agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni12035Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2012, 16:17   #601
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnunal Mesajı Göster
Sayın Adil,

Maşallah sebze bahçesi hızla gelişim göstermiş yakında hasat yapmaya başlarsınız.
Barbekü çevresi dediğiniz yerde gayet güzel fakat isim bana göre pek uygun olmamış senin yerine ben olsam o bölgeye dilimize uygun olarak ocakbaşı derdim. Tabii yinede sizlerin bileceği kullanacağı dil hepsinden önemlisi.

Fren üzümü meyvesini ilk kez gördüm nasıl üretilir tadı nasıldır bilgi verirseniz memnun olurum.

Kendim Muğlada yaşasamda bir yanım Trabzonda bunuda belirteyim sizin bölge 1 defa gelmeme rağmen çok hoşuma gitti, sizlerede böyle güzel bir coğrafyada yaşadığınız için kıymetini bilin derim.

Size ve sevdiklerinize bol güneşli bol çiçekli günler temenni ederim. Muğladan selamlarımla.
Sayın smnunal Ocakbaşı Amadolumuza özgü bir kelime ve doğru olanda bu.Size hak veriyorum.
Frenk üzümü 2 metreye kadar büyüyebilen suyu seven,yaprakları üzüm yaprağına benzeyen çalı türü bir bitki.Çelikle çok kolay üretilir üzüm asması gibi.Tutma oranı çok yüksek.Her iklimde olabilecek bir bitki.Meyve verimi de çok iyi.
Meyveleri siyahlaşıncaya kadar olgunlaşınca lezzeti yaş mor dut kıvamında.Kompostosu harika oluyor marmelat ve reçelini denemedim.
İnşallah Trabzonumuza tekrar gelip şimdiki haliyle görmek nasip olur.Umarım tabiat güzelliklerinin ve tarihi eserlerin tadını çıkarmışsınızdır.
Aynı temennileri sizin için diliyorum.
Saygılar selamlar.

Yaylacı ve smnunal beğendi.
Adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 16:32   #602
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Fındıklarınız çok şahane aynı bahçeniz gibi Fındık ağaçlarının uzaktan çekimi var mı? Bahçede bir ocakta 3-4 dip sürgün şeklinde 2 metre civarında bir fındık bende yetiştiriyorum. Bu sene üzerinde ilk defa 3-4 tane meyve oluşmaya başladı. Ama sanırım boş olabilirler. Bu ağaç ne kadar uzuyor? Verim için nasıl ve ne zaman budamak gerekiyor veya budanmaz mı?
Sayın limon-sever fındık ocaklarına bir fotoğraf sizin için sayfaya eklerim.Şimdi meyve veren fındıkların içi beyazınsı pamukla doludur.2 hafta sonra fındık içi oluşmaya başlar.Fındık kızarmaya başladığında yaş iken yenebilir.Fındık dış yeşil etli kabuğu çok ekşidir.Limondan daha keskindir.
Fındık ocak olarak dikilir ve 6-7 gelişmiş dal bırakılır .Ocak aralıkları 5-6 m olmalı.Her yıl dip budaması seyrekleme yapılır.Dalların kuruyanları kesilir çıkartılır.Sağlıklı genç dallar bırakılır.Birçok fındık çeşidi var .11 çeşide kadar bir ara sayabilmiştim.Dal uzunluğu çeşidine göre 2,5m-4m arasında değişir.Aralık ocak şubat budanabilir.Yaprak dökümünden sonra su yürüme başlamadan öncesine kadar devam eder.Normal meyve ağaçlarında olduğu gibi.İç içe girmiş dallar seyreltilip güneş alması sağlanır.Kökteki sürgünler alınarak dalın kuvetini alması önlenmiş olur.
Kolay gelsin.
Saygılar selamlar.

Yaylacı ve limon_sever beğendi.
Eski 31-05-2012, 17:04   #603
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Karagöz ve cimil üzümü.

