agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Orhan Özbilgiç / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/17292.htm)

Orhan Özbilgiç 09-03-2011 10:43

4 Eklenti(ler)
Yağmurlardan önce, budamaları bitirip %2 lik bordo bulamacı attım.

Eklenti 195858

Eklenti 195859

Eklenti 195860

Eklenti 195861

Orhan Özbilgiç 10-03-2011 16:18

Shapsough' un Topiary gösterisi.

5 Eklenti(ler)
Bugün bahçemdeki dört adet limon selvi yi şekillendirmek için işe koyuldum.
İlkini spiral budama yapmak istedim ama beceremeyince iyice kel ettim. Tepede palmiye gibi bir dal demeti bıraktım. Ama onu hep traşlıyacağım ki; tüm gövde aynı anda yapraklansın.
Sonra şekil vermek kolay olur.

Eklenti 196092

Sonrasında aynı köyden ve üyemiz olan ve Topiary konusunda uzmanlaşmış bir genç kardeşim Shapsough ve arkadaşları Tarık ve Hayati' den yardım istedim. Sağolsunlar ben seyrettim, onlar ikisini piramidal biçimde budamada Sevgili Shapsough' a yardım etmekle kalmayıp, ikinci limoni selvi deki hatalarımıda rötuşlayıverdiler.

Sevgili Shapsough
Eklenti 196093

Hayati, Tarık ve Shapsogh
Eklenti 196094

Bir ara izleyicilerimiz çoğaldı.:p
Eklenti 196095

Giderek şekilleniyor.
Eklenti 196096

Orhan Özbilgiç 10-03-2011 16:28

5 Eklenti(ler)
Sonuçta ortaya çıkan görüntüler..Birinci fotoğraf benim rötuşlanmış eserim.:p Teşekkürler gençler.İyiki varsınız.;)

Eklenti 196100

Eklenti 196101

Eklenti 196102

Eklenti 196103

Eklenti 196104

ayazkentli 10-03-2011 16:42

Orhan hocam, sizinki'de fena olmamış aslında. Kadeh kadeh üstünde (mini su kulesi) gibi, değişik bir form olmuş.

Diğer arkadaşların, uygun selvi formu vermek için kullandıkları üçgen ayak, oldukça pratik ve zekice düşünülmüş bir düzenleme aleti imiş.

lumbagon 10-03-2011 17:33

hocam ben tarık sizin gibi bu işleri araştıran ve geliştiren pek peyzajcı tanımadım sizin bu ilginizle topiary sanatınıda en kısa zamanda ögreneceginize canı gönülden inanıyorum sevgi ve saygılarımı sunuyorum

dipnot: (şöhret zorrr) hocam turgut özarslan

Orhan Özbilgiç 10-03-2011 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 766308)
Orhan hocam, sizinki'de fena olmamış aslında. Kadeh kadeh üstünde (mini su kulesi) gibi, değişik bir form olmuş.

Diğer arkadaşların, uygun selvi formu vermek için kullandıkları üçgen ayak, oldukça pratik ve zekice düşünülmüş bir düzenleme aleti imiş.

Yaşa be ayazkentli!
Bana moral verdin. Bundan sonra elimde makas, tüm bahçeleri gezip bu sanatın örneklerini sunacağım..:D

Üyelerimiz, shapsough ve lumbagon bu işi gerçekten biliyorlar.:)

Orhan Özbilgiç 10-03-2011 19:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lumbagon (Mesaj 766342)
hocam ben tarık sizin gibi bu işleri araştıran ve geliştiren pek peyzajcı tanımadım sizin bu ilginizle topiary sanatınıda en kısa zamanda ögreneceginize canı gönülden inanıyorum sevgi ve saygılarımı sunuyorum

dipnot: (şöhret zorrr) hocam turgut özarslan

Sevgili lumbagon (Tarık);
Şaka bir tarafa bu bahçeyi oluştururken Sizin (shapsough ve sen) üretiminiz olan, hediye fidanlarınız (Gülibrişim, Sarkık Sofora ve Paşa Bıyığı) en güzel bitkilerim arasında, bahçeme güzellik katmayı sürdürüyorlar.
Üç nadide bitki, zaten benim işimi kolaylaştırmıştı. Yani peyjaj daki katkınızda unutulmaz.
Bilgisayar konusundaki Gökhan ve siz gençlerin desteklerinizide asla unutamam.

