agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

dongyul 25-08-2016 13:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1476836)
Ehm, kem-küm, biz de sıraya kaynak yapalım çaktırmadan...

Neden olmasın tohum yeterli çıkarsa paylaşıma açıp talep de bulunabilirsiniz ^^

dongyul 25-08-2016 13:23

3 Eklenti(ler)

Kışlık sebzelerin baş tacı kıvırcık

Havaların serinlemesiyle kıvırcık ekimi başladı.. Aşama aşama sizlerle paylaşmak istiyorum.

- Salatalıklar sökülüp yeri kazıldı, gübresi döküldü ve şerbet yapılıp toprağın üst yüzeyi ıslatıldı...

- Her adaya 3 sıra damlama çekildi.

- Malç naylonu çekildi.

- Malç naylonuna delikler açıldı.

- Son olarak kıvırcık ekildi...

Eklenti 625962

Eklenti 625963

Eklenti 625964

- Sık ekmemim nedeni kıvırcıkları yaprak yaprak topladığım için bu sıklık gayet iyi...

- Malç naylonu yapmamın nedeni kıvırcıkların yapraklarının toprak olmaması ve eylül sıcaklıklarında toprak neminin kaybedip kıvırcığın zarar görmesini engellemek. Toprağın sürekli nemli kalmasını amaçladım ^^

Resulgur 25-08-2016 14:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1477206)

Kışlık sebzelerin baş tacı kıvırcık

Havaların serinlemesiyle kıvırcık ekimi başladı.. Aşama aşama sizlerle paylaşmak istiyorum.

- Salatalıklar sökülüp yeri kazıldı, gübresi döküldü ve şerbet yapılıp toprağın üst yüzeyi ıslatıldı...

- Her adaya 3 sıra damlama çekildi.

- Malç naylonu çekildi.

- Malç naylonuna delikler açıldı.

- Son olarak kıvırcık ekildi...

Eklenti 625962

Eklenti 625963

Eklenti 625964

- Sık ekmemim nedeni kıvırcıkları yaprak yaprak topladığım için bu sıklık gayet iyi...

- Malç naylonu yapmamın nedeni kıvırcıkların yapraklarının toprak olmaması ve eylül sıcaklıklarında toprak neminin kaybedip kıvırcığın zarar görmesini engellemek. Toprağın sürekli nemli kalmasını amaçladım ^^

Sn. dongyul emeğinize sağlık çok nizami bir dikim olmuş..

Marul fidelerini kendiniz mi yetiştirdiniz? Ya da nereden temin ettiniz .

dongyul 25-08-2016 16:37

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1477214)
Sn. dongyul emeğinize sağlık çok nizami bir dikim olmuş..

Marul fidelerini kendiniz mi yetiştirdiniz? Ya da nereden temin ettiniz .

Sayın Resulgur; teşekkür ederim... biliyorsunuz ki biraz düzen konusunda takıntılıyım :cool:

Marul fidelerini ve bir çok fideyi çatı katının balkonunda kendim yetiştiriyorum..

Fide tesisimden kareler;

Eklenti 625989

- Red Russian kale; Sayın Bahcedenn geldi. Çok teşekkür ederim..

Eklenti 625987

- Karnabahar ve beyaz lahana fideleri;

Eklenti 625988

- Tohum etkinliğinden gelen kıvırcıklar;

Eklenti 625991

- Mizuna (Sayın Lonicera'dan geldi çok teşekkür ederim) ve Çin marulu.

Eklenti 625990

Bunları üretebiliyorum ancak ilk brokoli, karnabahar, beyaz lahana ve mor lahana fidelerini parayla ziraattan almak zorunda kaldım ^^

Bugün yedikule marul tohumlarını ektim, hayırlı bereketli olur inşallah ^^

Resulgur 25-08-2016 16:42

Hay maşallah. Görmek istediğim şey tam da buydu . Çok teşekkür ederim. Bereketli olsun sn. Dongyul [emoji4]

YeniGine 25-08-2016 23:28

Maşallah maşallah sevgili Dongyul emeklerine sağlık, harika görünüyorlar...

