agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

dongyul 11-03-2016 19:04

3 Eklenti(ler)
Domatesler ikinci viyollerine şaşırtıldılar.

Ķökler viyollerden çıkmaya başladı ve yerlerine dar geldiler bu yüzden daha büyük viyollere alındı... bu şekilde iki defa şaşırtma yapmak kök ve gövde yapısının daha iyi olmasını sağlıyor ^_^

Eklenti 599754

Kök yapısı mükemmel...

Eklenti 599755

Yeni şaşırtılan yerleri ^_^

Eklenti 599756

Toplam 245 adet...

dongyul 12-03-2016 23:51

2 Eklenti(ler)
Sarımsaklar çapandı ^^

Eklenti 599946

Eklenti 599947

gilan 13-03-2016 04:43

245 adet domates? :eek:
Hepsi sizin bahçeye mi yoksa fide mi dağıtacaksınız?

Ben de benim 24 fideye çok diyordum. :p

dongyul 13-03-2016 07:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1446531)
245 adet domates? :eek:
Hepsi sizin bahçeye mi yoksa fide mi dağıtacaksınız?

Ben de benim 24 fideye çok diyordum. :p

Benim bahçeme domates maximum 42 tane sığıyor. Geri kalanını tanıdığımın bağınada ekiyorum. Ayrıca daimi fidelerimi alan komşularım oluyor onlarada satıyorum.

Dün 272 tane viyollere biber ektim. Onlarda aynı şekilde bir kısmı satılcak bir kısmı bağa ve bahçeye ekilecek ^_^

dongyul 15-03-2016 13:16

2 Eklenti(ler)
Tünel seradaki fasulyeler kendilerine geldiler ama iki hafta soğuk gösteriyor. Umarım etkilenmezler ^_^

Eklenti 600367

Büyük seraya ekilecek salatalıklar irileştiler. 1 nisanda seraya aktarılacaklar :cool:

Sol tarafda yeni çıkan japon salatalıkları tünel seraya dikelecekler ^^

Eklenti 600368

dongyul 16-03-2016 12:43

2 Eklenti(ler)
Bizim toprak çok fazla sıkı sonunda bahçenin bir kısmı boşaldı. Bire bir oranında kum ve yanmış hayvan gübresi kullanılarak karıştırıldı. Bahçeye 2-3 cm şeklinde yayıldı. Yoruldum ama iyi bir çıktı ^_^

Sırık fasulye ekilecek bölge...

Eklenti 600477

Sarımsak ekilen bölge ve aralarına patlıcan ekilecek...

Eklenti 600476

eurosat55 16-03-2016 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1447348)
Bizim toprak çok fazla sıkı sonunda bahçenin bir kısmı boşaldı. Bire bir oranında kum ve yanmış hayvan gübresi kullanılarak karıştırıldı. Bahçeye 2-3 cm şeklinde yayıldı. Yoruldum ama iyi bir çıktı ^_^

Sırık fasulye ekilecek bölge...

Eklenti 600477

Sarımsak ekilen bölge ve aralarına patlıcan ekilecek...

Eklenti 600476

Sayın dongyul karışımdaki kumun cinsi dere kumumu acaba?

dongyul 16-03-2016 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eurosat55 (Mesaj 1447350)
Sayın dongyul karışımdaki kumun cinsi dere kumumu acaba?

Uzun süre yağmurda yıkanmış 2 mmlik kalın inşaat kumu.

eurosat55 16-03-2016 15:25

Sayın dongyul benim yazlık bahçesinin toprağı ile alakalı sorun varda o yüzden sormak istedim,acaba dere kumuda aynı işi görürmü yararı veya zararı olurmu bilginiz varmı acaba.

dongyul 16-03-2016 15:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eurosat55 (Mesaj 1447378)
Sayın dongyul benim yazlık bahçesinin toprağı ile alakalı sorun varda o yüzden sormak istedim,acaba dere kumuda aynı işi görürmü yararı veya zararı olurmu bilginiz varmı acaba.

