agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Dongyul / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/36544.htm)

akçabardak 30-05-2018 22:02

Taze taze, çıtır çıtır pek güzel görünüyorlar, afiyetle, ağız tadıyla tüketin Sn. dongyul. Emeklerinizin karşılığı size mutluluk verici olsa gerek, ellerinize sağlık.

Musa Gündoğan 31-05-2018 07:37

ürünler o kadar çok çeşitli ve o kadar taze görünüyorlar ki sanki bu adam küçücük yerden değilde koca çiftlikten bunları üretiyor görünüyor. dongyul maşallah diyelim bereketiniz daim olsun

g.c. 31-05-2018 07:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1541855)

Arkadaşlar en sonunda bende instagram üzerinden bahçemi tanıtmaya başladım. Sayfamın adı @dongyulsgarden takip ederseniz çok mutlu olurum. Önerileriniz ve fikirlerinize her zaman açığım ^^
[/CENTER]

Bize de takip etmek düşer. ;)

Öneri olarak aklıma gelen ilk şey; zaten yüzlerce var olan standart bahçe sayfasına evrilmesin, senin bahçe deneyimlerinin küçük küçük notlarla paylaşıldığı aslen bahçe değil bahçevanın sayfası olsun isterim.

Sabihas 31-05-2018 09:31

emek ve düzen herşey yine çok güzel, ellerinize sağlık. Fikir verici ve bilgilendirici olması artıları bu sayfanın. Ürününüz bol olsun..

dongyul 31-05-2018 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1541865)
Taze taze, çıtır çıtır pek güzel görünüyorlar, afiyetle, ağız tadıyla tüketin Sn. dongyul. Emeklerinizin karşılığı size mutluluk verici olsa gerek, ellerinize sağlık.

Sayın akçabardak; çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için, gerçekten mutlu oldum ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1541886)
ürünler o kadar çok çeşitli ve o kadar taze görünüyorlar ki sanki bu adam küçücük yerden değilde koca çiftlikten bunları üretiyor görünüyor. dongyul maşallah diyelim bereketiniz daim olsun

Sayın Musa Gündoğan; güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim mutlu oldum ^^ sizin bahçenizden fotoğrafları heyecanla bekliyorum ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi g.c. (Mesaj 1541887)
Bize de takip etmek düşer. ;)

Öneri olarak aklıma gelen ilk şey; zaten yüzlerce var olan standart bahçe sayfasına evrilmesin, senin bahçe deneyimlerinin küçük küçük notlarla paylaşıldığı aslen bahçe değil bahçevanın sayfası olsun isterim.

Sayın g.c.; inşallah benimde tek istediğim bu yönde umarım güzel birşeyler ortaya çıkar ^^

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sabihas (Mesaj 1541894)
emek ve düzen herşey yine çok güzel, ellerinize sağlık. Fikir verici ve bilgilendirici olması artıları bu sayfanın. Ürününüz bol olsun..

Sayın Sabihas; güzel sözleriniz için teşekkür ederim mutlu oldum ^^

su teresi 07-02-2019 02:32

mesleğine aşık olmak böyle bişey heralde. emek özveri sabır hiç bir savsaklama olmadan ayrıntılarla dolu delicesine düzen. Şa-ha-ne. Sizi tebrik ederim dongyul. Sağlık ve huzurla yaşama sevinciniz ve katkılarınız daim olsun. işleriniz rast gelsin. bahçenizde bahçeciliğin kitabını yazmışsınız, üstelik bedava)).

devrann 07-02-2019 08:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1541064)

Domateslerde son durumlar

Tünel seradaki domatesler çiçeklenmeye başladı kimisinde domatescikler gözükmeye başlamış.

Eklenti 674466

Domatesler tünel serayı açamadığım için uzadı gitti ancak bende bulduğum yöntemle şuan yerle yeksan oldular.

Eklenti 674469

Olur mu olmaz mı derken bir deneme yaptım yatırdığım domatesler tekrar büyüme gösterdi.

Eklenti 674467

Bütün domatesleri yatırıp damlama borularına bağladım. Bu sayede domatesler daha fazla tünel serada kalabilirler.

