agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3961Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2016, 16:29   #421
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
En çok gelişen, büyüyen yıldızım bu. Bazısı toprağın üzerine bile çıkmadı. Toprağı kazdığımda gayet diri ve dolgun yumrularının durduğunu gördüm. Acaba bazı yıldızlar Haziran ayının geldiğini farketmediler mi?

Eklenen Resimler

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 16:31   #422
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bodur aslanağzı ne kadar coşkulu açmış.
Carexlerde pek değişiklik yok. Biraz daha zamana ihtiyaçları var sanırım. Hep böyle kuru ot gibi kalmazlar değil mi?

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 16:33   #423
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Erik ağacının dallarının kırılması gayet normal. Bu yükü taşımak her babayiğit dalın harcı değil. Ah bir de lezzetli olsaydı.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 16:35   #424
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Itır ve yer minesi çok sağlıklı, çok coşkulu. Geçen haftalarda aldığım o güzelim bodur yıldızlarsa tanınmayacak halde.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 16:40   #425
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bu soğanlının adını unuttum.
Sparaxis miş.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 16:50   #426
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Hanımelinin çiçekleri de kokusu da kalmadı artık. Başka bahara....

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 16:52   #427
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Trompet hanımeli çiçeklenmeye devam ediyor. Ah bir de sarılacak bir yer bulsa kendine.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 17:17   #428
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Bu fotograflar sayın TCM için. Creopsis dayanıklı ve ve güzel bir çiçek.
Coreopsis'leriniz kaç yılda öyle oldu? Benimkilerin ikinci yılı, yine de güzel çoğaldılar ama sizin bahçedekiler coşmuş resmen.

gilan, abk, YeniGine ve 1 kişi beğendi.
nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 17:21   #429
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Gaura daha çok minik. Çabuk büyür, arsızdır, bahçemde kışı atlatabilirse gelecek yaz kocaman bir çalı olacak.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 17:27   #430
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Kelebek çalısının ilk çiçekleri. Kırmızı çiçekli olması gerekiyordu. BUDDLEJA davidii Royal red adıyla aldım. Belki de etiketler karışmıştır. Çiçekleri salkım halinde, sanırım zamanla uç kısımları da açacak. Geçen yıl ektiğimde minicikti. Çok hızlı büyüdü. Budamaya iyi cevap vereceğini düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 17:31   #431
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Bu yıl bir sürü canna ektim. Tropikal görüntüsü ve soğuğa dayanıklı olmasını seviyorum. Ftotgraftaki canna geçen yıldan. Bu yıl ektimlerim daha küçükler. CANNA Lily , Bengal Tiger adıyla aldığım ve geçen yıl harika yapraklarına bayıldığım canna maalesef kışı atlatamadı. Dondu mu yoksa çürüdü mü bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 17:37   #432
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Kapıların boyanma aşamaları. İlk hali koyu kahverengiydi. Önce kırmızıya boyadık sonra kenar kısımlarını yeşile. Çok güzel değil hele kibar hiç değil. Zaten kibar bir kapı olmasını hiç istememiştim ki. Canlı, dinamik, cıvıl cıvıl bir kapı istedim ve oldu galiba. Daha tam bitmedi ama aşağı yukarı böyle bir şey olacak zaten.
İki eski süt güğümünden galvaniz saksım kireçle boyanarak kullanılmış. Şu anda kireçler dökülmüş. Onlara bir güzellik düşünmek gerek. Ne yağacağım konusunda kararsızım. Eski şeyleri severim ben. Hem de eski püskü halleriyle daha çok severim. Üzerindeki kireci tamamen kazımak imkansız.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2016, 23:43   #433
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Bu zakkumun çiçeği güzel ama küçüktü. Normalde ağaç zakkum olarak aldığım ve geçen yıl boyumu geçen zakkumlar da bu yıl sadece iki karış uzadı.
Sevgili abk öncelikle acaba ben mi yanlış anlıyorum. Fotoğraftaki bitkin lilium.
Sonrası; Güngüzeline maşallah katmerlisi de varmış demek ki. Zakkumlar yıkılıyor, çok güzel olmuşlar onlara destek yapar isen toparlanırlar. Cosmoslarına da maşallah renkleri çok güzelmiş. Creopsis ilk kez senin bahçende gördüm ve tam bana göre bir bitki imiş, dertsiz-zahmetsiz.

