agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   aleydi / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/35715.htm)

aleydi 06-04-2015 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi glcn06 (Mesaj 1368793)
bime akşam iş çıkışı uğradım hiç birşey kalmamıştı malesef. sadece bir paket aslanağzı tohumu vardı onu aldım ama henüz ekmedim. bizim buralar hala çok soğuk. :(

bende küpe çiçeğini çok seviyorum küçükkken bizim evde de vardı salça tenekesinde. geçen sene büyükce bir saksı sarkan küpeli aldım. bence çok nazlı bir çiçek bir türlü yerini beğenmedi. hemen yaprakları sararıp dökülmeye başlıyor. evin ve bahçenin heryerini gezdi resmen :(
anladığım kadarı ile çok güneşi ve sıcağı sevmiyor. benimki az güneş alan kuzeye bakan bir yerde duruyor

Ben artık bahçeli evlerin olmadığı bölgelerdeki bimlere bakıyorum ,oralarda kalıyor bazen :p.

Evet bizde de çok soğuk . Karla karışık yağmur , ertesi gün kar fırtanası yazıyor . Nasıl bir Nisan anlamadım . Hava ısınsın çiçekler büyüsün dedikçe ,hava soğuk .Ne sümbüller açabildi , ne laleler .

Pazardan aldığım küpeliyi bahçeye koymuştum kırağı vurmuş . Öldü galiba . Köklerinden canlanır mı bilmiyorum . Zengarden den aldıklarımda çok minikler . Verandaya koydum onları . Akşam kalın naylonla kapatıyorum üstlerini . -3 dereceleri gösteriyor haftaya . Çok bıktırdı bu kış gerçekten .

Ben aldığım tohumları serptim . Çıkan çıksın diye . Çörekotu tohumu çoktu ,bugün bir tane daha aldım hatta . Çiçekleri çok güzel oluyor . Kaldıysa ondan almanı tavsiye ederim . sevgiler .

Mtutkan 06-04-2015 18:04

Buralarda(Aksaray) pek yüzüne bakılmıyor.Rahatlıkla bulunabiliyor :)

aleydi 06-04-2015 19:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mtutkan (Mesaj 1368930)
Buralarda(Aksaray) pek yüzüne bakılmıyor.Rahatlıkla bulunabiliyor :)

Sayın Mtutkan çok şanslısınız o zaman . Ben bugün yine uğradım Bime .Çarşıdaydı gerçi çok fazla alışveriş yapılıyor . 1 Tane vapur dumanı tohumu bir kaç tane de çörekotu tohumu vardı . Ben aslanağzı tohumu ve çift renkli yıldız çiçeği soğanı alacaktım , kalmamış. Tohumlar baya fazla ve sağlıklı görünüyordu . Hatta pişman oldum yurtdışından tohum aldığıma. Hem geç geldi hemde çok azdı . Bulabilirsem biraz daha alıp bahçenin her köşesine serpicem :) Saygılar ..

aleydi 06-04-2015 20:03

5 Eklenti(ler)
Yurt dışından aldığım tohumlar büyüdü . Fidelerim , acı bakla ,verbana ,diğer çıkanları bilmiyorum . Yüzlerce tohumdan az verim aldım . Oysa tohum takastan gelenlerin hepsi çimlendi .Çok yaşa tohum takas :)

Eklenti 545355

Eklenti 545356

Eklenti 545357

Eklenti 545358

Eklenti 545359

Mtutkan 06-04-2015 20:20

Çok güzel görünüyorlar.Ben yeni başladım bitki botanik işlerine çok acemiyim.1 tane red robin filizlendirdim onun da gözüne bakıyorum aman zarar gelmesin diye.Yaz tatilinde Eskişehir'e getireyim sizin için diyeceğim ama geç mi olur. :) Öğretmenim Aksaray'da.

aleydi 06-04-2015 21:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mtutkan (Mesaj 1368969)
Çok güzel görünüyorlar.Ben yeni başladım bitki botanik işlerine çok acemiyim.1 tane red robin filizlendirdim onun da gözüne bakıyorum aman zarar gelmesin diye.Yaz tatilinde Eskişehir'e getireyim sizin için diyeceğim ama geç mi olur. :) Öğretmenim Aksaray'da.