Bay şöhret (Turgut Özarslan) ise benim ''Şah damarım zaten.;)
Ben İstanbul' da iken bahçe ona emanet.

Herşey gönlünce olsun!

shapsough 10-03-2011 23:52

Limoni seLviLeriniz seneye budansa idi bu kadar güzeL görüntüLer çıkmazdı sanırım. Bence tam vakti idi.. Sizin gibi bir değere yardım edebiLdiysek en az sizin kadar mutLu oLduğumuzu biLmenizi isterim. Bunu yukarıda ismini zikrettiğiniz ve etmediğiniz tüm arakdaşLar bu şekiLde düşünüyordur..

Tarık arkadaşımda yazmış gerçi, bahçe işLerinde her şeyi hakkı iLe öğrendiğiniz gibi bu basit budama (Topiary) hareketLerinide çok kısa sürede ve hakkını vererek yapacağınıza eminim. ( İLk Limoni SeLviyi saymıyoruz tabi ki ;) .. )

MuhabbetLerde ismi geçen ve o gün bizi çok güLdüren "şah damarınız Turgut" bu kareLerde buLunmadığı için üzüLecektir. EsenLikLer diLerim

Orhan Özbilgiç 11-03-2011 05:06

Sevgili shapsough;
Evet! Budamaları geciktirseydik, şekil vermek güçleşeceği gibi tam formu bulması için üç-dört budama evresinin geçmesi gerekecekti. Bunu budanırken farkettim. Sağolun. Elinize sağlık.
Bahçemi oluşturma aşamasında, seninde sözünü ettiğin gibi, adlarını burada, gereği olmadığı için belirtmediğim, daha birçok kişinin çok büyük desteklerini gördüm. Görmeyede devam ediyorum. Bana değer verdiğinizin bilinci içinde, sizleri seviyor ve sizlerle gurur duyuyorum.

Gerçekten, Turgut' da oradayken fotoğraflasak iyi olacakmış. Ama O, fotoğraf haklarını önceden doldurmuştu be..;)
Tekrar teşekkür ediyorum.

Minarislim 11-03-2011 07:36

Orhan abi günaydın.Hayırlı sabahlar.Uyku tutmadı galiba erkencisiniz.Şekillendirmek güzel olmuş.Hayırlı olsun.Arkadaşların eline sağlık.onların yaptığı iş bir nevi ağaç kuaförlüğü.Selamlar.

ciceksever70 11-03-2011 07:43

Orhan bey ibreliler cok güzel görünüyor. Ilginc budama seklini resimleriyle ilave ettiginiz icin tesekkürler. Cok faydali oldu. Limoni servilere tepe budamasi da yapilabilir mi acaba?

Orhan Özbilgiç 11-03-2011 08:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim (Mesaj 766565)
Orhan abi günaydın.Hayırlı sabahlar.Uyku tutmadı galiba erkencisiniz.Şekillendirmek güzel olmuş.Hayırlı olsun.Arkadaşların eline sağlık.onların yaptığı iş bir nevi ağaç kuaförlüğü.Selamlar.

Sanırım ileri yaşlarda, gece ne zaman yatarsanız yatın, belli bir saatte uyanılıyor. Genelde o saatlerde kalkmış oluyorum. Birde burada Ankara' ya göre 15 dakika kadar erken gün ağarıyor ya..
Güzel oldu gerçekten. Birde değişiklik hoş oluyor.'' Kuaförlük'' doğru bir adlandırma. Çok teşekkür ederim. Selamlar sevgili dostum.

Orhan Özbilgiç 11-03-2011 08:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 766566)
Orhan bey ibreliler cok güzel görünüyor. Ilginc budama seklini resimleriyle ilave ettiginiz icin tesekkürler. Cok faydali oldu. Limoni servilere tepe budamasi da yapilabilir mi acaba?