Emeklerine sağlık, rastgelsin inşallah!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 23:53   #434
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Kapılar kesinlikle capcanlı cıvıl cıvıl.
Yeşil-kırmızı renk birlikteliği ise çok iddialı olmuş, ben cesaret edemezdim. Bence aynı kombinasyonu bahçede çeşitli noktalarda tekrarlarsan çok güzel olur. Mesela banklarda, ya da başka aksesuarlarda, ya da bahçe kapısında... Böyle devam eden bir tema yaratmak bahçeyi toparlıyor, parçaları bir araya getiriyor.

BUDDLEJA davidii Royal red diye aratınca internette de koyu pembe çiçekler çıkıyor. Zaten nedense İngilizce'de çiçeklerin koyu pembe renklerini RED, koyu mor renklerini de BLUE diye adlandırıyorlar.
Örneğin: https://www.google.com/search?q=blue...unia+wave+blue

Coreopsis tarlası benim eklediğim fotoğrafı solda sıfır bırakmış. Bayıldım. Gün güzeli de çok orjinal bir türmüş.

Geniş açılı fotoğraflar için de teşekkürler, gerçekten de bahçeyi kavramak adına çok faydalı. Sen, ben, sevgili nuaymu ve de diğerleri gibi peyzaj tasarımına gönül verenler için daha da faydalı. Bahçen bence çok güzel görünüyor. Şu an biraz dağınık görünen yerler olsa da birkaç seneye rüya bahçelerimize ulaşacağız adım adım.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 23:54   #435
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Süt güğümlerinde ise gözüm var, bir gece ansızın.....

abk, YeniGine, nuaymu ve 2 kişi beğendi.
Eski 11-06-2016, 00:07   #436
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Ben de saatlerdir o güğümleri düşünüyordum

Mesela benim olsaydı, bahçemde langır lungur geçilmesini istemediğim kısımlardan birinin önüne koyardım öncelikle. Set oluştururlardı, manevi olarak 'şuraya geçmeyiniz' mesajı vermiş olurdum. Böyle yüksek saksı olarak kullanabileceğim bir şeyler lazım bana.

Boyası konusuna gelince... kireçli kısım üstündeyken, elime bir sünger alır, koymayı düşündüğüm yere uygun olarak birkaç rengi üstüne rastgele sürer ve sonra temiz bir süngerle bunları hafifçe dağıtırdım. Siz daha güzelini yaparsınız eminim.

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2016, 07:47   #437
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
En çok gelişen, büyüyen yıldızım bu. Bazısı toprağın üzerine bile çıkmadı. Toprağı kazdığımda gayet diri ve dolgun yumrularının durduğunu gördüm. Acaba bazı yıldızlar Haziran ayının geldiğini farketmediler mi?
Sn. abk;

Yıldızları sanırım biraz fazla derine gömdünüz. Ben bu yıl biraz daha farklı bir yöntem denedim. Yıldızların yumrularını bir gün suda bekleterek iyice şişmelerini sağladım. Daha sonra hazırladığım çukurlara koydum. üstlerini az bir şey geçecek şekilde toprakla doldurdum. Çukurlara yeniden su verdim. Zaman zaman verdiğim su ile yumruların canlanarak kısa mesafeden daha çabuk bir şekilde büyümelerini sağlamaya çalıştım. Biraz büyüdükleri zaman bu çukurları biraz gübre ile dolduracağım.

gilan, abk, YeniGine ve 5 kişi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2016, 12:11   #438
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
https://tr.pinterest.com/pin/92746073555754464/
Sevgili Abk,süt güğümleri demişsiniz,size güzel bir sayfa buldum.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 15:43   #439
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili abk öncelikle acaba ben mi yanlış anlıyorum. Fotoğraftaki bitkin lilium.
Sonrası; Güngüzeline maşallah katmerlisi de varmış demek ki. Zakkumlar yıkılıyor, çok güzel olmuşlar onlara destek yapar isen toparlanırlar. Cosmoslarına da maşallah renkleri çok güzelmiş. Creopsis ilk kez senin bahçende gördüm ve tam bana göre bir bitki imiş, dertsiz-zahmetsiz.

Emeklerine sağlık, rastgelsin inşallah!..
Zambak yerine zakkum yazmışım ya da ipadin otomatik yazı özelliği sayesinde olmuş. Farketmemi sağladığın için teşekküler YeniGine.

YeniGine beğendi.
Eski 13-06-2016, 15:57   #440
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Kapılar kesinlikle capcanlı cıvıl cıvıl.
Yeşil-kırmızı renk birlikteliği ise çok iddialı olmuş, ben cesaret edemezdim. Bence aynı kombinasyonu bahçede çeşitli noktalarda tekrarlarsan çok güzel olur. Mesela banklarda, ya da başka aksesuarlarda, ya da bahçe kapısında... Böyle devam eden bir tema yaratmak bahçeyi toparlıyor, parçaları bir araya getiriyor.