Teşekkür ederim nazik teklifiniz için .Tohum takastan gelenlerin içinde red robin de var :) . Bende ektim . Saksıda bile kolay yetişen bir tür .
Aslında sebzeler çok kolay filizleniyor . Çiçeklerde öyle ama çiçekler biraz nazlı . Bazı küçük tohumlar , biraz zor büyüyorlar . Tohumdan yetiştirme konusunda buradan bakabilirsiniz . http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...-asi/30988.htm

Mtutkan 06-04-2015 21:14

Ben teşekkür ederim.Kolaylıklar dilerim.

aleydi 07-04-2015 20:30

5 Eklenti(ler)
Bunlarda doğal güzellikler . Mavi çiçeklinin adını öğrenmiştim unuttum . Diğeri ballıca galiba . Küçükken suyunu tadardık . Yarın deneyim , yine aynı tadı bulabilirmiyim acaba .

Eklenti 545562

Eklenti 545563

Eklenti 545564

Eklenti 545565

Eklenti 545566

aleydi 07-04-2015 20:33

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl Bim den almıştım . Geçen yıl çok çiçeklerle ilgim ( her zaman sevmişimdir ) .İsim tür takip etmediğim için . Nasıl bir çiçek olduğunu bilmeden almıştım . Biraz irileşti . Nasıl açacak acaba meraktayım :)

Eklenti 545567

Eklenti 545568

glcn06 08-04-2015 14:14

üsteki morlu çiçekler ballı baba sanırım. bizde küçükken çiçeklerini emerdik.
bizim bahçede çimlerden başka birşey yeşillenmedi. güllerimiz bile hala patlamamış. donduklarından şüpheleniyorum. inşallah birşey olmamıştır.

aleydi 08-04-2015 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi glcn06 (Mesaj 1369381)
üsteki morlu çiçekler ballı baba sanırım. bizde küçükken çiçeklerini emerdik.
bizim bahçede çimlerden başka birşey yeşillenmedi. güllerimiz bile hala patlamamış. donduklarından şüpheleniyorum. inşallah birşey olmamıştır.

Evet ballı baba sevgili glcn06 . Bir türlü bakamadım tadına , hala çocukluğumuzdaki gibi mi . Onlar sanki daha bir kırmızı ve çok çiçekliydi diye hatırlıyorum .

Bildiğim kadarıyla Eskişehir iklimi Ankara 'dan soğuk .Benim oturduğum bölge 3_4 derece şehre göre daha soğuk . Benim güllerde yeni yeni filizlendi . Ağaçların bir kısmı uyanmadı henüz . Ben seviniyorum geç uyancaklar diye . Çiçek açtığında donabiliyor . Bu hafta -5 leri gösteriyor hava durumu . Seninkilerde geç uyancaklardır .Güller kolay kolay donmuyor bildiğim kadarıyla . Ben ahır gübresi kullanıyorum güller için . Havalar yumuşayıp güneş çıktığında sende biraz ver istersen .sevgiler

aleydi 08-04-2015 17:24

1 Eklenti(ler)
Yurtdışından aldığım tohumların beşte biri geldi . Poşetli olanlar pembe paspas ve clematis .Clematisi tohumdan yetiştirmenin zor olduğunu okumuştum . Bakalım başarılı olabilcekmiyim . Ekinezya dışında ,yetiştiremediğim tohum olmamıştı . Farklı bir tohumla ekinazyıyıda tekrar denemeyi düşünüyorum .

Eklenti 545730

serdar1984 08-04-2015 17:48

sayın aleydi yurt dışı sitesi bu alibaba felan var bunlardanmı sipariş verdiniz kargo bedelleri yüksek gelmiyordur umarım ? clematis konusunda çok haklılar tohumdan çıkmıyor bir umut hergün bakıyorum ama nafile bendekilerin durumu vahim :)

aleydi 08-04-2015 18:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdar1984 (Mesaj 1369449)
sayın aleydi yurt dışı sitesi bu alibaba felan var bunlardanmı sipariş verdiniz kargo bedelleri yüksek gelmiyordur umarım ? clematis konusunda çok haklılar tohumdan çıkmıyor bir umut hergün bakıyorum ama nafile bendekilerin durumu vahim :)

