agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Balkon ve Terasları
(https)

Beğeni Düzeni4079Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2013, 23:34   #61
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bak, bak hiç bahsetmediği çiçekleri varmış bu küçük hanımın, seni gidi seni)) O son resimdeki sarı çiçekli olan sedum - sukulent türü bir şey mi? Ben o familyaya aşina değilim de forumdan gördüğüm için o şekilde teşhis koydum. Sedum bir de tıpta kan tahlilinde vardı, onu da nerden hatırladıysam şimdi? Yok o sedim miydi? sedimantasyon filan vardı. Neyse, hatlar karışmasın.

Balkonda duvarlara ben de bir şey asamıyorum, çivi bile çakmadık, mecburi birkaç nokta hariç. Çivi çakma şansım olsa, duvarı küçük de olsa ben onu doldurmuştum şimdiye. Bizim balkonu görsen zaten, öyle saçma sapan ki, parmaklık yok, yerine güya sükseli gözüksün diye koyu renk cam var yarıya kadar. Ben de kaç gündür ona birşeyler bağlayıp saksı daha doğrusu küçük kaplara diktiklerimi asmayı planlıyorum, daha doğrusu hayalini kuruyorum. O da olmaz muhtemelen, olsa da çok çirkin durur.

Hurman ne vaziyette peki? Sen de kirli çıkısın, bak. Ben de ayırmıştım çekirdek ama ekmedim.

Muz kabuklarını güller için diye dediğini hatırlıyorum, kompost türü bir işlemden geçirip mi kullanacaksın? Aslında kompost yapabilirsin küçük bir köşede.

berçin beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 23:36   #62
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Son resme bir kez daha baktım, o sarı çiçekli olan seramik çaydanlıkta mı yoksa? Çok şirin olmuştur, yakın çekim isteriz Geçen sene söylemiştin, çaydanlıktan kupadan filan bahsetmiştin, hatırlıyorum

Eski 21-05-2013, 23:39   #63
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Hurmam saksı değişimi için bekleyip duruyor. Çok yavaş gelişen bir bitki.
Muz kabuklarını robotta çekip koymuştum dolaba. Eridiğinde toprağa karıştırıp yeni bitkiyi öyle ekmeyi düşünüyorum. Yani saksı değişimi yaptığım zaman kullanmayı düşünüyorum. Ama enzim yapımı da ilgimi çekmiyor değil hani.

Cymbelina beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 23:43   #64
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Evet kırılmıştı o çaydanlığım. Topraktan yapılma bir çaydanlıktı artık saksı oldu. içinde sedum var .
Tencerem vardı birde onda da biber fidelerim var. Tohumdan ektim. Bir ara resmini eklerim. Tencereyi saksıya çevireceğim diye ne uğraşmıştım. Nerdeyse gözümden oluyordum.

Cymbelina beğendi.
Eski 21-05-2013, 23:58   #65
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Geçen yıl demiştim, şapka çıkarıp önünde eğiliyorum saygıyla

Ben geçen gün bahsettiğim enzimsi karışımı sulandırarak vermeye başladım kobay bitkilere Neticeyi merak ediyorum ama tam sonucu görmek için bir şişe daha hazırlamam gerekebilir çünkü çok çok uzun müddet beklemezmiş şişede hazır olunca.

Ara ara göz attığım bir başlık var, dün de girip baktım tekrardan. yabancı bir kaynaktan alıntı vardı, papaya meyvesini esmer şeker ya da birşeyle bekletip besleyici bir şey elde ediliyormuş. Besleyici dediğim bitkiler için. Papaya yerine başka meyve olur mu diye hayallere daldım. Ancak epey sayfa var, vakit buldukça bakmak isteyen olursa:

Mikrobiyoloji ve Toprak

Eski 22-05-2013, 00:16   #66
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Hayırlı ve uğurlu olsun sevgili Dağçiçeği, ben de senin balkonu gezebileceğim sonunda. Bitkiler çok güzel görünüyor. Hangisinden başlasam bilemedim sarı lilyum mu, kırmızı amarylis mi, fuşya onbiray mı... Paskalyaların da açınca şenlik olacak inşallah. Paylaşımlarını sabırsızlıkla takip edeceğim, sevgiler...

