agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni97Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2014, 15:44   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-12-2013
Köyün öbür tarafındaki bahçe

Köyün öbür tarafındaki 2 dönüm bahçemiz içinde babamın önceden diktigi 14 agacımız var.
Daha önceden bakılmadıgı için susuz cılız zayıf kalmış boş yerlerede fidan diktik sulamayı başladık bu sene budanıp güprelenip çapası yapılacak.

Eklenen Resimler

Aliveren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 16:02   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
ne mutlu size tebrik ederim

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 16:17   #33
Ağaçsever

Bahçemizi genişletiyoruz

Bahçemizi genişletiyoruz kızkardeşlerimin birinden 3 dönüm öbürlerinden 3.5 dönüm daha aldım.
Buraları kademe kademe tıraktörle tesfiye edilmiş 5 parçası düz 1 parçası hafif yamaç.
Tabandan 1 parçayı 1.5 dönüm büyük oğlum mehmede verdim kendine göre agaç dikecek oranın kendine ait suyu küçük havuzu var.
Küçük oğlum muhammet istemedi o daha sonra yetişmiş bahçe olarak alacakmış.
Bende kalan 5 dönüm tarlayı bu yılbaşında 200 adet delice kiraz idris fidanı diktim nisan ayında damlama hortumlarını ayarlayecagım.
Seneyede zıraat 900 napolyon aşısı yaptıracagız fidan dikmeye gittigimde
Fidanları dikmeden önce tarlayı 2 kat tıraktörle sürdük 4-5 metre ölçüp çit sıra dikim yaptık tarla düz olunca sürülmeside ölçmeside rahat ve kolay oluyor.
Fotoğraf makinamı unuttugum için fotoğraf çekemedim.

Eski 17-01-2014, 16:24   #34
Ağaçsever

Teşekkür ederim sayın safranlı

Eski 17-01-2014, 18:37   #35
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Abim sen bu heyecanla süpersin gerçekten ya.Bu paylaşımların resimlerin yazıların heyecanından doğaya olan sevgini anlayabiliyorum.Umarım bu sevgi tüm insanlığa yayılır ve herkes bilinçli şekilde dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getirmeye çalışırlar.Helal olsun

silverain13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2014, 20:48   #36
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi silverain13 Mesajı Göster
Abim sen bu heyecanla süpersin gerçekten ya.Bu paylaşımların resimlerin yazıların heyecanından doğaya olan sevgini anlayabiliyorum.Umarım bu sevgi tüm insanlığa yayılır ve herkes bilinçli şekilde dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getirmeye çalışırlar.Helal olsun
Teşekür ederim sayın silverain13 ben herkesin içinde mutlaka doga sevgisi olduguna inanıyorum.
Ama bazılarında imkansızlık bazılarında dünya meşguliyeti bazılarında yapabilirim olur düşüncesi az galiba ama insanın isteyip inandıktan sonra tamamı olmasada çoguna başarabilecegine inanıyorum.

Düzenleyen Aliveren : 17-01-2014 saat 21:29
Eski 19-01-2014, 17:04   #37
Ağaçsever

Elektirik

Bahçeye gittigimizde evimizin elektirik ihtiyacımız aydınlatma lambalarımız televizyon leptop bilgisayarımız telefonumuzun şarjını karşılamak için enerji kaynagımız lazım.
Bunlar için 150 vatlık 1 güneş paneli şarz kesici 20 amper 2 adet akü 2500 vatlık invertör aldık.
Bunları evimize montaj yapsak yılda 3 vaya 4 kez gidebiliyoruz biz yokken çalınabilir tehlikesiyle eve montaj yapmadık.
Nasıl olsa bizim az büyük minübüsümüz var onun üstüne montajlarız bizimle beraber gider gelir montajı yaptırmak için birkaç elektirikçiye gittim bunlar oto ve ev elektirikçisi hiçbiri olmaz biz yapamayız tirafik neder nasıl her yıl arabanın vizesini yaptıracaksın dediler.
Montajını kendim yaptım bahçeyede gidiyorum elektirigimide kullanıyorum bu güne kadar tırafik birşey demedi belkide görmemişlerdir.
Arabaya vizeye götürürken söker vizeden sonra tekrar montajlarım olur.
İnvertörün resmini ayrı çekemedim koltugun altında iki akünün arasından az görünüyor bu yıl büro tipi küçük bir buzdolabı aldım unuda bahçedeki eve koyacagız.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2014, 18:15   #38
Ağaçsever