İnşaatta zaten dere, nehir kumu kullanılır. Deniz kumu inşaatta kullanılmaz. Bence bir sorun olmaz inşaat kumu kullanın ama yıkanmış olsun ^^ Dere kumu yaparsa sadece bol miktarda otlanma yapar diye düşünüyorum... Ayrıca kuma doğru orantılı bir şekilde yanmış hayvan gübresi kullanmalısınız...

eurosat55 16-03-2016 16:05

Bir e bir karışımla uygulama yapim olmassa,kum derede bolca mevcut,olmadı 1-2 kez yıkar hayvan gübresiyle karıştırırım,çok teşekkür ederim,kolay gelsin.

kerkenez 17-03-2016 09:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eurosat55 (Mesaj 1447378)

Toprağınız sertse tavsiyem kum karıştırmamanız yönünde. Benimde çok sert olduğu için çok araştırdım. Kum karıştırılırsa ileride daha çok sıkıntı yaratabiliyormuş. Tavsiye edilen toprağın üstüne belirli aralıklarla bol miktarda kompost eklenmesi, kullanılmadığı zamanlarda çeşitli örtü bitkilerinin ekilmesi, daha sonra biçilerek toprağın üzerinde bırakılması dolayısıyla organik maddenin arttırılması.

Biraz zahmetli bir yol olarakta sonbaharda lazanya malçlama yapabilirsiniz. İlkbahara toprağınız hazır olacaktır.

dongyul 17-03-2016 09:34

Sayın kerkenez çok teşekkür ederim bilgi için. Ama kumu bu bölgelere dökmeden önce serada ve saksılarda deneme yaptım. Seranın toprağında topaklanma ve sertleşme sorunu bitti nerdeyse. Ama yanmış hayvan gübresi çok fazla kullandım ayrıca kumla bire bir oranında gübre kullanmak birazda kumun olumsuz özelliğini azaltıyor diye düşünüyorum. Bakalım denedim olumsuzluklarla karşılaşırsam yazacağım. Sizde okuyan ve araştıran birisiniz her zaman yorumlarınızı bekliyorum. ^^

eurosat55 17-03-2016 10:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1447537)
Toprağınız sertse tavsiyem kum karıştırmamanız yönünde. Benimde çok sert olduğu için çok araştırdım. Kum karıştırılırsa ileride daha çok sıkıntı yaratabiliyormuş. Tavsiye edilen toprağın üstüne belirli aralıklarla bol miktarda kompost eklenmesi, kullanılmadığı zamanlarda çeşitli örtü bitkilerinin ekilmesi, daha sonra biçilerek toprağın üzerinde bırakılması dolayısıyla organik maddenin arttırılması.

Biraz zahmetli bir yol olarakta sonbaharda lazanya malçlama yapabilirsiniz. İlkbahara toprağınız hazır olacaktır.

Sayın kerkenez,yer sadece sezonunda ekilip biçiliyor,yani yazlık.Yapısal olarak toprak sert değil.Toprak tabakasıda fazla kalın değil,yeşillik bol,ot makineyle kesip topraga yatırıyorum.Bu sene dediğiniz gibi evdeki kullanılabilir atıkları toplayıp sezon sonu toprağa atim.
Birde sezon sonunda kompostla birlikte kalın talaş dökmenin,bir sonraki ekime toprağa faydası olurmu sizce.

Mehmet Slc 17-03-2016 16:25

Merhaba Sayın dongyul ,

Bahçe ekim-dikim işlerinizin sıkı takipçisiyim :)
Açtığınız sayfada verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ürünlerinizin güzelliği de iştah kabartmıyor değil :)
Forumdan okuduklarım ve diğer forumdaşların paylaştığı bilgiler beni heveslendirdi.
1 gün önceden suda beklettiğim red robin , sarı ve beyaz cherry tohumlarımı viyollere ekeceğim acemiliğimi onlarda atarım umarım :)

Mahsulleriniz bol ve bereketli olsun. Çalışmalarınızın devamını dilerim :)

dongyul 17-03-2016 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Slc (Mesaj 1447607)
Merhaba Sayın dongyul ,

Bahçe ekim-dikim işlerinizin sıkı takipçisiyim :)
Açtığınız sayfada verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ürünlerinizin güzelliği de iştah kabartmıyor değil :)
Forumdan okuduklarım ve diğer forumdaşların paylaştığı bilgiler beni heveslendirdi.
1 gün önceden suda beklettiğim red robin , sarı ve beyaz cherry tohumlarımı viyollere ekeceğim acemiliğimi onlarda atarım umarım :)

Mahsulleriniz bol ve bereketli olsun. Çalışmalarınızın devamını dilerim :)

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim ^_ ^

Umarım sizinde domatesleriniz bol bereketli olur :)

saleri 18-03-2016 00:02

Sert yapılı toprağımıza kum karıştırarak drenajı artırma konusunu Sn kerkenez gibi
bende araştırdım.

