agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2067Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2010, 15:07   #1
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Fatoş / Bahçe

Bu bahçe ödüllü bir bahçedir

Bahçenin bulunduğu şehir: İzmir , Güzelbahçe ilçesi.

Bahçenin büyüklüğü:450 m. kare, otopark, bahçeye giriş, yürüme ve merdivenlerden sonra bana kalan300m.kare diye tahmin ediyorum.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Kuzey batı yönünde bahçemiz bu yüzden kışın çok ta fazla güneşten yararlanamıyoruz ama evin arka bölümü tüm gün güneş görüyor. Oldukça rüzgarlı bölgedeyiz,eskiden bu bölgeye Kilizman derlerdi. Küçükken bu ismi duyduğumda rüzgarından nefes alamadığım aklıma gelirdi Denizden uzak olduğumuz için atölyedeki bahçe gibi deniz tuzundan maruz değil

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri: 9 b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb):
Bir yıl öncesine kadar atölyemin bahçesi de vardı, şimdi o yok artık evimin bahçesiyle devam ediyorum.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?:Bundan on iki yıl öncesinde buraları meşe palamutu ve zeytin ağaçları varmış, şansıma bahçemde bu iki ağaç kalmış, taşınmadan önce bu ağaçların kesilmesine site tarafından karar verilmiş, arka evlerin deniz manzarası için, bunu duyunca kızılca kıymet koparmıştım, eyvah demişler benim için. Yinede ben taşınıncaya kadar zavallıları iyice budamışlar, yavaş yavaş kendilerine geliyorlar.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?Evin bahçesiyle iki buçuk yıldır uğraşıyorum.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır, almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz İzmir'e dönünce ekleyebilirim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Çimlerden eşim sorumlu gerisini ben yapıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Bahçede ağaçların altında oturma gurubu oluşturdum,birde çok ufak alan için ancak eşimden zorla izin alarak sebze bahçesi yaptım.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Bahçem üç koddan oluşuyor, oturma gurubu alanından başlayıp aşağıdaki bahçeye kayalardan inen küçük bir şelale ve için de su bitkileri ve balıklar olan iki küçük gölet, kayaların arasından inen renk renk çiçekler. (Torun olunca bu biraz zor olacak gibi)

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) Ağaçlardan:
meşe palamutu, zeytin, limon,mercan ağacı,erik, küçük muz ağacı ormanı, nar, portakal ağacı,

çalılardan: guara, jasminum sambac (amerikan yasemini),pistacia lentiscus(sakız ağacı fidesi), vangela, bodur ericalar ,melisa, çeşitli japon gülleri, ortanca, salonyum rantonetti, duranta erecta, mercan çiçeği, mavi kelebek çiçeği, pittosporum, altuni taflan, çeşitli güller...

sarmaşıklar: 10 çeşit clematis, sarmaşık gülleri, hanımeli çeşitleri, yasemin, sellukalar, sandavilla çeşitleri

çiçekler:çeşit çok, sayamıyacağım, onları da siz gezerken göreceksiniz.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?: Hepsiyle ilgilenirim, ayrım yapamıyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Halam vefat etmeden 15 dakika evvel bana dikmiş olduğu beyaz maviş benim için çok özeldir.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Bahçedeki bitkilerin çoğunu çelik ve tohumla elde ettim. Ağaçlar. net yardımıyla

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?: Şebeke suyu kullanıyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?: Yağmur suyu biriktirmek için depo , sarnıç yapmayı düşünüyoruz.

Toprak özellikleri: Kırmızı toprak, üzerine cim için başka bir toprak getirildi.

Kompost yapıyor musunuz?Ayrı bir bahçemizde bunu yapıyorum, evin bahçesinde koku yüzünden yapamadım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?Olmaz olur mu? Bahçede çıkan iki traktör büyük renkli kayaların göz göre gitmesine seyirci kaldım

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Bahçeniz organik mi? Bitkilerime kendim yaptığım organik ilaçlar kullanıyorum ama çimler sitede görülen çimlere musallat olan kelebek yüzünden site tarafından ilaçlanıyor, ama sebze bahçem apayrı bölümde olduğu için organik.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Çiftlik gübresi ve keçi gübresi.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Yok.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?

