agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Orhan Özbilgiç / bahçe (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/17292.htm)

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:09

Bahçemin tek Abelyası.

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 102726[/ATTACH]

Bahçeme bir hafta kadar önce kazandırdığım tek İri Çiçekli( Kokulu) Abelya

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ülker (Mesaj 497018)
Sayın Orjin, sizin ve eşiniz hanımefendinin ellerine sağlık.
Sabah gezimi bahçenizde yaptım, gözüm gönlüm açıldı.
Pek çok ağaç çeşidine yaşama imkanı vermişsiniz, onlar da size karşılığını vermiş görünüyor.
Evinize ve bahçenize, güzel yüreklerinizle kimbilir daha neler sığdıracaksınız.
Çalışmalarınızı ve fikirlerinizi takip ediyor olacağız.

Sevgili Ülker;
Sizlerden işittiğim bu şiirsel sözler, bana ne diyeceğimi şaşırtıyor. Ama bana pozitif enerji yüklediğinizden eminim.
saygılarımla.

Güler 14-09-2009 10:26

Sevgili Orijin, ne güzel, sabah sabah gözüm-gönlüm şenlendi.
Bahçenizi içime sindire sindire dolaştım. Ne kadar güzel, sakin ve dinlendirici bir yer.

Şimdi İstanbul'a dönmek zorundayım, bayramdan sonra Hünnapları yemeye gelirim demişsiniz, bahçeniz nerede?

Hem eşiniz, hem de siz büyük bir özen göstermişsiniz tanziminde. Bunu ağaç dallarını bağladığınız iplerden, kurdelâların bağlanış şeklinden bile anlamak mümkün.

Gülibrişim ağacını ben de çok severim. Bahçemizde bir tane var ama nedense hiç de istediğim formda olmadı.
Bu yüzden arka bahçeye formu güzel bir tane ekmeyi düşünüyorum, daha sonra ben de şekillendirebilirim. Çiçek kokusu çok hoşuma gider.

Golden elmalarınız da çok güzel, onun hafif mayhoşumsu tadını da severim. Seneye hiç acımadan seyrekleştirin derim, meyveleri daha iri olacaktır.

İndirmenin tuğla duvarına Amerikan sarmaşığı sardırsanız nasıl olur?

Bir de size dostane bir tavsiye Acem Borusunu evinizden mümkün olduğunca uzağa, görebileceğiniz bir yere dikin. Görselliği çok güzel ama ne kadar eve yakın olursa derdi de o kadar çok oluyor.

Bu güzel, dinlendirici, sakin bahçenizde sevdikleriniz ile beraber sağlıklı mutlu huzurlu seneler geçirmenizi dilerim. Emekliliğinizin tadını doya doya çıkartırsınız inşallah.

Eeee bu kadar güzel, emek verilmiş bir bahçeye de ben de bahçemden bir hediye vermek isterdim. agaclar.net'in bu üyesini de size hatırlatsın.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:31

Ağaç minesi, Abutilon (Ağaç Küpesi) ve Cennet Kuşu Çalısı fidanım.

3 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH]Eklenti 102737[/ATTACH][/ATTACH]

-Cennet Kuşu Çalısı fidanını yine amatörce fidan üreten köydeki iki genç arkadaşım verdi. İki adet olan bu fidanları yine karşılıklı loblara ayrı ayrı diktim.
-Abutilon'um giderek gelişip güzelleşiyor.
-Ağaç minelerini,Abutilonuve kelebek çalısını aynı kareye almaya çalıştım.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 10:47

[QUOTE=Güler;497032]Sevgili Orijin, ne güzel, sabah sabah gözüm-gönlüm şenlendi.
Bahçenizi içime sindire sindire dolaştım. Ne kadar güzel, sakin ve dinlendirici bir yer.

Şimdi İstanbul'a dönmek zorundayım, bayramdan sonra Hünnapları yemeye gelirim demişsiniz, bahçeniz nerede?..........]

Sevgili Güler;
Bahçemi düzenlerken, doğal olarak sizlerin bahçelerinizi imrenerek gezdim. Yazdıklarınızı okudum. Hani derler ya daha eskiler ''feyz aldım!'' Aynen öyle.
Acem borusu evime 12, en yakın bitkime 4 m uzakta ve soliter durumda. Kök sürgünlerini şimdiden 10-15 güne bir kökleyip atıyorum. Kontrol kolaylığı açısından kuru bir ağaca sardırdım.
Bahçem, Samsun- Çarşamba- Kızılot Köyü' de. köy Çarşamba Deltası' nın tam ortasında. Denize 12 km.
Olaki bir Karadeniz turunuzda, siz ve Agaclarnet üyelerinin dinlenme odağı olmak eşim ve bana müthiş keyf verecektir.
Sevgiyle kalın.
Tek sorunumuz uzaklık. 820 km.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 11:00

Fasulye ve üzümü yemeden gelmedim.