Maalesef " killi toprağa kum karıştırmanın toprağın drenajını artıracağı " şehir efsanesinden başka bir şey değilmiş.

Sert toprağa kum karıştırmanın bahçe toprağını daha da sertleştireceği yazılıyor. Hatta bu konuda şöyle bir örnek vermişler.

Basket topu dolu bi odaya önce tenis topu ekleyip çalkalanıp sonrada pinpon topu ekleyip bir daha çalkalandığında nasıl ki odada hiç boşluk kalmazsa sert /killi toprağımız kum eklediğimizde de aynı şeyin oluyormuş.

Bunun sebebi toprağın yapısını belirleyen birinci faktörün toprağın partikül boyutu olması. Killi topraklarda bu mikroskobik boyuttayken kumlu toprakta çok daha büyük partikül boyu mevcut. Kumlu toprak bu yüzden daha fazla geçirgenken aynı zamanda mineralleri bağlayamadığından daha fakir. Bizler kum ile killi karıştırdığımızda yukardaki örnekteki gibi tüm boşlukları kapatarak aslında beton benzeri bir yapı oluşturuyoruz.

Kaliforniya üniversitesinin Agrikültür bölümünün bu konuda yaptığı bir çalışmada toprağa kum karıştırmanın zararları gösterilmiş. (Henüz o makaleyi bulamadım)

Tüm ağır toprakların drenaj / havalanma sorununu çözmek için önerilen en sağlıklı yol Sn kerkenezin de belirttiği gibi topraktaki organik madde miktarını artırmak.

Bunun için ister yanmış hayvan gübresi karıştırın isterseniz yeşil gübreleme yapın veya sizinde denediğiniz gibi toprağınıza ağaç talaşı ile malç yapın.

Ağaç talaşı ülkemizde çok bol ve bedava bulunan bir malzeme. Karbon nitrogen oranının yaklaşık 300 e 1 olması parçalanma sırasında toprağımızdaki tüm azotu bir anda tüketecekmiş gibi gelsede gerçekte o kadar hızlı bir yıkım olmuyor. İlla karbon/azot oranını dengeleyeyim derseniz 50 kg ağaç talaşına 1 kg üre veya 3 kg amonyum nitrat, oda yoksa 5 kg amonyum sülfat katarsınız.(Oranlar etkilerine göre denkleştirilmiş)

Talaş ile malçlama bazı dikkat isteyen noktalar var.
Hiç bir zaman talaşı tam bitkinizin gövdesine değdirmeyin 10-15 cm mesafe bırakın.(Beyaz kök mantarları enzimleri ile talaşını parçalarken bitkinizide parçalamasın)
Malç kalınlığınız 10 cm i geçmesin
Kurumamış üzerinden 1 yıl geçmemiş taze talaşı kullanmayın.

İyi drenajlı bahçeniz olsun efendim :)

gilan 18-03-2016 00:33

Sayın saleri,

Bilgiler için çok teşekkürler! Bu yöntem benim de bu sene deneyeceğim bir yöntem olacak. Yalnız bir konu dikkatimi çekti. Taze talaş kullanmayın demişsiniz. Bunun zararı nedir?

Burada tam olarak talaş değil ama taze kesilmiş parçalanmış ağaç parçaları çok kullanılıyor ve de insanların memnun olduklarını duyuyorum. Bir zararı varsa önceden bilmem iyi olur.

