agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2479Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2017, 11:09   #181
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Büyük çardağın son hali sayılır. Boyanacak, salıncağa uygun şilte yapılacak.
Gerçi şimdiden sallanılabilir durumda ama bir haftadır sallanılamıyor, niye? Görünen alana çim tohumları serpildi. Trifolio dediklerinden serptik, yoncalı olandan. Yonca ve çimi biçtikçe tavukları besleyeceğiz.
Tavuklar yok şimdilik, önce kümes yapılması lazım

Name:  çardak mayıs23salı.jpg
Views: 775
Size:  73.7 KB

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 11:12   #182
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Acemi işi domates ve salatalık. Sebze bahçesi kısmı tamamlanamadı, fidelenen tohumlar ziyan olmasın diye oraya buraya, gözüme neresi denk gelirse diktim birşeyler. Tutarlar da büyürler inşallah

Name:  domates mayıs23salı.jpg
Views: 713
Size:  74.1 KB

Eski 24-05-2017, 11:15   #183
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Şunları cosmos'a benzettim, yürüyüş yolunun (o da bitmedi ) kıyısında çıkmış. Cosmos ise uygun yerlere taşınacak. Halim kalırsa tabii
Aman, orası da güzel.

Name:  cosmos mayıs23salı.jpg
Views: 735
Size:  67.8 KB

Eski 24-05-2017, 11:18   #184
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Bu Clematis'in kırmızısına hastayım, fırın çatı ayaklarından birinin köşesine dikmiştim.
Nihayet ilk çiçeğini gösterdi))

Name:  clematis mayıs23salı.jpg
Views: 707
Size:  63.5 KB

Eski 24-05-2017, 11:30   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Büyük çardağın son hali sayılır. Boyanacak, salıncağa uygun şilte yapılacak.
Gerçi şimdiden sallanılabilir durumda ama bir haftadır sallanılamıyor, niye? Görünen alana çim tohumları serpildi. Trifolio dediklerinden serptik, yoncalı olandan. Yonca ve çimi biçtikçe tavukları besleyeceğiz.
Tavuklar yok şimdilik, önce kümes yapılması lazım

Eklenti 649121
Çardağın boyutları ve yaklaşık maliyeti ne kadar oldu acaba? benimde benzeri bir düşüncem varda.

nuaymu beğendi.
ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2017, 12:19   #186
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

15m-3,30m bu kısım. Veranda önünde de 10,80m-1m gibi bir alan var, yazın sıcağını bilirsiniz, veranda önündeki kısmı, gölgeye rağmen güneş zemin döşemelerine çarpıp yüzümüzü yaktığı için istemiştim.

Salıncak demirleri vs. dahil... demir maliyeti 1300,00 TL
civarında. Yaklaşık söyleyebiliyorum zira ilave birkaç parça gerekti. Yine ek yapılması gerekecek, usta veranda önündeki kısmı daha da sağlamlamak istiyor. Rüzgar aşırı şiddetli olabiliyor bazen, o yüzden. Bir de sardırmayı düşündüğüm bitkileri taşırken esneme yapmasın diye.

Ustalık maliyetini bilmiyorum

Eski 01-06-2017, 14:59   #187
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Sevgili Akçabardak'a fotoğraflı teşekkür etmenin vakti geldi, çok çok çoook teşekkür ederim

Bu vakte kadar asma çubuklarından tık yoktu, ümidimi kesmedim, yağmur alabilecekleri bir yerde beklettim ve sonuç:

Name:  18698309_1865870070349640_851706996459918881_n.jpg
Views: 695
Size:  71.6 KB

Akçabardak dut fidanı da göndermişti sağ olsun, o fidan da yaprak çıkarttı, fotoğrafını çekeceğim en kısa zamanda. Asma çubuklarının bugünkü halleri daha güzeldi, yapraklar daha belirginleşmiş, hatta çıkmış Neyse, demek ki asmalarla barışık gideceğiz. Yani inşallah öyle olur.

Bugün 2 clematis daha diktim, kaçamak bir gidiş olduğu için hızla dönmem gerekti. Kayıt niyetine yazıyorum buraya: C.Rouge Cardinal ve C.Westerplatte.

(Bakıyorum da fotoğrafta iyi görünmüyor o asma çubukları, olsun, yenisini en kısa zamanda... ve tabii yapraklar daha büyümüş haldeyken... onları yüklemek nasip olur. Şimdilik saksıda duruyorlar.)