Bahçe arıcılık

Bu günde arılarımızı bakalım nasıl olsa hava sıcaklıgı 15-16 derecelerde 1 ay önce verdigimiz kekleri bitirmişler.
Yavru durumunu bakmak için birkaç çıta çektim azda olsa kapalı yavru günlük yumurta var.
Birkaç kovanda boş çıtayı petek örmeye başlamışlar onlarada ham petek verdim.
Dışarıdan kovanları gözetledim çok az polen gelişi var.
Biraz kırlarda dolaştım bizde acımık denilen bir bitkinin çiçeginden başka çiçek yoktu.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2014, 18:20   #39
Ağaçsever

Arılıktan resimler

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2014, 18:36   #40
Ağaçsever

Bahçeye fidan

Bizim bahçede degişik agaçlarımız olsun dedim bunun için birkaç fidan aldım.
İgde 2 adet.
Cennet elması 3 adet.
Yeni dünya 1 adet bizde muşmulada deniyor.
Deveci armudu 1 adet.
Kara incir 3 adet.
Bunlar nisan ayında kirazları damlama hortumu sermeye gittigimde dikilecek o zamana kadar kurumasın diye tenekeye pet şişelere diktim hem giderken götürmesi daha rahat olur.

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2014, 19:05   #41
Ağaçsever

Bahçeye limon çamı

Bahçeye limon servi buralada [limon çamı diyorlar] [Cupressus macrocarpa goldcrest] dikelim çeşitlerimiz çogalsın.
Ama fidanı kendimiz yetiştirelim agacın alt dallarını budayıp şekil verdik budadıgımız dalları çelik olarak hazırladık pilastik kasaların etrafını sitreç filmle sardık içine pilastik biyöllerden yerleştirdik.
Biyöllere dere kumu doldurduk çeliklere hormon kullanmadan diktik suladık inşallah tutar

Eklenen Resimler

Eski 20-01-2014, 19:24   #42
Ağaçsever

Sebze fidanı

Ocak ayında olsakda yakında bahar gelecek sebzeler dikilecek fidanlar lazım pazardan alsakda oluyor ama bazen istedimiz fidanı yanlış veriyorlar.
Biz kendimiz yetiştirelim en azından hangi fidan oldugunu biliriz.
Biraz torf biraz çam agaçlarının altından toplanmış güpre az yanmış keçi güpresi harmanlayıp fidan biyölleri doldurduk içinede birer ikişer adet tohum koyduk biyölleri kasalara yerleştirdik üstüne ve etrafına sitreç film sardık her biyöl ayrı cins tohum her biyöl 380 adet çıkarsa fidan olacak.

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2014, 00:09   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Bereketli olsun. Firesiz çıkarlar inşallah hepsi.

pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 12:26   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
sayın aliveren ..kıymetli hemşerim.. bu ne büyük bir keyiftir..nasıl bir şevktir..nasıl beğendim anlatamam eline koluna sağlık.bir fırsat olursa gelip görmek isterim kolay gelsin

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 13:21   #45
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

İnşallah herşey istediğiniz planladığınız gibi olur.

Eski 21-01-2014, 17:52   #46
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pulibet Mesajı Göster
Bereketli olsun. Firesiz çıkarlar inşallah hepsi.
Sayın pulibet sağolun tohumların tarihi biraz eski ama paketler açılmadık oldugundan umutluyum.

Eski 21-01-2014, 18:06   #47
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulubey Mesajı Göster
sayın aliveren ..kıymetli hemşerim.. bu ne büyük bir keyiftir..nasıl bir şevktir..nasıl beğendim anlatamam eline koluna sağlık.bir fırsat olursa gelip görmek isterim kolay gelsin
Sayın sulubey begendiginize sevindim sagolun insanın yaşama hevesi olunca yaptıgım işi severek yapıyorum zevk alıyorum yaşama azmim artıyor.
Denizlinin neresindensiniz her zaman buyrun.
Ben nisan ayında bahçeye damlama hortumu düzenlemeye gidecegim haziran sonu temmuz başı yıllık iznime çıkacagım.

Eski 21-01-2014, 18:11   #48
Ağaçsever

Alıntı:
İnşallah herşey istediğiniz planladığınız gibi olur.
Sayın silverain13 inşallah herşey herkesin istedigi gibi olur.

Eski 22-01-2014, 22:14   #49
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Sayın Aliveren sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel ve yalın anlatımınız var. Yaptıkalarınız hiç de kolay şeyler değil. Kutlarım.

Acıparam Çamaeli Fehiye yolundan bir kez geçmiştik. Oraları biliyorum. Sizin yerinizin o tarafta olduğunu tahmin ettim.

Diğer taraftan daha gençsiniz. Gücünüz ve sağlığınız iyi maşallah. Korkmayın halledersiniz evelallah. Biz bahçeyi 4 yıl önce aldık. Eşim 65 yaşında ve keşke 10 yıl önce alsaydık gücüm yetmiyor diyor.