Ufak ufak ben de marul tohumlarını ekmeyi düşünüyorum. Komşumun bahçesine dikerim diye düşünüyor idim, fakat bahçe kışın her daim çamur halde bazı bazı su birikintileri bile mevcut oluyor. Bahçede su gideri yok, drenaj yok. Komşum bahçeye dikersek çürürler dedi. Ne önerirsin, şimdiden teşekkürler.

dongyul 25-08-2016 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1477276)
Maşallah maşallah sevgili Dongyul emeklerine sağlık, harika görünüyorlar...

Ufak ufak ben de marul tohumlarını ekmeyi düşünüyorum. Komşumun bahçesine dikerim diye düşünüyor idim, fakat bahçe kışın her daim çamur halde bazı bazı su birikintileri bile mevcut oluyor. Bahçede su gideri yok, drenaj yok. Komşum bahçeye dikersek çürürler dedi. Ne önerirsin, şimdiden teşekkürler.

Sayın YeniGine; Bahçeyi derinlemesine belleyip temizleyin marul, kıvırcık ekeceğiniz yeri yükseltin bahçenin bir kısmınıda alçakta tutup suyun belli bölgede birikmesini sağlayın... Zaten Marmara bölgesi ekim kasım sonuna kadar çok fazla yağış almıyor şimdi ekerseniz o zamana kadar yersiniz sonrasında çürürse de çürüsün ^^

dongyul 30-08-2016 10:06

4 Eklenti(ler)

Sonbaharın gelişi

- Havalar serinler son kez yazlık bitkiler neşelenir taze çıtır çıtır meyve verirler...

- İkinci posta ekilen fasulyeler havaların serinlemesiyle neşelenmeye başladılar. Havalar serinlemesiyle daha düzgün ve kaliteli ürünler oluşturmaya başladı...

Eklenti 626584

Eklenti 626585

- Aynı şey biberler içinde geçerli sıcaklık arttıkça biberlerde büzülme kalitesiz meyve oluşturma eğilimi olur... Havaların serinlemesiyle biberlerde daha düz ve kaliteli meyve tutumu başladı...

Eklenti 626586

- Rengarenk domatesler; bu sene keşke çok fazla ekseymişim yabancı arkadaşlarım bayılıyorlar... Çok iyi para kazanılabilirmiş... Cherry domateslerin tek dezavantajı kilo yapmıyor topluyorsun topluyorsun bir kilo zor ediyor... 12-13 kök var... 5 - 6 kilo sattım, kendi tükettiklerimiz, çalınanlar ve dağıttıklarım hariç..

Eklenti 626587

Not: Bu cherry domatesleri albenisi çok güzel en üzücü tarafı kendi yetiştirdiğim ürünü yiyemiyorum dokunuyor...

akçabardak 30-08-2016 12:27

Sn. dongyul sebzeleriniz gerçekten çok harikalar ellerinize emeklerinize sağlık, fakat ellerinizle özene bezene emek vererek yetiştirdiğiniz ürünler dokunduğu için tüketememenize üzüldüm.

Uzun kabağın tadına bakabildiniz mi, çiçeklerini akşam ezanından sonra mı açılıyorlar? merakımı bağışlayın, 70 cm. e ulaşmasına çok sevindim, ben en fazla 35 cm.e ulaştırabilmiştim.

Bohça biberlerin karışmasına da üzüldüm, elimde bir miktar tohum var tedarik edebilirim.

dongyul 30-08-2016 12:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1477879)
Sn. dongyul sebzeleriniz gerçekten çok harikalar ellerinize emeklerinize sağlık, fakat ellerinizle özene bezene emek vererek yetiştirdiğiniz ürünler dokunduğu için tüketememenize üzüldüm.