Eski 04-07-2017, 09:41   #188
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Bir yerde bahçenin bir kısmının doğal floradan oluşması gerektiğini okumuştum, şimdi kaynağı ve yüzde kaçlık kısmın böyle olması gerektiğini hatırlamıyorum ama çıkardığım sonuç şuydu:

1. Kendi bahçemde sadece büyük çardağın altını çimlendireceğim. Bunu da çimden ziyade yonca ekimiyle yaptım
2. Çiçek düzenlemesine ayırdığım kısımların geri kalanını doğal kır yeşilliği kaplasın, yani kendi haline bırakayım, çim gibi. Burada sadece işgalci ve dikenimsi, istemediğim bitkileri ayıklayıp biçeyim. Yavaş yavaş olacak.

3. Bahçeye giderken, hemen o çevrede görüp beğendiğim kır çiçeklerinden bir kısmını buyur edeyim ki onlarla da güzel bir bahçe düzenlenebilir diye düşünüyorum. Zaman gösterecek.

Kır çiçeği buyur etme kısmını geçen yıl denemiştim, kökleriyle birlikte birkaç çiçeği kendi bahçeme taşıdım. Normalde zaten o ortamın çiçeğiydi lakin inşaat vs. yüzünden toprak hartos partos olmuştu. Neyse.
Bu yıl bakarken bakarken... o taşıdığım çiçekler yeniden göründüler

İşte sümbül kafalı pembe bir kır çiçeği. Artık her yıl açar diye düşünüyorum. Her ihtimale karşı iki yere taşımıştım, aynı yerlerinden çıktılar))

(Tanıyan bilen varsa, ismini öğrenmek isterim elbette.)

Name:  kırçiçeği1.jpg
Views: 635
Size:  74.1 KB

Eski 04-07-2017, 12:18   #189
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
[QUOTE=nuaymu;1509235]Sevgili Akçabardak'a fotoğraflı teşekkür etmenin vakti geldi, çok çok çoook teşekkür ederim

Bu vakte kadar asma çubuklarından tık yoktu, ümidimi kesmedim, yağmur alabilecekleri bir yerde beklettim ve sonuç:

Eklenti 650035

Akçabardak dut fidanı da göndermişti sağ olsun, o fidan da yaprak çıkarttı, fotoğrafını çekeceğim en kısa zamanda. Asma çubuklarının bugünkü halleri daha güzeldi, yapraklar daha belirginleşmiş, hatta çıkmış Neyse, demek ki asmalarla barışık gideceğiz. Yani inşallah öyle olur.

Sevgili nuaymu, çok özür dilerim, mesajın gözümden kaçmış bu gün gördüm.
O günden bu zamana epey bir zaman geçmiş, umarım asmaların durumu iyidir.
Tutmadıysalar eğer Ekim ayında tekrardan gönderirim, dutlarda bir sorun olmamıştır umarım. Sevgilerimle

gilan ve münevver48 beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 12:11   #190
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Sevgili nuaymu, çok özür dilerim, mesajın gözümden kaçmış bu gün gördüm.
O günden bu zamana epey bir zaman geçmiş, umarım asmaların durumu iyidir.
Tutmadıysalar eğer Ekim ayında tekrardan gönderirim, dutlarda bir sorun olmamıştır umarım. Sevgilerimle[/QUOTE]

Sevgili akçabardak; özre hiç gerek yok Ben de arada bir girebiliyorum zaten siteye.
Dutlardan biri yaşıyor, onu evden kaçırmak zorunda kaldım. Bizim şaşkın kedi, bir baktım dut yapraklarını yiyor. Asma yapraklarını da yerdi bulsa Minik olan dutu halletmiş. Büyük olan şu durumda:

Name:  dut.jpg
Views: 544
Size:  63.1 KB

Gerçi bahçeye dikseydim daha iyi durumda olurdu ama onu dikmek istediğim yer henüz hazır değil.