Bende giderek seviyorum. Değişiklik çoğu kez yepyeni gibi duruyor ve hoşa gidiyor.

Ben her dört selvininde lider dallarını kestim. Yani tepe budaması yaptım. Ben daha uzamasını istemiyorum. Zira limon selvide kazık kök gelişimi zayıf. Bu nedenle şiddetli rüzgarlarda devriliyor. Sanırım Sevgili CemalS, 8-10 yaşına kadar desteklenmesi gerektiğini yazmıştı. Ayrıca, tepe budaması yapılıpta, kendine en hızlı lider seçen selvi türü. Çok örneğini gördüm. Hemen bir lider seçip uzamaya başlıyor.
Selam ve sevgilerimle.

fatma sunay 11-03-2011 20:07

Orhan bey budamalar çok güzel görünüyor. Eliniz alışmışken bizim bahçeyede el atın. Şaka biryana gerçekten elinize sağlık bahçe gittikçe güzelleşiyor. Kolay gelsin.

Orhan Özbilgiç 12-03-2011 17:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay (Mesaj 766908)
Orhan bey budamalar çok güzel görünüyor. Eliniz alışmışken bizim bahçeyede el atın. Şaka biryana gerçekten elinize sağlık bahçe gittikçe güzelleşiyor. Kolay gelsin.

Fatma Hanım;
Bilgisayarım soğuk salonda olduğu için, siteye girmediğim günler oluyor.Bu nedenle bahçeme yazan sizlere bile çok geç cevap yazabiliyorum. Hiç bir arkadaşımın bahçesine ve balkonuna uğrayamıyorum. Bu nedenle de mahcubum.:o İnşallah ileride telafi edeceğim.
Sizin mesajınızıda ancak cevaplayabiliyorum. Kusura bakmayın lütfen!:(

Budamaları beğendiğinize sevindim. Acaba bundan sonra bu işi yapacak bir şirket mi kursam? Bahçelerin yoğun olduğu illerde şubeler açar, konunun uzmanı elemanlar çalıştırır, parayı kırarız valla..:D
Selam ve saygıyla..

Dudi 12-03-2011 19:02

Hocam süper olmuş hepsi, sizinki de değişik bir çalışma olmuş. Ben beğendim ;)

fatma sunay 12-03-2011 19:15

Orhan bey iyi fikir hepimiz birer müşteri bulsak valla köşeyi döneriz. Bu fikir hoşuma gitti.

Orhan Özbilgiç 12-03-2011 19:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dudi (Mesaj 767380)
Hocam süper olmuş hepsi, sizinki de değişik bir çalışma olmuş. Ben beğendim ;)

Sağolasın Dudi.
Bana moral verdin.;)

Orhan Özbilgiç 12-03-2011 19:24

Fatma Hanım;
Bu diyaloğumuzu ilan kabul etsinler o zaman. Değil mi?:p

meliha ünlüer 15-03-2011 15:50

Bu kadar soğukta bahçede çalışabilmek, hepimizin yapabileceği bişi değil. Sanırım bunu yaptıran sevgi ve yaptığından zevk almak. Budamalar da gayet güzel olmuş ellerine sağlık sevgili arkadaşım.

Orhan Özbilgiç 15-03-2011 17:15

Sevgili Meliha;
İnan çok doğru söylüyorsun. Bazen bende, deliliğime şaşmıyor değilim.:p ''Sıcacık evinde otur, ne işin var bu soğukta köyde?'' Dediğim oluyor. Ama n'aparsın? Bulaştık bir kere..Sebeb olanlar utansın!:D:D
Değil mi ya?
Valla kendimi işe o kadar kaptırdım ki; sadece bahçeme yazılan mesajları yanıtlamaya vakit ayırabiliyorum. bir çok arkadaşımın bahçe ve balkonuna uğrayamıyorum. Neyse İstanbul' a dönünce telafi ederim artık.
Selam ve sevgiler.

sevim.K 15-03-2011 18:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç (Mesaj 768872)
Bazen bende, deliliğime şaşmıyor değilim.:p ''Sıcacık evinde otur, ne işin var bu soğukta köyde?'' Dediğim oluyor.