Eklenti 674468

Eklenti 674470

Sizde deneyebilirsiniz...
:cool:

merhaba
Bu şekilde domatesi yere yatırıp boydan kazanmanız mantıklı olmuş hatta ticaride askı teline ulaşan salatalık ve domatesi aşağıya bir kaç defa indirip üretime devam edebiliyorlar bunun için makaralı sistemleri var.
Yine bir youtube kanalında yaşlı bir italyan boylu domatesi yaklaşık sizin damlamaya bağladığınız yere kadar toprağa gömüyor ve domatesin o bölgeden de toprağa kök salmasını sağlıyor bu şekilde verim artışı sağlıyor..

dongyul 07-02-2019 11:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi su teresi (Mesaj 1557867)
mesleğine aşık olmak böyle bişey heralde. emek özveri sabır hiç bir savsaklama olmadan ayrıntılarla dolu delicesine düzen. Şa-ha-ne. Sizi tebrik ederim dongyul. Sağlık ve huzurla yaşama sevinciniz ve katkılarınız daim olsun. işleriniz rast gelsin. bahçenizde bahçeciliğin kitabını yazmışsınız, üstelik bedava)).

Sayın su teresi; Merhaba sayfama hoş geldiniz sayfamda sizi görmek beni mutlu etti, çok teşekkür ederim ^^

dongyul 07-02-2019 11:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi devrann (Mesaj 1557874)
merhaba
Bu şekilde domatesi yere yatırıp boydan kazanmanız mantıklı olmuş hatta ticaride askı teline ulaşan salatalık ve domatesi aşağıya bir kaç defa indirip üretime devam edebiliyorlar bunun için makaralı sistemleri var.
Yine bir youtube kanalında yaşlı bir italyan boylu domatesi yaklaşık sizin damlamaya bağladığınız yere kadar toprağa gömüyor ve domatesin o bölgeden de toprağa kök salmasını sağlıyor bu şekilde verim artışı sağlıyor..

Sayın devrann;evet bende görmüştüm o videoları ve denemiştim bende bu şekilde yaparak çok iyi verim aldım.

feyzi_48 19-03-2019 14:58

Sayın dongyul, yazılarınızı keyifle okudum. Bende bahçe üzerine küçük oluşumlarda bulunacağım; sizden aldığım fikirlerin bana bu konuda büyük katkısı olacaktır. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

dongyul 19-03-2019 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 (Mesaj 1563193)
Sayın dongyul, yazılarınızı keyifle okudum. Bende bahçe üzerine küçük oluşumlarda bulunacağım; sizden aldığım fikirlerin bana bu konuda büyük katkısı olacaktır. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Ben teşekkür ederim. Kolay gelsin sizede ^^

musa_ekrem 29-04-2019 12:01

asker sineği larvaları

merhaba, bahçenizi, sayfanızı ve uyguladığınız teknikleri çok beğendim ve kendi bahçemi de bu şekilde dizayn etmeye çalışıyorum. Ancak bir kaç sorum olacaktı. Yanıtlayabilirseniz sevinirim.
1-Kompost yapımında hala asker sineği larvalarını kullanıyor musunuz?
2-Asker sineği larvalarını nereden temin ediyorsunuz?
3-Asker sineği larvalarının büyüyünce uçup gittiğinden bahsetmisiniz. Büyüdüklerinde sineğe dönüşmeden önce tavuk besini olarak kullanma şansımız yok mu ?

dongyul 01-05-2019 06:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem (Mesaj 1567022)
merhaba, bahçenizi, sayfanızı ve uyguladığınız teknikleri çok beğendim ve kendi bahçemi de bu şekilde dizayn etmeye çalışıyorum. Ancak bir kaç sorum olacaktı. Yanıtlayabilirseniz sevinirim.
1-Kompost yapımında hala asker sineği larvalarını kullanıyor musunuz?
2-Asker sineği larvalarını nereden temin ediyorsunuz?
3-Asker sineği larvalarının büyüyünce uçup gittiğinden bahsetmisiniz. Büyüdüklerinde sineğe dönüşmeden önce tavuk besini olarak kullanma şansımız yok mu ?

Merhaba, teşekkür ederim, Meyvelitepe ailesinden solucanları alırken onlarla birlikte asker sinekleri birlikte geldi. Yani kendim özel olarak almadım. Uçma yetenekleri çok zayıf o yüzden herhangi bir zararını görmedim. Larva evresinde irileşmeye başladıklarında tavuklara yem olarak verebilirsiniz ayrıca çok yük düzeyde protein içeriyorlar.

thunderon 11-07-2019 10:41

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dongyul (Mesaj 1519378)

Black Soldier Fly

Nedir bu? der dediğinizi duyar gibiyim?

- Tanıştırayım sizlerle karşınızda "black soldier fly" :eek:

Eklenti 658246

Gübre yapımına Kaliforniya solucanları ile yola çıkıp black soldier flies ile yola devam eden biri olarak kendimi çok şanslı hissediyorum kendileriyle bir süredir birlikte çalışıyoruz evde ne türlü atık çıksa kendilerini onlarla besliyoruz, felaket obur canlılar ne verirseniz hızlıca tüketiyorlar sanırsınız öğütme makinesi...