Gönlünüzce işleyin bahçenizi. Keyfini sürün. Tebrikler..

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 18:10   #50
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysis Mesajı Göster
Sayın Aliveren sayfanız hayırlı olsun. Çok güzel ve yalın anlatımınız var. Yaptıkalarınız hiç de kolay şeyler değil. Kutlarım.

Acıparam Çamaeli Fehiye yolundan bir kez geçmiştik. Oraları biliyorum. Sizin yerinizin o tarafta olduğunu tahmin ettim.

Diğer taraftan daha gençsiniz. Gücünüz ve sağlığınız iyi maşallah. Korkmayın halledersiniz evelallah. Biz bahçeyi 4 yıl önce aldık. Eşim 65 yaşında ve keşke 10 yıl önce alsaydık gücüm yetmiyor diyor.

Gönlünüzce işleyin bahçenizi. Keyfini sürün. Tebrikler..
Sayın Aysis teşekkür ederim bir daha yolunuz düşerse hatta yolunuzun düşmesinide beklemeyin buyrun bahçemize gelin sizleri agırlamaktan mutluluk duyarız.
Sizinde bahçenizi şöyle biraz gezineyim dediydim aman allahım o ne güzellik sanki cennetteyim bahçeniz çok güzel elinize saglık.
Allah sizleri dedemin ömrü gibi ömür versin bahçenizde daha çok yaşayın (Dedem 99 yaşında vefat etti) 5 yıl önce.
Bizim bahçe dedemden babama geçti babamdan bizlere dedemin çok hatırası var.
O yüzden bizde manevi degeri çok yüksek bir anımı anlatayım.
k
Köyden sabah dedemle bereber tarlaya geldik yanımızda eşşegimiz var sabah dedigim saat 6 da eşşegide otlasın diye uzun iple bir çalıyı bagladım.
Havuzun suyunu bahçeye saldım dedem bahçede darı suluyor bir ara eşşege baktım yok biraz saga solu aradım eşşek çalıyı kırmış kaçmış hemen dedemin yanına gittim dede dede nevar dedi eşşek kaçmış yok dedim başladı bagırmaya
sen adam olmazsın sen insan olmazsın sen ne işe yararsın bir eşşegi sahip olamıyorsun.
Ben daha 10 yaşındayım başladım aglamaya bir taraftan eşegi arayorum bulamıyorum 2 saat falan geçti amcamlarla ortak olan çeşmeye su içmeye gitmiştim ana bizim eşşek çeşmenin etrafında otluyor suyu içmeyi bile unuttum sevinçten hemen saglam olarak bagladım.
dedemin yanına gittim dedem aglıyor beni görünce gözlerini sildi dede ne oldu dedim.
Oglum ben seni bagırdım seni üzdüm dedi olumu hiç ben üzülmedim hem eşşegi buldum dedim eşşegi boşver sen üzülmedin dimi dedi üzülmedim deyince gözlerimden öptü allah rahmet eylesin mekanı cennet olur inşallah keşke sag olsaydıda bize hep bagırsaydı hiç kızmaz üzülmezdik.
Biraz uzattım galiba başınızı agrıtmadan kısa keseyim sizi ve eşinize selamlar.

Eski 24-01-2014, 19:21   #51
Ağaçsever

Bahçemize gül

Bu gün gülleri budadım çıkan dallardan biraz çelik hazırladım köklenmesi için mini sera yaptım mini sera nedir 3-5 adet çelik köklendirilmesine piratik çözüm 5 litrelik su pilastigi genelde çöpe atarız.
Bunların altından 3-4 delik deldim yarısının az üstünden kestim içine yarısına kadar dere kumu koydum su döktüm suyunu çekince çelikleri diktim kesmiş oldugum üstünüde kapak olarak kapatıp etrafını koli bandıyla yapıştırdım kendi kapagınıda delik açtım hava alsın hem arada buradan sularız.

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2014, 20:02   #52
Ağaçsever

çilek agacı

Bu gün öglen eşim emineyi ben çilek agacı yapacagım dedim senin hiç işin yokmu
dedi 2 yıl önce 5 kök çilek fidesi aldım hangi cins oldugunu sormayı unuttum bunları bahçeye diktim ama meyvesini tavuklar bizden önce bulup yiyorlar.
Balkon demiri çilek agacına uygun tuvuklarda çıkamaz meşrubat şişeleride çöpe gidecekler hiç olmazsa böyle degerlendiririm.
Başladım yapmaya şişeleri ters tutup yarısından yukarı kestim kapaklarıda bıçakla geniş delik açtım önce altına biraz çakıl koydum su yukardan aşagıya indikçe alttakini sulasın.
Toprak torf yanmış keçi güpresi karıştırıp çakılın üstüne doldurdum çilekleri ektim diregin dört tarafına beş sıra üst üste yerleştirdim son üstünüde arada süni güpre koymak için ayarladım damlama düzeneginide hazırladım suyu açınca üstenden başlayıp sulandıkça su alttakine sırasıyla iniyor.

