agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni783Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2022, 23:18   #181
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Hasılat

Son hasılatın bir kısmı

Name:  IMG-20220715-WA0000.jpg
Views: 215
Size:  57.3 KB

Küllemenin etkisi çok ciddi görülüyor. Hıyar ve kabaklarda verim çok düştü ama inatla sökmüyorum. EFDAL AZİBUT (200 g/L Azoxystrobin + 125 g/L Difenoconazole) uygulaması yapıyorum. Bakalım faydası olacak mı? Acurlar da etkilendi ama verim de pek düşüş yok.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2022, 23:38   #182
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Bu sene ilk defa domates yiyoruz ama bu çatlamaların sebebini çözemedim.
Name:  20220715_215236-COLLAGE.jpg
Views: 218
Size:  54.3 KB

Bu biberlerdeki kalsiyum eksikliği midir axaba?
Name:  20220715_211755.jpg
Views: 189
Size:  18.1 KB

Fasulyelerdeki bu kahverengi lekeler nedir acaba ?
Name:  20220715_211649.jpg
Views: 217
Size:  31.0 KB

Kabaklarda da pütür pütür küçük çıkıntılar var...
Name:  20220716_091306.jpg
Views: 214
Size:  58.6 KB

Eski 17-07-2022, 09:30   #183
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
...Küllemenin etkisi çok ciddi görülüyor. Hıyar ve kabaklarda verim çok düştü ama inatla sökmüyorum. EFDAL AZİBUT (200 g/L Azoxystrobin + 125 g/L Difenoconazole) uygulaması yapıyorum. Bakalım faydası olacak mı? Acurlar da etkilendi ama verim de pek düşüş yok.
Aynı etken maddeyi içeren QUADRİS MAXX kullanıyorum domatesteki mantar için, çok etkili ancak kabakgillerin küllemesinde bilemiyorum. Sırf domates için almıştım, hastalık görüldüğü anda, dallarında siyahlaşma, yapraklarda kuruma vs. 12-13 günde bir iki veya üç kez kullanıyorum, çok etkili. Sizin domatesi görünce aklıma geldi, meyvesine bakınca, gövdelerini kontrol edin bakalım var mı bi şeyler. Bu arada çatlama genelde su fazla gelirse olur, ona da bakın bakalım. Damlama diplerine gübre dökmüştüm, suyu çok tutacağı aklıma gelmedi, kimi türlerde çatlama olmuştu.

Biberlerde kalsiyum eksikliği var gibi, bu durumda domateslerde de olabilir diye düşünüyorum. Benim kimi domateslerde de son iki senedir olmuştu. Bu yıl yapraktan kalsiyum kullandım, meyveye duran kimi kökler için geç başladım biraz ama bakalım nasıl olacak.

halcur ve fdemir beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2022, 22:17   #184
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Aynı etken maddeyi içeren QUADRİS MAXX kullanıyorum domatesteki mantar için, çok etkili ancak kabakgillerin küllemesinde bilemiyorum. Sırf domates için almıştım, hastalık görüldüğü anda, dallarında siyahlaşma, yapraklarda kuruma vs. 12-13 günde bir iki veya üç kez kullanıyorum, çok etkili. Sizin domatesi görünce aklıma geldi, meyvesine bakınca, gövdelerini kontrol edin bakalım var mı bi şeyler. Bu arada çatlama genelde su fazla gelirse olur, ona da bakın bakalım. Damlama diplerine gübre dökmüştüm, suyu çok tutacağı aklıma gelmedi, kimi türlerde çatlama olmuştu.

Biberlerde kalsiyum eksikliği var gibi, bu durumda domateslerde de olabilir diye düşünüyorum. Benim kimi domateslerde de son iki senedir olmuştu. Bu yıl yapraktan kalsiyum kullandım, meyveye duran kimi kökler için geç başladım biraz ama bakalım nasıl olacak.
Domateslerdeki yarıklar çok sudan değildir, haftada iki kez yarım saat kırk beş dakika akıtıyorum. Az bile sayılır bence.
Domateslerdeki yarıklar mantardan değilse bile yarıklardan itibaren, zamanla, çürüyüp suyu akıyor.

Biberler de muhtemelen kalsiyum eksikliği var, doğrudur ama ben bu arkadaşlara iki defa sirkede beklemiş yumurta kabuğu suyu verdim. Evet, yapraktan verilmesi gerekiyordu ama şe yarar diye sulama suyuna katmıştım. İşe yaramamış demek ki.

