agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni738Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2019, 21:33   #91
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Bahçede ağacın dalındaki narlardan sonra kalan son güzellikler. Hoş başka güzellikte yoktu ya.
Ve yeni proje olarak 1000 kök lavanta için toprak hazırlanılır.
Bu arada 1 adet leyland 184 traktör ve 1 tonluk küçük bir römork bahçe demirbaşına kaydedililir.

TCM ve feyzi_48 beğendi.

Düzenleyen chelik26 : 15-11-2019 saat 18:03
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2019, 09:10   #92
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Karar verilmiş demek. Bu iş olacak.
Su işi de çözülürse bahçeden ayrılmazsınız da
Kolaylıklar.

chelik26 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 18:24   #93
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bir haftalık yoğun çalışma sonrası Ağaçlardaki NAR ları nispeten bitirdik sayılır, o kadar zorlukla topladığına mı yanarsın, o kadar güzelim narların kilosunu 1.5 liraya için yana yana verdiğine mi yanarsın, hanımla her gün sat burayı kavgasına mı yanarsın
Bu arada Lavanta fidelerimiz geldi. Geçici olarak toplu halde toprağa gömüp can suyunu verdim, 3 gün sonra fark ettim ki kurumuş toprak, tekrar suladım.
Ayrıca 50 kök fındık fidelerimiz de geldi. Ama hala havada 1 gram yağış belirtisi yok maalesef.
Gerçekten yakın geleceğimizin en büyük problemi yiyecek olacak bu gidişle

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2019, 18:31   #94
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Traktörümüz, Ve NAR şaraplarımız, damacanadaki oldu sayılır
Camdaki henüz 2. aşamada
Ancak renkleri çok harika.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2019, 08:13   #95
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Nar ağaçlarınız çok büyümüş. Toplanması zor oluyordur.
Muğla bölgesinde nar yetiştiriciliği yapan çok.
Ancak, ağaçların boylarının uzamasına izin vermiyorlar. Neredeyse merdivensiz topluyorlar.
Boyları azaltmak olanaklı mıdır acaba? Çünkü çok kolay topluyorlar.

chelik26 beğendi.
Eski 17-11-2019, 09:06   #96
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Nar ağaçlarınız çok büyümüş. Toplanması zor oluyordur.
Muğla bölgesinde nar yetiştiriciliği yapan çok.
Ancak, ağaçların boylarının uzamasına izin vermiyorlar. Neredeyse merdivensiz topluyorlar.
Boyları azaltmak olanaklı mıdır acaba? Çünkü çok kolay topluyorlar.
Çok uzunların çoğunu diplere yakın kestim, bir kısım daha var kesilecek. Yani ağaçların 1/3 ünü kestim, tekrar yeni dallar ile yeniden ağaç oluyorlar ama 5 seneyi buluyor iyi ürün vermesi.
Kalan ağaçlar seneye parekende satış ve şarap üretimi için yeterli.
İyi bir budama yapacam bu sene.
Bizim burda da var 2 metreyi geçmiyor ağaçlar. Toplaması çok kolay, ancak bizim ağaçlar o kadar yaşlanmış ki, 3 metre gövdesi var, meyvelerde en uçlarda. Ve en iyi meyvelerde o ağaçlardaydı.

g.c. ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 28-11-2019, 19:21   #97
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Nihayet son 2 gün yağan yağmurlar toprağı tavlandırmış, bizde hemen gidip Lavantalarımızı daha önce hazırladığım yerlerine diktik. Önümüzdeki 3 gün yağmurlu görünüyor. Umarım yağarda can suyu olur. 1000 köke yakın diktik. Araları 20 ile 30cm arası. Sıra araları ise traktör girecek kadar.