Aliexpressten aldım sayın Serdar1984 .Kargo ücretsiz. Son aldıklarımı ,kargo tutarınca almamışım . Belli bir miktarın üstüne çıkmam gerekiyormuş . Ona rağmen postayla gönderdiler . Biraz geç kaldı . Çok iyi indirimler oluyor . Pembe kadife çiçeği tohumu aldım . Onu daha önce görmemiştim . Henüz gelmedi merakla bekliyorum . Açık olarak aldığım tohumlardan memnun kalmadım . Poşetliler biraz daha iyi . Almak isterseniz aldığım göndericeleri paylaşabilirim sizinle .

Yinede Bimde son aldığım tohumlar hem miktar olarak çoktu , hem kalite olarak,hemde fiyat olarak çok iyiydi . Keşke daha çok alsaydım . Tek dezavantajı çeşit az .Dün bir kaç tane Bime gittim hiç kalmamış .

Arkadaşlarıma da bana da çok güzel sorular soruyorsunuz . Sizi takip ediyorum . Sayenizde benimde öğrendiklerim oldu . Sizin sayfanızı sabırsızla bekliyoruz . Saygılar .

Adalet Yağcı 08-04-2015 18:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1368963)
Yurt dışından aldığım tohumlar büyüdü . Fidelerim , acı bakla ,verbana ,diğer çıkanları bilmiyorum . Yüzlerce tohumdan az verim aldım . Oysa tohum takastan gelenlerin hepsi çimlendi .Çok yaşa tohum takas :)

Eklenti 545355

Eklenti 545356

Eklenti 545357

Eklenti 545358

Eklenti 545359

.

Sevgili aleydi, bana en çok heyecan veren şey tohumdan bitki yetiştirmek.
Ektiğim tohumların toprağı delip başını zarifçe uzatmalarına bayılırım, harika duygular verir bana.
Sonra onları bebekler gibi güneşe gölgeye taşır dururum, ta ki şaşırtılacak seviyeye gelinceye kadar.
Tabii işin en zor kısmı burada başlıyor, minicik fideleri köklerini zedelemeden uygun viyollere aktarmak biraz dikkat istiyor.

Acı bakla(Lupin) ve diğer fideciklerinizin acil ışığa ihtiyaçları var.
Sanırım oda içinde çimlendirdiniz ve hâlâ dış ortama almadınız, boylarının aşırı uzamalarından bunu anlıyorum.
Bu şekilde devam ederseniz fidelerinizin hepsini kaybedebilirsiniz :(

Peki ne yapabilirsiniz; onları güneş ışıklarının daha zayıf olduğu sabah saatlerinde bir saat kadar tutarak yavaş yavaş güneşe alıştırmakla başlayın, öğle güneşi görmesinler gölgeye çekin.
Bu şekilde 5-6 gün devam ettikten sonra sürekli olarak dışarda tutun ki fidecikler güçlensin.

Şaşırtma zamanınını da kaçırmayın, kotiledon yapraklar hariç, gerçek dört yaprak gördüğünüzde onları küçük viyollere alın.
Özellikle Lupin şaşırtılmaktan hoşlanmaz, bu yüzden onlar için Hindistan cevizi liflerinden yapılmış viyoller kullanın, sonra bu viyollerle birlikte dikersiniz esas yerlerine.
Haydi kolay gelsin...

aleydi 08-04-2015 19:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1369468)
.

Sevgili aleydi, bana en çok heyecan veren şey tohumdan bitki yetiştirmek.
Ektiğim tohumların toprağı delip başını zarifçe uzatmalarına bayılırım, harika duygular verir bana.
Sonra onları bebekler gibi güneşe gölgeye taşır dururum, ta ki şaşırtılacak seviyeye gelinceye kadar.
Tabii işin en zor kısmı burada başlıyor, minicik fideleri köklerini zedelemeden uygun viyollere aktarmak biraz dikkat istiyor.

