agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen hatipali74
  • 1 Gönderen hatipali74
  • 1 Gönderen hatipali74

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2008, 22:18   #1
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
hatipali74 / Bahçe

Arkadaşlar,Muğla-Fethiye’de altta krokisini çizdiğim şekilde 400 rakımlı 2,5 dönüm bir arazim var.Bu araziyi ilerde emekliliğimi geçirecek şekilde veya alabalık restoranı olarak faaliyete geçirmeyi planlıyorum.

Arazim iklim şartları olarak her türlü bitkiyi yetiştirmeye müsait.İçinde birkaç verimsiz ceviz, 8-10 yaşlarında 3 tane zeytin, 3 tane çakal dut, 1 armut, 1ayva ve 5 tane küçüklü-büyüklü çam ağacı var.Arazime her türlü meyve ağacından üçer-dörder tane erkenci ve geç meyve verenlerden olmak üzere dikmeyi planlıyorum.

Arazimin girişini süs bitkileri için ayırmayı planlıyorum.
Şu anda arazinin çevre duvarlarının inşaatı ile uğraşıyorum.Arazide kot farkı olduğu için en az 3 teras yapmayı planlıyorum-4 de olabilir.Bu teraslardan 1 numaralı olanının köşesine ev yapmayı planlıyorum.Ama halen teras duvarlarının inşaatına başlamadım.

Arazimin içinden siyah renkle gösterdiğim yüzeyde bulunan şebeke suyu borusu bulunuyor.Boru yüzeyden geçtiği için ve kot farkı olduğu için taş duvarla doğu-batı istikametinde 1 nolu alana teraslama yaparak borunun 20 santim üstüne kadar dolgu yaparak boruyu kapatmayı düşünüyorum. Ayrıca kırmızı balonla işaretlediğim yerde bu boru çatlamış ve kol kadar su kaçırıyor.Tüm çabalarıma rağmen bu çatlağı tamir edecek bir kurum bulamadım.Her kurum topu başkasına atıyor.Bu çatlağın önüne bir fıskiye veya havuz yapmayı planlıyorum.Suyun fazlasını borularla orman alanına tahliye etmeyi düşünüyorum.

Arazinin en üstünden açık mavi ile gösterdiğim su arkı geçiyor. Bu su arkını beton kanalet içine alarak basamaklar halinde küçük şelaleler yapmayı planlıyorum.Arazinin kuzey sınırında bulunan tabanı ve çevresi taş olan doğal bir çukuru suyla doldurarak durgun su bitkileri için havuz veya fıskiye yapmayı planlıyorum.

Arkadaşlar, sınırlı paramla bu arazide teraslama, kanalet inşaatı, yapmayı planladığım havuzlar ve dikmeyi planladığım alanlar için fikirleriniz nelerdir?

Sizce teraslamayı doğru yapıyor muyum?
Ağaçları dikerken su, toprak ve güneş ihtiyaçlarına göre, ağaçların boylarına, iklim özelliklerine göre nerelere dikmeliyim?
Fidanları dikerken hangi ağaca hangi ağaçları komşu yapmalıyım?
Arazideki çam ağaçlarının meyve ağaçlarına zararı olabilir mi?

Bu konularda yardımlarını benden esirgemeyen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

Name:  yaka arazi1.jpg
Views: 1815
Size:  41.3 KB

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 22:23   #2
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Sayın Hatipali elinizde fotoğraflar var mı? Var ise ekler misiniz? Şimdilik sadece gelişigüzel bir baktım gözüme batan havuzunuzu kuzeye koymanız. 2. teras ve 3. teras arasında bir alana yapsanız kot farkından yararlanarak havuza bitişik birde yapay şelale koysanız. Fotoğraf eklerseniz size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Saygılarımla.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 22:27   #3
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Önümüzdeki hafta sonu fotoğraflarını çeker eklerim.Yalnız havuzu mecburiyetten orada doğal bir çukur olduğu için o çukuru değerlendirmek için düşünmüştüm.Diğeri ise su çatlağının suyunu kullanmak(sulama vb) için düşündü.

Eski 06-01-2008, 22:29   #4
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Terasları oluştururken artan toprağı çukuru doldurmada kullanırsınız. Ama tabi önce fotoğrafları görüp daha fazla bilgi sahibi olsak iyi olur.