Uzun kabağın tadına bakabildiniz mi, çiçeklerini akşam ezanından sonra mı açılıyorlar? merakımı bağışlayın, 70 cm. e ulaşmasına çok sevindim, ben en fazla 35 cm.e ulaştırabilmiştim.

Bohça biberlerin karışmasına da üzüldüm, elimde bir miktar tohum var tedarik edebilirim.

Sayın Akçabardak; güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

- Bugün sizi andım, uzun kabakları toplamıştım bugüne nasip oldu, tadına bakacağım ^^ Evet genelde akşam üzeri açıyor ve o yüzden tozlaşmadan çiçekler dökülüyor meyve tutumu o yüzden çok az oluyor, ayrıca nem oranın yüksek olduğu zamanlarda meyve tutumu hiç olmadı hep bozuldu... en sonunda söktüm yerine kıvırcık ektim.

- Bohça biberler inşallah seneye yetiştirebilirim ^^ çok teşekkürler...

dongyul 30-08-2016 16:27

3 Eklenti(ler)

Çiçek zamanı

- Annemin yolda bulup batırdığı çiçeklerden biri adını sanını bilmiyoruz... Sukkulentgillerden çok güzel kokusuz bir çiçek açtı görünümü çok etkileyici...

Eklenti 626609

Eklenti 626608

- Zinnia; ismini bilmiyordum şans eseri öğrendim, diğer ismi kirli hanım çiçeğiymiş bu ismini hiç sevmedim bir bayan çiçektir ama ön eki çok kötü..

Eklenti 626607

TCM 30-08-2016 19:43

Bizde de 'kirli hanım' derler.

dongyul 31-08-2016 12:19

2 Eklenti(ler)

Kışlıklar bahçeyi süslemeye başladı...

- Domatesler sökülmeden arasına ektiğim beyaz lahana, mor lahana, brokoli, brüksel lahanası ve aralara iliştirdiğim kırmızı pancarlar... Domatesler tamamen sökülünce ortaya çıktılar ^^

Eklenti 626679

- Fasulyeler sökülüp yerine hemen karalahana ekildi... Anneme kalsa haftaya dolma yapılabilir kıvama gelirmiş ^^

Eklenti 626678

A_NOMAD 31-08-2016 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1477895)
...- Annemin yolda bulup batırdığı çiçeklerden biri adını sanını bilmiyoruz... Sukkulentgillerden çok güzel kokusuz bir çiçek açtı görünümü çok etkileyici...

Yaklaşıp şöyle güzelce bir kokla bakayım dongyul kardeş, sonra bize 'burnunun direği hala sağlam mı' onu söylersin :D :D :D

http://www.agaclar.net/forum/sukulent/1679.htm

dongyul 31-08-2016 19:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1478023)
Yaklaşıp şöyle güzelce bir kokla bakayım dongyul kardeş, sonra bize 'burnunun direği hala sağlam mı' onu söylersin :D :D :D

http://www.agaclar.net/forum/sukulent/1679.htm

Sayın A_NOMAD; çok teşekkür ederim ismini öğrenmiş oldum ancak kokusuna tekrar baktım anneme de baktırdım kokusu yok. Acaba 3 gündür filan açık konumda çiçek solmak üzere o yüzden olabilir mi? ayrıca 2 tane daha tomurcuk var açar açmaz kokusuna tekrar bakacağım ^^

A_NOMAD 31-08-2016 19:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1478063)
...ancak kokusuna tekrar baktım anneme de baktırdım kokusu yok. Acaba 3 gündür filan açık konumda çiçek solmak üzere o yüzden olabilir mi? ayrıca 2 tane daha tomurcuk var açar açmaz kokusuna tekrar bakacağım ^^

Şanslı kullardanmışsınız demek ki :D

Şaka bir yana evet, çiçek geçmek üzere olduğu için koku almamış olabilirsiniz. Bir de sizdeki damat bohçası/şerif yıldızı tipinde olanlar sanırım grandiflora türleri kadar yoğun kokmuyor.