Acı bakla(Lupin) ve diğer fideciklerinizin acil ışığa ihtiyaçları var.
Sanırım oda içinde çimlendirdiniz ve hâlâ dış ortama almadınız, boylarının aşırı uzamalarından bunu anlıyorum.
Bu şekilde devam ederseniz fidelerinizin hepsini kaybedebilirsiniz :(

Peki ne yapabilirsiniz; onları güneş ışıklarının daha zayıf olduğu sabah saatlerinde bir saat kadar tutarak yavaş yavaş güneşe alıştırmakla başlayın, öğle güneşi görmesinler gölgeye çekin.
Bu şekilde 5-6 gün devam ettikten sonra sürekli olarak dışarda tutun ki fidecikler güçlensin.

Şaşırtma zamanınını da kaçırmayın, kotiledon yapraklar hariç, gerçek dört yaprak gördüğünüzde onları küçük viyollere alın.
Özellikle Lupin şaşırtılmaktan hoşlanmaz, bu yüzden onlar için Hindistan cevizi liflerinden yapılmış viyoller kullanın, sonra bu viyollerle birlikte dikersiniz esas yerlerine.
Haydi kolay gelsin...

Ah bu benim sabırsız hallerim :) .Çabuk aldanışlarım :) .Sevgili Adalet hanım sizi görünce böyle çok mutlu oluyorum :). Çok erken ektim tohumları . Sanki erken ekince daha çabuk büyüyceklerini düşündüm :) . Oysa zamanında ekmek büyüme için daha etkiliymiş . Çabuk aldanışlarım ( Hava biraz ısınınca bahar geldi , artık soğumaz diye düşündüm ). Şuan kar yağıyor ve hava -5 derece .

Tohum takastan gelen ilk tohumları küçük naylon torbalara şaşırttım ve dışarı almıştım . Hava öyle soğudu ki içeri almak zorunda kaldım .İç ortamdakiler için cam kenarında tutuyorum ve güçlü ledler yakıyorum . Ne yazık ki güneş ışığını yakalamak zor . Haklısınız çok uzadılar . Bende korkuyorum kaybedicem diye . Tohumdan yetiştirmek ,onların hayat bulduğunu görmek çok güzel .Ben şaşırtma konusunda ve fidelerin büyümesi konusunda sorun yaşıyorum .Çok geç büyüyorlar .Oda dışarı çıkarmadığımdan olmuş .

Aldığınız tohumları , yaptığınız çalışmaları görünce , bir kez daha hayran oldum size .Hiç bir şey tesadüf değil . Büyük bir heyecanla , canla başla , sevgiyle emekle . O güzel bahçeyi yaratmışsınız .Sizden öğreneceğim çok şey var . Tavsiyeleriniz benim için çok önemli . Sevgili YeniGine sizin için can Adalet hanım diyor . Cansınız . Teşekkür ederim sevgiler .

Sevgi Durul 08-04-2015 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1369482)
Şuan kar yağıyor ve hava -5 derece .

Sevgili aleydi, evet şu anda kar yağıyor ve ben de Eskişehir'deyim.:)

Tohum çimlemdirme hakkında Adalet hanım'ın sözlerine kesinlikle katılıyorum.

Heyecan ve aceleciliğiniz bana agaclat.net'e ilk üye olduğum zamanları hatırlatıyor. O ilk ektiğim tohumlardan sadece şebboyları yaşatabilmiştim. Umarım ve dilerim sizinkiler yaşarlar ve çiçeklerini görürüz hep birlikte.

Bu arada, bu sene bir kaç tohum dışında ekim yapamadım henüz.

Kolay gelsin... Sevgiler...

aleydi 08-04-2015 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1369494)
Sevgili aleydi, evet şu anda kar yağıyor ve ben de Eskişehir'deyim.:)

Tohum çimlemdirme hakkında Adalet hanım'ın sözlerine kesinlikle katılıyorum.

Heyecan ve aceleciliğiniz bana agaclat.net'e ilk üye olduğum zamanları hatırlatıyor. O ilk ektiğim tohumlardan sadece şebboyları yaşatabilmiştim. Umarım ve dilerim sizinkiler yaşarlar ve çiçeklerini görürüz hep birlikte.

Bu arada, bu sene bir kaç tohum dışında ekim yapamadım henüz.

Kolay gelsin... Sevgiler...

