, olgunlaştıkça renklenip genişliyorlar. Daha sonra katmanları açılmaya başlıyor. Açıldıkça morlar ve turuncu tonları artıyor. Ne yazık ki hiçbiri tohuma dönmedi. Ama güzel kokulu çiçekleri bol bol açtı.
Kış gelip havalar soğuyunca yaprakları döküldü. Sanırım kış uykusuna yatt, çünkü dallar hala canlı görünüyor. İçerideki her daim aynı şekilde durgun. Bahar geçip havalar ısınınca yeniden canlanmasını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2015, 11:30   #53
Ağaç Dostu

Büyük bir zevkle güzel bir selluka hikayesi okudum. Okurken benim sellukalarımın hikayesi aklıma geldi. Balkonda çok yer kaplayınca çiçek sever birine vermiştim. Ama onun çiçeklerini gören,koklayan onu hep özler. Tekrar tohumdan yetiştirdim ve bir kaç tane. Bir tanesini sabah güneşi alan bir yere ektim. Harika çiçekler açtı,ama kışın üşüdü sanırım ve bir daha canlanmadı. Geçen yıl yine sil baştan. Bu sefer 5-6 kök ve değişik yerlere ektim, kuytu ve daha az yağmura maruz kalacakları yerler. Kökler kuru ise kışın üşümezler diye düşündüm. Şu anda hepsi hayatta görünüyor,üzerlerinde yapraklar var. Demek ki henüz soğuktan etkilenmediler. Ne olur ne olmaz diye bir saksıyı içeri aldım. Ama sellukayı evimin içinde hiç düşünmemiştim sevgili Phin. :-)))

Phin ve akçabardak beğendi.
Eski 21-01-2015, 13:27   #54
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Alıntı:
Limon çekirdeklerini kahve fincanında yetiştirme projesine de bir kendin yap sitesinde rastladım.
Derince bir fincanın dibine drenaj için çakıl, üstüne toprak dolduruyorsunuz. Daha sonra suda bekletilmiş limon çekirdeklerini dizip, dekoratif olsun diye en üstü minik çakıllarla örtüyorsunuz.
Benimkiler bir türlü çimlenmeyince çakılları kaldırdım. Bir süre sonra çekirdekler çimlenmeye başladı. Bunun üzerine evde tüketilen limon, mandalina ne çekirdeği bulursam toprağın üzerine bırakıyorum. Bazıları çimleniyor.
Masanın üzerinde böyle bir görüntü oluyor
Fikir gerçekten yaratıcı. Teşekkürler paylaşım için sn Phin

Phin beğendi.
nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 16:47   #55
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Büyük bir zevkle güzel bir selluka hikayesi okudum. Okurken benim sellukalarımın hikayesi aklıma geldi. Balkonda çok yer kaplayınca çiçek sever birine vermiştim. Ama onun çiçeklerini gören,koklayan onu hep özler. Tekrar tohumdan yetiştirdim ve bir kaç tane. Bir tanesini sabah güneşi alan bir yere ektim. Harika çiçekler açtı,ama kışın üşüdü sanırım ve bir daha canlanmadı. Geçen yıl yine sil baştan. Bu sefer 5-6 kök ve değişik yerlere ektim, kuytu ve daha az yağmura maruz kalacakları yerler. Kökler kuru ise kışın üşümezler diye düşündüm. Şu anda hepsi hayatta görünüyor,üzerlerinde yapraklar var. Demek ki henüz soğuktan etkilenmediler. Ne olur ne olmaz diye bir saksıyı içeri aldım. Ama sellukayı evimin içinde hiç düşünmemiştim sevgili Phin. :-)))
Yazdıklarınızdan benim balkondaki acaba canlanmayacak mı diye endişelenmeye başladım. İçerideki şu anda sağlıkli ama çiçek açmıyor. Acaba küçük saksıda tutup yazın dışarı kışın içeri mi yapmamız gerekiyor?

edelvays58 beğendi.
Eski 31-01-2015, 16:48   #56
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nothing Mesajı Göster
Fikir gerçekten yaratıcı. Teşekkürler paylaşım için sn Phin
Çok teşekkür ederim

Eski 31-01-2015, 19:36   #57
Ağaç Dostu

Selluka kışın dışarıda kesin olmuyor...Yazın açık balkon ya da bahçe ,kışın da kapalı balkon en uygun sanırım.

Phin beğendi.
Eski 18-06-2015, 09:13   #58
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Selluka kışın dışarıda kesin olmuyor...Yazın açık balkon ya da bahçe ,kışın da kapalı balkon en uygun sanırım.
Selluka canlandı 😀
Kışın sonu dallarını kontrol ettim hepsi kuruydu. Ben de bütün kuru dalları kestim. İstanbulda havalar ısınınca, neredeyse sihirli fasülye hızıyla büyüyüp 2 haftada bu hale geldi

Tilki Mete ve Jakin beğendi.
Eski 18-06-2015, 09:17   #59
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mclog Mesajı Göster
Merhaba Sn. Phin,
Sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel ve heyecanlı anlatımınızla çalışmalarınızın devamını bekliyorum.

Lotus ile ilgili olarak killi topral zeminde yetiştiklerini okumuştum. Şöyleki; "İdeal saksı yetiştiriciliği için ölçü, saksı dibinde yaklaşık 25 cm killi toprak ve bir 25 cm de üzerinde su olmalıdır. Ölçü ideal ölçü olup, daha kısıtlı imkanlarla dahi yetişebilen, kanaatkar bir bitkidir." (kaynak: https://www.zengardentr.com/Kutsal-l...u,PR-2673.html). Benim de yeterli yerim olması durumunda çok denemek istediğim bir bitki. Belki bir akvaryum bunun için uygun olacaktır.
Akvaryumla ilgili güzel bir gelişme oldu. Nilüferin böceklenmesinden yıldığım için normal balık akvaryumuna aldım ve sonuç mükemmel. Nilüfer hızla gelişti ve sürekli yeni yaprak veriyor. Belki lotusu tekrar çimlendirme zamanı gelmiştir 😀

telato ve Jakin beğendi.
Eski 19-06-2015, 03:37   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Sn phin , neden bu kadar az fotoğraf paylaşıyorsunuz ? Ne kadar güzel bir balkon ben çok severim böyle farklıca şeyleri daha fazla fotoğraf bekliyoruzz mor fasulyeyi hala yetiştiriyormusunuz ?

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
istanbul, mor fasülye, saksıda, şakayık, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024