Fasulye ve kabak konusunda da tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyorum.

Eski 18-07-2022, 13:59   #185
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Domates, fasulye ve kabak fidelerinin resimlerini alalım.

nazlı06 ve halcur beğendi.
Eski 18-07-2022, 15:33   #186
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Domates, fasulye ve kabak fidelerinin resimlerini alalım.
Kabak-hıyar bitkilerinin fotoları burada
halcur / Bahçe
Meyvesinin fotoğrafları da burada
halcur / Bahçe

Fasulye meyvesi de ikinci linkte. Fasulye bitkisinin fotoğrafını şimdilik çekemiyorum ama yapraklarında bol bol galeriler açılmış durumda.

Bahçeye ilk gidişte fotoğraflar çekilecek.

nazlı06 beğendi.
Eski 18-07-2022, 17:22   #187
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Yumurta kabuğu ve sirke

nazlı06 beğendi.
Eski 18-07-2022, 18:29   #188
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Biberler net yeterli kalsiyum alamamış. Bu durum toprakta kalsiyumun az olduğu anlamına gelmez. Pek çok sebebi olabilir. Diğer katyonların (potasyum ve magnezyum) çok olması, sulamanın düzensiz olması vs. buna sebep olabilir.

Domatesteki çatlamalar da sulama düzensizliğine delalet. Çatlayan yerlerden enfeksiyon olmuşlar.

Fasulyelerdeki lezyonların iki sebebi olabilir. Biri, pis kokulu yeşil böcekler. Varsa dikkatli bakın görürsünüz.Yaklaşınca meyvenin yaprağın arkasına geçerek saklanırlar. Bu böcekler fasulyeyi çok sever (domatesi de severler). Emgi yaptıkları noktalara toksik bir madde salgılarlar ve bu gibi çürüntülere sebep olurlar. Diğer sebep de muhtelif mantar hastalıkları. En çok rastlanılanı fasulye antakrozu (Colletotrichum spp.). Tohumdan geçiyor. Lekelerin sayısına ve çaplarına bakarsak anktakroz olması daha büyük olasılık.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2022, 21:05   #189
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Aşağıdaki alet pek güzel, köküne batırıp nem miktarını ölçebilirsiniz.

https://www.hepsiburada.com/optana-t...HBCV00000R623A

halcur beğendi.
Eski 19-07-2022, 13:12   #190
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Biberler net yeterli kalsiyum alamamış. Bu durum toprakta kalsiyumun az olduğu anlamına gelmez. Pek çok sebebi olabilir. Diğer katyonların (potasyum ve magnezyum) çok olması, sulamanın düzensiz olması vs. buna sebep olabilir.

Domatesteki çatlamalar da sulama düzensizliğine delalet. Çatlayan yerlerden enfeksiyon olmuşlar.

Fasulyelerdeki lezyonların iki sebebi olabilir. Biri, pis kokulu yeşil böcekler. Varsa dikkatli bakın görürsünüz.Yaklaşınca meyvenin yaprağın arkasına geçerek saklanırlar. Bu böcekler fasulyeyi çok sever (domatesi de severler). Emgi yaptıkları noktalara toksik bir madde salgılarlar ve bu gibi çürüntülere sebep olurlar. Diğer sebep de muhtelif mantar hastalıkları. En çok rastlanılanı fasulye antakrozu (Colletotrichum spp.). Tohumdan geçiyor. Lekelerin sayısına ve çaplarına bakarsak anktakroz olması daha büyük olasılık.
-Biber konusunda, sizlerden edindiğim bilgilere göre, ben de aynı görüşteyim. Belki de potasyumu fazla kaçırmış olabilirim. Sirke ile hazırladığım yumurta kabuğu 4 gündür erimeye çalışıyor. Yapraktan verirsem, öğrendiklerimden hatırladıklarıma göre, magnezyum-potasyum-su dengesizliğinden etkilenmeden kalsiyum ihtiyacı karşılanır.

-Aslında çok da düzensiz değil. Haftada iki kere sulanıyor. Çoğunlukla da araya 3 gün koyuyorum. Örnek: Pazar-çarşamba(bazen de perşembe) şeklinde. Çatlayan yerlerden enfeksiyon olanlar da evde kendi kendine uldu(çürüdü).