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 01:07   #67
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili dağçiçeği hoşgelmişsin, ne iyi etmişsin... Belli ki güzel bir balkon bizi bekliyor. Sayfan hayrlı, güzel paylaşımlar olsun inşallah.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 08:38   #68
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Hoş geldin Sevgili Gökçe evet en sonunda bende sizleri konuk edebiliyorum. Keşke hepinizle balkonumda ( çok dar sığmayız ama bahçe de olur ) oturup çay , kahve içebilsek. Şimdi Cymbelina yılbaşı çiçeğine verdiğin kahveyse kalsın diyecek ama söz size köpüklü Türk kahvesi ikram ederim

gokcegokce ve Cymbelina beğendi.
Eski 22-05-2013, 08:39   #69
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sevgili Yenigine sizde balkonuma hoş geldiniz. Güzel sözleriniz için çok teşekkürler. İnşallah hepimiz için herşey daha da güzel olur.

Eski 22-05-2013, 17:06   #70
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Heey sevgili dostlar beşçayına buyurmazmısınız ? Yanında simit de var.
Demiştim fakat balkon sayfasında bu tür resimler paylaşmak uygun değilmiş bu yüzden siliyorum. Kusura bakmayın.

Düzenleyen dağçiçeği : 23-05-2013 saat 12:01
Eski 22-05-2013, 17:08   #71
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Harika olurdu..

dağçiçeği beğendi.
Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 17:08   #72
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Tömürcek abisine şikayet ettiğim için utandı herhalde. Nihayet uyanabildi.
Bardak menekşe.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 17:10   #73
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Şeker begonya

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 17:11   #74
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Yumrulu begonya

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 17:22   #75
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Canım, maaşallah hepsine, ne tatlı çiçeklenmişler. Ben de bu begonyaları hep karıştırıyorum, hiç ummadığım çiçek begonya çıkıyor.

Her ikisi için de sorayım: Hep çiçekli mi oluyorlar ya da en azından sardunya gibi sık çiçek verir mi? Yoksa sadece baharda mı çiçekleniyorlar?

Bizde de şu an 2 adet yaprak var hafif büyükçe, o da begonyaymış Üzeri beyaz benekli. Suda beklettim, kök verdi sandım diktim ama halen yeni yaprak filan yok gibi. Çay güzel olmuş, eline sağlık. Gerçekten çay değil mi ama? hani deneysel bir şey olmasın?

Eski 22-05-2013, 17:23   #76
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Kırılmış çaydanlığımı tornavidayı döndüre döndüre altına delik açıp saksı haline getirmiştim. Bu bitki deliliği yaratıcılıkta sınır tanıtmayan bir şey

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 17:25   #77
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Biraz daha yakından çekeyim

Eklenen Resimler

Tika, hozat, berçin ve 9 kişi beğendi.
Eski 22-05-2013, 17:28   #78
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Buda umreden gelen bir komşumun getirdiği hurmalardan yetiştirdiğim hurma. Burada satılan hurmalardan da deneyebilirsiniz. Çimleniyor. Tecrübeyle sabit

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 17:34   #79
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Canım, maaşallah hepsine, ne tatlı çiçeklenmişler. Ben de bu begonyaları hep karıştırıyorum, hiç ummadığım çiçek begonya çıkıyor.

Her ikisi için de sorayım: Hep çiçekli mi oluyorlar ya da en azından sardunya gibi sık çiçek verir mi? Yoksa sadece baharda mı çiçekleniyorlar?