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2019, 19:25   #98
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Bunlarda bugün bahçeden dönerkenki yakaladığım akşam manzarası

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2020, 21:10   #99
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Tarım il müdürlüğünün açmış olduğu arıcılık temel kursunda ortalara geldik nerdeyse,çok güzel çok faydalı bilgiler ediniyorum, şansımıza Hoca veteriner hekim aynı zamanda uzun yıllardır pro.anlamda ticari arıcılık(bal) yapıyor.
Bu gün kursta bana "siz ciddi ciddi arıcılık yapacaksınız galiba, çok iyi öğreniyorsunuz" dedi.
E tabi bir işi yapacaksanız araştırıp öğrenmeniz lazım, kış olması avantajım oldu yoksa balıklama atlardım, ben sabırsız adamım )

Eski 21-02-2020, 19:51   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
Öncelikle bahçeniz ve eviniz hayırlı olsun. Size bir sorum olacak, yaptırmış olduğunuz hazır panelli evden bende kışın aldığım bahçeme yaptırmak istiyorum ama hiçbir yerde kullanıcı yorumu bulamadım. Memnun olup olmadığınızdan ve olumlu/olumsuz yönlerinden bahsedebilir misiniz?

chelik26 beğendi.
gsezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 16:46   #101
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gsezer Mesajı Göster
Öncelikle bahçeniz ve eviniz hayırlı olsun. Size bir sorum olacak, yaptırmış olduğunuz hazır panelli evden bende kışın aldığım bahçeme yaptırmak istiyorum ama hiçbir yerde kullanıcı yorumu bulamadım. Memnun olup olmadığınızdan ve olumlu/olumsuz yönlerinden bahsedebilir misiniz?
Kusuraa bkmayın uzun zamandır sayfayı ziyaret etmiyordum, Yorum yazılınca haber vermiyor, keşke üstteki yorumu beğenseydiniz, daha erken yazardım neyse.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Genel olarak evimden memnunum, Ancak ufak tefek sorunlar ****** var. Mesela yazın 30 derecenin üzerinde sıcak oluyorsa dışarısı içerisi de 28 derceye çıkıyor, 36 derece oluyorsa içerisi de 32-33 derece oluyor.Yalıtımlı da olsa yalıtımı yetmiyor. Tavan yalıtımını extra yaptırın derim hatta en üst saçın iç kısmına püskürtme yatım var onu ekstra yaptırın. Çelik kapı kalıbı geniç ancak duvar çok ince olduğu için iyi oturmuyor. Onun dışında aklınıza takılan özel sorularınız olursa cevaplarım.

gsezer beğendi.
Eski 29-03-2020, 17:53   #102
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Koronaya alkol iyi geliyor dediler, bizde kasım ayında yaptığımız kendi nar şarabımızı açtık denedik, eşe dosta verdiğimiz şişelerinde geri dönüşleri oldu, hepsi bayıldı, harika olmuş parasını vereyim bi kaç şişe versene diyorlar
Yok ama yok.

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2020, 11:15   #103
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Kusuraa bkmayın uzun zamandır sayfayı ziyaret etmiyordum, Yorum yazılınca haber vermiyor, keşke üstteki yorumu beğenseydiniz, daha erken yazardım neyse.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Genel olarak evimden memnunum, Ancak ufak tefek sorunlar ****** var. Mesela yazın 30 derecenin üzerinde sıcak oluyorsa dışarısı içerisi de 28 derceye çıkıyor, 36 derece oluyorsa içerisi de 32-33 derece oluyor.Yalıtımlı da olsa yalıtımı yetmiyor. Tavan yalıtımını extra yaptırın derim hatta en üst saçın iç kısmına püskürtme yatım var onu ekstra yaptırın. Çelik kapı kalıbı geniç ancak duvar çok ince olduğu için iyi oturmuyor. Onun dışında aklınıza takılan özel sorularınız olursa cevaplarım.
Yalıtım kalınlığını arttırmak beklediğinizi vermeyecektir. Sorun şöyle:
Yalıtımın kendisi ısınıyor. Ardından aldığı ısıyı iletiyor. Yaz kıştan farklı. Çünkü güneş ışınları enerji taşır. Bu enerjiyi ısı olarak evinizin kabuğuna aktararak ek ısınma yaratıyor. Üstelik hava sıcaklığının etkisinden daha yüksek oranda etkiliyor. Işınım etkisi.
Bunu engellemenin ilk yolu gölgelemek. İkinci yolu, kütlesi büyük malzeme kullanmak. Örneğin, çatınız havalandırılan kiremitten yapılsa etkisini hemen görürsünüz. (Marsilya tipi, İspanyol tiplerinden daha az etkilidir. İspanyol tipleri kiremitin altından hava geçmesine izin vererek ışıma ısısının büyük bölümünü engeller.)
Taş evlerin sırrı da burada. Duvarın dış bölümü ısınır, iç yüzeye iletinceye kadar gece olacağı için soğur. Dış yüzeyin ısınıp-soğuması iç yüzeyi etkilemez. Isınıp-soğuyan dış kabuk yaratmak en etkili yöntem.
Üçüncü yol ise dış yüzeyleri açık renge boyamak. Beyaz en iyisi. bu yol en az etkilidir. Ancak, hiç yoktan iyidir.