Yaprak asmalarını dikeceğim yere de nihayet karar verdim, henüz onlar da saksıda

Name:  asma.jpg
Views: 533
Size:  51.1 KB

Eski 07-07-2017, 12:12   #191
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Bizim küçük çardağın son hali:

Name:  19657201_1932657306996627_2368463586325861621_n-1.jpg
Views: 543
Size:  64.4 KB

Eski 07-07-2017, 13:15   #192
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Bir yerde bahçenin bir kısmının doğal floradan oluşması gerektiğini okumuştum, şimdi kaynağı ve yüzde kaçlık kısmın böyle olması gerektiğini hatırlamıyorum ama çıkardığım sonuç şuydu:

1. Kendi bahçemde sadece büyük çardağın altını çimlendireceğim. Bunu da çimden ziyade yonca ekimiyle yaptım
2. Çiçek düzenlemesine ayırdığım kısımların geri kalanını doğal kır yeşilliği kaplasın, yani kendi haline bırakayım, çim gibi. Burada sadece işgalci ve dikenimsi, istemediğim bitkileri ayıklayıp biçeyim. Yavaş yavaş olacak.

3. Bahçeye giderken, hemen o çevrede görüp beğendiğim kır çiçeklerinden bir kısmını buyur edeyim ki onlarla da güzel bir bahçe düzenlenebilir diye düşünüyorum. Zaman gösterecek.

Kır çiçeği buyur etme kısmını geçen yıl denemiştim, kökleriyle birlikte birkaç çiçeği kendi bahçeme taşıdım. Normalde zaten o ortamın çiçeğiydi lakin inşaat vs. yüzünden toprak hartos partos olmuştu. Neyse.
Bu yıl bakarken bakarken... o taşıdığım çiçekler yeniden göründüler

İşte sümbül kafalı pembe bir kır çiçeği. Artık her yıl açar diye düşünüyorum. Her ihtimale karşı iki yere taşımıştım, aynı yerlerinden çıktılar))

(Tanıyan bilen varsa, ismini öğrenmek isterim elbette.)

Eklenti 653190
Sn. nuaymu resimde görünen çiçek "Misk Adaçayı - Salvia sclarea" dır. Bulunduğum yerde çok fazla miktarda bulunmakta, hoş güzel esans gibi bir kokusu var. Dayanamadım tabi çayını da yaptım içtim, aroması çok keskin. Tarifi burada paylaşmıştım , sizin için detaylı bilgiler mevcut

Resulgur / Bahçe, Sera

gilan ve nuaymu beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 13:36   #193
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. nuaymu resimde görünen çiçek "Misk Adaçayı - Salvia sclarea" dır. Bulunduğum yerde çok fazla miktarda bulunmakta, hoş güzel esans gibi bir kokusu var. Dayanamadım tabi çayını da yaptım içtim, aroması çok keskin. Tarifi burada paylaşmıştım , sizin için detaylı bilgiler mevcut

Resulgur / Bahçe, Sera
Süper
Sizin sayfanızda gördüm sanki ama emin olamamıştım. Teşekkür ederim. Çok severek almıştım bahçeye.

Eski 12-07-2017, 10:12   #194
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Sevgili SDurul’dan bana kocaman bir paket geldi. Durul ailesine çoook teşekkür ederim, benden zengin kim var? Şu güzelliğe bir bakın:

Name:  19884329_1888326838103963_8131054497953644091_n.jpg
Views: 483
Size:  35.6 KB

Name:  19959182_1888326744770639_2669915461240048259_n.jpg
Views: 504
Size:  37.8 KB

Name:  19959260_1888326788103968_7053251135477573235_n.jpg
Views: 484
Size:  58.8 KB

Name:  20106663_1888326701437310_8595623324918221496_n.jpg
Views: 480
Size:  64.0 KB

Eski 12-07-2017, 10:16   #195
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Olaylar şöyle gelişti:

Geçen yıl Sevgili Akçabardak, sayfasında dut yaprağından ve çok nefis yaprakları olan bir yaprak asmasından sarma yapmıştı, özenip bir yorum yazmıştım. Ah istesem, diye içimden geçirmiş ama isteyememiştim. Bir de ne göreyim? Akçabardak bana bir mesaj yazmış, mesajda o duttan ve o asmadan gönderebileceğini söylemesin mi? Söyledi

Sonra bazı hastalıklar, hastane olayları yaşadık biz. Babam vefat etti, siteye giremedim. Biraz kendimi toparlayınca hemen ağaçlar.net’i açtım tabii. Aslında toparlamaya yardımcı olsun diye daha ziyade. Ve bir mesaj daha:
Sevgili Akçabardak söz verdiklerini hazırladığını söylüyordu. O kadar zaman geçmişti, ben ortalarda görünmemiştim ama unutmamıştı. Güzeller güzeli
Tekrar teşekkür ederim.