Ben artık şaşmıyorum;):p Orhan bey kolaygelsin. Bahçenizi öyle capcanlı, çiçek çiçek görmemize az kaldı:)

Orhan Özbilgiç 15-03-2011 21:37

Sevim Hanım;
Ona ne şüphe! Bir reklamda; ''Yok birbirimizden farkımız ama biz Osmanlı Bankası'yız.'' Diyordu ya.;) İşte benim farkım da, Akdeniz' i, Ege' yi bırakıp her yaz 850 km öteye, Karadeniz' e koşmam.:)
Allahtan çocuklar büyükte, onlar istediği yere biz buraya gelebiliyoruz.:D

Evet..Bir süre sonra bahçeler canlanacak. Çok güzel olacak.;)

serhat55 23-03-2011 12:37

sn.orhan özbilgiç bahçeniz çok mutevazı,tırnağınızla ve merakınızla kazanmışsınız sağlıklı ve mutlu günle geçirmeniz dileğiyle

ciceksever70 23-03-2011 12:51

Orhan bey ibrelileri gübreliyormusunuz?

Orhan Özbilgiç 23-03-2011 13:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serhat55 (Mesaj 772737)
sn.orhan özbilgiç bahçeniz çok mutevazı,tırnağınızla ve merakınızla kazanmışsınız sağlıklı ve mutlu günle geçirmeniz dileğiyle

Sevgili serhat55,
Teşekkür ederim. Bir bahçe sahibi olup, arzuladığı güzellikleri sergileyebilmek çok güzel bir duygu.
Sizinde bahçe başlığınızı gördüm. En kısa zamanda gezeceğim. Şu işlerimi bir yoluna koyayım.:)
Selam ve sevgilerimle...

Orhan Özbilgiç 23-03-2011 13:40

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 (Mesaj 772743)
Orhan bey ibrelileri gübreliyormusunuz?

Sevgili ciceksever70;
Önce unutmadan şu fotoğrafı yükleyeyim. Lonicera Fragrantissima hala çiçekte.:eek: Tohum oluşur mu bilmem ama sanki kapsul benzeri tomurcuk var gibi.:confused:

Eklenti 198114

Eklenti 198115

İbrelilere gelince:
Evet kullanıyorum. Fotoğrafladığım gübre veya eşdeğerini yapı marketlerde bulabileceğinizi sanıyorum.

Eklenti 198116

Eklenti 198117

Eklenti 198118

ciceksever70 23-03-2011 14:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç (Mesaj 772761)
Sevgili ciceksever70;
Önce unutmadan şu fotoğrafı yükleyeyim. Lonicera Fragrantissima hala çiçekte.:eek: Tohum oluşur mu bilmem ama sanki kapsul benzeri tomurcuk var gibi.:confused:

Eklenti 198114

Eklenti 198115

İbrelilere gelince:
Evet kullanıyorum. Fotoğrafladığım gübre veya eşdeğerini yapı marketlerde bulabileceğinizi sanıyorum.

Eklenti 198116

Eklenti 198117

Eklenti 198118

Cok tesekkür ederim Orhan bey. Evet yapi marketlerde hazir gübre gördüm. Bu aralar sanirim gübreleme icin uygun zaman.

Orhan Özbilgiç 24-03-2011 19:59

4 Eklenti(ler)
Geçen yaz, çok büyük bir mutluluka bahçeme kazndırdığım Nootkatensis Pendula (Hayalet Selvi ) 'da önce alta yakın dallarda başlayan kuruma, yukarılara doğru devam etti ve ne yazıkki önüne geçemedim. En dipte iki dalı sağlıklı, gerisi büyük ihtimalle kurudu.:(
Her şeye rağmen söküp atamadım. Yerini değiştirdim.

Ölecekse, ayakta ölsün! Diye..

Eklenti 198376

Eklenti 198377

Eklenti 198378

Eklenti 198379

günebakan 24-03-2011 20:30

Aaaa benim ağacıma ne olmuş Orhan abi ölmez inşallah abi bence biraz dursun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024