Karagöz ve cimil üzümünü ilk defa deniyorum.İkiside siyah çıtır üzüm.Cimil üzümü Erzincan yöresine ait.Bölgemizin siyah ve al kokulu üzümlerinin yanında bu üzümleride yetiştirmek gayretindeyim.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:07   #604
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

çiçek karma.

tekneye diktiğim karma çiçekler.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:09   #605
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Trabzon zambağı .

Trabzon zambağının son hali.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:10   #606
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

frenk üzümü

Frenk üzümü meyvesi.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:13   #607
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

sera içi salatalık meyve.

Sera içi salatalık lar, meyveler görünmeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:17   #608
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Dış mekan kivi çelikleri ve salatalık fideleri

Dış mekanda diktiğim kivi çeliklerinin ve salatalık fidelerinin son hali.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:19   #609
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

fırça çalısı çiçeği.

Fırça çalısı çiçeği açmaya başladı.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:21   #610
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

böğürtlen meyve ve çiçek.

Böğürtlen meyve tutması gayet iyi.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:24   #611
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Çilek

Saksı ve açık alana diktiğim çilekler meyve vermeye devam ediyor.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 17:28   #612
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Lilyum

Sabah bahçeye indiğimde Lilyumların güzel kokusu etrafı sarmıştı.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 18:25   #613
Ağaç Dostu

berrinb's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Çilekler , salatalıklar.böğürtlenler ,daha daha fasulye bezelye...Hepsi de harika yetişmişler.. Afiyetler olsun da benim o beyaz zambakta gözüm kaldı..Yakınlarda olsaydım,hiç bakmaz köküyle yerinden kaldırırdım kardeşim...)))

o zambağın kokusunu ve şeklini çok severim...harika olmuşlar ,benimkiler de daha tık yok..Nazarım değebilir hanii...)

Barbükenin ekrafı da renklenmiş..Ellerine sağlık...Herşey çok güzeldi... Sevgi ve selamlar..

Adil beğendi.
berrinb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 21:21   #614
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Fırça çalısı ve lilyumlar harika görünüyor.
Kolay gelsin

Adil beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 23:18   #615
Ağaç Dostu

Yaylacı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Galeri: 8
Adil kardeşim fındık için kullandığınız malzeme ve yöntemler bizim oralardakinin aynısı, gukar kiraz toplamada da çok işe yarıyor Fındık işini, bakımını, toplanması,harmanlanması ve harmanda çalışma işleri bizde de aynı, hele fındığı kafkallarından(dış yeşil kabuk) ayırmak ve elle ayıklamak bir başka zevkli iş, beş on kişi bir araya gelip hem sohbetler hem çaylar eşliğinde gece geç saatlere kadar uğraşmak bambaşka bir şey.
Fındık olayını çok güzel anlattın bundan daha iyisi olamaz. Bahçendeki sebze ve meyveler harika şeyler, helal olsun diyorum başka birşey demiyorum.
Trabzon Zambağı çok sağlıklı görünüyor, merak etme bozulmayacak o, hatta çiçek bile verebilir. Orda olsaydım şimdi bu mevsimde ben de dağlarda olurdum, tam zamanı. Kolay gelsin, saygılar sevgiler kardeşim.

Adil beğendi.
Yaylacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 23:41   #616
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adil Mesajı Göster
Sayın limon-sever fındık ocaklarına bir fotoğraf sizin için sayfaya eklerim.Şimdi meyve veren fındıkların içi beyazınsı pamukla doludur.2 hafta sonra fındık içi oluşmaya başlar.Fındık kızarmaya başladığında yaş iken yenebilir.Fındık dış yeşil etli kabuğu çok ekşidir.Limondan daha keskindir.
Fındık ocak olarak dikilir ve 6-7 gelişmiş dal bırakılır .Ocak aralıkları 5-6 m olmalı.Her yıl dip budaması seyrekleme yapılır.Dalların kuruyanları kesilir çıkartılır.Sağlıklı genç dallar bırakılır.Birçok fındık çeşidi var .11 çeşide kadar bir ara sayabilmiştim.Dal uzunluğu çeşidine göre 2,5m-4m arasında değişir.Aralık ocak şubat budanabilir.Yaprak dökümünden sonra su yürüme başlamadan öncesine kadar devam eder.Normal meyve ağaçlarında olduğu gibi.İç içe girmiş dallar seyreltilip güneş alması sağlanır.Kökteki sürgünler alınarak dalın kuvetini alması önlenmiş olur.
Kolay gelsin.
Saygılar selamlar.
Sayın Adil bey Bizim burda fındık budamasını eylül sonu başlarız kasımın sonuna kadar budama yaparız. Birde şubat sonu başlayıp mart sonuna kadar budama yaparız. Aralık , Ocak aylarında sadece kışlık gübre gömme işini yaparız.