-Fasulyelerle ilgili de, fasulyedeki bu lekeler hariç, antraknoz belirtileri hatırlamıyorum. Yaprakta ya da sapta renk değişimleri görmedim. Belki de dikkat etmedim. Gidince bakarım. Kültürel mücadele tohum alma aşamasında ve toprak hazırlığı aşamasında yapılıyor galiba.
Konuyla ilgili bulduğum en masum ilaç da (%70 Propineb) bu:
https://www.mentatarim.com/urunler.p...id=3&urunid=26
Kokulu böcek (bizde o.uruk böceği denir) dikkatimi çekmedi bakarım.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Eski 19-07-2022, 13:18   #191
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Aşağıdaki alet pek güzel, köküne batırıp nem miktarını ölçebilirsiniz.

https://www.hepsiburada.com/optana-t...HBCV00000R623A
Güneşin tepede olduğu zaman bile bal kabağı hariç yaprakları solmuş bitki görmedim. Toprağın da çok derinlemesine kuruduğuna şahit olmadım.
Alet güzel görünüyor.
Teşekkürler.

Eski 19-07-2022, 15:36   #192
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
..
-Aslında çok da düzensiz değil. Haftada iki kere sulanıyor. Çoğunlukla da araya 3 gün koyuyorum. Örnek: Pazar-çarşamba(bazen de perşembe) şeklinde. Çatlayan yerlerden enfeksiyon olanlar da evde kendi kendine uldu(çürüdü).
...
Szin koşullarınızda sulama aralıkları olması gerekenden fazladır belki. Kök bölgesi iyice kuruyup ondan sonra birden bol su buna sebep olabilir. Çoğu zaman kızarmaya yüz tutmuş, kabuğu artık meyve ile birlikte büyüme esnekliğini kaybetmiş durumda olan domateslerin üzerine bol su bırakan yağmur yağdığında böyle çatlamalar olur.

halcur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2022, 15:46   #193
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Szin koşullarınızda sulama aralıkları olması gerekenden fazladır belki. Kök bölgesi iyice kuruyup ondan sonra birden bol su buna sebep olabilir. Çoğu zaman kızırmaya yüz tutmuş, kabuğu artık meyve ile birlikte büyüme esnekliğini kaybetmiş durumda olan domateslerin üzerine bol su bırakan yağmur yağdığında böyle çatlamalar olur.
Doğrudur. Bitki diplerini kontrol ederim.

Bu yarıklarla ilgili bir yerlerde kalsiyum eksikliğinin de sebep olabileceğini okumuştum.

Eski 20-07-2022, 08:42   #194
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Name:  20220719_170646-COLLAGE.jpg
Views: 175
Size:  71.8 KB

Hıyar, acur ve kabaklar perişan oldular. Hepsinin verimi çok düşük. Yaşatmaya çalışıyorum, suluyor ve ilaçlıyorum ama bu arada biraz uzak bir noktaya 5 ocak hıyar ektim. Yetişirse eksikliği giderir.

Name:  20220719_170739-COLLAGE.jpg
Views: 176
Size:  66.2 KB
Fasulyelerin yaprakları da bu şekilde. Yukarıdaki mesajda meyvesini de göstermiştim, kahverengi lekeler vardı. Antraknoz ya da kokulu böcek demişti Sn Meyveltepe. O kokulu böcekten bol miktarda olduğunu gördüm bahçede.

Sulama ile ilgili de ciddi bir sorun varmış. Memelerin çoğu tıkanmış. Ya çok az damlatıyor ya da hiç damlatmıyordu. Bir kısmını düzelttim ama bir sonraki mesaide hepsini tekrar kontrol edeceğim.

nevgül, feyzi_48 ve fdemir beğendi.
Eski 20-07-2022, 08:50   #195
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Name:  20220719_170844-COLLAGE.jpg
Views: 171
Size:  71.6 KB

Name:  20220719_235439.jpg
Views: 177
Size:  19.1 KB

Name:  20220719_235424.jpg
Views: 175
Size:  23.1 KB Name:  20220718_171915.jpg
Views: 176
Size:  31.3 KB

Domatesler iyi kötü iş görüyor, hatta iki konserve bile yaptık.