Örnek fotoğraflar:
https://scontent.cdninstagram.com/t5...MTEzMzE5OTY3.2
https://chipsite-assets.s3.amazonaws...CPOHCHM7YYEQCA

abk 18-03-2016 01:00

Ben de az once bahce sayfamda topraga kum karistirmaktan bahsetmiştim. Yagmur sonrasi bahçede yollanırlar oluyor ve cok uzun sure gitmiyor. Soganli bitkilerinin çürümesini önlemek icin kum karıştırarak drenaji arttiracagimi dusundum.
Toprakta malclama ile organik madde miktarını arttırmak cokta hızlı bir yol degil. Daha hızlı bir yol yok mudur?

saleri 18-03-2016 01:13

Sn gilan: Resimlerinizdekiler yanlış görmüyorsam budanmış ağaçların öğütücüden geçirilmiş hali. Yani ağaç talaşından daha kalın ve içinde yeşil madde yani nitrojen de mevcut ve çok faydalı. Benim bahs ettiğim ise bildiğimiz marangozhanelerde **** kereste atölyelerinde olan ağaç tozu. (wood chips / sawdust)

Taze talaşın topraktaki nitrojeni daha hızlı tükettiği söylenmekte. Bu yüzden eğer taze talaş kullanılacaksa hafifden azot takviyesi yapılması ve ince tabaka halinde yavaş yavaş toprağa eklenmesi önerilmekte.

saleri 18-03-2016 01:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abk (Mesaj 1447716)
Ben de az once bahce sayfamda topraga kum karistirmaktan bahsetmiştim. Yagmur sonrasi bahçede yollanırlar oluyor ve cok uzun sure gitmiyor. Soganli bitkilerinin çürümesini önlemek icin kum karıştırarak drenaji arttiracagimi dusundum.
Toprakta malclama ile organik madde miktarını arttırmak cokta hızlı bir yol degil. Daha hızlı bir yol yok mudur?

En hızlı ama en masraflı yol toprak değişimi.

En doğal ama en yavaşı toprağa bir zamanlar canlı olan birşeyler karıştırmak.

Drenaj kötüyse toprağı da hızlıca ıslah edemiyorsak tek seçenek yükseltilmiş yataklar kullanmak.

Sn Dongyul sabah uyandığında umarım bize kızmaz :confused:

kerkenez 18-03-2016 08:59

Sayın Dongyul' un bahçesini işgal ettik ama bir şey ekleyeyim. Yukarıda da belirtildiği gibi talaş toprakta çözünürken azotu tüketiyor, talaş ekilecekse mutlaka azot ilave edilmesi tavsiye ediliyor. Mantar ve mikroplarla ilgili okuduğum kitapta şöyle bir öneri vardı. Çok yıllıklar ve ağaçlar mantar ağırlıklı toprağı sevdiği için ağaç kabuğu, odun parçası gibi malzemelerle malçlama yapılması, tek yıllıklarda ise bakteriyel ortamı sevdikleri için kesilmiş çimen(tabi ki tohum içermemesine dikkat etmek gerekiyor) ile malçlama yapılması öneriliyor. Bakalım kısmetse bu yaz bunları denemeyi hedefliyorum. Sonuçlarını sayfamda paylaşırım.

Meraklısı için kitapta şu oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Teaming with Microbes: The Organic Gardener's Guide to the Soil Food Web: Amazon.co.uk: Jeff Lowenfels, Wayne Lewis: 9781604691139: Books

eurosat55 18-03-2016 09:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saleri (Mesaj 1447706)
Sert yapılı toprağımıza kum karıştırarak drenajı artırma konusunu Sn kerkenez gibi
bende araştırdım.

Maalesef " killi toprağa kum karıştırmanın toprağın drenajını artıracağı " şehir efsanesinden başka bir şey değilmiş.

Sert toprağa kum karıştırmanın bahçe toprağını daha da sertleştireceği yazılıyor. Hatta bu konuda şöyle bir örnek vermişler.

Basket topu dolu bi odaya önce tenis topu ekleyip çalkalanıp sonrada pinpon topu ekleyip bir daha çalkalandığında nasıl ki odada hiç boşluk kalmazsa sert /killi toprağımız kum eklediğimizde de aynı şeyin oluyormuş.

Bunun sebebi toprağın yapısını belirleyen birinci faktörün toprağın partikül boyutu olması. Killi topraklarda bu mikroskobik boyuttayken kumlu toprakta çok daha büyük partikül boyu mevcut. Kumlu toprak bu yüzden daha fazla geçirgenken aynı zamanda mineralleri bağlayamadığından daha fakir. Bizler kum ile killi karıştırdığımızda yukardaki örnekteki gibi tüm boşlukları kapatarak aslında beton benzeri bir yapı oluşturuyoruz.