Daha ekim yapmamışsınız .Ben ne yapmışım :(. Tohum takastan gelenleri üç beş tanesini hemen ekim yaptım . Annemde söyledi ( Erken ekmek marifet değil . Her şeyin bir zamanı var ) .:D . Tam olarak öyle demedi ama ben anladım :). Şimdi güneşsizlikten büyümüyor fideler .

Ne kadar kalcaksınız öğretmenim .Ben karabayırda oturuyorum . Cuma günü müsaitseniz bana gelirmisiniz .Uygun bir yerden alabilirim sizi . Çok mutlu olurum tanışmaktan . Telefonumu yazıyorum özelden . Heyecanlandım bile , inşallah görüşürüz . sevgiler .

Adalet Yağcı 08-04-2015 23:01

Üzülmeyin kış inatla "ben gitmiyorum" dese de Nisan çok yakında rest'ini çekecektir :)

Yapacağınız şey basit aslında, eğer çok rüzgarlı fırtınalı bir hava yoksa fideciklere bol bol gün ışığı armağan edin, gün içinde eksilere düşmeyecektir sıcaklık.
Akşamları yine içeriye taşırsınız.

Zaten birçok bitki 3-5 derecelerden rahatsız olmaz, yeter ki eksilere düşmesin.
Hatta kısa süreli eksilerden bile etkilenmezler, ama sizin fidecikler küçük, bu yüzden biraz daha özenle korunmaları gerekiyor.

Bundan sonraki ekimlerinizi yaparken tecrübe kazanmış oldunuz, bu da bir şey :)
Tohumdan yetiştirme ile ilgili sayın Zeki Yağlı'nın açtığı başlıklar vardı, onlara da bir göz atın isterseniz.

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

Sevgiler... :)

serdar1984 09-04-2015 08:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1369460)
Aliexpressten aldım sayın Serdar1984 .Kargo ücretsiz. Son aldıklarımı ,kargo tutarınca almamışım . Belli bir miktarın üstüne çıkmam gerekiyormuş . Ona rağmen postayla gönderdiler . Biraz geç kaldı . Çok iyi indirimler oluyor . Pembe kadife çiçeği tohumu aldım . Onu daha önce görmemiştim . Henüz gelmedi merakla bekliyorum . Açık olarak aldığım tohumlardan memnun kalmadım . Poşetliler biraz daha iyi . Almak isterseniz aldığım göndericeleri paylaşabilirim sizinle .

Yinede Bimde son aldığım tohumlar hem miktar olarak çoktu , hem kalite olarak,hemde fiyat olarak çok iyiydi . Keşke daha çok alsaydım . Tek dezavantajı çeşit az .Dün bir kaç tane Bime gittim hiç kalmamış .

Arkadaşlarıma da bana da çok güzel sorular soruyorsunuz . Sizi takip ediyorum . Sayenizde benimde öğrendiklerim oldu . Sizin sayfanızı sabırsızla bekliyoruz . Saygılar .

sayın aleydi bende dün bim ve A101 den baya bir çiçek soganı aldım bir çok yerde tohum ve sogan kalmamış ama ben burda buldum hemde baya bir vardı şaşırdım :) dedim kendi kendime burda demekki çiçek seven kimse yok :) emek harcamak isteyen :p valla sorularım çok fazla oluyor ama benim gibi bu işi gerçekten hakkını vererek ögrenmek isteyen arkadaşlar içinde soruyorum esasında bir topragı işlerken öncelikle topragın doğasına uygun minerallerin toplanması sonucunda dikecegimiz bitkinin gelişmesini sağlıyoruz buda her bitkiye göre değişen şart ve kuralları getiriyor :rolleyes: inşallah kendi sayfamıda bir an evvel oluşturup daha çok bilgilenmek istiyorum sizede teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için :p

aleydi 09-04-2015 09:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1369535)
Üzülmeyin kış inatla "ben gitmiyorum" dese de Nisan çok yakında rest'ini çekecektir :)

Yapacağınız şey basit aslında, eğer çok rüzgarlı fırtınalı bir hava yoksa fideciklere bol bol gün ışığı armağan edin, gün içinde eksilere düşmeyecektir sıcaklık.
Akşamları yine içeriye taşırsınız.