Eski 20-07-2022, 09:26   #196
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

AMA

Domates yapraklarında kahverengileşme ve kuruma var.
Name:  20220719_170830.jpg
Views: 173
Size:  60.9 KB

Ayrıca alttaki domates fotoğrafında görüldüğü gibi domatesin altında domatesin normal renginden daha koyu bir bölge var. Buradan hareketle domates bozuluyor. Mildiyö sanırım. Çoğunlukla da Bilenyumlarda var. Sanırım Adana bölgesine bağışıklığı yok.
Name:  20220720_095614.jpg
Views: 183
Size:  24.1 KB

Altta soldaki domates muhtemelen kalsiyum eksikliği, sağdaki de kokulu böcekten muzdarip. Quadris Max eşdeğer Azimut ile 18 gl Abamectin kullanıyorum. Buna rağmen sinek, kelebek gırla gidiyor. Ya faydası yok ya da 3.dozu bekliyor.
Name:  20220720_095437.jpg
Views: 183
Size:  23.0 KB

Bu fotoğraftaki domateslerde sorun yok. Bunlar büyük ihtimal Bulgar-Hafize Balç domatesler.
Name:  20220720_095542.jpg
Views: 187
Size:  33.3 KB

Bu da sanırım zebra domates. Hiçbir hastalık izi yok. Oldukça da sulu bir domates.
Name:  20220720_095702.jpg
Views: 180
Size:  70.5 KB

Eski 20-07-2022, 09:36   #197
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Name:  20220719_170941-COLLAGE.jpg
Views: 187
Size:  70.4 KB
Biberlerin de maşallahı var. Fakat üstte solda görüldüğü üzere üç burun biberler oldukça küçük.180-200 m2civarında bostan yeri. Bu alana her hafta ortalama 500 gr 3x20 gübre verdim. Az mı verdim acaba, üç burunlar oldukça küçük.
(Damlama memeleri tıkalı olduğundan yeterince su alamadığı için de olabilir.)

Name:  gyjnghnm.jpg
Views: 178
Size:  65.6 KB
Bu fotoğrafta da yapraklarda sarı-kahverengi lekeler var.

Eski 20-07-2022, 12:00   #198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Eklenti 725981
Biberlerin de maşallahı var. Fakat üstte solda görüldüğü üzere üç burun biberler oldukça küçük.180-200 m2civarında bostan yeri. Bu alana her hafta ortalama 500 gr 3x20 gübre verdim. Az mı verdim acaba, üç burunlar oldukça küçük.

Eklenti 725984
Biberlerde budama yapmamışsınız görüldüğü kadarıyla. Biberlerin üç dört dala dallandığı yerin altında kalan sürgünleri alsaydınız daha iri ve gösterişli olurdu.
Yukarıda domates yarılmalarını paylaşmışsınız arkadaşların dediği gibi sulama düzensizliği yahut fazla sulamadan kaynaklı olması muhtemel geçen sene benimde bir domates cinsimde aynı durumla karşılaşmıştım. Biber ve birkaç domatesimde de sizinkine benzer çürüklükler vardı onbeş gün arayla kalsiyum uygulaması sonrası düzelmişlerdi.

halcur ve fdemir beğendi.
chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2022, 12:07   #199
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
Biberlerde budama yapmamışsınız görüldüğü kadarıyla. Biberlerin üç dört dala dallandığı yerin altında kalan sürgünleri alsaydınız daha iri ve gösterişli olurdu.
Yukarıda domates yarılmalarını paylaşmışsınız arkadaşların dediği gibi sulama düzensizliği yahut fazla sulamadan kaynaklı olması muhtemel geçen sene benimde bir domates cinsimde aynı durumla karşılaşmıştım. Biber ve birkaç domatesimde de sizinkine benzer çürüklükler vardı on beş gün arayla kalsiyum uygulaması sonrası düzelmişlerdi.
İlginiz için teşekkürler.
Biber fotoğrafları tepeden çekildiği için öyle görünüyor yoksa iki kere budandı, üç ya da dört dal bırakıldı.

Eski 20-07-2022, 18:48   #200
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Eklenti 725981

Eklenti 725984
Soldaki biberler 3 burunsa yukarıya bakmalarının sebebi çeşitinden mi kaynaklı,yoksa bir hibritlenme mi?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2022, 19:25   #201
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Soldaki biberler 3 burunsa yukarıya bakmalarının sebebi çeşitinden mi kaynaklı,yoksa bir hibritlenme mi?
Emin olmamakla beraber üç burun zannederek ektim.