Kaliforniya üniversitesinin Agrikültür bölümünün bu konuda yaptığı bir çalışmada toprağa kum karıştırmanın zararları gösterilmiş. (Henüz o makaleyi bulamadım)

Tüm ağır toprakların drenaj / havalanma sorununu çözmek için önerilen en sağlıklı yol Sn kerkenezin de belirttiği gibi topraktaki organik madde miktarını artırmak.

Bunun için ister yanmış hayvan gübresi karıştırın isterseniz yeşil gübreleme yapın veya sizinde denediğiniz gibi toprağınıza ağaç talaşı ile malç yapın.

Ağaç talaşı ülkemizde çok bol ve bedava bulunan bir malzeme. Karbon nitrogen oranının yaklaşık 300 e 1 olması parçalanma sırasında toprağımızdaki tüm azotu bir anda tüketecekmiş gibi gelsede gerçekte o kadar hızlı bir yıkım olmuyor. İlla karbon/azot oranını dengeleyeyim derseniz 50 kg ağaç talaşına 1 kg üre veya 3 kg amonyum nitrat, oda yoksa 5 kg amonyum sülfat katarsınız.(Oranlar etkilerine göre denkleştirilmiş)

Talaş ile malçlama bazı dikkat isteyen noktalar var.
Hiç bir zaman talaşı tam bitkinizin gövdesine değdirmeyin 10-15 cm mesafe bırakın.(Beyaz kök mantarları enzimleri ile talaşını parçalarken bitkinizide parçalamasın)
Malç kalınlığınız 10 cm i geçmesin
Kurumamış üzerinden 1 yıl geçmemiş taze talaşı kullanmayın.

İyi drenajlı bahçeniz olsun efendim :)

Sn saleri,Güzel ve açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim,sağolun..

dongyul 18-03-2016 09:18

Günaydın herkese her zamanki gibi uyanır uyanmaz telefondan agaclar.net girdim sayfam almış başını gitmiş. Yorumları açıklamaları görünce çok hoşuma gitti hepinize çok teşekkür ederim ^^

- Ben toprağa kumu karıştırmadan önce araştırdığımda dediğiniz gibi bir sürü olumlu olumsuz yazılar okudum..

- Buradada bir kaç kişi toprağına kum karıştıran ve olumlu sonuç aldıklarını gördüm. Kesinlikle burada kıssas ne biliyormusunuz kumu orantılı ve kalın parçalı kum kullanmalısınız.

- Uzak doğuda toprak kum gibidir evet Sn; Saleri'nin dediği gibi kumlu toprak çok verimli değildir mineralleri tutamadığı için ama kazılması ekimi çok kolaydır.

- Ben toprağa karıştırdığım kumu yanmış hayvan gübresi ile karıştırdım ve aşırı miktarda değil... 2-3 cm şeklinde yaydım..

- Şimdi gelelim benim deneyime ben sera toprağına gene aynı şekilde kum karıştırarak ekim yaptım ve daha sonrasında kazdığımda gerçekten de kazılması kolaylaştı su alım kapasitesi arttı. Tek sorun otlanma oldu. Ama toprak olumsuz yönde değişmedi..

- Ben deneyimi sonra saksılara taşıdım ve saksıya 1:1 oranında toprak kum karıştırdım ve fiyasko oldu saksıda kum ve toprak taş gibi oldu suyu bile ememedi. Hata yaptığımı fark ettim. Kesinlikle toprak ve kum birebir oranında karıştırılmaz karıştırıldığında betonlaşma oluyor.. Sonrasında akrabamın serasına (ticari amaçlı) gittiğimde domates ekiyorlardı domatesin ocaklarına kum ve yanmış hayvan gübresi ilave ediyorlardı sorduğumda kök yapısını iyi geliştirsin diye yapıyoruz dediler. Sonra gittiğimde gördüm ki kök yapısı mükemmeldi.

- Sonuç olarak kum toprağın yapısını ve sertliği gideriyor ama nasıl kum kalın kum 3 mm'lik kalın kum olmalı. İnce kum toprağa karıştırmak zararlı daha fazla betonlaşma yapar. Sadece kum değil yanmış hayvan gübresi ile olursa daha mükemmel olur ayrıca toprağa kum birebir oranında değil...

Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Deneyim halen devam ediyor kumun eğer zarar verdiğini görürsem zaten buraya gene yazacağım ^^

eurosat55 18-03-2016 09:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1447713)
Sayın saleri,

Bilgiler için çok teşekkürler! Bu yöntem benim de bu sene deneyeceğim bir yöntem olacak. Yalnız bir konu dikkatimi çekti. Taze talaş kullanmayın demişsiniz. Bunun zararı nedir?

Burada tam olarak talaş değil ama taze kesilmiş parçalanmış ağaç parçaları çok kullanılıyor ve de insanların memnun olduklarını duyuyorum. Bir zararı varsa önceden bilmem iyi olur.

Örnek fotoğraflar:
https://scontent.cdninstagram.com/t5...MTEzMzE5OTY3.2
https://chipsite-assets.s3.amazonaws...CPOHCHM7YYEQCA

Sn Gilan,tüm bu tavsiyelere ek olarak talaş kullanacaksanız,seçiminizde Çam talaşı ve tozu kullanılmaması gerektiğine dair bir yazı okumuştum.

dongyul 20-03-2016 10:05

2 Eklenti(ler)
Frenk üzümü ^_^

Eklenti 601022

Eklenti 601023

dongyul 20-03-2016 13:44

2 Eklenti(ler)
Toprak sıkı olunca havuç da saksıya ekildi.

Eklenti 601049

Maydanozlar

Eklenti 601050

dongyul 22-03-2016 10:47

1 Eklenti(ler)
Çicekler açmaya başlar ^^

Çok fazla çiceklerin ismini bilmem şekil ağda olduğu gibi. :rolleyes:

Eklenti 601361

gilan 22-03-2016 18:32

Süsen :)
Ya da Latincesi ve de İngilizcesiyle Iris.

dongyul 22-03-2016 18:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gilan (Mesaj 1448869)
Süsen :)
Ya da Latincesi ve de İngilizcesiyle Iris.

Sayın Gilan teşekkür ederim ^^

dongyul 23-03-2016 16:34

3 Eklenti(ler)
Domates ekilen bölge kazıldı, gübrelendi, dört sıra yapıldı. Yapılan sıraların arasına 3 sıra kırmızı pancar ekildi. 4 sıra domates kırmızı pancarın arasına ekilecekler ^_^

Viyollerdeki görünümü

Eklenti 601557

Kök yapısı

Eklenti 601558

Sıra üzerindeki görünümü

Eklenti 601771

dongyul 25-03-2016 11:35

2 Eklenti(ler)
Yağmurlu günlere merhaba...

Sayın Birnefestoprağın göndermiş olduğu Japon yeşilliklerinden Bekana uzun uğraşlar sonucu tohuma kaldırmayı başardım (Başardım diyorum çünkü tünel seradaki kıvırcıkların içine sık dikim yapıp tohuma kalkmasını sağladım ancak dışarıdakiler tohuma kalkmayı başaramadıkları için salata yapımında kullanıldılar.)

-Elde ettiğim tohumları bu yıl ki tohum dağıtım etkinliğinde isteyenlere dağıtmayı düşünüyorum.

-Tadına geldiğimizde ise lahana yaprağı gibi ancak kendine has baharatlı hoş tadı bulunuyor. Biz ailecek salatalarda kullandık gayette memnun kaldık ^^

Dipnot: Toplandıktan hemen sonra tüketilmeli hemen soluyorlar ve salatalarda tuz, sirke gibi ürünler ilave edildiğinde yaprakları sönüyor :rolleyes:

Eklenti 601772

Eklenti 601773

dongyul 25-03-2016 11:44

2 Eklenti(ler)
Tünel serada hasat zamanı

11.29'da ekimini yaptığım tünel sera. Belki size karman çorman gelebilir ama benim benimsediğim ekim tarzı veya buna uzak doğu ekim tarzıda diyebiliriz aynı alanda birden fazla kardeş ürünleri yetiştirme tekniği.

Kıvırcık (Yaprak yaprak toplanıyor)
Acımarul ve ya güneyik (Kök olarak toplanıyor)
Turp (Toplandı)
Bekana (Tohumluk)
Kırmızı Kıvırcık (Yaprak yaprak toplanıyor)

Eklenti 601775

Eklenti 601774

dongyul 25-03-2016 18:00

2 Eklenti(ler)
Tünel seranın içine ekilen fasulyelerde son durum.

- ilk ekilen fasulyeler 3 ve 4 yapraklarını oluşturmaya başladılar.