4 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 102760[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Fasulye ve üzümü yemeden gelmek olur mu?
Üzüm kokulu, galiba İzabella diyorlar. Çilek tadında.
Bu arada bahçadeki tüm meyve ve sebzelerimde sadece hayvan gübresi kullandım.

nergis06 14-09-2009 11:36

Bahçenize bir hayli emek vermişsiniiz ama emeğinizede değmiş. Güle güle oturun.
Bende bahçemi düzenlemek ve bunun içinde bilgilenmek istiyorum. Bahçeme ancak bayramda kavuşabileceğim. Bazı ağaçların yerini değiştirmek ve çimlendirme yapabilmek için bu mevsim uygunmu?
Güler hanım sizinde bahçenize bayılıyorum. Sizede bahçenizde mutlu ve huzurlu günler geçirmenizi diliyorum.Acem borusunu evin yakınına ekmenin ne gibi dezavantajı var, ben yakına ektimde... bilgilendiriseniz sevinirim.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 12:04

Sevgili Nergis06;
Paylaştığınız içten duygularınız için teşekkürederim. Sizinde bahçeniz uğurlu olsun.
Ağaçların yerlerinin değiştirilmesi konusuna gelince;
4-5 yaşını geçmemiş ağaçların yerleri her amatör tarafından değiştirilebilir. Yalnı bu değişiklik için ağaçların yapraklarını döktükleri, halk deyimiyle uyudukları kasım sonu-şubat ortası diye kabaca sınırlayabileceğimiz zaman aralığında yapılırsa hiç sorunsuz, bir sonraki yılda yaşamlarını yeni yerlerinde sürdürürler. Ancak yine de yeri değiştirilen ağaç, yerindeki yaşıtına göre birkaç aylık bir gecikme ile büyümeyi sürdürür.
Acem borusu neden eve yakın olmasın? sorunuza gelince;
Bu bitki tabiri caizse tam anlamıyla azgın bir bitkidir. Bahçede köklendikçe çok daha hızlı gelişir.
Örneğin benim acem borusu 2008 haziran sonunda 15-20cm. lik bir kök sürgünü olarak dikildi. '008 sonunda boyu 3-4 m., şimdi ise 6-7m. Yani yaklaşık 15 ayda bu kadar büyüdü. Artı sürekli toprak altından metrelerce uzayıp yeni sürgünler veriyor.
Olay bu.
Saygılarımla.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 15:57

Saksıdaki Melisam bizim için açtı.

4 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 102772[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

-Saksıdaki Melisa İstanbul' a dönmeden bizim için açtı sanki!
-Kına çiçekleri de bir ayrı güzel.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 16:19

Sarmaşık yediveren kırmızı gül ve yasemin kardeşliği..

2 Eklenti(ler)
Eklenti 102777

İstanbul' daki apartmanımızın köşe duvarında da bir kırmızı sarmaşık gül ve yasemin kardeşçe el ele yükseliyorlar. Onlara özendim.
Eklenti 102779

Pembe çiçekli alacalı yapraklı zakkumumu, bir oto servis istasyonunun bahçesinde görüp çeliğini istedim. Kendim ürettim. O nedenle benim için çok değerli. Çiçeklerini gelecek yıl gösterecek.
Haaa! Zakkumumdan İstanbul' da, ne Eminönü' nde, ne de belli başlı fidanlıklarda bulamamıştım. Şimdi Sayın Mutlu Kutlu satıyor.