Eski 21-07-2022, 07:33   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Benim bahçemde hıyarlar acurlar ve fasulyeler aynı durumdalardı. Bende gerekeni yaptım, söktüm.

halcur beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2022, 13:17   #203
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
-Biber konusunda, sizlerden edindiğim bilgilere göre, ben de aynı görüşteyim. Belki de potasyumu fazla kaçırmış olabilirim. Sirke ile hazırladığım yumurta kabuğu 4 gündür erimeye çalışıyor. Yapraktan verirsem, öğrendiklerimden hatırladıklarıma göre, magnezyum-potasyum-su dengesizliğinden etkilenmeden kalsiyum ihtiyacı karşılanır.

-Fasulyelerle ilgili de, fasulyedeki bu lekeler hariç, antraknoz belirtileri hatırlamıyorum. Yaprakta ya da sapta renk değişimleri görmedim. Belki de dikkat etmedim. Gidince bakarım. Kültürel mücadele tohum alma aşamasında ve toprak hazırlığı aşamasında yapılıyor galiba.
Konuyla ilgili bulduğum en masum ilaç da (%70 Propineb) bu:
https://www.mentatarim.com/urunler.p...id=3&urunid=26
Kokulu böcek (bizde o.uruk böceği denir) dikkatimi çekmedi bakarım.

Bilgilendirme için teşekkürler.
Sulama sıklığının yeterli olduğu fikrine katılmıyorum. Akdeniz iklimindeyiz. Sıcaklık 40 °C civarında salınıyor. Bitkiler ayakta kalmakta zorlanıyor. Toprağınızın su tutuculuğunu bilmiyorum ama benden örnek vereyim. Toprağım geçirgen (Az killi). İki gün aralıklar ile 1 saat kadar damla sulama yeterli olmuyor. Tam gün güneşte olan domatesler kuruyor. Meyveleri kızarmadan çürümeye dönüyor, artık.
Patlıcanlarda büyüme durdu, çiçeklense de meyveye dönmüyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2022, 13:46   #204
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
domateslerinizde burun çürüklüğü de görünüyor. domateslerinizdeki yarıklar sulama düzensiliğinden ve domatesin kendi su dayanıklılığından kaynaklı gibi görünüyor. ayrıca domateslerinizde oldukça yoğun mantar hastalıkları belirmeye başlamış. hastalıklı olan doamtesleri sökün ve bir dahaki sene aynı yere domates dikmeyin. sulama düzenini toğru kontrol edin ayıca bazı domatesler sıcaktan yanıyor sanırım üzerlerine gölgelik yapmanız faydanıza olacaktır.

TCM beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2022, 16:01   #205
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Sulama sıklığının yeterli olduğu fikrine katılmıyorum. Akdeniz iklimindeyiz. Sıcaklık 40 °C civarında salınıyor. Bitkiler ayakta kalmakta zorlanıyor. Toprağınızın su tutuculuğunu bilmiyorum ama benden örnek vereyim. Toprağım geçirgen (Az killi). İki gün aralıklar ile 1 saat kadar damla sulama yeterli olmuyor. Tam gün güneşte olan domatesler kuruyor. Meyveleri kızarmadan çürümeye dönüyor, artık.
Patlıcanlarda büyüme durdu, çiçeklense de meyveye dönmüyor.
Teşekkürler belki de dediğiniz gibi sulama yeterli değildir. Şunu da not edeyim: Kendinden delikli damlama borusu kullanmıyorum. Kör boru alıp istediğim yerlere meme takıyorum ki bu memeler kendinden delikli borulara oranla kat be kat fazla su veriyor.

-Patlıcanları verecek yer arıyorum, o kadar çok.(maşallah)
-Biberler de çok iyi, 3 garık. Aşağı yukarı 1-1,5 garık topluyorum, 1 boya kovası doluyor. Ger kalanını (Karaisalı salçalık biberi) kızarmaya bıraktım.

-Sorun kabak, hıyar ve acurlarda verim düştü.
Kabaklar ve hıyarlar çok az veriyor.
Acur şekilsiz meyveler veriyor, büyümüyor.

Su ile ilgili sorun varmış, yeni fark ettim. Birçok meme tıkanmış. Memeler akara hale geldi. Bundan sonra tekrar bir gözlem sürecine giriyorum.