Eklenti 601860

- ikinci turda ekilen fasulyelerde cıktılar.

Eklenti 601861

dongyul 26-03-2016 10:48

5 Eklenti(ler)
Büyük seranın içine fideler için küçük tünel sera yapıldı.

- Fidelerin içinde yok yok. Bir kısmı burada keyiflerini çatıyorlar. Bir kısmı çatıdaki pencere önünde dinleniyorlar ;)

- Fidelerin bir kısmı 1 nisanda tünel seraya, geri kalanı 1 mayısta dışarıya ekilecek.

- Domateslerin son durumu 10-15 cm boylarındalar.

Eklenti 601980

- Sabah ve akşam olmak üzere başlarını okşuyorum. Sonuç gövdeleri kalınlaşıp, kök sistemi mükemmelleşti.

Eklenti 601981

Eklenti 601984

- Biberler domateslere göre yavaş ve nazlılar bekliyoruz onlarda bu süre zarfında çok yol kat ettiler haklarını yemeyelim :cool:

Eklenti 601982

Eklenti 601983

Resulgur 26-03-2016 10:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1449739)
Büyük seranın içine fideler için küçük tünel sera yapıldı. Fidelerin bir kısmı burada keyiflerini çatıyorlar. Bir kısmı 1nisanda tünel seraya ekilecekler. Geri kalanı 1 mayısda dışarıya ekilecekler.

Domateslerin son durumu 10-15 cm boylarındalar.

Sabah ve akşam olmak üzere başlarını okşuyorum. Sonuç gövdeleri kalınlaşmaya kök sistemi mükemmelleşti.

Sn. dongyul emeğinize sağlık her şey çok güzel gidiyor. İmrenerek takip ediyorum sizi ..

Sera içerisinde bir termometreniz var mı, ısı, nem ve ışık takibini nasıl yapıyorsunuz ?

dongyul 26-03-2016 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1449740)
Sn. dongyul emeğinize sağlık her şey çok güzel gidiyor. İmrenerek takip ediyorum sizi ..

Sera içerisinde bir termometreniz var mı, ısı, nem ve ışık takibini nasıl yapıyorsunuz ?

Sayın Resulgur; çok teşekkür ederim çalışınca, ilgi ve sevgi gösterince onlar kendilerini büyütüyorlar...

- Maalesef termometre, ısı ve ışık ölçmek için herhangi bir aletim yok bu konuda göz kararı ve iç sesimle başbaşayım.

- İlk zamanlar tohumlar çimlenirken ısıtıcı kullandım o zaman sıcaklık max 18-20 dereceydi. Artık ısıtıcı kullanmıyorum kendilerini kurtardılar sayılır. Ama halen ani sıcaklık düşüşleri beni korkutmuyor değil hani. Çiftçi her zaman riski göze almalı.

- Tünel seralarda en önemli şey benim düşünceme göre toprağın aşırı ıslak ve su bulundurmasını engellemek. Toprak kuru olunca o kendi sıcaklığı bitkiyi mutlu ediyor.

SambaMustafa 26-03-2016 19:33

zevkle takip ediyorum

kerkenez 26-03-2016 20:36

Fidelerinize hasta oldum, dikkatli olun gece gelip aşırabilirim. Şaka bir yana çok güzel büyümüşler benimkiler daha gerçek yapraklarını yeni yeni verecekler.

dongyul 26-03-2016 23:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SambaMustafa (Mesaj 1449845)
zevkle takip ediyorum

Teşekkür ederim her zaman takipte olun lütfen bu sayede daha fazla paylaşım yapıp çalışma azmi geliyor bana ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1449863)
Fidelerinize hasta oldum, dikkatli olun gece gelip aşırabilirim. Şaka bir yana çok güzel büyümüşler benimkiler daha gerçek yapraklarını yeni yeni verecekler.

Sayın kerkenez; Maşallah diyin!!! ;) teşekkür ederim yolunuz düşerse beklerim. Eminim sizin fideler benimkilerden daha iyi olacaktır...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024