Sıradaki mis(!) kokulu çiçekleri koklayın bakalım, muhtemelen tekrar koklamayacaksınızdır zaten :D :D

dongyul 08-09-2016 21:14

4 Eklenti(ler)

Son durumlar

- Abutionlar tüm yaz çiçeklendi.

Eklenti 627151

- Melisalar açmaya başladı, akşamları mis gibi kokuyor insanın içini ferahlatan bir güzellik.

Eklenti 627152

Eklenti 627153

- Sonunda Muğla Yılan patlıcanı tek bir meyve oluşturdu, hiç verimli değil ve bir daha ekmeği planlamıyorum...

Eklenti 627154

dongyul 14-09-2016 23:32

4 Eklenti(ler)

Kış geliyor...

- Son sıcaklar kışlık ürünleri olumsuz etkilerden, yazlık ürünlere son bir umut veriyor...

- Üçüncü posta ekilen fasulyeler; 4-5 çeşit fasulye karışık olarak ekildi... en sevileni turşuluk sarı fasulye... Tadı, lezzeti mükemmel.

Eklenti 627493

Eklenti 627496

- Son sıcaklar patlıcanlara da bir umut oldu, döküyor da döküyor... Üstlerindeki patlıcan sayısı son durumu anlatıyor.

Eklenti 627495

- Kıvırcıklar, kızgın güneşin etkisiyle bir kısmı telef oldu, bir kısmını altlarına yaydığım siyah örtü yaktı sonuç olarak siyah örtüyü kaldırdım hata yapmışım onu anladım... Şuan ki durumları gayet iyi.. Kıvırcıkların arasına mizuna diktim ^^

Kış gelmeden kıvırcıkların üzerine sera demirleri çekildi... kışın üstleri kapatılacak...

Eklenti 627497

dongyul 16-09-2016 13:08

2 Eklenti(ler)

Büyük Serada son durum...

- Büyük seraya ikinci posta olarak alakır etlisi domatesi dikmiştim ancak domatesleri kırmızı örümcek ve akdeniz beyaz sineği rahat bırakmadığı için sökmek zorunda kaldım... yerine hemen kıvırcıklar ekildi...

- Seranın en dış kısmına geç karnabahar dikildi, daha sonraki sıralarda karışık kıvırcık fideleri dikildi...Ortada da iki sıra brokoli var... brokoliler kafa yapmaya hazırlanıyorlar ^^

Eklenti 627646

Eklenti 627647

dongyul 17-09-2016 18:37

5 Eklenti(ler)

Kışlık ürünler sıkı çalışıyor...

- Bağ ile ilgilenemediğim için oraya kışlık ürün halen ekemedim... O yüzden kışlık ürünler ağırlıklı olarak bahçeye ekiyorum... Biraz zamanım olursa bağa turp çeşitleri, lahana çeşitleri ve ıspanak ekeceğim...

Karışık bir sebze adası oluşturdum; içine beyaz lahana, brokoli, mor lahana, brüksel lahanası, çin lahanası, kale, kırmızı pancar ektim şuan ki durum harika karışık ekim her zaman favorim daha sağlıklı ve yeri çok iyi bir şekilde kullanabiliyorsunuz...

- Üstten kıvırcık ve lahana adası...

Eklenti 627766

- Üstten lahana adası

Eklenti 627767

- Beyaz lahanalar; kafa yapıyor...

Eklenti 627768

- Mor lahanalar; kafa yapma çalışmaları başlamış...

Eklenti 627769

- Kale, mor lahana, kırmızı pancar, çin lahanası

Eklenti 627770

dongyul 18-09-2016 22:15

2 Eklenti(ler)

Günlük hasat

- Üçüncü posta ekilen fasulyeler; bence en lezzetli fasulyeler diyebilirim.

