agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   f.okan / Bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/32487.htm)

f.okan 25-08-2013 18:19

f.okan / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir :
Almanya / Oberallgäu- Immenstadt

Bahçenin büyüklüğü :
Ev, garaj,teras, sera ve bahce klübesi haricinde 400m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :
Sabahtan aksama Kadar günes gören , esintili , bol yagisli

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 6

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
2010 Mayis ayinda arsa olarak satin alindi , ayni yil Agustos ayinda ev insaati basladi , 2011 mayis ayinda evimize tasindik, ilk etapta bahcede yagmur kanali icin hendekler kazilmasi gerektigi ve bahcemizde büyük bir kaya parcasinin cikmasindan dolayi herhangi bir düzenleme yapilmadi. Bahce oldukca tasli bir yapiya sahip oldugu icin öncelikle taslar temizlendi ,Temiz toprak dökülüp freze edildi, garaj ve teras tabani cökmemesi icin tas dolgu yapildi.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :
Baslangicta aklimizda bir cok fikir vardi fakat sonrasinda aceleye getirip hata yapmaktan ya da pismanlik yasamaktan cekindigimiz icin (malum bahce düzenlemesi oldukca yüklü meblalarda ) adim adim ilerlemeye karar verdik. simdiye Kadar bahce düzenlemesi icin yardim almadik.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Su an yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Kisisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: Sera, sebzelik , teras, bahce klübesi.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :
Öncelikle yarim kalan islerin bitmesi ( Garaj, Patika yol ,bahce kenarindaki bayir yerlerin düzeltilmesi ve teras üzerine cati ) Icinde su sümbüllerinin, nilüferlerin ve Koi baliklarinin olduyu yapay gölet , barbekü kösesi

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Porsuk cami
Pramit mazi
Gentiana clusii (Enzian )
Stephanotis Floribunda
Mandevilla
Hanimeli
Passiflora
Sari Yasemin
Clematis
Selluka
Hibiskus
Frenk Üzümü
Bektasi üzümü
Mürver
Yaban mersini
Sakayik
Ortanca
Begonvil
Kumquat
Japon Sago palmiyesi
Karanfil
Calla
Amarillys
Dut
Ayva
Kiraz
Kayisi
Trabzon hurmasi
Erik
üzüm
Ahududu
Gül
Manolya
Kirmizi akcaagac
Firca calisi
Lilium
Kanarya gülü
Yerelmasi
Küpeli
Karayemis

Türkcesini bilmediklerim ;
Agapanthus
Passiflora Mission dolares
Bolusanthus speciosus
Puya berteroniana
Puya dyckioides
Puya yakespala
Chorisia speciosa
Bauhinia tomentosa
Anigozanthus ( Kanguru ayagi )
Ipomoea alba
Sesbania tripetti
Echium candicans
Echium wildpretii
Gentiana clusii
ve isimlerini bilmedigim birkac cicek daha var.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :
Hepsini cok severek yetistiriyorum ama bazilariyla ilgili cok daha profesyonel olmaya calisiyorum elimden geldigince.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :
Clivia, Hibiskus ve Lilium ciceklerimle degisik denemeler yapiyorum ( Tohumdan üretme, capraz asilamayla yeni renk ve tür cikarma vb.)

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Evet yapiyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :
Su an bahce cesmesinden sulama yapiyoruz .

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :
Önümüzdeki yil Nisan ayinda yagmur suyu deposu ve tulumba yapmayi planliyoruz.

Toprak özellikleri :
ph derecesini ölcmedik , tasli bir yapiya sahip.

Kompost yapıyor musunuz? : Evet yapiyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :
Su ana Kadar cok fazla islem yapmadigimiz icin kayda deger bir hatayla karsilasmadik fakat ilerleyen zamanlarda acemiligin getirisi olabilir.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :Yapiyorum, mümkün oldugunca ekolojik ilaclari kullaniyorum , güllerimdeki fazla yagmurdan kaynaklanan pas hastaligi, sülükler ve liliumlarima gelen kirmizi böceklere karsi sprey ilaclar kullaniyorum.