Sonra yine bir müddet siteye giremedim. Bu arada Sevgili Güler Hanım, C.Armandii çelikleri yapmış ve isteyenlere göndermiş, o da bir başka güzel, gülleriyle, güleç yüzüyle, harika bahçesiyle. Tabii sayfanın devamını daha okumadan, çelik hazırladığını ve isteyenlere göndereceğini öğrenince ben hemen Güler Hanım’a ‘C.Armandii isteyenler listesi’ne adım yazılsın diye mesaj gönderdim. Ama aaaa! Sayfanın devamını okuyunca anladım ki gönderilmiş bitmiş. Güler Hanım ne dese? Bir dahaki sefere gönderecekmiş. Kimi geri çevirdi ki?

Ve Sevgili SDurul. Sayfasındaki haseki küpelerinin mavisini çok beğenmiştim, o da hemen tohumlarından gönderebileceğini yazmıştı. Tohum beklerken, dünya kadar çiçek geldi. Yani bunları hazırlamak bile nasıl iş, nasıl bir beceridir, hürmetler, sevgiler binlerce kez

Eski 12-07-2017, 10:20   #196
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Kargo dün geldi, bahçeye ancak hafta sonu gidebileceğimden… o vakte kadar bekleyemezlerse diye aklım gitti. Ben de hemen onları saksılara yerleştirdim. Zaten bir kısmı saksılarda kalıcı olacak. Evde kalan saksılara acilen diktim. İyi ki bütün saksıları, viyoller dahil, gitsin bunlar deyip bahçeye götürmemişim. Zaten önce bir kendilerine gelsinler değil mi? Hem acele yok, yavaş yavaş, bu şuraya bu buraya uyar deyip tadını çıkarta çıkarta dikeceksin.

Ne güzelsiniz hepiniz.
Yazmayacaktım ama yazacağım
Özellikle Hoya carnosa. Onunla hatıram var, çocukluğumun çiçeğidir, yaz gecelerinde pencereden dalan esintiyle kokusu odaya yayılsın diye annem onu hep esinti alabileceği yere koyardı. Batı pencerelerinden birine. O mis kokusu insana serinlik hissi de mi verirdi, belki. Öyle güzel hatırlıyorum. Ve çok çiçek açardı, annemin elindendir muhtemelen, dilindendir hem de. Sonra o çiçek bana kalmıştı ama annemi istedi sanırım. Küstü. On yıldır, on yıl olmuş, alsam mı bir tane ya gene bakamazsam deyip durmuştum. Ama demek vakti gelmiş, Sevgili SDurul, haseki küpeleriyle birlikte Hoya carnosa ve diğer çiçek isimlerini yazınca, bir baktım ağlamışım. Üzüntüden değil, tarif edemeyeceğim, karışık

(Soru: Hoya’ları doğruca saksıya diktim, önce köklendirmek mi gerekirdi?)

Name:  19990583_1888326534770660_8488769109352766116_n.jpg
Views: 519
Size:  42.1 KB

Eski 12-07-2017, 11:37   #197
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Güle güle büyütünüz, Sevgili nuaymu. Ben bir şey yapmadım, hepsi agaclar.net'in güzelliği. Ben de çok gözyaşı dökmüşümdür PC başında. Anılar, yaşanmışlıklar, duygusallık, arkadaşların yaptığı güzellikler.

Sadece haseki küpesi tohumu için kargo yapmak içime sinmezdi. O görmüş olduklarınız hepsi birer arkadaş hatırası. Hele jineop'tan gelen tradescantia andersoniana ve ajuga reptans, hem dona dayanıklı hem görselliği güzel. Soğuğa dayanıklı olduğu için paylaşmak istedim. Sedumlar ve sempervivumlar da öyle. Hem kolay çoğalıyor, hem kışın koruma istemiyor, çiçekleri de çabası.

Hoyalar için, bazıları köklüydü zaten. Köksüz olanları suda köklendiriyorum önce, toprakta bir türlü başarılı olamadım. Tercih sizin.