Orhan Özbilgiç 14-09-2009 17:16

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 102804[/ATTACH][QUOTE=Güler;497032]Sevgili Orijin,

İndirmenin tuğla duvarına Amerikan sarmaşığı sardırsanız nasıl olur?
--------------------------------------------------------------------------
Sevgili Güler;
Bağışlayın. Önerinizin birini atlamışım. Evet! Orası çok rahatsız ediciydi. Resimleri bilgisayara yükleyince farkettim. Hemen ertesi günü Çarşamba' daki bir fidanlıktan, biri yavruağzı, diğeri kırmızı yediveren sarmaşık gül alıp dikmiştim.
Aslında sarmaşık daha kolay sarardı ama, orası çok sevdiğimiz bir komşumuza ait. Amerikan sarmaşığının da Acem borusundan geri kalır bir yanı yok buralarda. Müştemilatın içine kadar girerse rahatsız edici olur, gül yinede gül dür. Diye düşündük.
Umarım beğenirsiniz. Zira sizin deneyimlere dayalı önerileriniz, benim için çok değerli.

nergis06 14-09-2009 22:22

Çok teşekkürler Orijin

Birol 15-09-2009 18:26

Sayın Orijin
Bahcenizi güzel tanzim etmişsiniz ellerinize sağlık. Fındıklıktaki fındık ağaçlarınızı merak ettim mümkünse müsait olduğunuzda bir kaç resim yükleyebilirmisiniz. Fındık karadeniz yöresine ait ama ben Denizlide kayınpederimin eski evinin bahcesinde görmüştüm çok güzel ve bol meyveli idi acaba İzmirde yetişirmi.

Orhan Özbilgiç 15-09-2009 20:31

Sevgili Birol;
Bahçemi beğenmeniz beni mutlu etti. Teşekkürederim. Fındık, nar ağacı gibi bol miktarda dip sürgünü veren bir ağaçcıktır.Bu sürgünler genellikle her sene,temmuz sonlarında kesilerek ağaçların dipleri, birazda fındık toplamayı kolaylaştırmak için temizlenir.Genellikle ekim ayında bu sürgünler dikilerek yeni bahçeler oluşturulur. Dikim sıra üzerine 60-70cm aralıklarla yapılır. Sıra aralıkları ise 5-6m. bırakılır. Fındık 4-5 yaşına geldiğinde, dikim aralığının 2 metre civarına çıkarılması gerekir ki bitki gerekli güneş ışığını alabilsin. Bu nedenle, ''Bahçeleme'' adı verilen işlem ile sıradaki dalların büyük bölümü dipten kesilir.
Benim, resimlemediğim fındık bahçemdeki ağaçlar henüz 3 yaşındalar. Bu nedenle arasında bu senede tarla tarımı yapılarak mısır dikildi. Önümüzdeki yıldan itibaren meyve vermeye başlayacaklar. Bu yıl 4 dönüm olan bu bahçeden yinede 10-15 kg fındık topladım. 8 yaşından sonra 800-1000 kg toplayabileceğimi sanıyorum.
Ben şimdi İstanbul' dayım. Ekim veya kasımda gideceğim Kızılot'a. O nedenle resimleme şansım yok. Gelecek yıl mutlaka..
Gelelim sorunuza:
İzmir' de yetişir mi?
Yetişir. Ancak, ağacı, İzmir' in en kurak ayları olan, mayıs-haziran-temmuz-ağustos, hatta eylül aylarında, en azından haftada bir bol sulamanız gerekir.
Çünkü, fındık bilindiği gibi, her mevsimi yağışlı olan bir bölgede, Karadeniz Bölgesi' nde ''en iyi'' oluyor.
Herşey gönlünüzce olsun.

Orhan Özbilgiç 15-09-2009 20:36

Sevgili Birol;
Bahçemi beğenmeniz beni mutlu etti. Teşekkürederim. Fındık, nar ağacı gibi bol miktarda dip sürgünü veren bir ağaçcıktır.Bu sürgünler genellikle her sene,temmuz sonlarında kesilerek ağaçların dipleri, birazda fındık toplamayı kolaylaştırmak için temizlenir.Genellikle ekim ayında bu sürgünler dikilerek yeni bahçeler oluşturulur. Dikim sıra üzerine 60-70cm aralıklarla yapılır. Sıra aralıkları ise 5-6m. bırakılır. Fındık 4-5 yaşına geldiğinde, dikim aralığının 2 metre civarına çıkarılması gerekir ki bitki gerekli güneş ışığını alabilsin. Bu nedenle, ''Bahçeleme'' adı verilen işlem ile sıradaki dalların büyük bölümü dipten kesilir.
Benim, resimlemediğim fındık bahçemdeki ağaçlar henüz 3 yaşındalar. Bu nedenle arasında bu senede tarla tarımı yapılarak mısır dikildi. Önümüzdeki yıldan itibaren meyve vermeye başlayacaklar. Bu yıl 4 dönüm olan bu bahçeden yinede 10-15 kg fındık topladım. 8 yaşından sonra 800-1000 kg toplayabileceğimi sanıyorum.
Ben şimdi İstanbul' dayım. Ekim veya kasımda gideceğim Kızılot'a. O nedenle resimleme şansım yok. Gelecek yıl mutlaka..
İzmir' de yetişir mi?
Yetişir. Ancak, ağacı, İzmir' in en kurak ayları olan, mayıs-haziran-temmuz-ağustos, hatta eylül aylarında, en azından haftada bir bol sulamanız gerekir.
Çünkü, fındık bilindiği gibi, her mevsimi yağışlı olan bir bölgede, Karadeniz Bölgesi' nde ''en iyi'' oluyor.
Herşey gönlünüzce olsun.
Gelelim sizin sorunuza