Eski 08-01-2008, 08:22   #5
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Sayın Hatipali74,
eğer fotoğrafları yüklerseniz elimizden geldiğince daha çok fikir üretebiliriz.
Peyzaj konusunda olmasa da orada balık restaurantı olup olmayacağını hemen söyleyebilirim )

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 08:36   #6
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın Hatipli74, havuzunuzun bir bölümü çam ağaçları içinde mi kalacak?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 10:00   #7
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Bir şey daha sormak istiyorum.Şu an yolun yanında tek katlı bir bina olan dış duvarları taştan örülen bir yer olabilir mi burası..?

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2008, 21:07   #8
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Hayır sayın zenfree; Havuzu daha çok arazideki iki olumsuzluğu( boruda ki çatlak ve arazinin tam sınırında var olan doğal çukuru) olumlu olarak kullanabilmek için düşünüyorum.
Sanırım yanlış binadan bahsediyorsunuz sayın caretta, orası ( aynı inşaatsa ) benim arazimden baya aşağıda.Benim arazim Kızgölü' nün altında ve anayoldan 400 m.içerde.

Not. fotoğrafları en kısa zamanda yerleştireceğim.

Eski 22-01-2008, 20:34   #9
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

hayal bahçemin resimleri

Arkadaşlar, sonunda bahçemin resimlerini ekleyebildim.Name:  Dsc02837.jpg
Views: 1614
Size:  69.6 KB
Bahçemin güney tarafından bir kısmının görünüşü
Name:  Dsc02842.jpg
Views: 1709
Size:  64.5 KB
Bahçemin yolu ve kanalet yaptıracağım yer
Name:  Dsc02846.jpg
Views: 1631
Size:  66.4 KB
Su borusundaki çatlak
Name:  Dsc02852.jpg
Views: 1595
Size:  68.5 KB
I no'lu terasın ve su borusundaki çatlak
Name:  Dsc02861.jpg
Views: 1692
Size:  70.0 KB
Arazimdeki doğal boşluk(şu an doldurulmuş vaziyette, boşaltıp su bitkileri için havuz yapmayı planlıyorum.)

bahtiyar02 beğendi.
Eski 22-01-2008, 20:53   #10
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

resimlerin devamı

[ATTACH]Name:  Dsc02844.jpg
Views: 1581
Size:  70.0 KB[/ATTACH]
Arazinin kuzeydoğu tarafının resimleri
Name:  Dsc02847.jpg
Views: 1676
Size:  65.8 KB
Borudaki çatlak ve 1 no'lu teras
Name:  Dsc02855.jpg
Views: 1529
Size:  69.2 KB
3 no'lu bölümden 2. terasın görünüşü
Name:  Dsc02862.jpg
Views: 1582
Size:  61.7 KB
Doğal çukurun doldurulmayan kısmı

Görüşlerinizi bekliyorum.Teşekkürler

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
Eski 22-01-2008, 23:33   #11
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bakalım tepeden bir görüntü verebilecekmisiniz? Print screen tuşuna basıp ekrandaki resmi alıp paintte yapıştır deyin ve oluşan resmi şekillendirin ve buraya yerleştirin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 19:21   #12
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Hangi resmi düzenlemem gerekiyor.kendi çektiğim mi, yoksa sizin eklediğinizi mi?Saygılar.

Eski 23-01-2008, 20:39   #13
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

google 'dan görünüş

Selahattin bey, google ' da dediğinizi yapmaya çalıştım.Kırmızıyla işaretli yer.Umarım olmuştur.Saygılar..
Name:  yaka googl.jpg
Views: 1663
Size:  69.8 KB

Name:  yakagogle2.jpg
Views: 1527
Size:  68.5 KB

Eski 12-02-2008, 21:46   #14
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Selahattin bey 20 gündür bir cevap yazmadınız.Tepeden görüntüyü neden istemiştiniz?

Eski 16-02-2008, 09:04   #15
Ağaç Dostu

Sonja Varol's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Sayin hatipali74,
Isiniz baya zor. Kolayliklar diliyorum. Azmin elinden birsey kurtulmaz. Biz de emekliligimizde o taraflara yerlesmeyi düsünüyoruz ama bizim henüz bir arazimiz bile yok. Selamlar...