Bizde de şu an 2 adet yaprak var hafif büyükçe, o da begonyaymış Üzeri beyaz benekli. Suda beklettim, kök verdi sandım diktim ama halen yeni yaprak filan yok gibi. Çay güzel olmuş, eline sağlık. Gerçekten çay değil mi ama? hani deneysel bir şey olmasın?
Çok teşekkür ederim canım arkadaşım. Bu iki begonya farklı şeker begonya yumrusuz. Diğeri yumrulu. Yumrulu olanı bahara doğru A101 den almıştım. Aldığımda üzerinde tomurcuk vardı. O zamandan bu yana yavaş yavaş tomurcuk büyütüp çiçek açtı. Hala da çiçekli.
Şeker begonya ise genellikle bu aylarda açmaya başlıyor. Kışa kadar çiçekli kalıyor. Bendeki şekerin çiçekleri katmerli çok hoşuma gidiyor. Sendeki begonya yaprak begonya cinsinden olsa gerek. Eğer bozulma , yaprakta yumuşama falan yoksa bekle yeni yapraklar yoldadır. Umarım bol çiçeklerini görürsün.
Çay has Karadeniz çayı. Korkma deneysel değil. Afiyet olsun

Eski 22-05-2013, 17:44   #80
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bu sıklemeni buraların dağlarından rahmetli babamla alıp saksıya ekmiştim. Benim için çok değerli. Çok güzel fuşya rengi minik çiçekli bir tür. Tohum kapsüllerini oluşturdu. Uykuya dalıyor artık

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 17:51   #81
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Bunlarda evvelki yıl tohumdan yetiştirdiğim sıklemenlerim. Bu yıl ilk kez çiçeklerini görebildim. Yaprağı büyük olanlar bu yılda açmadı. Renkleri sürpriz olacak.
Aslında ilk aldığım zaman üç renk sıklemenim vardı. Bordo , pembe ve beyaz. Bu tohumdan çıkanları bu üç renkte bekledim. Ama açanlar pembe açtı sadece. Bakalım açmayan inşallah seneye açarsa ne renk açacak.

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 18:24   #82
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Kohleramın pek keyfi yoktu. Olduğu yer fazla ışık almıyordu. Saksısını ve yerini değiştirdim. Süsledim , püsledim. İnşallah artık düzelir. Kırk takla attım artık düzelsin birzahmet

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2013, 19:47   #83
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Sayın dağçiçeği,
Sıklamenlerin tohumunu ne zaman ekiyorsunuz? Çimlenmelerini nasıl sağlıyorsunuz?

Çaydanlıktan yaptığınız saksınız çok estetik olmuş.

Kohlerianız güneş görünce kendini toplayacaktır.Benim sabah güneşini alan iki kohleriam var,ikisi de içeride duruyor.Şimdilik gelişmelerinde sorun yok.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 20:29   #84
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Tika hoş geldiniz.
Sıklemenlerin tohumunu tohumlar olgunlaştığında rast gele toprağa saçmış ve balkonda kaderine terketmiştim. ( Açıkcası çimleneceğinden hiç umudum yoktu.)Sulamaya sonbaharda başlamıştım. Yavaş yavaş çimlenmeye başlayınca düzenli sulamaya ve yağmur yağınca ıslanabileceği bir yere koydum. Benim tohumlar sorunsuz çimlendi. Ana yumruların olduğu saksıyı değiştirirken başka saksılara da tohumu farketmeden yaymışım. Bir çok saksıdan ara ara sıklemen yavruları çıktı.

Eski 22-05-2013, 20:49   #85
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Çok şanslısınız Sevgili dağçiçeği,ben sıklamenimi sera içerisine koyduğumdan kaybettim.(Sera bazı türlere hiç iyi gelmiyor;ama neyse ki geçen yaz tohumlarını almıştım.)
Ben de saksılara serpeyim,belki br umut çimlenirler.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 20:57   #86
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

İnşallah çimlenir ve bol bol çiçeklenirler de sizde resimlerini eklersiniz.