Kolay gelsin, firesiz tutsun hepsi.

gilan, YeniGine, Muda ve 3 kişi beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2017, 15:49   #198
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Ve maviden, onun da ismini bilmiyorum. Fotoğrafı mecburen güneşte çektim, zira bu mavi çiçek, güneş gidip gölge geldiği an kendini kapatıyor. Dertsiz. O da her yıl çıkıyor. Ev inşaatı başlarken, 'kır çiçeği karışımı' adıyla satılan tohumlardan almıştım. Diğer çiçekler kayboldu, belki bol tohum döktüğündendir, belki de en sevdiğim renklerden biri olduğu için kalıp sevindireyim demiştir

Eklenti 609303

Eklenti 609329

mehabalar,

bahçeniz çok güzel! ellerinize , emeğinize sağlık. Bu resimdeki mavi çiçek - Keten bitkisidir

nuaymu beğendi.
nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2017, 16:15   #199
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
mehabalar,

bahçeniz çok güzel! ellerinize , emeğinize sağlık. Bu resimdeki mavi çiçek - Keten bitkisidir

Teşekkürler bilgi için

Eski 12-07-2017, 20:55   #200
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Kargo dün geldi, bahçeye ancak hafta sonu gidebileceğimden… o vakte kadar bekleyemezlerse diye aklım gitti. Ben de hemen onları saksılara yerleştirdim. Zaten bir kısmı saksılarda kalıcı olacak. Evde kalan saksılara acilen diktim. İyi ki bütün saksıları, viyoller dahil, gitsin bunlar deyip bahçeye götürmemişim. Zaten önce bir kendilerine gelsinler değil mi? Hem acele yok, yavaş yavaş, bu şuraya bu buraya uyar deyip tadını çıkarta çıkarta dikeceksin.

Ne güzelsiniz hepiniz.
Yazmayacaktım ama yazacağım
Özellikle Hoya carnosa. Onunla hatıram var, çocukluğumun çiçeğidir, yaz gecelerinde pencereden dalan esintiyle kokusu odaya yayılsın diye annem onu hep esinti alabileceği yere koyardı. Batı pencerelerinden birine. O mis kokusu insana serinlik hissi de mi verirdi, belki. Öyle güzel hatırlıyorum. Ve çok çiçek açardı, annemin elindendir muhtemelen, dilindendir hem de. Sonra o çiçek bana kalmıştı ama annemi istedi sanırım. Küstü. On yıldır, on yıl olmuş, alsam mı bir tane ya gene bakamazsam deyip durmuştum. Ama demek vakti gelmiş, Sevgili SDurul, haseki küpeleriyle birlikte Hoya carnosa ve diğer çiçek isimlerini yazınca, bir baktım ağlamışım. Üzüntüden değil, tarif edemeyeceğim, karışık

(Soru: Hoya’ları doğruca saksıya diktim, önce köklendirmek mi gerekirdi?)

Eklenti 653692
Sn. nuaymu yeni çeşitleriniz hayırlı olsun güle güle yetiştirin. Bu güzellerin çiçekli hallerini merakla bekliyoruz.

YeniGine ve nuaymu beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2017, 09:32   #201
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Sn. nuaymu yeni çeşitleriniz hayırlı olsun güle güle yetiştirin. Bu güzellerin çiçekli hallerini merakla bekliyoruz.
Çok teşekkür ederim sayın Resulgur, dün gece boyna onları seyrettim Elimde değil, başımı çevirip çevirip bakıyorum. Soldaki uzun saksı resmen sukkulent bahçesi oldu, minicik olanından tabii

Ama hepsi kafalarını kaldırdılar, yolculukta sıcaktan biraz mayışmışlardı doğal olarak. Kafasını kaldırana "aferin!" ödülü verdim. İnşallah serpilmiş hallerini de görmek nasip olur

gilan beğendi.
Eski 13-07-2017, 13:11   #202
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2017
Alıntı:
Bu Salvia'dan bahsetmek şart. Tüm yaz çiçekli kaldılar, ilk çiçekleri geçerken bile çirkin bir görüntüleri olmadı, solan çiçeklerini temizlemeye uğraşmak gerekmedi. Başak formlu ve safir mavisi çiçek seviyorsanız.... dikildikleri yeri dolduruyorlar. Seneye bunlardan daha çok dikmeyi düşünüyorum. Tüm gün güneşte bile kalabiliyorlar, denemelik üç tanesini tam güneşe dikmiştim, onlar daha da küçüktü, güneşten zerre kadar rahatsız olmadılar. Bahçenin kalıcılarından olmalarına karar verdim.

Eklenti 623332
Sayin nuaymu, bu Salviya'nın türü nedir öğrenebilir miyim? bir internet sitesinde satışta "Transilvania adaçayı" fideleri gördüm, çiçekleri benziyor ama emin olamadım.

