agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni20900Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Prev Önceki mesaj   Sonraki mesaj Next
Eski 10-08-2008, 14:11   #1
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Adalet Yağcı / bahçe

Adalet Yağcı Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir: Mersin Soğucak ilçesi Bekiralanı köyü
Bahçenin büyüklüğü: 300 m²

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Dört yönden güneş alıyor, Sonbahardan Temmuz ayına kadar yağışlı, her yıl en az bir defa tekrarlanan aşırı rüzgar olur, tuzluluk oranını bilmiyorum.

Bölgenin Soğuğa karşı dayanıklılık haritası: Zone 9 b olarak görünüyor.

Bahçenin türü: Sıcak yaz aylarını geçirmek için yılda dört ay kullanılan yazlık.

Bahenin geçmişi: Daha önce ineklerin yayıldığı boş arsaydı.

Kaç yıldır bahçe ile uğraşıyorsunuz? Tam 11 yıldır bahçeciyim

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Bir tasarım olması gerektiğinden bile haberim
yoktu.

Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır, tamamen deneme yanılma yöntemini kullandım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir çizilmiş planı var mı? O ne ki sadece fotoğraflar var.

Bakımı nasıl yapılıyor? Budama ve belleme hariç, gücümün yettiğince kendim yapmaya çalışıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar(limonluk, çardak, sebzelik havuz vb.): Bahçe üç bölüm, Ön kısım süs bitkileri, arka bölüm meyve ağaçları, bir de üst seki bölümü var, orayı sadece sebze için kullanıyorum.

Bahçe için bir hayaliniz idealiniz var mı? Olmaz mı, hep cennet gibi bir bahçem olması için didinip duruyorum, geceler boyu nereye ne diksem diye uykularımı kaçıracak kadar deliyim

Bahçede bulunan bitkilerin listesi(ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler): Meyve bölümünde, 3 şeftali, 2 kiraz, 2 kayısı, 3 armut, 1 vişne, 2 erik, 1 ceviz, 1 muşmula, duvar dibinde çok güzel bir böğürtlen.
Sebze sekisinin iki ucunda 1 ayva, 1 ıhlamur, Giriş bölümünde talvara sarılmış 3 adet kivi.
Ayrıca 3 çeşit ribes ve goji berry.

Özellikle ilgilenip yetiştirdiğiniz bitkileriniz var mı? Benim için özellikle çiçek açanlar hep ilginç olmuştur. Clematisler, solanumlar, güller, mevsimlik ve çok yıllıklar, soğanlılardan liliumlar, renkli ve beyaz gallalar, süsenler, nergisler ve daha niceleri.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Hepsi bir birinden güzel, ama clematislerim harikalar
Tohumdan yetiştirdiğim plumerialar ve adeniumlar, bir de terasımdan sarkan sardunyalar.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Mümkün olduğunca yapıyorum, clematislerde başarılı olamadım ama güllerde bir kaç denemem var, ben daha çok tohum çimlendirerek üretim yapıyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Şebeke suyu kullanıyoruz, oldukça pahalıya geliyor ama mecburum, çevrede yapılan kuyu denemeleri iyi sonuç vermiyor.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Suyumuz günaşırı gelir, bir kaç saat akar ve kesilir, büyük depolarda biriktirerek susuz kalmamaya çalışıyorum.

Su tasarrufu iin neler yapıyorsunuz? Damlama sulama sistemi var, sudan, zamandan ve iş gücünden büyük tasarruf sağlıyor.

Toprak özellikleri: Bahçemin toprağı killi bir yapıya sahipti, 10 traktör kadar bahe toprağı getirttim, fena sayılmaz.

Kompost yapıyor musunuz? Daha önce bir kaç küçük denemem oldu, becerebilirsem bundan sonra yapacağım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Hem de ne çok, özellikle de ağaçların dikimi konusunda, bir de her gördüğüm bitkiden benim de olsun anlayışı bahçemi arap saçına döndürdü.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Sonbahar ve İlkbaharda göztaşı veriyorum ağaçlara, bunun dışında insektisitlere nadiren ihtiyacım oluyor, bunun iin NeemAzal kullanıyorum.