Bahçeniz organik mi? : Pek sayilmaz

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :
Sebzelerim icin ilk dikimde kullanilan uzun Zaman gübresi kullaniyorum ve ciceklerim icin türlerine Uygun sivi gübreler kullaniyorum. Birde kendim isirgan gübresi yapmayi denemistim

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :
Cevre genelinde su sicanlari var, yer altindan tünel Kazan. Gecen yil 150 adetten fazla lale soganimi yemis bitirmisler, hala icim sizlar lalelerime.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Yagmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :
Yasadigimiz yer Alp daglarinin etekleri Isvicre sinirina cok yakin , yazlar cok sicak olmaz maksimum 35 derece ve cogu Zaman yagmurludur, o yüzden bitkiler soguk aldigi oluyor .Nisan ayinin sonlarinda havalar güzellesir Agustos sonuna Kadar devam eder fakat bu Zaman araliginda yagislar devam eder ara ara, bazen dolu yagdigida olur. Kisin -27 dereceye Kadar soguk oluyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :
Iyiki bahceli bir ev yapmisiz

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Evet

f.okan 25-08-2013 21:56

Bahcenin bulundugu yer

1 Eklenti(ler)
Bu ilk fotograf yükleme denemem , kirmiziyla isaretli yer bahcenin bulundugu yer.

hira 25-08-2013 22:05

sayfanız hayırlı olsun.
çeşidiniz bol, güzel kareler bekliyoruz.

f.okan 25-08-2013 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1193047)
sayfanız hayırlı olsun.
çeşidiniz bol, güzel kareler bekliyoruz.

Tesekkür ederim sayin hira. Fotograf konusunda umarim basarili olurum. Ilk denemem Kücük oldu. Bahce hala tam bitmis durumda degil ama nacizane birseyler yapmaa calisiyorum.

f.okan 25-08-2013 22:50

Baslangic

5 Eklenti(ler)
Bahceyi ilk aldigimiz günden bu güne Kadar yasanan gelismelerden birkac fotograf

f.okan 25-08-2013 23:06

Devam

5 Eklenti(ler)
Evin temelleri atilmaya baslandi

f.okan 25-08-2013 23:18

Devam

5 Eklenti(ler)
Eve baslaniyor

f.okan 25-08-2013 23:39

Devam

3 Eklenti(ler)
Dogalgaz, Telefon, Elektrik, su baglantisi (hepsi özel bir baglanti sistemi kullanilarak ayni yerden yapildi ) ve yagmur suyu Kanal baglantisi

f.okan 25-08-2013 23:54

Devam

2 Eklenti(ler)
Hava sartlari zor zahmet agaclarimizi dikmemize müsade etti, kar yaginca herse durdu tabii ;)

f.okan 26-08-2013 01:13

2012 yilina ait gelismeler

5 Eklenti(ler)
Bahar aylari bizlere merhaba derken, karlar erimeye baslayip günes yüzünü gösterdigi nisan ayinda basladik kollari sivamaya. Zamanimiz oldugu günlerde bütcemizinde el verdigi kadariyla ufak tefek calismalarimiz oldu...
1. Evime ilk aldigim Amarillysim
2. 3. Kizim Mina'nin oyun alanini kuruldu
4. Laleler ve manolya
5. Kizim ve esim , ciceklerin fotograflarini cekerken beni izliyorlardi :)

f.okan 26-08-2013 01:35

2012 Mayis

5 Eklenti(ler)
1. Sebzelik yapildi ve baharatlik yapilmaya baslandi
2. 3.Clematis
4. 5. Giris kapinin iki yaninda biraz düzenleme yapildi

f.okan 26-08-2013 01:40

Sayin berrinb, sDurul, hira, nkutsay,bay tömürcek bahceme hosgeldiniz, begenileriniz icin tesekkür ederim.

helin-123 26-08-2013 01:48

bahçeniz bol çiçekli olsun

f.okan 26-08-2013 01:54

2012 Agustos

3 Eklenti(ler)
1. Margerite (Leucanthemum) ve Begonvil
2. Annem ve kizim ortancalarin yaninda fotograf cekilmek istediler. Arkadakiler yer elmasi
3. Kizim ve ben yeni salincagimizda :)

f.okan 26-08-2013 01:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi helin-123 (Mesaj 1193104)
bahçeniz bol çiçekli olsun

Tesekkür ederim Sayin helin-123, insallah dediginiz gibi güzel bir bahceye sahip olabilirim. agaclar.net ve cok kiymetli üyelerinin tecrübe ve yardimlariyla elimden geleni yapmaya calisiyorum.

f.okan 26-08-2013 02:14

2012 Ekim

5 Eklenti(ler)
Kurban bayraminda kar yaginca (annem, kizim ve kuzenlerim kartopu oynarken)

mügem 26-08-2013 02:40

Sevgili f.okan bahçe sayfanız hayırlı olsun.Yeni eviniz ve bahçenizde güle güle oturun.Bol çiçekli,sağlıklı günler sizin olsun.
Alplerin eteklerinde meşhur Heidi gibisiniz.İyi geceler.

f.okan 26-08-2013 02:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mügem (Mesaj 1193112)
Sevgili f.okan bahçe sayfanız hayırlı olsun.Yeni eviniz ve bahçenizde güle güle oturun.Bol çiçekli,sağlıklı günler sizin olsun.
Alplerin eteklerinde meşhur Heidi gibisiniz.İyi geceler.