Güler, TCM ve chelik26 beğendi.
Eski 30-03-2020, 11:21   #104
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Yalıtım kalınlığını arttırmak beklediğinizi vermeyecektir. Sorun şöyle:
Yalıtımın kendisi ısınıyor. Ardından aldığı ısıyı iletiyor. Yaz kıştan farklı. Çünkü güneş ışınları enerji taşır. Bu enerjiyi ısı olarak evinizin kabuğuna aktararak ek ısınma yaratıyor. Üstelik hava sıcaklığının etkisinden daha yüksek oranda etkiliyor. Işınım etkisi.
Bunu engellemenin ilk yolu gölgelemek. İkinci yolu, kütlesi büyük malzeme kullanmak. Örneğin, çatınız havalandırılan kiremitten yapılsa etkisini hemen görürsünüz. (Marsilya tipi, İspanyol tiplerinden daha az etkilidir. İspanyol tipleri kiremitin altından hava geçmesine izin vererek ışıma ısısının büyük bölümünü engeller.)
Taş evlerin sırrı da burada. Duvarın dış bölümü ısınır, iç yüzeye iletinceye kadar gece olacağı için soğur. Dış yüzeyin ısınıp-soğuması iç yüzeyi etkilemez. Isınıp-soğuyan dış kabuk yaratmak en etkili yöntem.
Üçüncü yol ise dış yüzeyleri açık renge boyamak. Beyaz en iyisi. bu yol en az etkilidir. Ancak, hiç yoktan iyidir.
Haklısınız uzun süredir aynı şeyi düşünüyordum, yani ısı çatıya giriyorsa er geç içeride girecektir.
Çat arasını havalandırsak mesela kuzey güney ve doğu bat cephelere bire tuvalet penceresi gibi bişey yapsak ve içerideki hava sirkülasyonu olsa faydası olmazmı?
En azından içerideki aşırı sıcak hava yer değişir.
Güney ve batı duvarları komple beyaza boyadım zaten. Etrafa ağaç diktim.

Eski 05-04-2020, 12:00   #105
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

YAzın sitenin bahçesindeki tek melissa dan köklensin diye 2 dal koparıp suya koymuştum. Köklenmediler ama 2 daldan çok miktarda tohum almıştım. 1 hafta önce perlit içine ekmiştim, o kadar çok o kadar iştahlı çıktılarki, sonra aklıma geldi, az dedim dap gübresi vereyim
Verdikten 2 gün sonra kurumaya başladılar, gübreyi verirken aynı zamanda oturduğumuz odadan daha düşük ısılı salona almıştım, herhalde düşük ısıdan diye tekrar oturdugumuz odaya aldım, 1 saat önce verdiğim gübre aklıma gldi ve hemen kalktım melissaları çeşmenin altına tuttum doldurup doldurup boşalttım. bir güzel yıkadım perlitleri, sanırım%40-60 arası kurtaracm gibi geliyor yarın belli olur.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2020, 06:57   #106
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Tohumdan fide oluştururken gübre yasak. (Sn Zeki Yağlı kuralı.)
Fide büyüdükten sonra su ile karıştırarak seyreltilip, sulama suyuna veriliyor.
O bölümde, gübrenin çeşidine göre oranların nasıl hesaplanacağını da anlatmış.
Umarım kurtulurlar. Muhteşem çiçek.
Geçmiş olsun.

