agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   f.okan / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/32487.htm)

f.okan 27-08-2013 04:49

Clivia

5 Eklenti(ler)
Clivia, halk arasinda Kafir zambagi denildigini duymustum. Ekstra ilgi alanim diyebilirim.
Su an bir tane 11 yasinda bir Clivia miniatam ve 8 yasinda Clivia citrinam var. Bu ikisi defalarca yavru verdiler, sayisini bende unuttum, her birini isteyenlere dagittim,
10 adet 3,5 yasinda miniata x citrina capraz asilama yaptigim tohumlardan ürettigim,
4 adet henüz 5 aylik, tohumlarini USA'dan getirdigim RO Tulip x Compact Red Tulip capraz asilanmis tohumdan cikardigim Clivialarim var.
10 tane de Clivia citrina tohumunu 1 Agustos'ta ektim, 22 gün sonra cimlenmeye basladilar su an ki durumlari iyi görünüyor.
Tohumdan cikan bir Clivianin cicegini görebilmek icin 4 ya da 5 yil, tohum kapsüllerinin olgunlasmasi icinde 9 ila 12 ay beklemeniz gerekiyor :)

jojoba 27-08-2013 04:55

oldukça zahmetli bir iş desenize
bi o kadarda sabır gerektiriyor.deger diyorsanız
ne diyeyim, kolay gelsin..

f.okan 27-08-2013 05:05

Bolusanthus Speciosus

5 Eklenti(ler)
Bu da tohumdan ürettigim exotik bir bitki, tohumun cimlenmesi ve bu boya ulasmasi 15 ay sürdü, umarim önümüzdeki yil cicegini görmek mümkün olur :)
Afrika kökenli, sarilici cins degil, Bonsai icin uygun nitelikte.

f.okan 27-08-2013 05:34

Selam Sayin jojoba,
haklisiniz cok zahmetli bir is. Tohumlarin olgunlasmasi icin yaklasik bir yil bekledikten sonra kapsülün icindeki tohumlar dikkatlice cikarilip bir gece islak pecetenin arasinda bekletiliyor. Tohumlar topraga ekilecekse, toprak firinda 250 derecede 15 dakika bekletilip steril ediliyor, eger Perlite ekilecekse Perlit 100 derece kaynar suyla steril ediliyor. Daha sonra tohumlar resimdeki gibi üstte kalacak sekilde ekiliyor. Direk günes almayan aydinlik, 25-30 derecelik bir ortamda, küf olusmamasi icin hergün üzeri acilip bir kac saat havalandirdiktan sonra üzerine su püskürtülüyor ve tekrar kapatiliyor. ilk yapragini cikardiktan sonra üzeri tamamen aciliyor, ikinci yaprak cikmaya basladiginda sasirtma yapiliyor. Cicek acmasi yaklasik 4-5 yil sonra oluyor. Ama o kadar bekleyemem diyenler icin ana bitkinin yavrularindan cogaltma yapilabiliyor :)

tturt 27-08-2013 07:18

Sayın f.okan,

Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Güler 27-08-2013 08:53

Sayın f.okan, bahçe sayfanızı gezme fırsatını ancak buldum.
Eviniz de çiçekleriniz de çok güzel, sağlıkla, huzurla oturun.
Bahçenizi tanzim ettikçe bizlerle paylaşırsanız çok hoşumuza gider, çiçek çeşitleriniz ve orada bulma imkânınız daha çok olduğundan bunları da bizlerle paylaşın lütfen.

Her şey gönlünüzce olsun.

Sevgi Durul 27-08-2013 09:58

Sevgili f.okan, öncelikle güzel bir bahçe, güzel bitkiler, kaliteli fotoğraflar, her şeyi çok beğendim. Küçük kızınız da çok tatlı. Allah bağışlasın.

Bir de, tohumdan yetiştirmeye meraklı bir kişi olarak clivialar çok ilgimi çekti. Firesiz büyümelerini dilerim. Gelişmelerini de paylaşırsınız değil mi? Sevgiyle...

f.okan 27-08-2013 20:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tturt (Mesaj 1193436)
Sayın f.okan,

Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

Tesekkür ederim Sayin tturt, Sakarya'ya geldigimde bahcenizi ziyaret etmeyi cok isterim. :)

f.okan 27-08-2013 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1193442)
Sayın f.okan, bahçe sayfanızı gezme fırsatını ancak buldum.
Eviniz de çiçekleriniz de çok güzel, sağlıkla, huzurla oturun.
Bahçenizi tanzim ettikçe bizlerle paylaşırsanız çok hoşumuza gider, çiçek çeşitleriniz ve orada bulma imkânınız daha çok olduğundan bunları da bizlerle paylaşın lütfen.