Çimler yağmurlama, çiçeklerimi hortumla suluyorum

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? Evler dağa anfi şekline yerleştirilmişler Arkamızda üst bahçelerin i. duvarları var, bir boş günümde oraya saksılar asmayı düşünüyorum Çok fazla soğuk aldığını düşünmüyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? Çimler dikildiğinde kenarlarda bitkilerime eşim yarım metreden az yer bırakmıştı, zamanla çimleri kesip daha geniş alan bıraktım

Tetanoz aşısı oldunuz mu?İşim gereği tetanoz aşısı oluyordum, bu yıl olmadım ama sevimli küçük dostlarım sayesinde iki kere kuduz aşısı oldum

Bu kış yağan şiddetli yağmur,su baskını ve şiddetli fırtınalardan geriye kalan bahçedeki çiçeklerim. Yavaş yavaş bahçeyi toparlamaya çalışacağım, tabiiki sizlerin yardımıyla ve bilgilerinizle, sevgiler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Fatoş : 23-09-2012 saat 15:32
Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 15:34   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Merhabalar Fatoş ,Şiddetli yağmur,su baskını ve şiddetli fırtınalardan geriye kalan bahçedeki çiçekleriniz bunlarsa bunlar bile çok güzeller. İnanın fırtına öncesi halini çok merak ettim...

aysegulo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 16:17   #3
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Sevgili aysegulo, bahçenin konumu denizden gelen rüzgar, serpinti yüzünden tam istediğim gibi olamıyor ama yine de şimdiki halinden güzeldi. Bir çok bitkimi kaybettim.İlk defa kendime ait bir bahçeye sahip olunca ne bulursam ektim.Rahmetli babamın bahçesi kadar düzenli bakımlı olmadı, bir yıla yakın bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Teşekkür ederim.

Eski 24-02-2010, 16:49   #4
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Merhaba Fatoş Hanım, Kalanlar dedikleriniz çok güzel. Başta duvara yakın mor çiçekli olmak üzere yakın tek tek fotoğraflarını ekleyebilir misiniz ? (özellikle duvar dibindeki mor çiçek)

Bu arada bankınızı çok beğendim. Son derece doğal. Bu yıl bahçenizi izlerken, size kolaylıklar diliyorum....

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 17:07   #5
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Öncelikle hoş geldiniz

Bu bahçe işlerindeki daha ilk yılınızsa bir kaç bitki kaybetmeniz çok doğal. Biraz zaman geçtikçe her şey çok daha iyi olacaktır, sakın üzülmeyin. Bu işlerde zaman çok çabuk geçiyor, bir bakıyorsunuz bir bitkiyi dikeli 4-5 yıl olmuş.

Bahçenin konumu nedeniyle tam istediğiniz gibi olmadığını yazmışsınız. Eminim bu şartlara da uyum sağlayacak pek çok bitki çeşidi bulabilirsiniz. İzmir'de yaşadığınız için zaten bu konuda çok şanslısınız. Hem don olmaz hem de her yer çiçekçi, sera, fidanlık...

Bana çimlerin durumu biraz kötü gibi geldi. Eğer öyleyse genelde en iyi çözüm baştan belleyip yeniden çim ekmek oluyor. Ara ara kazıp ekerek tam istenilen bütünlük elde edilemiyor genelde.

Tahta bank çok güzelmiş. Fotoğraf makineniz de oldukça iyi sanırım, resimler çok kaliteli.

Başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 17:11   #6
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Sevgili Vildan Hanım, çiçeklerimi beğendinize sevindim,arkadaki morçiçeği yarın kızım geldiğinde yükleriz,ismini bilmiyorum ama yaz kış açıyor, obankı damadım izinli gününde yaptı, ham meşe odunlarından, oldukça zorlandı.İlginize teşekkür ederim.SEVGİLER...

Eski 24-02-2010, 17:22   #7
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Sevgili gilan, çimler bayağı bozuldu.denize nerdeyse sıfır bu yüzden başarılı olmuyor,bir çaresine bakıcağız, bankı beğendiğinize sevindim teşekkür ederim,sevgiler...

Eski 24-02-2010, 17:56   #8
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Fatoş, hoş geldiniz ve bahçeniz hayırlı olsun.
Vildan hanım gibi ben de duvar dibindeki mor çiçeği merak ettim.
Acaba Hardenbergia olabilir mi?

Bu sene bahçenizi içinize sinecek şekilde düzenlersiniz inşallah, arkadaşlarımız çok güzel fikirler verir, tohum, fide, çelik paylaşımlarımızla tüm bahçeleri zenginleştiririz.

Kolay gelsin, sevgiler.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 17:59   #9
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sevgili Fatoş İzmirin yağmurundan selinden sonra bahçeniz yine de çok güzel Kolay gelsin eminim baharda daha güzel olacaktır.

Düzenleyen günebakan : 27-02-2010 saat 15:59
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 23:36   #10
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Sevgili Adalet hanım, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Vildan hanımın ve sizin merak ettiğiniz çiçekli çalının adını sitemiz içinde arayınca buldum,adı polygala imiş. Bilgisayara kızım resimlerini yüklemişti, ama bu konuda acemi olduğumdan burada gösteremiyorum, o gelince ekleriz.Yavaş yavaş öğreneceğim, sevgiler....