Zaten birçok bitki 3-5 derecelerden rahatsız olmaz, yeter ki eksilere düşmesin.
Hatta kısa süreli eksilerden bile etkilenmezler, ama sizin fidecikler küçük, bu yüzden biraz daha özenle korunmaları gerekiyor.

Bundan sonraki ekimlerinizi yaparken tecrübe kazanmış oldunuz, bu da bir şey :)
Tohumdan yetiştirme ile ilgili sayın Zeki Yağlı'nın açtığı başlıklar vardı, onlara da bir göz atın isterseniz.

Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) - agaclar.net

Sevgiler... :)

16 Yıldır internet kullanıyorum . Keşke bu formu daha önce keşfetseydim . Varlığından haberdardım .Girip baktığım zamanlar da oldu . Ayrıntılı bir şekilde incelemediğim için kızıyorum kendime .
Ve sizleri geç tanıdığım için . İyi ki varsınız . sevgiler

aleydi 09-04-2015 09:25

3 Eklenti(ler)
Bugün itibariyle Eskişehir .:). Nisan kendini Mart sanıyor :),

Eklenti 545854

Eklenti 545855

Eklenti 545856

akçabardak 09-04-2015 13:21

Sevgili aleydi beyazlara bürünmüşsünüz yine :D Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır derler ama öyle değil, bir Nsan şakası desem o da değil :D
Sizlerde kar olunca bizler de donuyoruz buralarda, şaka bir yana gerçekten bu kışın bu sene gideceği yok sanırım, havalar ısınamayınca bitkilerimi de büyütemiyorum.
Böyle giderse fidelerimiz geç kalacak bu gidişle :confused:

aleydi 09-04-2015 18:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1369634)
Sevgili aleydi beyazlara bürünmüşsünüz yine :D Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır derler ama öyle değil, bir Nsan şakası desem o da değil :D
Sizlerde kar olunca bizler de donuyoruz buralarda, şaka bir yana gerçekten bu kışın bu sene gideceği yok sanırım, havalar ısınamayınca bitkilerimi de büyütemiyorum.
Böyle giderse fidelerimiz geç kalacak bu gidişle :confused:

Yaz geldi diye öyle heveslenmiştim ki sevgili Akçabardak .Bahçeye ektiğim çiçek tohumları minik başlarını göstermişti tam .Dün gece kalın naylonla örttük üstlerini . Gece -5 lere dayanırlar mı bilmiyorum .Bütün gün yağdı . Meyve ağaçları çiçek açmıştı onlarda dondan etkilenecekler . Fidecikler güneşsizlikten büyeyemiyor .

Kış çok oldu artık ısınır hava deyip bütün tohumları ekmiştim :)
. Hislerimi bile yanılttı :) .Sağlık olsun .yapabileceğimiz bir şey yok .Son soğuklar olur bu hafta umarım . Sevgiler

münevver48 10-04-2015 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1369700)
Yaz geldi diye öyle heveslenmiştim ki sevgili Akçabardak .Bahçeye ektiğim çiçek tohumları minik başlarını göstermişti tam .Dün gece kalın naylonla örttük üstlerini . Gece -5 lere dayanırlar mı bilmiyorum .Bütün gün yağdı . Meyve ağaçları çiçek açmıştı onlarda dondan etkilenecekler . Fidecikler güneşsizlikten büyeyemiyor .

Kış çok oldu artık ısınır hava deyip bütün tohumları ekmiştim :)
. Hislerimi bile yanılttı :) .Sağlık olsun .yapabileceğimiz bir şey yok .Son soğuklar olur bu hafta umarım . Sevgiler

:)sevgili aleydi, hepimizin hevesi kursağımızda kaldı. ne bahar, ne nisanmış soğuktan donuyoruz.siz masum kar manzarasını seyrederken, bizde kara bulutlar çöktü üzerimize nasıl esiyor rüzgar fırtına gibi.tazecik filizler minicik meyvecikler nasiplerini aldılar.biz yine tam gaz devam yılmak yok.soğukların açtığı arayı sıcak havalar kapatacaktır. belki biraz fazla emek harcamış oluruz.bizde zaten severek candan yürekten yapıyoruz.inşallah bu soğuklardan bitkilerini kayıpsız atlatırsın.sevgiler:):):).