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

gilan ve nuaymu beğendi.
nilufers Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2017, 14:23   #203
Ağaçsever

Mişel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2016
Sevgili nuaymu bahçenizi büyük bir hayranlıkla gezdim. Planlı işleyişiniz her ayrıntıyı ince ince hesap etmeniz çok güzel. Gezdikçe de gözüm korkmadı desem yalan olur. Bizim de seneye inşallah 700 metrekarelik arsamıza bahçe ve ev hayalimiz Var . Yerimiz Sakarya da ama şimdi anlıyorum ki öğrenmem gereken gerek çok şey var. İklimi çiçeklerin ,sebzelerin huyu suyu seneye kadar buraları okuyarak ancak yol kat edeceğim sanırım.
Plan çizmek hiç aklıma gelmemişti yani kafam da canlandırıyorum ama kağıda dökmek çok iyi bir yöntem .
sizin tavsiyeleriniz neler olur?
En güzel en mutlu en sağlıklı günleriniz bahçenizde olsun inşallah . Bu arada annem Eskişehirli sık sık Eskişehir e gidiyoruz.

gilan ve nuaymu beğendi.
Mişel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2017, 15:05   #204
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilufers Mesajı Göster
Sayin nuaymu, bu Salviya'nın türü nedir öğrenebilir miyim? bir internet sitesinde satışta "Transilvania adaçayı" fideleri gördüm, çiçekleri benziyor ama emin olamadım.

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
Bunu yol üstündeki bir çiçekçiden alıp bahçeye dikmiştim, aldığım kişi ismini dahi bilmiyordu ama "Transilvania adaçayı" bence de.
Bu yıl almadım.
Tohumlarını toplamıştım, ilk çimlendirme çabam boşa gitti, bizim şaşkın bir tanecik kedimiz sayesinde Sonra tekrar tohumlarını gördüm, doymamışım, boyna toplamışım Çıkarlar mı acaba mı derken çimlendiler, bu sıcakta kediden uzakta serpilmeye uğraşıyorlar
O adaçayı tohumları yapı-marketlerde satılıyor, çimlenmeseler oradan alıp seneye gene yapacaktım. Alın bence.

gilan ve nilufers beğendi.
Eski 13-07-2017, 15:42   #205
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mişel Mesajı Göster
Sevgili nuaymu bahçenizi büyük bir hayranlıkla gezdim. Planlı işleyişiniz her ayrıntıyı ince ince hesap etmeniz çok güzel. Gezdikçe de gözüm korkmadı desem yalan olur. Bizim de seneye inşallah 700 metrekarelik arsamıza bahçe ve ev hayalimiz Var . Yerimiz Sakarya da ama şimdi anlıyorum ki öğrenmem gereken gerek çok şey var. İklimi çiçeklerin ,sebzelerin huyu suyu seneye kadar buraları okuyarak ancak yol kat edeceğim sanırım.
Plan çizmek hiç aklıma gelmemişti yani kafam da canlandırıyorum ama kağıda dökmek çok iyi bir yöntem .
sizin tavsiyeleriniz neler olur?
En güzel en mutlu en sağlıklı günleriniz bahçenizde olsun inşallah . Bu arada annem Eskişehirli sık sık Eskişehir e gidiyoruz.

Teşekkür ederim
Bahçe bana sabrı öğretti, kafamdaki şeklini ne zaman alacak bilmiyorum ama dert değil.
Çizerek plan yapmak bazı kararları kolaylaştırıyor.
Bence ana bölümleri belirleyin önce, nasıl bir bahçe istiyorsunuz ona karar verin, yürüyüş yolları, eklentiler (mesela biz bir kümes yapacağız), meyveler, sebzeler, kalıcı bitkiler, ağaç-ağaççık-çalılar... uzun konu.
Ben de günlerimi buradaki sayfaları okuyarak geçirmiştim yıllar önce. Yani daha eve başlamadan, karar aşamasında.
Bu sitede çoook güzel bahçe sayfaları var, hepsini okumak lazım
Bahçeye başlayınca uğraştıkça güzelleşiyor. Kolay gelsin size.

gilan ve nilufers beğendi.
Eski 17-07-2017, 15:14   #206
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Olaylar şöyle gelişti:

Geçen yıl Sevgili Akçabardak, sayfasında dut yaprağından ve çok nefis yaprakları olan bir yaprak asmasından sarma yapmıştı, özenip bir yorum yazmıştım. Ah istesem, diye içimden geçirmiş ama isteyememiştim. Bir de ne göreyim? Akçabardak bana bir mesaj yazmış, mesajda o duttan ve o asmadan gönderebileceğini söylemesin mi? Söyledi

Sonra bazı hastalıklar, hastane olayları yaşadık biz. Babam vefat etti, siteye giremedim. Biraz kendimi toparlayınca hemen ağaçlar.net’i açtım tabii. Aslında toparlamaya yardımcı olsun diye daha ziyade. Ve bir mesaj daha:
Sevgili Akçabardak söz verdiklerini hazırladığını söylüyordu. O kadar zaman geçmişti, ben ortalarda görünmemiştim ama unutmamıştı. Güzeller güzeli
Tekrar teşekkür ederim.