Birol 16-09-2009 08:24

Anladım cok teşekkür ederim detaylı bilgilendirmenize.

fikreteren 19-09-2009 15:20

Merhaba,bahçenizi ilk kez geziyorum.yeriniz büyük zannedersem.çicek çeşitleriniz bol .meyvalarınız güzel .Eşinizle birlikte mutlu bir hayat sürmeniz dileğiyle

Orhan Özbilgiç 19-09-2009 21:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 499314)
Sn. Orijin, iyi bayramlar.

Teşekkürler,Sayın Güngör Salman.
Bende, tüm içtenliğimle, sizin de sevdikleriniz ile birlikte keyifli bir bayram geçirmenizi diliyorum.

hocam100 26-09-2009 12:25

Orjin bey gerçekten orjinal bir bahçe kurmuşsunuz kendinize , bitki seçiminiz de çok güzel özellikle ağaç ve çalılık türleri güzel yakışmış.Çiçekleriniz de arada güzel olmuş.Allah uzun ömürler versin mutluluğunuzu da eksik etmesin.

Orhan Özbilgiç 26-09-2009 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 (Mesaj 501862)
Orjin bey gerçekten orjinal bir bahçe kurmuşsunuz kendinize , bitki seçiminiz de çok güzel özellikle ağaç ve çalılık türleri güzel yakışmış.Çiçekleriniz de arada güzel olmuş.Allah uzun ömürler versin mutluluğunuzu da eksik etmesin.

Övgü dolu sözlerinizle, bana yaşama zevki ve sevinci aşılıyorsunuz.
Çok teşekkürederim.

Adalet Yağcı 26-09-2009 18:33

Sayın Orjin, bahçenize bu gün yolum düştü, şöyle bir bakayım dedim ama içinden çıkamadım, Karadeniz iklimi söz konusu olunca böyle yeşilin binbir tonunu görebiliyoruz.
Bahçenize çok özen gösterdiğiniz belli oluyor, bir iki yıl sonra göreceğiniz manzaraya siz bile şaşırırsınız, o zaman eski fotoğraflarla karşılaştırma yapmayı unutmayın.

Bahçeniz oldukça geniş, istediğiniz gibi şekle sokabilirsiniz, eşinizin yardımılarını almanız çok iyi, bir çoğumuz bütün bunları tek başımıza yapmaya çalışıyoruz.
Güzel bahçenizde mutlulukla oturun, yaz bitmek üzere, keyfini çıkartın, kolay gelsin.

Orhan Özbilgiç 27-09-2009 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 501966)
Sayın Orjin,
Bahçenize çok özen gösterdiğiniz belli oluyor, bir iki yıl sonra göreceğiniz manzaraya siz bile şaşırırsınız, o zaman eski fotoğraflarla karşılaştırma yapmayı unutmayın.

Bahçeniz oldukça geniş, istediğiniz gibi şekle sokabilirsiniz, eşinizin yardımılarını almanız çok iyi, bir çoğumuz bütün bunları tek başımıza yapmaya çalışıyoruz.
Güzel bahçenizde mutlulukla oturun, yaz bitmek üzere, keyfini çıkartın, kolay gelsin.

Adalet Hanım;
Bende, bahçeleri gezmek için birkaç günde bir fırsat bulabiliyorum. Nedenine gelince özetle ''dünya meşakkati'' deyivereyim.
Siz bahçe sahiplerinin hemen hemen çoğu benden en az bir tur öndesiniz. Sevgili eşim ve ben sizleri örnek alarak peşinizden geliyoruz. Bu keyifli takipte, özellikle sizin üretkenliğiniz kadar, dağıtıcılığınız da bir erdem olarak dikkatimi çekiyor.
Hep böyle ve sağlıkla kalın e mi!

