agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Orhan Özbilgiç / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/17292.htm)

furkan yıldız 25-12-2010 21:39

Orhan bey abicim tohumlar çok değişik ve enteresan vveeeee süper :) sellukacıkta yeni yerini almış kendini soğuktan korumuş ondan mutlusu yoktur :)

Hhatice 25-12-2010 21:45

Orhan abi 9 Ocağa kadar kurusun şu kapsüller toplantıda alalım tohumlarımızı :))

Orhan Özbilgiç 26-12-2010 06:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim4 (Mesaj 731353)
Sevgili orhan abi,çanların çiçeği kadar tohumlarıda güzel.
Maşallah sellukan çok güzel gelişmiş hasatıda bol.
Benim selluka tüm yapraklarını döktü kurudumu bilmiyorum.

Sevgili Sevim4;
Çan çiçeği tohumlarını bende ilk kez gördüm. Hoş..Çan çiçeğinide ilk kez yetiştirdim ya.:p Bana da çok güzel göründü.

Selluka, iklimi ılıman olmayan yerlerde yaprak döküyormuş. Benimkide, bahçeden içeriye aldığım günlerde, yapraklarının üçte ikisini dökmüştü. Birde fazla sulama nedeniyle yaprak döktüğü söyleniyor.
Sonuçta, yaprak dökmesinin nedeni kuruma değildir, herhalde. Gerekirse, minik bir dalın ucundan, budama makası ile bir parça kesin. Dalın kuruyup kurumadığını anlarsınız!;)
Selam ve sevgiler.

Orhan Özbilgiç 26-12-2010 06:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız (Mesaj 731374)
Orhan bey abicim tohumlar çok değişik ve enteresan vveeeee süper :) sellukacıkta yeni yerini almış kendini soğuktan korumuş ondan mutlusu yoktur :)

Sevgili furkan yıldız;
Gerçektende ilginç . Birde tüm tohumlar, ortadaki süngersi topun üzerinde, çatıdaki kiremitler gibi dizilmişler.
Ve de, üzerinde kabuk.
Tüm tohumlar görünüyor. Süngersi, elips topun içinde tohum yok!

Selluka, ikinci kışı geçirecek alt katta. O katı ardiye gibi kullanıyoruz. Çok işime yarıyor. İşe yarayan, yaramayan herşeyi orada depoluyoruz.;)

Orhan Özbilgiç 26-12-2010 06:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 731380)
Orhan abi 9 Ocağa kadar kurusun şu kapsüller toplantıda alalım tohumlarımızı :))

Sevgili Hhatice;
İstanbul' a evvelki gün döndük. Oradaki son 10-15 gün internet bağlantı sorunum vardı. Hatta, biriken mesajlarımı bir gün topluca, Çarşamba' da bir internet kafeden yanıtladım.
Anlayacağınız, toplantıyı şimdi sizden öğrendim ve hemen başlıktan yerini öğrendim. Tabiiki, çok çok önemli bir engel çıkmadığı sürece katılırım.:)

Orhan Özbilgiç 28-12-2010 16:56

Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yermiş!!

4 Eklenti(ler)
Geçen kış dondukları için kök boğazına yakın yerden budamak zorunda kaldığım, Callistemon ve Alacalı zakkumu koruma altına aldım.:p

Eklenti 186257

Eklenti 186258

Eklenti 186259

Eklenti 186260

cemo 28-12-2010 16:59

Orhan Hocam

Alacalı zakkum gecen kış bahcedeydi benim. Dondu sandım ama baharda yeşerdi.
Şimdi aklıma kurt düşürdünüz, yarın dibine saman ve gübre karışımı mı koysam ki.
Ayyy ne bitmez işler:))

hozat 28-12-2010 17:04

Orhan Bey,

Bahçeden uzak kalmanın verdiği mahzunluğu çok iyi bilenlerdenim.

Bırakıp dönerken sanki boynu bükük bakıyorlarmış gibi geliyor insana.

Tetiştirdiğiniz her bitkiyi ilgiyle izliyorum, çok başarılısınız, ellerinize sağlık.

Orhan Özbilgiç 28-12-2010 17:06

Doğru yaparsın be cemo.
Ne demişler?
''Ne şeytanı gör, ne la havle oku!''

Orhan Özbilgiç 28-12-2010 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hozat (Mesaj 732694)
Orhan Bey,

Bahçeden uzak kalmanın verdiği mahzunluğu çok iyi bilenlerdenim.

Bırakıp dönerken sanki boynu bükük bakıyorlarmış gibi geliyor insana.

Tetiştirdiğiniz her bitkiyi ilgiyle izliyorum, çok başarılısınız, ellerinize sağlık.