Sevgili nuaymu, yine mesajınızı çok geç gördüm, malum yaz sezonu olunca evim kalabalık oluyor, o yüzden foruma pek sık giremiyorum.

Gönderdiklerim için sizleri mutlu edebildiysem, ne mutlu bana. Ben sizlerden daha da çok mutlu oluyorum, her zaman ve her konuda elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Çekinmenize hiç gerek yok.

O dut var ya, şimdi artık yok, kesildi Sebebi ise dalları bahçeden dışarıya çok taşıyormuş, site yönetimi bütün ağaçların budanması konusunda karar aldı eşim de sinirlendi ve ağacı tamamen kesti. İyi ki göndermişim, artık sizin bahçede yeşerip hayatını sürdürecek, ben de bundan çok hoşnut duyacağım. Güle güle büyütün. Sevgilerimle

gilan, Resulgur ve nuaymu beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2017, 12:37   #207
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Bana neler neler geldi sevgili Gilan'dan, şu güzelliğe bakar mısınız lütfen))

Name:  21762092_1967765160152508_6168773569208512721_n.jpg
Views: 333
Size:  19.9 KB

Tabii ilk önce o heyecanla bir koşu bahçeye gidip dikmek geldi içimden. İyi ki gidememişim. Yoldan gelmişler onca sıcakta, biraz toparlansınlar, yapraklarını şööööyle bir gersinler değil mi? Aklım başıma gelince yapmam gerekeni yaptım ve ilk önce saksılara yerleştirdim. Evdeki saksıları bahçeye götürünce böyle oluyor tabii, yoğurt kaplarını ve yoğurt kabı da yoksa plastik bir kavanozu saksıya çeviriyorsunuz

Yazmayacaktım, aman yazacağım ne olmuş)) Heuchera'ları görünce havaya zıpladım sevinçten. Sevgili Gilan'daki rikkat ve dikkat hayran olunası, hayran oldum Bir keresinde Heuchera çimlendirme çabalarımdan bahsetmiş ve hiç sonuç alamadığımı yazmıştım. Vazgeçecek miydim? Hayır. Yıllardır uğraşıyorum, inadım inat. Tohumların da inadı inat ki çimlenmiyorlar. Peki ne oluyor? Sevgili Gilan tam dört çeşit Heuchera gönderiyor, ha-ha!

Heuchera 'Fire Chief'
Heuchera 'Obsidian'
Heuchera 'Amber Lady'
Heuchera 'Seasons's King'

Süper süper süper

Eski 21-09-2017, 13:02   #208
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Bir önceki mesajda fotoğraf iyi çıkmamış, karanlık biraz, neyse.

Müneccim misin mübarek, Heuchera yanında bir de Thymus serpyllum göndermemiş mi? Göndermiş))) Fotoğrafta görünmüyor olabilir, orada o.
Sevgili Gilan'a bir daha teşekkür ederim)) Niye 'müneccim misin mübarek' dedim? İşte şunu yazmamıştım:

Efendim, bahçe kapısının girişinden başlayıp bazı ana noktalara yönelen bir bahçe yolu tasarlamıştım. Bu yolun ilk kısmı yapıldı sayılır, tesviyesi ve kıyısındaki taşlarıyla. Bahçeden giriyorsun, evin ana girişine ve verandaya çıkan merdivenlere doğru uzanıyor. Yolun zemini için de düz taşlar ve... aralarından mini mini harika muhteşem renkli tatlı.... bir bitki hayal etmiştim. İnternetten güvendiğim bir siteden Thymus serpyllum sipariş ettim ve gelmişti ama benim istediğim gibi değildi. Ben mi anlatamadım diye düşündüm yahut belki de yanlış bir bitki seçimiydi. Halbuki T.serpyllum'la yapılmış uygulamalar tam hayal ettiğim gibiydi. Bu işte bir yanlışlık vardı ama hata bendedir muhtemelen.