TCM ve chelik26 beğendi.
Eski 16-04-2020, 21:23   #107
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Son 1 haftadır Kümesle ilgileniyordum, Çok iyi olmasada tek başıma elimden bu kadar geldi
18 Yumaurta tavuk ataks, 2 horoz, 10 tane et civcivi aldık. ilk 2 gün kümes bitmediği için aracın bagajında yatırdım. 4 gündür kümeste yatıyorlar. Otomatik yem ve su sistemni yutub sayesinde yaptık. Birde otomatik kapılarını yaptımmıydı güzel olacak.
Ayrıca 2 kovan anadolu ırkı arılarımız geldi. Dün kovanlarını aktarırken baya baya zorlandım, bi ara öldürecekler zannettim ama 3 arı sokmasıyla aktarımı bitirdim. Onlara da otomatik su sistemi kurdum. Biraz seyrettim evet gelip su içiyorlardı.
Çok yorucu olmasına rağmen zevk veriyor.
Bu arada 5 ay önce diktiğim lavantaların %80 e yakını belki fazlası tuttular, uyandılar, boylandılar.
Kötü olan 2 hafta önceki soğuklar dutlarımı yaktı geçti.
O soğukta şeftalilere çok bişey olmadı. Çünkü bugün kuruyan çiçeklerin altında meyvelerini gördüm
Çok heyecan vericiydi

Eklenen Resimler

Muda, TCM, ihsaniye ve 6 kişi beğendi.
Eski 22-04-2020, 09:50   #108
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Evin kuzey cephesi 1 metre kadar yüksekteydi, malum bir çok kullanılan eşya oldu koyacak yer yok. Dedik kuzey cepheyi 1.5 m kazalım oraya 3x10m 3 bölmeli bir mahzen yapalım.
3 gün önce başladı ustalar iyi çalışıyorlar. Alta beton atıldı üstüne demirler örülüp kalıplar çakılıyor, tüm kalıplar bitince mikser gelecek hepsini bir kerede bitirecek. Sonra bu bölümün üzeri kapatılacak ve teras olacak.
Banyo ve mutfak pis su giderini ayrıca ön tarafa verdim ki, ağaçları sulayabilmek için.

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2020, 19:23   #109
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Tüm kalıplar çakıldı, Beton pompa geldi, başladılar kalıpları beton ile doldurmaya, 3 tarafı ve üst tablanın yarısını ev tarafın da %75 duvar kalıplarını doldurdular. Ardından bir gümbürtü koptu
ev tarafı duvar kalıbı patladı. Nerdeyse 2,3 m3 beton içeriye aktı. 2 saat kovalarla içeriden yukarıya betonu tekrar aktardılar beton donmadan. Tabii bu betonun kalitesi düştü.
Ertesi 2 gün içeriye kambur çıkar ve donan betonu hiltlerle kırarark duvarı düzelttiler. tekrar kalıp çakıp, mikser çağırdılar ve yeniden beton atıldı. Bu gün ise üst terasın üzerini kapatmakla uğraştılar.
İşte bahçemizdeki yaşam alanımızın son durumu.

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2021, 18:49   #110
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Gezdik dolaştık geldik yine mekana. Evimizin yazın aşırı sıcak olmasından dolayı yazın kalamıyoruz. Elektrik işini güneş panelleriyle çözmeye çalışıyoruz. Oda yetersiz. Rüzgar trübünü ile desteklemeyi düşünüyorum. Ama yinede elektrik ile soğutma mümkün görünmüyor.
Düşünceme göre, yukarıdaki resimdeki inşaat(bitti ******) kuzey cephede, bunun ön tarafına 3 metre derinlikte bir çukur kazıyım, içine elimde kullanmadığım 100 litrelik tam yalıtılmış gübre tankını gömeyim diyorum. Bi tane küçük pompa ile evin içine döşeyeceğim kalorifer petekleriyle soğutmayı düşünüyorum. Toprağa gömülü tankın sıcaklığı ortalama 15-16 derece olacak, bu ısı 33 derece olan evin ısısını 27 dereceye faln düşürür mü?
Parlak fikirlerinizi bekliyorum.