BUDDLEJA davidii Royal red diye aratınca internette de koyu pembe çiçekler çıkıyor. Zaten nedense İngilizce'de çiçeklerin koyu pembe renklerini RED, koyu mor renklerini de BLUE diye adlandırıyorlar.
Örneğin: https://www.google.com/search?q=blue...unia+wave+blue

Coreopsis tarlası benim eklediğim fotoğrafı solda sıfır bırakmış. Bayıldım. Gün güzeli de çok orjinal bir türmüş.

Geniş açılı fotoğraflar için de teşekkürler, gerçekten de bahçeyi kavramak adına çok faydalı. Sen, ben, sevgili nuaymu ve de diğerleri gibi peyzaj tasarımına gönül verenler için daha da faydalı. Bahçen bence çok güzel görünüyor. Şu an biraz dağınık görünen yerler olsa da birkaç seneye rüya bahçelerimize ulaşacağız adım adım.
Benim duvarlarım hep beyaz olur, eşyalar da pastel renkler. Ama bu evi alınca, eh evi de babam alıp badana parasını falan da o verince, babama masraf ettirmeye kıyamadım. Evin iç duvarları pembeydi, aynı renk olsun, masrafı az olsun, dedim. Boyacı daha da koyu pembe yapmış. Malum köy evi ya, eşyalar da hep eski. Annemin yeşil gelinlik koltukları ve benim yeşil üzerine kırmızı çiçekli eski oturma grubum da girince, evin renkleri kendiliğinden ortaya çıkmış oldu. Sıra kapılara gelince, neden olmasın, dedik oğlumla. Zaten biz boyuyoruz, sıkılırsak değiştiririz nasılsa. Bahçede kullandığımız bankı yeşil boyamıştım, minderler kırmızı. Cıvıl cıvıl oldu her yer. Güzellik kaygımız da yok. Mutluluk versin yeter.

gilan, nuaymu ve sevgihoca beğendi.
Eski 13-06-2016, 16:01   #441
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Süt güğümlerinde ise gözüm var, bir gece ansızın.....
Neden olmasın ki. Zaten ben de annemlerden almıştım.
Sence ne yapmalı bu güğümleri? Boya sürersem geriye dönüşü olmaz, kıyamıyorum o yüzden. Hem ben eski şeyleri de seviyorum. Belki arkasındaki duvara renkli bir pano yapmak daha ortaya çıkarır güğümleri.

Eski 13-06-2016, 16:04   #442
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Ben de saatlerdir o güğümleri düşünüyordum

Mesela benim olsaydı, bahçemde langır lungur geçilmesini istemediğim kısımlardan birinin önüne koyardım öncelikle. Set oluştururlardı, manevi olarak 'şuraya geçmeyiniz' mesajı vermiş olurdum. Böyle yüksek saksı olarak kullanabileceğim bir şeyler lazım bana.

Boyası konusuna gelince... kireçli kısım üstündeyken, elime bir sünger alır, koymayı düşündüğüm yere uygun olarak birkaç rengi üstüne rastgele sürer ve sonra temiz bir süngerle bunları hafifçe dağıtırdım. Siz daha güzelini yaparsınız eminim.
Sizin fikir de güzelmiş. Ben genelde bir şey yaparken, hatta bir bitki ekerken falan onun bitmiş, büyümüş halini hayal ederim. Ama bu güğümlerde boyadığımı falan düşünce gözümde canlanmıyor bir türlü. Belki de içimde boyarsam geri dönüşünün olmayacağını bilmemin etkisi vardır.

Eski 13-06-2016, 16:07   #443
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. abk;

Yıldızları sanırım biraz fazla derine gömdünüz. Ben bu yıl biraz daha farklı bir yöntem denedim. Yıldızların yumrularını bir gün suda bekleterek iyice şişmelerini sağladım. Daha sonra hazırladığım çukurlara koydum. üstlerini az bir şey geçecek şekilde toprakla doldurdum. Çukurlara yeniden su verdim. Zaman zaman verdiğim su ile yumruların canlanarak kısa mesafeden daha çabuk bir şekilde büyümelerini sağlamaya çalıştım. Biraz büyüdükleri zaman bu çukurları biraz gübre ile dolduracağım.
Bahçemin toprağı çok kötü benim. Kazmak, çukur açmak öyle zor oluyor ki aslında. Kışın dışarıda bırakacağım için derine gömdüm ki soğuktan daha az etkilensin diye. Peki bu durumda geç de olsa büyüyüp çiçek açar mı sizce bu yıldızlar?

gilan, YeniGine ve nuaymu beğendi.
Eski 13-06-2016, 16:10   #444
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
https://tr.pinterest.com/pin/92746073555754464/
Sevgili Abk,süt güğümleri demişsiniz,size güzel bir sayfa buldum.
Fotograflar harika. Bir şeyin eskisi yenisi, her hali, her rengi bu kadar mı güzel olur? Ne giyse yakışıyor bu süt güğümlerine.