Bende, bahçenize koyduğunuz bambu koltuğa oturdum. Birşeyler çiziktiriyordum aklımdan. Uyuyup kalmışım.:p Şimdi bakıyorum, öğretmenim bahçemde.
Neyse, bir iade-i ziyaret yaparım artık.
Bu arada benimde buradaki balkonumda, merhum muhabbet kuşum Şakir' in kafesini aklıma getirdiniz.:D Bende onu bahçeme götürmeye karar verdim.
İyiki varsınız.

cemo 28-12-2010 17:28

Hocam yetişemiyorum gariiii. Birkaç cemo kopyalayıp, salacağım bahceye:))

Yağmur atıştırırken bile açelyaları toparlıyacağım diye debelenip durdum bahcede.
Acelyaların yeri bitmedi, balkon kenarına dizdim bende. Bari gözümün önünde dursunlar, hazır açmışken keyf yapayım :)

Selluka fidelemiştim, gözüm doymadı. Bugün 4 çelik daha yaptım. Adım atacak yer kalmadı kapı girişinde.
Eve biri gelince balkon kapısından içeriye alıyorum:)) Deliliği siz anlarsınız da, her gelen anlamıyor:))

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 13:18

5 Eklenti(ler)
Bahçeme 750-800 metre uzaklıktaki, ülkemizin en görkemli çınarlarından biri olan Kızılot Çınarı' nı, yapraklarının büyük bölümünü döktüğü şu günlerlede fotoğraflayıp sizlerle paylaşayım istedim.;)

Ağacın lider dalı, yıllar önce kuvvetli bir fırtınada kırıldığı için yüksekliği 25-30 metre kadar. Ama bu haliyle bile çok muhteşem.:eek:

Eklenti 186385

Eklenti 186381

Eklenti 186382

Eklenti 186384

Eklenti 186383

furkan yıldız 29-12-2010 13:24

Hey gidi hey ağzı dili olsa da anlatsa gördüklerini

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 14:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız (Mesaj 733142)
Hey gidi hey ağzı dili olsa da anlatsa gördüklerini

Ciddi anlamda düşündüm, şu sözlerini...
Kimbilir hangi olaylara tanıklık etmiştir.:confused:

hozat 29-12-2010 15:02

Orhan Bey,

Ara sıra bahçe konularının dışına çıkan fotoğrafları izlemekten hoşlanıyorum.

Galeri var ama, onlarda alt yazı olmadığı için sadece görsellikle yetiniyorsunuz.

Bu ulu çınar bana, Nazım Hikmet'in iki dizesni hatırlattı.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.

Ellerinize sağlık.

Kiraz 29-12-2010 15:26

1 Eklenti(ler)
Ağaç muhteşem...

Bu ayrıntıyı neye benzettiniz?
Eklenti 186409

ayazkentli 29-12-2010 15:44

Sn. hocam, Türk atalarımızın yaşam ağacı dedikleri -AK AĞAÇ-, -AK ANA- gibi isimler ile anılan bir efsanesi vardır.

Bu devasa ağacı görünce, aklıma Yüzüklerin efendisi ve Avatar filimlerine'de konu olan efsanede'ki bu ağacın hikayesi geldi.

Heybetli, muhteşem bir görüntüsü var.

(NOT: Yüzüklerin efendisin'de: Gondor ülkesinde'ki ak ağaç.
Avatar'da ise: yaşam ağacı, idi).

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 16:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hozat (Mesaj 733205)
Orhan Bey,

Ara sıra bahçe konularının dışına çıkan fotoğrafları izlemekten hoşlanıyorum.

Galeri var ama, onlarda alt yazı olmadığı için sadece görsellikle yetiniyorsunuz.

Bu ulu çınar bana, Nazım Hikmet'in iki dizesni hatırlattı.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.

Ellerinize sağlık.

Haklısınız. Özellikle ders kitaplarındaki bol fotoğraf ve resmin, kitabı daha kolay okunur hale getirmesi gibi birşey bu.

Bu ağaç, Nazım' ın dediği gibi, Gerçekten tek ve hür. 50 metre kadar ötesinde bundan çok yaşlı, içi oyuk olduğu için yıllarca fakir bir ailenin 3-4 çocuğuyla içinde barındığı bir çınarın ,60-65 yıl önce, yine herkesçe tanınan şimdi vefat etmiş bir çocuk tarafından yakıldığı biliniyor.
O çınarın dip sürgünüde, şimdi 3-4 kişinin kucaklayamayacağı kadar geniş.

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 16:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 733220)
Ağaç muhteşem...

Bu ayrıntıyı neye benzettiniz?
Eklenti 186409

Ben birşeye benzettiğim için çekmemiştim. Sadece yaşlı urların( büyük olasılıkla kırılan dalların kabuklanması sonucu oluşmuş?) ilginç görüntüleri hoşuma gitmişti.