Eski 24-01-2021, 20:16   #111
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Ben de prefabrik evde oturuyorum. Her ne kadar serin bir iklimimiz olsa da, yazın sıcaktan şikâyetçiyim.

Bir elektrik işi için tavan arasına çıktım geçen yaz. Ölçüm yapmadım ama dışarıdan en az 10 oC fazlaydı. (Fide ve civciv yetiştiricilikleri sayesinde termometre gibi oldum. Hata payım genelde 1 oC civarında.)

Sizin tavan arasına pencere açma fikri gibi, benim de iki uca fan yerleştirme projem var. Öyle sanıyorum ki, evde iki derece gibi bir avantaj sağlar.

Sizin yeraltına gömülecek deponun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. Fakat yüzey alanı, geri dönüş yapacak olan suyu yeniden soğutacak kadar büyük değildir diye tahmin ediyorum. Bir de depo yalıtımdan kastınız ısı yalıtımıysa, sistem daha da çıkmaza girer.

Sirkülasyon pompası için de elektriğe ihtiyaç olacak.

Bir de merak ettiğim bir şey var. Verandanız evin hangi tarafında kalıyor? Eğer güneş alan yönlerdeyse, verandanızın üstünü kapattığınızda eve faydası oldu mu?

Yazları serin bir ev dilerim. Selamlar.

chelik26 beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 20:49   #112
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

İyi dilekleriniz için teşekkürler, aynı dileklerim sizin için.
Tavan arası için cam yünü aldım uygun bir zamanda çatıyı üstten açıp onu yerleştirecem, zaten var ama bir kat daha serecem, pencere açmadım
henüz,
Yeraltına gömeceğim gübre tankı bunun aynısı https://www.irhaltarim.com.tr/urun/g...el-200-lt/1620
Gömülecek yer salkım söğütün altı kuzey cephede olacak, borunun geçeceği yer bodrumun içi olacak yani orasıda dışarıdan ve evden en az 10-12 derece daha düşük ısı mevcut. Sirkülasyon pompasının tüketeceği elektrik önemsiz. Çünkü bunu kaldıracak elektriğim var.
Veranda kuzey cephede, eve faydası olmuyor çünkü güney cephem direk güneş alıyor ve çok sıcak.
O cephe içinde yalıtım mı yapsam diyorum.
Aslında benim en büyük sorunum evimin etrafında hiç gölge yok, yani hiç ağaç yok, Geçen sene salkım söğüt diktim 4 tane. Geçen sene baya bi semirdiler, bu sene muhtemelen 2 metreyi geçerler. tüm ümidim söğütlerde

Asoo ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 24-01-2021, 22:35   #113
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Her ne kadar bu tip bir sistemler üzerine tecrübem olmasa da, linkini verdiğiniz tank ile dolaşımdaki suyu soğutamayacağınızı öngörüyorum.