Sonja Varol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 23:59   #16
Ağaç Dostu

Sevgili hatipali74 kusura bakmayın 20 gündür ana kartım arızalı idi gündüzleride forumu fazla takip edemedim işyerimdeki yoğunluğumdan.Neyse,

Arazinizi istediğiniz tarzda yaptırın ancak bana sanki teras yapmaya gerek yok gibi geldi, tatlı bir eğimi var zaten teras olayını havuzları yaparken ayarlarsınız bence. Bunun dışında tesviyeden sonra taşsız bir bahçe toprağı ile dolgu yapmanız gerekecek diye düşünüyorum. Yine hayal gücünüzle okuğum kadarıyla o yeşillikler arasında gayet güzel bir hayal evi yerleştireceksiniz gibi geliyor. Korkarım tesviye duvar ve dolgu size 30 bin YTl yi bulur gibi geliyor ev içinse en az o kadar daha diyorum. Duvardaki delikle ilgili olarakta üzgünüm ki bir şey söylemeyeceğim duvarın örülüşü sırasında ustalardan bilgi alın size inşaasına uygun bir şeyler tavsiye edeceklerdir veya ayrıntılı resiğmde koyarsanız size niyetinize uygun fikir söyleyebiliriz...

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 17-02-2008 saat 15:16
Eski 17-02-2008, 15:21   #17
Ağaç Dostu

Sevgili hatipali74, bir arkadaşında dikkatimi çekmesiyle düşünüyorum neredeyse orman arazisi içerisinde arsanız. Bu arsanın yasal olarak size ait midir veya tapulu bir yer midir?

Eski 17-02-2008, 19:00   #18
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Sevgili hatipali74, bir arkadaşında dikkatimi çekmesiyle düşünüyorum neredeyse orman arazisi içerisinde arsanız. Bu arsanın yasal olarak size ait midir veya tapulu bir yer midir?
Selahattin bey,
Peyzaj fikirleriniz için teşekkürler.Şu an zaten yeterince dolgu yaptırttım.Ama bahçe toprağı bulamadım.Onun yerine Köy Hizmetlerinin çağıl aldığı yerdeki topraklı kısmı kullandım.Pek verimli bir toprak değil ama ilerde samra ve mil kullanarak zenginleştirmeyi düşünüyorum.Birde seneye fiğ ekip tohumlandığı zaman traktörle sürdürerek topraktaki azot miktarını arttırmak istiyorum. Sizinde bu konuda fikirleriniz varsa yazmanızı rica ediyorum.

Belki sadece şebeke su borusunun çirkin görüntüsünü kapatmak için 1. bölgeye teraslama yaparım.Arazinin tesviyesi bitince kot farkı ortaya çıkacak.

Evet, arazimin nerdeyse 4 tarafı ormanla çevrili. Ben orman kadastro geçtikten sonra köy senediyle aldım.Tapu kadasto geçerken genelde orman kadastroya dikkat ettiği için ve arazimde dut, ceviz,elma ağaçları da olduğu için tapuyu alabildim.Ama benim arazimdeki kadar çam ağacı bulunmayan güney komşumun arazisinin ancak birazına tapu verdiler.

Arazimin bulunduğu yerde orman arazileri ada ada işaretlenmiş ve tam bir garabetlik söz konusu.Doğu sınırımdaki orman arazisinde 2 yıl önce ben yurtdışındayken yangın çıktı ve arazimdeki bir kısım çam ağaçlarım yandı.Bu beni gerçekten çok üzdü.

Çevremdekiler meyva ağaçları yetiştirebilmem için bu çam ağaçlarını kestirmem gerektiğini söylediler; ama ben buna kesinlikle yanaşmadım.Arazime komşu olan bu yanık 500 m2 araziye zeytin fıstık çamı falan dikmeyi düşünüyorum.Sizce orman işletme müdürlüğü bu ağaçlandırmaya ne der? Bilgisi olana var mı?

Eski 17-02-2008, 19:26   #19
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Sayın Hatipali orman dahilinde ağaç kesmek için mutlaka izin almalısınız ama ağaç dikmek için bir izin almanız gerektiğini zannetmiyorum. Ziraat mühendisi olmadığım için üretiminiz için çok birşey diyemeteceğim ama tasarım için şöyle bir uyarıda bulunabilirim. Bahçeniz ile oramn arasında bir bağ olsun. Yani geçişi orantılı yakalayın aksi taktirde ya komşunuz olan orman ya da sizin bahçeniz orada sırıtacaktır.. Fotoğrafları açamadım o yüzden farazi yorumlar yapıyorum. Bir hatam var ise şimdiden özür dilerim.

Eski 18-02-2008, 08:41   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Hatipali, kadastro yapıldı ise ve şehir şebeke suyu (siz şehir şebekesi olduğunu yazmışsınız : size ait değil) buna göre geçirildi ise ;

1- İlerde şehir şebekesi su hattının geçtiği yerden, yol geçirilecek olabilir. Bahçe planlamanızı buna göre yapmanızı tavsiye ederim.