Her şey gönlünüzce olsun.

Merhaba Güler Hanim, aslinda bende sizin bahcenizde dolasmaktan kendi bahceme cok fazla bakamiyorum :) iyi dilekleriniz icin cok tesekkür ederim, gelismeleri, buradaki yeni ve farkli cesit bitkileri ve edindigim bitkilerimi sizlerle paylasmaktan mutluluk duyarim. Iki yildir ufak tefek birseyler yapmaya calisiyorum bir hayli fotograf birikti, daha anlasilir olacagini düsündügümden bu güne kadar olanlari paylasip sonra kaldigim yerden düzenli olarak devam etmek istiyorum. Sevgiyle kaliniz derler ya ben size oldugunuz gibi kaliniz diyorum cünkü gercekten cok Sevgi dolu pozitif enerjisi olan birisiniz. Iyi aksamlar.

f.okan 27-08-2013 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1193463)
Sevgili f.okan, öncelikle güzel bir bahçe, güzel bitkiler, kaliteli fotoğraflar, her şeyi çok beğendim. Küçük kızınız da çok tatlı. Allah bağışlasın.

Bir de, tohumdan yetiştirmeye meraklı bir kişi olarak clivialar çok ilgimi çekti. Firesiz büyümelerini dilerim. Gelişmelerini de paylaşırsınız değil mi? Sevgiyle...

Sayin sDurul cok tesekkür ederim, ilginize sevindim, gelismeleri paylasicam, tabii eger kendinizde tecrübe etmek isterseniz su an kizarmasini bekledigim Clivia tohum kapsüllerim var, yilbasinda Türkiye'ye gelmeyi düsünüyorum, o zamana Kadar olgunlasirlar sanirim, gelirken yanimda getirip size ulastirabilirim. Burdan da yollarim hic sorun olmaz benim icin ama kaybolma ya da gümrük kontrolünde gecmeme ihtimali olabilir. iyi aksamlar

Ahmet Çetinkaya 27-08-2013 22:20

F.OKAN bahçeniz çok güzel , maşallah diyelim nazar değmesin. Kulübede çok şirin olmuş.

f.okan 27-08-2013 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet Çetinkaya (Mesaj 1193654)
F.OKAN bahçeniz çok güzel , maşallah diyelim nazar değmesin. Kulübede çok şirin olmuş.

Selamlar Ahmet bey, tesekkür ederim. Kulübeyi esim internetten aldi ve montajini kendisi yapti sagolsun.

f.okan 28-08-2013 00:13

Beaucarnea recurvata- Fil ayagi- Elephantenfuss

5 Eklenti(ler)
Bu cicegin tohumlarini 2012 Eylül ayinda ektim, on tohumdan sadece bir tane cikartabildim, bir yillik olmasina az bi zaman kaldi, cok yavas büyüyor :) Büyük olan bu sene alindi, cicekcinin söyledigine göre 17 yasin üzerinde olabilirmis :)

f.okan 28-08-2013 00:23

Flamingo- Riesen Bromelie-Puya Dyckioides

4 Eklenti(ler)
Heyecanla cicek acmasini bekledigim tohum denemelerimden bir tanesi... Bu türlerde yaprak uclarindaki sararmalar normal karsilaniyor, büyüdükce altta kalan yapraklarin uclarinda sararmalar oluyor ama buna ragmen parlakligini hala koruyor.

f.okan 28-08-2013 00:32

Puya yakespala

4 Eklenti(ler)
Bu cicegimin keyfini bir türlü yerine getiremedim :mad: saksisi biraz büyük geldi sanirim, tekrar Kücük bir saksiya gecirmeyi düsünüyorum.