Tika ve bay tömürcek beğendi.
Eski 22-05-2013, 21:25   #87
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Efendim, akşam şerifleriniz hayır olsun İşte gene ben, bir takım sorularla karşınızdayım hanımefendi

Lakin, sorudan önce bir husustan bahsetmek isterim müsaadeniz olursa. Oldu mu? Olmuş, tamam, fevkalade hemen bahsedeyim: Arkadaşlarımız bilmez, bizi daha iyi tanısınlar. Şimdik, epey bir zaman önce biz seninle konuşuyorduk ama gecenin körüydü sanırım, senin artık uykun gelmişti ve ütü masasının üstünde uyuya kalmıştın değil mi? Ya da birşeye sinirlenmiştin ve ütü masasını tekme tokat dövmüştün? Ya da, 1 saniye yoksa o ben miydim, birden emin olamadım? Masanın üstünden engelli atlama atleti gibi atlamış da olabiliriz Bunu anlattım ama devamını hatırlayamadım şimdi, bu da böyle bir anımızdır diyeyim ve konuyu kapattım.

Sorularım şunlar:

- Hurmayı kışın içeri mi almalıyız? Kışın balkonda mı durdu seninki?

- Sıklamenin tohumu hiç aklıma gelmezdi, bence de şanslıymışsın, ne güzel kendiliğinden çimlenmişler. Tohumu kum gibi mi oluyor?

Saksı süslerin de çok tatlılar

Eski 22-05-2013, 21:33   #88
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Ben o ütü meselesini unutmuştum. İyi ki hatırlattın. Benim bilgisayarın şarjı bitmişti. Tam senle konuşurken kapanacak. Bende kablo takıp şarjı doldurmak için arayışa geçtim. Ara kablo bulamadım. Aklıma ütü masasının pirizi geldi onu ara kablo gibi kullanıp senle konuşmuştum. Ayyy halimi hatırladıkta gülüyorum.
Neyse çok güldüm soruları cevaplayayım
Hurma kışın içeri alınmalı. Çünkü sıcak iklim bitkisi. Soğuğa pek dayanıklı değil.
Tohumlar kum gibi sayılmaz. Çörek otu gibi belki.
Saksı süslerimi ( mantar olanları ) ben yaptım. Yumurta kolilerini suda ezip ağaç tutkalı ile hamur haline getirip şekil verdim kuruyunca boyadım. Keşke biraz daha büyük yapsaymışım. Nedenini daha sonra söyleyeyim. Sürpriz.

Eski 22-05-2013, 21:55   #89
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Ben o mantarları un ve beyaz tutkal karışımı ile yapılmış olabilir diye düşünmüştüm. Müthişsin. Minyatür bahçen için de böyle şeyler yapabilirsin, hem bak elin de yatkın. Fimo hamuru denen zamazingodan da yapılabilir ama kim uğraşacak onunla. Toka, takı türü şeylerin artan kısımları da kullanılabilir. Artan derken tüketmiyoruz elbette de, işte kırık çıkık püsür. Totodan çıkan oyuncak (Toto adı, marka, ben ne yapayım?) türü şeyler de olur, sürpriz yımırta işte Az önce minaytür bahçe başlıklarına baktım, oradan Youtube'da videolarından izledim.

Dur, ilk minyatür bahçenin konsepti "Şirinler" olsun Konsept lafına sinir oluyorum ama, tema diyelim, konu diyelim. Sen gene mantar yap, azıcık daha tombik yap, üzerine kapı ve pencere çizersin. Ama minik boy Şirin bulmamız lazım. Neyse, şirinleri çok severim, dayanamadım.

Eski 22-05-2013, 22:12   #90
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Yarabbim bu kadar olur yaaa. Valla sende var bir şey. Beyin mi okuyorsun arkadaşım. Böcek kamera falan mı koydun evime yoksa ?
Yemin ediyorum bu mantarları büyük yapsaydım şirin köyü yapardım dedim. Aslında itiraf edeyim bu ilk kızımın aklına geldi. Şirinler bir ara sürpriz yumurta dan çıkıyordu. Benim çocuklar biriktirmişlerdi.
Senden korkulur arkadaşım. Tırstım valla.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024