Eski 21-07-2022, 16:10   #206
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
domateslerinizde burun çürüklüğü de görünüyor. domateslerinizdeki yarıklar sulama düzensiliğinden ve domatesin kendi su dayanıklılığından kaynaklı gibi görünüyor. ayrıca domateslerinizde oldukça yoğun mantar hastalıkları belirmeye başlamış. hastalıklı olan doamtesleri sökün ve bir dahaki sene aynı yere domates dikmeyin. sulama düzenini toğru kontrol edin ayıca bazı domatesler sıcaktan yanıyor sanırım üzerlerine gölgelik yapmanız faydanıza olacaktır.
Teşekkürler, tespitleriniz genel olarak aldığım cevaplarla örtüşüyor.
-Sulama ile ilgili durumu bir önceki mesajda açıkladım. Takipteyim.
(Bu arada bu yarıklar her domateste yok. Mesela H.Baliç-Bulgar domateste gözlemlemedim.)
-Burun çürüklüğü için Meyvelitepe'nin bloğunda anlattığı yumurta kabuğundan kalsiyum elde etme yöntemiyle elde ettiğim sıvıyı evvelsi gün sıktım. Sonuçları göreceğiz.
-Mantar hastalıklarıyla ilgili Tarkim Efdal Azimut kullanıyorum. Şimdilik sökmeden mücadele etmeyi tercih ettim. Sonuçta söküm aşamasına da gelebiliriz ama bugünlerde bolca yediğim (Karakılçık buğdayından) pilavın yanında soğan-domatesten ibaret salata beni benden aldı, keyfimi olabildiğince devam ettirmek istiyorum.
-Domatesteki yanma benim hatam. Yaprak bırakmadım garibanlarda.

TCM beğendi.
Eski 22-07-2022, 12:09   #207
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Teşekkürler belki de dediğiniz gibi sulama yeterli değildir. Şunu da not edeyim: Kendinden delikli damlama borusu kullanmıyorum. Kör boru alıp istediğim yerlere meme takıyorum ki bu memeler kendinden delikli borulara oranla kat be kat fazla su veriyor.

-Biberler de çok iyi, 3 garık. Aşağı yukarı 1-1,5 garık topluyorum, 1 boya kovası doluyor. Ger kalanını (Karaisalı salçalık biberi) kızarmaya bıraktım.

Su ile ilgili sorun varmış, yeni fark ettim. Birçok meme tıkanmış. Memeler akara hale geldi. Bundan sonra tekrar bir gözlem sürecine giriyorum.
Damlamadan çok su akması iyi fikir olmayabilir. Toprak nemi ölçen cihaz var. Benim kullandığım pilsiz, basit iki elektrodu olan türden. Daha kısık debiyle ve daha uzun süre suladığım zaman derin topraktaki nem yükseliyor. Yaklaşık olarak saniyede 1damla (2 lt lik damlamalar için) ile 2 saate yakın suluyorum. Göllenme olmuyor, su toprağa karışıyor. 25 cm derinliği ölçebiliyorum.
Yinede güneşte kalanlar kurudu. (Bir komşumda toprak kili. onun domatesleri iyi durumda ama verim tatsız.) Kuruyan türleri seneye ekmeyeceğim. İklime uyum gösterecek, lezzetli tür arıyorum. (Henüz bulamasam da.)
Salatalıklarım büyüyemedi bile. (Dikenli köy salatalığı) İzmir topan acuru fide boyunda.
Patlıcanlar 50-60 cm boyunda. Tek tük veriyor o kadar.
Biberler döküp duruyor.
Ama bu sorunlar bana özgü değil. Bölgemiz benzer durumda. Bu kış kar gördük. İlkbahar hem geç geldi hemde dengesiz sıcaklık değişimleri oldu. Bitkilerin bahar gelişimleri iyi olmadı, sıcaklar bastırınca da gelişemiyorlar.

halcur beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2022, 12:19   #208
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:

Kabak, hıyar ve acur'da bir tur daha dönebilirsiniz bence orada. Yeni bir dikim daha yapın bence diğerlerini gözlemlerken. Sizin sezon daha uzun.