f.okan 28-08-2013 00:45

Chorisia speciosa

4 Eklenti(ler)
Büyümesi cok iyi gidiyor, dikenlerini olusturmaya basladi, bugün baktim boyu bir metreyi gecmis :)

f.okan 28-08-2013 01:02

Anigozanthos-Kanguru ayagi

4 Eklenti(ler)
Gecen yil cicekciden almistim o zaman daha cok kücüktü, saksisini degistirdikten sonra hem yapraklari cogaldi hem de cicek acti. Avusturalya kökenlidir. Havalar günesli gidiyo diye bahceye cikartmistim sümüklü böcekler yapraklarini kemirmisler, umarim iceri aldinca toparlanir

f.okan 28-08-2013 01:08

Bauhinia tomentosa

4 Eklenti(ler)
Tohumdan yetistirdiklerimden, aksam olunca yapraklarini kapatiyor, suyu ve domates gübresini cok seviyor :)

mügem 28-08-2013 01:11

Çok değişik türleriniz var sevgili f.okan.Güle güle yetiştirin.

f.okan 28-08-2013 01:20

Fuchsia- Bella Rosella

5 Eklenti(ler)
Pembeli güzel ;) Fuchsia ciceklerim zaman gectikce ya da havanin durumuna göre renk tonlarnii degistiriyor

f.okan 28-08-2013 01:36

Fuchsia- Dark Eyes

4 Eklenti(ler)
Renkleri cok hos ama fotograflar pek güzel olmamis :)

f.okan 28-08-2013 01:44

fuchsia- Deep Purple

5 Eklenti(ler)
Lila ve beyazin muhtesem uyumu :)

f.okan 28-08-2013 01:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mügem (Mesaj 1193719)
Çok değişik türleriniz var sevgili f.okan.Güle güle yetiştirin.

Tesekkür ederim sevgili mügem, umarim bu güzellikleri koruyabilirim, tohumdan yetistirdiklerimi cok merak ediyorum gercekten.

f.okan 28-08-2013 01:57

Fuchsia- Pink Marshmallow

3 Eklenti(ler)
Bu renk digerlerine göre daha az acti, sebebini bilemedim

f.okan 28-08-2013 02:02

Fuchsia- Swingtime

3 Eklenti(ler)
Kirmizi-Beyaz ;)

f.okan 28-08-2013 02:09

Cassia Brewsteri

3 Eklenti(ler)
Yine bir tohum denemesi

f.okan 28-08-2013 02:26

Ipomoea Alba

5 Eklenti(ler)
Tohum denemelerimden biri, cok hizli büyüyen, hava degisimlerine cabuk adapte olan gercekten cok dayanikli bir sarmasik. Cok yillik bir sarmasik, derin budama yapilip kisi icerde geciriyor, cicekleri bazen 20 cm capinda acabiliyo, hafif fakat muhtesem bir kokusu var. Isik vurdugunda sedefli gibi parliyor.

f.okan 28-08-2013 02:39

Passiflora-Mission Dolares

5 Eklenti(ler)
Iki farkli passifloranin capraz asilamayla elde edilmis tohumlarindan cikarttigim bir bitkim, cicegi gercekten cok güzel. Bu sene biraz naz etti kendileri, havalar haziran ayina kadar serin ve yagmurlu gectigi icin fazla gelisemedi. Ters dönmüs bir semsiyeyi andiran ciceginin rengi cok hos.

f.okan 28-08-2013 02:48

Puya berteroniana

4 Eklenti(ler)
Bu da tohumdan cikardigim bir cicek, cok hizli büyüdü, gecen yil 11. ayda cimlendirdim, umarim seneye cicegini görebilirim. Harika bir rengi var, Tohumunu aldigim kisi ciceginin boyunun 2,5- 3 metreye Kadar cikabildigini söylemisti. Tabii bulundugumuz yerin kosullari buna müsade edermi orasini bilemem.

f.okan 28-08-2013 03:02

Diger tohum denemelerim

5 Eklenti(ler)
Sadece resimlerini paylasiyorum, son durumlarini yarin eger cok yagmur yagmazsa fotograflayip paylasirim, bir haftadir havalar 17 derece ve yagmurlu devam ediyor, sanirim artik yavas yavas Exotik ve diger soguga dayanamayan ciceklerimi iceri almanin zamani geldi.
1. Sesbania tripetti
2. Echium candicans
3. Echium wildpretti
4. Vellozia diamantina
5.Gentiana clusii albus

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024