Bu işe yatıracağınız malzemeleri, olumsuz bir durumda asli yerlerinde de kullanabilecekseniz deneyin derim.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 09:43   #114
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Tavan arası için cam yünü aldım uygun bir zamanda çatıyı üstten açıp onu yerleştirecem, zaten var ama bir kat daha serecem, pencere açmadım
henüz,
Yeraltına gömeceğim gübre tankı bunun aynısı https://www.irhaltarim.com.tr/urun/g...el-200-lt/1620
Gömülecek yer salkım söğütün altı kuzey cephede olacak, borunun geçeceği yer bodrumun içi olacak yani orasıda dışarıdan ve evden en az 10-12 derece daha düşük ısı mevcut. Sirkülasyon pompasının tüketeceği elektrik önemsiz. Çünkü bunu kaldıracak elektriğim var.
Veranda kuzey cephede, eve faydası olmuyor çünkü güney cephem direk güneş alıyor ve çok sıcak.
Aslında benim en büyük sorunum evimin etrafında hiç gölge yok, yani hiç ağaç yok, Geçen sene salkım söğüt diktim 4 tane. Geçen sene baya bi semirdiler, bu sene muhtemelen 2 metreyi geçerler. tüm ümidim söğütlerde
Yalıtım katmanı eklemek sorunu hafifletmeye bile yetmeyebilir. Fiziksel olarak olan şöyle :
Yalıtım kütle olarak ısınıp, iletime geçiyor. Beklediğimiz etkiyi alamıyoruz. Hafif kütleli tüm çözümler için böyle oluyor. İki seçenek var. Gölge oluşturmak veya kütlesi yüksek bir malzeme kullanmak. Örneğin yalıtımlı kiremit çatı yalıtımlı saç panelden daha az ısı iletiyor. Yalıtım düzeyi aynı olsa da kiremit ısınıncaya kadar geçen süreyi kazanıyoruz. (Taş yapıların sabit ısı özelliği )
Yalıtıma harcayacağınız para ile açık renk gölgelik yapılabilir mi ? Doğrudan güneş ışığı alan çatı dış ortamdan daha yüksek yüzey sıcaklığına ulaşır. Bu nedenle tek sorununuz çatı değil. Güneş alan duvarlarınız da aynı durumda.
Balkona yapılan sundurmayı prefabrik yapının üzerine doğru ve yanlara doğru genişletmek de düşünülebilir. (Şemsiyeli prefabik ev)

chelik26 beğendi.
Eski 25-01-2021, 10:16   #115
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
henüz,
Tankla olmuyor. Çünkü toprağa olan yüzey yetersiz kalıyor. Mantık şöyle :
Kazanacağımız ya da kaybedeceğimiz enerji = Isı aktaran yüzey x sıcaklık farkı
Soğutma yapacağımız ortam için de, toprağa aktarmak için de böyle. Yani ev içinde döşeme veya tavan yüzey olarak kullanılmalı. Yerden ısıtma borulaması her iki tarafta da kullanılmalı. Toprağın 1,5-2 m altında sıcaklık sabit denilebilir. O derinliğe inip, soğutacağınız alanın 1,5-2 katı alan kadar 20 cm aralıkla plastik boru döşemeniz gerekir.
Bu tür soğutma yapıldığında ortaya çıkan en büyük problem soğutulan alandaki yüzeylerde yoğuşma olması. Siz karasal iklimde olduğunuz için çok dert etmeyin derim.
Pratik olarak; ev içinde 10 cm aralıkla döşenecek yerden ısıtma borusu-altına yalıtım-üzerine şap, dışarıya 20cm aralıkla döşenecek Pprc boru-kazı-boru çevresi kum-toprağı kapama ile aradaki borulama-pompa giderleriniz olacak. Ev içinde yapacağınız harcamaları yerden ısıtma için de kullanacağınız için gider saymayabilirsiniz. Bu yaklaşım büyük hata yapmadan tutar.

Eski 25-01-2021, 21:00   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-03-2014
Ben de prefabrik yapının yazın çatıdan gelen ısısından dert yananlardanım. Benim kafamda iki çözüm yolu var. Birini deneyeceğim bakalım. İlki; çatı trapez sac. Bunu kaldırıp osb denilen suntalardan döşemek, üzerine p3000 membran zift ve bunun üzerine de trapez sacı tekrar monte etmek. İkinci formül ise; çatı sacının üzerine kiremit döşemek. Çatının kiremit ağırlığını kaldırıp kaldırmayacağı hususunda bilenlere sorup, kaldırabileceği söylenirse ondan sonra harekete geçesim var.

chelik26 beğendi.
güreri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 18:47   #117
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi güreri Mesajı Göster
Ben de prefabrik yapının yazın çatıdan gelen ısısından dert yananlardanım. Benim kafamda iki çözüm yolu var. Birini deneyeceğim bakalım. İlki; çatı trapez sac. Bunu kaldırıp osb denilen suntalardan döşemek, üzerine p3000 membran zift ve bunun üzerine de trapez sacı tekrar monte etmek. İkinci formül ise; çatı sacının üzerine kiremit döşemek. Çatının kiremit ağırlığını kaldırıp kaldırmayacağı hususunda bilenlere sorup, kaldırabileceği söylenirse ondan sonra harekete geçesim var.
Kiremit işi zor çünkü ben kabaca 3 tona yakın ağırlık hesaplamıştım. Benim çatım o ağırlığı çekmez. İlk planınız bence olumlu, hatta osb altına ve üstüne cam yünü sererseniz, birde çatıya havalandırmayaparsanız bence en az 3 derece farkeder.
Ben önce çatıyı açıp cam yünü döşetip sonra çatıya havalandırma ve güney batı ve doğu cepheleri duvarları 3cm taşyünü yalıtım düşünüyorum.Evin etrafındaki ağaçlarda büyürse büyük oranda çözmüş olacağım.