Adil beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 18:07   #617
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berrinb Mesajı Göster
Çilekler , salatalıklar.böğürtlenler ,daha daha fasulye bezelye...Hepsi de harika yetişmişler.. Afiyetler olsun da benim o beyaz zambakta gözüm kaldı..Yakınlarda olsaydım,hiç bakmaz köküyle yerinden kaldırırdım kardeşim...)))

o zambağın kokusunu ve şeklini çok severim...harika olmuşlar ,benimkiler de daha tık yok..Nazarım değebilir hanii...)

Barbükenin ekrafı da renklenmiş..Ellerine sağlık...Herşey çok güzeldi... Sevgi ve selamlar..
Berrin ablam canın sağolsun. Zambak yerini sevmiş galiba.Zambak düşmanı olan kırmızı böceklerden çiçeklerini zor kurtardım.4 yıllık bir zambak belkide kökünde büyük büyük soğanlar vardır.Bahçenin her yerine bunlardan çoğaltacağım.
Yoldan geçenler nazar etmesin diye yumurta kabuğu ve deniz salyangoz kabuğunu hanım bahçenin yol kenarına takmış.Eski geleneklerden kalma.
Şakayıkları budadım Asterlerin yeri açıldı Onlarla birlikte Glayörler ,Dahliyalar ve sonrası hatmiler sırada.Japon gülü ve Yasemin daha yeni yeni canlandı.
Berrin abla bizdende sevgi ve selamlar.

mrduran beğendi.
Eski 01-06-2012, 18:11   #618
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Fırça çalısı ve lilyumlar harika görünüyor.
Kolay gelsin
Teşekkürler Abi.
Bugün Fırça çalısı çiçekleri kırmızı tüylerini çıkardı.Açmak için çok sabırsızlar.
Sana da kolay gelsin Abi.

Eski 01-06-2012, 18:26   #619
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yaylacı Mesajı Göster
Adil kardeşim fındık için kullandığınız malzeme ve yöntemler bizim oralardakinin aynısı, gukar kiraz toplamada da çok işe yarıyor Fındık işini, bakımını, toplanması,harmanlanması ve harmanda çalışma işleri bizde de aynı, hele fındığı kafkallarından(dış yeşil kabuk) ayırmak ve elle ayıklamak bir başka zevkli iş, beş on kişi bir araya gelip hem sohbetler hem çaylar eşliğinde gece geç saatlere kadar uğraşmak bambaşka bir şey.
Fındık olayını çok güzel anlattın bundan daha iyisi olamaz. Bahçendeki sebze ve meyveler harika şeyler, helal olsun diyorum başka birşey demiyorum.
Trabzon Zambağı çok sağlıklı görünüyor, merak etme bozulmayacak o, hatta çiçek bile verebilir. Orda olsaydım şimdi bu mevsimde ben de dağlarda olurdum, tam zamanı. Kolay gelsin, saygılar sevgiler kardeşim.
Yaylacı kardeşim çok teşekkür ederim.
Bu yıl öyle fındık varki dallar fındıkları eğlemiyor.2 yılda bir böyle olur.Yağışlar da çok işe yarayacak.Ramazandan sonra fındık toplama başlar.Yine aynı güzellikleri yaşarız inşallah.
Trabzon zambağının her gün kontrolünü yapıyorum.Birde çiçek verse çok mutlu olacağım.
Yayla zamanına daha var .Şu an kardan yaylalara gitmek hayli zor.Yollar kardan kapalı.Temmuz-Ağustos en uygun gitme zamanı.Eğer çakırgöl turizim yolu biterse gitmek daha kolay olacak.Bu yol Maçkadan yukarı yapılıyor.Geçen yıl taşköprüye gitmiştik.Dönerken Santa harabeleri ve dipsiz kuyuyu ziyaret ederek Arsin den sahil yoluna indik.Bu yıl bakalım nasıl bir güzergah çizeriz.Geçen yıl en iyi yol Yomra yolu imiş.Hayırlısı olsun.
Saygılar sevgiler bizden güzel kardeşim.