Eski 13-06-2016, 18:56   #445
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Sence ne yapmalı bu güğümleri? Boya sürersem geriye dönüşü olmaz, kıyamıyorum o yüzden. Hem ben eski şeyleri de seviyorum. Belki arkasındaki duvara renkli bir pano yapmak daha ortaya çıkarır güğümleri.
Bence de bu eski hali çok güzel. İçine canlı, cıvıl cıvıl renkli ve hafif sarkıcı bir şeyler dikmek lazım. Mesela bu haftasonu çiçekçide görüp beğenip fotoğrafladığım calibrachoa kombinasyonu gibi:

Name:  IMG_5445.jpg
Views: 316
Size:  39.2 KB

Hatta keyfine göre değiştirmek istersen direk içine dikmeyip saksısıyla da üstüne oturtabilirsin. Sarkıcı bir çiçek olursa saksısını örtecektir zaten. Benim eski bahçemden:
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5-dsc_0240.jpg

Arkaya pano fikri de çok güzel. İçine dikilen çiçekle kontrast bir renkte çok güzel olabilir. Pinterest'ta yayılan efsane görüntülerden biri ortaya çıkabilir.

Eski 13-06-2016, 18:57   #446
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Cıvıl cıvıl oldu her yer. Güzellik kaygımız da yok. Mutluluk versin yeter.
Güzelliğin tanımı da bu olmalı bence zaten. ”Mutluluk veren”!

abk, YeniGine ve nuaymu beğendi.
Eski 13-06-2016, 22:59   #447
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Bence de bu eski hali çok güzel. İçine canlı, cıvıl cıvıl renkli ve hafif sarkıcı bir şeyler dikmek lazım. Mesela bu haftasonu çiçekçide görüp beğenip fotoğrafladığım calibrachoa kombinasyonu gibi:

Arkaya pano fikri de çok güzel. İçine dikilen çiçekle kontrast bir renkte çok güzel olabilir. Pinterest'ta yayılan efsane görüntülerden biri ortaya çıkabilir.
calibrachoalara petunya gibi davranıyorum ben. Senin fotografindakiler cok guzel. Benimkiler hic bir zaman oyle dolu dolu olmadi. Petunya gunes sever, su sever ya, hadi gunes degilse de isik var ama su konusu problem. Minicik halde satın alıp yaşatmayı becerebildigim bir iki calibrachoa var elimde. Onlari ekip deneyeyim bari.

gilan, YeniGine ve nuaymu beğendi.
Eski 13-06-2016, 23:01   #448
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
calibrachoalara petunya gibi davranıyorum ben. Senin fotografindakiler cok guzel. Benimkiler hic bir zaman oyle dolu dolu olmadi. Petunya gunes sever, su sever ya, hadi gunes degilse de isik var ama su konusu problem. Minicik halde satın alıp yaşatmayı becerebildigim bir iki calibrachoa var elimde. Onlari ekip deneyeyim bari.
Calibrachoa suya çok düşkün maalesef. Benim de bu fotoğraftaki kadar olmasa da 2 askılı saksıda var. Bir gün sulamasam küsüyorlar...

abk, YeniGine ve nuaymu beğendi.
Eski 13-06-2016, 23:06   #449
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Coreopsis'leriniz kaç yılda öyle oldu? Benimkilerin ikinci yılı, yine de güzel çoğaldılar ama sizin bahçedekiler coşmuş resmen.
Sevgili nuaymu, bu mesajınızı yeni farkettim. Coreopsisleri gecen yil çiçekli tek dal olarak almistim. Hala tek kök ama kocaman oldu.

gilan, YeniGine, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-06-2016, 17:16   #450
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Havuz geçen yıldan beri temizlenmemişti. Geçen hafta temizledik, içinden tam 6 kurbağa çıktı. Hepsini bahçe dışına götürüp saldık. Aradan bir hafta geçmeden su yine eski halini almış ve kurbağalar geri gelmiş.
Oysa balıklarımız, su sümbülümüz hep birlikte tertemiz bir havuzda yaşayacaklar sanıyorduk biz.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024