Eski 20-02-2021, 17:48   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Düşünceme göre, yukarıdaki resimdeki inşaat(bitti ******) kuzey cephede, bunun ön tarafına 3 metre derinlikte bir çukur kazıyım, içine elimde kullanmadığım 100 litrelik tam yalıtılmış gübre tankını gömeyim diyorum. Bi tane küçük pompa ile evin içine döşeyeceğim kalorifer petekleriyle soğutmayı düşünüyorum. Toprağa gömülü tankın sıcaklığı ortalama 15-16 derece olacak, bu ısı 33 derece olan evin ısısını 27 dereceye faln düşürür mü?
Parlak fikirlerinizi bekliyorum.
Öncelikle bahçeniz ve eviniz hayırlı olsun.

Düşündüğünüz soğutma sisteminin işlevsel olduğunu ve beklediğiniz tarzda bir soğutmayı gerçekleştirebileceğini pek düşünmüyorum.

Topraktan enerji sağlayan ısıtma ve soğutma sistemleri oldukça verimli ve işlevsel olmasına rağmen, son derece hassas mühendislik ve hesap ve projeleri içerir ve toprak altına döşenecek boru uzunlu ve kesiti mühendislik hesaplamas gereken, ısı transferi yüksek özel borular ve ısı pompası ve bazı ilave ekipmanlar kullanmayı gerektirir.

Düşündüğünüz tipte yalıtımlı bir depo ile hiç bir şekilde 12-18 derecede sürekli serin su elde edemezsiniz. Gömülü depodaki su sıcaklığı ola ki bir an için 15 derecede olsa bile, 10-15 dakikalık pompa çalışımından sonra 20-25 dereceye, 30 dakikaya kalmaz da evinizin ortam ısısına kadar ısınacağından, bu süreden sonra soğutma sistemi işlevsiz kalacaktır.

16-17 derece sabit su sıcaklığı kullanılarak, ortamda ancak 4-5 derece kadar bir soğutma sağlayabilirsiniz.

Bu tür soğutmada ayrıca radayatör değil fanCoil kullanmılması gerekir. Sadece fanCoil ile soğutma yapmak doğru ve ekonomik bir çözüm değildir. FanCoil'de sarf edilecek elektrik maliyetinin 1/3'ü ile, sisteme eklenecek ısı pompası vasıtasıyla aynı enerji maliyetine sürekli 7-8 derece soğutma suyu kullanarak soğutma sağlanabilmektedir.

4 yıl önce toprak kaynaklı tam teşekküllü anahtar teslimli ısı pompası sistemi için ücreti karşılığı mühendislik hizmeti almıştım. 150 m2 alana boru döşenmesi gerektiği, o tarihte toplam maliyeti 40 bin lira civarında çıkarıldığı için gerçekleştirme imkanım olmadı.

Tavsiyem en ekonomik ve sağlıklı çözüm; Tüm kapı ve pencereler sineklik teli yaptırıp yer yeri açık tutmanız olacaktır.

MeyveliTepe ve chelik26 beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2021, 19:06   #119
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Öncelikle bahçeniz ve eviniz hayırlı olsun.

Düşündüğünüz soğutma sisteminin işlevsel olduğunu ve beklediğiniz tarzda bir soğutmayı gerçekleştirebileceğini pek düşünmüyorum.