Sonra Gilan'dan gelen T.serpyllum ile benim aldığımı kıyasladım, yaprakları benziyor ama benim aldığım Thymus'un yaprakları daha iri, sapları daha kalın. Zere bir türlü taş aralarına yerleşebilecek gibi görünmemişti gözüme. Ama hakkını yemeyeyim, kekik kekiktir, kekikliğini gösterdi ve misler gibi büyüdü, yayıldı, harika kokuyor. Aferin.

Salı günümü Thymus serpyllum'lara ayırdım ve... elimde kalan düz taşları yerleştirdim. Aralarına da Gilan'ın tam isabetle gönderdiği T.serpyllum'ları diktim. Buna acele etmem lazımdı, havalar çok sıcak gidiyor diye beklemek daha uygun olurdu belki ama çalışan kadın hallerini... Ya ihtiyacım olan vakti bulamazsam? Neyse işte... Bahçe yolu döşemesine böylece başlamış oldum. Ne zaman biter bilmiyorum, bir yıl içinde biter inşallah

Name:  21617604_1967765140152510_2477682609081707508_n.jpg
Views: 314
Size:  32.0 KB

Name:  21558675_1967201896875501_3852810899137642701_n.jpg
Views: 325
Size:  73.1 KB

Name:  21686245_1967201943542163_6167260044563169777_n.jpg
Views: 326
Size:  57.4 KB

Name:  21617877_1967202013542156_1226049426037343513_n.jpg
Views: 309
Size:  73.7 KB

gilan, dafni, trilye ve 10 kişi beğendi.
Eski 21-09-2017, 13:06   #209
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Taşlar oynar mı? Oynayabilir. Düzeltilir.
Gerçi bitkiler yerleşince pek bozulacaklarını sanmıyorum.

Güneş ve aşırı sıcak meselesi yüzünden de, kekikleri diktikten sonra üstlerini tahta parçalarıyla gölgeledim. Dün de bahçedeydim Tekrar suladım ve tekrar örttüm.

gilan, TCM ve blick beğendi.
Eski 21-09-2017, 13:55   #210
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Bu yıl Şubat ayından itibaren bahçeye başlayabilmiştik, iyi ki de başlamışız yoksa neredeyse hiçbir şey yapamayacakmışız. Gerçi bana pek bir şey olmamış gibi geliyor ama düşününce... Büyük çardak, salıncak, büyük sekinin devamındaki taş duvar ve buradan yükselen taş basamaklar, girişteki bahçe yolu, aldığım bitkiler...
Of aman, evin içiyle uğraştık daha çok. Biraz toparlanması gerekiyordu, parkeler yapıldı, boya badana anca bitti. İç kapılar ve dolaplarda sıra ama marangoz bir türlü gelmiyor. Başka marangoz mu yok? Yok. İşinin ehlini bulmak iyice zorlaşmış. Bunları yazmayacaktım, konuya gelelim

Daha ziyade evle uğraşınca... yani uğraşmak zorunda kalınca... kızlar beni bahçeye pek çıkarmadı Dalıyorum ve saatler geçmiş oluyor fark etmiyorum. Hepimizde aynı durum Ama kurban bayramı günlerinde bir gün, sadece şunu şurdan alıp şuraya dikeyim diye çıktım ve... evin girişindeki bu köşeye biraz dokundum.

Kayıt olsun diye fotoğrafı koyuyorum, böyle kalmayacak. Bahçe kapısı yanına diktiğim iki Clematis'i buraya taşıyacağım. "Hanımeline pek yakın olmuşlar, iyi gelişmeyebilirler" diye uyarmıştı Gilan ama üşenmiştim. İyi gelişmediler, bunda keskin kuzeybatı rüzgârının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Rüzgârı biraz kesmeye çalışsam da... çekişemezdim elbette, sanki rüzgâr beni dinleyip de oraya esmeyecek Esti tabii. Buraya da esiyor ama bazı rüzgâr-kesici, en azından rüzgâr-yavaşlatıcı projelerim var. Onları yapıp, Clematis'lerin yerlerini hazırlayacağım ve sanırım Aralık ayında taşıyacağım. (Zaten Aralık'ta gül dikeceğim, güllerimi seçtim, yerlerini de seçtim)))

Name:  21557932_1966398516955839_2042264720420866432_n.jpg
Views: 305
Size:  48.6 KB

gilan, kamil35, dafni ve 13 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024