Eski 01-06-2012, 18:42   #620
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi athena -asena Mesajı Göster
Sayın Adil bey Bizim burda fındık budamasını eylül sonu başlarız kasımın sonuna kadar budama yaparız. Birde şubat sonu başlayıp mart sonuna kadar budama yaparız. Aralık , Ocak aylarında sadece kışlık gübre gömme işini yaparız.
Sayın atena-asena hoş geldin.
Fındık toplanırkende bazı dallar çıkartılır.Yaprak döküldükten sonra su yürüyene kadar seyrekleme yapılır.Kar yağmadan evvel soğuklar düşmeden belleme ve gübreleme yapılırsa toprak çok güzel yumuşuyor ve kökler daha iyi gelişerek verimi artırıyor.Kar yağdıktan sonra belleme yapılmasının sebebi toprağın daha kolay işlenmesidir.
Sahil kesimlerinde kar 15 gün zor kalır.Kar çıkınca su yürüyene kadar da Seyrekleme yapılır.
Yani bütün meyvelerde Budama zamanı nasıl ise fındıkta da aynıdır.Gübreleme ve belleme de aynıdır.

Eski 01-06-2012, 18:50   #621
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

pon pon beyaz gül

Bu gün Muammer beyden aldığım sarı pon pon gül çeliklerini diktim.Bu beyaz pon pon gülden bende ona getirdim.Bakalım tutacaklarmı.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 19:51   #622
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

fırça çalısı çiçeği.

Fırça çalısı çiçeği ilk çiçeğini açtı

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 19:56   #623
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

yasemin ve kamelya çelikleri.

Benol Abladan aldığım yasemin ve kamelya çelikleri filizlenmeye başladı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Adil : 03-06-2012 saat 10:57
Eski 02-06-2012, 19:59   #624
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

yavru ağzı gül.

Yavru agzı gül ve farklı bir lilyum çeşidi.Çiçeğinin nasıl olduğunu merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 20:01   #625
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

çilek.

çileklerin meyve durumu.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 20:03   #626
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

fındık bahçesi.

fındık bahçesinden kareler.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 20:05   #627
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

beyaz lilyum çiçekleri

beyaz lilyum çiçekleri

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 20:06   #628
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

frenk üzümü.

hızla kızarıyorlar.Birisi salkımın yarısını götürmüş.))

Eklenen Resimler

Düzenleyen Adil : 04-06-2012 saat 08:33
Eski 02-06-2012, 20:07   #629
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

armut.

armut meyveleri irileşmeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 20:14   #630
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Kara tavuk yuvası ve yumurtaları.

Karatavuk yuvası ve yumurtaları .Bu gün fındık bahçesinde gezerken başımın üzerinde farkettiğim fındık dalına yapılmış karatavuk yuvasından karatavuk beni dikkatle takip ediyordu ürkütmemek için uzaklaştım.Sonra yuvadan uçunca yuvayı ve yumurtalarına dokunmadan bu kareleri çekebildim.Yavru zamanı da inşallah paylaşım yapabiliriz.Trabzon saksağanının yuvası var galiba oda yumurta döneminde yuvası yüksek fakat bir merdivenle onun yavrularını çekmeyi çok istiyorum.Umarım başarırım.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024