aleydi 10-04-2015 11:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 (Mesaj 1369788)
:)sevgili aleydi, hepimizin hevesi kursağımızda kaldı. ne bahar, ne nisanmış soğuktan donuyoruz.siz masum kar manzarasını seyrederken, bizde kara bulutlar çöktü üzerimize nasıl esiyor rüzgar fırtına gibi.tazecik filizler minicik meyvecikler nasiplerini aldılar.biz yine tam gaz devam yılmak yok.soğukların açtığı arayı sıcak havalar kapatacaktır. belki biraz fazla emek harcamış oluruz.bizde zaten severek candan yürekten yapıyoruz.inşallah bu soğuklardan bitkilerini kayıpsız atlatırsın.sevgiler:):):).

Evet canım , senin bahçene bir şey olmasın ,çiçeklerin çok güzel açtı .Kayıpları da olmasında , özlem çok arttı . Güllerimin rengini ,çiçeklerimi özledim :) Çok uzun sürünce bıktırdı kış.15 Günlük hava durumlarına bakıyorum , önümüzdeki haftadan itibaren baya ısınacak gözüküyor .Umarım çok sıcak olmayan , bitkilerimizin mutlu olacağı:) .güzel bir yaz geçiririz hep birlikte . sevgiler

hira 10-04-2015 19:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1353852)

Eski evimi,bahçemi hatırladımm. orda olmak ayrı bir zevkti. Bahçede kaplumbağamızda vardı, ekim_kasım aylarında ortalardan kaybolur, ilk bahara kadar da görünmez uzuuunca uykuya dalardı ;) ağaçtan aldığım armutu dilim dilim kesip bahçenin bir köşesine bıraktığımda ertesi gün yemiş olduğunu görürdüm. salatalık domates ve kıvırcığı da çok severdi. taşınırken yan komşumuzun bahçesine bırakmıştık. onlarda 3_ 4 tane kaplumbağa vardı zaten, kanki olsunlar ;) çook şeker bir hayvancıktır. siz onun varlığını unutursunuz ama bahçe taşlarının üzerinde takır tukur kapuğunu vurarak gezer ve hatırlatır kendini
;)

aleydi 10-04-2015 21:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1369895)
Eski evimi,bahçemi hatırladımm. orda olmak ayrı bir zevkti. Bahçede kaplumbağamızda vardı, ekim_kasım aylarında ortalardan kaybolur, ilk bahara kadar da görünmez uzuuunca uykuya dalardı ;) ağaçtan aldığım armutu dilim dilim kesip bahçenin bir köşesine bıraktığımda ertesi gün yemiş olduğunu görürdüm. salatalık domates ve kıvırcığı da çok severdi. taşınırken yan komşumuzun bahçesine bırakmıştık. onlarda 3_ 4 tane kaplumbağa vardı zaten, kanki olsunlar ;) çook şeker bir hayvancıktır. siz onun varlığını unutursunuz ama bahçe taşlarının üzerinde takır tukur kapuğunu vurarak gezer ve hatırlatır kendini
;)

Hiracım sayfanda görmüştüm o fotoğrafı , çok güzelmiş gerçekten bahçen . Gittiğimiz her yere kendimizi götürüyoruz . O yüzden en önemlisi kendimiziz . Sen güzel kalbinle gittiğin her yeri güzelleştiriyorsun .Daha güzeli olur inşallah .

Sevgili Milla kapliş diyor . Dünyanın en tatlı en zararsız canlısı . İnsanın sevesi geliyor ,kucağına alası filan :) . Kafasını okşayım diyosun , içine çekiyor :) . O tıkırtı yetiyor , yüzümüzde tebessüm oluşturmaya :). Beğeniler için çok teşekkür ederim .

aleydi 10-04-2015 21:37

1 Eklenti(ler)
Evimin yolu üzerinde ziraat fakültesi var . Öğrenciler meyva ağaçları dikiyorlar . Yol boyunca meyva ağaçları çiçek açtılar . Bende hareket halinde araçtan , böyle fotoğrafladım . Soğuklardan donmazlar umarım .

Eklenti 546042

aleydi 11-04-2015 10:13

1 Eklenti(ler)
Kalanchoe yi ilk defa yetiştiriyorum . Çok güzel çiçeklendi :)

Eklenti 546090

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024