Eski 24-02-2010, 23:59   #11
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Sevgili günebakan, İzmir e birkaç aydır nerdeyse hergün yağmur yağdı, toprak suya doydu, bahçelerimiz daha bereketli olacak. Tekrar şenlenecek ve hep birlikte sevineceğiz... sevgiler.

Eski 25-02-2010, 08:30   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Fatoş,
Bankınız çok güzel, tabi ki çiçeklerinizde. Daha fazla görüntüler bekliyoruz. Sevgiyle...

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 09:10   #13
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Sevgili Fatoş,
Bankınız çok güzel, tabi ki çiçeklerinizde. Daha fazla görüntüler bekliyoruz. Sevgiyle...
Sevgili lir bankı beğendiğiniz için teşekkürler,bunu bana canım oğlum damadım yaptı,vakti olsa çok şeyler yapmak istiyor onun başlıca hobilerinden biri. Çiçeklere gelince onları buraya eklemek istiyorum, reklamlarda ki bilgisayar başına geçen anneden farkım yok,kızlar bana çok gülüyorlar, bu kadarını öğrendim ya buna da şükür. Daha da öğreneceğim.Sevgiyle kalın...

Eski 25-02-2010, 12:43   #14
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Ben de bank'a bayıldım...altını çiçeklendirin çok güzel oluyor.Fotoğrafların devamını
bekliyoruz.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 13:16   #15
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Bütün kış bizi çiçeklerinden mahrum etmiyen sardunyalarım, sulukentlerimde onların arkasından göz kırpıyor...

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 13:24   #16
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

bahçemden yakın çekimler

bahçemden yakın çekimler

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 13:58   #17
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Bahçemden yakın çekimler

Bahçemden yakın çekimler

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 14:07   #18
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

bahçe

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 14:16   #19
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

bahçem

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 14:23   #20
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

bahçe

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 14:34   #21
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Yanlışlıkla sevgili aybala nın açtığı fotağraf nasıl yüklenir başlığına birkaç fotoğraf yükledim.SAKIN GÜLMEYİN. BANA DAHA ÇOK GÜLECEKSİNİZ

Eski 25-02-2010, 16:39   #22
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Polygalanız, frezyalarınız çok güzel. Güldürebilmek çok güzel, gülebilmek için bekliyoruz . Sevgiyle...

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 16:47   #23
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Poligalanız dikkat çekmeyecek gibi değilmiş yani. Sık ve iri çiçekli.
Mavişler, sardunya, körpecik latinler, kalanşolar, Kar mağduru bizleri mutlu etti doğrusu...

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 17:14   #24
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Fatoş Hanım, hoşgeldiniz!
Bahçenizle ayrıca renk kattınız. Çok güzel bitkileriniz var. Sağlık ve mutluluk içinde büyütün.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 19:05   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Fatoş Hanım, bahçeniz de fotoğraflarınız da çok güzel. Hoşgeldiniz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 22:08   #26
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lir Mesajı Göster
Polygalanız, frezyalarınız çok güzel. Güldürebilmek çok güzel, gülebilmek için bekliyoruz . Sevgiyle...
Sevgili lir. beğendiğinize sevindim, yaptığım dalgınlıklar o kadar çok ki...

Eski 25-02-2010, 22:12   #27
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Fatoş hanım ellerinize salık hepiside mis gibi kokuyor.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 22:12   #28
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Fatoş Hanım, Bitkileriniz ve bahçeniz çok güzel. Hoş geldiniz.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 22:35   #29
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Poligalanız dikkat çekmeyecek gibi değilmiş yani. Sık ve iri çiçekli.
Mavişler, sardunya, körpecik latinler, kalanşolar, Kar mağduru bizleri mutlu etti doğrusu...
Poligalayı bir yıl önce ektim,ufacık bir fide idi, şimdi 1.5 m oldu bütün kış çiçekleri üstünde idi. Ama daha sizlerden daha çok şey öğreneceğim.son saksının kar mağduru olduğunu bilmiyordum. Geçen sene tohumdan yetiştirmiştim,çiçeğini görmeden sıcaklardan yanmıştı.Bu kış yeşerdi.Teşekkür ederim.

Eski 25-02-2010, 22:50   #30
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay Mesajı Göster
Ben de bank'a bayıldım...altını çiçeklendirin çok güzel oluyor.Fotoğrafların devamını
bekliyoruz.
Sevgili Nurcan hanım beğendiğinize sevindim.O bank bahce de devamlı güneşe göre yeri değişiyor...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024