Eklenen Resimler

Eski 24-01-2014, 20:56   #53
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Ellerine sağlık abim senin bu yaratıcılığına hayranım gerçekten.Fakat damlama düzeneğini nasıl hazırladın acaba? Resimli olarak gösterebilir misin?

Eski 25-01-2014, 14:30   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Sayın aliveren merhabalar efendim.
Çalışmalarınız, çözümleriniz ve heyecanınız için sizi tebrik ederim.
Ben Denizli Serinhisardanım...Hemşerinizim..
Size de çok yakınız...
Bende ceviz dikmeyi düşünüyorum...
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Görüşmek umuduyla...

enbad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2014, 09:10   #55
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enbad Mesajı Göster
Sayın aliveren merhabalar efendim.
Çalışmalarınız, çözümleriniz ve heyecanınız için sizi tebrik ederim.
Ben Denizli Serinhisardanım...Hemşerinizim..
Size de çok yakınız...
Bende ceviz dikmeyi düşünüyorum...
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..
Görüşmek umuduyla...
Sayın enbad teşekkür ederim hemşerim evet bize çok yakınsınız araziniz kaç dönüm tıraktörle işleyebilirmisiniz arazide sulama imkanınız varmı aşılımı açık kök torbalımı nasıl fidan almayı düşünüyorsunuz toprak analizi yaptırdınızmı.
Arazinin durumu bazı şeyleri yapmayı engelliyor ben araziyi uymak zorunda kaldım o yüzden düzgün ölçülü yapamadım.
Toprak analizi mutlaka yaptırınız forumda cevizle ilgili çok degerli bilgiler var sagolsunlar arkadaşlarda bilgilerinide paylaşıyorlar bana sormak istediginiz sorular olursa seve seve cevaplarım.

Eski 26-01-2014, 10:06   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Sn Aliveren, çilek ağacınıza bayıldım. Muhteşem bir fikir. Şişeleri balkon demirine nasıl bağladınız?

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 15:27   #57
Ağaçsever

Alıntı:
Ellerine sağlık abim senin bu yaratıcılığına hayranım gerçekten.Fakat damlama düzeneğini nasıl hazırladın acaba? Resimli olarak gösterebilir misin?
Sayın silverain damlama sistemi biraz ugraştırdı ama oldu yukarıdan aşagıya kanal hesabı üstden damlamaya başlıyor damladıkça su aşagıya iniyor.
Kendinden delikli hortumdan tek delikli parçalar kestim parçanın bir ucunu körledim öbür ucunu te, nin alt ucunu taktım te, nin öbür ucunu dirsekle öbür kanalı geçtim 4 kanalı bu şekilde bagladım.
Damlamanın altındaki kab arada bir az sunni güpre koymak için yaptım.

Eklenen Resimler

silverain13 beğendi.
Eski 27-01-2014, 15:40   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edelvays58 Mesajı Göster
Sn Aliveren, çilek ağacınıza bayıldım. Muhteşem bir fikir. Şişeleri balkon demirine nasıl bağladınız?
Sayın edelvays58 begendiginize sevindim şişeleri direge cırt dedigimiz pilastik kelepçeyle bagladım genede ileride kayar diye akıllı cıvatayla sabitledim.

Eklenen Resimler

edelvays58 beğendi.
Eski 27-01-2014, 17:05   #59
Ağaç Dostu

silverain13's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aliveren Mesajı Göster
Sayın silverain damlama sistemi biraz ugraştırdı ama oldu yukarıdan aşagıya kanal hesabı üstden damlamaya başlıyor damladıkça su aşagıya iniyor.
Kendinden delikli hortumdan tek delikli parçalar kestim parçanın bir ucunu körledim öbür ucunu te, nin alt ucunu taktım te, nin öbür ucunu dirsekle öbür kanalı geçtim 4 kanalı bu şekilde bagladım.
Damlamanın altındaki kab arada bir az sunni güpre koymak için yaptım.
Teşekkür ederim abim açıklayıcı cevabın için.

Eski 28-01-2014, 20:05   #60
Ağaçsever

Sayın forum üyeleri resimdeki bitkinin ne oldugunu bilmiyoruz eşime bir arkadaşı vermiş bunu çogaltmak istiyoruz nasıl çogaltabiliriz.

Eklenen Resimler

efeege beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024