2- Şehir şebekesi değilse su borusu tamiratını sizin yapmanız gerekmektedir. Bahçedeki palanlama ve tasarım çalışmalarını buna göre daha geniş kapsamlı düşünebilirsiniz.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 09:07   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Çtacık Orman şefi olan bir arkadaşıma da sizin bu konunuzu danıştım.
Tapulu ise araziniz istediğiniz meyve ağacını dikme hakkına sahip olduğunuzu söyledi.

Sizin dikmeyi düşündüğünüz fıstık çamı ve zeytin hem rakım, hem bölgesel sıcaklık hem de bölgesel toprak özellikleri ile bu ağaçlara uygun.

Toprak islah çalışmaları sizi bir hayli zorlayacağa benziyor.
Genel olarak tüm bahçeye bakla veya fiğ ekerek azotu arttırmak yerine sadece dikimlerin yapılacağı dikim çukurlarında bir sene önceden başlayan islah çalışmaları yaparsanız gereksiz masraftan kurtulacaksınız.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 09:51   #22
Ağaç Dostu

Madem etrafınız orman ve siz meyve bahçesi kuracaksnızı toprağı ıslah etmek için şimdiden arazinizin uygun yerlerine 1-Köyden temin edeceğiniz hayvan gübresi taze gübre döküp 1 yıl bekletin **** eski gübre döktürün ve sürdürün organik madde çok kısa sürede toprağa verilmiş olur veya madem çevreniz orman arazinize gittikçe çevreden çam torfu **** çam çürümüş yapraklarını arazinize serin ve toprağa karıştırın bu da topraktaki organik madeyi artıracaktır.

Eski 18-02-2008, 19:01   #23
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Çok teşekkür ederim arkadaşlar.Önerilerinizi dikkate alacağım.Özellikle toprak ıslah konularında olanlar ufkumu açtı.Şimdilik sadece fidan dikeceğim çukurlara sıcak yatak uygulaması yapacağım.Ayrıca çam pürlerini araziye toplamayı düşünüyorum.
Şükran hanım, ben arazime komşu olan ağaçları yanmış orman arazisini ağaçlandırmayı sormuştum.Bu orman alanı küçük olduğu için orman işletmenin burayı ağaçlandıracağını sanmıyorum.Ben ağaçlandırsam sakıncası var mı? Arkadaşınıza sorabilirmisiniz?
Resimlerin neden açılmadığını anlayamadım.Önceden açılıyorlardı.Tekrar mı yüklesem acaba?

Eski 08-05-2008, 00:30   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
çam ağaçlarını kesemessiniz aksi halde hapis cezasına çarptırılırsınız dikkatinize
ayrıca şükran hanım sizi düzeltmek istedim ukalalık olarak algılamayın baklagiller topragın azot miktarını arttırmaz sadece havadaki azotu kullanırlar ve topraktaki azotu kullanmazlar yani sadece kendi ihtiyacı olan azotu havadan rhizobium bakterileri sayesinde alırlar topragı iyileştirme olaylarına gelince kazık köklü olan baklagiller toprakta oluşmuş olan kaymak tabakasının kırılmasına ve topragın havalanmasını sağlarlar ayrıca bizler baklagillerin ilk ekimlerinde bir miktar azot takviyesi ile rhizobiumların devreye girene kadar bitkiyi ayakta tutmayı hedefleriz saygılar

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 23:10   #25
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Çok uzun zaman oldu. Konuyu güncel tutmaya çalışacağım.Bahçemin son hali...
Name:  039.jpg
Views: 396
Size:  36.4 KB
Name:  042.jpg
Views: 386
Size:  43.6 KB
Name:  131.jpg
Views: 373
Size:  25.6 KB
Name:  18810_10206620531658293_6222389950888744501_n.jpg
Views: 490
Size:  56.0 KB

malina beğendi.
Eski 16-05-2015, 13:24   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Çok uzun zaman oldu. Konuyu güncel tutmaya çalışacağım.Bahçemin son hali...

Eklenti 544821
Vayyy kimi gördüm.... dünya küçük ağam..selamlar.

BEDESTENLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 09:47   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Sayın Hatipali74 kardeşim, resimlerden gördüğüm kadarı ile araziye toprak döktüreceğin yerde taşlı verimsiz bir toprak döktürmüşsün, aceleye getirmeden verimi iyi güneşte yanmış toprağın üst kısmından yaklaşık 20 cm lik kısmı yani siyah toprak, hafriyat alınan yerleri keşif yaparak verimli olabileceğini gördüğün taşsız yerlerden daha iyi toprak döktürebilirdin.

BEDESTENLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024