Bahçeniz organik mi? Ben öyle olduğunu düşünmek istiyorum, bunu bir uzmana sorup incelettikten sonra cevap vermek lazım.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Her zaman yanmış ahır gübresi kullandım, bazan sığır bazan da keçi, bu sene süs bitkilerimin daha iyi çiçeklenmesi için azıcık kimyasal gübre kullanacağım her halde

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Şükürler olsun ki yok, bu konuda şanslı sayılırım.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Sebze bahçemi damlama ile ama süs bitkilerimi hortumla kendi elceğizimle sularım.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Tam da öyle, Giriş Doğuya bakar, Kuzeyde bizi şiddetli poyrazlardan koruyan maki kaplı bir dağımız var, çok yakınımızda hem de, Güneye bakan evin ön kısmı da ormanla kaplı bir dağı görür.

Bitkileriniz soguk alıyor mu? Uygun bitkileri seçmek çok önemli bence, bunu biraz geç öğrendim, inatla üç kez begonvil diktim bahçeye, her seferinde de dondu
Şimdi ortama uyumlu bitkileri seçmeye çalışıyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki bitki delisiyim ve bir bahçem var, bahçemde kendimi çok mutlu ve huzurlu hissediyorum, bir çocuğun en sevdiği oyuncaklarıyla oynaması gibi, gübre ile, toprak ile, bitkilerim ile oynamaktan büyük keyif alıyorum.
Ha...bir de agaclar.net e iyi ki üye olmuşum, harika dostluklar gördüm ve yaşadım burada.

Benim de bahçemle başım dertte, ilk zamanlar bulduğum herşeyi diktiğim için görüntüsü hoş değil bence.

Sizlerden yeni düzenleme için fikir almak istiyorum.

Sevgili Beyaz Orkide nin yurt dışından getirtmeye çalıştığı inanılmaz güzellikteki ödüllü güllerle bahçemi süslemek istiyorum.

Bakalım sizlerin önerileri neler olacak, geç kalmadan bu sonbaharda istediğim değişiklikleri yapma imkanım olursa seneye muhteşem bir bahçem olur, aynen hayalimdeki gibi.

İşte nihayet değiştirmek istediğim bahçemin fotografları.

Ön bahçe olarak tanımladığım yerde dört tane meyve ağacım var, bunları vakit geçirmeden arka bahçeme alıp, ön bahçemi güller, ortancalar, clematis ve yıldız çadırı çiçekleriyle donatmak istiyorum.

Görünen beton duvarlarımı çit gülleriyle kapatmak iyi bir fikir olur mu sizce?

Ortada görünen sekiz üzüm kütüğümü sökmek istemiyorum, bu bölüme daha önce çim denedim ama sonuç alamadım, nedeni ise bizim yaylamızda suyumuz düzenli akmıyor, günaşırı bir kaç saat su veriyorlar, bu da yeterli olmuyor.

Giriş sağ ve sol olarak belirttiğim yerler 75*75 olarak hazırlanmıştı, oraya clematis istiyorum kök kısmını korumak içinde öne doğru ortanca dikmek nasıl olur?

Giriş sol olan bölgenin genişliği 1.5 mt.oldukça uzun oradaki kivilerimden beş yıldır ürün alamadım, bunlarıda bahçeden çıkarmak istiyorum, yerine sarılıcı güller veya clematis, daha önde kalan bölümlerede ortancalar dikmek istiyorum, tabi nane ve maydonozlarda yer değiştirecek.

Yan bahçe dediğim yere ve giriş sağ olan yere ödüllü güllerden dikmek istiyorum(tabi sağ salim gelirlerse).

Diğer gülleri çıkartıp arka bahçemde uygun yerlere dikmeyi düşünüyorum.

Şimdi arkadaşlar sizin önerilerinizi almak istiyorum, seçtiğim çiçekler uyumlu olurmu, **** başka önerileriniz olabilirmi?

Lütfen zaman ayırıp yardım edin.

Hepinize sevgiler, teşekkürler...

Name:  giriş sağ.jpg
Views: 14559
Size:  44.6 KB

Name:  giriş sol.jpg
Views: 14435
Size:  67.9 KB

Name:  giriş sol 2.jpg
Views: 14366
Size:  70.0 KB

Name:  giriş sol 3.jpg
Views: 14368
Size:  62.4 KB

Name:  GÜLLER.jpg
Views: 14403
Size:  67.2 KB

Düzenleyen Adalet Yağcı : 08-12-2011 saat 19:06 Neden: Yeni bilgiler ekleme
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024