Eklenti 627921

- Tatlı patatesler deneme amaçlı söküldü...
Tadı mükemmel ötesiydi....

Eklenti 627915

tarla kuşu 19-09-2016 22:29

Maşallah hepsi harika gözüküyor. Şu fasulye yetiştirmeyi bir türlü beceremedim :(

dongyul 19-09-2016 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tarla kuşu (Mesaj 1479675)
Maşallah hepsi harika gözüküyor. Şu fasulye yetiştirmeyi bir türlü beceremedim :(

Sayın Tarlakuşu; çok teşekkür ederim...

- Fasulye yetiştirmek kesinlikle kolay değil, kök hastalıkları, tohumun kötü olması, ipliklenme, sulama, kırmızı örümcek belasına, yaprak mantar hastalıklarına, toplamanın aksatılmamasına dikkat edilmesi gerekiyor bunları sağladığınızda güzel ürün alınıyor... İlk önce oturak fasulye yetiştirerek başlayabilirsiniz...

dongyul 19-09-2016 23:18

1 Eklenti(ler)

Fırtına geliyor...

Bizim burada bu zamanlarda yağışlar artar, son sıcaklıklar yaşanmaya başlanır, gece soğukluğu artar, yazlık ürünlere güle güle denir...

Nesillerdir burada doğup büyüdüğümüz için her yıl tekrarlanan olaylara alışmak çok zor değil, ama son yıllarda değişen iklimde yağışların geç ve az gelmesine neden olmuyor değil hani...

Önümüzdeki bir kaç gün içinde fırtına, rüzgar ve yağış başlayacağını tahmin ediyorum... Bu yağış kışlık ürünlerin bir anda atağa geçmesini sağlar, hepsi neşe içinde büyürler aman dikkat bu dönemde kışlık ürünlerin en büyük düşmanı tırtıldır... Kelebek ve tırtıllar için önem alınız ^^

Dolunay zamanının geçmesini bekliyorum sonrasında zamanım el verdiğince kışlık ürünlerin ekimine devam edeceğim... Turp, ıspanak, pazı, kırmızı pancar, havuç, lahana ve kıvırcık çeşitlerinin kimisinin tohumu kimisinin fidesi asıl yerlerine dikeceğim.

Sonbaharın girişini asterle yaparız ve kasımpatıyla sonbaharı sonlandırırız. Asterler açtı sıra kasımpatılarda ^^

Eklenti 627995

TCM 20-09-2016 08:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1479680)

Fırtına geliyor...
...Dolunay zamanının geçmesini bekliyorum sonrasında zamanım el verdiğince kışlık ürünlerin ekimine devam edeceğim...[/ATTACH]

Tam tersi değil miydi o. Yani ortalık karanlık olduğunda ekime ara vermiyor muyduk?

Muda 20-09-2016 08:59

Alıntı:

[CENTER][B]

Sonbaharın girişini asterle yaparız ve kasımpatıyla sonbaharı sonlandırırız. Asterler açtı sıra kasımpatılarda ^^

Eklenti 627995

Asterler sanırım çok yıllık ve pembe renkte. Çok yıllık asterler biraz su ve bakımını yapınca problemsiz ve soğuklara dayanıklı bir bitki. Bende pembe beyaz ve mor olandan almıştım. Ancak pembe olanı öldü. Buradan bulduğum morumsu beyaz ise içlerinde boyu en yüksek olanı.

dongyul 20-09-2016 09:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1479695)
Tam tersi değil miydi o. Yani ortalık karanlık olduğunda ekime ara vermiyor muyduk?

Sayın TCM; dolunaydan 2 gün önce, dolunay günü, dolunaydan 2 gün sonra toplam 5 gün bahçede ekim yapmamaya çalışıyorum...