Kendilerini tanıtayım şimdi; Black soldier fly (BSF), Hermetia illucens (Diptera: Stratiomyidae) organik materyallerle beslenen obur bir canlıdır. Bir günde kendi vücut ağırlığının iki katı ağırlığında materyal tüketir. Bu özelliği sayesinde az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde organik atıkların biyolojik olarak azaltılmasında bir mühendislik harikası yaratabilecek potansiyele sahiptir.

Yaşam döngüsü

Eklenti 658245

BSF ABD güneyinden köken alarak tropikal ve subtropikal iklime sahip dünyanın her yerine yayılmış doğal bir türdür. BSF larvaları hayvansal gübrelerin biyolojik dönüştürülmesi, hayvan yemi ve ev sineklerinin kontrolünde kullanılmaktadır. BSF larvalarının gelişim ortamı bitkisel atıklardan hayvan cesetlerine kadar değişen spekturumda çeşitlilik göstermektedir...

- Şaka yapmıyorum bu canlılar ceset bile tüketiyorlar... Örneğin solucan gübresine hayvansal atıklar konulmaması gerektiği söylenir ama ben bu canlılara Kurban bayramında atık olarak çıkan yağlı etleri verdim sonuç olarak 1 hafta içinde yok oldular... Fare cesedi sadece 15-20 gün içinde piyasadan kayboldu... Cinayet işlerseniz kesinlikle önceden temin etmenizi şiddetle öneririm :D :rolleyes:

Eklenti 658244

Bu canlı ne işe yarar;

1. Hayvansal dışkının hacimsel olarak azaltılmasını ve besin değeri yüksek bir gübreye dönüştürülmesini sağlar. Hayvan dışkılarında bulunan antibiyotik ve diğer veteriner ilaçlarının içme sularına karışarak su kalitesine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

2. BSF larvası yüksek protein ve yağ oranı sayesinde tavuk ve balık yemi olarak kullanılan soya ve balık unu karışımlı diyetin yerine geçebilecek besin değerine sahiptir.

3. Hayvan dışkısındaki ev sineği larvalarının gelişimini engeller. Ev sineği larvalarını yer ve aralarındaki rekabetten ötürü ev sinekleri BSF kolonisinin olduğu yere yumurtlamayı tercih etmez.

4. Dışkının kokusunu azaltır. Dışkıda bulunan E.Coli, Salmonella gibi patojen mikroorganizmaların konsantrasyonunu düşürür ve helmint yumurtalarını yiyerek daha hijyenik bir ortam haline getirir.

5. İçerdiği yüksek yağ oranı nedeni ile büyük ölçekte üretilerek biodiezel olarak da pazarlanmaktadır.

6. BSF ve solucan birlikte yaşamaları verimli bulunmamıştır ancak BSF larvaları tarafından sindirilmeyen ancak yapısı değiştirilerek kalan organik atıktan kompos olarak yararlanılabildiği gibi vermikompos için mükemmel bir hammaddedir.

7. Balık yemi olarak kullanıldığında balıkların immün sistemini destekleyerek hastalıklara daha dayanıklı ve sağlıklı balık üretimine katkısı olduğu raporlanmıştır.

8. Kırsal kesimde butik ölçekte canlı tavuk yetiştiriciliğini yem maliyetlerini düşürerek özendirmektedir.

Eklenti 658243

Sonuç olarak; süper bir canlı ama Kaliforniya solucanlarım artık piyasada yoklar sanırım onları da tükettiler :D

:rolleyes::cool:

Selam Dongyul,

Bahçemde kova içinde hazırladığım kompost içerisinde fotodaki gibi kurtçuklar oluşmuş. Bunlar BSF midir acaba? Bu canlılar doğal ortamlarda kendiliğinden çıkar mı acaba?

dongyul 25-01-2023 17:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1571877)
Selam Dongyul,

Bahçemde kova içinde hazırladığım kompost içerisinde fotodaki gibi kurtçuklar oluşmuş. Bunlar BSF midir acaba? Bu canlılar doğal ortamlarda kendiliğinden çıkar mı acaba?

Sayın Thunderon, kusura bakmayın ancak yeni görüyorum. evet tamda kendileri.

byrmcyln 25-01-2023 19:12

Bahçenizi yeni farkettim.tebrik ederim, güzel bir bshceniz var..

dongyul 25-01-2023 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi byrmcyln (Mesaj 1619859)
Bahçenizi yeni farkettim.tebrik ederim, güzel bir bshceniz var..

teşekkür ederim burada çok fazla aktif değilim maalesef instagram da @sehirli_bahcivan olarak daha fazla aktifim oradan da takip edebilirsiniz.

Pln711 19-03-2024 19:03

Ellerinize sağlık. Bahçeniz çok güzel. Tebrik ederim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024