Sevgili mügem cok tesekkür ederim, Allah isteyen herkeze daha güzellerini nasip etsin insallah, önce saglik tabii ki herseyin basinda, umarim hersey güzel olur. Heidi benzetmesi cok hostu sagolun, hayirli geceler.

f.okan 26-08-2013 03:00

2012 Kasim

5 Eklenti(ler)
Biz kizimla Türkiye'deyken sevgili esim bahce klübemizi kurup bitirmis , üc hafta sonra süpriz yaparak o da yanimiza geldiginde fotograflari gösterince cok sevinmistim :)

f.okan 26-08-2013 03:55

2013 Subat

3 Eklenti(ler)
Havalarin hala cok soguk olmasindan dolayi bahcede herhangi bir hareketlenme olmadi, iceride olduklarindan dolayi erkenden acan nergizlerimiz

f.okan 26-08-2013 04:11

2013 Mart

5 Eklenti(ler)
Birazda evdeki güzellerimden eklemek istedim; orkidelerim ( Phalaenopsis) :)

f.okan 26-08-2013 04:17

Phalaenopsis'lere devam

5 Eklenti(ler)
4. resimdeki orkidem su an 6 yasinda, ilk geldiginde üzerinde olan cicekleri döktükten sonra ikinci kez bu ayda acti, 6yil boyunca bes tane yavru verdi

f.okan 26-08-2013 04:21

Orkidelere devam

2 Eklenti(ler)
Hepsinin isimleri var aslinda :)

berrinb 26-08-2013 11:00

Bahçeniz, güzel eviniz ve bahçe sahifeniz hayırlı olsun.....Şubat ayından sonraki güzellikleri görmek dileği ile...selamlar....:)

hüzün 26-08-2013 15:07

hoşgeldiniz, yeni resimlerinizi bekliyoruz..

f.okan 27-08-2013 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berrinb (Mesaj 1193152)
Bahçeniz, güzel eviniz ve bahçe sahifeniz hayırlı olsun.....Şubat ayından sonraki güzellikleri görmek dileği ile...selamlar....:)

Selam, tesekkür ederim sayin berrinb, resimlerin hepsini bir araya toplamaya calisiyorum, bazilari telefonda bazilari Fotograf makinesinde.

f.okan 27-08-2013 00:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 1193208)
hoşgeldiniz, yeni resimlerinizi bekliyoruz..

En kisa zamanda ;)

f.okan 27-08-2013 03:18

2013 Nisan

1 Eklenti(ler)
Bu bahar gecen yilki diktigim lalelerin hicbiri cikmadi, fareler hepsini yemis malesef ama bu yil daha tedbirli davranip soganlari topraktan cikararak dinlendiricem...
Manolyam( Tulpen magnolia) kisin -27 derece soguguna dayanamadi ve bir cok dalini kaybetti, yerinden söküp derin budama yaptim ve uygun bir saksiya diktim, su an iki yeni dali var, sakin bir kösede iyilesmeye calisiyor

f.okan 27-08-2013 03:45

Sakayiklarim

5 Eklenti(ler)
Ikisinin rengini bilmedigim 9 cesit sakayik siparis ettim internetten, bu yil ciceklerini beklemedim tabiiki, bahce tam düzene girmediginden önce saksilara diktim daha sonra ciceklik yapmaya karar verdigim uygun yerlere gecirdim, sakayik her yeri degistirildiginde kendini sifirdan baslatan bir cicek, ilk actigi cicek orjinaline pek benzemez, kis aylarinda üzerine bolca kar yagarsa yazin cok daha coskulu oluyor, cicekleri acana kadar paketteki resimleri yüklüyorum :)
1.Buckeye Bellehttp
2.Bouquet Perfeckt
3.Bowl of Beauty
4.Festiva Maxima
5.Inspecteur Lavergne

f.okan 27-08-2013 03:51

Sakayiklara devam

2 Eklenti(ler)
6. Sorbet
7. Primevere

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024