Dolunay geçtikten sonra yeni ay başlar yani yeni ürün ekilebilir ben bu şekilde ekim dikim yapıyorum... Sorun yaşamıyorum.

dongyul 20-09-2016 09:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1479696)
Asterler sanırım çok yıllık ve pembe renkte. Çok yıllık asterler biraz su ve bakımını yapınca problemsiz ve soğuklara dayanıklı bir bitki. Bende pembe beyaz ve mor olandan almıştım. Ancak pembe olanı öldü. Buradan bulduğum morumsu beyaz ise içlerinde boyu en yüksek olanı.

Sayın Muda; asterlerin pembesini görmedim ancak bu rengi çok hoşuma gitti çok fazla sulamadığım için boya gitmedi o yüzden bodur kalıp topak topak çiçeklenmeye başladı, sulama ne kadar artarsa boylanma o kadar çok oluyor...

ibrahimes 20-09-2016 17:32

Alıntı:

Fırtına geliyor...

Bizim burada bu zamanlarda yağışlar artar, son sıcaklıklar yaşanmaya başlanır, gece soğukluğu artar, yazlık ürünlere güle güle denir...

Nesillerdir burada doğup büyüdüğümüz için her yıl tekrarlanan olaylara alışmak çok zor değil, ama son yıllarda değişen iklimde yağışların geç ve az gelmesine neden olmuyor değil hani...

Önümüzdeki bir kaç gün içinde fırtına, rüzgar ve yağış başlayacağını tahmin ediyorum... Bu yağış kışlık ürünlerin bir anda atağa geçmesini sağlar, hepsi neşe içinde büyürler aman dikkat bu dönemde kışlık ürünlerin en büyük düşmanı tırtıldır... Kelebek ve tırtıllar için önem alınız ^^

Dolunay zamanının geçmesini bekliyorum sonrasında zamanım el verdiğince kışlık ürünlerin ekimine devam edeceğim... Turp, ıspanak, pazı, kırmızı pancar, havuç, lahana ve kıvırcık çeşitlerinin kimisinin tohumu kimisinin fidesi asıl yerlerine dikeceğim.

Eklenti 627995

Tırtıllara önlem alın yazınca sizden bir fikir alayim istedim. Nasıl önlemler alabiliriz? Lahanalar, Brüksel lahanası, brokoli ve turplarda şimdilik az da olsa delikler oluşuyor. Dün brokoli de birebir yaprak renginde bir tane yakalayıp imha ettim ama hepsini bulmak çok zor.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul 20-09-2016 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes (Mesaj 1479766)
Tırtıllara önlem alın yazınca sizden bir fikir alayim istedim. Nasıl önlemler alabiliriz? Lahanalar, Brüksel lahanası, brokoli ve turplarda şimdilik az da olsa delikler oluşuyor. Dün brokoli de birebir yaprak renginde bir tane yakalayıp imha ettim ama hepsini bulmak çok zor.

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben biraz komik çalışıyorum açıkcası; kelebeklerden kurtulmak için çift kat yaptığım koli bantını sera naylonuna yapıştırıyorum oradan geçen kelebek yapışıp kalıyor, ayrıca örümcek ağlarını bozmuyorum günde en az 3 4 defa ağlara takılı kelebek görüyorum... Ayrıca sabahları erken kalkıp elimle tek tek kontrol ederek topladıklarımda oluyor...

Ama bazen bu önemler yeterli gelmiyor o yüzden ilaçlama yapıyorum decis kullanıyorum...Bu ilacın zararlı populasyonuna göre 15-20 günde bir kullanılması öneriliyor. İlaçlama zararlı olabilir ancak eğer ilaçlama yapılmazsa kesinlikle tırtıllardan arta hiç bir şey kalmıyor. Bu ilacı çok zor durumda kalmadığım sürece kullanmıyorum sonuç olarak kimyasal bir madde. Şuana kadar sadece fide aşamasında bir defa kullandım şuana kadar zararlı populasyonu çok fazla sayıya ulaşmadı...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024