halcur beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2022, 16:01   #209
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Damlamadan çok su akması iyi fikir olmayabilir. Toprak nemi ölçen cihaz var. Benim kullandığım pilsiz, basit iki elektrodu olan türden. Daha kısık debiyle ve daha uzun süre suladığım zaman derin topraktaki nem yükseliyor. Yaklaşık olarak saniyede 1damla (2 lt lik damlamalar için) ile 2 saate yakın suluyorum. Göllenme olmuyor, su toprağa karışıyor. 25 cm derinliği ölçebiliyorum.
Yinede güneşte kalanlar kurudu. (Bir komşumda toprak kili. onun domatesleri iyi durumda ama verim tatsız.) Kuruyan türleri seneye ekmeyeceğim. İklime uyum gösterecek, lezzetli tür arıyorum. (Henüz bulamasam da.)
Salatalıklarım büyüyemedi bile. (Dikenli köy salatalığı) İzmir topan acuru fide boyunda.
Patlıcanlar 50-60 cm boyunda. Tek tük veriyor o kadar.
Biberler döküp duruyor.
Ama bu sorunlar bana özgü değil. Bölgemiz benzer durumda. Bu kış kar gördük. İlkbahar hem geç geldi hem de dengesiz sıcaklık değişimleri oldu. Bitkilerin bahar gelişimleri iyi olmadı, sıcaklar bastırınca da gelişemiyorlar.
Geçmiş olsun, bahçenizdeki sorunlar en kısa zamanda sona erer umarım.

Kabak-hıyar hariç verim sorunum yok aslında. Yukarıda da belirttim, eşe dosta, komşuya ikram ediyorum. Geçen sene en çok fasulyede sorun yaşadık. Bu sene şimdilik fasulye de iyi gidiyor.

Bitkilerde kuruma ya da güdük kalma problemi yaşamadım.

Tür konusunda size katılıyorum. Bölgeye uygun ya da dayanıklı türler seçilmeli. Domateslerin bir türünde çatlama ve mantar hastalığı yoğunken diğer birkaç tür çok iyi gidiyor. Bu sene iyi verim aldığım, hastalığa dayanıklı türlerden tohum alacağım. Seneye onlardan ekerim. Şimdilik oturak türlerden vaz geçtim.
Fasulyede de aynı. Annemden aldığım kırmızı çizgili barbunyanın hem yeşil yemesi hem de kurutması hem de verimi çok iyi. Ayrıca Tozaklı Yağlı Fasulyeyi, diğer fasulye kadar verimli olmasa da, de beğendim. Oturak fasulyeden vaz geçtim. Seneye bu ikisiyle yola devam.
Patlıcan konusunda da karar verdim. Adana Patlıcan bence en lezzetlisi, verimli de.
Kabak ve hıyarda da netleştim. Kara kabak ve dolmalık top kabak iyi. Herhangi bir balkabağı da ek olarak olur.
Dikenli salatalık ve Beith Alpha şimdilik hıyar olarak beni doyurur.
Etiketleme ve hafıza sorunum olduğu için birçok bitkinin adını unuttum. Mesela kavun. Ektiğim türün adını hatırlamıyorum. Etiketini de bulamadım. Yeşil ve olmamış görüntülü. Kestim, sulanmamış, taş gibi, elma yer gibi ye ama çok lezzetli. Seneye ekilecek.
Karpuzlara yakında karar vereceğim. Bamyaya da... Aslında kırmızı bamya ve Yalova idi galiba..Verim ve lezzet olarak iyi.

Nem ölçen cihazı TCM de tavsiye etti, aklımda.
Burası Adana, ne kadar sularsan sula azdır. Dediğim gibi, "Türkiye'de cehenneme en yakın yer." Ama yine de yarım saat civarında sulayarak düzen kurmaya çalışıyorum.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.

Düzenleyen halcur : 22-07-2022 saat 20:54
Eski 22-07-2022, 16:10   #210
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Kabak, hıyar ve acur'da bir tur daha dönebilirsiniz bence orada. Yeni bir dikim daha yapın bence diğerlerini gözlemlerken. Sizin sezon daha uzun.
Ben de sizin gibi düşünüyorum.

Doğrusu kabak zaten çok ilgimi çekmiyor. En son 2 sene önce yedim o da çocuklar motive olsun diye. Fakat balkabağı fırın tatlısı dikkatimi çekti, beğendim. Balkabağı için ek kontenjan açabilirim.

Acurlardan güzel turşu oluyor. Tohum paylaşımından geldi. Gayet verimli. Tazeyken çok lezzetli, olgunlaşınca bile baya lezzetli. Gözüme girdi. Seneye yne beraberiz ama bu sene yenilemeyeceğim.

Hıyarlarda dediğinizi yaptım. 5 ocak ektim. Önümüzdeki hafta da bir kaç ocak daha ekeceğim. Ek olarak kavun ve karpuz da düşünüyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024