Topraktan enerji sağlayan ısıtma ve soğutma sistemleri oldukça verimli ve işlevsel olmasına rağmen, son derece hassas mühendislik ve hesap ve projeleri içerir ve toprak altına döşenecek boru uzunlu ve kesiti mühendislik hesaplamas gereken, ısı transferi yüksek özel borular ve ısı pompası ve bazı ilave ekipmanlar kullanmayı gerektirir.

Düşündüğünüz tipte yalıtımlı bir depo ile hiç bir şekilde 12-18 derecede sürekli serin su elde edemezsiniz. Gömülü depodaki su sıcaklığı ola ki bir an için 15 derecede olsa bile, 10-15 dakikalık pompa çalışımından sonra 20-25 dereceye, 30 dakikaya kalmaz da evinizin ortam ısısına kadar ısınacağından, bu süreden sonra soğutma sistemi işlevsiz kalacaktır.

16-17 derece sabit su sıcaklığı kullanılarak, ortamda ancak 4-5 derece kadar bir soğutma sağlayabilirsiniz.

Bu tür soğutmada ayrıca radayatör değil fanCoil kullanmılması gerekir. Sadece fanCoil ile soğutma yapmak doğru ve ekonomik bir çözüm değildir. FanCoil'de sarf edilecek elektrik maliyetinin 1/3'ü ile, sisteme eklenecek ısı pompası vasıtasıyla aynı enerji maliyetine sürekli 7-8 derece soğutma suyu kullanarak soğutma sağlanabilmektedir.

4 yıl önce toprak kaynaklı tam teşekküllü anahtar teslimli ısı pompası sistemi için ücreti karşılığı mühendislik hizmeti almıştım. 150 m2 alana boru döşenmesi gerektiği, o tarihte toplam maliyeti 40 bin lira civarında çıkarıldığı için gerçekleştirme imkanım olmadı.

Tavsiyem en ekonomik ve sağlıklı çözüm; Tüm kapı ve pencereler sineklik teli yaptırıp yer yeri açık tutmanız olacaktır.
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, Ayrıca değerli fikirleriniz için. Bahsettiğim konunun olanaksız olduğunu sonradan farkettim doğrudur söyledikleriniz, ancak en çok son teklifiniz çok ilgimi çekti, zira dışarısı 35-38 derece olduğunda içerisi 32-33 derece oluyor, en mantıklısı kapı ve pencerelerin açık olması ))
Isı pompası çok maliyetli, hala daha bu yerde tüm zamanlı yaşayıp yaşamayacağımı bilmiyorum. Su işi çözülemedi, elektriğe peyder pey ekleme yapıyorum istediğim seviyeye gelmedi henüz. Su işi çözülürse zaten benim işim olur,, çünkü barajdan kapalı sistem basınçlı su verecekler, sonbahar gibi biter ve su vermeye başlarız dediler, o zaman kafamda farklı bir proje var.
Ama ilk etapta yalıtımı bitireceğim.

Eski 21-03-2021, 14:44   #120
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

5-6 gün önce, bugünlerde yağmur yağacağından çiçek açan şeftalilere ve yapraklanmaya başlayan diğer meyve ağaçlarına(hepsi 3-4 yaşında) biraz hayvan gübresi ve üre gübresi vermeye başladım. Önce ağaç dibini biraz kazdım, yabani otlardan temizledim kökler hava alsın diye, Ve toprakta solucanın gezindiğini görünce üre gübresini kenara koydum ve bundan sonra hiç bir surette kimyasal gübre kullanmamaya karar verdim. Zaten çok fazla kullanmıyordum. Kazdığım yerlere tavuk sığır gübresi karışımını koyup üzerini çok hafif kapattım. Üzerine 3 gündür yağıyor.
Bundan sonra seneye kadarda otlarını temizlemeyi düşünüyroum, Çünkü ot demek hayat demek, toprağın canlı olması demek.
Ve bugün, yazın bir çeşmenin başında görmüş olduğum ısırgan otlarından kökleriyle birlikte çokça toprağıyla aldım yarın bahçeye götürüp su kanalının su kaçırdığı yerlere dikeceğim, hem arıda varroa mücadelesi hemde azot gübresi yapımı için.

İSAK ve Portakal Rengi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024