Sevgili ayazkentli daha ütopik bir benzetme yapmış. Ya siz neye benzettiniz?

Kiraz 29-12-2010 16:11

1 Eklenti(ler)
Eklenti 186412
Ben çizince altındaki güzellik bozuldu ama daha önceki resimden takip ederseniz; uzun ve sarkık bir kulak, iri bir göz ve gözbebeği, tombul yanak, güzel bir ağız ve burun deliklerini gördüm.

Biri sizi gözetliyor :)

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 16:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli (Mesaj 733228)
Sn. hocam, Türk atalarımızın yaşam ağacı dedikleri -AK AĞAÇ-, -AK ANA- gibi isimler ile anılan bir efsanesi vardır.

Bu devasa ağacı görünce, aklıma Yüzüklerin efendisi ve Avatar filimlerine'de konu olan efsanede'ki bu ağacın hikayesi geldi.

Heybetli, muhteşem bir görüntüsü var.

(NOT: Yüzüklerin efendisin'de: Gondor ülkesinde'ki ak ağaç.
Avatar'da ise: yaşam ağacı, idi).

Bu ağaç gerçekten çok iri. Samandağı' daki Musa Ağacı (20 m. ), Antalya Gedelme'(14 m.) deki çınardan başka bundan daha genişi çıkmadı. (Çevresi 11 metre 70 cm.) Bursa Uludağ yolundaki İnkaya çınarı 9 metre. Bunlar agaclar.net' te bizzat üyelerimizce fotoğraflanıp, ölçülmüş çınarlar.

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 16:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 733250)
Eklenti 186412
Ben çizince altındaki güzellik bozuldu ama daha önceki resimden takip ederseniz; uzun ve sarkık bir kulak, iri bir göz ve gözbebeği, tombul yanak, güzel bir ağız ve burun deliklerini gördüm.

Biri sizi gözetliyor :)

Tabiiii. Beni şartlandırdınız.:p Şimdi bende görüyorum..

furkan yıldız 29-12-2010 16:21

Pes doğrusu sayın Kiraz :)
O kadar inceledim baktım baktım göremedim bakmaktan bakmaya fark varmış gerçekten :)
Biri Orhan abimizi izliyormuş :)

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 16:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız (Mesaj 733272)
Pes doğrusu sayın Kiraz :)
O kadar inceledim baktım baktım göremedim bakmaktan bakmaya fark varmış gerçekten :)
Biri Orhan abimizi izliyormuş :)

Biraz sonra, yine daha önce yapraklı hali ile galeriye ve başlığa koyduğum, Sarkık Dallı Soffora ağacının epeyce çıplak fotoğraflarınıda koyacağım. Bakalım orada ki yorumlarınız ne olacak?

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 16:45

5 Eklenti(ler)
Bu ağaç; internette gördüğüm, türünün en gelişmiş ağacı. 57-58 yaşlarında. Tek bir tacı yok! Birkaç tane var. Yer yine bahçeme 600-700 metre uzaktaki bir dostumuzun bahçesi.

Eklenti 186414

Eklenti 186415

Eklenti 186416

Eklenti 186417

Eklenti 186418

furkan yıldız 29-12-2010 16:50

Bu ağacın altında yazın sıcağında güzel bir çay iyi gider. Küçük bir şekerleme için de harika olabilir :) Bu kadar kıvrımlı olması çok enteresan. Bakalım sevgili Kiraz neye benzetecek :)

Kiraz 29-12-2010 16:56

1 Eklenti(ler)
Etrafınızda ne güzellikler var. Çıplak ağacı, yapraklı halinden daha çok seviyorum. Bütün süsünü, giysisini döker, asıl güzelliği ortaya çıkar. Bu ağacın dal kıvrımları harika, kıvırcık saç gibi durmuş. Validebağ korusundaki ağacımızın dallarının kıvrımları da çok güzeldi.

Bakın buradan ne iniyor? Medusa size çok yakın :)
Eklenti 186422

Kiraz 29-12-2010 16:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız (Mesaj 733299)
Bu ağacın altında yazın sıcağında güzel bir çay iyi gider. Küçük bir şekerleme için de harika olabilir :) Bu kadar kıvrımlı olması çok enteresan. Bakalım sevgili Kiraz neye benzetecek :)

Benim yorumumdan sonra altında çay içer misin?

Orhan Özbilgiç 29-12-2010 17:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 733305)
Benim yorumumdan sonra altında çay içer misin?

Yazın gittiğimde, aklıma gelirse iyice bir kontrolden sonra, ben bile belki içerim:)

fikreteren 29-12-2010 19:05

Ağaçların doğal halleri çok güzel.yapraksız bile güzeller.O ağacın altında ne güzel oturulur.Efil Efil...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024