Orhan Özbilgiç 02-10-2009 12:02

Samsun' a gitmek için kasım ayını bekliyorlar!

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 105793[/ATTACH]

Dün Beykoz Fidanlığından satın aldığım iki adet sinameki, bahçemin sonbaharını canlı tutmak için, kasımda Samsun'a gidip toprakla buluşmayı bekliyorlar...
Onları resimlerini çekmek için içeriye aldım. Aslında balkonda bekliyecekler.

Orhan Özbilgiç 02-10-2009 12:30

''Ya tutarsa!''lar da var...

1 Eklenti(ler)
Eklenti 105801

Nisan ayında toprakla buluşturmayı ümit ettiklerimde var!
Ümit ettiklerim diyorum, çünkü:
1-Sarı çiçekli acem borusu çelikleri, bitkinin tüm arsızlığına rağmen bir aydır köklenmediler.
2-Abutilon çelikleri de aynı durumda.
3-Pembe çiçekli alacalı zakkum çeliklerinin birkaç tanesi gözlendiler, ama köklendikleri konusunda emin değilim.
4- İçlerinde en önemsediğim çelik ise, yine aynı günlerde, Bahçelievler' de bördür ağacı olarak dikilmiş, ama büyük olasılıkla bir taşıt çarpması ile çok büyük yara almış, Chamaecyparis Nootkatensıs Pendula' dan aldığım üç çelik.

Köklendiricim olmadığı için, deyim yerindeyse; ''Ya Allah, bismillah!'' deyip diktim hepsini..

Orhan Özbilgiç 02-10-2009 12:47

Eskalonya' da kasım da gidecek.

Dün ayrıca kasımda götürülüp dikilmek üzere, Büyükşehir Belediyesi Fidanlığı- Merter Satış noktası' ndan birde pembe çiçekli Eskalonya Çalısı aldım.
Bu çalı;
Parlak yaprakları ile herdem yeşil, çok gösterişli çiçeklere sahip. (-10) derecelere kadar dayanıyormuş. 2m kadar boylanabilen, rüzgara karşı perde olarak kullanılabilen, budamaya yatkın, ayrıca tek olarak kullanılabilen, hızlı büyüyen, gül gibi çiçekleri eylül sonuna kadar( Akdeniz ve Ege Sahilinde bazen kışında) açık kalan, bir bitki.

Onu, büyük saksıda olduğu için fidanlıkta emanet bıraktım. Kasımda giderken alacağım.

Orhan Özbilgiç 07-10-2009 18:42

Kasım ayını bekleyen biri daha oldu!

3 Eklenti(ler)
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 106926[/ATTACH]

Kasım ayında götürmek üzere, Malkara' daki bir fidanlıktan aldığım Dağ Hünnabı.
Üzerindeki 15 tane meyveden geriye üç tane kalıncaya kadar resmini çekmek aklıma gelmedi.
Lezzetli hünnapları yiyince aklım başıma geldi.:confused:
Bir daha bu görüntüyü ancak 2010 ekiminde bulabileceğimi düşünerek, hemen makinaya sarıldım.

alice 08-10-2009 04:18

Sayın orijin,
Bahçenizi oldukça güzel hale getirmişsiniz, tebrikler.
Size nacizane önerim,
binanızın etrafını tretuvar ile çevrelerseniz daha hoş olacaktır ve binanız içinde faydalı.

Orhan Özbilgiç 08-10-2009 07:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alicee (Mesaj 508095)
Sayın orijin,
binanızın etrafını tretuvar ile çevrelerseniz daha hoş olacaktır ve binanız içinde faydalı.

Sevgili alicee;
Teşekkürederim.
Sizin de farkettiğiniz gibi, bahçe ve binamızın en ciddi fiziksel eksikliklerinden biri de tretuvar.
Önümüzdeki iki yıl için yaptığım harcama planlarımın başlarında yer alıyor.
Herşey gönlünüzce olsun.

hüzün 09-10-2009 11:54

Sn Orjin size ve çiçeklerinize iyi yolculuklar ve ya tutarlarsalardan bol çiçekler dliyorum

Orhan Özbilgiç 09-10-2009 12:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüzün (Mesaj 508779)
Sn Orjin size ve çiçeklerinize iyi yolculuklar ve ya tutarlarsalardan bol çiçekler dliyorum

Sevgili hüzün;
İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024